Kiczingen in 1878. Er was een tyd dat hy, door al zyne schitte rende hoedanigheden, iets ot wat was maer eilaes die tyd is sinds lang en vooral- toos voorby. Alle deftige familien zyn hem bee en zien liever zyn hielen dan zyn teenen. Voor- taen moet die afgekookte en overal afgedankte slimmerik zich alleen getroosten, en alleen, in den hoek van zynen aerd, zyn bitter en mach teloos spyt verkroppen te zien en te ondervin den dat men tegenwoordig naer hem grabbelt gelyk naer nen beschimmelden carólus Goede ruste, oude slimmerik Het Verbond vertelt dat de Denderbode ketter en schismatiek geworden is, en vergelykt hem aen de vermaerde Tertulliaen en Origenes Wy gaen dit arm, zoutloos en dom gezeever, schokschouderend, zonder de minste ant woord, voorby Die zich met vuiligheid wil verdedigen be- smoddert zyn eigen zelve, en die met ne slor dige bedelaer worstelt betrapt er de 1van. De knoeier verheft de geuzenkavalkade tot aen de sterrenGeen wonderde zwynen loopen geern met elkander. 'I Verbond moet met klaerblykenden tegenzin be kennen dat wy waerheid schreven, toen wy, in ons nummer van 31 Maerl jl., zegden dat de verhooging van de patenten, geklasseerd volgens den tarief B, hare oorzaek vindt in de vermeerdering onzer be volking. 't Verbond moet dus bekennen dal noch het calho- lyk ministerie, noch onze catholyke Genieenteraed, noch de heer Ontvanger der contributien, noch de heer controleur, noch de heeren palentzetlers eenige schuld in deze verhooging hebben. De confrater zegt dat wy eene grove leugen neer schreven met te beweren dal de liberalen uitstrooi den dai deze verhooging aen 't catholyke ministerie of wel aen onzeo catholyken Gemeenteraed moest toegeweien worden. Wy bekennen hel, neen, 't Verbond heeft dit niet beweerd, maer er zyn liberale herbergpredikanlen die het aen 't volk pogen wys te maken. Wal meer is, wy hebben 'l Verbond niet beschuldigd van ge schreven le hebben dat de verhooging van zekere patenten de schuld van 't ministerie en van onzen Gemeenleraed was Wy hebben immers gezegd dal liberalen hel uitstrooiden.... Bevindt er zich "soms een van die herbergpredikanlen onder de scliryve- laers van 't VerhoudtWy moeten hel gelooven, want 't spreekwoord zegt immers excusatio non pelita, est accusatio manifesto, zicli verontschuldigen als men er niet toe geroepen wordt, is eene beschuldiging van zich zelve. De confrater zegt ons ook dat alle redelyke men- schen verwonderd zyn ovei de onbehendigheid die wy begaen met de kwestie der patenten te durven aenraken. En waerom begaen wy hierdoor eene onbehendigheid Omdat, schryft 't Verbond, deze verhooging der patenten een merkelyke vermeer dering van geldmiddelen aen de stad verschaft, aen- gezien de patenlplichligen lerzelfdertyd eene ver meerdering van opcenten aen de stad zullen te betalen hebben. Indien gy u de moeile gegeven had het verslag der stad, voor 1876, te raedplegcn, dan zoudt gy ondervonden hebben. Verbond, dal de vermeerdering van geldmiddelen die de slad uit hoofde dezer ver hooging zal gemeten, eene bagatelle, eene vlieg in den hutsepot zal wezen. Volgens het hooger beroepen verslag van 1876, hebben de 8 opcenten op de patenten eene som op gebracht van fr. 1664,73. Nu, indien, by voorbeeld, de palenten in 1878, dank aen de verhooging, een vierde vermeerderen,dan zal hel aendeel der stad ook zooveel vermeerderen. En hoeveel zal de stad uit hoofde van die verhooging der patenten dan trekken? De bagatelle van iets over de 40ü frs. En men bc- merke wel dat die vermeerdering van een vierde die wy als voorbeeld geven verre kan overdreven zyn. En dit noemt 't Verbond eene merkelyke vermeerde ring van stadsgeldmiddelen. Zietdaer wat waerde men mag hechten aen de beweringen van den Ver bondsgod gaven te voorzien, wy zouden geen oogenblik aerze- len ze mei meer krachtdadigheid dan ooit te bestry- den. Doch daer is geen nood van, er zitten hier im mers geene geuzen aen de kas Men errinnert ziel» wellicht nog, zegt de Courrier df. Bruxelles, dal, tydens de hatelyke kavalkade van 1876, wacrin juffer Louisa La- teau, door de opvoeders van den liberalen schoolpenning, op eene zoo beleedigende wyze behandeld werd, een der figuranten van den wagen waerop men de nederige en god vruchtige dochter aen eene galg gehangen ten toonstelde, des anderendaegs werd verdron ken gevonden zyn kostuem van