MILITIEWET. Landgenoten,ziehier eene klei neen duidely kevergel) king De Professor en zyne Pleegdochter, Oostei sclie Kwestie. Deze schoone uitslag bewyst dat de catlio- lyke denkwyze nog gedurig veld wint in onze stad en 't kanton Aelsl en dat liet liberael ras hier stillekeus aen 't uitsterven is. Ten slotte, bedanken \vy, in naem van 't komiteil, de kiezers welke zoo talryk zynen oproep hebben beantwoord, en aldus aen onze liberale vyauden hebben bewezen dat hunnen haring hier nooit meer braden kan. Leve Godsdienst, Vryheid en Vaderland Ninove. De hecren Van Vreckem Karei, Eeman L. en De Coomun August, calhólyke can- didaten zyn gekozen de 1' met 695, de 2° met 698 en de 3° met 698 stemmen op 1100 inge- vene kiezers. Geerardsrergen. De twee catholyken can- diten zyn gekozen M. de Blotidel, met 475 stemmen, M. de VArbre, met 455 stemmen. De lieer Firminus Bgt, liberale candidaet, bekwam nauwelyks 285 stemmen. Sottegem. De heeren de Kerckhove Eugeen en Mussely Gustaef, calhólyke candidaten zyn gekozen - M. de Kerrkliove, met 535 stemmen, en M. Mussely, met 495 stemmen. De lieer Karei De Beer, van Leeuwergem, bekwam 181 stemmen. Herzele. De calhólyke candidaten, de heeren Van den Bossche Desiré en De Sadeleer Louis, bekwamen elk 564 stemmen. Er waren 10 witte en 2 nietig verklaerde slembriefjes. Gent. M. Lippens, candidaet der geuzen is gekozen met 1869 stemmen op 1912 stemmers. Assenede. Stemmers 454. Zyn gekozen de heeren Engels met 451 en 't Kint de Roodenbeke met 424 stemmen, calhólyke candidaten. Er was geene worsteling. Audenarde. De heeren De Graeve, De Bleec- kere. De Temmerman en Gevaerl, calhólyke can didaten zyn gekozen met eene groole meerder heid. Geene worsteling. Somergem. M de Kerckhove, catholyke can didaet is gekozen met 463 stemmen op 472 j stemmers. i St-Nicolaes. Geene worsteling. MM. Bel lemans, ridder de Schoutheete de Terwarent en Verdunnen, zyn gekozen. Wetteren. De twee catholyke candidaten de heeren de Kerckhove en Buysse, zyn zonder I tegenkanting gekozen. i Temsche. M. Verbiaecke, catholyke is ge- j kozen. St-Gilles-Waes. MM. Naudts, Seghers en Van Hecke, catholyke candidaten zyn gekozen. Beveren. M. Lesseliers, catholyke is zon- i der tegenkanting gekozen. Zele. De twee catholyke candidaten, de heeren Meeus en Michiels zyn gekozen. Ronsse. Geene worsteling. De heeren Po- nelie en Van Hove, catholyken zyn gekozen. Dendermonde. De catholyke candidaten, de heeren De Bruyn, Limpens en Verheyden zyn gekozen. Oosterzei,e. M. Van Goelhem, catholyke candidaet is gekozen. Lokeren. De heeren Thuysbaert en Van Goetliem, catholyke candidaten zyn zonder te genkanting gekozen. tusschen de LIBERALE WET van 1870 en de CATHOLYKE WET van 1875. Volgens de wet gemaekt door de liberalen in 1870. De substituanten zyn afgeschaft. De remplafanten kosten, de een door den andere, 1950 frank. In geval van twee broeders, als de rempla- cant van den eersten deserteert, moet de tweede optrekken. Als de remplacements- en militiekassen geld te kort hebben, moeten de lolelingen dat betalen. Om te mogen remplaceeren moet men 800 frs. voorop aen den Stact betalen. Die 800 frs. tellen niet af op den prys van het remplacement. Die 800 frs. worden aen de goede nummers terug gegeven. De zielverkoopers vragen 400 frank voorop in alle geval, dat is met de 800 frs. aen den Staet, 1200 frs. voorop te betalen. Om zich door een zielverkooper te doen remplaceeren, moet men 2400 frs. betalen. Als een remplagant door het ministerie ge geven deserteert, zyn de volgende zonen niet meer vry en moeten nieuwe remplapanten leve ren. Dat is twee remplapanten, en dry duizend ne gen honderd frank. Als een byzondere ramplacant deserteert, moet men eenen nieuwen geven, dat is 1950fr. Men is inallegeval al hel gestorte geld kwyt. Volgens de Catliolieke-wet van 1873. De remplacanlen kosten 1600 frank. In geval van twee broeders, moet de'eerste optrekken of remplaceeren als de remplacant deserteert of niet, moet de tweede broeder in geen geval optrekken en is allyd vry. Als de remplacements- en militiekassen geld te