De Professor en zyne Pleegdochter, Het getal kieskabinelten zal van vier op zes gebracht worden ten einde de kiezing te be spoedigen. Het ontwerp alzoo door de midden-sectie gewyzigd, is gestemd met 6 stemmen tegen 1. Wy hebben eene opmerking te maken die de ondervinding reeds geleerd heelt. In geval men het potlood aenvaerdt, zou men weldoen het vierkant waerin het kruiske moet gezet worden wat te vergrooten. Vele menschen, vooral die wat beven, hebben moeite om eene rechte lyn te trekken en men zou die briefjes alsdan kun nen vernietigen, voorgevende dat het getee- kende briefjes zyn. SPOORWEGEN. Ter gelegenheid der wereldtentoonstelling van Parys, zullen er koepons aen verminder den prys voor Parys afgeleverd worden, te re kenen van 30 april, in de statiën te Antwer pen, 's Gravenbrakel, Brussel, Brugge, Gent, Hoei, Luik, Bergen, Namen, Oostende, Spa en Verviers. Deze koepons zyn geldig voor acht dagen. Wanneer men op denzelfden dag te Parys niet kan aenkomen, worden de koepons slechts van den volgenden dag gerekend. De biljetten mogen onverschillig gebruikt worden, zoowel voor het gaen als voor het weerkeeren, langs den weg van Mons-Quévy of van Quiévrin-Valenciennes. Twee kinderen beneden de 10 jaren worden met een enkel biljet aenveerd. Een kind alleen betaelt de geheele plaets. De kinderen beneden de 2 jaer en die nog op de knieën zitten worden kosteloos ver voerd. De reizigers worden uitdrukkelyk verwit tigd, dat hunne biljetten, om geldig te zyu voor het terugkeeren, aen het guiehet in de statie van Parys moeten aengeboden worden, vvaer men er den stempel van den dag zal op prenten De Paix errinnert dat de liberale party weêr militarist wordt, minder uit overtuiging dan wel uit berekening. In vroeger lyd kwam die party boven door met de fortenbouwers aen te spannen; diezelfde toer hoopt die party nu andermael te spelen. i Voor 1837 vonden de liberalen al de oor- logsbudjetten te hoog, en zy beschuldigden de konservatieven de begrootingen altyd grooler en grooter te maken. c In volle krisis van 1848 met begrypt bepaelde die party het maximum van het bud- jet op 26 millioen, en verbond zich slechts 1 of 2 millioen te vragen voor den aerden wal van Antwerpen. t De liberale party wilde van de groote om heining van Antwerpen niet hooren M. Frère zag in dat ontwerp de schande en de vlucht van 't leger o Aen hoogerhand hield men nogthans aen dit ontwerp de liberale party keerde.... ka zak, kwam aen het bewind en dreef door wat zy had afgekeurd. Vandaeg dat de militaire pracht in de mode is en dat zeker publiek zich medeplich- party over het algemeen "Ben 'pcrsoonljBce dienst, forten van alle kanten, en dus, vo de Paix erby, een leger van 300,000 man. a Als die party in juni kan gelukken boven te komen,zullen wy het pruisisch mililarismus in den vollen zin des woords hebben. Dan kwam het wetsontwerp op 't gebruik der vlaemsche tael in bestuerzaken te berde. Eenige wyzigingen door den heer Thomssen oorgesteld, veroorzaekten de verzending van t wetsvoorstel naer de midden-sektie. Verder heeft de Kamer het wetsontwerp aengenomen betrekkelyk de vermeerdering der provinciale raedsleden zoo als zy door t goe- vernement is voorgesteld. De kantons Aelst zullen dus G raedsleden in plaets van 5 te kiezen hebben,indien hel wets ontwerp by tyds door 't Senaet gestemd wordt. Doch dit lydt weinig twyfel. Daerna heeft de Kamer hel onderzoek van net kieswetboek aengevangen. Alles doet voorzien dat de redetwist heel verward zal zyn. Men kan niet tot akkoord geraken over 't punt, te weten wat soort van kruiske men op de stem briefjes zal moeten teekenen... En wat zal men beslissen Zal men den tampon, het potlood of een timber te plakken aennemen Dit is tot nu toe onbekend, al wat men weet is dat er eene felle woordenkramery zal plaets hebben. De luiksche autokraet Frère heeft aengekon- digd dat hy toekomende week met eene groote politieke zagery voor den beitel komt. Men verstaet wat M. Frère wil't gaet im mers welhaest kiezingstydzyn en er moet tegen de papen gebulderd worden; men moet ze las teren en beleedigen En wat meer is, moet men aen Bismark, die andere liberale afgod, niet laten hooren dat er hierin Belgie, ook papenvreters en religievervolgers thuis hoo ren