Onze kermis. Ondankbaerheid. In zyn nummer van 16 juni 11., jammer de 'l Verbond over de ondankbaerheid van sommige kiezers jegens Al. Van YVambeke, om dat by, by de laetste kiezing, een dertigtal stemmen min bekwam dan zyne collegas. Wy willen niet onderzoeken of die minder- derheid van stemmen die AI. Van Wambeke bekwam wel aen ondankbaerheid moet toege schreven worden. Wy willen eenieder zyne volle vryheid laten. Op onze beurt gaen wy eens over ondank baerheid handelen. Wy zullen namelyk een feit aenhalen, 't welk de ondankbaerheid van zekere persoenen ten opzichte van hunnen weldoener gansch zal blootleggen. Luistert dus Iedereen kent AI. De Landtsheere, oud-minis ter van Justicie en ook de familie waer hy al hier zoo menigmael, in deze laetste tyden, feestelyk onthaeld is geweest. Alen weet hoe vereerd die gansche familie was over de aenwezigheid van den heer Mi nister in haer midden. Alle gelegenheden wierden te baet genomen, alle middels uitge vonden om hem naer hier te lokken. Het ging om zoo te zeggen zoo verre dat zelfs de ge ringste voorval, by voorbeeld, de geboorte van hond ofkal, eene gelegenheid wierd om een diner o( soiree te geven waerop men den heer Minister uitnoodigde Dit had zynen waerom, ja, zynen waer- om kozyn van hier, kozyn van daer moesten geplaetst worden...Nu,dit beknibbelen wy geenzins iedereen zoekt immers zynen stand te verbeteren. Alaer wat wy niet kunnen onbesproken laten voorbygaen is dal die zelfde persoonen welke zoo fier waren een mi nister onder de leden hunner familie te tellen, zondag 11. naer Gent den val van dien zelfden minister zyn gaen vieren Ja, zondag zyn zekere leden dier familie naer Gent den val gaen vieren van dien minister waerover zy zoo lier waren hem te mogen ont vangen. Ja, zondag zyn zy naer Gent den val van hunnen weldoener aen wien zy veel verschul digd zyn gaen vieren. Ja, zondag zyn zy hunnen weldoener te Gent publiek in 't aengezicht gaen spuwen met zynen val te vieren. En waerom zyn zy zondag zynen val naer Gent gaen vieren Omdat er by hem geene baet meer te vinden is, in andere woorden, omdat 'l koeike is uit gemolken en nu droog staet Is dat geene zwarte ondankbaerheid Wat zegt gy daervan, Verbond, is 't niet meer dan ondankbaerheid De processie van het H. Sacrament heeft hier zondag, te midden van den algemeenen eerbied, haren gewoonlyken omgang gedaen. De godsdienstige stoel was allerprachtigst en luisterryk, en wy mogen het zeggen, byna ner gens ontmoet men zooveel rykdom, nergens treft men meer heerlykere groepen maegdekens en prachtigere standaerden aen, nergens is er beter orde. Als na gewoonte werd de proces sie opgeluisterd door hel lanfarenkorps der Troepskinderenschool en door onze Konink- lyke Harmonie. De benedictie met het Aller heiligste werd in de gewoonlyke kerken, ka pellen en op de rustautaren gegeven. Onze burgerlyke Overheden als ook eene talryke biddende menigte volgde het II. Sacrament. De bevlagging der huizen in de straten die de processie moest volgen, was algemeen. Alen bemerkte nu slechts eenige uitzonderingen, terwyl er tydens deze laetste acht jaren vele bestatigd wierden. Het zelve werd bemerkt voor wat het licht branden betreft. Waerby komt die zoo plotselinge verandering Y Wy schryven het toe aen 't ordewoord dat is ge geven geweest, namelyk, aen 't volk te toonen, dat de liberalen tegen den Godsdienst en zyne openbare uitoefening niet zynWondere zaek gedurende de acht jaren dat het calho- lyk ministerie aen 't bewind was, wilde men den Allerhoogste nog met geen eenvoudig vaentje vereeren, en nu dal er een liberael ministerie heerscht, laet men niet alleen een vlag wapperen, maer ontsteekt men nog bo vendien bougiënIs dat niet wonder? Wy zouden liberale vogels kunnen aenwy- zen die noch