De Professor en zjnc Pleegdochter. —m— ifrUiy UtaM? iM De grondwet van 1850 is eene groote foppery(Liberale gazetten en redenaers.) Wy, liberalen, zyn bang van de vrijheid. (Frère-Orban, April 1816.) De liberale party bestael maer om oorlog te voeren tegen de Kerk. Haer éénigst doelwit is, dien geduchten vyand te verpletteren en te vernietigen. (La Discussion.) God is zotheid en lafhertigheid God is huichelary en leugen God is het kwaed (Studentencongres te Luik.) Voorzeker is het niet in eene vergadering gelyk deze dat ik er my aen verwachten mocht van geloofsverzaking beschuldigd te worden. Hebben de geuzen op liun vaendel niet geschreven Liever turk dan papist (Goblet liberale candidaet te Brussel, mei 1878.) De zelfde geus Goblet gepraemd om de voetstappen te verrechtveerdigen die hy ten voordeele van proteslantsche domine's had gedaen, verklaerde 'l volgende i Indien ik aen 't protestanlsche consistorie geschreven heb, was het om den toegang der kapel van het museum te vragen voor protestantsche domine's, volmaekte liberalen, die niet meer dan ik aen de godheid van Christus en aen de a voorzeggingen des bybels gelooven. Zietdaer de waerheid. (Idem). Ons eindelyk doelwit is 't deze van Vol taire en der fransche revolutie de vernieti ging voor altyd van 'l catliolicismus en zelfs van alle christene gedacht, 't welk op de puinen van Roomen blyvende bestaen, er later de ver eeuwiging zou van wezen. (Bestendige en geheime onderrich tingen, St-Albin 458.) Heden verschynt de eerlooze (de R. C. Kerk.) weêr. Verplettert de eerlooze. (Chronique.) - Wy zoeken het niet te betwisten, ja, 't is de catholyke Kerk die wy bevechten. (Flandre libérale.) Al de liberalen beslryden het catholyk geloof door alle middelen en op alle wyzen. (Flandre libérale.) Zietdaer genoeg en gaen wy over tot de DADEN Onder de menigvuldige daden die onbetwist- baer bewyzen hoe geweldig de haet is die de liberalen tegen de R. C. Kerk en tegen hare kinderen voeden, zullen wy de volgende errin- neren. i° De stelselmatige schending en onteering onzer gewydde kerkhoven. 2° De geweldige uiteendryving der proces- sien te Luik, te Brussel en te Gent. 5° De mishandelingen of liever de zonne slagen aen de catholyke bedevaerders te Oosl- acker, toegebracht. 4° De sluipmoordery van Mechelen, alwaer vreedzamecatholyken.in de duisternis.metden dolk wierden aengevallen en doodelyk gewond. 5° De walgelyke kavalkaden van Brussel, Gent en Doornyk in de welke het H. Hert Jesu, de H. Moeder Gods, de Hll. Sacramenten wer den versmaed en de Bisschoppen, de priesters, de kloosterlingen en deftige catholyken, lot vrouwen zonder eenige verdediging toe, op de schandelykste wyze werden beleedigd, begekt, bespot en gehoond v^heeitfèn^hërTréiïIgen langs den openba ren weg geplaelst, het bestormen van kapel len die byna van week tot week bestatigd worden. 7° De verdrukking der armen, weduwen en weezen welke aen hunne kinderen een christe ne opvoeding en onderwys willen geven, met hen allen onderstand van het armbureel te weigeren als zy hunne kinderen naer de god- delooze scholen niet zenden. Zietdaer nu voor de daden. En dan durft men schynheiliglyk komen be weren dat het liberalismus zich met de religie niet bekommert Völksbedriegers, volksmisleiders zyn het die zulks beweren. DOCH, Dit passiepreken der liberale vossen zal hen weinig baten. Overal stryden de catholyken met moed en dapperheid. Zy hebben byna overal besloten het liberael juk te versloot'en. De verplettering der catholyken die de libe ralen in den zin hebben,zal slechts een droom beeld zyn. Onze liberale vyanden willen ons onze ca tholyke rechten en vryheden onlrooven dit mogen wy niet toelaten. Neen, de 11 Juni zal 't catholyke België ant woorden 't liberalismus zal over ons en over onze kinderen