VOLKSKAMER. De vergadering heeft deze week hare werk- zaemheden aengevangen met het aennemen van de gewyzigde artikelen des boeks II, titel V van het handelswetboek. De heer Sainctelet- te vraegde aen 't goevernement de kiezingen voor de Provincialeraedsleden eenige weken te verschuiven ten einde het nieuw kiesstelsel met de aenstaende kiezingen in toepassing te kunnen brengen. Het goevernement heeft ge weigerd en de provinciale kiezingen zullen dus plaets hebben gelyk voorgaendelyk. Woensdag werd de redetwist geopend over het wets voorstel van onzen achtbaren vertegenwoor diger, M. Woeste, betrekkelyk de vermeerde ring der militaire pensioenen. De heer Minister van financien heeft eenige wyzigingen voorge steld welke de verzending des ontwerps naer de midden-sektie noodzaekte. De luiksche af god Frère beschuldigde de catholyken dit wetsontwerp slechts uit een berekend kiesbe- lang te hebben voorgesteld, namelyk, om de genegenheid der gepensioneerde officieren te verwerven. Deze laffe beschuldigingen werden op zegevierende wyze door den heer Jacobs vergruisd hy bewees dat het voorstel van vermeerdering der militaire pensioenen alleep- lyk werd gedaen uit menschlievendheid of liever opdat zekere gepensioneerde officieren vol gens hunnen staet zouden kunnen leven. In onze voorige nummers bewezen wy on wedersprekelyk waertoe de leening van een millioen zal strekken, en dat deze leening maer tydelyk zal wezen, daer meer dan de negentienden naer de stadskas, zullen terug keeren. Daerby dal met die leening van een millioen zal uitgedoofd worden de schroome- lyke schuld van vyf honderd duizend franks die de slimme liberale regering, by hare afko king, als nen koek aen het catholyk Bestuer heeft nagelaten, zonder byna te weten wat er met dit half millioen is gedaen geweest. Van dit alles houdt de zeeveraer uit 't I er bond geene hoegenaemde rekeninghy ram melt en tatert en zcevert altyd voort over de leening van een millioen, maer hy weet wel te zwygen dat zyne liberale hartlappen er van over tien jaren de helft van opgekuischt heb ben en dat men geene buitengewoone groote openbare werken zonder buitengewoone geld middelen kan verwezenlyken. Als wy hem dit alles derwyze doen zien dat hy er niet kan op antwoorden, dan wacht de slimmerik uit 't Verbond 3 of 6 weken, en komt dan wederom met zynen zelfden rimram voor den beitel, als wilde hy met ons den aep houden. Maer wy zullen zoo dom niet zyn ons poer naer de musschen te verschieten, en zullen liever dien onnoozelen hansworst wan delen zenden en hem laten zeeveren zooveel hy wil. Een zot kan aen tien beredende men schen meer werk leveren dan tien wyzen, wel te verstaen als deze laetsten zich met gekhe den willen bezighouden. Wat ons betreft, wy zyn van princiep dat roozen strooien voor de verkens even als een moor willen wit was- schen een nutteloos werk is. Nog een woordjede liberale slimmerik klae^t puttenen d'aerde^omda^de^ smd^zoo dat hy zich tot zyne.liberale vrienden moet wenden, die het zoo onereus konlrakt der stadsverlichting met liberale vriendekens heb ben aengegaen Wy hebben 't hem nogthans (over eenigen tyd) errinnerd en hem aengewe- zen by wien hy zich moet adresseren om de gebrekkige stadsverlichting te verbeteren. Indien d.e liberale guit uit 't Verbond blyft aendringen'op de slechte stadsverlichting, dan raden wy ons stedelyk Bestuer aen radikale maetregels te gebruiken om die verlichting te doen verbeteren.Als men rykelyk en zeerryke- lyk betaelt, dan mag men wel gediend worden, en de stadsverlichting moet wezenlyk slecht zyn aengezien de liberale tolk zelve het gedu rig uitbazuint, niettegenslaer.de het zyne libe rale vriendenkens zyn die de centen voor deze verlichting opstryken. Als 't noodig zullen wy hierop terugkeeren. LOUISA LATE AU Oorspronkelyke Novelle door J. 1». VAN 11EDEVOORT. Schryver van Wroeging en Genade, Hel Gouden Bidsnoer, Lcvenscriliek, enz. »)X(«— 47* VERVOLC ZIE ONZE VOORIGE NUMMERS. Op het oogenblik evenwel, dat wy het dreigend gevaer als overwonnen beschouwden, bracht eene felle koorsl hem weder op den rand van het graf, en het was, toen hy in een kalm oogenblik het volle be- wustzyn van zyn gevaerlyken toestand kreeg, dat by Nora tol zich nep, om met stervende lippen