van kerk noch kluis houden, die hunnen paesschen niet houden, die er zich op roemen vrydenker te zyn, en die nu hunne huizen hadden versierd. Alen zal ons zeggen dat in plaels van dit af te keuren wy er ons zouden moeten over ver heugen. Wy zouden er ons over verheugen ware de bekeering rechtzinnig maer nu dal wy welen dat het slechts uit oogenverblinding wordt gedaen, om, met het oog op de aen- staende gemeentekiezingen, het volk te mis leiden, dan is het onze plicht die schynheilig- aerds het masker af te rukken opdat het volk hunne vrydenskertronie zou erkennen. Wy willen hier heden niet verder op aendringen, op tyd en stond, zal het beter te passé komen. Morgen zondag 50 juni vangt onze jaerlyk- sche kermis en f'oire aen. Hel programma der feestelykheden doet voorzien dat onze kermis allerluisterrykst zal wezen. Een groot concert, morgen zondag op de groole merkt, de opsty- ging van eenen luchtbal, de veldfeest in den Casino des dynsdags, een lestival voor Har- monien en Fanfaren op den tweeden zondag zietdaer de bezonderste feesten. Verders heeft men nog de feesten in de bezondere maet- schappyen, de kampstryden, de schietingen met hand- en bolboog en de volksspelen in de verschillende wyken der stad, enz. enz. (Alen zie 't programma.) De f'oire is buitengewoon voorzien van bar- rakken, paerdenmolens, wafelhuizen, kramen, enz. die allen een bezoek waerd zyn. Op de groote merkt treft men de grootste reizende barak des lands aen, namelyk deze van den zoo gunstig gekenden heer iirandsart-Court ois Nevens de barak van den heer Grandsart be vindt zich deze van den heer Theys, bygenaemd Spriet, welke ook een der belangrykste des lands is. Wy twyfelen geenzins ol deze beide barakken zullen druk bezocht worden. De plaetsing der barakken en tenten op de hop- merkt is dees jaer op eene gansche ander wyze gebeurd dan op voorige jaren. Nu heden ma ken zy een groot vierkant uit. De barrakken bevinden zich met 't voorste naer de huizen. Men zal nu eenen loer kunnen maken. Deze wyze van plaelsii g wordt algemeen goedge keurd slechts eenige liberale beknibbelen ze uit partybelang. Vooral de bewooners der hopmerkt zyn te uiterste te vrede. En geen i wonder, gelyk de barakken en tenten vroeger geplaetst waren, hadden zy er meer ongemak dan prolyl meè, en nu is 'l ongemak verdwe nen en zullen zy hen ten minste eenig voordeel verschaffen. De commissie heeft zeer wyslyk gehandeld met de plaetsing op die wyze te doen gebeuren en wy zyn verzekerd dat zy den lof van allen onparlydigen tegensirever zal weg dragen. De werken van opbouwing der school te Aelst-AIylbeke wordt vlytig voortgezel. Alles laet verhopen dat zy met October aenstaende voor den dienst van 't onderwys zal beschik- baer zyn. Naer wy vernemen zal onze gemeen- teraed eerlang overgaen tol benoeming der professors dezer school. Sedert den liberalen zegeprael van 11 juni, zyn onze aelstersche liberalen hier luidop aen 't roepen dat het met ons eatholyk Gemeente- bestuer met October aenstaende zal gepast zyn.... Zoo verzekerd toonen zy zich van hun nen zegeprael dat zy reeds van lieden af ver scheidene stedelyke beambten openbaerlyk met afzetting bedreigen.... Nog meer ze zeg gen dal hunne candidalen en zelfs wie van hen Burgemeester zal worden reeds zyn aen- gewezen Ach, heere welke sukkelaers Wy mogen als die liberale schreeuwers met meester Strooi aen 't het hoofd verzekeren dat het nog verre en zeer verre van lachen zal zyn. In 1872, waren de liberhaters hier im mers ook zoo verzekerd van hunnen triomf, vast en zeker waren zy boven, er was geen lievenheeren aen En men weet welke schroomelyke buis aen 'l achterste van hunne candidalen geknoopt wierd Weesidus maer gerust, liberale liefhebbers, de catholyken zullen er by wezen en, wy voor