Lykdienst van Z. H. Pius IX. NIELWJAERSGIFTEN PIUS IX DE GROOTE. By omzendbrief van 12 februari laetslleden, heeft de voorzitter van de maetschappy der Advokaten van St-PieterM. graef G. Agnelli, een iniatief genomen, dat door alle catholyken gunstig zal onlbaeld worden. M. Agnelli stelt namelyk voor, eenen wenscb te onderteeke nen strekkende om aen Pius IX den bynaem van den Groote te geven. Een zelfde oproep wordt gericht tot de catholyken publicisten. Wy sluiten ons van harte aen by dit voorstel en twyfelen niet of al onze lezers en onze bel- gische konfraters zullen in denzelfden zin uit- spraek doen. Indien hel voorstel van M. Agnelli waerheid wordt en er met gemeld doel petitiën worden in omloop gebracht, zullen de handleekens, welke dezelve bekleeden met duizenden te tel len zyn. Die lysten zouden alsdan aen den nieuwen Paus worden voorgelegd, en deze zou dien nieuwen titel van zyn roemryken voorganger te bekrachtigen hebben. Een telegram uit Rome aen den Figaro meldt dat, uit het testament van den II. Vader, giste ren voor zyno erfgenamen afgelezen, blykt, dat de persopnlyke fortuin van Pius IX niet meer bedroeg dan de nederige som van honderd vyf- tig duizend frank. By dit testament is Mgr Genui gelast verschillende voorwerpen, herinnerin gen en geschenken, aen byzondere legatarissen uit te deelen. PIUS IX VRYMETSELAER. Gisteren, zegt de Univershebben wy met feitelyke en onweêrlegbare bewyzen, de eer- looze lastering wederlegddie nog door zekere radikalen wordt opgedolven, ten op zichte der opneming van Pius IX by de vry- metselary. Het zal goed zyn te herinneren dat de grove leugen, over eenige jaren, werdt uit gedacht, om den afkeer te bestryden van som mige catholyken, welke men in de logie wilde doen treden. Photagraphiën den Heiligen Vader verbeeldende inpauselyk gewaed met de ken- teekens der vrymetsclary, werden alsdan ge- maekt. B... Andrieux, thans afgeveerdigde van Lyon, vreesde niet, by het verdedigen van een dagblad voorde korrektioneele rechtbank dezer stad, een dezer photographiën voor den dag, te halen, ten einde de lastering te wettigen. Het dagblad werd veroordeeld om ter kwa der trouw een leugenachtig feit te hebben ver meld. Reeds was die leugen vergeten, toen M. de Girardin haer heeft ontdekt en vernieuwd. Hoe zou hy zich bekommeren om de beslissin gen van het gerecht? Hy neemt het oogenblik te baet wanneer het grat van Pius IX geopend ligt, om die laetste beleediging te richten legen de nagedachtenis van onzen welbeminden Paus. Den spot dryven met den openbaren rouw, wetens en willens liegen, een doode belaste ren, dal was eene gelegenheid welke de nieuwe bondgenoot van M. Gambetta niet kon laten ontsnappen. De Univers heeft nog de volgende depechen ontvangen Rome, 18 februari. Gisteren heeft de iaetste lykdienst voor Pius IX in de Sixtynsche kapel plaets gehad. De toeloop was overgroot. Al de gezanten in officieel kostuem, 43 kar- uiuaicn-o .1w.i ,ck, nrtnsciie pre laten waren er aenwezig. Zy zullen zich insgelyks begeven tot de ope ningsplechtigheid van het konklaef, welke heden plaets heeft. Gisteren, celebreerde kardinacl Schwarzeu berg de lykmis in de Sixtynsche kapel. Vyfmael werd het Absolvo gezongen, onder andere door de kardinalen Pitra, Bonnechose en Bonaparte. De lykrede is gisteren uitgesproken door Mgr Nocella heden de redevoering van Mgr. Mercurelli. ANEKDOTEN. De dagbladen verhalen de volgende anekdo ten uit het leven van Pius IX Eens, vóór den oorlog, ontmoette Pius IX, in de vila Borghese eenen gendarm die hem zegde Ik heb twintig jaren dienst en men wil my myn pensioen niet geven. Ik heb er byna vyf-en-twintig, antwoordde Z. H. glim lachend, en men heelt my reeds lang willen op pensioen stellen, doch ik wil zelf niet. Een andermael dat hy eene pynlyke operatie met veel moed had onderstaen, vroeg hem de chirurzyn CostantiniHebt gy veel geleden Gy hebt my meer sterren doen zien, zegde de Paus, dan pater Secchi er kent. Men weet dat pater Secchi een vermaerd sterrekundige is, die de namen van al de sterren van buiten kent. EEN WOORD VAN PIUS IX. De Gazette du Midi