De Professor en zyne Pleegdochter. Ooslersche Kwestie. Maer o propos, zal er dan niels zyn voor de winners hoe armzalig ook voor Ant werpen? Zelfs geen armoedig projektje van een zesde ministerie En Gent dan Krygl hel vlaemsche land dan niets, hoegenaemd mets 15ah de vlaemsche provinciën tellen, by het verdeelen van den koek, niet meê. Volgens de Indépendance is er nog geen be slissing opziebtens de samenstelling van hel nieuwe cabinet. Er is nog niets zeker in al de tydingen dan de demissie van Jiet cabinet Jla- lóu eii de ontvangst van M. Frère-Orban in hel paleis. De Echo du Parlement gaet nogthans verder liet blad hetwelk als het orgaen van M. Frère, van hel oude doctrinarismus, aonzien wordt wil weten dal de koning MFrère- Orban belast heelt met de samenstelling van een nieuw ministerie, Onze berichten uit Brussel luiden altyd in denzelfden zin, als die welke wy hooger heb ben meegedeeld de geavanceerden, die in volle waerheid den triomf behaeld hebben en wier program het program van het liberalis- mus geworden is, willen van de oude pruik van M. Frère zooals zy hem broederlijk noe men niethooren.Zy willen hem ten hoogste in het ministerie dulden, doch het voorzitter schap mag hem in den ministerraed niet wor den toegekend. Velen spraken zelfs van een ministerie Janson-Goblet en verklaerden luidop, dat zy niet langer door de party dei- doctrinairs wilden om den tuin geleid worden. De algemeene dienstplicht, dat is iedereen soldaet en de inrichting van de burgerwacht op den buiten, steken reeds de ooren op tus- schen de namen, die voor hel ministerie van oorlog aengewezen worden. Men noemt als toekomstige ministers van oorlog M. Renard of M. Brialmont, alle twee voorstaenders van hel pruisisch systeem, volgens welk iedereen, en dit in de schoonste jaren van zyn leven, moet soldaet zyn. 't Zal uwlkom zyn aen het land doch men zal aen de klagers antwoor den Gy hebt het gewild. Zal er eene ontbinding van de Kamers zyn Die viaeg wordt verschillend beantwoord. Het Journal de Liége wil eene ontbinding; maer de Indépendance denkt er zooniet over en Ze>t De ontbinding en waerom Wy begrepen haer twee maenden geleden, terwyl het land den 11 juni geroepen was voor de helft het mandaet der Senateurs en dat der Volksverte genwoordigers te hernieuwen hel scheen ons natuerlyk van die byeenroeping van het kie zerskorps gebruik te maken, om de heele Ka mers te vernieuwen, in de voorwaerden dooi de nieuwe wet bepaeld. a Men heelt ons geantwoord dat dit niet noodig was. En nu, den dag na de gedeeltely- ke kiezingen,die aen onze opinie in de twee Ka mers eene meer dan voldoende goevernement- eele meerderheid geven, eene meerderheid die aen onze tegenparly toegelaten heeft acht jaer lang aen hel bestier te blyven komt men voorstellen den stryd op nieuw te beginnen, onze vrienden aen nieuwe proefnemingen is te Brussel gearriveerd zyne oogen, zoo meldt het blad, blinken nog koortsachtiger dan ooit t De Eloile zegt, nietlegenstaende al die postu lanten, de onderhandelingen voor het vor men van een liberael kabinet, heel moeilyk nullen zyn. Een depêche uil Brussel aen het amster- damsch Handelsblad meldt Het gerucht loopt, dat M. Barade poriefolie van. justicie weigert. Olwel men weigert hem?... In een der groote bladen van Parys, in de Patrie, leest men het volgende Wy wachten het nieuwe beslier aen het werk doch var. nu af kan men zeggen dat de rust nergens in België is gestoord geworden Als men nagaet dat voor de kiezingen, de dag bladen van alle kleur verklaerden daler troe bels zouden uitbersten te Brussel en m de provinciën, als de calholyke party won, mag men daeruil besluiten dat de liberale paity de eenige is die zich zou geoorloofd hebben lot ge weld over te slaen om hare neëi lagen te ivreken. Vandaeg ligt in België de calholyke party on der maer geen liarer aenhangers denkt er aen de openbare rust te verstooren. Die