duivel nog aen hebbende. Dees jaer, is het zelfde feit voorgevallen. Onder de wagens der goddelooze en modder- aclnige kavalkade van den liberalen school penning, was er één waerop zich eene jonge dochter bevond in 't wit gekleed met blauwen sluier om, juist gelyk men de verschyning van 0. L. V. te Lourdes verheelt. Deze onge lukkige, oud 19 jaren, genaemd Carolina V... is byna subiet gestorven in den nacht van 31 meert tot 1 april. Hare begrafenis heeft dyns- dag plaets gehad. Dit zyn van die samenvallen die geenen ver deren uitleg noodig hebben. ZIEL EN L1CHAEM. Een fransch dagblad geeft, in de volgende regelen, een zeer juist denkbeeld van de uit werksels der vryheid van drukpers, welke dezer dagen in Erankryk eene nieuwe uitbrei ding heeft bekomen Voor liel L.icliucni Het is aen eenen apotheker verboden, zonder schriftelyk bevel van den geneesheer, een middel af te leveren dat \ergif bevat, by toorbeeldlaudanum, dat ons nogtlians kan beletten te sterven van hevige kolieken. Zoodra de zon is ondergaen is het verboden met een rytuig over de baen te ryden, ten/y voorzien van brandende lan- teerns, om alle gevaer van eene botsing te voorkomen, welke schadelyk zou kunnen werken op de spysvertecring van eenen Afgeveerdigde der meerderheid die naer huis rydt na een goe den maeltyd. Deze vergelyking past niet alleen op Frank- ryk, veel andere landen, waeronder België, bevinden zich in hetzelfde geval. Voor de Ziel Het is toegestacn aen den eersten den besten, rond te leuren met de slechtste dag bladen, de vuilste romans, be stemd om het hart en den geest te bederven van de jonge lieden der beide geslachten. Het is toegelatenzoowel voor als na zonnenondergang, een hecrlyk buitenmeisje het onzedelykste schrilt te ver- koopen, dat haer zal doen ver anderen in eene van die vrou wen, welke de straten van de eene of andere hoofdstad ont- ceren. Pap van Meire zegde deze week aen een jongen liberalen notaris wy moeten ons be ginnen te laten hooren, want fleus zal 't zyn de bokken konnen alles, d Kruip gy liever in uw bedde en trek uwe slaepmuts tot over uwe oogen, verwaende machtelooze blaeskaek, daer zult gy u eigen - zelve niet zien en zal uw zicht niemand anders stoorenUw kantje is hier afgewezen, jon gen, g'hebt uwen tyd g'had gelyk de braembe- ziën en de slokvischSalut en de kost Wy zullen 't Verbond maer effenaf gelyk geveö en bekennen dat de geldmiddelen der slad, dezer laet- ste jaren, vermeerderd zyn. 't Is waer, de slad heeft gelden ontvangen van den verkoop der kazerne en heeft haer aendeel in 'l gemeentefonds nog al merkc- lyk zien vermeerderen. Ook heeft zy hel aendeel van 5000 frs. dat zy ten onrechte aen de llospieen be- taelde nimmer betaeld. Dit zyn al waerheden die 't Verbond aenhaelt. Wy belwislen alleenlyk dal de op brengst der merkten in 't algemeen vermeerderd is in deze laelsle jaren. Maer 'l is ook niet min waer 1° Dat de waerde van 'l geld door den opslag van alles verminderd is sedert den val van 't liberael Be- stuer. i0 Dal het catholyk Besluer veel meer aen builen gewoone openbare werken heeft besleed dan zyn liberale voorganger. Wie kan met ecnigen grond be twisten dat ons hedendaegsch catholyk Besluer, op zyn twalljarfg beslaen, niet len minste op een jaer zooveel aen builengewoone openbare werken van gezondmaking en verfraeiir.g besteedt dan het afge kookt liberael besluer op 3 jaren 3° Dat onze catholyke regering alle jaren meer stralen en banen in de stad, op Schaerbeek en Myl- beek heeft gekasseid en hergekasseid dan het geval len liberael Besluer op de achttien jaren dal het hier meester was. 4° Dat de sladsbedienden en onderwyzers dezer laetste jaren beter belaeld zyn geworden dan ten tyde der liberale heerschappy. 