zeggen het u, zy zullen wel zorgen dal de buis van 1872 nog eenige meters zal verlongen worden. De deftige aelstenaers willen door uwe goddelooze kliek nimmer bestierd worden. Zondag nacht jl. is door onze politie proces- verbael opgemaekt tegen een zestal liberale haentjesvooruit en eene bazin wegens overtre ding van 't reglement op 't sluiten der her bergen en drankhuizen.Aen 't hoofd der gever- baliscerden staet AI. Uaymond Van Asselie, de vermaerde luitenant-kolonel onzer burger wacht. Toen rond 12 1/2 ure, twee politiebe ambten de persoonen die aen het estaminet Au Café beige gezeten waren, verzochten zich te verwyderen, snauwde AI. Van Assche hen laetdunkend toe Wy verwyderen ons niet wy hebben nu al acht jaren onder bedwang ge- staen en nu heden dal wy meester zyn doen wy het naer ome goesting. De politiebeambten hernieuwden verscheidene mael vruchteloos hun verzoek. Daer men niet gehoorzamen wilde.bleef er dus niets meer over dan proces- verbael op te stellen, hetgeen dan ook gedaen werd. Omtrent 50 persoonen waren er aen en in den Café Beige aenwezig, doch de duisternis heeft belet er meer dan 6 te erkennen. Korte lings dus zullen die zes liberale haentjesvoor uit alsook de bazin voor den rechter moeten verschynen Wat in deze zaek waerlyk te betreuren valt, is dat hier 'i voorbeeld van wederstand aen de politie wordt gegeven door een persoon die, uit hoofde van T ambt, waermeê hy bekleed is, haer zou moeten ondersteuning verleenen in de uitvoering van de moeilyke taek waer meê zy gelast is. Is 't te verwonderen dat in onze garde civiek geenen eerbied voor de overheid beslaël als haer opperhoold 't voor beeld van zulke verregaende tuchteloosheid geeft Y 't Is waerlyk te betreuren dal zulke klein- geestige persoonen aen 't hoofd der garde civiek staen. Nu voorwal het meester zyn van Uaymond en zyne kliekske betreft, zullen wy hem enke- lyk zeggen qu'il est gras avec cd en dal er nog veel water door den dender zal loopen eer de aelstenaers de dommigheid zullen begaen aen liberalen hannewuiten 't bestuer onzer stad toe te vertrouwen. Begrepen AI. Van Assche Eenige liberale haentjesvooruit hechten zich een blauw bloempje of strikje op de borst, an dere versieren hunnen hoed met een blauw lintje of pluimtje, er zyn er zelfs die zich gansch in 't blauw kleederi. Blauw is nu immers de onderscheidene kleur der liberalen of geuzen geworden. Wat ons be treft wy hebben daer niets tegen. Integendeel, het zal aen de catholyken des te beter hunne tegenstrevers of vyanden leeren kennen. On der dit opzicht zal het ons dus veel goed doen. 't Is waerlyk spytig dat zy zich allemael geen blauw bloempje op borst ol hoed spetten. Alaer wat is T er zyn te veel schynheiligaerds die liever hel blauw bloempje of lintje zullen weg- foefelen uit vrees van hun masker te verliezen. TOMBOLA naer dry schoone pryzen ten voordeele eener bewaerschool. Pryzen. 1" Eene aktie van 100 fr. op de stad Brussel, leening 1874. 2° Éene zilveren zakhorlogie. 5° Een paer schoone gouden oorbellen. De prys van 't lot is 10 centimen. Deze voorwerpen zyn zichtbaer, ten lokale der Tombola, aen de groote kerk alhier, alle dagen der kermis, des morgends van 9 uren tot den middag en des namiddags van 3 tot 7 uren. De trekking zal op T einde der kermisweek openbaerlyk plaels hebben. Wy sporen onze geëerde lezers aen een lot in deze tombola te gaen nemen zy zullen ten eerste een goed werk helpen stichten, en ten tweede de trek king kan hun gunstig zyn. Wie niet riskeert wint niets Kunstnieuws. Over eenige dagen, is alhier, in de Hoofd kerk, een gebeeldhouwde, groep geplaetst, ge wrocht van AI. Alaes, jonge kunstenacr in onze stad, waervan de figuren, de natuergrootle bereiken, en tot voorwerp hebben Na de afdoening van 't Kruis. Alvorens