verhaelt volgens haren korrespondent van Bastia, een woord van Pius IX, dat heden door de gebeurtenis be vestigd wordt In de maend september laetslleden schryft die korrespondent, verhaelden twee romein- sehe priesters welke te Bastia tydelyk verble ven aen een myner vriennen, dat de H. Vader, destyds ondervraegd over hetgene hy dacht over den oorlog in het Oosten, geantwoord had Wel lieve God, de oorlog in het Oosten zal zyn nut hebben voor de Kerk. De Paus zal sterven en de mogendheden bezig gehouden zynde met de onontwarbare oosler- sche kwestie, zullen aen het konklaef alle vry- lieid laten. Maendag 18 Februari is,in onze St-Martinus- kerk, de plechtige lykdienst gecelebreerd ge weest tol lafenis der ziele van onzen diep- belreurden H. Vader Pius IX. De hooge aulaer en gansch de koor in rouw behangen,leverden een indrukwekkend opzicht op. Te midden was eene prachtige lykbaer op gericht rond de welke ontelbare keersen en llanibeeuwen branden. Verders waren de gas bekken omhuld met eenen rouwfloers aen- stoken en branden nog honderde keersen en flambeeuwen op eene treilende wyze aen den autaer en in de koor geplaetst.Voor de lykbaer trof men de wapens aen van Z. II. Pius IX, alsook op de flambeeuwen welke er zich rond bevonden. De maetschappy der pauselyke zouaven met standaert had onmiddelyk voor die wapens post gevateenige leden waren in pauslyke krygskleederen. Reeds van 9 1/2 ure was de kerk lelterlyk opgepropt met geloovigen welke eenen open baren blyk van kinderlyke liefde wilden geven aen hunnen, iu zyn leven, zoo vervolgden H. Vaderen terzelfdertyd den Almachtige tebidden Hem in Zynen Schoot op te nemen. Al de standen onzer aelstersche bevolking waren in den dienst vertegenwoordigd. In de koor hadden, benevens eene talryke geestelykheid, plaets genomen MM. Leirens- Eliaert en Baron Bethune, Senators, Van Wambeke en Verbrugghen Volksvertegen woordigers, De Clippele A., Arrondissements- Kommissaris, S. Verlynde, vrederechter, Ver brugghen, bevelhebber der troepskinderen- school, dé Leden van den Gemeenteraad, de Leden der Kerkfabrieken van St-Martinus en St-Jozef, de Leden onzer beide Catliolyke Kringen, de Leden der Sociëteit van den H. Vincentius ii Paulo, de heer Commissaris van politie, de officiers van het vrywillig pompiers korps, de dames van Bermhertigheid en van 't werk der gedurige aenbidding, en talryke juffers toebehoorendetot den begoeden stand. Verders bemerkten men in de zybeuken, de EE. PP. Jezuiëlcn met hunne leerlingen, de EE. Broeders der christelyke scholen met de leerlingen van 'l St-Licvensgesticht en der vrye school in de St-Joorisstraet, de EE. Broeders van Maria, de EE. Damen van" Maria, de Zus ters van den H.Vincentius. de Zwarte Zusters, de Jufv. Beggynen. In de benedenkerk bevon den zich de middelbare school van den Staet, de Sladsjongens- en meisjesscholen, de con gregatiën, de confrerien en godsdienstige ver- eenigingen, met een woord, alle maelschap- pyen welkeeenig godsdienstig karakter hebben waren aenwezig. Om 10 uren juist ving de rouwplechligheid aen. De E. H. De Blieck, eere-Kanunnik en Deken, bygestaeu door de EE. HH.Vyt, pastoor van St-4ozef, De Turck, Puissant, llaems, onderpastoors, officieerde. De acolylen waren de EE. HH. Onghena, Simons en Paquay, onderpastoors, de laetste aen de St-Jozel'skerk. De overige priesters in koorhemd schaerden zich rond de lykbaer. Gedurende de plechtigheid werd de over- heerlyke mis van Koslowski, onder de lei ding van den kundigen heer director Michel Schelfhout op eene meesterlyke wyze uitge voerd. Om II uren was de lykdienst voltrokken en werden onmiddelyk de baergebeden gezon gen door den E. H. Deken welke om II 1/2 ure geëindigd waren. Beslaiigen wy met innig genoegen d-at de houding der talryke menigte geloovigen welke wy op ruim 4,000 persoonen schatten, hoogst godvruchtig en stichtend was. Nooit hebben wy hier zulk eene betooging van rouw en geloof gezien, nooit hebben wy vuriger zien bidden dan maendag lest. Geen wonder, de wareaelstenaer is van aerd aen onzen H. Gods dienst gehecht men begreep de dringende noodzakelykheid