5° Dat de hulpgelden aen 't Bureel van Weldadig heid merkelyk zyn vermeerderd geworden. Kortelings zullen wy al die builengewoone open bare werken in de stad en op onze* gehuchten tot stand gebracht eens opsommen, en aen onze mede burgers bewyzen dat de afgekookte liberalen met evenveel geldmiddelen nooit de twee derden der openbare werken hebben tol stand gebracht van deze die door bet catholyk Besluer zyn opgericht geworden. Verslaet gy dat fransch, Verbond? Wat nu de kwestie der 2 °/0 op 't kadastrael inko men en de belasting op de stoomtuigen betreft, zul len wy onze vroegere verklaringen herhalen. Eenigen tyd geleden, hebben wy bewezen dat er een grool verschil beslaet in de omstandigheden die het heden dezer belastingen omringen. En inderdaed, ten tyde der liberale heerschappy werden de 2 °/0 geheven om in de gewoone uilgaven te voorzien, in andere woorden, om de gaten le slop pen die zekere vreemde liberale geusche ralten in stadsgeldkas aenhoudend knaegden, by zooverre dat er byna geen sloppen meer aen was. lieden integen deel worden de nieuwe belastingen gevraegd voor het voltrekken van een grool openbaer weik van ge zondmaking en verfraeiing, dio door de overgroole meerderheid onzer bevolking als noodzakelyk aen- zien wordt. Er is nog een ander verschil. De liberalen zouden door hunnen vuigen kozynljeswinkel weldra genood- zaekt geweest zyn die 2 °/0 op 4 °/0 le brengen, en dit zouden wy zoolang hunne heerschappy duerde moeten biyven betalen hebben, lerwyl wy de nieuwe belastingen heden, zoo men in den gemeenteraed verklaerd heeft, maer zullen moeten betalen lol dat de werken op den Dam voltrokken zvn. Wy herhalen het nogmaels, de helling van de 2 °/0 door het afgekookt liberael Besluer, in de voorwaer- den dut zy geheven wierden, hebben wy hatelyk en onrechtveerdig geheeien. Nu, indien ons huidig ca tholyk Besluer ons met nieuwe belastingen moest slagen om, even als de liberalen, in do gewoone uil- WETGEVENDE KAMERS. Sexaet. De hooge vergadering heeft maendag ll. hare werkzaemheden hernomen. Na verscheidene wetsontwerpen besproken en aengenomen te hebben, is 't Senaet over- gegaen tot den redetwist over 't budjet des ministeries van openbare werken. Deze rede twist heeft aen verscheidene redenaers de ge legenheid verschaft de openbare werken in hunne wederzydsche arrondissement te ver richten den heer Minister aen te bevelen. De achtbare heer Leirens, senator van ons arrondissement, beveelde den heer Minister de oprichting eerier statie te Hofstade aen. Deze voorstel door de achtbare Vertegenwoor digers van Aelst reeds gedaen, werd door den heer Minister niet gunstig onthaeld, en op zyne beurt verzocht hy M. de Minister de zaek op nieuw te onderzoeken. Dit onderzoek zal hem overtuigen van de belangrykheid dezer gemeenten en van de noodzakelykheid van al- daer eene statie op le richten. De weigering des heeren Ministers is ge- staefd op den weinigen afstand die er bestaet tusschen deze gemeente en de statie van Aelst. Nu, een afstand van 3 kilometers is zoo kort niet als men hem in vlakke veld moet afleg gen dit is nogthans het geval voor de invvoo- ners van Hofstade welke in 't belang hunner zaken de markten van Gent en Dendermonde moeten bjwoonen. 't Is niet alleenlyk in den omtrek van Brus sel dat men statiën op kleinen afstand heeft ingericht. De achtbare redenaer zegt dat men het op andere linien ook heelt toegestaen. Hy haelt onder andere de linien van Luik naer Maestricht, Hasselt naer Maeseyck, Charleroi naer Walcourt en Denderleeuw naer Jurbise, enz. aen. Overigens,gaet de heer Leirens voort, indien dit voorgaende zelfs niet bestond, geloof ik dat men het zou moeten daerstellen. De nood zakelykheid van te reizen vergroot van dag tot dag, en daer de exploitatie der yzerenwegen een last is die op elkeen drukt, is het maer rechtveerdig dat deze- die betaelt van de voor deden konne genieten die dit vervoerstelsel verschaft. In de antwoord welke de heer Minister gegeven heeft op de vraeg van de oprichting ecner statie te Leeuwergem, heeft hy deze als nieuw zynde van de hand gewezen. Dit is eene dwaling. In alle geval, gelooft de heer Leirens dat het geene reden zal zyn om de vraeg in de scheurmand te werpen, en dat in afwachting de heer Minister eene proef zal bevelen die de noodzakelykheid van de oprichting eener statie te Leeuwergem zal beslissen. Deze proef zou beslaen in het toelaten dat demerkttreindie des zaterdags uit Sottegem naer Aelst vertrekt op 't grondgebied van Leeuwergem zou stilhou den om er de reizigers in bestemming van Aelst op te nemen. Verleden jaer, heb ik, zegt de achtbare Sena tor, de eer gehad de aeudacht des heeren Mi nisters in te roepen op den staet van afzonde ring waerin de belangryke gemeenten Steen- huize-Wynhuize en St-Lievens-Essche zich bevinden, door de legging der yzerenwegen van Gent naer Geerardsbergen en van Dender leeuw naer Kortryk deze gemeenten zyn van allen middel van vervoer naer de statie van Sot tegem