niet heerschen. Het kiezerskorps zal mannen naer de Ka- Oorspronkelijke Novelle door J. Vi\ IIEUEVOORT. Schryver van Wroeging en Genade, Ilel Gouden Bidsnoer, Levenscritiek, enz. 52* VERVOLG ZIE ONZE VOORIGE NUMMERS. Ik maekle een gebaer, dat zeker duidelyk myne teleurstelling moet uitgedrukt hebben, want by voerde my vreveling toe Gy moet u daer zoo ontevreden niet over tooneD, myuheerdit zyn gevallen, welke dagelyks voorkomen een doktor beeft hel niet in zyne macht, wanneer de naluer de hulpmiddelen oer kunst we- dcrslaet, het menschelyk mechanisme langer in werking te bouden. I)c vrouw is gestorven, omdat het my niet gegeven was haer langer in het leven te behouden. Haer biechtvader, die eenige uren voor haer dood, haer de troostmiddelen der Kerk toedien de, en voorzag, dat zy nog slechts kort te leven had, heeft de bekentenis echter uit haer mond ten papiere gesteld, welke zy onderteekend heeft. Ga even met my naer biunen, dan zal ik u hel geschrift ter hand stellen. Ik volgde den niet ten onrechte op my verstoorden geueesheer, die eene zeer bedaerd en ernstig man scheen, met eene bede om verschooning op myne hppen. Hy bracht my in eene Kleine spreekkamer, die, net maer eenvoudig gemeubeleerd, zydelings van de gang gelegen was. -r- Neem plaels, zeide hy, my een stoel aen- biedende, waervan ik eenigszins bedremmeld gebruik maekte. Ha, daer heb ik 't algeef my nu de vol macht in ruil voor het briefje Ik voldeed aen zyn verlangen. Re inhoud werd eerst in stile door my verslonden, daerna las tk over luid In het oogenblik, dal ik geroepen word om voor Gods rechterstoel te verschynen, wensch ik myn ge moed te verlichten door do bekentenis eener mis- dacd, door my twaelf jaren geleden gepleegd. In mers zcnJcn die onze catholyke rechten cn vryheden zullen eerbiedigen. Achteruit de polichinellen der logien Achteruit de landverraders, de volksverdruk kers, de mannen die voor niets anders gced •/.vu dan om ons laelste druppeltje zweet af te persenAchteruit de verdrukkers van arme weduwen en weezen Achteruit de socia listen, de koning moorders Dus met moed cn dapperheid gestreden en de zegeprael is aen ons KIESVERGADERING. De lieeren catholyke kiezers van de stad Aelst worden verzocht de vergadering by te woonen welke zal plaets hebben, Maendag 10 Juni aenstaendb, om 6 uren stipt, in den Kring de Vriendschap, korte Zoutstraet. Dagorde Maetregelen te nemen voor de kiezing van Dynsdag 11 Juni. Practische onderrichting over de nieuwe manier van stemmen. De heer Van Vreckem, onze gekozene voor t Senaet, zal tegenwoordig zyn. Berichten welke wy uit verschillende plaet- sen van ons arrondissement ontvangen, mel den dat de candidatuer van den heer Karei I an Vreckem, overal zeer gunstig onthaeld wordt. Men is het overal eens om te bekennen dat niemand weerdiger is dan hy wyleo den acht baren heer vande Woestyne te vervangen en ook dal onze zedelyke en stoffelyke belangen door niemand beter zullen verdedigd worden. Naerwy vernemen zullen de catholyke kie zers van ons arrondissement maendag aen- staende, zich in massa naer de stembus bege ven, om alle onze candidaten, uit erkentenis, met eene doorslaende en deftige meerderheid te vereeren. De dag van dynsdag zal dus opnieuw 't on- betwistbaer bewys opleveren dat 't liberael mac-onniek" of socialistische kliekske willicht voor altyd, in den azyntobben zal moeten bly- ven steken, waerin het, sedert etlelyke jaren, met al zyne liberale anjuinen en geusche kom kommers is opgelegd geweest. De tydingen die wy uit de verschillende ar rondissementen ontvangen luiden gunstig voor onze denkwyze. Vooral te Gent en te Antwer pen zal de stryd hevig zyn de houding en handelwyze der geuzery aldaer loonen klaer datzy van hare nederlaeg overtuigd is.Onze ca tholyke vrienden stryden