NI E U WJA E15 SGI FT EN De Professor en zyne Pleegdochter, aen het kapittel der basiliek van St-Pieter, op dat de kardinalen hunnen tyd aen hel houden van het konklaef zouden kunnen toewyden. Dit legt de kleine vergadering uit welke aen den Novendialts is toegebracht. De orde der lykplechtighedea moet ook als volgt worden gewyzigd Van den 10 tot den 15 zal het lichaem ten toongesteld zyn in de basiliek van Sl-Pieter. Van den 16 lot den 18 in de Sixtynsche kapel. Den 19 zal de mis van den H. Geest plaets hebben. Denzelfden dag zal de tiende algemeene ver gadering en de intrede van het konklaef plaets hebben. De begrafenis zal een dag later geschieden dan gewoonlyk. De Munt slaet eenige medaliën der regeerin van Pius IX, welke uitgeput waren. Het gebruik wil dat in de doodkist van den Paus medaliën van zyn pausschap worden neergelegd. Voor Pius IX. die 31 jaren heeft geregeerd, moet men 31 gouden, 51 zilveren en^l bron zen medaliën hebben, dus te samen 95. Het lichaem is in een uitmuntenlen staet van bewaring. De urne welke het ingewand bevat is in eene onderaerdsche plaets der basiliek begra ven. Het italiaensch goevernement heeft het gar nizoen versterkt, ten einde de menigte in be dwang te houden op den doortocht van den lykstoet. Wy lezen in den Univers Volgens zekere tydingen uit Rome, is het op de eerste en tweede verdiepingen van het Va- tikaen dat het konklaef zal gehouden worden. Eene kommissie van kardinalen onder welke Z. Em. kardinael Sacconi, is benoemd om alle de noodige schikkingen te nemen, tol het be reiden van de kamers der kardinalen. In stryd met hetgene vroeger gebeurde zal het voedsel van ieder kardinael hem van buiten niet meer gebracht worden door de lieden van zyn gezin, de apostolische kamer heeft zich daermeè voor al de kardinalen belast. Een ander nieuwigheid bestaet hierin, dat ieder kardinael zich de noodige meubelen zal moeten verschafTen, aengezien de kamers van het Vatikaen niet ingericht zyn voor het hou den van een konklaef. Ouderdom der Kardinalen. Ziehier den ouderdom der 26 vreemde kar dinalen HH. EE. Régnier, 84 jaer, Donnet, 83jaer, de Bonnechose, 78 jaer, Garcia Gil, 76 jaer, Guibert, 76 jaer, Brossais-Saint-Marc, 75 jaer, Cullen, 75 jaer, Cuverot, 72 jaer, Manning, 70 jaer, Schwarzenberg, 69 jaer, Mac Closkey, 68 jaer, Kulschker, 68 jaer, Benavides, 68 'jaer, Dec-hamps, 68 jaer, Moraes Cardose, 67 jaer, Paya y Rico, 67, jaer, Pitra, 66 jaer, Simon,65 jaer, Michaëlowitz, 64 jaer, de Falloux, 05 jaer, Franzelin, 62 jaer, Moreno, 61 jaer, Le- dochowski, 56 jaer, Hohenlohe, 55 jaer, Bona parte, 50 jaer, Howard, 49 jaer. Verschillende tijdingen. De kongregatie der kardinalen heeft de per sonen aengeduid, welke met de kardinalen binnen hel konklaef moeten worden opgeslo ten het zyn de geneeshecren, apothekers, bouwmeesters, barbiers, enz. De doktors Antonelli en Ceccarelli zyn ge kozen, tot geneesheeren van het konklae'f. De Voct della Verita laekt de lichtzinnigheid van sommige bladen, welke beweren den naem te kennen van den toekomsligen Paus, welke naem door niemand kan gekend zyn. De tyding, als zou de koningin een bezoek hebben gebracht aen het stoffelyk overschot van Pius IX, wordt gelogenstraft. De meerderheid van den ministerraed heeft het gedacht uitgedrukt de opening van het par lement te verdagen, uit hoofde der vereeniging van het konklaef. De Liberia zegt dat door den kardinael-ka- merling bevel is gegeven de pauselyke rytui- gen op te schikken, en dat dit bevel grooten indruk heeft gemaekt in het Vatikaen, aenge zien men hierin het geval voorziet dal de nieu- we Paus zich officieel in de straten van Rome zou willen vertoonen. De telegram van den Daily Telegraphvol gens welken de kardinalen met 50 stemmen tegen 10, elk gedacht van verzoening met Italië zouden hebben verworpen, is een louter uit