beroofd die er 7 kilometers van ver- wyderd is. Zou er geene mogelykheid zyn een mallepostdienst in te richten die aen deze in- wooners, welke geene hoop hebben, een yze- renweg op hun grondgebied te zien leggen, een gemakkelyk vervoer te verschaften. De achtbare heer Leirens hoopt dat de heer Minister deze aenbevelingen met welwillend- heid zal onderzoeken en er later eene gunstige oplossing zal aen geven. VOLKSKAMER. Het wetsontwerp be trekkelyk de vermeerdering van 't getal leden des Senaet en dei' Volkskamer heeft deze week eene onverwachtte ontknooping gehad Men weet dat het goevernement voor de vaststelling der nieuw te benoemen mandata rissen des volks de volksoptelling van 31 de cember 1876 tot grondslag heeft genomen. De volksoptelling van *1876 bestatigde eene bevolking van 5 mihoen 336 duizend 183 zie len. Dit getal was ontoereikend om tot 't getal van 134 Volksvertegenwoordigers en tot dit van 67 Senateurs le klimmen. Het goeverne ment hierin nalevende wat voorgaendelyk door de Kamers werd aengenomen, vermeerderde de bevolking met eene fractie van omtrent 24 duizend zielen om tot eene vermeerdering van 10 Volksvertegenwoordigers en van 5 Sena teurs te konnen geraken. De stelselmatige tegenkanting die het in zich zelve zeer rechtveerdig wetsontwerp by de liberale linkerzyde ontmoette, heeft tot eenen hevigen redetwist aenleiding gegeven. De libe rale linkerzyde beweerde dat by aldien men zich naer de laelsle volksoptelling niet schik te, men alsdan, tot grondslag, de bevolking moest nemen die, op 1 juni 1878,in 't land zal bestaen. Indien men rekening houdt van de vermeerdering der bevolking welke op onge veer 32 duizend 's jaers met zekerheid mag geschat worden, en men die vermeerdering in evenredigheid tusschen al de provinciën ver deelt, dan zal men voor uitslag hebben dat, op 1 juni aenstaende, Brussel in plaets van Me- chelen en Luik in plaets van Borcliworm,recht op eenen nieuwen vertegenwoordiger hebben. Dit zyn de bezonderste beweegreden die de liberalen inbrachten om het wetsontwerp te beslryden. Nu, niettegenstaende de liberhatery toen zy, in 1866, aen 't bewind was, eene wet nopens de vermeerdering der volksmandatarissen heeft in leven geroepen, die een partyakt, schreeuwend van onrechtveerdigheid öaerstel- de, heeft het ministerie, getrouw aen al wat de catholyke party voorgaendelyk heeft voor- gestaen, door den mond van den heer Jacobs verklaerd, dat de volksoptelling voortaen al leen zou wet maken, 't is le zeggen, dat rnen den uitslag der volksoplelling alleen tot grondslag voor de bepaling van de nieuw te benoemen mandatarissen zou nemen, zonder zich met eenige hoegenaemde fraktie te be kommeren. Dees besluit vermindert de nieuw le benoe men leden der Kamers op 8 Vertegenwoor digers en 4 Senateurs, en ontneemt aen 't ar rondissement Aelst den vierden vertegenwoor diger die hem door 't wetsontwerp toegekend werd. En hoe zoo De grondwet wil dat de verdeeling der volksmandatarissen per provin cie geschiedt en dal alsdan de onderverdeeling gebeurt volgens het grootste niet vertegen- digd overschot dat in ieder arrondissement beslatigd wordt. Nu, Oost-Vlaenderen heeft recht op 1 ver tegenwoordiger en 1 senaleur, en daer het arrondissement Aelst slechts een overschot van 51,113 zielen heeft, lerwyl er in 't arron dissement Gent een van 51,520 zielen bestaet, is 't aen Gent'dat de nieuwe vertegenwoor diger in onze provincie toekomt. In zitting van vrydag is het wetsontwerp met de wyzingen door M. Jacobs voorgesteld met 81 stemmen legen 24* en 5 onthoudingen aen genomen. 't Airondissemen Aelst verkrygt dus geen 4e vertegenwoordiger. Wy zullen moeten wach ten tot na de volksoptelling van 1880 doch dan zal hy ons onmogelyk nog konnen ontno men worden. West-Vlaenderen. (7 catholyken en 1 li berael.) Arrondissement Brugge baron van Caloen, cath. arr. Kortryk baron Bethune en Vergauwen, cath. arr. Diksmuide Van Ockerhout.cath.arr.Thieltbaron d'Anelhan, cath. arr. Yperen Mazeman, liberael. Luxemburg. (2 calholieken en 1 liberael.) Arrondissement Arlon, Bastogne en Marche de Limburg-Stirum en Orban, cath. arr.Neuf- chateau en Virion Bergli, liberael. Namen. (3 catholyken en 1 liberael.) Ar rondissement Dinant d'Huart, calli. arr. Namen d'Aspremont-Lynden en de Namur, cath. arr. Phillippeville de Labbevilie, lib. Er moeten dus in het geheel