De geuzen kavalkaden. Maer waerom heeft hy ook niets gezegd der weinig meer oudere avontuer van vier andere wereldlyke onderwyzers voor onzede- lykheid door 't Assisenhof van Dijon veroor deeld? Waerom heeft hy geen woordje laten hooren der zwaerwichtige feiten te Beaune voorgevallen Het geval belangde nogthans de universitaire zedelykheid aen en had eenig gerucht veroorzaekl. Waerom heeft hy zyne lezers in onweten- heid gelaten betrekkelyk de openbare schelm stukken door den wereldlyken onderwyzer van Sonceons (Oise) gepleegd Waerom vindt hy geen enkel woordje van verontweerdiging tegen de wereldlyke onder- wyzeresse van Tonguédec die in 't gevang van Saint-Brieux komt opgesloten te worden, na de bestatiging van eene afschuwelyke kinder moord (Zoo de Monde van Parys verhaelt heeft die wereldlyke onderwyzeres, of liever dit mons ter, haer pasgeboren kindje niet op de sloef te braden gezet, maer met eene byl in stukken gebouwd). Wy wyzen hier M. Sarcey, slechts eenige onlangs voorgevallen feiten aen, een weinig grover dan de andere en die schynen hem ont snapt zyn. Wat zegt gy daervan, confrater Zult gy die schandelyke misdryven door wereldlyke on derwyzers in Frankryk gepleegd aen uwe lezers meédeelen "Zwygen zult ge, zwygen als een graf, dat weten wy, by ondervinding, O, aajjojA der openbare zedeljkheid Hel schynt dat de groote steden \an ons land, waer de geuzery meestersse speelt, het ordewoord uit de francmaconslogiën ontvan gen hebben en hetzelve stiptelvk volgen. Met de eerste vaslenavonddagen was 't de stad Gent die, door de walgelykste versmadin gen tegen Z. H. den Bisschop, tegen de reli gieuzen en priesters, het sein heeft gegeven, 't geen met den halfvasten te Brussel en te Doornyk is nagepoelst. Van over vier h vyf weken, had men de brusselsche kavalkade aengekondigd met trom mel en trompet als moetende iels buitengewoon zyn En wat heeft het geweest Eene smeerlappery van d'eerste klas. Een dozyn en half wagens die allen min of meer verl'oeilyke zinspelingen maekten tegen Paus, Bisschoppen, priesters, paters en nonnen. Men zou gezegd hebben dat de brusselsche geuzery geen ander vermaek of geene andere kennis heeft om het volk te vermaken dan te doen gelyk de zwynen, namelyk zich te wen telen in de modder en in de vuiligheid. Im mers, wy willen er niet veel tyd aen verspil len om de brusselsche kavalkade te ontleden, onze lezers konnen dien walgelyken verkens- kost gemakkelyk missen. Wat ons echter een buitengewoon genoegen heeft veroorzaekt, is dat het brusselsch publiek dien smeerigen liberalen geuzenwinkel met walg en afkeer heeft aeuschouwd. En dit kon niet anders want grootere en dwazere beestigheid ware het onmogelyk te verzinnen dan de brussel sche kavalkade geweest is. Men zag, van den eenen kant dat het een volslagen armoedje was, en van den anderen kant, dat de inrich ters voorzeker het poer niet uitgevonden hebben. Echter vervoegen wy onze stem by deze van alle weldenkende lieden, welke de brusselsche liberale geuzenkavalkade geschandvlekt heb ben. En wat heeft het te Doornyk geweest Alwederom van den zelfden derde. Als napoetser der gentsche en brusselsche geuzen, heeft het liberael Walengebroed ook Z. H. den Bisschop van Doornyk op eenen schandwagen aen de uitjouwingen en bespottingen van het canaillevolk tentoongesteld. Maer de liberale walenkliek is er daer zoo gemakkelyk niet van af gekomen dan hunne gentsche en brussel sche makkers. Met duizende brave burgers van Doornyk dit schurftig vertoog niet wil lende verdragen, hebben den wagen in kwestie met al wal er op was gedwongen buiten de stad te ryden van waer hy gekomeen was, denzelven met uitjouwingen vervolgende. Bui ten de stad gekomen, kreeg den wagen bevel van hoogerhand naer de stad terug te keeren. Maer alsdan kwam het waer spel op den wagen, want de comedianten die er op zaten wierden er door het volk afgeborsteld en duch tig afgedroogd. Zoo moesten 't de catholyken overal doen, en zy zullen er ten langen laetste toe verplicht zyn, als de wet die hunnen Godsdienst moet beschermen voor hun eene doode letter blyft, en als de overheden, door eene plichtige on- achtzaemheid, verwaerloozen de catholyken en hunne gehoonde rechten te verdedigen. Er waren te Brussel met honderden, ja, met honderden van die rondloopers met bussen die voor