moedig en dit voor zegt dat hunne zegeprael zal volledig zyn. Hoe hevigere stryd, hoe schitterendere zegeprael. Te Brugge schynt onze zegeprael verzekerd. Onze vrienden hebben de gegronde hoop dal de uitslag der stemming gunst'g aen onze party zal zyn in de arrondissementen Veurne-Oostende, Nyvel, Soignies, Charleroi, Hoei, Borchworm, Verviers en Arlon-Virton. Over den stryd te Audenaerde.te Dendermon- deen te Kortryk mogen wy zeer gerust zyn; de buizen liggen gereed. En 't zullen geene kleine zyn. Een der liberale candidaten te Dendermon- de heet Buysse, een voorgeschikte naem ge lyk met ziet. WETGEVENDE KIEZING. ldveI ge ni a R k c fykenzuTletf" clen ff juni de volgende schikkingen genomen wor den Eene vermindering van 50 p. c., op den prys der enkele koepons, wordt aen de kiezers toe- gestaen, op het vertoonen van hunnen kies- brief. Tol meerder gemak zullen de vertrekburee- len, aen de enkele pryzen, koepons afleveren die ook voor den terugkeer geldig worden, door er een daertoe bestemd zegel op te druk ken. De terugreis der kiezers moet den 11 juni geschieden. De koepons zullen slechts heen en weer gel dig erkend worden, indien de kiezers, bene vens hun koepon, aen den treinwachter insge- Iyks hunnen kiesbrief vertoonen. Deze kiesbrieven zullen by den terugkeer afgehaeld worden. De koepons, afgeleverd aen de officieren en militairen, die zich naer de stemming in de hoofdplaetsen van het arrondissement bege ven, zullen geldig zyn tan 10 tot 12 juni, inbe grepen. Geeraerdsbergen naer Aelst. Een speciale trein, stilhoudende aen de tusschenstatiën, zal ten 7 uren 55 min. 's morgends uit Gee- raedsbergen vertrekken, om ten 8 54 min. te Aelst aen te komen. In geval de kiezingen voor het vertrek der laetste treinen niet zouden geëindigd zyn, zul- dien tyd dienstbode by mevrouw Gondelwnld op Vlinderbeek heb ik het fleschje met vergif uil de werkplaels van mynheer genomen, en het verwisseld met een ander, dal zich op den schoorsteenmantel bevond, liet doel dal. ik mv hiermede voorstelde, en, helaes ook bereikt werd, was myne meesteres te dooden, en wel door de hand van haer eigen man. Ik had genoemde vrouw, om de Kwade bejegening welke ik dagelvks van haer ondervond, de dood ge zworen. God vergeve my dat wraekroepend gevoel, en de vreeselyke misdned, waervan myn meester, door myne schuld, valschelyk werd betichtHy zy myne arme ziel genadig, die al zooveel jaren met die misdaed bezwaerd, dacrvoor in het geheim biitcr heeft geleden. Nanni Wild. Barend Stoorvink, ccluiaen Gcrnl Knots, Sclulse"- Dal zyn twee ziekenoppassers, merkte dc doktor aan zy waren er by tegenwoordig toen Nanni Wild dc bekentenis, door den pasloor uil haer mond opgeschreven, onderlcckende. Het is een treurig geval, mynheer; hel ware te wenschou ge weest, dat de vrouw 'l van zich had kuunen verkry- gen, deze bekentenis cltelyke jaren vroeger te doen, dan zou er veel onaengenaams voorkomen zyn Leer zeker, antwoordde ik, zonder zelf te welen, wal ik eigenlyk sprak, daer ik byna stom van ontzetting en verbazing was. Ik wilde den genees heer niet langer ophouden, te meer daer ik bemerk te, dat hy van tyd tol tyd naer de deur zag, een niet onduidclyk leckcn, dat hy my gaerne zoo spoedig mogelyk Z3g vertrekken Ik bedankte hem vriendelvk voor den my bewezen dienst, cn toen ik my, na een beleefden groet, door de gang verwyderde, deed hy my lol aen de deur uitgeleide, met een goeden avond Ik hoorde hem daerna de trap ophollen naer de zickenzaelongctwyfeld had ik hem reeds te lang opgehouden. Hoe zal ik thans eene beschryving geven van de wyze, waerop ik door Gondelwald ontvangen werd Hy kuste my de handen, en verzekerd my met tranen in zyne oogen, dal hel een der gewichtigste dagen van zyn leven was. Nora en tant6 Bots konden in hel eerste