lïet liberael ministerie. Beweren dat er in Belgie geene socialis ten bestaen, dat is'onmogelyk.Ciloyen Janson en zyne vrienden verklaren zich immers openlyk socialist-republikein. Hoe moet Jupiter Ff ére, de socialistische keizer-moorders IJoedel en Nobiliiig tot in t diepste der zee vervvenschen, zy, die de schuld zyn dat Peetje Pruis stokken in de wielen van den liberalen wagen komt steken. Men verzekert ons ten stelligste dat de meerderheid der vertegenwoordigers van Brus sel slechts hunne medewerking aen 't nieuw liberael ministerie zullen gunnen dan op voor- waerde dat onze militaire wetten in den zin van den algemeenen verplichtenden dienst zul len gewyzigd worden. Belgie zal dus in eene uitgestrekte kazern herschapen worden. De buitenlieden zoowel als de stedelingen zullen't geweerenden ransel moeten opnemen. De schoonste jaren van hun .leven zullen Stedeling en Buitenman moeten soldaelje spelen, 't Zal er lief uit zien Wat voor ons, catholyken, een troost is, is dat de liberhaters neven ons zullen moeten optrekken en zoowel zullen genepen worden als wyWy zyn curieus wat zy er zullen van zeggen en of zy ook niet zullen smeeken Van de militaristen, verlos ons, Heet Een groot gebrek, zegt La Paix, van onze wetgeving in de kieszaken is de willekeurige vernietiging der stembriefkens, die dikwyls de m'inderheid in meerderheid veranderende, de stemming vervalschl en het grondstelsel af schaft van hel opperste gezag van het getal. De grond wordt aldus weggedragen dooi den vorm en de gezonde rede, evenals de recht- veerdigheid gezamenlyk miskend. Daerin ligt het ergste bedrog, het gelielkoosde middel onzer tegenstrevers om het stelsel van verte genwoordiging te doen ontaerden hel is eene allerslechtste handeling die de antwerpsche geuzen tol het uiterste gedreven hebben. Twee bureelen, zegt de Moniteur, hebben alzoo 582 catholyke stemmen vernietigd. Indien deze kwestie, de gewichtigste die inden kïesslryd opgekomen is, niet rechtzinnig klaer wordt gemaekt, zal ons kiesstelsel een onverdragely- ke leugen zyn. De schynheiligc Etoile Beige geeft te verstaen dat binnen kort alle betrekking tusschen het Vatikaeu en het belgische goevernemeul zal afgebroken zyn. Daer hebben wy nooit geen oogenblik aen getwyfeld voor ons was het eene zekere zaek dat hel liberalismus zyne vervolgingen tegen de Kerk en hare kinderen met de terugroeping van onzen Afgezant by Z. H. den Paus zou aëngevangen hebben. En daerby moet het liberael ministerie niet dansen gelyk de Opperlogiebazen schui felen Moeten zy hunne italiaensche moor telvrienden niet bevredigen In de balloteering te Waremme is, zooals wy voorzegd hebben, M. Lejeune, liberael, met 566 stemmen gekozen. De catholyken hebben zich onthouden, als zynde de balloleering on- rechtveerdig, en zy beroepen zich op de Ka mer. Terwyl de liberalen champagne drinken, maer den werkman dat plezier van onder de vensters laten bewonderen, hebben de geko zene katholyken in Luxemburg beter ge- gaengraef Limburg-Stirum en M. Orban hebben eene ronde som gegeven om den arme te" gedenken. In de raaend december aenstaende eindigen de mandaten van al de schepenkollegiën des lands, die dan zullen vernieuwd worden door het liberael ministerie. Volgens een liberael blad van Brussel wor den de personen, die aengeduid waren om minister te worden, reeds bestornul door brie ven waarin plaetsen en gunsten van allen aerd worden gevraegd. llaesl u dus, stormloopers liaest u eer het te laet is Naer men zegt zal er eene buitengewone zitting der Kamers plaets hebben, en men voegt erby dat de koning die zitting wel zou kunnen openen. Van een anderen kant schryft men aen een liberael blad De Kamer zal niet tot een buitengewone zitting worden byeengeroepen, en hel program van het ministerie zal in den vorm een er cir culaire aen de goeverneurs der provinciën, in de Moniteur worden opgenomen. Dit