kort hebben betaelt de Staet. Om te mogen remplaceeren moet men 200 fr. voorop aen den Staet betalen. De 200 fr. tellen af op den prys van het rem placement. De 200 fr. dienen om den remplacementsprys te verminderen en welhaest op 1400, 1200 of 1000 fr. te brengen. De Staet vraegt geen centiem meer dan 200 fr. voorop. Om zich door eenen zielverkooper te doen remplaceeren, betaelt men frs 1503,66, de een door de andere. (Officieele inlichtingen door den minister van oorlog gegeven). Als een remplagant door het ministerie gege ven deserteert, zyn de volgende zonen al gelyk vry. Dat is een remplapant of zestien honderd frank. Als men een byzonder remplaQant zet, betaelt men 800 fr. en daermeê is men voor allyd ze ker van nooit naer nielsmeertemoetenomzien. SENAET. De hooge Vergadering heeft, in zittingen vari dynsdag en woensdag, verscheidene wets ontwerpen aengenomen. Onder deze wetsontwerpen moeten wy be- zonderlyk melden 1° een krediet van 6 millioen voor opbouwing van schoollokalen den aen- koop door den Staet der yzerenwegen van West-Vlaenderen een speciael krediet van 29 millioen voorwerken van openbaer nut. By 't eindigen der zitting van woensdag heeft de heer Minister van inwendige lezing gegeven van het koninklyk besluit waerby den wetgevenden ziltyd 1877-78 gesloten wordt. De Vergadering is uiteengegaen onder den kreet van Leve den Koning KIESKRONYK. De Konservatieve en Grondwettelijke Associatie van Brussel heeft dynsdag avond eene alge- meeue vergadering gehouden, waerin beslo ten werd dat er door de Associatie candidaten zullen worden voorgesteld, voor de wetgeven de kiezing van 11 juni. Als candidaten zyn uilgeroepen met alge- meene stemmen Voor den SenaetMM. graef de Buisseret de Blarenghien baron Aloys de Fierlant en graef August van Ursel. Voor de Kamer M. August Beckers, advokaet. KONINKLYKE BESLUITEN. By wyziging aen het koninklyk besluit van 17 mei, wordt het kieskollegie van het arron dissement Aelst opgeroepen tegen 11 juni, acnstaende, ten einde levens als drie Volks vertegenwoordigers, ook een Senateur te kie zen, in vervanging van M. Van de Woestyne, overleden. Oorspronkelijke Novelle door J. VAM »SKE»EV«OïST. Schryver van: Wroeging en Genade, liet Gouden Bidsnoer, Levenscriliek, enz. 51' vervolc zie onze voorIge nummers. Maer dan is het ook, dat de trouw eener vrouw- op de proef gesteld wordt, en schoon, allerschoonst is die, welke deze langdurige proef doorslael. Even een ongelukkige te helpen, even een zieke te bezoe ken, even een kussen terecht te leggen, dagelyks even vrieudelyk te vrageu, nu-en-dan iets te zenden voor een vertlauwden of ongeregelden eetlust, en sommigen mcenen, dal zy hunne taek vervuld hebben en noemen zulke plichten aengenaem. Dit zyn zy ook voorzeker Maer laot men eens beproeveu hoe het is, als men met den armen hulpbehoevenden lyder ge heel alleen gelaten wordt; als men, wat er ook moge plaets hebben, met de eenigo veranlwoordelykheid is beladon als men dag aen dag in de benauwde Juclil van eene donkere kamer moei zitten, en zelfs wanneer de lyder by zyne zinnen is en spreken kan, niets anders hoort dan klachten over lichamelyk ly- den, wenschen voor liehamelyko behoeften En toch is het schoon, te zien hoe vrouwen, zelfs vrouwen van verheven geestvermogens want deze worden belasterd, wanneer de wereld haer minder geschikt noemt ter vervuiling van zulke plich ten, dan de gecslelooze en ydole zyn toch is het schoon, le zien hoe vrouwen van buitengewone geestvermogens, in zulk een element kunnen leven en bloeien, ja Kostbare Noemen en vruchten dragen, de plek om haer heen als in een tuin herscheppen, en den zwaren dampkring, waerin zy adomon, met Een koninklyk besluit van den 27 dezer, aenveerdt het ontslag van M. R. D'Hondt, als rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Audenaerde. M. D'Hondt is gemachtigd zyne recht op pensioen te doen gelden en den eere- lilel van zyn ambt te behouden. STERFGEVAL. Heden zaterdag 1 Juni is alhier in den heer ontslapen, den E. II. Edward Monfils, pastoor des Ueggynhofs. De Eer» overledene was geboren