nieuwja ersgift m COUCERT meer dan een gelaat was bleek van aandoening, en menig oog was door een' traan bevochtigd. Sedert lang was het niet meer locgelaten in de Kamer der kruiswonddragendc te blijven, tol dal zij van zelfs uit hare zielsvervoering terugkomt. Louisa is bedroefd wanneer zij als'dan vreemde gezichten rond haar vindt, daarom moeten de bezoekers vóór dit oogenblik heéngaan. Maar ik had een' buitenge- woonen oorlof ontvangen, en met den lieer Pastoor Niels en twee andere persooocn, bleef ik in bel kamertje. Wij leveren ons aan een nauwkeurig onderzoek van Louisa's toestand, over. De ademhaling is stil, en bijna onzichtbaar, zoo als ik kom te zeggen. Bij liet overkloppen der borst, vindt men deze in leenemaal natuurlijken slaat. Bij het aandaehtigste luisteren besiatigt meu een nor maal ademgemurmei, maar wel zoo zacht als dit van den slilsten slaap welken men zich inbeelden kan; overigens, niet liet minste gerucht of leeken, tot ecne ziekte der borslholto toebeboorende. Er zijn 1(5 ademhalingen per minuut De pols slaat 108 het kloppen des harten is regclmalig, niet te diep of niet ie oppervlakkig, zonder eenig hoegenaamd bijgevoegd gerucht dat eene hart- bloed- of ader ziekte zou doen verdenken. De gevoeligheid aan eenig voorwerp of aan pijnen is volstrekt nietig. Wij raken Louisa aan de handen, aan 't gezicht, aan den hals, zij blijft onbeweeglijk. Wij nijpen hel vel des aanschijns tusschen de nagels, trekken bij het baïr, drukken met kracht de plaatsen der kruis wonden niet de minste beweging laat zien dat het meisje cenige smart zou gewaar worden. De zinnen zijn zonder eenige werking. Herhaalde malen roepen wij met forsche slem Louisa wij schud den hevig de handen, de schouders, geen middel ons te doen aanhooren. Wij kittelen de neus gaten, de ooren met een klem slokjo van gerold papier geene beweging to bekomen. Een van ons houdt de bovenscheel der rechter oog opgeheven de oogbol is onbeweeglijk, een weinig naar omhoog en uilwaarts gekeerd alsof de blik in de innerlijke aanschouwing van een ververwijderd vizioen ver slonden ware. Dc iris, bleekblauw van kleur, is leenemaal ongevoelig aan het licht dal haar noch tans zoo gemakkelijk zou moeten prikkelen de pupil of oogappel is wijd open, en trekt zich niet ten minste toe, wanneer men er schielijk de vlam eener brandende kaars naartoebrengt. Steekt men eensklaps den vinger of een potlood tot tegen het oog, dan bemerkt men zelfs geen schijn van pinken. Slaat men naar het oog met een boek of met de opene band, de aldus plotseling verjaagde en saam- geperste lucht veroorzaakt op mekaniekscher wijze eene lichte beweging van het bindvlies, en eene kleine trilling der wimpers. Armen en beenen zijn niet slijf maar ploeibaai. Wanneer men den arm ophcfl, vindt men hem licht het is bijna alsof men in dit opheffen door eene veêrkracht der spieren geholpen ivierd. Laat men den ombooggeheven arm eensklaps los, hij valt niet plotseling gelijk een stuk lood, ofwel gelijk een verlamde lidmaat naar be- nedeu maar traag en zachtjes. Louisa ligt sedert ongeveer twintig minuten in den toestand welken ik Koin te beschrijven, 'l is le zeg gen, roerloos als een lijk, ongevoelig aan alles wat haar omgeeft, doof aan alle geschreeuw. De lieer pastoor Niels, die jegens Louisa met geestelijke macht bekleed is, plaatst zich aan den ingang der kamer, achter ons, en fluistert met llauwe slem deze woorden Louisa, op. Bliksemsnel opent hel meisje de oogen, neemt in haar bed de zittende houding, wikkelt hare handen in dc doeken waarop zij rusllen, en beziet ons den cenen na den anderen met kalmen en zachtcii oogslag. Wonder toch Geen gerucht als de donder, geene "Wereldsche kracht kan haar uil de zielsvervoering trekken, en, op een stil, bijna onhoorbaar bevel der geestelijke macht komt zij oogenblikkelijlt tot hetgewoone leven terug. En deze terugkomst gebeurt niet op vorderen - der wijze, gelijk, bij voorbeeld, hel gradueel ont waken van hem die in eonen diepen slaap gedompeld Kru.swTnde^lSkL^Louisa" hoort "nu zeev^soeZ pfLJn,imen. 