program zal in de eerste plaets bevatten de vollediging van de wetgeving op de kiezingen, opdat de vry- lieid der kiezers en de juistheid der kiezers- lysten deugdelyk gewuerborgd worden.fi!?!!) Verder maetregelcn over het onderwys en de aenkondiging van een organisatie der militaire reserve. Men ziet, de steert der kat komt reeds te voorschyn. Volgens de Etoile zou de koning in eene troonrede, de program der nieuwe administra tie voorleggen. Het blad wil geerne insinu- eeren, dat de koning met de liberael-socialis- ten party is. De Etoile wil ook weten, dat de provinciale raden zullen ontbonden worden, om door het gangske te worden gekozen. Het bericht dat er eene buitengewone zittyd van de Kamers zal plaets hebben, wordt be vestigd. Men zegt dat M. Dubois-Thorn, goeverneur van Brabant, als zoodanig zal aftreden en dat M. Anspach, die, zooals wy reeds gezegd heb ben, het stadhuis van Brussel zou willen vaer- wel zeggen, in zyne plaets goeverneur worden zal. De Belgique militaire heeft een artikel mee gedeeld, onder den titel hel leger en het toekom stig kabinet, en teekent aen wal er moet gedaen worden verbetering in de rekruteeringswetver meerdering van liet jaerlyksche kontingenl op 16,000 man inrichting van eene nationale re serve, bestaende uil goed gedresseerde solda ten (burgerwacht). M. Benard denkt echter daar zyne reserve niet te moeten zoeken. De andere punten zyn herziening der wel op het leger, dat zal vermeerderd worden met twee regimenten infanterie, een regiment kavalene, dertig beleg batteryen en twalj kompagnies genie eene verhooging van effeklief van 14,000 man. Eindelyk vraegt men eene wet op de militaire prestatie, en eene spoedige voltooi ing van dé verdedigingslinie van Antwerpen, als mede de werken tol verbetering der versterkingen te Luik en te Namen, enz., enz., enz. De nieuwe ministers hebben donderdag, ten II ure, in handen van den koning hunnen eed afgelegd. De Moniteur van donderdag kondigt de aen- neming af dcsTonlslags van 't calholyk mi nisterie, alsook de benoeming van de liberale ministers. Zyr. benoemd Minister van buitenlandsche zaken, M. Frère- Orban, vertegenwoordiger van Luik. Minister van juslicie, M. Bara, vertegen woordiger van Doornyk. Minister van t inwendige, M. Rolin-Jae- quemyns, vertegenwoordiger van Gent. Minister van financiën, M. Graux, senateur van Brussel. Minister van oorlog, M. Renard, inspecteur der Burgerwacht. Minister van openbare werken, M. Saincte- lette, vertegenwoordiger van Bergen. By koninklyk besluit wordt er een ministerie van openbaer onderwijs geslicht. M. Van Humbeeck, vertegenwoordiger van Brussel wordt lot dit ambt benoemd. Het liberael ministerie is dus samengesteld. De eerste vraeg die men zich natuerlvk stelt, is welke politiek zal het ministerie volgen Wie zich errinnert wat de meesten der libe rale ministers aen 't bewind en in de oppositie waren, zal antwoorden dat het eene politiek zal volgen van oorlog tegen de Kerk en hare leering, van vervolging en verdrukking van alwie de liberale leerstelsels niet aengekleeld is, en daerby hel militarismus tot zyne uiterste palen zal dry ven. En inderdaed wie zyn zy Frère is de despolieke, nydige wael dien men kent, een haetvolle vyand der Kerk, harer priesters en kinderen, een woedende vervol ger van de Vlamingen, die hy ten sterkste ver foeit en haet, een koppige militarist die ieder een soldaet maken wil, enz., enz. Bara is niet min gebeten op de Kerk en hare volgelingen, 't Is hy die hier 't schandig stelsel invoerde dat 't land in overwinnaers en overwonnen verdeelde, die aen de magistra- tuer dien partygeest inblies die haer den eer bied en de achting des volks deedt verliezen. Bara is een openbare beleediger der catholy ken, en zyne benoeming als minister des Ko- niugs wordt door ons als eene nationale ramp aensc.houwd. Vele voorstaenders van Kerk en troon zeggen dat die