er onze denkwyze over te kennen te geven, hebben wy gedacht wel te doen de gevoelens te onderhooren van 't publiek 't welk somwylen, in zulke omstandigheden, het a waer gevoel laet uitschynen en recht geeft aen wien recht toekomt. Ehwel.wy mogen den jongen kuustenaerge- lukwenschen over het goed outhael dat zyn proefstuk ontvangen heeft, 't Is een heerlyk kunstwerk dat men niet koud en gevoelloos kan bezichtigen, 't ls een werk dat de aelste- naer mag vry toonen en weerd is ir. onze Hoofdkerk geplaetst te worden. Op onze beurt, bepalen wy ons by die ge- zegdens met de overtuiging dat de beste lof dien wy aen Al. Alaes kunnen loezwaeien, be- slael in het kunstminnend publiek, aen te zet ten de groep te gaen bezichtigen. Het zal strekken om de jongheid van Aelst aen te spo ren zich meer en ieveriger op de kunst toe te leggen, en in dezelve het geluk en een toeko mende te zoeken, welke haer anders zouden ontsnappen. Kunst, ware kunst doel herleven en veredelt hem die ze weet te beminnen. Alen schryft ons uil Dendermonde By den kampstryd van zaterdag 22 juni II., heeft de heer Pieter-Jozef De Smet-lie Bies, landbouwer te Aelst-AIylbeke, met zyn wit gepommeleerd merriepaerd, den eersten prys der werkveulenmerriën en eene premie van 250 fr. behaeld. Proficiat De Etoile beweert gedurig dat AI. Janson in de meeling van Petit-Paris (1877) verklaerd heeft dat hy nog republiekaen, noch socialist is de Clironique zegt dat hy integendeel ge zegd heeft, dat hy nog republiekaen nog socialist ismaerrrr, nu hy toch gekozen was, deed hy er een doeksken om voor het bloeden.... De Etoile verdedigt in dit geval eene slechte zaek, en AI. Janson zal ten laetste zelf ver plicht zyn het blad ongelyk le geven. Nog al plactskens het Journal de Gand kondigt aen da! Al. Van Humbeeck, de nieuwe minister van het onderwys, eene nieuwe plaets gaet maken, namelyk een inspekteur van het hooger onderwys dal is een vylde wiel aen den wagen. Voor wie zal dat vet betaeld plaetske zyn De Etoile beantwoord volkomen den liaet en de partyschap van een deel der liberael party het blad wilde dezer dagen de catho lyken builen alle viering sluiten van de zilve ren bruiloft des konings het kondigde tevens aen dat de koning, het radikael-socialisten program in eene troonrede en in eene buiten gewone sessie, zou ontwikkelen. Alen wil dus van den koning enkel eene party-koning maken De Etoile kondigt aen dal er zooveel in- schryvers komen voor hel liberael banket te Brussel, dat men de eters zal moeten pri- veeren van de presentie der dames.Hoe jam mer die dames zyn zoo lief en zoo.... gedis - tinyueerd geweest, volgens het Fondsenblad. Duivenpnjskamp. De uilslag van den duivenpryskamp op Rome is lot nu niet ge kend en waerschynlyk zullen er nog eenige dagen verloopen, vooraleer de eerste duiven zullen weérgekeerd zyn. Volgens de Italiaeen romeinsch blad, be loopt het getal mededingers lot 1166. AI. Van Loo, belgische gezant te Rome en die den pryskamp gepatroneerd heeft, was gedurende meer dan een uer aenwezig by de tegenmer- king der duiven. Die belangwekkende dieren werden omring met de onophoudenste zorgen men heeft hun eene schuilplaets verleend in eene der zalen van de statie. Al de manden werden gebracht tot aen den bezondersten voorgevel der statie, en ten 5 uren slipt had de oplating plaets. Dat schouw spel moet heel merkweerdig geweest zyn. Per telegram heeft men aen den Sport Co- lombopliile te Brussel, de luchtgesteltenis doen kennen by het vertrek. De weerde van den 1'' prys is 2000 fr. Wy zullen den uilslag meêdeelen. [Nadere Bijzonderheden.) Wy vernemen nog de volgende byzonder- heden over de oplating der duiven, welke deel genomen hebben aen den pryskamp op Rome. Eene groep werklieden plaetsen de vyf-en- veertig