te Lede in 1827, en lieert dus nauwe- l\ks den ouderdom san vyrtig jaren bereikt. Deze vroegtydige dood dompelt eene geachte familie in diepen rouw en wordt door b>na alle onze medeburgers onder de welke deze familie veel vrienden telt diep betreurd. R. I. P. Goefferdingen 28 Mei 1878. Mynheer de Redacteur, Ik kan niet nalaten UEd. te melden, dat maendag, 27 dezer, ten 5 ure namiddag, voor den ambtenaer van den burgerlyken stand der gemeente Sarlardinge, burger huwelyk hebben aengegaen, de genaemde Cornelius Meert, géborén te Opbrakel den 30 fructidor, jaer elf der fransche republiek, zoon van wylen Giilius Meert en van wylen Rosalia Van Lierde, bei den overleden te Opbrakel, weduwenaer 1° van Lucia De Sterke en 2° van Lucia De Storcke. En Regina 'S Jobbei, geboren te Strypen den 24 mei, 1794, dochter van wylen Pieter Francis en van wylen Elisabeth Haege- man, weduwe van Pieter Antoon Van Nieu- wenhove. Deze echtelingen tellen te samen 160 jaren, zyne beide blind en vragen hun brood. Dezen morgend ten 9 uren zyn zy voor de eerw. heer pastoor van Gofterdingen, getrouwd in de sacristy de getuigen hebben hun naer de kerk geleid en van daer naer het estaminet St-Bavon te Goefferdingen gebracht, alwaer een dejeuner gereed gemaekt was voor de frischheid cn levenskracht vervullen. Hel is geene enkele goedheid van hart of vaerdigheid van hand, die dit doen kan Er is bovendien een hooger verstand noodig, dan in zulke gevallen dikwyls te weinig op prys gesteld wordt, alsof men alleen om hel lichacm behoefde le deuken. Er is tenminste zulk een verstand noodig, dat aen beuzehngen voor het oogenblik een schyn van gewicht kan geven, den geest van den ly der daerdoor zoowel bezighouden als verhellen kan, en zoodoende aftrekken van die overgroote nauwlet tendheid op zyne lichamelyken toestand, die zyne genezing veeleer kan vertragen dan bevorderen. Nora, die dezelfde geaerdheid als tante Reis bezat, en door deze in de school van geduld en zelfverloo chening was grootgebracht, had hare moederlyke vriendin op dit punt ongeiwyfeld niets gewonnen ge geven, maer haer zwakke toestand vorderde zelf le vele zorgen, en daerby vond men hel, de voorgeval len looneelen in aenmerking genomen, minder raed- zacm, om haer met de taek van ziekenverpleegster te belasten. Zy nam echter dagelyks meer-en-meer in Krachten toe, en veerkrachtiger en opgewekter als zy zich gevoelde, kwam ook weder met vernieuwde heldere kleuren het denkbeeld van gewyde afzonde ring by haer op. De dag, dien ik op Vlinderbeck doorbracht, was tamelyk eentonig en, als ik hel zeggen mag, nog al vervelend het meest van alles hinderde 't my, dal ik Nora geene zekerheid kon geven omtrent de ver vulling harcr geliefkoosde wenschen, en de zoete hoop, welke ik haer geschonken had.Wekelyks kwam rk in het vervolg don zieke bezoeken. Reeds had ik op deze wyze reeds drymael van mvne belangstelling doen blyken, zonder dat ik op dit punt nog eene schrede verder lot myn doel was genaderd en toen ik len laelsle liet meende gewonnen te hebben, werd de brief, waerin ik den kolonel verzocht zoo spoedig mogclyk naer Nederland over te komen, mei eene weigering beantwoord Zyno vrouw was ongc- echtelingen en getuigen. De vaendels wapperden op de buizen van Sarlandinge en Goefferdingen en waren maen dag en dynsdag door eene volksmenigte om ringd, om deze nieuwe echtelingen veel geluk te wenschen en hun met eenen tuil bloemen te vereeren. Zulk buitengewoon huwelyksfeest verdient een plaetsken in uw blad. Aenveerd, mynheer de verzekering der by zondere hoogachting enz. Tyd en plaets ontbreken ons om ons heden onledig te houden met de feniksen uit 't Ver bond. Dat meester Ermen en Beenen en zyn haspel, dus wat patiëntie hebben zy mogen verzekerd zyn dat zy er niets zullen by verlie zen. Tot later dus. Wy vernemen dat de vermaerde groote engelsche Circus of renbaen van George Sanger, in onze stad, twee buitengewoone vertooningen zal geven, op Woensdag 12 en Donderdag 13 Juni aenstaen- de. De tent zal ter Esplanade opgeslagen wor den. Een groote stoet, waeraen niet alleen