benoeming eene harde slag aen de populariteit van Zyne Majesteit zal brengen. Bolin-Jaequemyns schynt een gematigde te zyn. De ondervinding leert dat de gemaligheid der liberalen meest al eene berekende verdui king van hunne wezenlyke inzichten is. Aen 't werk kent men den arbeider, zegt men. Wy zullen 't dus afwachten. Doch wy zyn verze kerd dat de Kerk en de catholyken zonder twyfel in hem een vyand zullen ontmoeten. Graux zal ongetwyfeld een woedende vyand der Kerk en der catholyken zyn. Ware hy als zulkdanig niet wel gekend, de socialistische liberhalery van Brussel zou hem naer 't Senaet niet gezonden hebben. Benard is een gekend werktuig der logien en dit zegt alles. Verder is hy voorstaender van 't militarismus lot de uiterste palen gedreven, 't is te zeggen, van den algemeenen dienstplicht of iedereen soldaet in de schoonste jaren van zynen leeft yd. Saincletelte heeft menigmael bewezen dat hy de Kerk en de catholyken haet en verfoeit eri voor hen niet dan vervolging en verdrukking overheelt. Verder is hy militarist tot in 't merg der beenderen. Van Humbeeck de titularis van 't nieuw mi nisterie van onderwys, is de gezwoorne tegen strever van 't godsdienstig onderwys. Zyne benoeming is 't voorteeken van de afschafling der wet van 1842, in andere woorden, van de vergoddeloozing der openbare onderwys ge stichten. Van Humbeeck is niet min gebeten op de catholyke religie dan Frère en Bara zyne verkiezing te Brussel en de kreet A bas la calotte dien hy in de Kamer eens liet hoo- ren bewyzen het genoegzaem. Bovendien is hy een overdreverie militarist, voorstaender van een leger van 50 duizend man genomen in de garde civiek zoo op den buiten als in de steden. Zietdaer de mannen die 't bedrog-minis terie samenstellen. Nog een woord ten slotte Men bemerkt dat er in de samenstelling des ministeries geen rekening is gehouden van de dreigementen der socialisten. Zy wilden van M. Frère niet als opperhoofd des ministeries. M. Benard ook wilden zy aen 't hoofd van 't ministerie van oorlog niet.... Maer Frère en Benard zitten aen 't schotelkeen hebbende hongerige socialisten van onder hunne voeten geschopt. Wat zal hier 't gevolg van zyn De lyd zal 't leeren. HANDEL EN NYVEBHEID. Volgens verschillende berichten, zegt de Stoompost, zal het graen dit jaer buitengewoon goedkoop worden. De vrede opent hel vooruitzicht op vryen handel naer de haven der Zwarte Zee, en de oogst uit de Krim en geheel zuidelyk Rusland zal zonder beletsel tot ons kunnen komen en ouder zeer gunstige voorwaerden, aengezien het graen nu niet per spoorweg naer liet noor den zal behoeven te worden verzonden, waer- door groote kosten zouden veroorzaekt wor den. Doch er zyn meer oorzaken. Men kent den graenrykdom van europeesch Turkye. Nu dit graen niet uitsluitend zal hoeven te dienen tot voeding van de oorlogvoerende partyen, zal er een groot deel beschikbaer blyven voor de verzending naer Marseille, Antwerpen, Liver pool en Londen. Spanje is dit jaer in het bezit van een oogst, welke in overvloed dien van 1875 evenaert. Voegt daerby, dat de onzekerheid omtrent het al of niet uitbarsten van een tweeden oorlog, nagenoeg overal in Frankryk den landbouwer aengezet heeft zich meer dan gewoonlyk op den graen bouw toe te leggen. Men zal dus moeten toegeven, dat, zelfs binnen de grenzen van Europa blyvende, er waersehynlykheid bestaet voor een goeddoop graenjaer. Doch er is meer Amerika bereidt zich voor lot uitvoer van ontzaggelyke hoeveelheden graen, en men schatte den invloed van dien uitvoer op de europeesche markten niet te ge ring. Immers in de jaren 1874/75, 1875/76, 1876/77 bedroeg deze 1874-75 1875-76 1876-77 Vee. 17.2 p. c. 17,2 p. c 20,2 p. c. Landbouwpr. 60,1 50,5 50,8 Petroleum. 