vindsel. Het II. Kollegie heeft het recht niet zich met die kvvestiën bezig te houden, welke enkel den Paus betreffen. De volksmenigte welke de basiliek van St. Pieter bezoekt, is nogaltyd zeer aenzienlyk De koning en de koningin der Belgen heb ben hun rouwbeklag gezonden, over de dood van Pius IX. Plechtigheid in de Kerk. Reeds voor hel aenbreken van den dag, was de omtrek door eene ontelbare volksmenigte bezet. Vele lieden hebben den nacht op het plein doorgebracht om de opening der deuren af te wachten. Velen wilden hunnen Paus-Koning, bunnen Vader nogmaels zien anderen die hem nooit gezien hadden, wilden hem ten minste dood aenschouwen. Ten 7 uren werden de deuren geopend de revolution li aire macht, had, men moet het b kennen, maetregels genomen. Ongelukkiglyk moest ten 11 uren, het getal troepen verdubbeld worden het gediang was zoo groot dat men dreigde te stikken. De haeg soldalen en gendarmen wei d om geworpen de zware grielje van hel H. Sakra- ment is verwrongen-onder het gedrang. In de straten stroomen duizende en duizen- de personen toe. Tot 4 uren heeft het gedrang geduerd zon der de voorzorgen, door het kapittel voorge schreven, zouden er groote ongelukken voor gevallen zyn. De 11 is het gedrang niet minder groot de jinie ryluigen is niet te tellen alles stroomt in de richting van het Valikaen. Rome, 14 lebr. Gisteren avond heeft met gesloten deuren, de lykdienst plaets gehad van den Paus, in de tegenwoordigheid van het Heilig-Kollegie, en ,an verscheidene prelaten en by hel Vatikaen gevolmachtigde diplomaten, alsook van een groot getal roomsche edelen. De kapellanen van de basiliek en de officiers nn de garde-nobel, de iykbaer dragende, gingen voorby het bronzen beeld de Confessio, en traden de kapel van de koor binnen. De geloovigen, op den doortocht neerge knield, aanschouwden eene laelste mael de onveranderde wezenstrekken van den grooten Paus en bedwongen niet langer hunne droef heid. Na de zangen, werd het lyk in eene dubbele kist geplaetst van cypressenhout en lood. De hofmeester bedekte met bevende hand het aen- Nu ter zake Gy hebt, zoo leest men in den Bien Public, u ongelwyfeld de vraeg gesteld wat verleden vrydag plaets had in het huis van Louise, wanneer wy hel groot verlies vernamen welk de Kerk onder- gaet in du dood van onzen H. Vader, Pius IX. Het is M. de deken van Aelst welke zich dien dag te Bois- d'Haine bevond,welke \rydag 's morgends hel treurig nieuws aen Louise mt-udeelde. Louise voelde zich uitermate bedroefd en begon Ie weehen. Hare grooie droefheid duerde voort tol op hel oogenblik dal zy in verrukking werd opgetogen, dat is omtrent 2 uren namiddag. Gedurende de verrukking, bad M. de pastoor van Bois-d'liaine met do aenwezigen voor de rust der ziel van Zvne Heiligheid, en gedurende deze gebe den befte Louise zich in haer bed op, dit wil zeggen zy zat overeind, en strekte de banden uit, heigeen zy doel telkens men hel gebed leestO Bom Jesu haer gelaet drukte vreugde uit. Na de verrukking ondervroeg M de pastoor haer zooals by eiken vrydag doetLouise, zegde hy, wat licht gv gevoeld als M. de deken van Aelst, u hel overlyden meldde van onzen Heiligen Vader den Paus Zv antwoordde ik heb meer droefheid ge voeld dan by de dood mvner moeder. Na de ex- lasen was die droefheid gedaen Louise beschouwde het gebeurde met eene grooie gelatenheid. Zy heeft ook dien dag gezegd, maer ik weet niet op welke oogenblik Nu denk ik wel dal ik niet lang meer zal te leven hebben. Uil verhaol is juistal deze hyzondeiheden heb ik van M. dc-n pastoor van Bois d'Haine zelve hooren vertellen. van gebeden voor den zegeprael der H. Keilt. Zaïerda» 9 Fehrnnri rond op 22, 24 en 29 Februari aanwend, -, avonds'; 1s°èr VSerSeiTeen iigen brand losgeborsten, die het huis en stal- HONGERSNOOD IN MONGOLIË. Een brief door den E. II. Vranckx, Overste