sim pele opmerking doet zien welk groot verschil er beslaet, onder opzicht van vaderlandslielde en eerbied voor de wet, tusschen de liberalen en de catholyken in België De volgende lyst van liet nieuw ministerie is in omloop.Financiën, M. Frère-Orban, voor zitter juslu ie, M. Graux binnenlandse he zak ken, M. Uollin-Jaequemyns oorlog, generael Yieite openbare werken, Saincleletie buiten land, M. de Chimav, vertegenwoordiger van Thuin. Men begrypi dat wy dit nieuws enkel als gerucht meêdeelen. Wy treffen in de Chronique de volgende re gelen aen op de welke wy de aendacht onzer geëerde lezcren inroepen. Luistert Indien het cabinet (het nieuw liberael mi tt nisterie) het niet noodig oordeelt lot eene ontbinding der Kamer over te gaen-, zal de kleine groep van 7 of 8 progressisten, die tot hiertoe in de liberale minderheid ver- smolten waren, eenen doorslaendèn invloed verkrygen in de Kamer van Volksverlegen- o woordigers. En inderdaed, de medehulp dezer ol b o progressisten zal aen 't ministerie onmis- baerzynom zyne meederheid te vormen, en deze ganscli bezonderen toestand zal hen toelaten voorwaerden van medewerking te stellen waervan 't goevernemer.t, bon gré mal grézal verplicht zyn rekening te hou- den. Gelyk men ziet, zal de samenstelling van het liberael cabinet met meer dan ëéne moeiclvk- lieid gepaerd gaen. Er zyn er immers te veel die aen 't schotelke willen lekken en trekken. Gomar zaliger gaen ontgraven Maar kom, kom, laet er ons nu van zvvygen Ze zitten toch in de muit. En konnen er nimmer uit Archkadééééééééé RECHTERLYK KUOiNYK. De rechtbank van Angers heelt dezer dagen eene uitspraek gedaen, \W.lke door de liberale dagbladpers niet zal worden vermeld. In april nam gansch bovengemelde drukpers een lasterend artikel over van de XIX8 Siecle, en betreffende feilen welke zouden hebben plaets gehad, in eene school van klooster zusters te Pruniers, by Angers. Men beschuldigde namelyk eene dier gees- telyke onderwyzeressen de grofste mishande liu'geii te hebben gepleegd op een kind, dal aen hare zorg was toevertrouwd. Een gerecli- telyk en bestuerlyk onderzoek werd met de grootste nauwkeurigheid en strengheid inge spannen en de overste der kloosterzusters werd voor de korreklionneele rechtbank ge- bracht. Voor de rechtbank van Angers bleek uit de verklaringen van een twaelflal getuigen, dal de zoogezegde mishandelingen bestonden in het enkele leit. daï de zuster aen een meisje van een doorslecht karakter en dat gedurig de klassen stoorde door onophoudelyk schreeu wen, een dun slokske in den mond had gege ven dat achter het hoofd met een koordje werd vastgemaekt. Ecnsluidens de besluitselen van het open- baer ministerie, sprak de rechtbank de kloos terzuster *vry, en veroordeelde den vader van het meisje tot de proceskosten Nauvvelyks was die vryspraek afgekondigd of al de kinderen, welke als getuigen waren opgeroepen en die zich in de gerechtszacl bc vonden, vielen de kloosterzuster, hunne on- derwyzeres, om den hals. De' A7A'C Siècle zal, volgens gewoonte, zich wel wachten aen zyne lezers de vryspraek te doen kennen der Moosternori, die nogthans door dit blad zoo schandelyk is gelasterd. Zaek dei Bank de Belgique. Men weet dat de beschuldigden in de zaek der Oanque de Belgique zich in kassatie voorzien hebben le gen het arrest der kamer van inbeschuldiging stelling, welke hen heelt verzonden voor de assisen der provincie Braband. Eerst in het begin der maend juli zal de 2° kamer van het verbrekingshof uitspraek kun nen doen over de voorziening in de zaek 't Kinl. Naer alle waerschynlykheid, zal dus de opening der groote assisen van Brabant nog moeten verschoven worden. Meester Eremen en Beenen, alias vitesse, heelt, ter gelegenheid van den liberalen zege- prael van d nsdag, twee prulsclu-illjes uilge- - geven. Op een dezer wordt de Denderbode in bloot te stellen, zy die zulke wonderbare j eene muit zittende voorgesteld, tinooinaen gedaen hebben om boven te komen! 