den liberalen schoolpenning by't volk bedelden, en dit wel met eene zoo verregaende schaemteloosheid, dat van honderd negentig toeschouwers er van walgden en gladaf wei gerden te geven. Als men de wezens bezag had men al genoeg, want men zag dat het meestendeel uit de laegste klas der geuzery gekozen waren. Ook waren er vele die de onbeschoftheid hadden de huizen binnen te dringen maer die er kwalyk van afkwamen en met klank de straet opvlogen. En de inwoo- ners hadden waerlyk gelyk, want zy gevoel den dat dergelyk bezoek om vele reden geen spelde weerd was. Op eenen der wagens van de brusselsche kavalkade verbeeldde men eene uitvaert, als mede net calholyk ministerie, de calholyke meerderheid, de priesters, de Bisschoppen tot den Paus toe. De brusselsche geuzen hebben het gedacht dat zy het ministerie, de meerderheid, het Pausdom en de Religie met juni aenstaende zullen begraven. Maer het zou heel gemakke lyk kunnen gebeuren dat zy zich zelve alsdan zullen begraven. Want als de brusselaers zelve beginnen te walgen van die buitensporige beestery en onbeschofte goddeloosheid, dan moet het verre gaen en moet het spreekwoord zich waer maken dat geweld niet duert en dat vorst en boevery altyd een vuil einde hebben. Er waren schaemtelooze liberale geuzen bedelaers die hunne bus onder den neus der toeschouwers stekende zegden voor den Sint-Pieterspenning voor de begravenis van den Pausvoor de koorde van Malou en meer andere beestigheden te lang en te vuil om te melden. Dit alles droeg veel by om de liberale bedelaers met eenen blik van verachting te doen bejegenen er ze als sleertelooze vossen weg te zenden. De Courrier df. Brlxelles zegt dat de schandelyke kavalkade, die zondag de stralen der hoofdstad heeft onteerd, den catholyken Godsdienst, de geestelykheid, de geestelyke onderwyzers, de catholyke drukpers, kortom alle goede instellingen op de onbetamelyksle wyze heeft beleedigd en dit op gansch haren doortocht en onder het oog en de bescherming van MM. J. Anspach, burgemeester, Lenaert en Cremers, policie-kommissarissen en een ganschen zwerm policie-agenten, gelast met de handhaving van de vryheid van de losban- digste driften der libre pensêe. De godsdienstige voorwerpen, het H. Sakra- ment, de H. Maegd, het H. Hart, werden dit- mael gespaerd vreesde men misschien eene al te groote uitbersling der openbare veront weerdiging? Een wagen getiteldLeon Therèse et C° beleediging legen den Paus stelde eene soort van foorebarak voor, bezet met kerels die het kleedsel droegen der verschillende geestelyke orders. Zy droegen rozenkransen rond den hals en sloegen op trommels, ter- wyl zy het yselykste gehuil deden hooren. Op den wagen las men de woorden Grand bazar. De keerders van 't ongediert, waren dronken schoelies, gekleed den een als priester met soutaen en hoed, den andere als geestelyke zuster een derde als Broeder der christelyke leering. Achter hen volgde eene tweede groep mannen van de mestpacht, gewapend met bes- sems, welke zy op de eerste richten. Een kar van de mestpacht volgde achteraen. De wagen der ministerieele begrafenis, werd voorgegaen en gevolgd door priesters en gees- telyken van alle orders, welke de hoeken der baer hielden. Vier kerels, met soulanen ge kleed, bootsten de gebeden der overledenen naer. Die mannen droegen domphoorns op het hoofd. De wagen Yesael voor de inkwisitie, was door de theater-Vlamingen ingericht er, slond insgelyks vol mannen, die geestelyke personen voorstelden. Verder volgden groepen, verbeeldende gees- telyken en kloosterzusters, welke kinderen mishandelden, of zich overleverden aen het maken der schandelykste gebaren. De geldinzamelaers voor den Schoolpenning werden overal zeer koel onlbaeld. Verscheide ne hunner die in geestelyke kleeren waren, werden uitgejouwd. Op de Munlplaets werd een ontzaggelyk ge schuifel aengeheven en de stoet trok in wanor de weg. Nergens werden toejuichingen gehoord. Gedurende zes uren heeft de stoet de straten van Brussel doortrokken, ten 7 uren keerde hy vuil, beslykten smoordronken terug naer het slachthuis, van waer hy was uitgegaeu. En zoo eindigde de grrroote, wettelyke ma nifestatie tegen hetklerikael onderwys en de wet van 1842. LOUISA LATEAU. Een bezoek te Bois-d'llaine op Vrijdag februari i 878. (zesde vervolg.) Tot nu toe heb ik zoo nauwkeurig