eene verklaring af te leggen, zonder welke hy, volgens zyn getuigenis, niet de eeuwigheid mocht ingaan. Nora verscheen, en drukte hem diep ontroerd een kus op het voorhoofd, lerwyl zy zich luide beschuldigde, de oorzaek van zyn dood te zyn. O, vervolgde zy, gave God u nog eenigen tyd te leven, ik zou voorzeker niet langer uwe wen- schen weerstreven papa, lieve papa, o, schenk my toch vergiffenis, ik heb bet zeker zoo kwaed niet ge meend Met eene zwakke stem fluisterde hy haer toe, dat hy het was, die vergiffenis behoefde, en zyne schuld bem zoo zwaer op de ziel woog, dal hy huiverde voor de eeuwigheid. Als gy my hebt aengehoord, Nora, ging hy stamelend voort,zult gy my uit den grond van uw h3rl verfoeien, en u verwonderen, dal ik zoo onbe- schaemd 'oen geweest naer uwe hand te dingen want de Hemel weet, dal ik nooit uw echtgenoot had mogen worden. De oprechte genegenheid, die ik u evenwel loedraeg, deed my dikwyls vergeten, in welke verhouding ik my tegenover u bevond, en er waren oogenblikken, dal ik niet dan met smart aen Een bezoek te Bois-d'llaine op Vrijdag februari I 878. (TIENDE VERVOLG EN SLOT.) Ernstige en geloofwaardige getuigenissen bevesti gen, dat, sedert 30 maart 1871, Louisa Lateau noch een slofje voedsel, noch eenen druppel drunk genoten heeften nochtans is hare gezondheidstoestand vol doende gebleven. Men voegt er bij, dat zij insgelijks sinds zeven jaren niet meer slaapt. Zulke dingen komen zoodanig buitengewoon, of beter gezegd zoo onmogelijk r, dat het volstrekt noodig is er nauwkeurig en grondig over te handelen. Ec vooreerstIs hel mogelijk te leven zonder eten of drinken Dat elkeen diesaangaandc zijne eigene ondervinding racdplege. Wie heeft, uit eene of ande re oorzaak, niet eens de prikkeling des hongers, den onzegbaren angst van den dorst gevoeld En noch tans was hel meestal voor eenige uren dat wy van eten of drinken beroofd waren. En, wat innig geluk smackten wij dan, wanneer wij eindelijk vóór de op- gedischte tafel zalen, om den honger te stillen of den iragenden dorst te lcsschen.., Wij gevoelen dus al en, dal hel niet mogelijk is bij de lucht des he mels te leven. De wetenschap ook, die onder dit betrek slechts uit ondervindingen bcstael, is het céns nopens die vraag. De mensch zegt Béclard, gevoelt de on- wederstaanbare noodzakelijkheid van voedsel en hij sterft gewoonlijk na écne week indien hjj er leehcmaal van beroofd is. Hij wederstaat langer, wanneer hij water gebruikt, geenen arbeid noch be wegingen doet: maar dan nog kan hij het niet langer dan veertien dagen uithouden. Maar, vooraleer de dood hem treffen kome, ondergaal het uitgehongerde lichaam merkwaardige veranderingen Te beginnen van den eersten dag der onthouding verliest het lichaam in gewicht. Die vermindering is bijzonder groot, in hel vet en de spieren cn de dood komt, wanneer het lichaam vier liendo van zijn nor maal gewicht verloren heeft De pols vertraagt en wordt zwakker blazende geruehien zijn aan hart en aders hoorbaar. Het bloed wordt dikker, en vermindert in hoeveelheid het getal der roode bollekens vcrmin- mindcri merkelijk. De lichaamswarmte daalt, en wanneer zij van 37° c lot 25° c gekomen is. stelt de dood een einde aan de worsteling. De stem verflauwt cn verdwijnthet gevoelen van honger en dorst eropenbaarl zich ten hevigste; welhaast is de geest •erbijsterdde spieren trekken zich krampachtig samen, dc lijder wordt als razend en vervalt in C6ne soort van verlamming welke spoedig door de dood gevolgd is. Alhoewel zij gedurende zeven jaren geen hoegenaamd voedsel gebruikt hebbc, heeft Louisa Lateau weinig of niets in gewicht verloren hel bloed van het vrome meisje is normaal cn ge zond, en geene geruchten zijn aan hart of aders ie vinden Eten of niet eten is een feit, 'l is te zeggen dat dit rechtstreeks kan en moet beslatigd worden. Zoo, hebben duizende persoonen de kruiswonden cn zielsverrukkingen geziende wetenschap heeft nauwkeurige navorschingen daarover gedaan uit de zorgvuldige onderzoeken is gebleken dat de kruis wonden en geeslontheffingen van zelf komen, en waarlijk bestaan. Gemakkelijker nog ware hel te be wijzen of Louisa eet of niet eet. Daartoe zou het slechts noodig ziju de jonge dochter gedurende bij voorbeeld een twintigtal