1 Abues. jongen, 'l is de Denderbode met die poogingen gedaen hebben Men zou zonder noodzakelykheid een tweeden keer, kort achtereen, de kiezers van hun werk, van hunne zaken halen, om hen in de kiezingskoorts te stoolen, en dit nadat men geweigerd heelt hen over eenige dagen de al gemeene uitspraek te laten doen, die men van daeg weer eischen zou Legge die tegenstrydiglieid uil wie kan. Wal ons betreft, wy kunnen niet gelooven dat dit ontwerp inderdaed bestaet en wy zyn over tuigd, dat het blad welk dit denkbeeld vooruit zet, na gedacht te hebben, het eerst van al zal erkennen dat er niet verder aen te denken valt. De Eloile zou wel geerne ontbinden maer die hipokriel heelt geen vertrouwen in de 70 stemmen van Antwerpen, in de céne rampza- zalige slem van Brugge. Men moet er goed op nadenken zegt hel blad Misschien zou het voorzichtig zyn, vooral- gaendelyk het kieswethoek tevolledigen. Het geen in ander woorden wil zeggen men moet vóór dat men iets waegt, hel kieswelboek veranderen ten nadeele der catholyken. De gewezen ministers zyn door den koning ontvangen, die Jhen persoonlyk veel welwil lendheid heeft betoond. De Moniteur kondigt aan dat de ministers hunne demissie hebben gegeven, zoodra zy den uitslag der kiezingen kenden. M. Pirmez is te Brussel aengekomen M. Saincteletle. zegt het Journal de Bruxelhs, heeft Bergen methardes et bagages verlaten en Abues, jont, hier in de muit zit.... 't Zyn andere rare vo gels die in de muit zittenen dit wel sedert lang en zeer langMaer meester Eremen en Beenen weel dit niet, daer zyn wy zeker van. Weet gy, onnoozele sprinkhaen, wie er hier te Aelst, sedert 1852, in de muit zit? Wel al de liberale candidaten. al de hert lappen en schryvelaers van 't Verbond, al de liberale kenliuibens die hier van hunnen neus zyn komen maken, gelyk gy en 't stinkerke. Al die rare liberale vogels zitten hier, sedert 1852, in de muit te koekeloeren en zich de vuisten af te knagen. Zoodus van 1852 tol 1878 dit rnaekt item 26 volle jaren. Zeg eens, kadé, hoeveel galeiboeven kent gy wel die 26 volle jaren in do muil gezeten heb ben zonder er uit te komen Ziel gy nu niet dat gy u al wederom de kneu kels verbrand hebt en dat het de Dendei bode niet is die in de muit zit, maer wel gansch 't liberael aelslersch haspelke Gevoelt gy niet dal er voor hel liberael has pelke geene verlossing uit de muit te hopen ol te verwachten is Gevoelt gy dat niet, wy zeggen 't u voorop en daerby dat de collectie, in 1878, nog zal vermeerden. Buiten gy, meester Eremen en Beenen, die er, by eersten valdag, zekerlyk in moet, zal zy verder nog verrykt worden met de liberale har.newuilen die den laetsten dynsdag van October aenstaende op den aulaer van 't maconnismus zullen geslachtofferd worden. O gi onnoozele pannelat, moest gy daervoor nen ouden cliché van t uitgeteerd Verbond van Wisch uwe tranen afgeloof en hoopik gevoel thans zeker, dal het in myne macht ligt u spoedig eenige verademing in uwe droefheid te schenden is hel niet ia het hetreurensvvaerdig ge val, dal wy zoo even bespraken, dal in een ander, wal u niet minder ter harle gaet. Ternauwernood waren deze woorden myn lippen ontsnapt, of Nora greep my by den arm, en zeide 0, vlei ons met langer met eene ydele hoop, zeg ons duidelyker, wal gy bedoelt Op dit oogenblik kan ik my nog niet verkla ren, doch overmorgen zult ge van my hooren heb lol zoolang geduld riep ik uil, terwyl ik my van Nora losmackle en de gang inylde, door beide dames gevolgd. Aen de deur riep ik hacr een vaerwel lot wederziens toe, en spoedde my voort in de duister nis van den avond. Oorspronkelyke Novelle door J. I>. WAN I2EI»EV»OS6T. Schryver van Wroeging en Genade, Hel Gouden Bidsnoer, Levenscriliek, enz. 53# VERVOLG ZIE ONZE VOOR1GE NUMMERS Dat is een recht treurig schryven, zeide ik, terwyl ik hel dichtvouwde en opnieuw