mogelijk trachlen te verhalen, wat ik in de kleine woon van Louisa heb gezien zonder eenige overdrevenheid of vooringe nomenheid, heb ik de wonderen beschreven die zich in den persoon der nederige dochter opdoen. Ik heb mijn best gedaan om een juist en rechtzinnig verslag te geven van de gebeurtenissen van Bois-d'llaine, welke duizende persoonen van allen rang en geleerd heid hebben bijgewoond. Eigenlijk gezegd zou ik dus hier mijne mededeeling mogen eindigcu ik heb mijn bezoek te Bois-d'llaine verhaald, en dus aan mijne belofte volkomen. Maar, gelijk ik hooger zegde, na eene reis tol het vermaarde dorp, zoowel als bij het einde der lezing van de zeldzame voorvallen die er geschieden, is de geest niet voldaan. Elkeen zoekt eenen uitleg of ten minste, na alles ernstig overwogen te hebben, wil men zich nopens de zaken eene gegronde zienswijze vormen. Om tol dit oogwit te komen, zullen wij dan eens zorgvuldig nazien en onderzoeken 1° of de kruiswonden en zielsverrukkingen van Louisa bedrog of komediespel kunnen geheolcn worden 1° of de kruiswonden en zielsverrukkingen van Louisa niet kunnen aanzien worden, als eenen staat van ziekte uitmakende 3° Eindelijk zullen wij uil- vorschen wal er over de volkomene ontlioudiug van voedsel en drank, over de slapeloosheid te denken valt Misschien is die laak wel een weinig te zwaar, voor mijne kleine ondervinding in menschen en zaken maar ik hoop dat mijn goede wil dan toch mijne onmacht zal doen verontschuldigen. Wanneer ik ernstig overweeg dat de kruiswon den verschijnen aan hoofd, schouder, linkerzijde, handen en voeten dat zij soms onder vorm eener blaas, soms zonder eenig uitwendig teeken beginnen te bloeden dat die bloedvloeiing steeds plaats grijpt den vrijdag, nooit eenen anderen dag dei week dat die bloedvloeiing verscheidene uren duurt dat de wonden nooit ontsteken nooit etterachtig zijn dat zij geen hoegenaamd likteeken na zich laten in een woord, als ik al de eigenschappen dier won den in oogenscbouw neem zoo als ik ze hooger beschreven heb, dan zeg ik dat diesaangaando van geen bedrog kan kwestie wezen. Hetzelfde houd ik staao, nopens de zfelsonlhefïingen. De bewnjzeu welke ik daartoe zal aanhalen, kunnen in zedelijke en tastbare verdeeld worden. En vooreerst, gansch de levenswijze van Louisa Laleau, elke daad bijna- van hare loopbaan, hare inborst, zijn de welsprekende loochenslrafüng van dusdanige veronderstelling. Zij zou eene bedriegster wezen, de eenvoudige, godvruchtige en ongeleerde arme dochter van Bois-d'Haine, welke van hare leederste jongheid af niets meer beminde dan het gebed en de eenzaamheid Eene bedriegster, het liefdadig meisje, dal op achtjarigen ouderdom, aan spel en vriendinnen verzaakte, om eene oude arme vrouw te gaan gezelschap houden en bijstaan Eene bedriegster, zij die ir. plaats van door den slaap hare vermoeide leden uit te rusten, de lange en een zame nachturen aan de sponde harer kranke moei overbracht!'! Alwie het hart op de echte plaats draagt, verklaart dal het geene bedriegster iszij die als een troostende engel henen snelt, naar de huizen waar de vreeslijke cholera is binnengedron gen zij, die den stervenden vader, de zieltogende moeder verzorgen komt, wanneer hunne kinderen door vrees voor de kwaal zijn op de vlucht gedre ven zij die de verlatene lijken opnam en hielp naar hel kerkhof dragen, hoewel hare jonge leden ploei- den onder dien rouwigen last Eene bedriegster, zij die de engel dier streek gehecten wordtzij, de verkwikkende bijstand der zieken, de vrome bewaar ster der dooden Eene bedriegster, die eenvou dige, godvreezende maagd, het voorbeeld van recht zinnigheid, die niets verlangt dan onbekend en ongestoord hare dagen te mogen slijten Neen, dat is zij niet, dat kan zij niet wezen. En zulks is wel de overtuiging van allen die Louisa kennen, en de feilen van Bois-d'Haine oprecht bestudeerd hebben. En, indien er bedrog, komediespel in de zaak ware, dan zou dit toch wel zijn oogwit, zijnen waarom hebben Nu, mijns dunkens zou de dochter Laleau moeten komediespelen om eene dezer drie redensom geld te winnen uil ijdelen roem, om de wereldsche aandacht op zich te trekken ofwel nog, om door laakbare vertooning tol glorie van God of roem der H. Kerk mede te werken. Laten wij die drij punten wat meer van nabij beschouwen. De