'aar Zeer sl" aai,sPrecktzij antwoord eenvoudig, klaar en met veel oordeel op de menig vuldige vragen welke wij haar toesturen. Zij ziel fr-ionH eei"er zak11,0.,'1°gie op oenen bal ven meier li». 1 l pupil krimpt in bij hel licht eener kaars. Hel meisje gevoelt als men baar aanraakt. De adem haling is gerust ei. gemakkolijk, lö per minuut- depris slaat J08 gelijk vóór de terugroeping. De samenspraak is ecne wijl onderbroken ik schrijf !rPoi JJL^kb?etJC d? a"lvvoord va» Louisa op eene vraag welke ik haar kom te stellen, toen ik ontwaar dat zij op haarkussen terug ncdervalt. Begeerende aar nog een oogenblik te ondervragen, roep ik met luioer stem Louisa. 't Is te laat zij blijft doof aan mijn geschreeuw, de geestonlheffing was herbegonnen. De lieer pastoor herhaalt nog eens zjn bevel, en aanstonds komt Louisa terug.'cn zij neemt nogmaals deel aan het gesprek. Een oogen- ïihJr WOrjl ZIJ weérom plotseling in ziels- opheffing vervoord, en ligt onbeweegbaar en onge- ÏÏSïLr8 e6ne d?od? °P haar bed ""'gerekt. Dc Notmïï'"Lfn F- Is Jycn ge,ijk daar zo° even. nogmaals doen wij beurtelings herhaalde doch vrueh- teiooze poogingen om Louisa tot zich te roepen. (vervolg laterj dezen last geene melding gemaekt geweest. M. Delafaille wist er geen gebenedyd woord van nog meer, 't koopkontrakl was er gansch stil- zwygend over. Nauwelyks was de koop geslo ten o( de liberale Kommissie weigerde de be taling der 400 franks, bewerende dat zy ten laste van den kooper des Beggynhofs viel wel ke, zoo vóór als na den koop, er stellig meö onbekend was. Zulke handelwyze is onuitlegbaer voor alwie eenig gezond oordeel beeftVoor onze twee liberale kwibussen integendeel is zy zeer wel uitlegbaer Wilt gy weten, geëerde lezers, wat zy in brengen om hunne vrienden der liberale Kom missie van 1870 te verschoon en Zet uwe ooren wyd open, en luistert goed, zulle Gy weet M. Van Wambeke. schryven onze liberale feniksen, dat het Beggynhof verkocht is geworden op gewoone voorwaerden met zienelyke en onzie- nelyke toehoorsels, enz., enz. Dus, volgens die twee kwibussen, zyn de renten, enz., die buizen en landen belasten nu ZIENELYKE EN ONZIENELYKE TOEBEHOORSELS OF .SERVI TUTEN GEWORDEN Indien dit stelsel onzer twee liberale jannen waerheid was, dan zou iedereen die een belast buis of sluk land verkoopt maer die belasting teverzwygen hebben, en, als liet maer na den verkoop ontdekt wordt, met recht mogen be weren dat de belasting door den kooper moet gedragen worden. Wy raden niemand aen bet stelsel onzer twee liberale kwibussen te volgen, uit vrees dat het door vrouw Justicia kwalyk zou kun nen genomen worden Moet men de rechten gestudeerd hebben, om zulke verregaende dwaesheden uit te kramen En zeggen dat zulke feniksen de pretentie opperen, hier te Aelst, het gevallen liberael kraem herop le rechtenEr moeten ande re kleppers komen, hoorje, meester ex-Sca- binus j uici ueu loesiana van h°nzl'° wensdag avond laatst uit HOIS d llaine gekomen Gisteren voormiddag, om half elf ure, bestatigde een geneesheer van Brussel, dal de pols 114 maal per minuut sloeg, en hij lelde binst den zelfden lijd 4a ademhalingen...... Een gewoone zieke zou sinds zalurdag laatst gestorven zijn; Louisa leeft nog buiten alle verwachting. Dezen morgend kreeg zij hel bezoek van haren 7';!S0 mP:,- ,IJ h®c.fl 00k fJe" zel?cn ontvangen van Zijne Heiligheid Leo XIII, en dien van Kardinaal TE VIRION. In de Kamer loonde men donderdag aen den minister van binnenlandsclie zaken een tele gram, waervan de inhoud nog al pikant was 2 uren. Nog geen resultaet gekend de eerste kiezer is nog altyd in liet gangske. De linkerzyde lachte gelyk de recliterzyde maer de linker lachte het hardste.Dal pleizier verging