dagen te bewaken, zonder haar een' enkelen oogenblik uil het oog te verliezen. En waarom is zulks niet lang gedaau geworden hoor ik vragen. Wel, omdat sedert lang, do onzeg bare smarten van Louisa die proefneming moesten doen verschuiven. Omdat Rosina, de oudste zuster, zich langen tijd daartegen verzeitede en de armen toch ook wat recht hebben tol die vrijheid welke den rijken zoo innig ter harte ligt. In alle geval, men hoopt in 'l kort die volkomene onthouding van Loui sa op de proef te stellen In afwachting van dit onderzoek dat elkeen ver langen moet, zijn er nochtans andere grondslelsels die toelaten ons daarover een gedacht te vormen. Waarop, dagelijks in onze tribunalen, is het oordeel gevestigd der rechters die over de belangrijkste za ken uitspraak doen?. Op de getuigenissen van ach tingswaardige persoonen, die met de zaak bekend zijn. Het ware dwaas zulkdanige inlichtingen te wij- geren en te eischen dat de rechters enkelijk zouden beslissen over feilen welke zij persoonlijk gezien hebben. Laten wij dan dezelfde doenswijze volgen, nopens de onthouding van Louisa. Rosina en Adclina, de twee zusters van het won derbare meisje, verklaren.dat zij sinds zeven jaren noch voedsel, noch drank gebruikte Wij kennen reeds genoegzaam hel karakter der familie Lateau om te gelooven dat die verklaring rechtzinnig is, en nooit door gelddorst wierd ingeblazen. Twee meisjes van Bois-d'Haine, Flora en Egida De Smet leerden opvolgenllijk den naaistiel in hel huisje Lal eau Vier jaren lang leefden zij in nauwe vriend schap met de familie. Zij bevestigen, des noods on- j— ..J, daLjfii hinst die vier jaren Louisa nooit voedsnl nf Hroni, ..r.e<a nemen Eene oude bedelaarster, Joanna Sanglier, stierf onlangs in vijf-en-lachligjarigen ouderdom. Geduren de drij jaren was zij in de kleine hul ontvangen ge weest zij kreeg er meermaals in de week hel voed sel dat zij niet meer winnen kon, en dikwijls eene schuilplaats legen sneeuw, koude of regen. Zij ver klaarde op haar sterfbed, dal zij binst die drij jaren, Louisa nooit Z3g eten of drinken. Weleer hebben wij Louisa's behulpzaamheid ver haald wij hebben haar, den engel der streek, de zie ken zien verplegen en dc dooden begraven. De faroi- lién waar zij hulp en troost verleenen ging, bevesti gen alle dat Louisa ir. volkomene onthouding van drank en voedsel leefde. Dit was onder andere de getuigenis der familie Brognon, van Fayl, een nabu rig dorp. Maar, eens dat wij Louisa kennen, is de getuigenis der godvruchtige dochter zelf, hier van buitengewoon gewicht. Louisa spreekt nooit zelf over hare onthou ding. Aan hen die gelast zijn haar te onderzoeken, geeft zij ten antwoord, dat zij sedert 30 maart t871 nooit voedsel of drank bezigde. Soms beproefde zij er te nemen, uit gehoorzaamheid. Des noods bevestigt zij haar gezegde onder eed. Ik wil hier een bewijs schrift mededeelen, waarvan elkeen het aanbelang erkennen zal. Op 21 september 1873, rond half vier uren namid dag bevond zich bij de kruiswonddragende de Eerw. Pater Seraphinus Passionist, van Ere nabij Doornijk, een der leden van de commissie met hel onderzoek gelast. Onder eed, deed hy Louisa dees verhoor on- Vraag. Hebt gy, sedert 30 maart 1871, nooit de noodzakelijkheid gevoelt eten of drinken te nemen Antwoord van Louisa. Neen, nooit. V. Is het wel waar dat, sedert dit tijdstip, wa neer gij beproefde! zelfs zeer weinig drank of voed- sel te gebruiken, gij er telkens door ontsteld zijl ge weest, en het meestal langs den mond moest over geven eene scheiding tusschen ons kon denken want hoe ook een lang 'en donker verleden herhaelde malen eene wrekende schimme voor myn geest deed opry- zen, die my gestadig myne zware schuld verweet, ik heb altyd' geloond, u als een vader lief te hebben en ten allen tyde uw geluk en genoegen zooveel mo- gelyk bevorderd. Dit laelsle beaamde Nora ten volle. Ook betuigde zy niet te kunnen gelooven, dal hy op eene of andere wyze schuldig was het scheen haer veeleer toe, zeide zy, dat het lichamelyk lyden, waeraen hy onderhevig was, hem alles in de donkerste kleuren deed zien, en hy eene zware beschuldiging voor zich meende lo vinden in een voorval, dal eigenlyk niets te bcteekenen had. Zy oordeelde het daerom <lan ook beter, dat de