Walen en Vlamingen. Premie aen onze geabonneerden, alleenlyk doen uitscliynen dat liet huidige calholyke Bestuer van Oost-Vlaenderen, de spaerzaemheid van 's burgers penningen tot hoofdregel heeft. En inderdaed, als men de provinciale belastingen die \vy hier in Oost- Vlaenderen betalen, vergelykt met deze die men in Brabant, onder 't liberael Bestuer, te betalen heeft, dan vindt men dat \vy in Oost- Vlaenderen 9 1/2 op de grondbelasting,7 0/00 op't personeel eu 1 "/ooOp de patenten betaelen, 't geen te samen 17 1/2 °/00 maekt, terwyl de inwooners van Brabant op die dry grondsla gen 80S °/„0 betalen. By voorbeeld een win kelier van Ninove betaelt aen de provincie op zyn patent 1 cent, terwyl, die zelfde winkelier, moest by in Brabant verblyven, 17 cents zou betalen. Doch deze spaerzaemheid belet niet dat de zaken der provincie hier in Oost-Vlaenderen zoowel bezorgd worden dan in Brabant. Oost- Vlaenderen besteedt jaerlyks 100 duizend frs. aen de verbetering en kasseiing der openbare wegen en banen en 200 duizend frs. aen het openbaer onderwys. De toelage der provincie voor de openbare wegenis zal vermeerderen in evenredigheid van deze die de Staet er zal aen toewyden. Doch voor dit laetste hebben wy de hulp onzer achtbare Senateurs en Volks vertegenwoordigers noodig. Ondanks de mach tige tusschenkomst der provincie in de onkos ten van 'l onderwys moeten de Gemeente besturen zich nog groote geldopofferingen getroosten. De Gemeentebesturen moeten zor gen dat het onderwys godsdienstig zy. De keus der onderwyzers is hierom gewichtigmen moet onderwyzers benoemen naer den geest des volks, welke catholyk is. De vlaemsche ouders eischen immers dat hunne kinderen eene opvoeding en een onderwys ontvangen welke de christclyke leering tot grondzuil hebben. De achtbare spreker wakkerde ten slotte de vergadering aen tot de volherding in den stryd dien wy tegen 't maymniek libera- lismus te voeren hebben, om onze calholyke rechten en vryheden te verdedigen die het ons ontrukken wil. Blyven wy vereenigd in dien stryd, riep de redenaer ui'., toonen door onze krachtdadigheid in de verdediging onzer rech ten en vryheden,door de eensgezindheid welke onder ons heerscht, dat het magonnismus er nimmer aen denken mag zich uit de machte loosheid te verheffen waer het,in 't arrondisse ment Aelst, sedert vele jaren, verslagen ligt Deze redevoering werd luidruchtig toege juicht. De heer doktor Eeman bedankte vurig- lyk het kiezerskorps voor de eer welke het hem kwam aen te doen met hem voor de 6* mael als kandidael uit te roepen. Dit bewyst, zegde hy, dat ik het vertrouwen van myne mandant'en ben waerdig gebleven,want anders zouden myne medeburgers my reeds geen vyf mael naer deri Provincieraed gezonden hebben om er hunne belangen voor te staen en te ver dedigen. De achtbare heer doktor, na verklaerd te hebben dat hy zich altyd gelukkig acht aen de Gemeentebesturen of de kiezers in 't be- zonder eenigen dienst te kunnen bewyzen, besloot zvne rede met de verzekering te geven dat hy al zyne krachten en kennissen zal toe wyden aen de handhaving onzer calholyke rechten en vryheden en aen de verdediging der belangen van 't kanton Ninove, om aldus meer en meer 't vertrouwen van 't kiezers korps te verwerven. Langdurige toejuichingen en handgeklap.) Eindelyk nam de heer A. De Cooman het woord. In eene vloeiende en sierlyke tael bedankte hy de vergadering, op zyne beurt, over de uitstekende eer welke zv hem aendeed met hem als kandidaet voor de aenstaende provinciale kiezing uit te roepen. Eens geko zen, zegde de heer De Cooman, zal ik my in de rangen der catholyke meerderheid scharen, aen de zyde van myne achtbare collegas, de heeren Van Vreckem en Eeman. Myn gedrag, gaet de redenaer voort, zal welwillend zyn voor vriend en tegenstrever, doch onder op zicht der principen zal ik onverbiddelyk han delen, met een woord, ik zal my als provincie- raedslid gedragen, gelyk ik my, sedert zes jaren, aen 'l hoofd myner geboortestad ge dragen heb. Verders