nogthans toen men vóór, liet sluiten der zitting,vernam, dat de catholyke kandidaet, graef de Briey, met 292 slem men gekozen was tegen 240, gegeven aen M. d'Hoffschmidt, libe rael. Die tyding werd in de Kamer, aen de rech- terzy met voldoening ontvangen, terwyl aen de linkerzy, waer men zooveel op den uitslag gehoopt had, de gezichten ellenlang werden. Op hooger gemeld getal, werden 64 stem men ongeldig Verklaerd. VOLKSKAMER. Na, in geheime zitting, de veranderingen vastgesteld te hebben, aen de zitlingszael toe te brengen in vooruitzicht der vermeerdering -loocrmcrs IlCUUeiI de belangen hunner wederzydsche "arrondisse menten verdedigd. Onze vertegenwoordiger, de lieer Van Wambeke, beeft de aendacht des lieeren Ministers ingeroepen op de dringende noodzakelykheid der oprichting van verschei dene statiën in ons arrondissement. Daer liet verslag der zitting in de welke de heer Van Wambeke zyne redevoering uitsprak ons nog niet is geworden, is liet ons onmogelvk deze redevoering heden meé le deelen. In ons toekomend nummer zullen wy er dus op terugkomen. Het wetsontwerp betrekkelyk de inrichting der Assisenhoven werd met eenparigheid aen- genomen. De lieer Minister van financiën heeft de verzending naer eene bezondere kommissie gevraegd van 't wetsontwerp nopens de her ziening van 't kieswetboek. Naer wy vernemen zou de stempel afgeschaft worden en zal men voortaen een kruis moeten teekenen met pot lood achter den naem van de kandidaten die men kiezen wil. Verders wordt eene bezon dere juridiktie voor de kieslyst-belwistingen ingesteld. gemaakt heeft, en lang in elks geheugen blij ven zal. Wij schrijven deze lijkrede letterlijk af. Mijne Heeren en Broeders, a Heden is onze Maatschappij De Ware Vrienden ver- gaderd en wel namelijk om op deze gewijde plaats eene hulde te komen bewijzen aan dengenen die onze vriend en medebroeder was, aan Mijnheel E. Van Brcugel, gc- a wezen Voorzitter dei Maatschappij De Ware Vrienden a waarvan liij ook een der stichters was. a E. Van Breugel wierd Voorzitter gekozen den 4 Mei 18(58 a en bekleedde dit ambt tot 5 September 1877, zoo dus negen jaren heeft deze ieverigc balboogschutter, door raad en daad, door iever en aangekleefdhcid, door de wijste zor- gen, de Maatschappij bestuurd en in bloei behouden. <i Want, als Voorzitter, wist hij zijn gedrag vriendelijk en a gemeenzaam te maken, altijd den vrede en goede ovcrecn- komst zoekende, en niets behartigende dan aan zijne medc- i broeders een eerlijk vermaak le verschaffen. Dc Voorzienigheid heed hem ons ontnomen en uit ons a midden gerukt, om hem neder te zetten in een beter Yader- land want terwijl wij zijn afsterven betreuren, geniet hij a mogelijk het lot dat God belooft heeft aan den rechtvaardige. E. Van Breugel, waarde Broeder, getrouwe Vriend, uwe a geheugenis zal met eerbied bewaard blijven in de Maat- a schappij, cn in dc harten van al degenen die u gekend a hebben. a Vaar dan wel, diepbetreurde vriend, E. V. B namens de Maatschappij. Vaarwel, en dank aan u, namens ons allen. Vaarweltot wederziensVaarwel Wy wisten wel dat er dommerikkeri op de wereld waren, maer dat er waren van den ka liber van meester Ermen en Beenen en zynen socius, alias t stinkerke, dat wisten vvv nocr niet. J Die twee kwibussen hebben, verledene week al buu verstand byeengeknoopt om aen dé dungezaeide lezers van 't Verbond, een versla" le kunnen meèdeelen over de laetsle zitting van onzen Stedelyken Raed Maer, och armede associatie der twee sul len heeft niets voortgebracht dan eene volle kolom zoutloos gezeever domme prietpraet bekroond door eene ezelary onvergeeflyk aen een persoon die de rechten min of meer scnynt gestudeerd te hebben. Wy zullen orize geëerde lezers den otmoo- zelen rimram onzer liberale kwibussen niet mededeelen hy is immers geene meêdeeling waerd. Wy willen alleenlyk hunne aendacht inroepen op de ezelary onzer liberale