adres gaf ik wit gelooven, dal het u droevig stemt. Indien hel niet te laet wordt, zal ik Wouter vanavond nog eens bezoeken, als ik naer huis ga. Anders kan er niels van komen voor overmorgen Ik raedpleegde myn horloge, en ontdekte dal hel te laet was vóór ik in stad kwam, zou hel midder nacht zyn. Als by toch, in *s Hemels naem, maar goeden moed hield riep Nora diepbewogen uil Hy ver trouwt niet genoeg op God. Ik wilde hem zoo gaeruc doen begrypen, dal als de menschen ons verlaten. God ons hel meest naby is. i« Ik heb eene flauwe hoop, sprak tante Dels, terwyl zy een traen wegpinkte, dat hy in de eerste opwelling van zyne smart heeft geschreven, en hel langzamerhand, wanneer hy wal tot bedaren komt, wel met hem schikken zal. Hy kan ook niet gehecl-en-al aen zyn lol overgelaten worden wy moeten zooveel mogclyk voor hem zorgen, hernam ik, in myne ziel over tuigd, dal ik al'zeer weinig voor hem kon uitrichten. Toch' zocht ik de beide dames te toosten zooveel m myn vermogen was, doch het ontging geen van beiden, naer ik geloof, dat myne troostredenen, op een zeer zwakken grond rustten. Eindclyk was hel lyd voor my orn lc vertrekken. Toen ik opstond, werd ik door een onbesehryfbaer medelyden met de vrouwen bewogen. Hel bedrukte gclaet, dolik van beiden te aenschouwen kreeg, boeide my aen de plaets waer ik stond, en hel was met eene nokken- antwoord zal velen niet bevredigen j. ,i... ;i lino» iftonnieicr.if» I hoi. nnw3chLe.il van een vriend aen hel De zegeprael der liberalen is bier in den nacht van dynsdag tot woensdag, met gehuil, getier en gevloek gevierd geweest. Het liberael muziek gevolgd van eene bende canaillevolk beeft ganscli den nacht de straten afgedwyld en de nachtrust van menigen burger gestoord. Üuze politie heeft weèr natuei lyk niets ge hoord, 't is immers sedert lang dal zy doof is geworden. En nogthans men huilde geweldig aen hare ooien van't ongediert der papen, kerk gezangen en liedjes te schurft om ze te noe men. Woensdag zag men, hier en daer, doch in zeer klein getal, het nationael voendel in onze straten wapperen aen de huizen van eenige gekende geuzen die nooit naer kerk of kluis omzien. In den namiddag, zond het liberael kliekske twee trommelaers rond de stad ge volgd van den drager eens groot plakkaerts waerdoor eene groote liberale manifestatie tegen avond aengekondigd en den liberalen verzocht wierdt een vaenlje uit te steken. Aen dit verzoek voldeedt by na niemand en de grrrroote liberale manifestatie maekle fiasco.... Builen een dozyn liberale sprinkhanen en slokslagers en de' gewoonelyke straetbengels, die scl.roomelyk veel lawyt maekten, volgde niemand het liberael barakkenmuziekske.Rond 12 uren werd deze nachtruststooring op bevel van den heer Burgemeester gestaekt. De volgende lieeren van ons arrondisse ment zyn door 't lot. aengewezen om deel te maken van den jury der assisen onzer provin cie voor den 3" trimester, welke zullen geo pend worden te Gent, den 8 juli aenstaende, om 10 uren 's morgens, onder voorzitterschap van den raedsheer De Schryver MM. Van Oudenhove-Van de Perre, fabrikant, te Denderhautem. P. Roman, notaris, teNinove. P. Vanderpoorten, gemeente-sekrelaris, te Erembodegem. V. Antheunis,brouwer,te Geerardsbergeu. K. Van de Mergel, notaris, te Soltegem. Zondag acht dagentrekken al de liberale associatiën naer Gent, om hunne vrienden aldaer te gaen gelukwenschen. Op de veemarkt, welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 1027 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen, per kilogram op voel zyn ossen. fr. 0-92 tot 1-13; slieren, fr. 0-71 tot 1-04 koeien en veerzen 0-74 tol 1-04. Gedurende het galabnnkel, verleden zon dag aen hel hof te Brussel gegeven ter eere van lord Beaconsfield, gevolmachtigde van Engeland by het kongres te Berlyn, heeft de koning een heildronk ingesteld aen de ko ningin, aen hel gelukken van het kongres, en aen den