5,5 5,4 9,8 Boschkultuer 2,5 2,5 2,4 Voorw. van ind. 10,8 12,2 12,4 - By de landbouw-produktcn bekleedt hel ka- loon eene eerste plaets (55 p. cj, vervolgens het graen (22 p. c.) Gewoonlyk maken katoen en graen de helft van den uitvoer uil, die jaer- lyks een bedrag van 700 tot 750 millioen dol lars vertegenwoordigt. Welke zal met deze ge gevens de prys van het graen in augusti zyn Voor grondslag van berekening de ameri- kaensche pryzen nemende, verwyzen wy naer een bericht 'onlangs in eene korrespondentie van de Times gegeven, volgens hetwelk men algemeen rekent, dal de prys dezen herfst te Chicago per bussel 75 cis, te New York niet één Jollar zal bedragen, en dat hel amerikaen- sche graen van 1 september af voor 1 dollar tot 1 dollar 10 ets per bushel te Liverpool leverbaer zal zyn. BRUSSELSCHE STATISTIEK. M. Janssens, geneesheer en algemeene op zichter van den gezondheidsdienst der stad Brussel, heeft den Annuaire de la MortaUté, voor 1877, uitgegeven. Wy nemen daer eenige cyfers uit over, die wel geschikt zyn om de zedelykheid der hoofdstad in haer waer dag licht te stellen. Gedurende het jaer 1877 werden ten bureele van den burgerlyken stand 5647 geboorten aengegeven, waervan 1292 onwettige. By de onwettige geboorten zyn er 424 by toeval (vrouwen vreemd aen de stad.) Er werden 1651 huwelyken bestatigd en 52 echtscheidingen uitgesproken. Zoo dus, op 5647 geboorten waren er te Brussel in 1877, 1292 onwettige, dat maekt 25 op 100, byna het vierde. Eenige jaren geleden was de verhouding tusschen de onwettige en wettige geboorten, slechts van 1 op 5, of van een vyfde. Men ziet dat de grondstelling der eerste ze delykheid. dat het huwelyk allengs al meer aengevallen wordt en vernield door de vryheid van leven, die noodzakelyk volgen moet uit de vrydenkery. Er zyn dry-en-lwintig onwettige op honderd kinderen, in de hoofdstad van licht en vooruitgang. Van een anderen kant zyn er twee echtschei dingen op honderd huwelyken Die cyfers zyn meer dan welsprekend ge noeg voor ieder nadenkend man. In de voorsleden van Brussel is het een wei nig beter gesteld daer heeft men 6758 wettige geboorten tegen 1519 onwettige, 't geen 18 onwettige uitmaekt op 100 geboorten. Er werden 24 echtscheidingen, Etterbeek daergelaten, uitgesproken. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Maroy, pastoor van Bevere by Oudenaerde, is pastoor benoemd van het Begynhof, van Aelsl. Hy wordt vervangen door den* Eerw. Heer Goethals, onderpastoor te Wetteren. De Eerw, Heer Van Lancker, onderpastoor te Nieuwerkerke, is enderpastoor benoemd te Wetteren. Hy wordt vervangen door den Eerw. Heer lilanssens, onderpastoor te Ade- gem, in wiens plaets benoemd is de Eerw. Heer D'Hooge, onderpastoor van Lovendegem. De volgende Eerw. Heeren der laetste wy- ding zyn onderpastoor benoemd te Wachte- heke, M. De Vos te Lovendegem, M. De Saedeleer te Kalken, M. Van Wezemaelte Opbrakel, M. Hemelsoelte Kemzeke, M. Col man. STERFGEVALLEN. Zondag 11. is alhier godvruchtiglyk in den Heer ontslapen, de Eerw. Pater Edward Weyn, Priester der Sociëteit Jesu en gees- lelyke Bestuerder des Genootschaps van den 11.' Frnnciscus-Xaverius en der Congregatie van O.-L. Vrouw, vlaemsche afdeeling. De E P. Weyn, werd geboren te Waesmun- ster den 7 februari 1817, Priester gewyd in 1845, werd hy'opvolgenlyk cuadjulor te Bug- genhout onderpastoor te Drongen en St-Nico- laes. In 1851 trad hy in de Sociëteit Jesu waer hem het zwaerwichtig ambt van missionaris werd opgelegd. Kortryk, Namen, Turnhout en vooral Aelst waren de plaetsen waer hy 't woord Gods verkondigde en door zyn indruk wekkende en overtuigende tael menigen ver- dwaelde op den rechten weg bracht. De Eerw. overledene was een ieverige priester gansch toegedaen aen 't verheven ambt welk hy bekleedde. Gedurende de vele jaren dat de Éerw.Pater Weyn alhier verbleef,trad hy als de apostel onzer werklieden op. Zyne rust, zyne gezondheid, zyn leven slachtofferde hy om hen te verzedelyken, te vertroosten en de zalige eeuwigheid te verzekeren. Ook wierd