de manschappen en peerden maer getemde wilde dieren zooals leeuwen, tigers, olifanten, enz. zullen deelnemen zal om 4 uren de straten der stad doorkruissen. Met een woord, naer men ons verzekert, zal hier noch ooit iets derge- lyks zyn te zien geweest. Zondag, rond 1 1/2 ure 's namiddags, is te Baerdegem eene tweewoonst met de stallen en al wat zy bevatten in asch gelegd bet eene huis hoorde toe aen M. L. Van Cucht, herbergier, en belander aen de weduwe G. Jacobs, landbouwster. De oorzaek dier ramp wordt aen den slechten toestand der schouw toegeschreven. De verliezen worden geschat op 4500 frank. Alles was verzekerd. Woensdag verwachtte men te Brussel, M. Du Chatel, die door maerschalk Mac-Malion, tot gevolmachtigde en buitengewoon minister van Frankryk te Brussel benoemd is. Woensdag rond 11 uren, was de bediende van een handelsbuis uit Brussel, naer de maet- schappy VUnion du Crédit eene som van 5000 fr. gaen ontvangen. Hy bleef eenige oogen blikken staen aen de Augustynenkerk, en zette vervolgens zynen weg voort, toen hy bevond dal de bankbrieven, die hy in eenen buitenzak van zyne frak verborgen bad, verdwenen wa ren. Volgens het schynt had een behendige dief het geld geroofd. Gent, 27 mei. De liberale dagbladen, die gewoon zyn alles te beschimpen, wat tref- felyk is, hebben er verleden week hun vermaek in gevonden, nog eens den spot te dryven met Mej. Louise Lateau. Volgens die beleefde en goed ingelichte drukpers zou de wonddragen- de van Bois d'Haine eene bedevaert hebben gedaen naer O. L. V. van Lourders, te Oostak ker. De woorden waerin de liberale dagbladen dit feit vermeldden, zyn te grof en te gemeen om bier herhaeld tr worden. De gansch libe rale drukpers heeft nogthans goed gevonden het verhael der genlsche geuzenbladen over te nemen. Welnu, dynsdag 21 mei, dag der 'zoogezegde reis, was Mej. Louisa Lateau te Bois d'Haine en kon dus niet te Gent gezien worden. Dien dag heeft Mej. Rosine Lateau zuster der wonddragende zich met eene vrien din van Bois-d'Haine naer Oostakker begeven. Het is zy dus, die voor hare zuster de eer heeft genoten door de geuzenpers opgemerkt en beleedigd te worden. Fondsenblad Er zyn thans in Gent, zegt de Bien Pu blic, meer dan 2800 huizen te huren. Men schryfl uit Antwerpen Ongeveer eene maend geleden ontstond er brand in eene herberg der Looybroeckstraet. Het vuer werd in tyds uitgedoofd, doch uit het onderzoek bleek, dat er een misdaed was gepleegd. Men ontdekte het spoor van brand stichting op de eerste en op de tweede ver dieping, alsook op den zolder, waer men een tiental verbrande stekskensdoozen in beslag nam. Er werd insgelyks bestatigd dat diefstal de dryfveer der brandstichting was. Uil een opengebroken koffer, staende op de tweede verdieping, was eeneaktie van 1800 frank, be nevens lamiliepapieren, verdwenen. Vruchte loos bad de dader gepoogd dit koffer in brand te steken, ten einde het bewys van den dief stal te vernietigen. Ten gevolge van deze ont dekkingen, bevool het gerecht een nauwkeu rig onderzoek, en eergisteren werd de herber gierster zelve aengehouden, onder beschuldi ging van brandstichting. De betichte is zekere V. B35 jaer oud zy is in de gevangenis opgesloten en zal by de aenstaende sessie voor het assisenhof terechtstaen. Haer echtgenoot heeft gepoogd uit wanhoop zich by middel van een bluschkolenvuer te versmachten. De onge lukkige is naer 't gasthuis gebracht. Men leest in 't Handelsblad Het bericht uit Mechelen, over den avond van den 27, was een gerucht waeraen men alle zekerheid gaf, en in Antwerpen verspreid. Een onzer vrienden van Mechelen, schryft ons nu dat wy in dwaling gebracht zyn en er noch in den Kring, noch by de paters jezuïeten, noch in den Bruel, ruiten gebroken werden. Alles is, zegt hy, tamelyk stil afgeloopen. Er sleld geworden, luidde het in zyn antwoord, en ofschoon hy hoop voedde, dat hel spoedig weder met haer schikken zou, kon hy niet beloven Berlyn te verlaten vóór zy geheel hersteld was. Dat ik Nora op dit punt niet kon bevredigen, maekte haer zeer verdrietig. Nog was en bleef er allyd een