van het gebed, niet alleen voor de zielerust van Pius IX, maer om God te smeeken Hem een Opvolger te geven welke in staet zou wezen het Scltipken van Petrus te midden der woeste baren onzer eeuw met evenveel vvysheid dan Hy te bestieren. R. I. P. LOUISA LATEAU. Een bezoek Ie Bois-d'llaine, op vrijdag februari 1878. Klein is voorzeker hel getal der persoonen die met de builengewoone gebeurtenissen van Bois-ü'llainc fcijii uunuktiiu gvijieveii. .een mag zeggen dal ieder een, rijk en arm, geleerd en ongeleerd, hedendaags van Louisa Laleau beeft hooren spreken. Immers, de wondere dingen welke zich eiken vrijdag, sedert om trent negen jaren, 111 den persoon dier nederige jongo dochter opdoen, zijn in boekwerken beschreven ge worden de tijdschriften en nieuwsbladeren van alle slacli en van alle kleur hebben ze aan hunne le zers doen kennen en degenen die ze hebben Kunnen zien en bestatigen, hebben ze aan hunne vrienden en kennissen verhaald. Op die wijze is de naam van Louisa gansch de wereld door gekend. En wal zijn zoo die wonderheden Hewel, ziehier in korte woorden, wat er in het Hencgauwsche dorpje gebeurt Een arm meisje van onnrenl 28 jareu oud, zonder geleerdheid, naaister van stiel, verliest eiken vrijdag bloed op eene gansch bijzon dere wijze langs verschillige deelen des lichaams. Denzelfden dag, gedurende min of meer langen lijd, is zij in zielsverrukking, 'l is te zeggen, zoodanig door haar geestvermogen vervoerd, dat hare zinnen niet werken, dat zij niet hoorl, niet ziel, niet smaakt, niet riekt, ongevoelig blijft aan warmte en koude, of aan alles wat aan anderen pijn veroorzaakt,zoo als snij den, branden, enz. In dien staat, lerwijI geer: hoege naamd wereldsch voorwerp hare aandacht tot zich kan trekken, komt een zachte glimlach, eene uit drukking van eerbied haar gelaat ophelderen, wan neer men haar eene relikwie of eenig gewijde ding aanbiedt De slem van hare geestelijke overheid of van hen die daanoo macht ontvangen hebben, doet haar oogenblikkelijk uit verrukking opstaan en bij geroep van andere persoonen blijft zij zoo onbeweeg lijk als een marmeren beeld. Ziedaar de kruiswonden en de zielsvervoering, Iwee wonderen welke duizen- de menschen hebben gezien en bekend twee won deren die gebeuren, en wier beslaan willen looche nen eene dwaasheid zou wezen. Meer nog: men zegl, op de bevestiging van ernstige en geloofswaar- dige getuigenissen, dal, sedert ongeveer zeven jaren, Louisa noch drank uoch voedsel genomen heeft, en dat, sedert jaren, ook de slaap hare oogschelen niet kwant sluiten. Dagelijks ontfangt zij de H. Commu nie, en aanstonds daarna, gedurende ongeveer eeno halve uur is z:j insgelijks in verrukking, onverschillig en ongevoelig aan alles wat haar omringt. De volko- mene onthouding van voedsel of drank, en de slape loosheid, zijn lot nu toe door geen geneeskundig on derzoek bewezen maar liet schijnt dat die van iedereen gewensehie proefneming in '1 kort zal ge daan worden. Gemakkelijk zal men begrijpen, dat het gerucht van dusdanige voorvallen zicli bliksemsnel verspreid de, en op den geest van het publiek eenen indruk van zeer verschillenden aard te weeg bracht. In 't begin hadden nieuwsgierigheid en ongeloof de bo venhand en eiken vrijdag wierd hel huisje door eeno groole menigte volk belegerd elkeen wilde zien. Daizcndo persoonen van allen rang en slach zijn toegelaten geweesl. Voor dezen was hel bedrog, komediespel, voor genen was het ziekte, voor ande reu zal cr den duivel tusschen niet een woord, elk zocht in zijn brein eenen uitleg der zaken. Maar zoodanig was de openbare denkwijze door die ge beurtenissen van welken aard ook, geschokt gewor den, dat een geneeskundig en theologisch onderzoek bevolen werd, ten einde de zaken in den grond na te speuren. De geestelijke overheid zet nog heden haar onderzoek voori, en heeft diensvolgens nog geene uitspraak gedaan. Dus, of de wonderbare toe stand van Louisa aan God of wel aan den duivel is loe te schrijven, zal ten tijde bekend gemaakt wor den. Wat de geneeskundige kommissie betreft, zij heeft de kruiswonden en de verrukking bestudeerd. Zij