zal ik my gansch toewy den aen de verdediging onzer calholyke grond- stelsels en der belangen van 't kanton Ninove en my trachten waerdig te maken van 't ver trouwen dat gy in my komt te stellen. Een donderend handgeklap en de geestdrif- ste bravogeroepen begroeteden de redevoering des heeren De Cooman. Eindelyk ging men over tot de practische onderrichting over de nieuwe kieswet welke door al de aenwezigen met groote belangstel ling gevolgd werd en die de beste uitslagen voor onze denkwyze zal opleveren, moest 't liberalismus het wagen met de kamerkiezing in 't worstelperk te treden. Volgens M. Frère heeft Vlaenderen te veel vertegenwoordigers dat is eene valsche be weering, zegt le Bien Public. West-Vlaeniieren heeft een representant op 42,800 inwoners Oost-Vlaenderen een op 43,300. De vlaemsche provinciën hebben een over tollig van bevolking dat niet vertegenwoor digd is van 108,000 zielen de toegeving van het goevernement, gaet het blad voort, geeft hun voortaen twee representanten, een per 54,000 inwoners. Maer Thuin.... het waclsch arrondissement, met eene bevolking van 106,000 inwoners, noemt dry gedeputeerden, of een per 35,000. Van waer dat verschil De 33,000 Walen van Thuin zyn liberalen de 54,000 Vlamingen zyn catholyken zegt de Bien Public. Zou men ook niet mogen zeggen de 55,000 zyn Wa len, de 54,000 zyn Vlamingen Zietdaer, gaet het blad voort, de gelykheid der Belgen van M. Frère Men mag wel zeg gen dat M. Frère de kwade geest voor Vlaen deren is. Vandaeg hebben de waelsehe provinciën een overtollig van bevolking van 148,000 zie len, en hiervoor krygen zy vier afgeveerdigden, dus een per 37,000 inwoners. De Vlamingen integendeel hebben een over tollig van 181,000 zielen, en krygen slechts dry representanten, dus een per 60,000. Voor de Senaet krygt het waelsch en het vlaemsch land ieder twee zetels maer de Wa len hebben maer een overtollig van 109,000 zielen en de Vlamingen hebben byna eens zoo veel, dat is een overtollig van 211,000 zielen. Zoodal de Walen wel verre boven het getal hunner bevolking vertegenwoordigd zyn, en de Vlamingen verre beneden hun cyfer. En dat heeten de liberalen, gerechtigheid Doch bestael er nog wel gerechtigheid in de linkerzy Alles wat huu weer aen het roer helpt, al is het nog zoo onrechtveerdig, is ge rechtigheid Maer hoe het ministerie zoo gedurig kan toe geven aen de willekeurige schretuweryen.be- grypen wy niet SENAET. 't Senaet heeft deze week zyne werkzaem- heden aengevangen met den redentwist over de kredieten voor het volledigen der verdedi gingswerken van Antwerpen. De liberale lin- kerzyde heeft deze gelegenheid op nieuw waergenomen om den verplichtenden mililai ren dienst, het inrichten van een reserve-leger van 30 duizend man in de garde civiek geno men, en de bouwing van verscheidene forten op den linkerover van de Schelde, op de pur ine le Lokeren en op de Maes te Iloei te eischen. De heer minister van oorlog heeft hierop geantwoord dat dit alles onnoodig was, dat het leger niet moest versterkt worden, daer een leger van 100 duizend weerbare mannen sterk genoeg is om de onzydigheid des lands te verdedigen. De heer minister van financiën heeft ook zyne vroegere verklaring herhaeld door de welke hy den verplichtenden persoon- lyken militairen dienst als eene dwaesheid ver stoot. Men ziet dus ter oogen uit dat het de catholyken niet zyn maer wel de liberalen die den bfoedimpost nog verzwaren willen. Na het wetsontwerp betrekkelyk de vermeerdering van 't getal leden der Volkskamer en van T Senaet gelyk het door de Kamer gestemd werd, met 37 stemmen legen 5 en eene onthouding aenge- nomen te hebben, heeft de vergadering zich onbepaeld verdaegd. Wv vernemen met genoegen dat de heer Minister van openbare werken aen den heer Leirens, senateur van ons arrondissement de stelligste verzekeringen heeft gegeven dat de eerste proefnemingen met het stoomryluig-Bel- paiie kortelings op de sektien van den yzeren- vveg van Aelst naer Burst en van Aelst naer