groote manden, waerin de duiven op gesloten zyn, recht voor de statie. De aenwe- zigen spoeden zich naer de kooien en beschou- j wen de gevangenen met de grootste nieuws gierigheid. Deze laetste zyn wel te pas, sterk en van verschillende kleur. Iedere duif is geteekend en draegt op den rechtervleugel de woorden Sport Colombo- pliile en twee nummers het eene er op ge drukt te Brussel, en het andere te Rome. De manden worden op vyf rangen geplaetst. Een artillerie-officier gelast zich met aen de werkliê le toonen hoe men tot de loslating zal overgaen. Ieder werkman wordt tusschen twee manden geplaetst en legt op elke mand eene hand. By het teeken door den officier gege ven, moet de werkman zich bukken en de manden openen. Ten 5 1/2 ure juist openen de werklieden de manden, alle de duiven ont snappen en nemen gelyktydig hunne vlucht. Zy verheffen zich eerst tot op ongeveer 10 meters hoogte en scheiden zich dan in twee benden, waervan de eene zich richt langs den den kant der Via Nationale en de ander langs de Thermen van Diocletiaen. De twee benden vliegen eenige stonden op gelyken afstand van elkander, dan vereenigen zy zich en richten zich naer het paleis van hel ministerie van financiën welk zy voorby trekken. In een oogenblik hebben de toeschouwers de gevleu gelde reizigers uit het oog verloren. Het is in de rtchting van N. N.-W. dat de duiven hunne vlucht hebben genomen. Een enkele duif heeft de andere niet kunnen volgen. Zy ook is in de lucht gestegen, doch na gezweeld te hebben boven de plaets, heeft zy zich neergezet op de dak der statie. Het arme beest was sedert zaterdag reeds ziek. De luchtreizigers hebben, in rechte, lyn, meer dan 1500 kilometers af te leggen. Allen zullen niet in verzekerde haven ko men de zwaksten zullen vallen, uitgeput van veimoeienis anderen zullen de prooi der aren den en gieren worden by het overvliegen der bergen. Manifestatie te Gent. Over de zooge- zeide belooging die al de liberalen van geheel 't land zondag naer Gent zyn gaen doen, lezen wy in het Fondsenblad vele byzonderheden, waeraen wy 't een en 't ander ontleenen Zondag was 't geuzenfeest te Gent, de tweede akt de comedie van welke de kiezing het voorspel is geweest. a 't Is twee uren. De groote stadsklok luidt Gy weet, Gentenaers, de klok die zwygend hare verachting betoont voor den God onzer vaderen, zoo als op de hoogdagen en by de Heilig Sacramentsprocessie, die klok mag haren metalen mond open doen als er zwynen en kalvers te keuren zyn, als de fransche hans worsten op St-Pietersplein hunne barak ope nen, als Pier de Beerling op de Beestenmarkt zynen llikker slaet ook als de geuzen van elders met die van Gent komen verbroederen. Wy hebben den stoet gezien. Hy was zeker taliyk al de maelschappyen die leven op de kas der gemeente de liberale krocht- mannen, maer zonder schootvel of truweel al de windmakers en plaetskenszoekers van 't arrondissement waren daer. Welke lange rei van trolsche, opgeblazene half verdierlykte gezichten welke uitdagende, tergende houding welk een volkje De tweede stoel besior.d uit vrouwvolk. Eene vrouw die tot schande afdaelt, is veel losbandiger al een man ook kan men zich geen gedacht vormen van de buitensporighe den waeraen de geuzinnen hun overleverden. Eenige waren dronken van voor zy de statie verlieten andere hadden geneverfies- schen en laefden zich langs d,c straet, al zin gende mourir pour la patrie De geestdrift onbrak tcenemael. Aen den hoek van den Kouter stond een groepje, blykbaer betaelde roepers. Hunne vivats klon ken solihet volk bleef stom. Curiositeit ge noeg, deelneming nievers. En dat is zoo waer, dat wy twee luikschc geuzen tegen malkacr hoorden zeggen Ces Flamands u'ont pas le feu saeré (die Vlamingen hebben geen poer in 't lyf.) Alisschien