geldzucht is voorzeker nooit eene hoedanigheid der familie Laleau geweestde blijkeu daarvan zijn menigvuldig. Vooreerst, het huisje waer Louisa hare smarten verbergt is eenvoudig, bijna arm gebleven niet een onnuttig meubel is er in te vinden. De klee ding der drij gezusters, het beddegoed, zijn netjes, maar zonder de minste prachtde meisjes zijn niet ledig, maar zetten voortdurend den naaistiel voon, en reeds vroeg in den morgend kan men zich over tuigen dat zij hunne werkzaamheden hebben aange vangen. Geene nutleloozo versiersels, geene kostelij ke tapijten, geene pronkstukken, neen alles is arm, maar bijzonder zuiver. Maar, zou iemjnd opwerpen, hel geld dal zij van de bezoekers ontvangen hebben, is misschien goed weggesloten, en de naaisters ma ken ervan gebruik, om achter gesloten deur en ven sters zich lekker te doen 0 neen hel voorkomen derzusteis van Louisa loont genoegzaam dat hunne tafel zeer nederig is, en dat zij geene uitgezochte spijzen voor voedsel nemen. Zoo, indien zij waarlijk geld ontvangen hebben, en de komedie speelden voor broodwinning, dan is ten huidige dage hunne kist opgepropt van goud en zilver. En zij zouden er geer. gebruik van maken zulk3 kan ik niet aanvaarden. Ik hoor nog fluisteren dal de gierigaards menig maal in armoede leven, en van hunne schallen geen ander geniet hebben dan ze te lellen, te beschouwen en naar de muziek der rammelende goudstukken te luisteren. Ja toch. Maar, terwijl die gierigaard zij nen ponk aanbidt, is hij toch niet werkzaam. Overi gens, gierigheid is bij de familie Laleau leenemaal onbekend: de drij zusters hebben weinig noodig het overige is den ongelukkigen bestemd, en steeds wordt de hongerige of de gebreklijdende als een broeder in de kleine woon ontvangen. Hij die van aftroggelarij, ongeoorloofde voordeelen spreken durft, zou moeten ten minste éénen persoon noemen, van wien men geld aanvaadrde. En dat kan hij niet. Integendeel beslaan er honderde leilen die het tegenstrijdige bewijzen, en ontelbare getuigen zouden hiervoor kunnen optreden. Ik ontleen een enkel voorbeeld, aan het boek van Professor Lefeb- vre Ik verkies een feil dat eenvoudig zij, dal zon der getuigen geschiedde, zonder dat men veronder stellen kan dat eenig looneel voor hel publiek bereid was. Toen slechts de geneeshceren en eenige gees telijken werden toegelaten, zocht een jongeling van ChMelet insgelijks de kruiswonddragende te zien doch, zijne vraag werd van de hand gewezen, ilij had een groot deel van den dag, rondom de kleine hul henengedwaald, hopende dat er misschien wel een voordeeliger oogenblik zou aanbreken. Toen de avond vallen ging, sprak een der personen die binnen waren aan Rosina, haar verzoekende toch voor eeni ge stonden *den jongeling binnen te laten, die zich zoo verduldig had geloond, en die daarbij voor dit oogenblik alléén was. Zij stemde toe, en ging de deur losmaken Maar de jongman van zijnen kant, had nagedacht aan hel middel om binnen te geraken en denkende dut men met goed alle sloten open doet, zocht hij het oogenblik om dusdaniger wijzen te ge lukken. Toen het meisje de deur ontsloot, dacht hij niet, dal dit gebeurde om hem in te laten, en schoof haar een twintigfrankstuk in de hand. Rosina is eene wijl verwonderd dan geeft zij eenvoudig hel goud stuk weerom, zeggende: Oh! Mijnheer, ik kwam u open doen, maar 't is voor geld niet, dat men hier toegelaten wordt. En zij sloot hem de deur voor den neus Dit voorval, waarvan Louisa's zuster nooit gesproken heeft, is door den geweigerdeo bezoeker zelf verleid geworden. Ziedaar een feit tusschen honderden, die zich binst de eerste jaren opdeden. Hel is dus de hebzucht, de auri sacra fames niet, die het bewcegmiddel van komediespel zou kunnen zijnstellige proeven, zoowel als tegenproeven ontbreken niet. En hij die, dit alles wetende, nog sluw durft influisteren dal gouddorst te Bois-d'llaine bedrog gebruiken doet, is een man zonder trouw, of wel een laffe en harlelooze vrouwenbesehimper, alleen der verachting waardig welke hij op weer- looze er. eerlijke meisjes wil doen ncdervallen. Maar, mocht men vragen, eens aangenomen en bewezen, dat geldgierigheid niet in T spel is; zou men dan niet verondeistellen mogen dal eene andere reden Louisa zou kunnen daartoe aanstoolen bij voorbeeld, hel verlangen zich belangwekkend te