van Scheut,aen den bestierder der Ii.Kindseh- licid te Antwerpen, toegestuerd, bevat hert- verscheurende byzonderheden over den nood welke in die ongelukkige streken lieersclit. Wy haeslen ons dezelve aen onze lezers mede te deelen Onze missionnarissen sehryven ons, dat indien hunne weezenhuizen tienmael grooter en meerder in getal waren, zy nog niet toerei kend genoeg zouden wezen om a! de kinderen aen te nemen welke men bun aenbiedt. Zy zyn met honderden die men, by gebrek aen piaets, genoodzaekt is te weigeren. Zegt my, om de liefde Gods, hoe ik moet te werk gaeu in deze droevige omstandigheden, schryft een onzer missionnarissen, want onze toestand alhier is ailerverschrikkelyskt. Indien wy de kinderen aenuemen, zyn wy in de droe- op 22, 24 en 25 Februari aenstaende. Deze godsdienstige oefeningen zullen plaets hebben voor de fransche seklie in de kapel der EE. Zwarte Zusters, en voor de vlaemsche seklie in de St-Martinuskerk. Ziethier het orde der diensten voor de vlaemsche sektie Van Zondag 17 tot Maendag 25, ten 5 1/2 ure H. Misoffer met tentoonstelling van hét H. Sacrament. Vlaemsch sermoon door den E. IJ. CollinVRYDAG 22 en MAENDAG 25, gedurende de H. Mis, en ZONDAG 24, onder bet Lof. AEN PETRUS, in den persoon van den toekomenden Paus en tor zalige gedachtenis van PIUS IX. Bedrag der voorige lyslen. fr. 5927 53 M. Meei't-Eeckbout, Aelst. 5 Al. Meert-Schuermans, 5 M. Leirens-Orban de Xivry, 25 Onbekend, «5 M. Petrus Dierickx, Herdersem. 5 félf" Wy verwittigen onze geëerde lezers dat wy toekomende week onze inscbryvings- jyst van Nieuwjaersgiften aen 't Pausdom zul- len sluiten. RECHTERLYK KRONYK. Verleden donderdag heeft de rechtbank van Turnhout uilspraek gedaen, in de zaek van M. Haver mans, van Diest, uilgever van den liberalen Dyle- en Demerbode, tegen bet Kan penland. De rechtbank beeft M. Haverman* heel een voudig wandelen gezonden en hem veroordeeld tot de kosten. Al. Havermans had het Kempenland voor de rechtbank gedaegd, omdat dit blad gezegd had dal Al. Uovermans een kwade advokaet was. Af. Max Bausart, advokaet te Antwerpen, pleitte voor het Kempenland. LAND VAN RIEM. Het Bestuer dezer Maetschappy verzoekt ons bekend te maken dat de twee openingsiukken -- dood die bun te wachten staet. Gisteren nog gezicht met een purperen linnen sluier, en J wilde een heiden my zyn kind doen aennemen plaetste nevens het lyk dry beurzen, gouden, dat reeds een geraemte was met den besten vige noodzakelykheid ze van honger te laten der avondfeest van morgen zitllen "wezen Sterven, indien wy ze weigeren, is bet OOk de j Deei. Voorspel van het Opera Tancrcde zilveren en bronzen geldstukken inhoudende, alsook eene doos bet perkament bevattende, waerop het leven van den Paus geschreven is. Daerna hebben de ceremonie-meesters hel lyk met een purperen sluier, bedekt en na de kist gesloten en verzegeld te hebben, beeft men dezelve in eene eiken kist geplaetst, welke op de gewone plaets gezet weid. Heden verdringt zich eene groote menigte in de St-Pieterskerk en komt aen den voet van het graf knielen. KONING HUMBERT. Men zegt dat Humbert zyn best doet om te laten weten dat hy byzonder welwillend is Dat liet H. Kollegie alles vrage wat de zaken der Kerk en het konklaef kunnen bevoordee- wil derwereldzouik niet geweten hebben waer bet te plaetsen. Hoe groot was myne droefheid niet toen ik, dezen morgend, my ter kerke willende begeven, liet Ijk van dien ongelukkigen kleine op den dorpel myner deur vond liggen Hy was van zyne kleederen ontblootwaerschyn- lyk had de vader dezelve medegenomen oni ze voor een weinig haver of strooi te gaen ver wisselen. Zou men in Europa kunnen geloo- ven dat hier famiüën zyn welke niets anders te eten hebben dan een weinig gekapt strooi iu water gekookt Alen beeft zelfs ongelukki ger! gezien welke liet verrotte strooi opalen dat