mededeelingen, welke hy zich verplicht rekende te doen, vooralsnog achterwege zouden blyven, daer zy vreesde, dal zyn gestel tegen deze nieuwe gemoedsbeweging met bestand zou zyn. De zieke wilde er echter niets van hooren, maer wees ons eene plaets aen voor hel bed, waorna hy met eene bevende slem het treurig verbael begon dat wy voor een volgend hoofdstuk hebben bestemd TWEE BEKENTENISSEN IN HET CEZICHT VAN DEN DOOD. Er gaet zooveel onder den nacm van vriend schap door, dat by een nader onderzoek eigenlyk niet meer dan eene zekere bekendschap blykl te zyn, begon Gondelwald langzaem en bevend ik meen echter de ware vriendschap gevoeld en onder vonden te hebben en. altyd wanneer ik die zoete genegenheid hoor bepleiten, waerby twee harten onafscheidbaer aen elkander verbonden zyn, zoodat het een niet builen het ander zou kunnen leven, herinner ik my eene geschiedenis van vroeger jaren wier afloop echter even noodlottig als rampzalig was, doch waerin een myncr beste vrienden de treu- A. Ja, dit is waaren na het overgeven bevond ik mij als te voren. V. En wanneer gij zoo iels namt, was het omdat gij noodig vondt zulks te doen A. Neen, hoegenaamd niet. V. En waarom namt gij het A. Om aan den heer Pastor te gehoorzamen, die mij zulks oplegde. Soms, bijzonder in hel begin, deed ik het om mijne moeder en zusters tc vreden te stellen immers, zij vreesden dat ik zou ziek wor den, indien ik niets gebruikte. V. Hebt gij soms cemg voedsel kunnen inhouden, zonder er door ontsteld te zijn, sedert 30 maart 1871 A. Neen, nooit. V. Hebt gij eenige druppels water kunnen inhou den, zonder ongemak A. In 't begin verhinderde mij het water niet zoo erg maar later hinderde hel gelijk 't voedsel. V. En sedert dal gij voedsel noch drank gebruikt, voelt gij nooit de noodzakelijkheid iels te nemen A. Volstrekt niet. V. En sedert dat gij niets meer neemt, voelt gij de noodzakelijkheid groote of kleine afzettingen te doeu A. Hoegenaamd niet. V. Al wat gij daar komt te zeggen, Louisa, is dit wel waar, voor God en voor uw geweten A. Ja, Pater, dit is de echte waarheid. V'. Indien men u vraagde al dio punten en elkeen van hen in 'l bijzonder, onder eed te bevestigen zoudt gij bereid wezen zulks te doen A. Ja, welgaarne, Pater. V. Hewel, kniel voor hot kruisbeeld neder Leg de hand op hel Evangelie, en zeg met mij Hier knielde Louisa ir. haar kamertje, de linker hand op hel kruisbeeld, de rechter hand op het Evan gelie gelegd cn zij sprak met Pater Seraphinus da volgende woorden uit Ik aanroep den naam van God, en in zijnen naam bevestig ik onder eed, dat al wat ik aan- gaande mijne lange onthouding kom te zeggen echte waarheid is en dal ik tol nu toe aan mijne bestierders niets gezegd heb dan de echte vvoar- heid. Ziedaar de getuigenis van Louisa. Wij kennen haar nu genoegzaam om teenemaal overtuigd te zijn dal zij bedrog noch leugens bezigt, dal zij rechtzinnig is. Nu, vermits Louisa rechtzinnig is, heeft zij sedert zeven jaren niet geëten. En, indien zij eet, dan doet zij het zonder het zelf te welen, vermits men, nog eens gezegd, haar de rechtzinnigheid loekeul. Een woord over hel laatste deel dier bewijsrede. Er is geschreven dal Louisa des nachts in de een zaamheid van haar kamertje, ten gevolge harer smarten en overwegingen in eenen toestand zou kunnen vallen, aan den slaapwandel vergelijkbaar en dat zij dan een weinig voedsel zou kur.nen nemen en aan andere noodzakelijkheden der natuur vol doen. Dit verdient bijna geene antwoord. Maar, zou het meisje dan, op zeven jaren, met eens in haren zeldzamen slaapwandel of boter eetslaap verrast zijn geworden En zou die toestand zich juist altijd des nachts vertoond hebben, toen hel kleine huisgezin in den slaap gedompeld was kom, kom houden wij ons met zulke lichte veronderstellingen niet lan ger bezig. Men zegt ook dat Louisa niet slaapt, liet onder zoek, de gedurige bewaking voor de zaak der ont houding, zal dan ook de kwestie der slapeloosheid klaarmaken. Eenige bemerkingen nochtans over dit punt. Het lichaamsgestel kan niet onophoudend ir. werk zaamheid blijven. Do vermoeidej leden vragen rust; de verteerde krachten moeten hersteld worden en dit gebeurd door den slaap. Elkeen moet slapen men kan wel voor eenigen lijd zich aan die noodza- kelvkheid onttrekken maar er komt een oogenblik dat'de natuur hare rechten vergt, en alle wederstand onmogelvk wordt: men slaapt. Dit heeft elkeen on dervonden. Verders er beslaan proeven. Drij jonge lieden gingen een wedspel aan, acht dagen zonder slapen te blijven na vijf of zes dagen waren zij het slachtoffer hunner dwaze onderneming gewor den lk ben aan hot einde der laak gekomen welke ik mij uaj „pgdoaJ. 