maken, dc aandacht en verwondering van het publiek op zich te vestigen, en haren naam op vermaarheids- vleugels don ganschen wereld te doen rondvoeren Neen toch nog eens komt gansch het verledene van Louisa, gansch hare doenswijze gcsiadig legen dus danige verdenking op Steeds trachtte hel meisje de vragen te ontwijken welke men haar doeten zij antwoordt slechts aan hen, wien het haar geboden is te antsvoorden. Tien jaren levert zij zeldzame wonderen op van hel eerste oogenblik tol nu toe koesterde zij een vurig, allervurigst verlan gen van in hare cenzaemheid gelaten Ie worden, en zooveel mogelijk geene bezoeken te moeten onl- fangen. Dit was ook de innigste wensch van wijlen vrouw Laleau, en meermaals gaf zij in hare fiere en rondborstige uitdrukkingen te kennen, hoe zeer het haar mishaagde, hoe zwaar het haar viel, haar huis onophoudend door nieuwsgierigen te zien innemen. Dal men ons in rust late, sprak die goede vrouw men wil mijne dochters voor bedriegsters doen door gaan hebben wij hier ooit iemand naartoe gelokt, of verzocht te komen zien Zij sprak waarheid, en meer dan eens was de lusschenkomsl der hooge geestelijkheid noodig, zoo niet mocht niemand den voel meer in het huis zetten. En dan zou men nog veel harder van arglistigheid geschreeuwd hebben!!. Eens vroeg de Bisschop of men niets van hem te verzoeken had hel geheele huishouden antwoordde samen och ja, Hoogwaarde, dal men ons rust en eenzaamheid wedergeve. Hooger heb ik reeds ver haald, dat er nooit aan Louisa, 'l zij van hare moeder of zusters, 'I zij van hare vriendinnen, een woordje gerept wordt over kruiswonden of zielsvervoeringen. Maar ik wil hier een voorval vertellen dal klaarbhj- kend bewijst hetgeen ik hier tracht te doen aanvaar den. Ziehier't was ten tijde, toen de bezoekers nog zeer talrijk waren. Vrouw Laleau was door dit aar. houdend geloop hevig gekwollcn en om dit billijk gevoelen der moeder ecnigzins te voldoen, werd hel vastgesteld dat den volgenden vrijdag niemand zou komen. Juist dien dag kwam de prinses de Croy vragen om Louisa te zien, zij vond de deur gesloten. Lang drong zij aan om binnengelaten te worden, zegde w ie zij was, riep alle middels in, doch vruch teloos zij moest wederkeeren zooals zij gekomen was. Bij toeval bevondt M. Lefebvre zich nabij Bois- d'Haine, dienzelfden vrijdag. Nieuwsgierigheid dreef hem aan, en hij klopte aan de kleine woon. SelFens toegelaten, vond hij dat het bloeden der kruiswon den en de zielsvei rukking plaats hadden, gelijk do andere vrijdagen. Zou men dan toch komedie spelen voor de muren Ik denk neen. En vermits er geen bedrog tusschenkoml, was dit niet eene schoone ge legenheid voor Louisa om hare faamzuchl te voldoen. Eene prinses komt van het hooge der adelheid om haar te bezoeken, na te zien zijzal in hare prach tige salons de wonderen van Louisa verhalen, en hel gerucht der buitengewoone feilen zal bliksem snel voorlloopen En toch wordt de adelijke vrouw aan de deur gelalen noch goud, noch hooge af komst behouden hunne macht le Bois-d'Haine. Ik wil hier nog eenen trek opnoemen, bewijzende dat de ijdele roem bij Louisa geen beweegmiddel zou knnnen zijn. Op vrijdag 2'2 Mei 1874 bood M. Lefebvre zich onverwachts voor de woon Laleau aan. Daags le voren was Louisa's moeder gestorven elkeen wilde den rouw der meisjes eerbiedigen, en dien dag bleef het huisje eenzaam. Bij 't eerste woord nog thans, werd M. Lefebvre binnengelaten. Dc wonden gaven bloed naar gewoonte, de geeslo'nlhelfing ge beurde. Vermits niet een toeschouwer verwacht wierd, voor wien moest dan hel spel gespeeld wor den En ik vraag, of hel wel Louisa i3 die men ver denken zou van zich aan lage bedriegerij over te geven, neven het koude lijk van hare pasgestorvene moeder Neen, voorzeker hol stille, godvruchtig en eenvoudig meisje zou nooit door ijdelen roein tot zulko schanddaad kunnen gebracht worden. Hetgeen wij van Louisa's inborst, van hare stille godsvrucht, van bare ootmoedigheid en gehoorzaam heid welen, is genoemzaam om le bewijzen dat zij ook niet kan aangedreven worden, om door bedrie gerij den eerbied lot God en de Kerk te vermeerde ren. Gaan we dus votI. Die enkel zedelijke blijken zijn voldoende om alle gegrond vermoeden van komediespel le verdrijven. Maar, de wiskundige en stelllige geesten verlangen natuurlijke, tastbare bewijzen. Het is niet moeilijk dezen ook le overtuigen van hetgeen wij beweren. Hier zullen wij afzonderlijk over de kruiswonden en over de geestonlhefling handelen. Vervolg later.) 