liefheb bers, om ben te doen begrypen boe laeg onze aelstersclic liberale kliek moet gevallen zyn om de verdediging barer belangen aen zulke dom- menkken te moeten toevertrouwen. Luistert Gelyk men in ons nummer van zonda" I heeft kunnen bemerken, werd er in de laetste zitting van onzen Stedelyken Raed gehandeld over de weglating uil budjet der Godshuizen eener som van 41)0 franken verschuldigd voor ontlasting eener fondatie van missen. De eigendom van 't Beggynhof is met deze 400 franks belast, en toen het Beggynhof, in 1870 aen den heer Dellafailleverkocht werd,iser van RECHTERLYK KRONYK. Woensdag heeft in de zitting der korrektion neele rechtbank van Brussel een zonderling voorval plaets gehad. Een jong werkman ver scheen voor de rechtbank onder beschuldiging van opstand tegen de policie, en namelvk, om aen een policieagent een slag te hebben toe gebracht. Het openbaer ministerie had verschillende getuigen gedagvaerd, waeronder een ander jongeling, insgelyks werkman. Toen deze werd geroepen, legde hy den eed af en verklaerde vervolgens dat de beschuldigde onplichtig en hy zelfde plichtige was. Daerna gaf hy zooda nige uitleggingen dat er geen twyfel kon over- blyven by de rechtbank, welke, op de rekwi sitie van het openbaer ministerie, onmiddelyk den getuige als betichte deed plaets nemen op de bank van beschuldiging. Toen het onderzoek was afgeloopen toonde de rechtbank zich zeer toegevend en rekening houdende van de vrywilligheid zyner bekente nissen alsook van de rechterlyke dwaling wel _ke aldus was voorkomen, veroordeelde zy den jongeling slechts tol 5 fr. boete. De ver oordeelde bedankte zyne rechters en verwy- derde zich alsof hy niets buitengewoons had gedaen. De korrektionneele rechtbank van Grenoble heeft twee schurken, Vallin en Noyret, welke op Kerstmis laetstleden, in de mis van mid dernacht, te Vizille, eene afgryselyke heilig schennis hadden begaen door misbruik te maken van de II. Communie en de godsdien stige plechtigheid op eene brutale wyze hadden gestoord, ieder tot 6 maenden gevangenis en 100 frank boet veroordeeld. Verleden Zondag, heeft de Balboogschutters Maatschappij, De Ware Vrienden op het gral van haren gewezen Voorzitter, den heer Edmond Van Breugel, in het hijwezen vari al de halboog- en bolmaatschappijen dezer stad, een zerk- of gedenkkruis geplaatst. Ter dezer gelegenheid heeft de heer Vlassenbrocck-Yan de Poel de volgende lijkrede uitgesproken, die, op al de aanwezigen, eenen diepen indruk CONCERT TEN STADHUI ZE. Een uitgelezen publiek, met een woord, al wal onze stad aan liefhebbers van goed muziek lelt, had zich, zondag II., ter groote zaal van ons Stadhuis, vergaderd, om er een dier schoone Concerten bij te woonen, door de koninklijke Harmonie De jonge garde jaar lijks ingericht, en welke zulke aangename avondstonden aan hare Leden verschaften. Twee stukken voor Harmonie Overture du Capitaine Hemiot en a Fantaisie sur les Uugenols werden op eene overheerlijke wijze uitgevoerd door de werkende leden der Maat schappij. Men bewonderde vooral groote fijn- beid in de solis, uitmuntende samenhang, waar gevoel in de toonschakeering. Deze merk waardige uitslag is men ten meerderen deele verschuldigd aan de behendige leiding van den heer Micliel Schelfhout, wiens talent en zelfs- opoffering.van dag lot dag,den kunstroem doen aangroeien van het muzikaal korps welk hij bestiert. M. Maurits Leenders,\\oo\spe\er en bestierder der Doorniksche Muziekschool, aan wiens sijmphalisch talent reeds verscheidene maal in onze stad werd toegejuichd, heeft zich waar dig geloond van 't geheugen dal hij alhier had nagelaten. In de uitvoering eener heerlijke fan tasie naar Faust heelt hij ten volle het mijstiek sentimentalismus gevat welk die aan genaamheid geeft aan een groot deel der wer ken van Gounod. Zijn zachte en doordringende zang heelt de heerlijke uitdrukking weten te vinden