zich op de daken hunner wooningen be vond! --- 1 Wa£ wil1 gy dal ik antvvoorde op zulke len, ik zal gelukkig zyn dit toe te staen. («af j brieven En zeggen dat dit lot de maend men op dit gezegde antwoord, men zou liern Augustus zal voortduren, daer er voor dit kunnen zeggen Geef dan liet paleis der kon- lydstip in Mongolië 'geen oogst mogelvk is. klaven terug, waer uw vader gestorven is en j Alct geld, en met veel geld, zou er middel zyri zich in iiel Zuiden van China levensmiddelen te verschaffen. Zal de Goddelyke Voorzienig heid dit mirakel voor ons doen Lael het ons verhopen. De gillen voor de hongerlydenden van «Mon golië kunnen besteld worden aen de EE. 1111. Vranckx, superior der Belgische Missionnaris sen in .Mongolië (Scheulveld, Ninovensche steenweg, by Brussel,) kanunnik Beauvois, (Raepstraet, 27, Antwerpen,) of ten bureele van den Uenderbode. (Rossini.) 2l Deel t oorspel van liet Opera Le Carillonneur de Bruges. (Grisar). het huis en stai ngen met byna al bunnen inhoud, toebehoo- rende aen de weduwe Mallhys, vernield heeft. Het paerd, de koeien en eenige onbeduidende meubelen zyn slechts kunnen gered worden De schade is zeer groot. Alles was verzekerd door de maetschappy de Vereenigde Eiqenaers. voor eene som van fr. 27,800 00. De oorzaek dezer ramp is onbekend. Dynsdag 12 dezer maend is, te Oullre een huis eigendom van sieur Pieter-Joannes Goossens van Appelterre-Evchem de prooi der vlammen geworden Het afgebrande huis werd tien maenden geleden, door Goossens aenge- kocht en maendag bad by, in vooruitzicht eemge reparation aen T dak te doen, er een kruiwagen strooi gebracht. Als bezonderheid meldt men dat, toen de geburen op de plaets der ramp aenkwamen, om te blusschen zy de deur open vonden niettegenstaende de eigenaer in 't bezit van den sleutel was. Algemeen is men van gevoelen dat het vuer er is ingesto ken geweest, doch niemand wordt ernstiglyk vermoed. De gebouwen waren verzekerd by de maetschappy de Vereenigde Belgen, voor eene som van 1000 franken. De schade wordt berekend op ongeveer 900 franken. Af. Yan der Straien-Ponthoz, groot maerschalk van hel hof heeft zich zaterda0, 9 dezer naer liet hotel der apostolische non- ciatuer begeven, ten einde aen Mgr. Vannutelli een bezoek van rouwbeklag te brengen, in den naem des konings en der koningin, ter gele genheid van bet overlyden van Pius IX. Een aenzienlyk getal voorname catholy- ken van België, zyn dezer dagen naer Rome vertrokken, ten einde eene laetste hulde le bewyzen aen den overleden Paus, die van zynen kant, a 1 tyd eene byzondere genegenheid voor België beeft getoond. Wy vernemen dat het Komiteit van Pauselyke werken van zin is, onmiddellyk na de verkiezing van den nieu wen Paus, eene iweede deputatie na Rome te zenden. Die deputatie zal wnerschynlyk tegen bet einde der toekomende, of in het begin der daeropvolgende week vertrekken. Petitiën zyn ingezonden by de Kamer, om te vragen dat niet alleen het vlaemsch on derwezen worde op gelyken voet als liet fransch maer tevens dat bet vlaemsch gebe zigd worde in de staetscholen, by liet onder- wys van duitsch en engelsch. Wy ondersteu nen die vraeg. Het is inderdaed eene domheid. 00r Symph0nie- "y" "*w "'■'■•o '"uciudcu eene uoiuneiQ, leidei zal het programma vermeerderd j 61e twee zustertalen te leeren bv middel van der' dfrnnnnqrair "Ikfspraek HET j het fransch. Die misslag heerscht overigens jJLK DEK DOODSIRfXF, door den heer 1 schier algemeen 111 België. Ilv Dleit niet. ten jozef Sadones, de uitmuntende geerardsber°-- sche liefhebber. Bureel open om 5 1/2 ure stipt op T tooneel om 6 uren. Tombola-Expositie te Wetteren. Wy hebben met den grootslen lof hooren gemeen 111 België. Ily pleit niet ten voordeele van de verstandelykheid in het on- derwys. De koning zal zaterdag en de koningin zondag s morgends vroeg, met een