viede. Lord Beaconsfield is aenstouds rechtgestaen, en heeft onmiddellyk in den naem der koningin van Engeland, geantwoord datzoo lang er een Engeland zal zyn, er ook een België wezen zal. Die woorden hebben een diepen indruk in het paleis teweegge bracht. De afrikacnsche internationale vereeni- ging heeft van M. Wauthierde volgende depe- che uit Zanzibar ontvangen. M. Dutrieux is aengekomen onze dragers bevinden zich reeds te Savidani, alwaer M Cambier op hen wachtte. M. Dutrieux en ik zullen hem op 1 juni ingeliacld hebben. Wy zullen omtrent 7 juni onze reis naer hel binnenland onderne men. Onze karavaen beslaet uit dry honderd vyflig man. Alles wel. M. Stanley, de beroemde ontdekkings reiziger, is maeudag te Brussel aengekomen en heeft zich aenstonds naer hel paleis des konings begeven, alwaer vertrekken gereed gemaekt waren voor hem en zyn gevolg, 's Avonds had aen het hof een banket plaets, by hetwelk M. Stanley tegenwoordig was. —Dynsdag avond,hield een koopwaren trein stil inde statie te Waterloo eensklaps brak eender ketens en een twalllal waggons, van den trein gescheiden, rolden met verscluikke- lyke snelheid de helling af naer Khodes-St- Genèse. Uit Waterloo en uil Rhodes werd aen stonds naer al de statiën der linie getelegra feerd. De statieoverste te Calevoel-Ukkel ont ving de depeche, op hetzelfde oogenblik dat de reizigerstrein n° 369 van Brussel naer Charle roi gesignaleerd werd. Eene botsing was on- vermydèlyk. De statieoversie snelde naer den excentriek en bracht de koopwarenwaggons op het vermydingspoor. De waggons werden verbryzeld, doch de reizigerstrein, welke kroppens vol was, kwam zonder ongeluk in de statie aen. De geuzery ziet meer en meer dat zy te Antwerpen niet veel recht tot spreken heelt. Zy weet zeer goed dat 80 briefkens onwettig vernietigd zyn, en de Meetinglysl zonder dat met eene gemiddelde meerderheid van 21 stemmen boven was doch wy weten ook dal de meerderheid in de Kamer, geus zynde, er geen hoop bestaet, om die stemmen ten onzen voordeele te kceren. (Handelsblad.) De liberael pers doet zien waer de schoen sedert lang vrong: Het vlaemsch land, zegt VEloile, heeft nu ook liberale represan- tanten. Op een ander plaets jubelt het blad en doet zien dat er buitenlandsch belang is, dat de liberael parly in haren stryd tegen het na- tionael-vlaemsch kabinet aendreef: Het laetste klerikael ministerie in Europa is ver dwenen. België is gered Waervan is België gered?... Van het kwaed humeur van M. von Bismark misschien Ja, wy begrypen dal M. von Bismark heel te vre- dén zal zyn De Patrie van Brugge zegt, dat zekere jonge geus. alvorens gaen te kiezen, zyn vader dien hy verdenkt van catholyk te zyn, in zyne kamer' had opgesloten. Men ziet er zyn voor die party gangskens van verschillende soort. Een jammerlyk ongeluk had zaterdag morgend plaets in de gemeente St-Michiels. Het 21' regiment jagers ie peerd, in garnizoen te Brugge, had zich naer die gemeente in krvgsoefening begeven, liet peerd van den jager Frans De Waele, steigerde in een der dreven, en de ongelukkige jager werd tegen eenen boom geworpen en verpletterd. De dood was oogenblikkelyk. Het lyk van den ongeluk- kigeri soldaet is naer Brugge gebracht en aldaer begraven. De Courtier de l'Escaut meldt dat dyns- een inwooner van Doornyk, de genaemde Ja cob, meesler-schoenmaker, dood gevallen is op het oogenblik dat hy zyn stembrief in de kiesbus had gesteken. Woensdag werd te Charleroi, omtrent 8 1/2 ure 's morgënds, een moord gepleegd in de koolmvn-, la Blachisserie, naby de Porie de Mons. De" genaemde Réné Meurice, bevond zich in die koolmyn, ongeveer 600 meters diepte. Hy deed eenige opmerkingen aen zeke ren Lemoge, wonende te Dampremy, welke onder zyn toezicht geplaetst was. Lemoge, in woede ontsteken, wierp zich op Meurice en bracht hem met een scherp werktuig, gezegd avresse, een steek toe in de linkerzy. De dood was