gekozen wor den voor 21 catholyken en 11 liberalen. Hierby moeten nog gevoegd worden 4 nieu we Senateurs, te kiezen in de arrondissemen ten Antwerpen, Gent, Soignies en Verviers. LOUISA LATE AU. Dit jaer zullen er kiezingen plaets hebben op de volgende dagen Maendag, 31 mei, voor de Provincialeraden. Dynsdag, 11 juni, voor Kamer en Senaet. Dy nsdag, 22 October, voor de Gemeenteraden. De kiezingen voor de Kamer zullen in vier provinciën geschieden, namelyk: Henegauwen, Limburg, Luik en Oost-Vlaenderen. In de andere provinciën zal men voor den Senaet te kiezen hebben, te weten in de pro vinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaende ren, Luxemburg en Namen. Ziehier de uitgaendë leden der Kamer Henegauwen. (22 representanten, 21 libe ralen, 1 catholyk. Arrondissement Ath Bri- coull en Descamps, lib.arr. CharleroiLam bert, Pirmez, Sabatier en Van Dam, lib. en Drion, cath. arr. Bergen Bockstael, Defuis- seaux, de Thuin, Lescart en Sainclelelte, lib. arr. Soignies Boucquéan, Houtart en Pater- noslre, lib., arr. Thuin Hagemans, Puissant en Warocqué, lib.arr. Doornyk: Allard.Bara, Crombez en Rogier, lib. Limburg. (3 representanten, allen catho lyken. Arrondissement Hasselt: de Pitteurs en Thonissen arr. Maeseyk Vilain XIIIIarr. Tongeren graef de Borgrave en Julliot. Luik. (14 rerpesentanten, 13 liberalen, 1 catholyk.) Arrondissement Hoei de Lhoneux en de Macar, lib. arr. Luik de Rossius, Du- pont, Frère, Jamar, Moutori. Piedbceuf, War- nant en Neujean, lib. arr. Verviers Ortmans en Peltzer, lib. en Simonis, cath.arr. Borch- worm de Lexhy, liberael. Oost-Vlaenderex. (20 representanten, 19 catholyken, 1 liberael.) Arrondissement Gent Cruyt, de Lehaye, de Moerman, De Smet, Drubbel, Kervyn de Volkaersbeke, cath. en de Kerkhove,"lib.arr. Aelst: Van Wambeke, Verbrugghen en Woeste, cath. arr. Auden- aerdeMagherman, Thienpont en Van der Donkl, cath. arr. Eecloo Kervyn de Letten- hove, cath.arr. St-Nikolaes: Janssens, Malou en Verwilghen, cath. arr. DendermondeDe Kepper, Van Cromphaut en Van den Steen, Catholyken. Er zal dus in juni moeten overgegaen worden tot de vernieuwing van 53 liberalen en 26 ca tholyke mandaten. Hierby te voegen 8 nieuwe representanten, te kiezen in de arrondissementen: Antwerpen 1, Brussel 1, Kortryk 1, Gent 1, Verviers 1, Borchworm 1 en Charleroi 2. Ziethier de verdeeling der uitgaende Sena teurs Antwerpen. (6 catholyken.) Arrondisse ment Antwerpen Cogels-Osy, Van den Bergh en Osyarr. Mechelen hertog van Ursel en de Cannart d'Hamale arr. Turnhoutgraef de Merode. Brabant. (8 liberalen en 5 catholyken.) Arrondissement Brussel Bisschoffsheim Crocq, Devadder, Üolez, Fortamps, Reyntiens en Van Schoor, lib. arr. Leuven de Man en d'Overschie, cath. arr. Nyvel,graef L. de Robiano, cath. en Tremouróux, lib. Een bezoek le Bois-d'Haine op Vrijdag februari i 878. (zevende vervolg.) Op geene liocgeiiaamde wijze, kan de wetenschap wonden le weeg brengen, welke de eigenschappen bezitten der Kruiswonden van Louisa Laleau. Im mers, deze bloeden den vrijdag, verscheidene uren lang, bieden noch ontsteking noch etter aan, en laten geen litleeken na zich. Aan het voorhoofd zag men nooit blaas of wonde, een klein scheurlje der opperhuid geeft aan het bloed dooi gang. Aan de linkerzijde, rechter schouder, handen en voelen is gewoonlijk den donderdag avond eene blaas te zien deze scheurt weldra openen de bloedvloeiing begint, om slechts den vrijdag avond te eindigen. Laten wij eens zorvuldig nazien van welke heelkundige middels men zich zou kunnen bedienen, om dergelijken toe stand te weeg te brengen. Een persoon die voorzeker noch geneesheer noch heelmeester is, schreef dat de wonden van Louisa door bussen (brandglazen) gemaakt wierden. Dit is bijna te eenvoudig om eene antwoord te verdienen. Al wie zich eenigzius in 't verzorgen der zieken verstaat, weet genoeg hoe moeielijk hol is eene bus of brandglas le zetten op eene plaats waar de beencn digt onder de huid le vinden zijn, gelijk bij voor beeld op hel voorhoofd, op den rug der handen, den bovenkant der voeten. Verders hoe behendig ook men zich van bussen bedienen kan, brengen deze nooit iels anders le weeg dan eer.en meerderen toeloop vau bloed naar het punt der huid wpar hel brandglas zich bevindt Dewijl de drukking dei lucht daar oogenblikkelijk heeft opgehouden, ziet men de huid onder het glas