oogenblik geen woord uiten. Eindelyk zeide de eerste len er byzonderc treinen kuunen ingericht worden. Deze treinen zullen in dit geval vei trekken, een hall uer na den afloop der kiesoperaliën. Eene plakkaert builen de statiën aenge- plakl, zal hel juiste uer aenduiden. W ETTELÏ K E B ES LU ITEN By koninklyk besluit van 4 Juni 11. zyn de heeren Woeste, Volksvertegenwoordiger van ons arrondissement en Betbune, Senateur van T arrondissement Kortryk en Gemeenteraeds- lid onzer stad, ridder van '1 Leopoldsorde be noemd. Wy sturen deze twee achtbare heeren onze beste gelukwenschingen toe. RECHTERLYK KRONYK. De korrektionneele rechtbank van Brussel heeft donderdag uitspraak gedaen in de zaek der studenten van de vrye universiteit. De betichte M. Charles, die te verantwoor den had voor de leiten in de Stormslraet, aen den Cercle Calholitjue gepleegd, is vrygespro- ken, daer zyne plichtigheid niet bewezen is. De twee studenten Bleyckaert en Nonnel, be schuldigd van opstand, betrekkelyk hel too- neel van de Si-Laureuliusstraet, zyn veroor deeld, de eene tot 8 dagen gevangenis en 26 frank boet. en de andere tot 100 frank boet. Voor dry der studenten, Zimmer, Sadin en Hamclralhe, die voor nachtlawyd lot 2 dagen gevangenis en 10 Irank boet veroordeeld wa ren, ''eelt de korrcktionecle lechtbank de straf staeude gehouden. De vierde, M. Dumont, is vrygesproken. STERFGEVAL. Maendag 11. is alhier, in den ouderdom van 71 jaren, in den Heer ontslapen den E. 11. Pieter-Paulus Coolens, oud-pastoor van St- Anlelinckx en van Kemseke en sedert ver scheidene jaren rusjende priester. Plaetsgebrek noopt ons de mededeehng der lykreden welke by de plechtige begravenis van wylen der. achtbaren heer T. vande Woe styne,'werden uilgesproken lot ons toekomend nummer te verschuiven. In den nacht van 5 lot 4 dezer maend dus tusschen maendag en dynsdag, is alhier eene diefte niet braek, ten huize der gebroeders Vanderpoorlen, schrynwerkers eu kooplieden in kleuren, aen de' Zoutslraetpoori gepleegd geweest De dief is, langs eene vensterke, op den tuin gevende, in eene beneden kamer ge dronken en heelt de kas of lessenaer die zich aldaer bevindt met geweld opengebroken. Deze kas bevatte eene beurs inhoudende dc som van fr. 275 in vyffrankstukken die hy an nexeerde. Onze stedelyke politie deed onmiddelyk de ieverigste opzoekingen om den dader te ont dekken. Weldra'bleek het dat er zware ver moedens bestonden ten opzichte van zekeren B. De Petter, oud 28 jaren, straetlooper of luilak alhier, die men in staet van dronken schap bevondt en, zoo het gerucht verspreid was, vyffrankstukken had laten wisselen. De Pelter werd.aengehouden, doch loochen de krachtdadig zich aen de diefte te hebben schuldig gemaekt. Ten einde raed en niet meer wetende wal antwoorden op de menig vuldige vragen die hem gesteld werden, heeft verbrast. De Petier is ter beschikking van den heer Procureur des konings te Dendermonde gesteld. In den nacht van dynsdag 11. heeft men in de St. Jozefskerk alhier, één oflérblok open gebroken die, volgens de verklaring van den koster, slechts eene som van 40 a 50 c. kon bevatten. Naer men vermoedt heeft de dief of hebben de dieven zich in de kerk laten sluiten. De daders zyn onbekend. Wy twyfelen geenzins ol de dieven der St. Jozefskerk zyn deze die reeds twee mael in onze St. Mart'inuskerk de offerblokken hebben geroofd. Onze politie doet ieverige opsporingen. Men schrylt uit GavereDe genaemde Felix Van de Weglie, stond te Dickelvenne, onder een eikenboomke, gedurende liet on weer van maendag namiddaghy werd door de bliksem getroffen, en dood ter aerde gesla gen. Men bemerkte op het doode lichaem niets dan eenige lichte kneuzingen. Eene moord is woensdag op den open baren weg, tusschen Henri-Cliapelle en Cler mont gepleegd. Een