oogenblikkelyk. Het slachtoffer, 28 jaren oud, laet eene weduwe met dry jonge kinde ren achter. De moordenaer is aengehouden. Men schryft uit St-Laureins Eenige dagen geleden is alhier brand ontslaen op de hofstede, bewoond door Fr. Verbeke. Het huis met gansch den inhoud, meubels, beddengoed en kleêren, werd vernietigd. Daercuboven is eene som van 503 fr. in zilveren en gouden geld in den brand gebleven. Door de spoedige lusschenkomst van de geburen werd de scliuer en de koestal behouden en hel vee gered. De schade bedracgt ongeveer 2000 fr. Alles was verzekerd. De brand was veioorzaekt door het vallen van eene petroollamp. ZELFVERLOOCHENING. Wy allen hebben ieder op onze beurt van die dagen, dal liet leven ons nog al aenslacl De wereld komt ons geheel anders voor dan vroeger, cn wy schvnen opeens al onze bekomn.eringen te vergelen, omdat wy de gegronde hoop voeden, dal onze ziels- bezvvaren met één zullen verminderd worden. Zoo was ik den volgenden dan ook buitengewoon in myn humeur. Er kwamen reeds vele dagen in myn leven voor, dal ik myniei gaerne aen een blik in den spie gel zou gewaegd hebben, uil vrees voor myn eigen gelaet terug te deinzen, cn thans veroorloofde ik my deze ydelheid met eene opmerkclykc sloulmocdig- hcid. Ik betrapte my waerlyk op een glimlach, en dal nog wel een, die van de meeste zelfvoldoening getuigde. Wat was er toch aen de hand, dal ge zoo opge ruimd waerl, zal de lezer willicht vragen, en ik geef hem eenvoudig ten antwoord, dal ik my met dc tic meeste zorg gekleed had, cn nu naer liet spoor wegstation vertrok, om een vriend af te halen. Dit er is toch in de stem, dat ik haer toefluisterde het opwachten van een vriend aen hot spoorwegsta tion zooveel aengenaems, zooveel byzonders niet ge legen immers zoo iels komt dagclyks voorcn toch maekle de dag, waerop ik dit deed, en nog meer de volgende dag, een der heuglyksle van myn leven uil. Wie 'l dan was, dien ik af moest balen Ja ziel ge, waerdc lezer, om dat zoo maer ineens te zeggen, het gaet niet, gy moogl raden en gissen zoo veel gy wilt, en mogelyk zoudl ge, om een alle- daegsch spreekwoord te gebruiken, zelf den bal niet misslaen, maer ik zou my toch het genoegen verschaffen u in het onzekere te laten, dat omdat ik zoo gaerne met nieuwsgierige lui den spot dryf. Word iiu niet boos,, wyl ik liet gen durf u tol bel voorwerp myner spollernyen te makau, want waerlyk, hel geschiedt met goede be doding, zoo ik uwe ti ouwe belangstelling eeo wei nig op dc proef stel De knoop van ons verbad zal zich ter gelegener lyd cn plaets ontwarren, en ik moet my dus behelpen met het spreekwoord, dat eepe oude taker, die by zekere famific nogal eens over den grond was, gy denkt toch, hoop ik, niet het geheele jaar door, altyd in den mond had lk kan alles niet zeggen zonder spreken 1 Maer het leven is eb en vloed. Terwyl de een zich ver heugt. heeft de ander reden lol droefheid, en, die vandaeg zich vroolyk cn levendig gevoelt, wordt morgen uitgelachen,' of, wilt ge 't mooier, beklacgd, omdat hy thans weer met 's levens tegenheden tc kampen heeft, waernicde de eerste het den vorigcn dag wat al tc druk had. En zoo ging liet ook met my, of liever, met ons, want we moeten toch altyd mei twee zyn, willen we vergelykingen maken. Om nu eens dadelyk tot de zaek te komen ik was vroohk, cn Wouter had maer al te veel reden om treurig te zyn. Terwyl ik my bly gestemd naer hel spoorweg station begaf, zal hy in bittere droefheid alleen op zyne kamer. Zoo ik u den toestand, waerin bv zich bevond, cn hetgeen hem wedervoer, naer eisch wil schetsen, krvgt ge eene geschiedenis, die niet in alle deelen rooskleurig is - toch wil ik beproeven die te leveren. Wal ik u van hem verhalen wil, heb ik naderhand uil zyn mond opgeleekend ik vraeg dus heel deftig, zooals sommige redenaers dat gc- Hel kongres van Berlyn is donderdag middag door M. on Bismark geopend, in de tegen