Dendermonde. zullen aengevangen worden.Deze vervoerdienst zal ingericht worden gelyk de tramways in de sleden. Het stoomrytuig zal op aengewezen plaetsen stilhouden en er dq reizigers opnemen en afzetten. De koepons zullen in '1 rytuig zelve en door een bediende gegeven worden. Wy wenschen dat deze proefnemingen zou den gelukken, want op die wyze zullen de in wooners der gemeenten welker grondge bied met een yzerenweg doorsneden wordt en geene statie kunnen verkrygen, eindelyk toch eenig voordeel trekken uit de exploitatie der staetsyzerenwegen die zy, even als alle andere belgen, moeten helpen bekostigen. LOUISA LATE AU. Een bezoek te Bois-d'Haine op Vrijdag februari I 878. (achtste vervolg.) Laten wij eens de annalen der geneeskunde raad plegen, en nazien of zij soms niet eene ziekle be schrijven, aan dewelke liet feil der kiuiswondcn van Louisa van verre of van nabij kan vastgehecht of vergeleken worden. Daartoe is hel noodig le herinneren dal hel bloed lot m de kleinste deelen van 's munschcn lichaam vvordl gevoerd d^or de slagaders en hairfijne vaatjes, en langs de aders naa:- liari en longen wordt terug gebracht. Verders gelieve men in aandacht te nemen dat hel bloed zelf is samengesteld uilt° het vloei bare deel of plasma, waterachtig vocht, bestaande uit water, waarin vet, eiwilachtige stoffen, zouten en extraklen zijn opgelost, 2° de bollekens, onvloei bare deel des bloeds, in bovengenoemde nat zwem mende, ten getalle, zegt Welcker, van ongeveer 4 millioen per kubieken millimeter bloed. De bolle kens zijn van twee soorten de roode die aan het bloed zijne kleur geven, en de witteer zijn omtrent vier honderd roode bollekens op één wit, wanneer hel bloed oprecht gezond is. Deze bemerkingen zullen zoo even le pas komen. De geneeskunde doel ons verscheidene ziekten kennen waarin het bloed de vaatjes verlaat langs dewelke het onze lidmaten gaat besproeien en voe den, zonder dat eenige wonde of uitwendig geweld daar de oorzaak van zij. Maar ik wil reeds ir. 't alge meen doen opmerken 1" dat dit steeds ulgemeene ziekten zijn, 'l is le zeggen, dat zij het ganscbe lichaam gezamenlijk aantasten, en niet zekere be paalde plaatsen 2° dat dit voortdurende ziekten zijn, te verstaan dal hare teekens zich als zonder tus- scbenpoozen vertoonen, tot dat de lijder óf dood óf genezen zij. Het bloed doorloopt de verschillige vaatjes, onder de drijfkracht van het hart Opdat het bloed, zonder uitwendige kwetsuur, de vaatjes verlate, is er eene of meer dezer drie voorwaarden noodig1° Eene ziekle des bloeds, 2° of eene ziekte der vaatjes, 3° of eene te groote drijfkracht. Hier dient gezegd te worden, dat de Heeren Van KempenHairion en Lefebvre, professors aan de Hoogesehool van Leuven met een' allerbestcn groot kijker of mikroskoop het bloed van Louisa's kruis wonden hebben nagezien, en het normaal en gezond vonden. Een dusdanig onderzoek, door MM. Warlo- monl en Depaire van Brussel gedaan, had denzelf den uitslag. Overziet) wij nu kortbondig de zieklen nevens welke men, mits veel goeden wil, do kruiswonden van Louisa Laleau zou kunnen stellen. In eene huidziekte die den naam draagt van bldrenziekte of pemphigus, vertoonen zich op het vel van den rug, buik en leden, roode plekken, weldra gevolgd door eene blaas of blein, een doorschijnend vocht bevattende. Na zoo wal drie of vier dagen breekt de blein open, en ter plaatse is eene kleine wonde welke eenig vocht laat uitzwceten Spoedig vormt zich diibr eene dunne korst, waaronder wel dra eene nieuwe opperhuid groeit. Geene hoege- naamde bloedvloeiing. Hetgeen wij over de kruis wonden van Louisa hooger schreven, bewijst klaar- blijkend dat er geen pemphigus in 't spel is. Eene andere vclziekte rupia of korstblaas genaamd, begint zoo als de pemphigusmaar het vocht der blein wordt donker, etterachtig, en op de plaats waar zich de blein vertoonde, blijft later een dikke korst Bijna altijd zijn die twee ziekten aan bloed vergiftiging, aan allerslechtstcn gezondheidstoestand te wijlen. De