brouwersknecht van M. Laoureux, te Tliimister, keerde met zyn wa gen terug, na eene aenzieulyke som geld by de klanten ingezameld te hebben. De man kwam echter niet te huismen vond liern lieden avond met wonden overladen, dood nevens Dat is met recht eene slang, die wy aen onze borst gekoesterd hebben Hoeveel heeft Nanni Wild niet van ons genoten, en dan zoovele jaren met die misdaed op liet geweten te loepen, waervan haer voormalige meester beticht werd... Wel ik kan gee ne woorden genoeg vinden, om myne verachting uit te drukken Haer geweien heeft haer dan ook zeker in den laetslen tyd zoo geplaegd, dal zy ons niet meer onder de oogen durfde komen want anders zou zy gewis niet naer hel ziekenhuis zyn gegacn, zonder ons medclyden in te roepen. Zy heeft echter hare schuld beleden, en daer God haer zeer zeker hare zonden zal vergeven hebben, mogen wy, die insgélyks vergeving behoeven,niet haeldragend zyn.» Het is in zulke oogenblikken, dal wy het schoonste blyk van onze christelyke gevoelens kun nen geven, sprak tante Bels. Hoe hel zy, de lieer Gondelwald is in zyne eer hersteld, en eene zware grieve is hy hem opgeheven. Ik heb hierdoor in al die jaren veel geleden,» hernam de zieke duizende malen heb ik my over dc zaek in gissingen verdiept, en zeer dikwyls Nanni Wild verdacht. Ik vermoedde echter niel* dat de daed een gevolg was van boos opzet, maer meende, dat er eene vergissing in hel spel was, en zy om dc gevolgen vreesde, dit te bekennen Op een anderen tyd kwam hel my weer voor, dat liet niet zoo moest zyn, omdat zy altyd even goed voor my was, en, zooals ik dacht, zeker niel had kunnen verdragen, dal haer meester van eene misdaed werd belicht, waertoc zy, ware 'l dan ook onschuldig, toch de aen- leidendende oorzaek was. Hoe heb ik my in haer vergist Het is verschrikkelyk, om zoovele jaren on der verdenking te moeten leven zeide ik maer hel is nu eenmael geleden, en eene hetere toekomst doel zich wachten. Ik zal maer denken, sprak Gondelwald ik heb voor heigeen een ander misdreef geboet. Ach, er drukt my nog zooveel op hel geweien, dat tol nuloe ongestraft bleef, en waervoor ik boete be hoor te doen. o En zoo maekl hef een't ander weer goed,» vulde ik aen. Neen, dal zal ik niel zeggen, want iietgeeii ik misdreef is evenmin weer goed te maken. Ik mag dacrom de nagedachtenis van Nanni Wild niet al Ic zynen wagen op den weg. Een knecht welke hem vergezeld had, is verdwenen. Is deze mis schien niet vreemd aen bel schelmstuk, of is by ook liet slachtoffer van een moordenaer ge worden? Die vragen/.uilen door liet gerecht wellicht opgelost worden. Men schrylt uil Üurght. Donderdag morgend, teil 6 uren, ontdekte men in bet riet, acn den boord der Schelde, onder Burglit het Ijk van den genaemde Frederik Vergau wen, 55 jaer oud, boscliwachtcr, in dienst by verschillende partikulieren onzer stad. Men beslatigde weldra dat er eene misdaed was gepleegd; liet lyk droeg bet spoor van geweld, en aen den hals eene diepe wonde, welke by middel van een mes of dolk is toege bracht. Men veronderstelt dat Vergauwen onvoor ziens en langs achter is aengevallen, want liy heeft den tyd niet gcliaN gebruik van zyne wa pens te maken de revolver in zynen zak ge vonden, was inet 6 kogels geladen. De möordcnaer is niet gekend hel parket van Dendermonde bevindt zich ter plaetse en een onderzoek is begonnen. Het slachtoffer was een moedig en wakker dienaer; alle nach ten doorkruiste hy de bosschen en betrapte menigen wildstroopcr. Ook bad men hem reeds verscheidene malen met de dood be dreigd. Men denkt dal de moord uil wraek is gepleegd. Het gerecht houdt zich ieverig met liet on derzoek bezig. Al de gekende wildstroopers van Zwyndrecht, Burglit en den omtrek, moe ten hun alibi daerstellen. Vergauwen telde veel vrienden en kennis