hoeft verklaard dat geen hoegenaamd bedrog in de gebeurtenissen van Dois-d'llaine te vinden is, dat zij aan geene lichaamsziekte zijn toe te wijten, en dat zij ton huidigon dage door de wetenschap onverstaan baar en uitlegbaar zijn Nochtans was die kommissie ml beroemde en geleerde mannen samengesteld het onderzoek is volledig geweesl, en geene moeile werd gespaard 0111 de zaak klaar le brengen. Alvvic de feiten grondig wil nazien, zal diesaangaande met veel nut het vermaarde boek van den uitmuntenden Professor Lcfebvre te rade gaan. Een voorname dok tor van Clermont-Ferrant, in Frankrijk, professor Imberl-Gourbeyre, heeft zich ook met den toestand van Louisa onledig gehouden, en zijn oordeel Komt met dit van den Leuvenschen leeraar teenemaal overeen Wel is waar; hebben nog andere geleerden over de zaak geschreven, die Louisa als krankzinnige of bedriegster willen doen doorgaan. Maar hel schynl dal de eenen nooit te Bois d'llaine gaan zien zijn en wie rechtzinnig en zonder vooringenomen heid de zaken ontleedt en nagaat, zal bekennen dat de zitiiiswijzo der anderen op geene ernstig welen- schappelijke grondvesten berust. Ongeveer twee jaren geleden, had ik, op eenen dijnsdag, Louisa bezocht, en eenigen tijd met haar gesproken. Ik had de plaats der kruiswonden nage zien. Maar ik had de builengewoone bloedvloeiing, of de geeslonlhcflïng niet gezien. Met eene ware belangstelling had ik de schriften over het wondere meisje gelezen, en de redeneering harer verdedigers zoo wel als die harer tegenstrevers overwogen en nagedacht. Daardoor was allcngskens in nuj het vurig verlangen ontslaan, eene reis naar Bois-d'llaine le doen, 0111 in persoon van die vreemde voorvallen getuige to zijn. Na eenigen lijd de gevraagde toelating tc hebben afgewacht, ontving ik met genoegen de tijding, dat ik in het huisje der nederige dochter zou toegelaten worden; en op Viijdag Februari 1878, reeds vroeg in den morgend, vertrok ik van. Manage naar Bois d'llaine. Aan de woon der kinderen Laleau ge komen, zag ik het licht door de vensterspleet flikke ren, en ik hoorde aar. 'I geronk van hel naaimachien, dat Louisa's zusters reeds aan 't werk gezeten waren liet was mij toegestaan aan de Communie van Louisa tegenwoordig le zijn daarom begaf ik mij naar de kerk van hel dorp. Bondom kwaart na zeven uren verlieten wij de kerk. Een priester van Luxemburg droeg de II. Hoslie eenige mannen waren van flam beeuwen voorzien een tiental vrouwpersoonen volg den. De heer Pastor Niels ging vcorop onder liet lezen van den Boozenkrans en gansch de kleine stoel antwoordde op hel gebed des herders. Om half acht waren wij aan hel huisje aangekomen. Ik ging de eerste binnen. In de voorplaats zitten Rosina en Adelina de twee zusters der kruiswond- dragende, nevens hun werk neergeknield. Ik begeef mij rechtstreeks naar Louisa's kamerljewiens in kalk gewitte muren en zuiver rooden vloer hel oog voldoen. Het is een langzaam vierkantig plaatskei), verlicht door ééne venster welke op den hof uitziet. In het diepste des verlreks, langshenen den muur tegenover de venster, slaat het nederig ijzeren bed, waarop liet meisje is neergelegen. In den anderen hoek, nevens de vensleis,ontwaar ik eene kleine tafel, met een' sneeuwwitlen doek overdektdaarop slaat een houten kmisbeeid met vier brandende kaarsen omringd, en een glas met gewijd water en eenen palmtak. Ik ging aan het hoofdeinde van liet bed. nevens de tafel nederunielen. Alzoo bevond ik mij juist nevens hel hoofd van Louisa, eii zeer wel ge plaatst om zorgvuldig en zonder moeile alles na te speuren wal er gebeuren ging. De priester plaatst hel II Sakrament op hel tafelt je, en begint eenige gebeden le zeggen. Middelerwijl doe ik een haastig onderzoek van Louisa's loesland. Zij ligl daar vóór mij, met gesloten oogen en bleek aangezicht. De oogschelen, de lippen en de trekken van heiaanschijn spelen in dikwijls herhaalde trillin gen. In den half open mond, blinken twee reeksen schoone wille landen. Beide handen, boven het bed- deksel ruslende, zijn omringd met linnen reeds gansch vol bloed van de kruiswonden. De