hy door hen vuriglyk bemind. Zyn vroegtydig al- sterven wordt door al wie hem kende diep betreurd. De naem van den E. P. Weyn zal hier nooit verloren gaen. Woensdag had. in de kapel der EE. PP. Je zuïeten de lyk- en begravenisdiensl van dezen deugdryken dienaer Gods, ten midden van eenen grooten toeloop van geloovigen plaets welke eene hulde aen de nagedachtenis van den betreurden volksvriend wilden brengen. R. I. P. Men meldt ons uit Aspelaere het overlyden van den achtbaren heer Berlengé, burgemees ter dezer gemeente. De geachte overledene werd onlang met het burgerlyk eerekruis van lc klas vereerd, in belooning zyner lange en getrouwe diensten. REC11TERLYK KRONYK. Men verzekert dat de opening der groote as sisen van Brabant voor de zaek 't Kinl-For- tamps van de Banque de Belgique, zal verscho ven worden tot na de vakantie, in de maend October, en voor het oordeelen der zaek Lan grand en konsoorten tot op het einde vqn ja nuari 1879. Nogtans sc|)ynt de nieuwe verda? ging nog niet bepaeld vastgesteld. Drukkerij van C. Poelman, Hoogpoort, 19, Gent. LEVEN VAN DEN EERW. PATER Ferdinand Helias d'Huddeghem, S. J. stichter der Missiën van den Missogri-Cerjral, door A. Lebrocquy, S. J. (i), 1796-1874. Het is ons een waar genoegen de aandacht onzer lezers te kunnen vestigen op een hoek dat het leven verhaalt van den broeder des hanunniks Helias d'Huddeghem, die met zooveel ijver, gedurende het hollandseh staatsbestuur aan het hoofd stond van het Kollegie van Aalst. De geschiedenis van een der laatste telgen cener edele fa milie van Vlaanderen is het natuurlijk, ja zelfs onmisbaar aan hangsel der lleizen naar de Rotsgebergten en der Driet en (2) van den alom! ekenden Missionaris, den Eerw Pater De Smet, S. J. die over eenige jaren in Amerika overleed. Op verzoek van dezen doorluchtigen Apostel, wiens boezemvriend en held haftige medewerker hij was, schreef P. Helias d'Huddeghem in isdï zijne Gedenkschriften. Met die kostbare stukken, met des kloostcrlings briefwisseling en dank aan nauwkeurige op zoekingen heeft de Eerw. Pater Lebrocquy een belangrijk ta fereel kunnen opmaken van een leven vol liefdewerken en kristelijken heldenmoed. Hoe aantrekkelijk is het eenvoudig verhaal van P. Hellas kinderjaren hoe hartroerend de geschiedenis cener vlaam- sch een katholieke familie, gedurende de beroerten der fran- sche omwenteling en tijdens de regeering van Willem van Oranje. De vervolgingen waai aan het Gezelschap van Jezus sedert 1811 tot 1830 in ons land was blootgesteld, en de wisselvalligheden van des Missionaris leven gedurende zijn verblijf in ï'ranki ijk, Zw itserland en Rome worden den lezer iu schoone woorden voor oogen gesteld.Meer dan veertig jaren lang bleef P. Helias te midden der Relgiselie, Duitsclie en lersche kolonisten die in Amerika zijn gevestigd. Door zijnen ijver onderscheidde hij zich te midden dier moedige zonen van Itelgic die, gehoorzaam aan den roep des hemels, hun vader land verlieten, de eerste medewerkers waren van Pater De Smet, en wiens reusachtige werken nog niet genoegzaam ge kend zijn. Aan die helden heeft de schrijver eenen nieuwen luister bijgezet. Hier toont hij ons Pater Helias te midden der bewo ners van Pensvlvanic, verder zien wij hein in de stad St- Louis de waarheden van onzen Godsdienst aan de inboorlin gen verkondigen. In 1839 stichtte bij de stad van ISieiiw- Westphalen op de oevers der Osaga rivierln weinige jaren bracht hij de zoo belangrijke zending van den Missouri Central lot stand hij bouwde kerken, scholen en kloosters, werkte ijverig zelfs te midden van den burgeroorlog en stierf eindelijk de dood der uitverkorenen. Ziedaar in weinige woorden den inhoud van het werk van P. Lebrocquy die van het jaar I860 tot 1863 in ons Kollegie gestudeerd lieert. Ons dunkens hoeft het voor geen ander zulkdanig werk onder te doen, zoowel onder het opzicht van belang als