't Verbond is weër aen 'l zeeveren gerackt omdal het behoeftige personeel onzer godshuizen, door T uitgacu, op 't laetste van 't jaer, of door buiten gewoone talryke sterfgevallen, onder 'l calholyk Bestuer, ecnigzins verminderd is. De confrater neemt dan ook deze gelegenheid waer om een pluimke op den liberalen hoed te steken. Doch, wees gerust, jongen, al3 de galen cenigzins zullen gestopt zyn door 't liberael Bestuer achtergelaten, zal het behoef tige personeel der Godshuizen niet alleen zoo lalryk zyn als onder de bestiering uwer liberale harllappen, niaer 't zal alsdan merkelyk vermeerderen, 't Is waer, 't zal wat meer kosten, doch wees gerust, do door u verdoemde klerikalen zullen zooveel duizenden in roeien en wissen niet verknoeien gelyk men soms gezien heeft.... Overigens, '1 is immers aen u niet een splinter le zoeken in de oogen der catholyken, gy die den balk niet gewaer wordt die de uwe stopt. De complimenten zulde, jongen, aen den afge- dankten fnnsoos van aen de gas!.... Een Aprilviscii. Men weet hoe gebeten meester Ermen en Beenen, alias vitessc is op de priesters en kloosterlingen Geen week gaet voorby of hy schryfl in 't bladje uil n° 13 der Katlenslraet, artikels ter lengte van eenen bierwagen, om dc zoogezegde reli gie-exploitatie der geeslelyken aen le klagen. Omdat de priesters by den autaer leven, is de religie vol gens hem een winkel, en dal zou niet mogen zyn. Niels wat de religie raekt zou, volgens hem, mogen betaeld worden de priesters zouden van honger moeten kreveren en dan ware hel opperbest, dan alleen zou hy le vreden zyn Nu, meester Ermen en Beenen schryfl dit wel in 't Verbond, doch is hy van een ander gedacht als hy achter zynen toog staet. Want de schiyvelaer exploi teert daer zelve de religie by tracht door 't verkoo- pen van kerkboeken, paternosters, beeldckens, kruis- kens, gebedekens en medaillekens ook een stui- verke te verdienenEn g'en kunt niet zeg gen welke vreugde hy gevoelt als hy maer iets van deze godsdienstige zaken kan aen den man brengen, en hoe hy, op 't minste woordje, loopt gelyk een hert naer dc huizen waer men hem vracgi zyne godsdien stige artikels eens le komen toonen. Om onze geëerde lezers een gedacht le geven hoe geerne meester Ermen en Beenen, kerkboeken, pater nosters en bceldekens.cnz verkoopt en aldus de religie die hy verfoeit exploiteert, zullen wy 't volgende aenhalen Maendag 1 April, deed iemand meester Ermen en Beenen verwittigen dat de heer Bevelhebber der Troepskindcrenschool hem vei wachtte met eenige stalen van eerste communieboeken voor de leerlin gen der school. Onmiddelyk trok meester Ermen en Beenen, met eene doos vol kerkboeken geladen, naer de wooning van den heer bevelhebber, en in afwach ting der verschyningdesheeren Verbrugghen, spreidde hy zyne kerkboeken op de tafel uit, zoodanig dat deze er gansch door bedekt was. Nu, de heer Bevel hebber, met de zack onbekend, was zeer verwonderd meester Ermen en Beenen, alias vilesse met zyne kerk boeken le zien en zegde hem Wal, dianierwat komt gy hier met die kerkboeken doen Wel, antwoordde hy, g'hebt my immers ver zocht hier met myne kerkboeken te komen. O gi onnoozele sulweet go niet dal het heden de eerste april is Op deze woorden wierd meester Ermen en Beenen gewaer dat hy zich door eenen snaek had laten by den bok zetten en grabbelde rap zyne kerk boeken bycen, smeet ze weder in de doos en liep met zulke vilesse naer huis dal hy uauwelyks de slee- nen gelaeklel'Huis gekomen leverde hy zich aen een woedende gramschap over, schreewde en tierde tegen de jezuïeten en zwoer, dat hy ze eene hekeling in zijn Verbond zou geven dat er de stukken zullen blyven acnhangen. Wy zyn nieuwsgierig le zien hoe de by den bok gezellen sul zich over dc jezuïeten en papen zal wreken. En of er met de onnoozele sul en zyne religie- exploitatie gelachen werd, dat boeven wy niet te be wyzen Spreek nu nog, onnoozele kwibus die gy zyt, van religie-exploitic Wacht u wel het nog aen de geestelyker. toe te werpen, gy die met de religie spot in 't Verbond, maer die, op 't eerste woordje, loopt om de gebedenboeken dierzelMe religie le