specialen trein, van Brussel naer Berlyu vertrekken, ten einde aldaer de huwelyksplechtigheden by te wonen der keizerlyke prinsessen Charlotte en Oorspronkelyke Novelle dom- .9. VAU Schryver van Wroeging en Genade, Het Gouden Bidsnoer, Levenscritiek, enz. 37* VERVOLG ZIE ONZE VOORIGE NUMMERS. Myn vriend de kolonel zag my in den laclslcn tyd zeer weinig, en hy bleef dan ook niet 111 gebreke zich hierover le beklagen. Hy bemerkte nalueriyk wel, wanneer ik my eene enkele macl by hem bevond, dat my iets hinderde, maer was voorzichtig en bescheiden genoeg, om my zyn vertrouwen niet op te dringen, hoewel hy dikwerf, gelyk eene alle- daegsche spreekwyze luidteeu schelvischje uit werp om een kabeljauw te vangen, door my vrien- delyk te vragen, of hy ook iels voor my doen kon Ik geloof, dat hy iu de meening verkeerde, dal ik my in Gnancieele moeilykheden bevond daerom dacht ik het raedzaem, hem er onopgemerkt op le wyzen, dat myne zaken m een bloeieuden toestand verkeer den, en ik in eene eenigzins droeve stemming werd gebracht door een treffend bericht, dat my per brief uil Nederland was geworden. Dc eenige vraeg, die hy daerna nog waegde, luidde Zeker een noodlottig sterfgeval, niet waer en ik. my eene kleine onwaerheid veroorloovende, beantwoordde haer bevestigendwaerr.a hy het hierby Iiel blyven. Intusschcn begon myn tyd op te korten, en naermale de dag van myn vertrek zich meer naby loonde, voelde ik my sterker lot Yon Glahn gelrokken, en speel het my, hoewel ik in der. laelsten tyd door een knagend heimwee als 't ware verleerd werd, dal ik hem, en ook zyne goede echt- genoole, weldra ging verlaten. Ieder uer, dal ik alzoo na myne bezigheden vry had, bracht ik in beider gezelschap door op zulk eene wvze sleel ik, ofschoon stille, verscheidene genoegelyké uren. Ik had eindelyk een geschikt persoon gevonden, dien ik to Berlyn aen het hoofd onzer zaek kon slelleu het dienstpersoneel, waerover hem als chef waervan gy uwe woning maekt. Koningin Maria-Pia is eensklaps veitrokken. Alen maekt op dit vertrek te Rome veelvuldige veronder stellingen. Zooals men weel bestaet er eene profecie van den H. Malachias, die in de 12" eeuw leefde en metropo- litaen van Ierland, aerlsbisschop van Armagh was Deze kerkvoogd noemde onder zekere namen alle Pauzen die na tfcm komen zouden. De geheele we reld treeft erkend, dat de naem, waeronder hy Pins IX aenduidde, Crux de Cruce, Kruis van hel Kruis, dien Paus zeer juist kenscheisl. Den eerlang le kiezen Paus heefl hy genoemd Lumen in aelo, liclit 111 den hemel. (Louise Latcaii Vele persoonen waren nieuwsgierig om te welen hoedanig hel nieuws van dc dood des Pauzes, door Louise Laleau werd opgenomen. Wy hebben daer- over heel juiste inlichtingen gevonden in deff Bien Public van Gent. Lael ons vooreerst zeggen, dal hel kruiswonden dragend meisje van Bois-d'Haine nog allyd in denzelfden loesland verkeert als vroeger nogaltyd dezelfde extaseu, nog allyd de verwondin gen. Dc geleerdste doktors van Europa betuigen nog allyd dat de weienschap daervan niets begrypt. Alleen dc liberalen willen de oorzaek vinden in zekere middeltjes, die, werden zy gebruikt, onmid- delyk door den eersten doktor den beste, zouden ontdekt worden Laten wy ons dan niet aen eenige kwakzalvers 111 politiek stooreu en hel houden met do wezenlyke geleerden,aen wier hoofd de beroemde professor van Leuven, Dr. Lefebvre, die verklaren dat do weienschap in deos geval het rechle woord misl. Joannes-Batstista, is ingericht Nauwe' nm l en de koningin terug te Brussel zyn, lyks eenige dfgen tot stand^Ta'chf is op die «efs teS" W°"en reeds voorzien van eenen schoonen keus vaii I P L v. n a n allerlei voorwerpen waeronder eenige van zeer I vi jheidsboom heeft een zeer alle- groote waerde. Wy bevelen deze Tombola- ?ai?