kwaed, dat als een geheime kanker haer boezem doorknaegde, en haer ziel, waerscbynlyk nog meer dan hel lyden van haer pleegvader, die, ofschoon langzaem, "toch in beterschap toenam, met onrust vervulde. Wouter Van der Geyn had zy niet vergeten, en al wilde zy niet aen hem denken in den geest als de jongeling die vroeger had gewenscht en verlangde, de ongelukkigen ja rampzalige staet, waertoe hy vervallen was. ging haer nacht en dag niet uil het geheugen. Meer dan eens. al hebben wy hiervan geene melding gemaekt, had zy naer hem gevraegd, en hoe meer het oogen blik naderde, dal zyn straftyd voleind zou wezen, werd ik door haer aengezocht om berichten nopens hem in te winnen. Zy zag zyn toestand als ik zeker even donker in, want hoe zwaer hyzyn misdryf ook mocht geboet hebben, wat moest de arme jongen be ginnen, wanneer hy uit de gevangenis werd ontsla gen Wie zyner vrienden zou hem met raed en daed len dienste staen waer zou hy eene betrekking vin den, ook al stelde hy zich met eene tevreden, wacr- door hy slcchis in zyne noodzakelykste levensbehoef ten kon voorzien immers, zooals het allyd gaet niemand zou den ontslagen gevangene vertrouwen, en geld bezat hy niet. Ik trachtto haer zooveel mogclyk op dit punt te Iroostcn, maer hel kostte my dikwyls moeite, daer de gronden, waerop ik dit beproefde, vaek onhoud- baer bleken. Veelal verliet zy my in die oogenblikken met een zucht, ging uaer haer boudoir, of verving voor een enkelen keer de plaets van tante Bets aen de ziekesponde, wanneer deze in het huishouden hare bevelen had le geveü, om den aliyd gretig luis terenden Gondelwald mt hel een of ander slichtelyk werk eenige regels voor te leven welke soort van hebben wel eenige baldadigheden plaets ge had doch het is niet noodig geweest dat de gendarmen de straten doorkruisten. Wy trek ken dus het gerucht in, en geve eene'goede noot aen de geuzery van Mechelen, die dezen keer zooveel binnen de palen van bet recht ge bleven is, als men dit van haer verwachten kon. Dynsdag avond, rond 5 uren, heeft te Brugge een hevig onweêr over de stad en der- zelver omtrek gewoed. In verschillende huizen moest men den voorraed uit de kelders redden, en tot laet in den avond had men het zeer druk om het water dat gedurig klom, meester te worden. De schade in de velden veroorzaekt is overgroot. Den 22 mei is het lyk van eenen onbe kende op den spoorweg gevonden, niet ver van de statie van Hailebeke. Zyne kleèren en andere voorwerpen, die eenen persoon uit de burgerklas aenduiden, liggen ter bezichtiging op het stadhuis te Harlebeke. De bestendige deputatie van Luik heeft in hare zitting van 23 dezer een arrest uitge bracht, volgens hetwelk er redenen hestaen, om M. Renard af te stellen van zyn ambt van schepene te Seraing en M. Bourgeois, schepe- ne in dezelfde gemeente, voor drie maenden in zyn ambt op te schorsen. Deze afstelling en opsehorsing zyn gebillykt door veroordeelin gen, die voornoemde liberale schepenen on- dergaen hebben. Ziehier eene goede rekommandalie voor de hotels te Parys, die wy vonden in een liol- landsch blad Een van onze oude kennissen vond op de nota van zyn hotel den postpour avoir dérangé le garpon deux foisfr. 2. Dus voor ieder keer dat by den gar pon deran geerde moest hy 1 frank betalen. Bravo Sempervirens vertelt dat als men een fyn gewreven, dus gedroogd, vygeblad in een onze tabak doet, deze een lekkeren en welrie kenden reuk afgeeft. Men neemt daervoor de gewone vygebladen ficus carica) legt die op den zolder te droogen, en als ze door en door droog zyn, bewaert men ze in een opgehangen zak, tot dal men ze mengt tusschen den tabak. Het Journal de St-Pctersbourg beslatigl met vol doening, dat er in den toestand eene wending geko men is len gunste van de samenkomst van een kon- gres en van eene overeenstemming tusschen de ver schillende mogendheden. Hel blad zegt dal Rusland, twee jaren geleden, volkomen in denzelfdcn toestand verkeerde als Frankryk in januari 185U loen ver- klaeide Frankryk vóór het ui*breken van den oorlog, dat het doen zou waertoe hel na den oorlog zou ge dwongen