als opzwellen, en rood worden. Maar, indien er geene wonde beslaat, dan zal zich daar nooit eene bloedvloeiing verloonen en zelfs wanneer er eene kleine wonde ware, dan zou bel bloeden ophouden zoodra men de bus wegneemt. En ik weet niet dal ooit iemand in bel buisje van Bois-d'Haine brandglazen van verre of van nabij ont waarde. Eindelijk, de heelkunde verklaart ons dat wonden zooals die var. Louisa door geene brand glazen kunnen gemaakt worden. Aan het voorhoofd geschiedt de bloedvloeiing langs menigvuldige puntjes, derwijze geplaatst, dal zij eene soort van band of kroon verbeelden die bel hoofd omringen zou. Dat zal misschien iemand uil- leggen met te beweren dat zulks aan een grool getal naald- of spelltteekjes is toe to schrijven Dan herin nert hij zich niet wat er voorvalt wanneer de huid door een puntig en fijn voorwerp gekwetst wordt. Men steekt met eene naald, bij voorbeeld, in den vingerde kleine wonde geeft, hoe diep zij ook moge wezen, een drietal druppels bloed daarna blijft zij droog, en men kan slechts door zuigen der wonde er nog eenig bloed uitkrijgen en dit laaiste ook ware na twee of drie uren onmogelijk. Voegen wij daarbij, dat een groot getal dusdanige steekwon den, noodzakelijk eene hevige ontsteking na zich zou trekken Eu niets dergelijks is bij Louisa te vinden. Aan de handen en voeten, zijde en schouder, is de bloedvloeiing gewoonlijk van eene blaas of blein voorafgegaan. Ah roept een wantrouwige uil, daar ligt de knoop Louisa bezit een middel om eer.e blein te weeg te brengen, en eens dat deze is open gescheurd gaal de bloedvloeiing gemakkelijk voort. Zulk eene veronderstelling kan geen oogenblik aan een ernstig onderzoek wederstaan. Er zijn in de heelkunde verscheideno manieren om blazen te doen opkomen. Men kan daartoe kokend water, vloei baren ammoniac, spaansche vliegplaaslers, enz. be zigen. Maar als de blaas getrokken en open is, ziet men dan wel ooit die plaats bloeden. Iedereen beeft van die blazen gezien welke eene vesikatorie voort brengt, of welke op de verbrande huid te voorschijn komen ik heb nooit gemerkt of booren zeggen dat er daar eene bloedvloeiing van verscheidene uren lang, op volgen kon. Men heeft ook bij de genees kundige kommissie aan dit alles gedachtnooit kon M. Lefebvre aan de wonden van Louisa den reuk der spaansche vlieg vinden met het beste vergrootglas ontdekte hij er niet eens hel kleinste deeltje van vliegpoeder. Hij wilde verder gaan. Op zekeren dag wilde hij nevens de kruiswonde op de rechter band eene andere blaas en wonde maken, om deze twee met elkaar te kunnen vergelijken. Hij was van drie andere geneesheeren vergezeld. Hij nam dus een holleken pluk, dopte het in vloeibaren ammoniac, en legde het op den rug der hand, ongeveer drie centimeters van de kruiswonde verwijderd. Na een kwa3rl uurs had de ammoniac eene ronde blaas getrokken, een doorschijnend en waterachtig vocht bevattende. Hij opende do blein. Daar waren dus twee wonden naast een. De kruiswonde bloedde uiAn lang. De wonde door den ammoniac gemaakt, gaf niet eenen enkelen druppel bloed gedurende eene halve uur liet zij eenig vocht uitzweelen, daarna wierd zij droog. De professor wreef zc met een stukje grof lijnwaad gedurende de wrijving werd hel linnen min of meer rozekleurig, maar zoodra hij ophield, was er geen schijn van bloed meer ann te zien. En de echels of bloedzuigers zal iemand vragen Onmogelijk nog, dat Louisa er gebruik van make. Wanneer de bloedzuigers getrokkeo hebben, vallen zij van *de huid af, maar de kleine wonde welke zij gebeten hebben geeft weinig of geen bloed meer, tenzij men in dit oogwit warm water of pappen daar op gebruike. Overigens, het punt waar eens eene echel beet, draagt voor alijtd een lidteeken dal bijna van elkeen is gekendte weten een witachtig en driekantig merk, voorlskomende van hel drievuldig koakbeeolje waarvan de bloedzuiger voorzien is. Men gelieve zich de beschrijving te herinneren welke ik hooger van Louisa's wonden gafmen vindt daar hoegenaamd niets in dat er van verre of van nabij kan aan vergeleken worden Het is ook onmogelijk dat de kruiswonden van Louisa door eenig brandend of inelend middel le weeg gebracht worden. Dusdanige stollen brengen steeds eene korst of roof voori, verschillig van kleur en van dikte, welke na eenen lijd van vijf tot twintig dagen afvalt. Dan is er eene