§s. ,e,.nde- M?» weet dat men op het stad- Expositie onze geëerde lezeren ten warmste i5 "es'0^e" 'iat^ 'iem 1,1 gedonkenisblokskes aen, omdat zy met er aen deel te nemen niet i le r'? za.gen,eP ™en hern, met dit doel aen alleen de kans loopen eeu kostbaer voorwern ®en ftl?rie*ant ',ad overgeleverd doch men te winnen, maer tevens een uitmuntend goed j Is.n\eï ^e,ukt ,éen honderdtal dier vry- werk zullen ondersteunen. Loten zyn le bekomen ten pryze van 50 een timen. De pryswinnende nummers zullen in den uenderbode afgekondigd worden. het bestuer werd opgedragen, bestond uit een drytal vvcrige jongelieden, allen Duilscbers, en dus met de gewoonten van bun land zeer goed hekend, en, ieder voor zich, genoegzame handelsroutine bezit tende, om de hein opgedragen taek naer eisch te vervullen. Ik Kon dus uit dien hoofde gerust ver trekken, daer, zonder myne tegenwoordigheid, de zaek zeer goed zou marcheeren daerby kwam nog, dal, van den anderen kant, myn compagnon een spoedigen terugkeer noodzakelyk achtte, daer wy onzen boekhouder hadden verloren, die zyne eigen zaken was begonnen. Nadat ik dan de noodige toe bereidselen had gemaekt, brak eindelyk de lang ver wachte dag aen. Ik had, een paer dagen geleden, van een kellner uit eene sociëteit een jong hazeiiwindhondje gekocht, dat zeer fraei van kleur en van vorm was, met het doel, dit Gondclwald, did een buitengewoon liefheb ber van dieren, en voornamelyk van honden was, als geschenk te vereeren. Ik wist, dat ik hem geen aengenamnr geschenk kon geven, en hel speet mv, het diertje niet mede le kunnen nemen, daer het slechts dry dagen oud was, en nog le zwak, 0111 hel te vervoeren. Het ging niet aen, myn vertrek om die reden uit te stellen, en het was dus op myn vriendc- lyk verzoek dal de kolonel zich er wel niede wilde belasten, my het lieve dier toe te zenden, wanneer het zyne moeder ontwend was, cn vcrvoerbacr zou zyn. Die taek was hem dan ook volkomen toever trouwd, cn nu, na de voor my zeer hersenscbimmi- ;c, maer voor myne vrienden schynbaer gegronde loop op myn spoedigen terugkeer, waerdoor het af scheid werd verlicht, te hebben opgeweld, vertrok ik met het aengenamc en slreelende bewustzyn, al thans twee zielen in Duitscbland achter te laten, die my oprecht genegen waren, terwyl een van hen. als de redder van myn leven, voortdurend eeno dankbare herinnering by my levendig hield. De kolonel had my gezegd, niet eer (e zullen sehryven, voor de hazenwindhond zich in ecu toe stand bevond, dat hy zich zeiven kon redden en gefm zorgen meer vereischle hiermede zouden nog wel, zooals hy dacht, eenige weken gemoeid zyn. Toen ik echter op reis was, speet het my, hem niét lot spoe- KERKELYK NIEUWS. Maendag- aenstaende, 18 Februari, zal, in onze St-Martinuskerk, om 10 uren, een allerplechtigste lykdienst gecelebreerd worden tot lafenis der ziel van onzen teêrbeminden H. Vader Pius IX, Paus Koning, wiens af sterven door de gansche catholyke wereld zoo diep' betreurd wordt. Al de geestelyke en wereldlyke Overheden, alsook de catholyke en godsdienstige vereenigingen. kringen genootschappen, congregatiën, con- frerien, gestichten en al de geloovigen zyn uitgenoodigd om deze rouwplech- tigheid by te woonen. STERFGEVAL. De Eerw. Heer J. De Vreeze. geboren te Gent 111 Juni 1800, pastoor te Wieze sedert 6 Maert 1859, is aldaer op 12 Februari, ten gevolge van eene geraektheid en na bel god vruchtig ontvangen van het H. Oliesel, in den Heer ontslapen. Eene NOVENE VAN UITBOETING zal, in onze stad, van den 17 tol 25 Februari gecele breerd worden, gepaerd met een TRIDUÜM diger sehryven tc hebben aengemaeud, want het verdroot my zoolang tc moeten wachten. Myn compagnon ontving my mei open armen, cn had voor my eenige loftuitingen ten besle over 'mvn gehouden gedrag in Pruisen's hoofdstad hy prees inzonderheid de wyze, waerop ik bet aengelegd had om ons filiael-huis op hechte