zyn. Ook Ruslands beroep op de mogend heden in 1876 bleef beantwoord Rusland moest toen wel op eigene kosten en gevaer zich met de moeilyke taek belasten, voor Europa bet bewys le leveren der onhoudbaerheid van het statu quo in het Oosten. Hedco is dit bewys geleverd, en thans komt het er op aen, eene botsing tusschen de tegenslry- dige belangen le beletten, welde door de berekenen de politiek der Porie bevorderd wordt. Mocht dit doel bereikt worden, dan zou er voor de belangen der christenen in het Oosten en voor den europischeu vrede reeds veel gewonnen zyn niettemin is het voorzichtig, mei het oog op te streven der oorlogs- parlyen te Konstantinopel, te Peslh en te Londen, eenige voorbehouding in acbl le nemen, al is het ook onloocbenbaer dat de overeenkomst dagelyks waer- schynlyker wordt Londen, 31 mei. De Globe zegt in eene speciale editie Wy hebben redenen om te gelooven dal dc vergadering van het kongres bepaeld besloten is. Het russisch goeverne- ment en dat van Engeland zyn tot akkoord gekomen, betreffende de volgende punten. Er zouden twee bulgacrsche provinciën worden ingerichtde eene len noorden der Balkans met een prins aen het hoofd, en de andere ten zuiden der Balkans, die echter niet lol aen de Egeesche-Zee ra ken en een christen goevernement hebben zou, be nevens een besluer als dat der engelsche koloniën. De Turken zouden die provinciën ontruimen zonder er weer te keeren. Engeland betreurd den wedcrafstand van Bessara bië doch verzet er zich niet legen hel behoudl zich het recht voor, op het kongres le beraedslagen over de internationale belangen, in betrekking met de scheepvaert op den Donau. Rusland belooft, zyne grenzen in Azië niet verder tc zullen uilbreiden en zal op verzoek van Engeland, Bayazid aen Turkye afslaen en de provincie Kolour aen Perzië. Nog belooft Rusland, op geene vergoeding in grondgebied te zullen aendringen, voor de oorlogs- schadeloosstilling, noch zich le zullen bemoeien met den toestand van Engeland, als schuldeiscbers van Turkye. Op hel kongres zullen maelregelen worden geno men voor de herinrichting van Thessalië, den Epirus en de overige grieksche provinciën. Rusland slemt er in toe, hel statu quo le behouden, voor hetgeen de Dardanellen en den Bosphoor betreft Engeland zal op het kongres voorstellen, dat Euro pa. Bulgarië zou herinrichten, en dat de vergadering beraedsingeu zou over do bezetting van Bulgarië door dc Russen, evenals over den doortocht der troepen van den czaer, over het rumenisch grondge bied. HOLLAND. Vrcesclyk doch prachtig was het om le zien, hoe op 21 dezer de schoone toren en prachtige kerk der H. Bavo alhier door de vlammen binnen korten tyd lectuer hem meer dan vroeger scheen le bevallen. De heeren Masters en Wilgers hadden alleen in het begin van hel ongeval iets van zich laten hooren dc eerste kwam zich dadelyk persoonlyk vergewissen van het gebeurde, dat hem twee dagen later ter ooren was gekomen, en de tweede vroeg eenige by zonderheden in een brief, aen Nca-a gericht, welke zy oogenblikkelyk beantwoordde. Na dien tyd scheen de belangstelling der beide heeren al dadelyk le verminderen, daer zy later niets meer van zich lieten hooren en dit verzuim, deze in hel oog loopende veronachtzaming hinderde Nora sterker dan zy zeggen wilde. Temeer scheen haer dit tc verdrieten, omdat, zooals zy zeide, beide hee ren hel best in de gelegenheid waren iets voor Wou ter te doen, en zy hen, zoo zy hier uit zich zeiven r.iet aen dachlen, by hun bezoek er aenöachtig op had willen maken. Zy kwamen echter niel opdagen, en nu begreep ik zeer goed, dat het meisje in dit ge val veel van my verwachtte. Zeker had ik geene aen- maning van haer noodig, om myne verplichting in dit opzicht in herinnering le brengen meermalen loch had ik een en ander by my zeiven overlegd, maer de moeilykheid, welke er vroeger bestond om den jongeling een bestaen le verschaffen, was nog niet uil den weg geruimd, en mei de hand op het harl zou ik gerusl kunnen verklaren, dal hy in de eerste oogenblikken, buiten eene kleine geldelyke ondersteuning, van my