van stijl en schrijftrant. «Juk durven wij verhopen dat deze hoedanigheden, gevoegd bij de uiterst voordcelige voorwaarden waaraan bet boek te verkrijgen is, hem eenen welverdienden bijval zullen verzekeren. Het kan zeer wel als prijs aan de studeerende jeugd gegeven worden. Op zeer schoon en keurig papier gedrukt, bedraagt liet boek meer dad 300 bladz. in 8" en bet is versierd met een portret van P. Helias. Elk boekdeel afzonderlijk genomen kost fr. 1,80. Wie er 23 te gelijk neemt, betaalt slechts fr. 1,30. (1) Le fondateur des Missions du Missouri Central. (1796- 187-4). Vie du R. I'. Ilélias d'Huddeghem, de la Compagnie de Jésus, par Aug. Lebrocquy, de la même Compagnie. (2) Voyages aux Montagues Rocheuses. Lettres du R. P. Pierre De Sinet. Brussel, 17 juni. De koningin der Belgen is heden avond vertrokken naer hare geboortestad, Pestb, in Hongarië, waer hare dochter, prinses Louisa, echtgeuooie van prins Philips van Saxen-Coburg, nu verblyIt: De gravin van Vlaenderen, zaterdag te Brussel uit Parys weergekeerd, is zondag avond, ten 11 uren, vertrokken naer Dresden, waer zich de graef van Vlaenderen bevindt. De brusselsche dagbladen melden, dat de koning en de koningin binnen twee maen- den den vyf-en-twintigsten verjaerdag zullen vieren van hun huwelyk. Die verjaerdag valt op 22 augusti. Ter beurs van Brussel sprak men zondag veel over de zelfmoord van een wisselaer, M. Simon, wiens kantoor op Treurenberg was. M. Simon was ongehuwd alle morgenden kwam eene vrouw zyne kamers in orde bren gen. Zaterdag zegde hy haer 's anderdaegs, den zondag, niet te komen. Gisteren, maen dag, kwam zy weder voor hare gewone bezig heid en vond M. Simon, op zyn bed liggende en geen teeken van leven gevende. Nevens zyn bed stond een groote blikken bak nog vol asch van houtkolen. Op eene nachttafel stond eene flesch cognac, half ledig, eri daerby lag een visietkaert, waerop hy dit eenig woord ge schreven had Vaerwel. Een verzegelden brief droeg het adres van een bloedverwant des zelmoordenaers. M. Simon was van duit- schen oorsprong. Men weet niet juist welke reden hem tot die misdaed aengespoord heb ben. De brusselsche liberalen hebben beslo ten, in de hooldstad de zegeprael hunner party te vieren, met zichzelven nogmaels hartelyk te vergasten, en ditmael wel op een monsterban- ket, aen 6 fr. per hoofd, eene halve llesch Bor deaux meèbegrepen. De inrichters der eelpar- parly rekenen op 4000 couverten. Het banket zal plaets hebben in de zael van den Hene gouwer-boulevard 5000 dames zullen van op de galeryen der zael, de gastronomische oefe ningen der feestvierende liberalen kunnen be wonderen. Duivenpryskamp. Wy hebben reeds een woord gemeld over den grooten duiven pryskamp op Rome. Verleden maendag zyn de gevleugelde reizigersdie deelnemen aen dezen lol nu toe ongehoorden stryd, ten getal- Ie van elf honderd en één, van Brussel langs Parys naer Rome verzonden. Het getal duiven beeft ver de verwachting overtroffen der inrichtende kommissie, en deze heeft zich van hare taek gekweten tot groote voldoening van al de mededingende duivenliefhebbers. Ten 5 uren stipt vertrokken uit het lokael 44 manden duiven op 4 wagens, welke ver sierd waren met belgische en italiaensche vlaggen. De stoel, voorafgegacn door een muziek korps, begaf zich naer de Groote Markt, en hield stil voor het stadhuis, waer de muziek de Brabanconne speelde, te midden der toejui chingen van eene menigte welke men op meer dan vier duizend personen schatte en die den stoet vergezelde tot aen de zuiderstatie. De grootste geestdrift heerschte in het lo kael der maetschappy, dat bevlagd was met belgische en italiaensche kleuren, 's Avonds werd de voorgevel schitterend verlicht en ver sierd met een transparant, dragende het vol gende opschrift Sport en Vereeniging der Duivenliefhebbers. Pryskampop Boine, 1101 mededingers. Eenige liefhebbers uit Duitsehland