grondslagen te vesti gen Daerna vertelde hy, dat hy drymael in de laeislc weken van Gondclwald een brief had ontvangen, waerin deze vroeg, of ik reeds was aengekomen hiermee met tevreden, had de professor zich onlangs in persoon aen ons kantoor vervoegd, teneinde zich met eigen oogen te overtuigen, en was teleurgesteld vertrokken, toen hy my niet gevonden had. Denzelf den dag, toen ik in Nederland aenkwam, ontving ik reeds bezoek van den heer Masters, die als 't ware op den reuk afkwam,want niemand had hem iets van myn terugkeer gemeld. Hy wilde my dadelyk mede naer huis hebben, maer, daer het my door myne dringende bezigheden onmogclyk was aen zyn vrien- dclyk verlangen te voldoen, beloofde ik, wanneer hy my thans met rust liet, hem den anderen dag te ko men opzoeken. Jmicrhaesl vernam ik uil zyn mond het overlyden van mevrouw Van der Geyn, dat reeds denzelfden avond plaets vond, toen hy my voor Y laelsl schroei. Opnieuw werden door deze mededee- ling treurige herinneringen in myne ziel opgewekt en ik moest my met kracht en geweld vermanen, om de noodige geschiktheid te verkrygen voor mvne dringende bezigheden. Nauwlyks bevond ik my den anderen dag op slraet, of ik ontmoette don heer Wilgers, die in eenige recht balelyke woorden zyn hart luebl gaf tegen juffrouw Wartman Hy kon het maer niet begrypen, begon iiy, dat eene huishoudster zoo pretensieus kon wezen, 0111 een man, als hy, een blauwtje le la ten loopen. Myne betrekking is. toch waerlyk niet gering, mynheer, vervolgde hy is een notaris nog niet hoog genoeg in stand voor dat schepsel Men ergert zich over de ydclheid cn dwaze inbeel ding van sommige dames. Ja, mynbeër, ik moet u zeggen, ik gevoel my belecdigd lol iu myn hart en nieren Hel laelste woord van der. zwaerlyvigen, aembors- tigen man werd door eene tollende hoestbui ver- DOODBEELDEKENS ter zaliger gedachtenis van onzen teerbeminden H. Vader, Pius IX, Paus en Koning, zyn ten bureele van den Denderbode verkryg- baer aen de pryzen van 5 tot 20 franken de 100. Wy berichten onze geëerde lezers dal wy voorzien zyn van het portret van Z. H. PiusIX, ter grootle van een doodbeeldeken, 't welk door het Huis-Dopter van Parys werd uitge geven. Deze dood beeldekens voorzien van eenen vlaemschen tekst, zyn te bekomen aen de pryzen, als volgt: 100, fr. 10,00; —50, fr. 5,50 25, fr. 2,75; 't stuk 12 centimen. £7* Plaetsgebrek noopt ons verscheidene artikels, verslagen en mededeelingen daer te laten. slonden, en de op zyn rang en stand zoo fiere notaris kwam eerst 11a vyf minuien vechlends met zyne lon gen weer tot Zich zeiven, nadat hy eene soort van generaicn marscli op zyn huik had getrommeld, naer hel scheen, om den storm, die iets hooger in zyn corpus woedde, le bezweren. Indien ik myne meening over dc zaek mag uit brengen, u zeide ik, daer hy toch zeker een antwoord van my verlangde, hoewel my zyne zoogenoemde miskenning al zeer weinig interesseerde, dan zou ik u doen opmerken, dal juffrouw Wartman nog door een ander gevoel kon zyn geleid, dan alleen dat van geringschatting van den stand van een notaris, liet kon wel eens zyn, dal zy van alle huwelyksplannen had afgezien, en zelfs door een prins gevraegd, de zen zou weigeren. Gekheid, mynheer, allemael gekheid, zeg ik hoor, hernam de kreegelige oude vryer iedere vrouw wil gaerne huwen, als de man maer komt, die haer aensiaet. En ik weel niet, wal er op my acn te merken valt'l is waer, ik ben mei jong meer, maer van haer is ook de fleur af, cn al verbeeldt zy zich nog eene bloeiende roos te zyn, hare jaren zyn er naer 0111 haev eene verflenste te mogen noemen. Ik kan zeer goed begrypen, mynheer Wil gers, zeide ik, dat gy na zulk eene afwyzing in geene aengenamo stemming verkeert, maer ik vind het niet goed, u op zulk eene wyze uit te laten over eene vrouw, die ieders achting waerdig is. Daerby