welke in deze vurige bladzijden ver spreid zijn. Dan die mijmering verlatende, liet hij ons met dezelfde fijnheid van uitdruk king het tafereel de kermis liooren, om ons dan eindelijk door den brio der finale van het choor der soldaten ie vervoeren. De behendigheid van den uitstekenden kun stenaar heeft zich ten volle getoond in de uit voering der russische arias van Winiawski. De groote moeilijkheden welke in dit sluk voorkomen, gingen onbemerkt voorbij dank aan eene wonderbare zuiverheid van uitvoe ring. Wij hebben het talent van den compositor zoowel als de behendigheid van den kunstenaar kunnen bewonderen in den Bengali national, Tien tvorörweFrgegevèn, om faler onfter de krachtige boogstnjken te verdwijnen welke den weliuidendeii zangder Brabanconne, in de zaal deden weergalmen. Met algemeene stemmen terugroepen, heeft de uitmuntende vioolspeler ons vereerd met eenige humoristische varia- tien naar de Carn'aval de Venise, welke aller lachspieren grootelijks deden ontspannen. Jufv. Clcmence Uehbelinck, muziekmeesteres te Doornik, heeft met veel bevalligheid twee der schoonste arias van haar repertorium ge zongen. Hare stem doet zich onderscheiden door eene zachte zuiverheid gepaerd aen eene groote kracht. Het treurige gevoel in het groot aria La Traviata verkreeg een nieuwe be koorlijkheid door de zachte uitdrukking barer stem hare wonderbare klare uilgalming liet haer toe, met indruk, de vurige vervoerin" weer te geven welke in het stuk voorkomt. De Valse de l'Ombre du Pardon de Ploërmel heeft de groote buigzaamheid barer stem doen uitschijnen volkomen meester over hare uilgalming liet zij ons, met buitengewoon ge mak de luimigste toonrollingen hooren. Deze overheerlijke uitslag werd geestdriftig toege juichd een prachtige bloemtuil werd de jeug dige zangster aangeboden als een hulde dér Maatschappij aan baar onbetwistbaar talent. Eindelijk heelt M. Emiel Delrue, een kunst- liefhebber, bet groot aria du Valet de Chambre eene melodij der Raliaansche school op eerié uitmuntende wijze gezongen. De heer Delrue heelt ons eene uitgestrekte buigzaamheid in de stem gepaard aan eene wijslijk gemetene kiacht doen bemerken. Eene romance door hem met veel bescheidenheid gezongen heeft een aangename indruk nagelaten Het Concert werd weerdiglijk gesloten door het Duo des Dragons de Villars, gezongen door Jufv. Hebbeliuck en M. Delrue. Al de kunstenaars werden uitmuntend bege leid op de piano door den lieer Gustaaf Cam- maert. Zeggen wij ten sloite, dat al de aanwezigen ten uiterste te vrede waren over dere sclioone feest en betreurden dat zulke aangename muzi kale avondstonden niet meuigvuldiger konden gegeven worden. v Dynsdag 5 Maart aenstaende. Alles zal met dankbaerheid aenvaerd worden. N. B De inrichters van gezegden Tombola verwittigen de peisoonen welke loten bezitten maer geene leden van den Kring zyn, dat die loten hen geen recht geven hel Concerihy te woonen. De winnende nummers zullen doorde week bladen onzer stad afgekondigd worden voor wat de pryzen betreft die den dag der trekking niet afgehaeld zvn. De twee Concerten door de leerlingen der troepskinderenschool alhier, ten profyte van de armen onzer stad en der gewonden van den oorlog in het Oosten, hebben eene som opgebracht van Ir. 900,00. De helft dezer som, fr. 450. is aen M. Gheeraerdts, Voorzitter van 't weldadigheidsbureel behandigd geweest en onmiddelyk werd het geld tot eene brooddeeling bestemd. 