handen en voorarmen zijn koud en deze laatslen ook worden door kleine spierlrillingen geschokt. De ademhaling is haastig. Gansch de gelaatsuitdrukking verraadt eene inwendige ontroering, een vurig verlangen. Al de persoonen welke in de wooning toegelaten zijn, zitten stilzwijgend en eerbiedig achlor den priesler neergeknield en terwijl aller lippen een diepgevoeld gebed ontglipt, zijn ook alle oogen standvastig op Louisa gevestigd. (Vervolg later.) Vla.0mcr.I10 liabno-en. Davidsfondc Wy vernemen uit goeder hand dat binnen kort eene vergadering metdeafgeveerdigden te Leuven zal gehouden worden. De voorstellen der dagorde zyn groot in getal. Op de pers is AEmilius, een schilderachtig uitgebreid verhael van de eerste christelyke eeuwen, uit het engelsch vertaeld, door de heeren Cyril Weale en J. Plancquaert, naer Crake, eenen beroemden schryver, zeer er varen in de geschiedenis der H. Kerk. Na de uitgave van dit werk zal volgen Reizen naer de Noordpool door den alom gevierden schryver kanunnik Martens. Verder ligt er een hand schrift gereed van D' R. Snieders DcGooche- laer (De Geuzen der 19° eeuw) getiteld, en verder een werk over de christelyke marte laren, met meer dan 130 groote* en kleine platen, geschreven door den in België gunstig bekenden priester H. Formby en uit het engelsch vertaeld door den E. II. P. J. Maes, pastoor ie Ten Aerde, onder Gheel, met eene levensschets van den schryver. Daerby bewerkt de liéer de Potter voor het Davidsfonds eene Geschiedenis van hel adver tentiewezen. Eindelyk zyn er nog twee werken over natuerlyke historie en eeu roman onder handen, zoodat men nu in de eerste dry jaren om geen werk ter uitgave meer verlegen be hoeft te zyn. Hoogeschool. De lessen over de geschiedenis der viaemsche letteren worden te Leuven door veertig leerlingen der universiteit gevolgd, behalve die der normaelschool, voor wie de lessen niet verplichtend zyn. GEMEENTERAED. Zitting van den 16 Februari 1878. Eene zeur belangwekkende kwestie, welke bewyst dal do liberale Commissie onzer Burgerlijke Godshuizen van 187>J bare plichten op eene zonderlinge wyze begreep, is, in de laetste zitting des Gemeenteneds, behandeld geweest. Ziethier waervan cr kwesiie is De goedkeuring van het budjet der hospicien was aen 'l dagorde. De sektic gelast mei hel onderzoek des budjels had eenige inlichtingen gevraegd acn- gaende eene uilgave van fr. 2800 voor de betaling van achterstellen verschuldigd voor de missen waer- meó den eigendom van'l Beggynhof belast is. Men ver nam met verwondering dal, sederl 1X7", eene jaer- lyksche som van 400 franks voor missen, verschul digd krachtens eene konvenlie, in 1834, Ier goeder Irouw, met Z H. den Bisschop van Gent gemackl, niet meer in de budjelten was geschreven geweest. - Van 1 S34 lot 1870 heeft gemelde som alle jaren tot dit einde in 't budjet geschreven geweesl, doch, in 1871, had de liberale Commissie deze uitgave uil 't budjet geschrabd. De E. II. Pastoor van 't Beggynhof vroeg hieromtrent eenigen uitleg.cn de liberale Com missie antwoordde dal door den verkoop van 'l Beg gynhof uen den heer Baron Delafaille, de betaling dezer 400 frs. len laste vim dezen toetsten viel. Men doorbladderde hel koopkonlrakt en men vondt dal de libciale verkoopers van 'l Beggynhof nooit een enkel woordje van dien last van 400 Yrs. gespro ken hadden, en bygevolg was doitooper zekerlyk niet gehouden dien last le dragen In die omstandigheden heeft de hedendaegsche Commissie, uil eigene beweging, voorgesteld die recht- veerdige schuld le betalen welke onbctwislbaer ten laste der hospicien valt door de onbegrypelyke vér- waerloozing en onbekwaemheid der voorbeeldige liberale bestierders van 1870. Ook aerzelde de heer Burgemeester niet le verkla ren dat hot gedrag der liberale Hospicicheercn van 1870 onuillegbaer was. Zy kenden hel beslaen van dien last, en alsdan was hel hunne strenge plicht er den kooper van te berichten, welke, in dit geval, vry bleef den koop te aenveerden om hem te wei geren, zoo niet, moesten zy (de hospicien) den last blyven betalen.... Maer men laeldcn kooper in de volstrcklste