7nn gotrouw mogelijk heb ik trachten tc verhalen al wat ik te Bois d'llaine zag en hoorde. Ik heb de kruiswonden en zielsverruk kingen van Louisa breedvoerig beschreven. Ik heb den lezer bekend gemaakt met het oordeel van des kundige en beroemde mannen, in de zaak. lk heb den uitslag mijner overdenkingen medegedeeld, en der navorschingen welke ik in de annalen der we tenschap deed. Alle verslag, om van eenig nut to wezen, hoeft eene slotrede te hebben. Ziehier dan de mijne Ik, voor mijn deel, Louisa bestudeerd hebbende, ben bereid te aanvaarden dat zij noch eet, noch drinkt, yoch- tans, om diesaangaandc alle schijnreden van opwerping te vernielen, ver lung ik vurig, dat een streng en nauw keurig onderzoek zonder verwijl worde ingespannen. De kruiswondei.en zielsverrukkingen van Louisa be slaan, en zijn onloochenbaar. Men kan ze noch aan bedrog, noch aan siekle toeschrijven. De wetenschap kan er geene voldoende uitlegging van geven. En, vvat gebeurt er dan in de nederige woon van Bois d'Haine een mirakel Dit weet ik niet, cn ik ben onbevoegd daarop te antwoorden. De H. Kerk alleen is gelast die vraag op te lossen en na rijp onderzoek en wanneer het uur gekomen is, zal zij haar besluit doen kennen, zonder vrees noch bekom mernis voor degenen die Haar beschimpen en ver smaden, en door hunne onmachtige razernij Haar steeds meer glans en kracht bijbrengen. EINDE. Dagorde -• 1° Provinciale Kiezing van 27 Mei. Aeu- wyzing der definitieve Candidaten. Maet- regelen. 2° Pratische onderrichting over de nieuwe kieswet. rige hoofdrol met my deelde. 0, ware hel my gege ven, hem in deze oogenblikken aen myn hart te druk ken een enkel woord van vergeving van zyne lippen tehooren, ik zoo gerust de eeuwigheid ingaen maer helaes dit is onmogelvk hy behoort sinds vele jaren niet meer onder de levenden Op hetzelfde oogenblik, dat ik hel doel myner eerzuchtige droomen had bereikt, cn ik my te Ber- lyn tol hoogleeraer zag benoemd, verloor myn vriend zyne dierbare echtgenoote door de dood. Zy liet hem een dochtertje van vyf jaren na, dat weldra de troost en toeverlael van den diepbedroefden vader werd, die zyn verlies maer'niet kon vergeten. Daer ik onge huwd was, verzocht hy my by hem tc komen inwo nen, een voorstel, waer ik niet lang over nadactht daer het volkomen met myne wenschen strookte, Het duerde dan ook geene week, of ik had my ten zyne huize metterwoon gevestigd. Van dien tyd af daglcekent de verdere ontwikkeling onzer vriend- schappelyke gevoelens, en ten laelsle waren wy zoo sterk aen elkaer gehecht, dat men ons de c onaf- scheidbaren begon te noemen. Zoo sleten wy onze dagen vreedzaem en vergenoegd Dagelyks werd ik meer-en-meer zyn troost in de treurige oogenblik ken, wanneer het vroegtydig verlies zyner vrouw hem donkere wolken op hel voorhoofd brachtdaer by deed hel hem zoo goed te zien, hoe ik alles voor zyne dochter was, die hy met eene weergalooze liefde beminde. Het was dan ook een lief kind, en weldra raokte ik er zóó aen gehecht, dat ik de ge dachte niet kon verdragen, er ooit van te moeten scheiden ik beminde het met de onbaetzuchtigc liefde eens vaders. Het innigst gebrek, dat het karakter mjns vriends ontsierde, was, dat hy zich vack driftig en oploopend van humeur toondeeene gevaerlyke eigenschap, die ik, by de vele fouten, welke ik be zit, met hem deelde. Zoo gebeurde het dan ook dik wyls, dat er hevige geschillen tusschen ons rezen, die voor hel begrip van een derde onze genegen heid zeer twyfelachlig deed worden, en toch, eenige K1ESVERGADERING. De heeren kiezers van de Stad en 't kanton Aalst, tot de Catholyke Bewarende Denkwyze behoorende, worden vriendelyk verzocht de vergadering by te woonen welke zal plaets hebben, in bet lokael van den Kring De Vriendschap, Korte-Zoutstraet, op Zondag 5 Mei 1878, om 4 uren namiddag. De Eerw. Heer Van den