geene bulp verwachten kon. Terneergeslagen als zy over deze ontdekking was, werd hare aendachl evenwel voor ecu oogenblik door eene andere gebeurtenis van het onderhavige afgeleid. De sluier, die hel donker verleden van haer pleegvader omhulde, was voor een groot gedeelte opgelicht, maer allyd bleef er nog een klein hoekje bedekt. Op zekeren middag, loen Gondelwald zoover was gevorderd, dat hy weer eenigen tyd op kon zit ten, en ik my met hem en Nora op aengename wys onderhield, werd er door Dientje een briefje binnen gebracht aen hel adres yan den eerste. Dc reconva- gehf el werd verwoest. Het bliksemvoer ontstok den brand in de spits des torens, en aengezien geen da- delvke pogingen tot beteugeling konden worden ge daen, daer kerk en toren geheel alleen en op gerui- men afstand van huizen verwyderd stonden, was het vuer weldra van den geheelen toren meester en deelde zich onmiddelyk aeD hel kerkgebouw mede. 'Niellegenstaende inspanning van alle krachten, mocht hel niet gelukken iels te redden of te behou den dan dc in de nabyheid staende koslerswoning. De kerk. welke nu in puin ligt, bleef by den vrecse- lyken watervloed fSinl-Elisabeths vloed) van bel jaer 1121 in siand. Zy was eei tyds eene kerk van aen- zien, loen zy nog tot het oude bisdom van Lüik be hoorde. Ook bezat zy vele groole kerkelyke inkom sten welke met de invoering der zoogenaemde Her vorming zyn weggeraekl. Zy was sedert HilO in het bezit der protestanten, welke haer nog in gebruik hadden. Inwendig was zy voorzien van flink meuble ment benevens van een kostbaer orgel. De schoone loren werd gebouwd in 1717 ter vervanging van een vrocgercn, welke op den 27 juli 17(51 ten gevolge van bel blimsemvuer afbrandde. FRANKRYK. Verschrikkelyke Misdaed. Eene ysclykc misdaed is door een zieke, den genaemde Arnajean, in het gaslliuis le Beaufort gepleegd. Zaterdag morgend, omtrent 10 uren, nam hy een mes cn sprong woedend naer eene zuster van Liefde, welke hem zyn eten bracht. Een knecht kwam ter barer hulp en ontving in hel gelael eenen steek, die hel rechteroog uilkerfde de zuster werd aen den arm gekwetst. Men had juist den tyd de zael te doen ontruimen, voordat de misdadiger tol andere geweld dadigheden kon overgaen. Dan liep de ongelukkige door den gang naer de ziekenkamer der vrouwen dry werden in hun bed vermoord. De eerste had een messteek in liet hart bekomen en stier! oogenblikkelyk de tweede werd de keel afgesneden en de andere het hoofd verbry- zcld en do hersons doorsteken. De arme zieken vluchtten in de kapel en lot in de kelders. Gendarmen kwamen eindelyk aengesneld en maek- tcn zich, niet zonder veel moeite, van den moorde- naer meester. Een Bliksemslag. De Union,nationale van St- Gcniès (departement Gard) verhaell dat verleden week dc schapenhoeder Paul Pons, met twee zyner kameradon, eene kudde weidde. Eensklaps kwam een onweêr op zy brachlen de kudde naer den naeslgelegen stal en zette zich naby een open venster neer. Tcrwyl zy hun avondmael nuttigden, werd de stal eensklaps door den bliksem- siracl getroffen en Paul Pons viel levenloos op den grond. Vyf-en-twirilig schapen waien insgelyks door den slag gedood. De twee andere herders kwamen er mei den schrik af. rcrwyl de radikalen in Frankryk en de godde- loozen in Duilschland zich bereiden lot het eeuwfeest van Voltaire, vereenigden zich al de catholyken van Frankryk en andere landen om krachtdadig tegen dit eeuwfeest te protesteeren. Zooals onze lezers welen, heeft Mgr Dupanloup, de moedige bisschop van Orleans, in de fransche Kamers eene interpellatie aen het goevernement ge richt, betreffende zyne goedkeuring aen dit feest en het uitgeven van een boekdeel, bestemd om onder het volk de zedelooze leeringen van Voltaire te ver spreiden. Mgr. Dupanloop heeft van zynen kant een boek uitgegeven dat de vuigheid brandmerkt van den laffen beleediger van Jeanne d'Arc. Verscheidene bisschopper. hebben herderlyke brieven aen hunne onderhooringen gezonden en boeldagen bevolen, lot herstelling van de beleedigingen tegen den gods dienst en de H. Kerk door Voltaire uitgebraekt, en