wel, messieurs les Wallons, maer zy bewaren 't.... De geuzenbladen komen weinig over een in hunne schatting van hel getal personen welke de manifeslatie van zondag hebben by- gewoond. De lndépendance zelve schal ze nu eens op dertig duizend, en dan weêr op twaelf duizend. In den Casino, waer de ontvangst plaets had, hebben «Ie lieeren de Kerchove, Pecher, Alascari. de Rossius, .loltrand, Van der Tae- len, D'Elhoungne en Bara het woord gevoerd en ieder om het meest gebulderd tegen de catholyken. De liberalen van Brugge, zegt de Patrie, zyn zondag ook naer Gent gaen manife.steeren zy waren omtrent met 150. Hunnen iever was zoo groot, vooral om champagne te drinken, dat zelfs dedamen meegingen en dat de vrouw van eenen geus, die ook wilde meêgaen, vol strekt niet en mocht en door hem in de wacht- zael opgesloten wierd. Dit gedaen hebbende, keerde de man by zyne vrienden terug en zei hen Ziedaer wal wy daermeê doen De ongelukkige bemerkte niet dat zyne vrouw langs eenen anderen kant der wacht- zael was gegaen en plaels had genomen in den trein. Wy welen niet of madame te Gent met myn heer is mogen meêgaen en of zy haer deel in den champagne gehad heeft. Twee kerels die goed gekleed waren kwamen woensdag in een magazyn le Gent. en kochten er een voorwerp van weinig weer de. Een hunner gaf een bankbriefke in beta ling. Terwyl de winkeljuffer weêrgaf, kwam eene vrouw binnen met een kind op den arm en vrouw of men een liedje wilde koopen. Ter wyl de winkeljuffer de vrouw bezag en haer weg deed gaen, liepen de twee schelmen met het briefke van 100 fr. en het geld dat de juffer er op had weérgegeven, den winkel uit. Lokeren, 25 juni. Het mondspruw of de muilplaeg heeft alhier zes koeien aengetast. Eene koe, uit Holland gekomen, heeft waer schynlyk de plaeg meêgebracht. [Gazette van Gent.) Langs de baen van Brugge naer Blan- kenberghe, niet verre van het gehucht Scheeps- dale is, dynsdag, een voorval gebeurd, dat erge gevolgen had kunnen na zich slepen. Het 21' linie-regiment, te Brugge in garnizoen, deed dien dag een uitstapje naer Blankenberghe de troepen trokken juist de stad uit en hadden nog den wyk Scheepsdale niet bereikt, toen zy een landman ontmoetten, welke eene koe naer de stad geleidde. Het dier verschrikte by het hooren der klaroenen men slaekte het hoorngeblaes, met het goed gevolg dat het beest stil bleef. Wanneer hel eerste bataillon voorby was, meende men dat er geen gevaer meer bestond, en de muziek liet zich opnieuw hooren. By de eerste tonen verschrikte de koe opnieuw, en, in een krachtigen sprong, liep zy in volle vlucht, den kop ingedoken, de ran gen in van het eerste bataillon. Alzoo, en on voorziens en langs achter aengevallen, werden een groot getal soldalen op den grond gewor pen. Gelukkig zyn er geen groote ongelukken te betreuren slechts vier mannen zyn moeten naer de kazerne terugkeeren. De koe heeft nog een kleinen jongen opgenomen, en hem over eene haeg geworpen, doch zonder dat het kind eenig leed bekwam. Alen is zonder moeite het dier meester geworden, dal niet hoorndol, maer slechts verschrikt was. Op de modelhofstede der burgerlyke godshuizen van Brugge, by AI. J. B. De Sutter alhier, wordt iets zeer zonderlings opgemerkt. Sedert dry jaren woont aldaer een paer zwa luwen in den peerdenstal en heeft er reeds tweemael overwinterd. Het merkweerdigste nog aen de gebouwen der hofstede wonen doorgaens eene groote menigte zwaluwen, cn geregeld trekken die ieder jaer, zoohaest de zomer voorby is, naer warmer gewesten. Alaer het paerke in den peerdenstal blyftIn dien stal staen zes pcerden cn de lamme diertjes zyn zoodanig met hen gemeen, dat, daer hun nest juist boven de peerden aen de zoldering is geplakt, zy gedurig over de koppen der pcerden heen en weêr vliegen