ver- koopen en er een oordje meé te verdienen. Begrypt gy die tegenstrydigheid niet, dan bewyst gy dat ge nog een grootere dommerik zyt dan uwe vosse voorganger! VOLKSKAMER. De vergadering heeft dynsdag den redetwist aengevarigen over 't wetsontwerp betrekkelyk de vermeerdering der leden van 't Senael en der Volkskamer. Gelyk het te voorzien was, bestreedt de liberale linkerzyde het wetsont werp. Volgens haer is 't eene onrechtveerdig- heid een vertegenwoordiger meer aen Meche- len, Leuven en Aelst toe te kennen. Maer zou alleenlyk eene vermeerdering moeten toestaen aen Brussel en Luik waer de kiezing van libe rale vertegenwoordigers verzekerd is. Ver scheidene catholyke redenaers wederlegden die pretenlien der liberhatery, onder andere de achtbare heeren Woeste en Tiionissen welke deden zien. dat de verdeeling der nieuwe ver tegenwoordigers door 't goevernement met de meeste rechlveerdigheid wordt gedaen. Beide redenaers hebben de aendacht dés goeverne- ments ingeroepen op't gevaer die er beslael in het vermeerderen van 't getal vertegenwoor digers van Brussel. Indien men voortgaet de vertegenwoordigers van Brussel te vermeerde ren, zal het eindelyk zoo verre komen dat een liberael ministerie zal moeten dansen gelyk de brusselsche vertegenwoordigers schuifelen. De redevoering van M. Woeste vooral deed aen 't liberalismus de ongegrondheid zyner eischen gevoelen, dit bewyzen de onophou dende onderbrekingen waermeê zy hem beje genden. Naer wy vernemen, is er geen twyfel of het wetsontwerp zal zonder merkwaerdige wyzigingen gestemd worden,en zal ons arron dissement met juni aenstaende4 vertegenwoor digers in plaets van 3 te benoemen hebben. RECHTERLYK KRONYK. ASSISENHOF DER SEINE. Zaek Emerique. Zitting van den 30 Maert. Teu 10 uren werd de zitting geopend en het woord verleend aen M. d'Herbelot, advokaet- generael, voor zyn rekwisitorium. Het open- baer ministerie vraegt eene strenge toepassing der wet. Na de welsprekende verdediging van M. Lenté, deed Emerique weenende de volgende verklaring Nooit heb ik hel inzicht gehad, welk nadeel ook aen den union du crédit te veroorzaken. Ik heb haer mynen tyd en alles wat ik bezat, opgeofferd. Indien ik soms on regelmatige handelingen heb ondernomen, ik heb ten minste nooit een misdadig inzicht gehad. Ik was zoo ter neergeslagen, dat ik my niet heb kunnen verdedigen zooals ik moest. Ten 6 uren begeeft de jury zich in de kamer der beraedslaging. Ten zeven uren is de be- raedslaging ten einde. De jury antwoordt bevestigend op de 53 vragen, die voorgesteld werden. Emerique wordt schuldig verklaerd aen schriftvervalschingeii en ontvreemdingen, doch met verzachtende omstandigheden, en veroordeeld lot 10 jaren opsluiting en 100 fr. boete. KIEZING TE MECHELEN. In de kiezing van dynsdag te Mechelen is de catholyke kandidaet met 1213 op 1312 stemmen gekozen. Dit is een verschil van 297 stemmen. Het zou belangryk zyn te weten ot die 297 stemmen moeten toegeschreven worden aen tegenstemmingen, ofwel aen verkeerde toe passing van het kiesstelsel. Aalst, St-Jozefsparochie, 5 april 1878 Heer Denderbode, In den brief, afgekondigd in uw nummer van zon dag lest, waarin ik de inrichting ecner kermis op onze St Jozefsparochie als vóórbarig, ounullig en zelfs nadeelig voor onze stad beschouw, heb ik het woord Slimmerikken niet gebruikt in den zin die er zekere personen aan hechten. Ik draag immers de leden der kermiskommissie te veel achting toe om mij toe le laten ze le beschimpen of belachelijk te maken. Ik aanzie ze allen als deftige lieden, brave burgers waar niets op le zeggen valt. Aanvaard, heer Denderbode, de verzekering mijner ware achting. Een Scliaurbekenaar. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van l april 1878 zyn benoemd by het gcmeentelyk sapeurs-pompierskorps van Aelst Capitein-bevelhebber M. De Paepe (Polydoor). Lieutenant M. De Paepe (Leo). Onder-lieutenantenMM. Arys (Hector) en Teirlincb (Gustaef.) De volgende heeren van ons arrondisse ment zyn door het lot aengewezen om deel te maken van den jury voor den tweeden zittyd der assisen onzer provincie, welke op 29 april aenstaende om 10 uren voormiddag zal geo pend worden onder voorzitterschap van den raedsheer Janssens. A. Blancquaert, schepen, te Lede. 1). De Deyn, eigenaer, te Ninove. Onze veemarkt van heden was zeer belangryk. Ongeveer 200 hoornbeesten werden te koop geboden. Deze schoone veizamcling bestond uit welgc\ormde vette vaerzen, magere ossen, runders en melkkoeien. De handel was zeer levendig. Wy bestatigen met voldoening dat onze veemarkt, dank aen de welgeschikte plaets waer zy gehouden wordt en het gemak dat koopers en verkoopers hier vinden, weldra een der meest bezochte veemarkten van Oost-Vlaenderen zal worden. By misgreep hebben wy verledene week de botermarkt gerangschikt onder de markten die te rekenen van 1 april om 6 uren aenvan- gen. Onze bolermerkt begint slechts om 7 uren en hel ware te wenschen in 't belang van ver koopers en koopers dat zy tot eene halve uer later zou verschoven worden, 't is te zeggen, om 7 1/2 ure aenvangen. Dynsdag 11. rond zes uren des avonds, is alhier de jonge Arthur Baude, zoon van Fer dinand, oud 7 jaren, al spelende in den dender gevallen, omtrent de brug des yzerenwegs. Zekere Joannes Callebaut, werkman, welke liet van verre had bemerkt, sprong dadelyk gansch gekleed in 't water, en bracht de dren keling op de kaei. De lieer doktor Claus on- middellyk geroepen, gebruikte al de hulpmid delen door de wetenschap aengewezen om den versmoorde tot't leven te-roepen, doch alles werd te vergeefs aengewend. Deze moedige daed van Callebaut dient door de overheid be loond le worden. Vrydag morgend is door onze stedelyke politie aengehouden de genaemde Petrus Per- daens, beschuldigd van diefte met braek begaen ten gehuchte Mylbeek, brusselsche steenweg. Perdaens is langs eene vensier, waeruit hy een glas had geslagen, het huis binnengedron gen en heeft er een lakenmantel, twee lyn- wadenhemden en eenige centen ontstolen. De mantel en hemden werden door de politie ver stoken gevonden in den loopgracht vóór'tschyf der scherpschutters in den Osbroeck. Perdaens is een oud-veroordeelde. Men schrylt uit Gent, I April Op het oogenblik dat de koning en de koningin in de staiie aenkwamen om terug naer Laeken te vertrekken, heeft de echtgenote Verbauwen aen den burgemeester eene petitie voor den koning overhandigd, ten einde de koninklyke genade in te roepen voor haren man, onlangs door het assisenhof van Oost-Vlaenderen tot 18 maenden gevangenis veroordeeld, voor be leediging jegens den koning. Deze heeft met welwillendheid de petitie aengenomen. Wat de studenten van Brussel zyn, en wat ze doen, zal men zien uit de volgende cy- fers, medegedeeld door het bestuer der libe rale universiteit zeil. Het onderzoek is geëindigd in de faculteit der wysbegeerte en letteren. Op56 ingeschre ven leèrlingen hebben 7 zich teruggetrokken, 18 zyn verdaegd, 28 zyn aengenomen op eene voldoende wyze, 9 aenveerd met onderschei ding en 4 met de groote onderscheiding. Van die 56 ingeschrevenen kwamen omtrent de helft maer sedert vyf maenden naer de les, wal niet belet dat er 19 van de 24, die zich in dit getal bevinden, aengenomen zyn... Dat moeten feniksen zyn. Brussel, 2 april. Gisteren morgend is M. Wautier, luitenant der karabiniers, langs Brindisi naer Zanzibar vertrokken, ten einde zich te vervoegen by de belgische expeditie van Midden-Afrika. Ouder den titelbeschaving van Brussel, meldt de Courrier de Brlxelles het volgende woensdag morgend hadden op het stadhuis te Brussel, en in eene en dezellde zael, vier hu- welyken en vier echtscheidingen plaets. Totael O Een verschrikkelyk ongeluk had dynsdag plaets, op den hoek der Koninklyke- en Kon- gresstraten, te Brussel, omtrent 6 uren 's avonds. Een jongeling van 14 jaren oud, de ge naemde G. Van "Heembeeck, kuischte de dak goot van een in opbouw zynde huis. Daertoe ging hy stap voor stap achteruit, lot hy aen de kroonlyst gekomen, het evenwicht verloor en uit de hoogte op den grond neerstortte. Hy werd met verbryzelden schedel en dood opge nomen. Het lyk is naer hel St-Jansgasthuis ge bracht. Betreffende be geuzen-kavalkade re Door nyk, schryfl een korrespondent aen het Fond senblad de volgende byzonderheden Men be loofde 200 frank aen degene, die de rol van bisschop aennam, doch vooraf moesten er re- petitiën gehouden worden. Twee werklieden boden zich aen, enjiadat men hun dry of vier repetitiën had betaeld, heeft men ze niet meer weergezien °Men herinnert zich nog zegt 't Handels blad, dat twee weken geleden de verdwyning

De Denderbode | 1878 | | pagina 2