onwelenheid, en later Komt men bewe ren dal by den last verschuldigd is, dat hy, kooper, hem belaien moet en men er, in 'l budjet, geen mel ding meer van maken moet.... Men zal met ons be kennen dat zulk eene handelwyzc onuillegbaer is...., En zeggen, dal onder de vyf liberale Hospicicleden van 187(i, mannen aengetrolïen worden die als de verstandigsie, de verlichtsle van 't Aclslersch liberael hliekske gehouden worden dat de Jan er deel van maekte die 111 zyne papachtige ineiresche verwaend- hcid le Brussel uitriep Alost c'est moi Indien calholyke bestierders, zegde de heer Bur gemeester, zulke verregaende onbekwaemheid moes ten aen den dag leggen, er ware geen inkt genoeg op de wereld voor de liberale drukpers om ze in de vyf wcrelddeelen bekend le maken ge zoudt ze hooren huilen de liberale schryvelaers legen de dom pers welke zich onweerdig geloond hebben eenig openbaer ambt le bekleeden Deze redetwist bewyst ons eens te meer dat de liberalen overal dezelve zyn; buiten eenige zeer zeld zame uitzonderingen bekleeden zy slechts hel ambt van openbareu bestierder om de zaken hunner party voor lo slaeu en le bevorderen zonder zich eenigzins le bekommeren met de belangen welke hun toever trouwd zyn. aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning. Bedrag der voorige lysten. fr. 3970 S3 Eenige onbekenden, Ninove. 14 Onbekend, Aelst. 3 Mr en Mme De Schacpdryver-De Munck, 23 A. D. C. te Wynckel. 2 Inschryvingslyst voor de hongerly- denden in Mongoliën. Een inwooner van Aelst. 5 Onbekend, 5 I O 30 De E. H. Van Ilouck, pastoor te Moorsel, opbrengst der offerande in den lykdienst voor 7.. H. Pius IX. 60 M. Ad. By I-Van Santen, Aelst. 3 Onbekend. LAND VAN RIEM. Hel jeugdig tooneelgezelschap Het Land van Riem heeft ons, zondag jl.andermael op eene avondfeest vergast welke ons eenige genoeglyke en vroolyke uren heeft doen slyten. Bestatigen wy vooreerst dat onze jeugdige kunstvrienden onder de leiding van hunnen nieuwen director, den lieer Gustaef Cammaert, eenen zeer merkbaren vooruitgang hebben gedaen voor wat het muzikale deel betreft, en zich, voor 't algemeen, zeer wel hebben gekweten van de onderscheidene rollen welke zy in de twee blyspelen te vervullen hadden. Eene bezondere melding nogthans zyn wy den lieer Hector Arys verschuldigd voor de meesterlyke wyze op de welke hy de rollen van Jan in liet Eerekruis en van Wannus in Hotserotse heeft gespeeld. Deze bezondere melding doen wy, zonder vrees van eenige tegenspraek, want de menigvuldige toejuichin gen welke den heer Arys te beurt vielen wet tigen ze ten volle. Wy zouden aen onze plicht te kort blyven indien wy geene welverdiende hulde brach ten aen den talentvollen geerardsbergschen kunslminnaer, den heer Jozef Sadones, welke ons met eene deftige alleenspraek Het uer der doodstrafvereerde. Wy durven rondweg zeggen dat de heer Sadones verre uit een der uitstekendste liefhebbers is welke wy ooit hebben gehoord. Eene vloeiende uitspraek, gepaerd aen gepaste houding en gebaren, ziel- daer de hoedanigheden welke het spel van den geerardsborfreohen liefhebber kenschet sen êiiTïëm tot een wezenlykc befaemde kun- stenaer volmaken. Geen wonder dus, dat de heer Sadones de uitbundigste toejuichingen en bravo geroepen verwierf. Maken wy ook melding van de twee schoone openingstukken voor Symphonie, welke onder de leiding van den heer director Cammaert, met veel samenhang en juistheid werden uit gevoerd het voorspel van het opértt Le Carillonneur de Bruges werd op eene over- heerlyke wyze gespeeld. Dit strekt tot eer aen al de muziekliefhebbers welke hunne mede werking tot het opluisteren der avondfeest verleend hebben. Ten slotte bedanken wy, in naem der aen- wezigen, onze jeugdige kunslminnaers over de luisterryke avondleest van zondag jl. Dal de menigvuldige toejuichingen welke hen kwa men begroeten hen tot aenmoediging dienen ter vollierding op het pad des vooruilgangs, en weldra zal het tooneclkundig gezelschap Hel Land van Riem voor niet eene tooneelver- eeniging des lands moeten onderdoen. Vooruit dus, vooruit STERFGEVAL. Zondag 17 Februari is te