purpura of purperziekte van Werloff onder scheidt zich door het verschijnen van roode of pur- perachligc plekken in het vel, in de slijmvliezen zoo als het binnenste van mond, neus. enz en soms door min of meer erge bloedvloeiingen. Deze laatste gebeuren langs eenige wonde der huid, maar meestal langs den mond, neus, luchtpijpen, maag cn darm, omdat de haarfijne bloedvaatjes er min zijn onder steund dan degene der huid. Weldra vervalt de lijder in eene uiterste zwakheid welke hem na tien of vijftien dagen ten grave sleept. Voorzeker is er bij Louisa geen hoegenaamd teeken van purpura te vinden. Ik weet niet of het noodig is van de scheurbuik gewag te maken. In deze vreeselijke ziekle ziel men in 't begin eene zwakheid van 'l gansche lichaam het vel wordt vuil en bleek, de lippen loodverwig. lievige pijnen doen zich in de gewrichten gevoelen. De adem is vuil van reuk hei landvleesch, de tong en de geheele mond zijn met etterachtige zweeren als bezaaid, lilgcbreidde plekken vertoonen zich in de huid, door indiinging van bloed; en weldra grijpen overvloedige bloedstortingen plaats langs moud, borst, maag en darmen, waardoor de zieke op korten tijd aflijvig wordt, niettegenstaande zorg vuldige middels der kunst. Gaan wij voort. Degenen die van teering, kanker, tijphus enz. zijn aangedaan, kunnen soms eene hoeveelheid bloed verliezen, maar zulks gebeurt om zoo te zeggen nooit langs de huid. Inde volbloedigheid (pléthore) ziel men dikwijls dat de lijder bloed verliest, maar gewoonlijk langs neus,dar men enz. Dien toestand ontmoet men bij persoonen welke zich weinig beweging geven, geen lichamelijk werk verrichten,en zich daarenboven deftig en lekker voeden. Op diemanier winlhet lichaam meer krachten aan dan er verleerd worden, en weldra is hel bloed- vocht te rijk in sloffen, en waarschijnlijk ook wel in te groote hoeveelheid. Mij dunkt dat zulks hel geval met is bij hel arme meisje van Bois-d'Haine. In bloedgebrek ziet men soms bloedvloeiingen langs vcischtllige plaatsen des lichaams, bijzonderlijk wan neer het einde nakend is. Het getal der roode bolle kens is veel verminderd, en hunne vorm verauderd. De huid is bleek, waskleurig, alle arbeid lastig, de spysverteering moeielijk enz., enz. De lijder wordt mager als eene graat, bijzondere geruchten laten zich hooren aan hart en halsaders, voelen en beenen zwellen, waterachtige uitstortingen vertoonen zich in buik- en borstholte en al le dikwijls komt de dood haar slachtoffer wegrukken, zonder dat de genees kunde dit beletten kan. Ilicr nog, is niets dat aan kruiswonden gelijktverders hel bloed van Louisa werd normaal gevonden. Professor Virchow beschreef eene ziekte van hel bloed, in welke hel getal der witte bollekens zoodanig aangroeit dal deze het tiende, het vijfde, ja zelfs den helft uitmaken van 't getal der roode bollekens. De lijder is bleek, waskleurig de milt is altijd buiten gewoon gezwollen, en de zieke verliest dikwijls bloed langs neusgaten, darm, enz., nooit langs het vel. Daarin is niets te vinden dat nevens de feilen van Bois-d'Haine moge geplaatst worden. Sommige persoonen verliezen bloed langs de huid, zonder dat deze eenige wonde aenbiede. Hel bloed dringt dan dóór langs de zweet- of talkkliertjes. In dit geval is hel bloed nooit in zijn' regclmaiigen toe stand de roode bollekens zijn van hunne normale eigenschappen beroofd, hel plasma is meer water achtig, enz. De ziekte blocdzweeting geheeten, heeft geen betrek met den staet van Louisa de kruiswon den zijn oprecht wonden,'l is te zeggen dal het bloed uit de onderhuid vloeit, na dat de opperhuid of ge scheurd is, gelijk aan hel voorhoofd plaats heeftof wel, na het openbreken eener blaas is weggenomen, gelijk het gebeurt aan handen, voeten, zijde cn schouder. Eene aardige ziekte is de ziekte der bloeders. Langs eene meestal onbeduidende kwetsuur, heeft een overtollig en soms doodelijk bloedverlies plaats. Vol gens de navorschingen der wetenschap is dit ge woonlijk eene erfzickte zij randt zelden de