hebben insgelyks duiven gezonden voor dien prys- kamp, die zal vermaerd blyven iu de jaerboe- ken der duivenliefhebbery. Mgrs de bisschoppen van België hebben zich maendag te Leuven vergaderd, onder voorzitterschap van Z. Em. den kardinael- aertsbisschop van Mechelen, om den basis te bepalen van het landbouw-gesticht dat het reeds zoo uitgebreide en zoo afgewisselde pro gramma van het onderwys der katholyke uni versiteit moet volledigen. De studenten der Alma Maler hebben van die gelegenheid ge bruik gemaekt om aen de bisschoppen hunne gevoelens van onderwerping, genegenheid en dankbaerheid uit te drukken. In naem (Ier Algemeene Verreeniging der Stndenten, is eqn adres overhandigd aen Mgrs de bisschoppen. De laetste beslissingen aengaende bet landbouwinslituet dat by de universiteit van Leuven zal worden gevoegd, zyn bepaeld ge nomen en die school zal in de aenstaende maend geopend worden. Zooals wy reeds ge meld hebben, heeft verleden maendag de ver gadering gezegd der Stichting, te Leuven plaets gehad. Verscheidene voorname eigenaers en landbouwkundigen, waren er.aenwezig bene vens de bisschoppen. De belgische catholyken zullen met groote voldoening vernemen dat het landbouwinslituet, waervan eenieder de dringende noodzakelykheid erkende, te Leu ven zal worden tot stand gebracht. Die school zal niets in hare inrichting te wenschen laten en zal mogen wedieveren met de beste ge- gestichten in dien aerd van het buitenland. Men schryft uil Charleroi, 18 juni Verleden week werd de gemeente St-Amand door een hevig onweer overvallen dat verge zeld was van hagel en regen. De storm heeft eene aenzienlyke schade aengericht. Op ver scheidene plaetsen werden het graen, de beet wortels, aerdappclen, vruchten en groenten ontworteld en weggespoeld. Een groot getal glasruiten, namelyk in de statie, werden ver- bryzeld. Dynsdag morgend, omtrent 5 ure, heeft er eene uitbersting van grauwvuer plaets gehad in den put n. 6 der koolmynen van Mar- cinelle Nord, ten gevolge eener mynlontplof- fing. Omtrent 150 werklieden waren beneden, en als een wonder zyn er slechts negen per- soonen verbrand, waervan vier zeer erg. De ploegbaes die het vuer aen de myn geste ken had, is ongedeerd gebleven. Op het oo genblik der ontploffing, waren de gekwetste werklieden verspreid over een ruimte van 40 meters. Een dezer laelsle morgenden kwam een meisje, netjes gekleed en omtrent tien jaren oud, bellen aen de deur van het klooster der Zusters van O. L. Vrouw, Boulevard de la Sau- veniére, te Luik. Zy droeg een kartonnen doos wel gelykende op een hoedendoos, en gal die aen den poortiersler met verzoek dezelve le willen bestellen aen de overste. Zy wachtte niet op antwoord en verwyderdezich spoedig. Wanneer de overste de doos opende, vond zy er een pasgeboren kind in, vol leven en ge zondheid. De overste zond aenstonds de poli- cie verwittigen en spoedig werd hel kind by eene voedster besleed. By het kind in de kar tonnen doos was een brief gelegd, waerin een oproep gedaen werd aen de openbare welda digheid. De policie heeft nog geen verdere aenduidingen kunnen vinden. Verviers, 17 juni.Dezer dagen, schryft de Nouvelliste van Verviers, werd er te Maes- tricht, ouder de oogen der policie, eene schan- digc ol liever eene onnoembare daed gepleegd op de Marktplaets, dicht by het politiebureel. Een der eerw. onderpastoors van St-Malhias- kerk, die de H. Sakramenten der stervenden droeg, is uitgejouwd geworden en beleedigd door een tiental vreemdelingen, die men zegt toe te hooren aen eene maetschappy van Has selt. Niet te vreden met den priester uit te schelden, hebben de ellendelingen godlaste rende woorden uitgebraekt tegen het Venera bel. Vervolgens knielden zy en, even als eer- tyds de joden tegen Ons Heer, zegden zy Ave, rex judceorum Gegroet, koning der jo den Men verzekert dat, zonder de hulp van eenige burgers, waeronder