Denderwindeke in den jeugdigen ouderdom van byna 36 jaren overleden den heer Edmond Tiiibaut, Burge meester dezer gemeente. Deze vroeglydige dood dompelt eene der aclnbaerste familien van ons arrondissement in den diepstenrouw. Wieze, 21 Februari 1878. Mijnheer de Opsteller, Woensdag 12 dezer, overleed te Wieze den E. II. J. B. DeVreese,sedert 1839, pastoor dezer gemcenlc. Tot het laatste loc vervulde hij ieverig de heilige plichten die de Goddelijke Voorzienigheid hem had opgelegd. Zachtmoedigheid en vredelievendheid wa ren immer de kenteekens zijner inborst. Met goed heid behandelde Hij steeds degenen die met Hem in nauwe betrekkingen stonden voor al de parochianen was Hij de goede Herder waarvan het Evangelie spreekt. In 1875 vierden wij het 50jarig priester schap van den dierbaren afgestorvene de alge- mccne geestdrift beschrijven ware onmogelijkde kostelijke giften, dien dag in Wieze's kerk opgedra gen, zijn treffende bewijzen van de vurige dankbaar heid en eerbiedige liefde die allen, zonder onder scheid. hunnen Herder toedroegen. Ook bij zijne plechtige ter aarde bestelling was onze ruime kerk proppens vol(alrijke priesters, waaronder de E. II. Deken van Dendermonde, waren opgekomen om een laatste blijk van genegenheid aan onzen gewezen Herder te geven. Na de .Mis beklem de E. H. Deken het preêkge- sloclle, en herinnerde ons in eenvoudige, maar boeiende woorden, de groole deugden van den dier baren overledene Menigen traan van ontroering werd bij deze toespraak gestortdoch wij hopen dat de vurige gebeden zijner parochianen Hem reeds in het hemelsei) Vaderland hebben binnengeleid waar Hij zonder twijfel bel loon zijner apostolische wer ken geniet. Een inwooner van }Vicze KERKELYK NIEUWST" Morgen zondag 24 Februari, dag der krooning van Z. H. Leo XIII, Paus en Koning, zal in onze St-Martinus- kerk om 9 uren, eene plechtige mis, gevolgd van eenen TE DEUM, gecelebreerd worden om den Almachtigen God le bedanken en le loven over den spoediyen en gelukkigen keus van den nieu wen Paus. De geeslelyke en wereldlyke overheden, alsook de calholyke kringen, godsdienstige verecnigingen, genootschappen, confrerien, congregatiën, ge- slichten worden uitgenoodigd de plechtigheid by te woonen. Al de christene geloovigen worden verzocht, morgen Zondagden blijden dag der krooning van Z. II. Leo AlII, hunne huizen te bevlag gen en ze des avonds te verlichten. Dus in den dag de pauselyk of nati onale vlag laten wapperen en des avonds onze huizen verlichten is 't ordewoord Het schynt dat zekere persoonen ons artikel hetrekkelyk de- herinrichting onzer stedelyke politie verkeerdelyk hebben begrepen. Indien bedoelde persoonen zich de moeite willen geven ons artikel aendachtiglyk te lezen, dan zullen zy onmiddelyk gewaer worden, dat wy niet den dagdienst onzer politie zouden wil len zien herinrichten en versterken, maer wel den nachtdienst. Indien men over de al of niet nood zakelykheid der herinrichting onzer nachlelyke politie met ons in pennetwist wil treden wy zyn bereid, doch men moet loyael wezen en vooral ons geene denkbeelden of stelsels toeëigenen die wy niet hebben vooruitgezet. Daermeê punctum. In zitting der Bestierende Commissie van onze Burgerlyke Godshuizen van Dynsdag 19 Februari, is de lieer Frans Crick-De Smet, tot het ambt van Sekrelaris-huisbezorger benoemd, in vervanging van den heer Edward Eeman, ontslaggever. Wy hopen dat deze benoeming een einde zal stellen aen al de geruchten die zekere persoonen, uit enkele berekeningen en met inzicht ons in onze zaken en belangen te scha den door ons by 't volk hatelyk te maken, hadden rondgestrooid. Voor heden willen wy de verspreiders dezer kwaedwillige geruchten niet onder handen nemen, doch zy zyn ver wittigd boomen komen elkander niet tegen maer wel de menschen, en dan zullen wy aen 't publiek eens doen zien dal het woord plaet- senjager nooit, noch vroeger noch heden, iri den woordenboek van den Denderbode is le vinden geweest. Men is dus verwittigd De spoedige en gelukkige keus van den nieuwen Paus, Leo XIII is, in onze stad, met groote blydsi hap vernomen geweest. Na