hadt gy als man liet recht haer le vragen, zy heelt dit om u te weigeren. Wie weel ook, of zy by die weigering blyfl volharden wanneer gy slechts aan houdt, en u niet beleedigd toont, kan het geval zich nog ten besle keeren. Neen, daer hebt ge geen nood van, sprak de driftige notaris, op den grond stampende van toorn, zy heeft my formeel afgewezen. Daerna nam hy eene sigaer uit zyn koker, beet er met eene woede het kopje af, of hy hel goedig hoofd van tante Bets lusscben zyne tanden had, en greep vervolgens myne brandende sigaer, om de zyne aen te steken, met eene woestheid uil myne hami, aisol ik my die op eene oueerlyke wyze uil zyn koker had toegeëi gend, en hy my daervoor bestraffen wilde. De man begon my eigcr.lyk le vervelen, en myne drukke za- heidsrelikvviën te verkoopen. Al de deelen van den boom waren ook niet geschikt voor dit patrioliek doel en er bleef een aenzienlyk over schot van hout, waervan men kortweg pak kisten heeft gemaektsic transit arbor liberalis. Het getal der jongelingen, welde dit jaer aen de milicie-loting hebben deelgenomen, na de storting le hebben gedaen van 200 fr., door de wet vereischt om van het goevernement een plaetsvervanger te bekomen, overtreft, zegt men, de 6000. Yselyke misdaed. Vrydag is te Gosse- lies, in Henegauw, eene afschuwelyke mis daed gepleegd De weduwe Maria-Anna Jaucques woonde met haer dochterke, 11 jaren oud en een jon geling, die de oom was van het kind. Gedu rende den dag gingen oom en grootmoeder naer hun werk, het kind bleef alleen t'huis. Vrydag avond, toen de ouders terugkeerden, riepen zy te vergeefs op het meisje, dat ner gens te vinden was. Te midden der kamer, welke deze lieden tot woonplaets diende, was de opening van een waterput, en op het deksel van dien put stond eene mand, met kolen ge vuld. Na eenigen tyd werd de aendacht, als by toeval doordien put opgewektmeri zocht in die diepte, en weldra vond men in liet water bel lykje dergene welke men met zoo veel angst bad gezocht. Er bestond dus geen twyfel meerbet huis was het tooneel geweest eener misdaed, men ken als voorwendsel gebruikende, om van hem af te komen, zeide ik Nu, wy zien elkander nog wel eens...... Komt ge me spoedig opzoeken viel hy my vragend in de rede, dan kunnen wy de zaek mei ons beiden verder bepraten ik wenschte u raed in le winnen omtrent heigeen my te doen staet, daer ik het met my zelvens niet eens ben. Ik beloofde hem dit schoorvoetend, half-en-half geneigd myn woord niet te houden, daer myne zaken my meer belangstelling inboezemden dan de zyne, die in ieder geval toch lot de beuzelachtige behoor den. Ik werd door den heer Masters, nadat ik aengebeld had, zeiven opengedaen, en in de zykamer gelaten van een niet zeer groot, maer smaelvol huis. Er is gisteren antwoord van den Koning gc- komeu, waren de eerste woorden, die hy my ge- haesl toevoegde. Zyne Majesteit heeft Wouter's straf, verzachtende omstaudigheden in aenmerking nemende, en ook mei hel oog op de preventieve ge vangenschap reeds door hem ondergaen, veranderd in dry maenden eenzame opsluiting dit is tenminste eene kleine verlichting. Eene verbetering in zyn lot moet het zeker genoemd worden, zeide ik, maer wal zal de on gelukkige jongen beginnen, wanneer hy in dc maet schappy terugkeert Laet ons daer nu nog niet aen donken, hernam Masters, misschien zal zich alles heter schikken dan wy verwachten. a Is het hem reeds bekend, dat zyne moeder overleden is Men heeft het hem terstond zoo omzichtig mogelyk medegedeeld. O, ik gevoel, wat hy in die oogenblikken moet geleden hebben Dal is te begrypen en de plaets, waer hy zich bevindt, geeft zoo ruimschoots gelegenheid tot nadenken zoo alleen, en verlaten van al zyno vrienden Ik mag er niet aen denken, zeide ik. Hy boel wel zwaer voor zyn vergryp. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2