vrouws- persoonen aan, en hel bloedverlies vertoont zich bijna altijd langs de slijmvliezen, neus, darm, enz., en degene die langs de huid bloedden, bloedden ook steeds langs de slijmvliezen. Daarenboven ontmoet men ook plekken zoo als degene die zich in de pur pura vertoonen. Het bloed vloeien is zeer moeielyk om tegenhouden. Granddidier zegt dat hij op vier en zestig gevallen, er slechts twee tegenkwam na den tienjarigen ouderdom. Eene verdere eigenschap dier ziekle bestaal in hevige pijnen der gewrichten. Niets dergelijks is bij Louisa le vinden. Wanneer ik over de jaren van Louisa's jeugd han delde, heb ik gezegd dal het meisje de eerste maal hare maandstonden zag. vier dagen vóór het verschij nen der kruiswonden. Sedert dan hebben de maand stonden zich altijd regelmatig en op tijd getoond. Het is dus niet geoorloofd le beweren dat de kruis wonden diesaangaande eene a/gekeerde bloedvloei ing uilmaken. Soms kan zich wel de kwaadaardige wisselkoorts onder schijn eener bloedstorting verklaren. Maar dit is zeer zeldzaam, en de kininzoulen worden weldra de ziekte meester. Vele andere voorwaarden ontbre ken bij Louisa, om daaraan eenen enkelen oogenblik te denken. De overgrooto drijfkracht des harten is gewis aan hartziekten le wijten cn Louisa is hoegenaamd van geene hartziekte aangedaan. De geneeskunde, de heelkunde, kennen dus geene ziekte waarin de bloedstorting zou plaats hebben gelijk bij de vrome dochter van Bois d'Haine. Deze bloedt den vrijdag, eiken vrijdag,slechts den vrijdag, langs eenige kleine wonden der huid. Dit bloeden kan door geene middels worden tegenhouden en na eenige uren eindigt het van zelf. (Vervolg later.) DAVIDSFONDS. De omzendbriel is verschenen, waerby de Waesche Afdeeling van 't Davidsfonds de feest- betooging aenkondigt die le St-Nicolaes zal plaets hebben ten eere van De Beucker, nu op 12 Mei aenstaende. Het stuk is geieekend door den voorzitter L. Janssens-Smits en den sekre- laris II Claeys. Zoo als men weet, zal men den verdienste- lyken De Beucker, den gevierden redenaer van onze vlaemsch-catholyke vereenigingen, zyn marmeren borstbeeld en zyn gesteendrukt por tret aenbieden, die alle twee wonderwel ge lukt zyn. 't Zyn de leden van het Davidsfonds en van andere vlaemsche catholyke vereenigingen, die ingeteekend hebben, om aen De Beucker dit bewys van achting en dankbaerheid te ge ven al wie voor meer als dry frank heeft in- tegeekend, zal een afdruksel van het portret in groot (ormaet ontvangen. De Afdeeling van Waes, die de feest heeft ingericht, verdient ongetwyfeld byzonderen lof voor hare moedige onderneming. De feest te St-Nikolaes ter eere van De Beucker, zal voorzeker prachtig en geestdrif tig zyn 't zal eene feest zyn van het Vlaem sche Land immers, welk vlaemsch genoot schap van den waren stempel, zou er willen nalaten van zyne vertegenwoordigers der- waerts te zenden De lysten van inteekening voor de feestbe- tooging, even als die van inschryving op het feestbanket, zullen open blyven tot den 1 Mei. MILICIE. LICHTING. By ministerieel besluit van 16 april, zullen de milicianen, voor den dienst aengewezen en begrepen in de lichting van 1878, aen de mili taire overheid overgeleverd worden op de vol gende tydstippen A. Milicianen, voor welke de storting van 200 fr. gemeld in art. 64i van de wet niet gedaen is. Op 3, 4, 5, 6, 12 en 13 juni in de provincie Henegauwen. Op 12, 15, 14, 15, 17 en 18 juni in de pro vinciën BrabantWest-Vlaenderen Oost- Vlaenderen en Luik. Op 12, 13, 14 en 15 juni, in de provinciën Antwerpen en Namen. Op 12, 13 en 15 juni, in de provincie Lim burg. Op 12, 13 en 14 juni, in de provincie Lux emburg. 