1145 brooden werd en woensdag uitgedeeld. In naem onzer noodlydende medeburgers bedanken wy vuriglyk den heer Yerbrugghen, bevelhebber, de officieren, onderofficieren en leerlingen der school. aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning. ALGEMEEN TOTAEL, Fr. 4016,53. NVy sluiten heden onze inschryvingslyst van nieuwjaersgiften aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning Wy bedanken vuriglyk al onze geëerde in- schryvers welke, door hunne milde gillen, liet Pausdom hebben willen ondersteunen in de droevige omstandigheden waerin de Kerk zich bevindt. De ondersleuning welke de catholyke Belgen aen de Kerk en Haer doorluchtig Opperhoofd jaerlyks gunnen, zullen Gods zegeningen over Belgie doen nederdalen zonder de welke ware vrede, voorspoed en volksgeluk onmogelvk le vinden zyn. LEVE LEO XIII, PAUS EN KONING PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Pieraert, pastoor van Vynkl, is pastoor benoemd te Wieze. Hy wordt vervan gen door den E. II. Cambier, pastoor van Amougies. De heer Verhellen, coadjutor te Nedereename is in dezelfde hoedanigheid be noemd te Goliem. Erratum. In liet laetste alinea van ons artikel Kiezing van den nieuwen Paus is eene drukfeil geslopen. Men leze den II. Paus Leo I in plaets van Leo IX. Zondag II. is, in onze stad, de verheffing tot den H. Stoel van Z. II. Leo XIII op eene luisterryke wyze gevierd geweest. Reeds vroeg in den morgend waren al de huizen der ware christene geloovigen met de pauze- lyke of nationale kleuren bevlagd. Wie onze straten doorwandelde heeft kunnen bemerken dat het getal aelstenaers aen wien de kiezing van den nieuwen Paus niet wel beviel bitter gering was. Na de Hoogmis werd, gelyk wy het hebben aengekondigd, een Te Deum, gezongen om God te bedanken en te loven over de zoo spoe dige ais gelukkige kiezing van Z. li. Leo Xlil. noeg betreurden II. Vader Pi us IX bywoonden waren nogmaels aenwezig. Verder was onze ruime St-Martinuskerk opgepropt met geloo vigen uit alle standen der samenleving, welke bierdoor eenen nieuwen blyk kwamen geven van hunne gehechtheid aen den Paus van Roomen. Des avonds was onze stad om zoo te zeggen bynaalgemeen verlichtbieren daer bemerkte men eenige buizen die in de duisternis waren gebleven. Het waren ook al deze waeraen in den dag, geen vaen of vlag voor den Paus was le zien geweest. Niettegenstaende hel weder zeer ongunstig was, bewandelde eene blvde menigte onze straten tot laet in den avond." Onze stadsgenoot O. Boeykens, bediende aen den yzerenweg van den Staet is, donder dag II., in de statie van Brussel zyne beide beenen afgereden. Mgr. de kardinael-aerlsbisschop van Mechelen is, zegt men, by zyne terugkomst van bet konklaef, gelast een eigenhandigen brief van Paus Leo XIII, aen den koning te overhandigen. De Koning le Berlyn. De volgende by- zonderheden treffen wy aen in eene korres- pondentie uit Berlyn De koning en de koningin der Belgen zyn 's k'Onds tfin 10 nrpn pn (ft mluutor, zes treden af en kuste haer de band. De ko ningin maekte eene diepe buiging voor den tachtigjarigen gryzen keizer en aenzag hem met belangstelling in den blik, terwyl zy naer ueu toestand zyner gezondheid vroeg. Een zeer goed en een woord van dank waren hel antwoord. De keizerin en de keizerlyke prinses omhelsden onze'vorstin hartelyk. Toen Leopold II uitstapte werischte'de kei zer hem welkom, terwji hy hem de hand drukte en tweemael omhelsde. De koning kus te de hand der keizerin en die der keizerlyke prinses, sprak ecu woord met den prins van Wallis, drukte prins Frederich- Karl de hand en groette rond zich heeu, terwyl de keizerly ke prins en dezes zoon, die de reizigers tot Dusseldorf te gemoel gekomen waren, uit het rytuig slapten. De verdere voorstellen hadden in de waeht- zael plaets, waerna de hcfryluigen de hooge personagiën, onder het gejuich des volks, naer liet paleis voerden. Men schnft uit den Haeg, dat het gerucht, aldaer in omloop is, als zou prins Hcndnk van Holland zich kortelings naer Brussel begeven, op uilnoödiging van koning Leopold II, met wien hy le Beriyn in gemeenschap is geweest. Sommigen stellen zelfs deze reis in betrekking met het ontwerp van een douanen-traktaet tusschen heide landen. In alle geval, zal deze reis met genoegen vernomen worden door al- wie de uitbreiding wenscht der betrekkingen tusschen België