woordigheid \anal de gevolmachtigden, uit genomen die van Turkye, welke waerscliynlyk eerst vandaeg te Berlyn zullen kunnen aen- komen. De openingszitting werd gansch be steed aen de verkiezing van den voorzitter en der sekretarissen. M von Bismark zal de de batten leiden de sekretarissen zyn MM. Ra- dowitz, de Mouy, Herben von Bismark, Dusch en Bueher. die byzonder met de archieven is gelast. Men meldt uit Berlyn dat het kongres waerscliynlyk langer zal duren dan men in den beginne dacht de vergadering zal slechts over ander dag zitting houden, ten einde de gevolmachtigden in staet zouden zyn de noo- dige inlichtingen van hunne onderlinge goever- nemetilen te bekomen Men denkt heden dat het kongres ten minste dry weken duren zal. Een byzondere depeche uit Berlyn meldt dat de eerste zitting van hel kongres donder dag is geopend ten 2 uren, en tot 4 1/2 ure heeft geduurd. Op voorstel van M. Andrassy is M. von Bismark met eenparige stemmen tot voorzitter gekozen. De eerste beslissing van het kongres was, dat de leden liet volstrekste geheim over de beraedslagingen bewaren zou den. Men scliynt te zyn overeengekomen dat er enkel volledige zittingen zullen gehouden worden, wanneer er eene overeenkomst zal zyn getroffen over byzondere kwestiën. HOLLAND. Thans meldt men ons, zegt de Nieuwe Bot- teril. Courant, dat de Gybelatid naby Brandvvyk twee wille raven gevangen zyn. Op die manier zouden de witte raven gaen ophouden eene zeUlzaemheid te zyn en loopt een onzer zegs- wyzeti gevaer onbruikbaer te worden. FRAXKRYK. Verhagelil Graen. Een landbouwer te Montbois (departement der Ardennen), wiens graen verleden jaer verhageld was, herinnerde zich voor den oogst, dat zyn vader in dergely- ke omstandigheden zyn graen maeide en een voudig den grond omspitte zonder te zaeien. Ilel volgende jaer had hy een prachtigen oogst gewonnen op het veld waer dit gedaen was. De landbouwer wilde thans insgelyks be proeven, wat aen zyn vader zoo wel gelukt was. Hy maeide zyri graen en spitte den grond om. Dezelfde goeden uitslag bekroonde zyne poging. Iedereen, zegt de Courrier de Vousiers, die het aengehaelde verliaelt, kan thans op zyn veld het prachtige graen bezichtigen, dat ten minste ééne maend vroeger zal kunnen inge- oogst worden dan het graen op andere velden. DU1TSCIILAND. Socialismus. In eene korrespondentie van Berlyn, leest men Neem liierby in aenmerking de arresta- tiëii, die de poïicie buitendien nog dagelyks overal in den lande doet. Te Dessau zyn onder anderen ook ambtenaren in hechtenis geno men. Te Leipzig heelt zy zelfs socialisten ont dekt tot onder de leden der direktie van het konservatorium, dat wil zeggen van die soort van socialisten, die evenals een aental gear resteerde mannen, vrouwen en jongens, open- lyk Nobiling wegens zyne daed vereeren. Gisteren heeft men hier eene heel onstui mige scène gehad, daer het volk twaelf man nen en dry vrouwen woedend te lyf wilde, terwyl zy naer het policiebureel werden ge bracht. Zy zouden ongelwyfeld vermoord zyn, wanneer (de gewapende manschappen niet krachtig hadden doorgetast. Een socialist, Löwenstein genaemd, die te Stettin was aen gehouden, onder beschuldiging van medeplich tigheid in de zaek van Nobiling, heelt zich in de gevangenis opgehangen. o Vooral by de studenten worden nog huis zoekingen gedaen. Nu en dan zyn er ook eeni- gen aengeliouderi, maer, op één na, allen weêr op vryë voeten gesteld. Ook zyn hier vier vrienden van Nobiling in echtenis genomen één daervan beet von Fiebig, zynde de naem van Nobiling's moeder. De justicie had hen reeds sedert maeudag opgespoord. Zy hadden zich aenvankelyk uit de voeten gemaekt, maer zyn, in het vertrou wen dat er op hen geen acltt werd geslagen, weder voor den dag gekomen en toen aenge houden. woon zyn, voor 't laetst nog eens uwe toegevende aeudachl. Het was in dc laetste dagen van November, toen een grimmige noordoostenwind