3' Milicianen, voor welke de storting van 200 fr. gedaen is. Op 1 juli in al de provinciën. De milicianen, die bepaeld tot den dienst zyn aengeduid, kunnen voor gemelde tydstip pen in dienst treden. Daertoe moeten zy zich wenden lot den goeverneur hunner provincie, die hen aen de militaire overheid zal overle veren. Men errinnert zich nog wel wat groot affront onzen goeden vriend, onzen boezemvriend,den shah van Haeltcrt, aengedaen werd met hem feestelyk uit den mililieraed te kegelen. Nu, onze goede vriend, onze boezemvriend zag hierin eene mis kenning zyncr autoriteit van shah en ging onmiddelyk eene klacht doen by den Opperschout van Oost-Vlaenderenland, en hy had gelyk, ja, overschot van gelyk Maer, eilaes onze goede vriend, onze boezemvriend kwam er weêr kwalyk van af.... Nauwclyks had hy 't geval aen den Opperschout uitgelegd of deze riep hem op barschen toon toe O, gi onnoo/ele kwispcl, O, gi verwaende guitO, gi domme muilentrekker en 't woord by de daed voegende, draeide hy onzen vriend om, plaetste den voet tegen zyn ach terste en dan zeggende ziedaer hoe men met u te Aelst op den Mililieraed moest behandeld hebben, diende hy hem zul- ken feilen duw toe, dat onze ongelukkige shah met klank bui ten de deur in de armen van zvnen goeden vriend Angelus kwam gevlogen En hoe zy te samen gelammcnteerd en den goeden ouden tyd betreurd hebben, dat bégrypt ienieder. Zie, 't is toch niet schoon gedaen voor den Opperschout hy zal met ons een eitje te pellen hebben. Wacht wat, Menheer.... RECHTERLYK KRONYK. Te Luik is een vader M. D..., veroordeeld tol het betalen van 2500 fr. en eene rente van 450 fr. aen een kind, dat door de onvoorzich tigheid van liet zoontje van M. D. gekwetst werd. De kleine D. speelde met een kinderge weer, waerop by percussiedopkens deed klap pen. Een dezer dopkens trof een kind in liet oog, en zoo erg was de wonde dat het oog verloren was. Het is op de vaderlyke verant- woordelykheid, dat hooger gemeld vonnis ge grond is. STERFGEVAL. Zaterdag 15 april, is alhier, na eene langdu rige ziekdykheid, in den ouderdom van byna 67 jaren overleden, de heer Edward Van der Smissen, ridder van 't Leopoldsorde, oud-Gemeenteraedslid onzer stad, oud-Voor zitter der Hospicen, oud-rechter aen onze Koophandelsrechtbank, oud-Lid onzer Koop handelskamer. De achtbare overledene was een alom ge acht en geeerbiedigd man, vriendelyk, toegan- kelyk en minzaem van karakter, een getrouwe echtgenoot, een allerbeste vader verkleefd aen zyne familie door de welke hy insgelyks op de teerhartigsle wyze bemind werd. Wylen M. Fan der Smissen telde een overgroot getal vrienden zoo in als buiten de stad, en zyn vroeglydig afsterven wordt door de zelve zoo wel als door zyne achtbare familie zoo diep als rechtzinnig betreurd. De plechtige ter aerde bestelling der sloffe- lyke overblyfsels van den geachten overledene heeft hier woensdag te midden eens grooten toeloops van vrienden en kennissen plaets ge had. Hy ruste in vrede ERRATA. In ons vorig nummer hebben wy, by mis greep, gedrukt dat de provinciale kiezingen zullen plaetsgrypen op 51 Mei aenstaende. 't Is op Maendag 27 Mei, dat de kiezing der provincialeraedsleden moet geschieden. ter gelegenheid der verheffing tot den pauselyken troon van Z. H. Leo XIII. De Pauslykc Maelschappy van olieverfdruk te Bologna (Italië), heeft onlangs een wonder- baer portret, ter grootte van 55 centimeters op 26. uitgegeven van Z. II. Pius IX, de groote, zaliger gedachtenis. De zelfde Maetschappy komt een ander portret der zelfde grootte uit te geven van Z. H. Leo XIII, Paus gekozen te Roomen, den 20 Februari 1878. Dees portret is een getrouw afbeeldsel van den nieuwen Paus. De prys van ieder portret is fr. 5,00, doch ten gevolge eener overeenkomst gesloten tusschen bovengemelde Maetschappy en de Uitgevers van verscheidene calholyke dag- en weekbladen, kunnen de geabonneerden van den DENDERBODE bedoeld portret bekomen ten pryze van fr. 1,50 te zenden per postmandaet. Onze geabonneerden welke twee portretten zullen vragen, behoeven maer fr. 2,50 c. te zenden. Van heden af zyn de portretten van HH. Pius IX en Leo XIII verkrygbaer. De goede vrijdag, de dag welke ons de dood van onzen Goddelyken Zaligmaker errinnert en die tot zelfs by de protestanten in rouw en gebed wordt doorgebracht, heeft weer voor onze belgische geuzen eene gelegenheid