en Holland. Nauwelyks bestaet de koophandelsbeui's sedert weinige jaren en, naer liet schynt, valt zy reeds iri puin, aengezien men bezig is ze te herstellen. Rechts en links om het gebouw, beeft men inderdaed stellingen opgericht welke weinig goeds beluigen. In liet wetsontwerp op de jacht heeft men eene bepaling opgenomen, «dal zelfs die voor werpen, welke niet onmiddellyk dienen om het wild te dooden, en slechts in bezit gevonden worden van den jager, zullen aangeslagen worden er den bezitter ervan zullen doen vcr- oordeelen lot 100 a 200 fr. boete'en van 8 da gen tot een maend gevangenis. Duidelyk gezegd er bestaet tegenwoordig een spiegel, een rellecteur, waermeê men de vlakte tot op een tamelyk verren afstand ver licht en waerdoor het wild wordt aengelokt, zelfs tot binnen schot komt. Al wie in bezit gevonden wordt van dergeiyken spiegel, zal tot bovengemelde straf veroordeeld worden. Ons dunkt dat die strul voor het bezit van een spiegel wel wat sterk is. Men kan een spie gel in bezit hebben, zonder daermeë precies hazen te willen verleiden. Men zou een geleer de, een vriend van kollektiën, een bewonde- raer van illuminaliën, een nieuwsgierige van eene byzondere soort kunnen zyn, zonder juist een.... wilverderver te willen worden. Verschrikkelykongeluk.Woensdag avond, omtrent 6 1/2 ure, had er een verschrikkelyk ongeluk plaets te Morlsel, naby de statie van den Ouden God. Twee soldaten van het 6P li nieregiment, in garnizoen op hel fort 4, te Antwerpen, waren uitgezonden om eetwaren te halen. Aen den barreel van den yzeren weg gekomen, kwam er juist een koopwarentrein van Antwerpen aenstoomen. Toen de laetste waggon van den trein voorby was, wilden de twee jongelingen de baen overstappen, toen eensklaps de exprestrein van Brussel, bliksem- spcluiLLegenovergestejde richtiii^ Ijv^a^ aen- öe ongelukkige werden loiael verbryzeld ee^ii iiuimer bleei op den slag dood en de andere overleefde slecius eenige minuien zvne ver- schrikkelyke wonden. De slachtoffers zyn de genaemde Camil Del- AiKa °Al!f iaer' geboren e" woonende te Ath, en Alfons Latinnc, oud 20 jaer, geboren en woonende te Luik. Beide zyn vrywilligeïs met prenne, en eerst van dit jaer in dienst. De oorzaek der ramp wordt aen de onvoor zichtigheid der slachtoffers toegeschreven Het parket van Antwerpen vergezeld van M Fre mie, weisdoktor, heeft zich gisteren ter plaets begeven om een onderzoek te doen. Men schryft uit Brugge, 20 feb. Men verliaelt dat een begin van brand gisteren is uitgeborsten in de wooning van den koster van Loppen. Sedert eenige weken reeds is die man het voorwerp van allerlei bedreigingen welke aldus een eerste mael ten uitvoer zyn X. Kring S lie Vriendschap le Aelst. op Dynsdag 5 Maert 1878, om 6 uren 's avonds. TOMBOLA met toelating der stedelyke overheid. Eene Tombola zal ten voordeele van den Catholyken Schoolpenning, verleden jaer in onze stad ingericht, na 't Concert getrokken worden. Meer dan 500 pryzen. waeronder ver scheidene van zeer aenzienlyke waerde, zyn te winnen. Loten voor deze Tombola zyn te verkrygen ten pryze van tien centimen by de HH Roggeman- Luytgaerens, Leopoldstraet. Jozef De Loose Sluierstraet. Van de Putte Goossens, Molen- straet, 6. Ferd. Ik Muynck, in de Borze van \mslerdam, Markt en ten lokale van den Kring De Vriendschap lot op liet oogenblik dei- trekking. De voorstanders van liet vry catholyk onder- wys, welke de Tombola met eenig voorwerp willen verryken, worden verzocht het ten lokale van den Kring te doen geworden vóór avonds ten 10 uren en 10 minuten in de statie te Potsdam aengekomen dezelfde statie waer twee dagen te voren de prins van Wallis en zyn broeder, de hertog van Cannaugt eveneens waren afgestapt. Reeds van 9 uren stroomde de volksmenigte te samen ui de Potsdam-, Leipzig- en Koeni- gratzstraten binnen de statie bevonden zich meer dan 7000 personenmen mag zeggen dal