een hevig veront- weerdigde protestant, die eerlooze en laflier- tige verguizers tot gewelddadigheden zouden overgegaen zyn op den priester. De policie is werkeloos dit walgelyk tooneel blyven aen- schouwen, het eerste van dien aerd dat van 's mensehen geheugen te Maestricht is voorge vallen. Men schrylt ons uit Nokere In dén nacht van zondag tot maendag is er alhier een wreede moord gepleegd. Het slachtoffer, dat vier erge messteken had bekomen, had in den avond eene woordenwisseling gehad met de gebroeders Camiel en Remy Louis, beiden daglooners in gezegde gemeente. By het ver laten eener herberg hebben zy het slachtoffer aengerand en zoo erg mishandeld, dat hy ter plaetse dood is blyven liggen. Het parket van Gent, heeft zich maendag ter plaetse begeven en is tol een onderzoek overgegaen. Beide ver dachten zyn aengehouden. Gisteren had de lykschouwing plaets. Iu eene der wonden stak een stuk van een snydend werktuig. Geheimzinnige Moord. Het gerecht onderzoekt sedert dry dagen eene der geheimzinnigste zaken, waerover wy dc volgende inlichtingen kunnen meê- deelen Op het uiteinde van den Haechtschen steenweg, gemeente Schaerbeek. byna recht over de Sl Servati- uskerk, is een klein estaminet, dragende n 274, ge houden door de echtgenooten Coppens-Lammens Zaterdag laetst bemerkten dc geburen dat het huis gesloten bleef, en verscheidene onder hen gingen op de deur kloppen, maer zy werd niet geopend. In den namiddag werd de policie verwittigd van 't geen er gebeurde, en M. Thélie, hoofdkommissaris der gemeente, kwam ter plaetse. Na vruchteloos gepoogd te hebben de deur te doen openen, deed M. Thélie een slotmaker halen en de deur openbreken. In de benedenverdieping was niets buitengewoons le bemerken alles was op zyne plaets. Hy ging naer boven waer twee kamers zyn, waervan de eene diende tot slaepkamer voor den man en de andere voor de vrouw beiden waren ge sloten. Hy Klopte aen op eene der kamers, doch be kwam geen antwoord, üc slotmaker opende de deur en de kommissaris zag alsdan Coppens, nevens zyn bed gezeten, gansch gekleed en het hoofd ruslende op den kant van hel bed. Ily kwam nader, schudde hem, maer Coppens was een lyk. Zyne opzoekingen voortzettende, klopte M. Thélie op de andere kamerdeur, maer ook daer kon hy geen antwoord bekomen. De deur werd door den slotma ker geopend, en men zag er de vrouw, gansch aen- gekleed op haer bed liggen. Ondervraegd zynde, ant woordde zy dat haer man reeds in den vroegen mor gend uitgegaen was, dat zy zyn terugkomst afwach tende en zich ongesteld gevoelende, omtrent 5 uren namiddag naer bed gegaen en ingeslapen was. Daer die antwoorden, de houding der vrouw en nog andere omstandigheden min of meer deden go- looven dal die vrouw wel niet heel en al hare volle geestvermogens bezat, heeft M. Thélie haer voorloo- pig doen opsluiten in hul krankzinnigengesticht te Evcre. M de prokureur des Konings wGrd verwittigd en zond zynen subsiiiuct, M. Charles, en den onder zoeksrechter, M. Willemaers, om een gerecbterlyk onderzoek te doen. De rechters kwamen zondag voor hel eerst ter plaetse en brachten daden aen hel licht die reden gaven om te gelooven, dal de dood van Coppens wel kon toegeschreven worden aen eene misdaed. Men beslaligde namelyk aen den hals van den ongelukkigen blocdblaêren en blauwachtige plekken, die door eene geweldige drukking schynen voortgebracht le zyn. Eene nieuwe plaetssphoijwing had gisteren mor gend plaets, en 't onderzoek heeft heel den dag door geduerd. M. de geneesheer Semal, wetsdpktor, werd gevraegd om lol de lykschouwing oyer le gaen, on een photograef ge|ast om verschillende gezichten van hel biiinengedeelte van het huis te nemen. Hel lyk is insgelyks gephotografieerd, in den toestand waerin mer. hel vond. Coppens, weduwenoer van een eerste huwelyk, was over eenige jaren hertrouwd met eeno dochter

De Denderbode | 1878 | | pagina 2