mate die blyde tyding zich verspreide, zag men vele catholyken, '1 zy de pauselyke, 't zy de natio nale vlag aen hunne huizen heischen. Onze ker ken zyn ook bevlagd. Morgen zondag zal men nog meer vlaggen zien wapperen en des avonds zullen al de huizen der christene geloovigen verlicht worden. M. de kornel onzer garde vol schrik heeft vandaeg te Gent, dry neuzen gekregen 't is een goed gerief voor de aenstaende Vasten- avonddagen, bezonderlyk als men, gelyk hy, groole liefhebber is van met de zotten te loopen. In den nacht van zondag tot maendag is op 't kasteel Si-Job. grondgebied van Nieuwer- kerken en toebehoorende aen den heer Liénart- Leirens, bankier alhier eene pooging tot dief stal in de volgende omstandigheden, bestatigd geweest Rond 1/2 ure des nachts keerde sieur Buekens-Pols van een uitstapje naer Nieuwer- kerken naer zyne wooning terug. Aen 't kas teel St-Job gekomen, bemerkte hy, dank aen de maneschyn, dat zich een levendig wezen op liet platte dak bewoog. Buekens trad het kasteel binnen en bemerkte dat eene ladder aen den gevel was geplaetst die bewaekt was door een persoon welke, by zyne nadering, de vlucht nam, zyne medeplichtigen toeroe pende attentionBy nader onderzoek vondt sieur Buekens dat de ladder tegen eene venster der tweede verdieping was geplaetst, die de kwaeddoeners hadden ingeslagen om langs daer't gebouw binnen te sluipen. Hy nam de ladder weg om de vlucht der dieven te belet ten en ylde spoedig naer huis om zynen hond. Aen de kapel gekomen, ontmoette hy zynen kozyn, den heer Alfons Buekens, aen wien by 't geval verhaelde en verzocht de politie onzer stad te gaen verwittigen, 't geen den beer .4. Buekens onmiddelyk deedt. Alsdan keerde sieur Buekens-Pols met zynen hond en vergezeld van verscheidene geburen naer 't kasteel terug, doch niemand der dieven was er nog te ont moeten. Onze stedelyke politie was dadelyk ter plaets en na onderzoek bevondt zy dat een deel zink of lood van het plattedak alsook van de serre was afgesneden of gebroken. Het afgesneden lood ol zink werd door de dieven achtergelaten en door de politie medegenomen. Sieur Buekens verklaerde aen onze politie dat hy zekere Domien Liebaut bygenaemd Kei, in den persoon had erkend, die wacht hield aen den voet der ladder en op zyne nadering het woord attentionliet hooren. De politie agenten begaven zich naer zyne wooning op den Heetenhof, doch aldaer gekomen hoorden zy gerucht in de wooning van den stadstoren wachter De Mol en traden er binnen. Zy von den dezen laetslen te bed liggen met bebloed hoold. Kei en zekere Timmermans, bygenaemd den Ilcsel,waren daer ook aeuwezig.Menonder- vraegde De Mol en deze beweerde dat hy van Nieuwerkerken komendedoor onbekende persoonen, werd aengevallen die hem zoo schroomelyk hadden mishandeld dat hy er eene wonde aen 't hoofd door bekwam en zynen linker arm op twee plaetsen gebroken was. Kei en de Hesel, die door De Mol als zyne gezellen waren aengewezeu, wierden aenge- houden. De Mol wpvd later naer het hospitael gevoerd. In een later verhoor heeft De Mol bekend dat zy de daders waren der pooging tot diefstal met braek op 't kasteel St-Job, en zyne won den bekomen had iu zyne vlucht. Toen hy ge waer wierd, zegde hy, dat de ladder was weg genomen, poogde hy langs de goot naer bene den te komen, doch was gevallen. Inderdaed in de nabyheid dezer goot, bevondt zich een plas bloed. De twee andere betichten looche nen ten stelligste alle medeplichtigheid, doch sederl zy, in vrvheid zyn gesteld, hebben zy bet geradig gevonden de grenzen tusschen hen en 't gerecht te plaetsen. De Mol is eén oud- veroordeelde in 1839 werdt hy tot één jaer gevangzitting veroordeeld voor aenslag op de zeden. De twee andere zyn gekend als zeer gemeene kerels. Kei is de zwager van De Mol en woonde by hem in. By het vernemen dezer inbraek hebben vele persoonen De Mol en zyne medeplichtigen verdacht de daders te zyn van de dieile met braek in onze St-Martinuskerk, doch na onderzoek is het gebleken dat dien nacht De Mol den dienst op de toren heeft gedaen.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2