koning Leopold en de koningin niet alleen door de keizerlyke familie werden ontvangen maer door de stad Berlyn. Zelden zag rnen^zoo grooten volkstoeloop. Rond 9 1/2 ure werd het wéér zeer mistig. In de wachtzael bevonden zich de keizer, de keizerin, de keizerlyke prinses, de prinsen van hel buis van Ilohenzollern, benevens verschei dene groot-hertogen en regeerende prinsen, die evenals de koning en de koningin der Bel gen naer Berlyn waren gekomen, om by het buwelyk der beide prinsessen tegenwoordig te zyn. De prins van Wallis en de hertog van Connaugt bevonden zich insgelyks ter plaet.se Vyf minuten voor dat de trein de statie bin nen reed werd de deur der wachtzael geopend en de keizer trad uit, groete links en rechts en stapte vervolgens naer de kompagnie der lyf- wacht, die het geweer presenteerde. Inlussclien klepte de statieklok, ten teeken dat de trein aenstoomdc dc deur der wacht zael werd wyd open gezet en terwyl een mili taire muziekkorps de Brabanconne aenhief traden de hooge personagiën, welke zich in de wachtzael bevonden, naer buiten, M. Nothomb versierd met het groot lint der Leopoldsorde,' bevond zicli aen het hoofd der belgische lega tie, samengesteld uit MM. de Borchgrave, Ê°- germom en Renard. De trein hield stil onder bet spelen der mu ziek en liet gejuich der menigtehet portel van het koninklyk kompartiment werd geopend j en de koningin der Delgen trad het eerst op de i trede. De keizer nam zynen helm van het hoofd, I ondanks het kille weder en reikte glimlachend j de koningin de hand toe, leidde haer de vyf of Men schryft uit Bovigny, kanton Vielsalm dat de wilde zwynen aldaer talryk genoeg zyn om de inwooners niet meer te vreezen. Zv naderden tot by de huizen, alhoewel men wei nig te vreden is over hun bezoek, zoo min als oyer bun werk. Onlangs hebben de jagers van Vielsalm m de omstreken zeven groote bosch- zwynen atgemaekt. Docli de overMyvende zvn nog talryk genoeg, opdat men ze als eene echte plaeg voor de streek moge beschouwen Coornyk, 27 feb. - Het dagblad la Feuill'e ile.Tournai meldt dat het parket van üoornvk zich naer Rumes heeft begeven, om het vol gende geval le onderzoeken. Een landbouwer van deze gemeente begaf zich maendag naer een kruidenier om een pugeermiddel te halen De persoon die hem bediende, moet hem by vergissing zurkelzout gegeven hebben, in piaets van engelsch zout. Te huis gekomen bood hy zyne kinderen het middel aen, doch zy weigerden het le nemen, waerop by bet zeil innam. Eenige minuten later overleed de on gelukkige in de verschrikkelyksle pynen. Verschrikkelijke Moord. Op dynsda" 12 februari werd de genaemde Filip Dopchies" herbergier en ketelmaker te Lahamaide nabv Leuze omtrent 5 uren 's avonds in zynesehuer dood gevonden. Den volgenden donderdac werd hy begraven. Allerlei geruchten waren omtrent die schie- lyke dood in omloop, en maekten de aendacht gaende van M. Bruyenne, wederechter te Frasnes, welke zich des anderdaegs 's vrvda"s naer Lahamaide begaf met zyn griffier, om een onderzoek in te stellen. Dit bevestigde ongetwyfeld de openbare vermoedens, want op maendag 18, in den mor gend, begaf zich het parket ter plaetse, en deed liet lyk ontgraven om hetzelve aen eene lykschouwing te onderwerpen. De vrouw Dop- chies werd aengehouden en naer de gevange nis le Doornik gebracht. Het gerucht loopt algemeen dat Dopchies door zyne vrouw met een hamer zou doodge slagen zyn. Het slachtoffer was 55 jaren oud de betichte 5U. Behendige Aflruggelaers •'lapte Link, in het Botehi lemius, by M, - 7,es weken geleden Sulions, rue des Guil- Harmeiuier, een heer af, die er on- geveer vyi-en dertig jaren oud uitzag en verklaerde fcngelsclunan en koopman in yzer te zyn. Hy had Cer. voornoem vourkomen. de houding van een gentleman was klein van gestalte, maer kloek en gezond Hy was vergezeld van eene dame, welke hy zegde zyuo

De Denderbode | 1878 | | pagina 2