sen in onze stad, en allen zyn diep getroffen over liet ongelukkig lot dat de man getrollen heeft. Het slachtoffer was sedert verscheidene jaren weduwenaer hy bewoonde alleen een klein liuiske te Zwyndrecht. Wanneer hy 's nachts zyne ronde in de bosschen deed, was liv altyd gewapend met een revolver en een degenstok. DUITSCHLAND. Nieuwe Moordaenslag op den keizer van Duilscldand. Een nieuwe aenslag is zater dag gepleegd op het leven van den keizer van Duitscbland. Wy zullen ons vergenoegen met hier de aengekomene telegrammen mede te deelen om die yselyke misdaed later te bespre ken. De moordenaer is een materialist die met de sociael-democralen beulde. Berlyn 2 Juni. Heden achtermiddag, om 2 1/2 uren, heelt men op den Keizer geschoten, lerwyl hy op wandeling was. De Keizer is getroffen geworden hy is naer het paleis teruggekeerd waer de geneesiiecren in alleryl ontboden zyn De geweerschoten schyncn uit een huis, Unter den Linden gelegen, gekomen Ic zyn. Tweede Telegram. De Keizer is gekwetst aen den arm en de wang. De wonden zyn door grove loodkorrels toe gebracht. Derde Telegram. Men zegt dat zekere doctor Nobiling den pleger van dien nieuwen aenslag is. Hy heeft getracht zich te zelfmoor den. Het bulletin over den gezondheidstoestand van den, Keizer vermeldt dat de moordenaer twee schoten op l. ai. neen getost, net wapen was met grof lood geladen een derliglal kor rels zyn in liet wezen, liet lioold de armen en den rug gedrongen de wonden bieden geen onmiddellyk gevaer aen. Z. M. onderstaet veel pyn maer beeft het bewustzyn niet verloren. De algemeene toestand is eenigzins beter. Geleekenddoctor von Lauer. Koninklyk paleis, 4 1/2 ure 's avonds. Men leest in den Temps Karei Nobiling, is geboren den 10 april 1858, te Koelno, in de provincie Posen. Zyn vader was in betrekking by het bestuer der domeinen en geenszins onbemiddeld. Karei Nobiling heelt eene goede opvoeding genoten liy heeft zyne studiën gedaen in liet gymnasi um van Züllichan. Na hunne voltrekking, heeft hy zich eenigen tyd met lalidbouwkunde bezig gehouden, om de lessen der lioogescliolen van Halle en Leipzig by te wonen. Hy heelt zich byzonderlyk op landbouw- en staethuishoud- kuude toegelegd, maer ook de wysbegeerle, en rechten bestudeerd. Hy heeft,in *1872,zynen laetslen graed genomen: zynen doctors-thesis is getiteld De uitbreiding der landbouw kunde in den kring der Saele, en is aen een zyner proffessors, den raedsheer Roscher, op gedragen. Nobiling heeft zich aen de Hoogeschool van Leipzig onderscheiden door zynen iever veelbezwaren. Indien zy zich vergrepen heeft, ik heb hel op eene andere wyze gëdaen. Met welgevallen zag ik, hoe Gondelwald in krach ten loenam sedert dry uren hield hy zich onafge broken met ons bezig. Mogelyk had ook hel treurig, maer voor hem heugelyk bericht hem dermate aen- gegrepen, dat hy, niel wetende wal hy deed, gcene acht meer op 2ich zeiven sloeg. De raed, dien lantc Bels hem gaf, om nu jweer een weinig te gaen lig gen, werd dan ook terstond door hem opgevolgd. Toen de goede vrouw van dc ziekenkamer terug keerde. zag zy er zeer treurig uil, en ik bemerkte, dal er niets by haer aen haperde. Ook met Nora, was het niet in orde. Zy deed moeite om hel gesprek le vendig te houden, maer het ontsnapte myne aondneht niet, dat zy zeer algelrokkcn was, en haer geest by andere zaken verwylkte Het raedscl zou echter spoe dig opgelost worden. Nauwlyks was lanle Bels ge zeten, of zy bracht een geopenden brief uit haerzak te voorschyn, welke zy my voorlegde, met de woor den Dien heb ik ontvangen, toen gy weg wacrt; lees hem eens even. Met een vragenden blik op haer en Nora, die tra nen in hare oogen had, nam ik den brief ter hand cn begon te lezen Lieve Tanle, Het uer van vryheid is eindelyk voor my aenge- broken, gisteren