de eenig overgcble ve bladeren van 'l geboomte rukte, om ze grillig- warlend door hel luchtruim le zwieren, en de sche mering, welke buitengewoon vroeg viel, vcreenigd met de snerpende koude, ons huiverig naer warmte en licht doel verlangen, dal Wouter in hel duister alleen op zyne kamer zal. Hel vertrek was zeer klein en laeg van plafond, daerby slecht gemeubi leerd. en bevond zich in een huis, dat in eene zeer smalle steeg gelegen was, waerdoor de onwelkome duisternis voor den ongelukkigen jongeling nog ver vroegd werd. Hy zat met de hand onder 't hoofd, en slaekte nu-en-dan de vlymendste zuchten, het bewys, aen welke hevige gemoedsaandoeningen hy ten prooi was. Gedurig maekle hy gebruik van een fyn linnen zakdoek (een overblyfsel van vroegere weelde,) die voor hem op de tafel lag, om zyne tranen af te dro gen, waervan de bron door nieuwe snikken telkens weder ontwelde. Om hem heen lagen eenige kleinoo- dién, verspreid, en in zyne linkerhand had hy een kostbaer collier van paerlen, mei een prachtig ju- ueelen slot, waerin het wegkvvynënd daglicht voor hel laetst scheen tc glimlachen. Wy behoeven niet tc zeggen, dat al deze voorwer pen 'tol de nalatenschap der goede moeder behoor den, wier gemis hy in die oogenblikken eerst recht begon le gevoelen, en waerdoor dan ook zyn hart het meest gtpynigd werd. Wal had hy niet willen geven, z.oo hy haer nog een enkelen kus op den mond'had mogen drukken! Helaes hare bleeke lippen waren verstyfd en gesloten, toen hy in dc gevangenis verzuchtte zy was dc eeuwigheid in- gegaen, zonder hem een vaerwel toe le roepen, zonder hem lc kunnen zegenen. Dal lieflyk kleinood, thans hem dierbaerder dal ooit, had hy zoo dikwerf om den hals der onvcrgeclbare vi\ uw gezien, die in het licht van ten enge! uit den hoogen verscheen, wanneer hy al hare deugden en bcmiunclykc ziels hoedanigheden voor zyn geest brachtiels, waer- mede hy zich zoo gaerne onledig hield. Bevend kuste hy hel parelsnoer, cn riep met trillende slem: 0 moeder, lieve moederwaerom moet ik van dit kleinood, dat my zoo dierbaer is, scheiden hel heeft voor my eene waerde, die niemand er in vinden zal, want gy hebt het in den vreugdevolste» tyd van uw leven gedragen Maer ik moet het missen, hel ver- koopen, om myn honger lc stillen, want men ver langt myn arbeid niet, cn zonder dezen heb ik niets om myn ellendig leven te rekken. 0, dat gy in do ry der zaligen zyt opgenomen, mag ik u niet misgunnen, al blyf ik ook van uw licflyken aenblik daerdoor ver stoken neen, maer 'nel vrecselyk denkbeeld mar telt my gestadig, ja verleert myne ziel, dat ik door myn misdryf uw dood vcrhaesl heb Toch is er- eeni ge troost in de gedachte gelegen, dat, hoewel gy 't zeer zeker niet van my verlangdct. ik uit liefde voor ii gevallen hen ik heb gestolen, om de Dood zyne prooi le betwisten, en daerom, hoe schuldig ik voor God was, ik gevoel het, Hy heeft deu berouw- hebbendeu zondaer vergeven, al zullen my de men schen vooraltyd eerloos verklaren. Zonder vrienden, zal ik voorlaen als balling in myn vaderland rond zwerven. Moeder! zalige moeder is de lyd nog niet gekomen om u voor het aenschyn Gods le ont moeten. of heb ik voor eeuwig dit troostryk vooruit zicht verbeurd Met ziel, hoe de jongeling tot vertwyfeling ge- raekle. Hel eene oogenblik lichtte er een strael van godsdienst in zyn gemoed, in het volgende viel hy der wanhoop ten prooi. Ware hy godsdienstiger ge weest, voorzeker zyne ziel had vertroosting- gevon den in het denkbeeld, dat hy zyn misdryf boette, en nu do levensbaen, welde de Voorzienigheid hem voorschreef, bad le voleinden, om hernamaels bet dierbaer pand, dal hy verloor, in liet licht der zali gen terug lc vinden. Maer hy was wankelmoedig in zyn geloof, en de laogdunge gevangenschap onder- niynde zyn zenuwgestel dermate; dat hy alle geest kracht cii levenslust verloor. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2