wonde, welke niet bloedt, allengskens geneest, en een altijd bijblijvend litleeken na zich laat. Zulks ware het uitwerksel van solferzuur of vitriool, van salpeterzuur of sterkwater, van chloorzuur, van polasch, van chloorzink, enz. De gewoone brandsteen of helleslecn kan geene wonde maken. Gevolgenllijk is hel deze soort van middels niet, welke Louisa zou kunnen aanwenden om de kruiswonden bedriegelijk te doen ontslaan. Dus, zelfs op die plaatsen des lichaams waar de huid zeer fijn en bloedrijk is, kan de beste heelmees ter geene wonde maken, gelijk aan de elf kruiswon den van Louisa Laleau. En indien geleerdheid en kunst daartoe le kort schieten, kan men dan wel rechtzinnig beweren dat de onnoozele, botte, krank zinnige dochter van Bois-d'Haine die moeielijkheden zou kunnen overwinnen Maar, laten wij eenen stond aannemen dat de dochters Laleau zulke won den kunnen voortbrengen; dan moeten zij toch welde middels koopen.zoo als echels, ammoniac, blaastrek- kende of brandende stoffen en gedurende tien jaren lang zouden de eenvoudige meisjes zich dit alles verschaft hebben, zonder dat eenmaal een woordje daarvan verraden of ontdekt wierd Neen, dat kan niet zijn. Tien jaren lang zou eene nederige naaister bedrog gebruiken om zich wekelijks te doen bloe den en mei eens zou zij in bare snoode bewerkin gen \errast geworden zijn alhoewel duizende en duizende persoonen haar bewaakten, en haar onver wachts kwamen bezoeken!... Zulk mirakel zal ik nooit gelooven. Andere proeven bevestigen dat de kruiswonden van Louisa van zelf komen en bloeden. Twee of drij malen hebben geneesheeren de hand van bel meisje omgeven met een toestel derwijze vervaardigd dal zij hoegenaamd de wonden der hand niet raken kon. Het getuig wierd met zegels bestempeld. Toen de vrijdag gekomen was, verbrak men dc onaangeroer de zegels, en men vond de wonden der ingeslolene hand, juist in denzelfdcn toestand als de andere kruiswonden, is le zeggen, dat zij bloed gaven gelijk de vorige vrijdagen. De zielsverrukkingen onderscheiden zich onder 't geneeskundig oogpunt, door de opschorsing der zinnen, en bijzonderlijk door de volkomene afwezig heid van gevoelen. Zou Louisa dien toesland kunnen veinzen Terwijl zij in geeslontheffing was, heeft men haar de huid van den voorarm, van den hals plotseling met een pennemes doorsteken men ont waarde noch trilling noch eenige uitdrukking van pijn. Professor Lefebvre had zich \an een eleclro- dynamisch werktuig voorzien. Louisa was in geest- onllicfling. Ihj plaatste de twee leiders op 's meisjes aangezicht. Gedurende ongeveer eenen minuut door liep do courant de spieren des aanschyns, zoo dat deze zich in het aardigste grijnzen samentrokken niets kon aanduiden dal Louisa ccmge pijn gevoelen zou Nochtans was de courant zoo sterk, dat de klocksle manspersoon hem niet langer dan vijf lot zes seconden verdragen kon. Hier hoeft dus nog eens van geen bedrog gesproken te worden.(Vervolg later.) RECHTERLIK KRONYK. Kicszalten. De tweede kamer van hel hof van kassatie, voor gezeten door 51. De Longé heeft een grool getal arresten, van het beroepshof van Gent verbroken. Het opperste gerechtshof heeft beslist, in stryd met de konklusiön van den advokaet-generael Mefot, dat men, in kieszakbn, hel schatten van het mobilier op vyfmael de jaerlyksche huerwaerde niet kan belwis- '-n. De uilsprack van hel verbrekingshof is gegrond op de overtreding der artikels 6 en 7 van het kies- wetboek, 37 der wet van 1822 cn andere wetsbe palingen. Indien de rechtzinnigheid der verklaringen van aen belastingschuldige over het algemeen onder worpen is aen het toezichi der administratie, kan du hei geval niet zyn van heigeen de wetlelyke schatting beircft op vyfmael de huerwaerde. Deze schatting ontleent aen de wet een onbetwist baar karakter van zekerheid. Het is eene wettige schuld door den belaslinghelaler verschuldigd, en deze laelsle is volkomen gerechtigd zich deze schuld aen te rekenen om den kiescyns te volledigen. De arresten, waertegen in beroep is gegaen, hebben de wel miskend door eene schalling te bevelen, met het doel de wezenlyke weerde van het mobilier vast te stellen. Hel recht in kwestie is geschreven in de wet van 182-2,juist met het inzicht aen den belastingschuldige de moeile en den last te sparen zyn mobilier door derde persoonen te laten schatten. Dit zyn in korte