Dooren, onderpas toor van Sinte Anna ter stede, is pastoor be noemd van Knesselare. De Eerw. Heer Versluys, onderpastoor van Sint Jan-Baptista, is pastoor benoemd van Schoorisse. De heer Baron II. Van de Woestyne, Sena- teur van ons arrondissement en Burgemeester van Herzele is gevaerlyk ziek. Dynsdag 11. beeft men hem de laelsle HU. Sacramenten onzer Moeder de H. Kerk toegediend. Deze ty- ding zal gansch 't arrondissement door en be- zonderlyk tot Herzele met droefheid vernomen worden*. Wy vernemen dat er op vele plaetsen en bezonderlyk te Herzele en omliggende voor de genezing van onzen achtbaren Senateur vurig gebeden wordt. Mochte God onze gebe den verbooren en hem nog vele jaren voor zyne geëerde familie en de catholyke zaek in ons arrondissement bewaren By het ter pers leggen vernemen wy dat de toestand van den edelen Senateur, sedert gis teren, merkelyk verbeterd is. Byna gansch de nacht van maendag tot dynsdag heeft eene bende liberale snolbekken, in liet lokael onzer geuzen, op de groote merkt alhier, zoo gehuild, getierd, geschreewd, ge lasterd, gehoond en beleedigd dat byna al de geburen in hunne nachtrust zyn gestoord ge weest. De schandelykste liedekens tegen den Paus, tegen de Bisschoppen, tegen de pries ters en legen de kloosteringeri wierden met zulk gewéld gehuild dat men ze tot op eenen verren afstand hooren kon. Natuerlyk wierdt er I an 'l ongedierl en van A bas Malouook gehuild. Met een woord, 't was eene ware schande, en iedereen die het hoorde, zelfs ze kere oude liberalen, waren verontweerdigd over zoovele walgelykheden. Wal onze mede burgers die van het schandael getuigen waren het meest griefde, was dat onze policie er geen einde kwam aenstellen. Het policiebureel is op eenige meters afstand van 't geuzenlokael gelegen, en geen teeken van leven werd er gegeven. De twee agenten die de wacht had den, wy weten niet de welke, bleven zoo doof er erpels Een der aeriwezigen maekte de bemerking dat by aldien een werkman, die wat te diep in 't glas heeft gekeken, op 't oogenblik de permanencie, al zingende moest voorbytrek- ken, men wel onmiddellyk de twee agenten als leeuwen zou zien huiten schieten, met eene barsche stem. den dronkaerd liet traditi- onneel dreigement toesnauwendezwygen,nom de mille tonnèresof in den bak zulle!.... En by het minste woordje tegenzeg vliegt dan de ongelukkige in de kas, en wordt er nog boven dien legen hem procesverbael opgesteld Die bemerking is heel juistal te dikwyls heeft men dit hier zien gebeuren. Is 't dan te verwonderen dat zekere politie agenten door 'tvolk misacht worden als zij zulke schandalen, die om zoo te zeggen, in hunne tegenwoordigheid gepleegd worden, niet beteugelen De politie mag geen twee maten en gewichten hebben..De zoon van men heer den Balou heeft zoo min het recht de nacht rust zyner medeburgers te stooreu dan de een voudigste werkman van 't fabriek zyns groot vaders En is 't dan de eigene schuld niet van zeke re politieagenten dat het volk soms tegen hen hevig bast en hen beschuldigt van zich meer met den uitzet en t slangenwater bezig te hou den dan met hunnen dienst Men zegt dat er geen procesverbael tegen de nachtruststoorders is opgesteld geweest, om rede men met geene zekerheid kan bevestigen wie de huilers waren.... Wat er van is welen wy niet, en wy zeggen dat wy het niet geloo ven kunnen, aengezien niet allen maer toch eenige der plichtigen gekend zyn. Onder an dere is er eeft bediende van den yzerenweg gekend,die er toch zooveel vermaek in vondt A bas Malou! Van 't ongedierl! en tegen den Paus te zingen of liever te huilen. Voorzeker zal de be- wooner van 't lokael, hy, die aen 't vredege recht gehecht is, de noodige inlichtingen aen de politie wel willen geven hebben Hy meer dan iemand weet dat zulke feiten niet onge straft mogen blyven, wil men den eerbied voor de wet en 't gerecht by 't volk bewaren. Wy zullen ons voor heden by deze bemer kingen bepalen en wy hopen datde heer Burge meester aen de politie het uitdrukkelyk bevel zal geven voortaen zulke schandelyke nacht- ruststooringen onmiddelyk te beteugelen en de plichtigen voorbeeldiglyk te straffen. Wy vernemen met genoegen dat'.te rekenen van maendag aenstaende 6 mei, eene bewaer- school voor kinderen der burgery