die zyne leerlingen thans hernieuwen door hun god deloos feest. De fransche vrouwen zyn insgelyks opgeslaen wy hebben verledene v/eek den oproep meêgedeeld, door haer aen al de vrouwen van Frankryk gedaen, om, alsprotestatie tegen het eeuwfeest, kronen te komen neërleggen aen den voet van het standbeeld der maegd van Orleans en len einde eene inschryving le openen om een gedenkteeken in hare geboorteplaats, op te richten. Die oproep werd in al de steden van Frankiyk be antwoord overal zyn thans inschryvingen geopend en komiteilen aengesleld, om meê "te werken tol de verheerlvking van Jeanne d'Arc. De catholyke pers is niet len achtergebleven. In al de weldenkende dagbladen van Frankryk heeft men acn het volk geloond, wat voor een man mon wilde foeslen. Een 3enlal ilaliaensche dagbladen, de Osservatore Romano en de Voce delta Verita, van Rome, de Osservatore cattolico, van Milaen, de Secilia cattolica, de Liberia cattolica en de Unita cattolica, hebben hunne prolestatiën gevoegd by die der fran sche catholyken. De Aucora van Bologna heeft eene inschryving ge opend voor het gedenkteeken, dat de vrouwen van Frankryk willen oprichten aen Jeanne d'Arc. Brieven van verscheidene maelschappyen van Genua en Senen zyn aen het paryzer dagblad l'Uni- vers toegekomen, de prolestatiën bevattende der ila liaensche catholyken legen 't schandelyk eeuwfeest. Zooals men ziel, is de verontweerdiging algemeen van alle kanten stygen prolestaliën op tegen hel feest, dal hier ten lande door de liberalen wordt vourgestaen en opgehemeld. Een nieuwe vliegende man. Dezer dagen zal zekere Ridaud, uitvinder van eene vlieg-machien, te La Vilelte eene eerste proefneming doen met zyn toestel. M. Ridaud zal met den luchtreiziger Triquelin een luchtbal opstygeu lot op eene hoogte van isuo lot 2000 meters. Voorzien van twee groole stollen vleugels, aen zyn gordelriem vastgehecht, en die hy met handen en voelen beweegt, zal hy op die huogto in de lucht springen, om vry als een vogel rond le zweven, indien hy ten minste niet, zooals alle vlie gende mannen, als een steen op den grond ploft. lecenl brak het bevend open, en las ons eenige rege len daeruit voor, welke eene dringende uitnoodiging bevallen van den eersten dokter van hel stadszieken huis te Z., om zoo spoedig mogelyk aen bedoelde in richting te verschynen, daer eene stervende vrouw hem eene bekentenis had te doen, zonder welke zy de eewigheid niet wilde ingacn. Gondelwald wierp hel briefje op tafel en haelde zyne schouders op, ten eiude zyne onmacht le kennen te geven om aen dit verzoek te voldoen. Wy voelden ons allen door nieuwsgierigheid geprikkeld, en daer hel minder ge past was eene der beide dames die taek op le dra gen, en Gondelwald zeker gaerne zag, dat ik my daermede belastte, liet ik hem niet lang in onzeker heid, maer verzocht hem eene volmacht, die ik on- middellyk opstelde, le onderteekenen, waermede ik in zyne plaets kon handelen levens voegde ik de belofte er by, om my terstond te vergewissen, wat er van de zaek was. Dit scheen geheel-en-al wat hy wenschle hy schonk zyne handleckening aen het bovengenoemde document, en weldra reed ik in den jachtwagen met Casper naer de stad. Toon ik aen het ziekenhuis kwam, had juist het uer geslagen, dal er geroepen wordtVreemden van den vloer en de portier wilde my niet nalaten. Ook het bewuste geschrift, dal ik lerslond vertoonde, nnsle de kracht den ouden grommigen man te overreden het gevolg hiervan was, dat ik my tamelyk heftig uitliet, en mvne stem zoo hoog verhief, dat zy doordrong tot de kamer, waer de doktor zich bevond. Eenigszius driftig kwam deze de gang inloopen, waerscbynlyk om den rustverstoorder tol zyn plicht le brengen ik liet my echter niel zoo gemakkellyk afschepen loen ik my overtuigd had, dal ik den dokter in levende lyve voor my zag. overhandigde ik hem de volmacht. Hy fronsdc ouder hel lezen zyne wenkbrauwen, nam my van hel hoofd lol de voelen op, en zeide kortal Het is le laet, mynheer, om dc vrouw te hooren zy is reeds overleden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2