middag om 5 uren ben ik uit de gevangenis ontslagen. Ik kan u geene beschryving geven van de vreugde, die my bezielde, toen ik voor hel eerst weder onbespied myne schreden kon rich ten waer ik wilde. Doch deze blydschap verkeerde, nadat ik eenige schreden had gedaen, in eene Iroos- teloozo droefheid. Ik werd eensklaps door een ge voel van schaemte aengegrepen, dat mv in myne be wegingen geheel-cn-al belemmerde. Iedereen, dacht ik, zag my aen, cn herkende in my een pasontslagcn gevangene. Ik wist niel waer ik loopen moest, om den lnnderlykeii blikken der menschen te onlgaen, welke my als met verachting overlaedden. Met myne oogen naer den grond geslagen, vervolgde ik lang- zaem myn weg toch hielp hei my niel, want ik voelde, dat iedreeu my aen bleef zien. O, myne lieve tante, liet was my of èr een verlerend vuer in myn lot bet werk verscheidene redevoeringen, in sludentenmaelscliappy en uitgetproken toonden reeds zyne socialilische neigingen aen. o Toen by de Hoogeschool verlaten had, ontving hy een ambt in liet bureel van de sta tistiek te Berlyn, en daerna ging by met de zelfde betrekking over tot liet ministerie van binnenlandsche zaken van Saksen, te Dresde. Hy volgde ter gelyker tyd de lessen van zynen toezichler, raedsheer Boclimesl, aen het Poly- tecbnicum liy nam ieverig deel aen de conle- rentiën die op de lessen volgden, en trof als gewonen tegenstander acn den schryver van den brie! die ons deze inlichtingen mededeelt. In juli 1877 deed hy, zonder bepaeld doel, een omreisje naer Londen, in België, Frank- ryk, Zwitserland en Oostenryk. By zyne terug komst verbleef hy eenige maenden te Berlyn zonder betrekking hy was voornemens eene kritische sludie in 't licht te geven over den economischen toestand in Duitscbland. Hy heeft in vergaderingen van den sociali- stischen werkersbond te Dresden conl'eren- tiën gegeven over de indrukken welke zyne reizen hem hadden nagelaten. De vader van Nobiling is over weinige ja ren gestorven zyne moeder is hertrouwd met den gepensionneerden majoor de Gaurain en bewoont Berlyn. Dry zyner broeders zyn offi cier in het Pruisisch leger de vierde heelt dit jaer zyne studiën aen de Hoogeschool van Halle voltrokken en legt zich in Saksen op de hofbouwkunde, toe. In een nieuw verhoor, heeft de moordenaer Nobiling verklaerd dat hy een soeiael-demo- kratisch doel behoogde. Hy heeft nogmaels verzekerd dat hy de vergaderingen der Berlyn- sclie socialisten bywoonde, en er bygevoegd, dat hy sedert acht dagen het besluit had opge vat den keizer te vermoorden, omdat hy over tuigd is dat het geluk van den Staet zyné ver- dwyning eischt. Holloway Pillen. Schele boofdpyn. Duizende personen onderhevig aen de onaengenaemsle aller pyncn, wanneer hun lichaem of hunne hersenen door drukkend ol vochtig weder is neergeslagen. De zui verende Holloway Pillen bieden een spoedig werkend miridc! acn voor dc genezing van de slechte spysver- tcring, de galaendoeningen en de winden. Voor de verzwakte en aen zenuw toevallen onderhevige ge- slcllen zyn deze Pillen hel best versterkend middel. Zy wyzigtn al de noodlottige gevolgen van de trage werking der leverzy verdryven dc uitspanning der zenuwen, en blyven nooit in gebreke om al de verstoppingen der ingewanden voor te komen en lot eene geregelde werking te brengen. Voor al de ziekten van den onderbuik, zyn de Holloway Pillen de beste medecynen welke men kan vinden, zy brengen dadelyk vcrligting en oen gevoel van wel- zyn aen, en '1 spicekt van zelf, dat zy talryke orga nen versterken, die liet raderwerk van de spysver- tering daerstellen, en in elk huis zal men het nut er van ondervinden. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgalie en zonder kosten, door do smakelyke gezondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysverleringcn, maegontsTekingen, de gal, de winden, de zuerheid, hel slym, de braek- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uilie- i iiifi al Ju vronordoro vorooraooLi, door borStOHtStC- king, keel, adcmslem, luchtpypen; blacs, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uil de herse nen en liet bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graefPlus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Dédé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, Angelstein, enz., enz., waervan uittreksel. N° 63,476. M. de Pastoor Compare!, van 18 jaren maegkramp. van maeg- en zenuwpynen, zwakte en nachielyko zweelingen. N° 47,422. Uitputting Baldwin, van volle dige verzwakking, verlamming der leden uit hoofde van jeugduitspanning. Verdun, 16 Januari 1872. N° 76,448. Sedert 5 jaren leed ik pyncn in de rechte zvde en aen de uitholling der maeg, van slechte spysverleringcn, enz. Il< aerzel niet u toete- vertrouwen dat uwe Revaienta my gered heeft, s Ernest Catté. Muzikant by het 63e linie-reg. Viermael voedzamer dan hel vleesch, spaert zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozen, 1/4 kil. fr. 2,25; 1/2 kil 4 fr. 1 kil. 7 fr.12 kil. 70 fr. De Beschuiten van Revaienta, in doozen van 4, 7 cn 16 fr. De Revaienta Chocolaet, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending tegen posl-mandael, de doozen van 36 en 70 franco. Bewaerplaelscn overal, by de apothekers en de kruideniers. Du Barry en C°, (limited) Kers van T Biof, IG, Brussel. Depots te Aelst, by Vanden Herrewegho en Beydler apothekers. Geeraerdsbergen, by D. Witlinck, apotheker. Ninove, by E. Druwé-Jelie. binnenste brandde, dal altyd feller en feller werd aengestookt, terwvl iedereen zich over mvne pyn verheugde. Ik gevoelde, dat hel woord .«dief» op myn voorhoofd stond geschreven, en ik voorlaen eiken voelslap langs myn levensweg op een vulkaen zou zeilen. Wat moet ik beginnen Ik schryf u dezen op het kamertje, waer ik myn intrek Jieb genomen. Morgen zal ikdejuwcelcn èn andere kostbaerlicden, die mama my nagelalen heeft, te gelde maken. Van de opbrengst hoop ik eenigen tyd te kunnen leven i.nderwyl moet ik eene betrek king zoeken, maer, helaes niemand zal my in zyn dienst nemen, en aen medelydende protectie ont breekt 't my geheel. Helaes 1 men weet den misdadiger te slrafl'en maer ua de boele hem weder op te heffen uit het slyk, waerin hy verzonken ligt, dit schynt iels te zyn, waeraen men niet denkt. Duizenden gedachten zweven my, lerwyl ik hier cenzaem zit. door hel hoofd. De duislcrnis begint reeds te vallen, en lerwyl de schaduwen zich ver- breeden slraell er in myne verbeelding een elder licht voor myne oogen, waerin de beeltenis der on- vergcetbare moeder verschynt, wie hel my niet ge geven was by baer sterven de oogen toe te drukken. O, ik gevoel, dat de dierbare voor my bidt en van God voor my uilkomst zal verkrygen. Gebeurt dit niet, dan vrees ik hel ergste van my, want ik ben de wanhoop God behoede my voor zelfmoord Zoo het u niet mogelyk is my te bezoeken, schryf my dan ten minste spoedig, want ik smacht naer een paer letteren van uwe hand ik woon Rei- nierslrael, N° 75. Nora is zeker al naer hel klooster, niet waer Ook zy zal voor my bidden, dat weet ik. Hoe hindert hel my nu, te moeten erkennen, dat ik een zeer slecht echtgenoot voor haer zou geweest zyn, en ik nam 'l haer toch kwalyk, dal zy my weigerde 0, hoe diep ben ik thans vernederd toch zou het my zeer veel waerd zyn te weten, of zy my veracht of een weinig deernis met my beeft. Wanneer gy haer scbryft, zie die reine ziel dan te bewegen, dat zy ook eens aen een brief voor my denkt welk eene vertroosting zou dal in myne droefheid zyn Uw ongelukkige neef Wouter Van der Geyn (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2