ge weest om ons, catholyken, in onze teederste gevoelens te hoonen en te versmaden. I11 ver scheidene steden des lauds, doch vooral te Antwerpen, heeft men een openbaer banket gehouden alwaer vleesch, met een woord, al de spyzen dien dag door de Kerk verboden, by voorkeur werden opgedischt. Wy willen ons over dit schandelyke feit niet verder uitweiden, alleenlyk zullen wy het wal- gelyk en beestachtig heeten. Onze stadsgenoot, de heer Guil. Van Mol, heeft in den kampstryd van vet vee te Brussel den eersten prys behaeld met een lot van zes schapen. Proficiat. Tombola le Weiteren. De tombola van Wetteren, waervan wy vroeger gesproken heb ben zal korts na Paesschen getrokken worden. De persoonen welke het goedwerk voor 't welk deze tombola is ingericht, willen onder steunen, moeten zich dus verhaeslen hunne loten te nemen. Loten zyn verkrygbaer ten bureele van den Denderbode. De uitslag der trekking zal in ons blad afgekondigd worden. Op Goeden-Vrydag omtrent 8 uren des avonds is, te Denderhautem, wyk Dries ter Warent, de woonste van J. B. Bael, de prooi der vlammen geworden. Het vee en vele meu bels zyn gered geworden, dank aen den moed en iever van den veldwachter. De schade wordt berekend op 2300 fr. Alles was tegen brandgevaer verzekerd. Gevonden in 't Vatikaen.— Daer is er weer een gevonden een van die welke men blin delings vatten kan! Volgens een engelsch blad de Pall Mall, is er iels schrikkelyks, iets af- schuwelyks, iets dat geenen naem heeft in het Vatikaen ontdekt. De Jezuïeten maken niet alleen in België de kieswet, in hel Oosten den oorlog, in het Wes ten den vrede als zy 't goed vinden maer in het Vatikaen fabrikeeren zy stukken, waervan de Paus niemendalle weet. Men heeft een aental besluiten gevonden, die door de paters Jezuïeten zyn opgesteld, zonder de toestemming van den Paus. Het nieuws zal effekt maken, en al de libe rale bladen zullen 't wéér algemeen overne men, hoe dom en onbekookt dit dan ook zyn moge. Of gelooven die dagbladen of die party niet ieder vertelsel van ezelsvel dat hun wordt opgediend. Indien de catholyke Kerk bestond zooals de liberale bladen het voorgeven dat is dat zy met dergelyke daden aen-een hing, hoe zou zy dan door de eeuwen heen kunnen voortduren en in onze dagen met zooveel eenheid voortbestaen. Maer enfin, de liberale party gelooft alles wat gedrukt staet, oordeelt over de Kerk, daer zy het eerste woord niet van weet, en maekt de Kerk zooals zy, volgens hun pleizier, zou moeten beslaen. Armzalige kluchtspelers. Gisteren had de Pall Mall wat nieuws gevonden, namelyk het ontdekken van papie ren door de paters Jezuïeten gefabrikeerd en waervan de Paus zoo maer niemendalle wist Vandaeg is hel de Etoile die eenen vond van aenbelang doetLuistert menschen, luis tert Ge weet dat de nuncius Mgr Pecci, thans Paus Leo XIII, in 1845 Brussel verliet voor gezondsheidsredenen welnu, dat was niet voor gezondheidsredenen Neen Mgr Pecci wilde koning Leopold catholyk maken hy was daervoor naer Rome gegaen, kreeg de goedkeuring van den Paus; maer kardinael Antonelli vond die bekeering onnoodig, al zou men dan ook de bekeering van den koning verborgen hebben gehouden tot op zyn dood bed. Ezelary van bet begin lot het einde Mgr Pecci hoefde niet naer Rome te reizen omdat Leopold I zou bekeerd worden dat hing niet van Rome af, maer van den wil van den koning zeiven. Kardinael Antonelli had zich daerenboven hiertegen niet le verzetten maer wat meer is, Jacq. Antonelli was in 1843 geen kardinael, hy werd slechts in 1847 tol het kardinaelschap verheven. Dat alleen zou ons doen zien, wat weerde het vertelsel van de Etoile heeft, 't geen nog- maels toont dal die soort van bladen niet het minste gedacht hebben van wat de catholyke Kerk is, en hiervoor wyst men op hel gezegde dat de koning zou ontslagen worden, tot op zyn doodsbed, van de plichten die ieder catho lyk vervullen moet Een blad vertelt dal in eene samenkomst die don Carlos met Z. II. Pius IX had, deze den prins vroeg hoeveel