om hunne jon gen te voeden. Evenmin worden zy afgeschrikt door het gerucht boven hen op den zolder, hetgeen dagelyks gebeurt als de knechten er voeder halen. Geregeld zyn de zwaluwen er tweemael 's jaers uitgebroeid en tegenwoor dig is weêr hun eerste broeisel vlug. Geheel het personeel van de hofstede houdt het be langwekkend paerken in eere. Gazette van Eecloo Ziethier nadere inlichtingen over de moord welke, twee jaren geleden, te Iseghem zou gepleegd zyn en waervan men eerst nu de daders zou ontdekt hebben. Twee personen zyn aengehouden een be diende van den Westvlaenderenschen spooi'- weg en eene herbergierster, vroeger woonach tig te Iseghem. Byna twee jaer geleden, werd door de gebu- ren van Bruno Berlamont, herbergier te Ise ghem, een pistoolschot gehoord, dat gelost moest zyn in de groote zael der herberg, be woond door genoemden Bruno Berlamont, op de Koornmarkt. Alen kwam aenstor.ds toege sneld en vond Berlamondt liggen, badende in zyn bloed en geen teeken van leven meer ge vende. Eene pistool werd by hem gevonden en, na gedaen onderzoek, kwam het gerecht tot de overtuiging dat er een zelfmoord had plaets gehad. Nogthans hoorde men een tyd lang onder het volk te Iseghem, als een geheimzinnig ge rucht, volgens hetwelk de eene, vrouw Berla mont beschuldigden haren man gedood te hebben, en de andere haer, zoo niet de moord, toch de schuld tot de zelfmoord ten laste legde. Immers, er werd gezegd dal vrouw Berlamont heel dubbelzinnige betrekkingen onderhield met hooger genoemden bediende van den spoorweg, en alzoo twist en tweedracht in het huishouden deed outstaen. Men vertelde nog dat de droefheid by het ovcrlyden van den man, zoo wat a! le klein en ook eenigzins ge- maekt had geschenen. Nogthans kon het ge recht geene aenduidingen vinden, welke dit vermoeden bevestigde. Onlangs vertelde de weduwe Berlamont aen eene gebeurvrouw, met verzoek van volstrek te geheimhouding, dat haer man zich niet, zooals men meende gezelfmoord had, maer door den spoorwegbediende, waervan wy zoo even spraken, werd vermoord De buervrouw haesttc zich die verlrouwelykc meêdeeling aen het gerecht kenbaer le maken, en vrouw Berlamont en de spoorwegbediende, werden na eene gerechterlyke ondervraging ie hebben ondergaen, aengehouden. Het schynt dat men ten huize van den be diende, ie NVervick, een groot aental papieren en een revolver heeft gevonden. Die bediende woonde le Iseghem ten tyde dat de moord werd gepleegd. Verleden vrydag werd het lyk van Bruno Berlamont ontgraven. Nadere byzonderheden. Ziethier wat wy nog vernemen over de aen- liouding der weduwe Berlamont en van den spoorwegbediende, beiden beschuldigd van moord op den genaemden BrunO'Berlamont. Het schynt zich te bevestigen -dat die be diende schuldige betrekkingen onderhield met de vrouw van den ongelukkigeu Berlamont. Na de dood van dezen laetste, ondei hield de bediende nog eenigen tyd deze betrekkingen, doch de weduwe, geene trouw meer stellende in het woord van dien man, trouwde met een ander persoon. De bediende trachte alsdan de dochter der weduwe in zyne strikken te van gen, belovende met haer in het huwelyk te treden doch die belofte werd andermael ver geten, nadat de bediende naer NVervick was verplaelst, waer hy nu op het punt stond ein- delyk een huwelyk aen te gaen. liet miskende en verlaten meisje verslond de zaek alzoo niet en zond haren verloofde een bedreigenden brief, waerin zy zegde alles te zullen bekend maken, indien hy binnen de acht-en-veertig uren haer niet kwam spreken van zyne beloften. De gewezen minaer hield geen rekening van die bedreigingen. Toen het meisje zich geheel en gansch verlaten zag, zond zy eene klacht naer het parket die de aenhouding van den spoorwegbediende ten gevolge had. liet gerecht heeft