van beide geslachten, door de EE. Damen van Maria gaet geopend worden. De inrichting dezer school waervan de noodzakelykheid zich, sedert lang, deed gevoelen, zal door onze burgery met vreugde vernomen worden. minuten later, verkeerden wy weer op den ouden voet, en scheen het alsof er niets was gebeurd Op zekeren avond wareu wy te zamen uitgeweest, en lerwyl by onzen terugkeer zich velen onzer vrien den by ons hadden aengesloten, ontstond by dezen het voornemen, om lot finale sluiting van den dag eene der grootste koffiehuizeu van Berlyn te be zoeken. cn ons daer nog eenigen lyd te vermaken. Myn vriend was, evenmin als ik, met dit voorstel ingeuomen, maer er was geen denken aen om van de vrienden af te komen, dio het ons zeer lastig maek- len ten laelsle besloteu wy dan ook toe te geven. Wy hadden allen een goed glas wyn gedronken, en ons brein was lamelyk verhit. Het hielp echter niet, of wy het luide afkeurden, cr werden nieuwe fles- schen besteld, en wy dronken als gehoorzame kin deren mede. Wy begonnen op het laelst zeer luid ruchtig te worden, zoo zelfs, dat wy nu-en-dan van den kastelein eene heusche aenmaning kregen om ons wat bedaerder te houden doch wy lachten den man in '1 gezicht uit, en gingen onzen gang. Tot zoo verre ware alles nog goed gegaen, maer nu brak er plotseling een twist tusschen myn vriend en my uit. leder wilde scheidsrechter wezen en allen stookten onze drift, inslede van haer tc sussen, nog heviger aen. Ik weet my zeiven niet eens meer te herinne ren, waerdoor de twist ontstond, maer zooveel is zeker, dal ik myn vriend met verwyten overlaedde, en hv, zich in zyne eer als militair gekrenkt gevoe lende", zich eveneens hevig legen my uitliet, waerop van myne zydo eindelyk eene uildaging volgde, lk liet hem dien avond alleen naer huis gaen, cn ver scheen ook den anderen dag niet by hem, toen des morgeus van weerszyden, door een paer onzer ge dienstige vrienden, de bepalingen voor het tweege vecht werden gemaekt, dat den volgenden dag zou plaets vinden. Wy zonden vechten met het pistool, en geen van ons beiden liet zich wachten wy ver schenen op den ücpaelden lyd op de aengeduide plaets. Zeker ben ik er van, dat hy het evenzeer als ik betreurde, dat onze twist zulk een noodlottig emdc nam, maer het gevoel van eer, dat den militair boven mate bezielt, gedoogde niet, dat by, ten aenzien van zoovele vrienden, zich terugtrok, en ik van myn kant wilde, als uitdager, my evenmin lafhartig aenstellen. De afstand werd door de secondanten bepaeld, en nooit zal ik hel verschrikkelyk oogenblik vergeten, toen wy, anders de edeldenkendste vrienden, nu-als verbitterdo vyanden tegenover elkander stonden. De secondanten gaven het signael, en gelyklydig bran den wy los, met het ongelukkig gevolg, dat myn vriend doodelyk gewond nedersiortie myn kogel was hem in de borst gedrongen. Ik hief myne han den in wanhoop ten hemel, en weeklaegdc, dat myn dierbaersle vriend door myne hand was gevallen, lerwyl eene schrille stem in myn binnenste kryschte: Mooidenaer Moordcuacr Gy hebt, als een tweede Kaïn, het bloed van uw broeder gestort, en zyl een verworpeling als hy Tevergeefs zochten de secondanten my aen het verstand te brengen, dal ik my onmannelyk gedroeg, en ik my geluk mocht wenschen, dat niet mv, maer hem het lot had getroffen van te vallen in een slryd, die toch geheel volgens de regelen, daertoe aenge- wezen, had plaets gevonden. Ik luisterde niet naer hen, maer zette myn weegeklag voort, en eene enke le mael grynsde hen van myue lippen de lach van een halfkrankzinnige tegen. Zy gaven my den raed 'te vluchten, lerwyl zy het lyk van myn ongelukki- gen vriend voortsleepten, en het elders onder dak brachten. Ik verliet in eene gemoedsgesteltenis, welke ik niet zal pogenlebeschryven.de noodlot tige plaets, en begaf my naer de oude woning, dio ik sinds ettclyke maenden zoo genoeglyk met hen had gedeeld Hier vond myne wroeging nieuwe kracht by de aenschouwing van het lieftallig kind, wien ik een dierbaren vader had ontroofd. Ik Dam haer in myne armen, kuste ha.er harlslochtolyk, en verzuchtte met vlvmendc slem Myne lieve engel, ik heb u tol eene wees ge maekt w'ee myner boezullgy myccnmael vloeken (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2