millioenen de oorlog hem gekost had en hoeveel menschenlevens er waren by ingeschoten 'i Toen de prins hem antwoord had gegeven, zegde de Paus de volgende juiste en waer- heidsvolle woorden En gy zyt niet gelukt. Uwe zaken staen minder goed dan voor datgy den degen ge- trokken had. Ik denk, prins, dat, als gy al die millioenen in Spanje had geworpen om scholen te slichten, de deugd aen te moedi- gen, de christelyke werken aen te wakke- ren, gy u door uwe vyanden zelf zoudt heb- ben doen beminnen en den dank des vader- a lands zoudt hebben verdiend. Gy zoudt op u zelf den zegen Gods geroepen en u een a helderlichten weg naer den troon gebaend hebben, en dan... die duizende jonge lieden a zouden niet dood zyn. Over eenige weken zegt het Fondsenblad, werd door het hof van beroep eene beslissing genomen, aengaende het kiesrecht van Alex ander De Meyer, landbouwer te Zeveneeken, die voor het volmaken van zynen kiescyns, de belasting noodig had welke hy betaelt, uit hoofde van het bezit van een gemengd peerd, welk ingespannen was geweest in eene speel- kar. Welnu, het beroepshof heeft dien wettigen kiezer van de lyst geschrabthet arrest brengt nochtans mede dat het rytuig eene speelkar is. Iedereen weet, die maer een weinig met het vlaemsch bekend is, dat eene speelkar het ry tuig is waervan onze vlaemsche landbouwers zich bedienen voor hunne pleziertochtjes en dat dit rytuig van ressorts voorzien is. Dus, had die vlaemsche landbouwers in 't fransch aengegeven qu'il possède une voiture a ressorts, hy zou op de kiezerslysten gebleven zyn. Nu de man eenvoudig, in zyn eigen tael het echt woord eene speelkar heeft gebruikt, zendt men hem wandelen. Het arrest, zeggen wy, verklaerde wel dat De Meyer eene speelkar bezit, maer het be diende zich niet van de woorden kar of ry tuig op ressorts. De Meyer heeft zich in kassatie voorrien, bewerende dat een speelkar door zyne eigene natuer altyd een rytuig is op ressorts, rytuig van pleizier of weelde. Zyn verzoek is door het kassatiehof verwor pen, omdat de raedsleden van dit hof, vreemd aen onze tael en aen onze gebruiken, die niet hebben willen verstaen. Een hevige brand is Woensdag avond uitgeborsten in de fabriek van katoenen dekens van MM. Smet, te Gent. Omtrent 10 1/2 ure heeft men den brand bemerkt. Eene half uer nadien waren de pompiers aen T blusschen met de stoompompen. Ongelukkig was het vuer zoo geweldig, dat al de poogingen om het te overmeesteren, vruchteloos bleven. Alles is verbrand, behalve eenige getouwen, die bene den stonden. Het magazyn is gered. Alles is verzekerd. Men schryft uit Laken, 18 april. De koning'de koningin en de prinses Stephanie hebben gisteren morgend in de parochialekerk van O. L.Vrouw hunne paesch- plicht vervuld. Na ter 11. Tafel genaderd te zyn, hebben zy de kleine mis bygewoond, welke gelezen werd door den eerw. heer pas toor-deken te Laken. Heden morgend, heeft de graefvan Vlaenderen zyne paeschplicht ver vuld in de kerk van den H. Jacobus. In deze kerk zal de koninklyke familie, de dry laetste dagen der Goede-Week, de kerkelyke diensten bywoonen. M. Bauden, voorzitter der fransche ver eenigingen van den II. Vincentius-è-Paulo heeft van Z. H. Leo XIII het kommandeurs- kruis ontvangen van het orde van den H. Gregorius-den-Groote. Woensdag heeft zich de onderzoeks rechter naer het lokael van den Catholyken liring, Stormstraet, te Brussel, begeven, ten einde de schade le bestatigen, door de brus- selsche studenten, in den avond van 11 dezer, aen hel gesticht veroorzaekt. Al de leden van den Kring, welke tegenwoordig waren by de baldadigheden, zyn gedaegd om heden voor den onderzoeksrechter te verschynen. Brussel, 16 april. Alwéér een ongeluk door onvoorzichtigheid in het behandelen eener petroollamp. De vrouw Vervloet, wonende te Sl-Gilles, had donderdag avond, de onvoor zichtigheid hare lamp te willen uitdooven door langs de opening van het glas, op de vlam te blazen. De lamp ontplofte en de kleeren der

De Denderbode | 1878 | | pagina 2