woorden do byzonderste argu menten van de arresten van verbreking, waerby de betwiste zaken voor hel beroepshof van Luik worden verzonden. Hel hof van kassatie (tweede kamer) was samengesteld uit ALM. De Longé, voorzitterVan den Pecreboom, Keymolen, Pardon, ridder Henderick, Beckers en Tillier, raedshceren. Deze oplossing, zegt hel Fondsenblad, gelykvormig aen de wet van 22 juni 182*2, was reeds, eenige jaren geleden, aengenomen geweest door de beroeps hoven van Brussel, Luik en Gent(destyds was zy gunstig aen de liberalen) doch in den aenvang van den tcgenwoordigen zillyd der wetgevende Kamers,werd zy hevig bestreden door M. Frère-Orban, en het be roepshof van Gent, zyn vroegere uilspraek verloo-* chenendc, had namelyk in de zaek Alaenhoiil, welke zooveel gerucht heeft gemaekt de bewee ringen van den gewezen minister van financiën be krachtigd. Het arrest van hel verbrekingshof, door krachtue beweegredenen gestaefd, is .verleend op de gelykluidende pleitrede van M. Woestede advo- kael van de legenparty was >1. Oris. DeE. H. V. Hulin, pastoor van Sll'-Anna te Gent, Heeft zyn ontslag gevraegd. Hy is door Z. D. H. eerekanunnik der hoofdkerk benoemd. De E. H. Van de Putte, onderpastoor te Meulestede, is onderpastoor benoemd te Slei- dinge. Hy wordt vervangen door den E. H. Coemans, priester der laetste wyding. Donderdag avond heeft eene bende leerlingen der maton- nieke Universiteit den catholyken Kring, in de Bestormstraet, te Brussel, op eene zoo lalfe als schandelvke vvvze bestormd. De aenvallers waren gewapend met kluppels en" huilden van 't ongediert en d bas Malou! Die bende gespuis isdcu kring bin nen gedrongen en heeft er alles verbryzeld wat haer onder de klauwen viol. Uit hoofde van 't concert 'tvvclk in de zacl van 't genootschap van den H. Franciscus plaets had, waren er slechts 7 leden in den kring aenwezig. Deze heeren hebben zich kloekrnoediglyk verdedigddoch weldra moesten zy voor 't groot getal aenvallers achteruit wyken. Poücie was er weer niet te zien, niettegenstaende de bende liberale schel men een hclscli getier maekte en verscheidene agenten op een zeer kleinen afstand op post stonden. Vrydag in den dag, gingen eenige dier liberale universitaire schelmen voorby den kring cn riepen de leden die er juist binnen trokken, toe tot dezen avond zulde, wij zullen in gelat zyn. Maelregclen zyn genomen en de policie is verwittigd gewor den. Plaetsgebrck laet niet toe ons hierover breedvoeriger uit te weiden. By besluit van 't collegie van Burgemeester en Schepenen onzer stad in dato 10 April, wordt vastgesteld dat onze wekelyksche boter- merkt te rekenen van heden voorloopiglyk en tot nader besluit om 7 1/2 ure zal aeuvangen. Donderdag morgend, heeft men alhier aen de StAnnabrug, het lyk van den genaem- den Felix Temmerman werkman in onze statie, oud 32 jaren, geboren en woonende te Erem- bodegem uit den Dender opgevisebt. Temmer man was, sedert 3 maert, vastenavondzondag, spoorloos verdwenen. Uit de lykschouwing gedaen door den heer doktor Camiel De Windt blykt dat geene sporen van geweldadigheden worden beslatigd. Wat nog meer doet uit- schynen dat deze dood aen een ongeval moet toegeschreven worden, is de omstandigheid dat men op 't lyk gevonden heeft: een zakuer- werk met keting in caoutchou, een frank in zilver, twee geldbeugels waervan de eene één 3 centiemstuk inhield en zes sleutels. Het lyk was in eenen gevorderden staet van ont binding. Men heeft in de stad verhaelt dat het lyk nog een domino aen had, doch dit is eene onwaerheid. - De Patrie van Brugge meldt dat er in Frankryk poogingen zullen worden aengewend om van den fransche juslicieminister te be komen, dat Emerique zyne straf tien jaren opsluiting in een krankzinnigen gesticht zou mogen ondergaen. Men weet dat liet regiem dezer laetste gestichten, hoe eentonig het ook zy, honderdmael beter is dan dat der gevan genissen, alwaer het reglement M. Emerique verplichten zou tot het maken van zelfkanten pantolfels, zakken, matten of iets dergelyks. Daer liet fransch goevernement thans vol francmacons en vrydenkers zit, heeft men veel hoop dat dit verzoek ten gunste van Br.-. Emerique-Kadosch gelukken zal. Brussel, 10 april. De eerw. pater Van Caloen heeft van Zyne Heiligheid Leo XIII eene breve ontvangen, waerby aen het aerts-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2