doer, overgaen tot de ont graving van het lyk, en zou de zekerheid be komen hebben dal de zoogezegde zelfmoorde- naer vergiftigd werd, en men hem daerna een pistoolschot in liet hoofd zou gelost hebben, om alzoo aen eene zelfmoord te doen gelooven. NVy weten nogtans, niet, zegt de Patrie van Brugge in hoever dit alles waerheid is. Vrydag morgend werd het gerucht ver spreid, dat er dien nacht een moord was ge pleegd te Zedelghem, in eene herberg omtrent de Kruiskalseide. Inderdaed, de veldwachter dier gemeente kwam welhaest die misdaed by de rechterlyke overheid te Brugge bevestigen. Ziehier de omstandigheden, welke wy erover vernomen hebben Vier milicianen, die deze week uitgetrokken en ingelyfd waren te Antwerpen, kwamen van het regiments-depot terug naer hun dorp, in afwachting van verdere oproeping en werden in eene herberg te Zedelghem, meer of min dronken. Dè&r bevond zich ook een mulders- knecht van ongeveer 30 jaren, de genaemde Lodewyk Vermault, die binnen kort zou trou wen. Deze laetste had het ongeluk door on voorzichtigheid hel glas bier van een der mili cianen van de lafel te stooten. De lotelirigen, door den drank verhit en eene militaire houding schynende aen te nemen, zochten twist tegen Vermault, die zy welhaest met geweld aenvielen. In den slryd kwamen de messen te voorschyn, en de arme mulders knecht werd het slachtoffer van zyne onvoor zichtigheid hy werd door een messteek in den hals getroffen, tot op eene diepte van 45 millimeters. De slagader werd doorgesneden. Vermault, die veel bloed verloor, was wel haest een lyk. Het parket van Brugge is ter plaetse geweest. De vier milicianen die wel soldatenkleêren ge zien, doch er geen gedragen hadden, zyn aen de militaire overheid overgeleverd, welke de misdaed onderzoeken zal. In den nacht van zondag tot maendag, is er te Grammene eene moordpoging gepleegd op den genaemden Triphon Wallaert, land bouwerszoon in deze gemeente. Toen deze rond middernacht zich naer huis begaf, in ge zelschap van zynen broeder Gentiel, werd hy door vier personen, zonder eenige reden zoo het schynt, aengevallen en bekwam in de worsteling twee groole wonden, waervan eene in den rug, welke wel 20 centimeters diep schynt le zyn. De vermoedelyke dader is zeke re August Orlans, kasseier, Tc Deinze. Het par ket van Gent is gisteren ter plaetse geweest, en heeft een onderzoek geopend. Te Goyck, kanton Lenninck, werd dezer dagen, in een gracht langs de groote baen, het lyk gevonden van een manspersoon. Alen dacht aen eene misdaed, doch een gerechterlyk on derzoek heeft bestatigd dat de ongelukkige, misschien in dronken toestand, in het water gevallen is en in het slyk verslikt. Twee leerlingen uil het pensionnaet van AIont-Sur-AIarchienne, de genaemden L. Bier- que, van bovengemelde gemeente en L. Hem- bise van Alonligny-le Tilleul, welke zich by het naer huis keeren, baedden by de Pont-h-Nole le Alonligny-le Tilleul, zyn aldaer verdronken. De droefheid der ouders is onbeschryflyk. Alaendag namiddag is de weduwe Fa- vresse, woonachtig teGosselies, voorgeburcht, in hare woning vermoord. De moordenaer is de genaemde Ed. Ant. Goossens, geboren te St-Stephauus-NVoluwe. Hy was reeds voor de tweede mael in dienst van het huis Favresse en heeft zyne misdaed gepleegd om te kunnen stelen. De afwezigheid der bloedverwanten te baet nemende, heeft hy de weduwe Favresse, geboren Julie Soupart, met een riek en een mes doodgeslagen. De moordenaer heeft 50 fr. gevonden en meegenomen, alsook al de kos- telyke voorwerpen die hem onder de handen zyn gevallen en een peerd om zyne vlucht te vergemakkelyken. Het gerecht zet hem ieverig na. Goossens, de moordenaer der weduwe Favres sen, is woensdag te Corlenberg aengehouden.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2