Kermis. HANDEL EN NYVERIIEID. Velen, zegt Semper trens, zal liet bericht vermoedelyk aengenaeni zyn, dat de zoo ge vreesde koloradokever een geduchten vyand heelt in de Uropeda Americana. De Uropetla Americana behoort tol de familie der Acarinen of motten en is ten nauwste verwant aen de Uropeda Vegetanswelke overvloedig in Europa voorkomt. Het diertje heeft de grootte van den knop eener gewoone speld en een breed-ovalen vorm, is plat en dun en geelachtig bruin van kleur. Door middel van een draed, dien zy spint, hecht de Uropeda of mol zich aen liet slachtof fer, dat zy heeft uilgekozen, want volgens de waernemingen van proflessor Rilcy, die het diertje beeft beschreven, leeft het uitsluitend, naer het schynt, om de koloradokevers te ver nielen. De Uropeda Americana is een parasiet, die zich door middel vaneen zeer dunnen draed vastkleeft aen den kever, dien zy lot hacr slachtoffer heeft gekozen, zooals wy reeds hebben meegedeeld. Aen de beide uiteinden van dezen draed bevindt zich een plat schyfje, waerdoor de draed aen den eenen kant is ge hecht aen de mol en bet andere uiteinde aen den kever. Om het vernielingswerk te kunnen plegen, bezit de mot twee kunstig gevormde werktui gen, namelyk twee lidmaten, die ze kan ver lengen door ze uit te strekken, of kan verkor ten door ze in te schuiven aen bet uiteinde van elk dier beweegbare deelen is eene schaer, in den vorm der schaer van een kreeft. Door middel van dit wapen boort zy galen in de harde schilden van den koloradokever. Mocht het gebeuren, dat de koloradokever in Europa zich weet te nestelen, dan zal het noo- digzynde Uropeda Americana herwaerts over te voeren en de voortteeling daervan kunstma tig te bevorderen. PROVINCIALERAED. De Raed onzer provincie Oost-Vlaenderen heeft zich dynsdag j 1in uilvoering der pro vinciale wet, vergaderd. M. De Backer Frans, ouderdomsdeken, zat de eerste zitting voor. De beer Graef de 't Serclaes, goeverneur, sprak de gebruikelykc redevoering uit en ver- klaerde, in naem Zyner Majesteit, de zittyd van 1878 geopend. Het Bureel werd samengesteld als volgt: Voorzitter M. Libreclit. Ondervoorzitter M. Schoutlieele de Tervarent. Sekrelarissen MM. De Beu en Liénart. In zitting van Woensdag is de vergadering overgegaen lot de benoeming van 4 leden der Bestendige Deputatie, in vervanging van de heeren Bellemans, De llaedt, De Bleeckere, wier mandaet was geëindigd en Van Vreclem, sena- teur gekozen van 't arrondissement Aelst. Be heeren Bellemans, De Raedt en De Bleec kere, werden herkozen. M. Mussely, Raedsheer van 't kanton Sotle- gem, werd gekozen in vervanging van den heer Van Vreckem. Het groot Banket te Brussel. Neen, ze zyn zoo min te vreden over Brussel als zy het waren over Gent. Wel slaen de Précurseur en dc Indépendance op de groole trom maer de kop stukken hadden het goed en van dat oogenblik zyr. die pluimstrykers ook te vreden. De liberale Gazelle zegt integendeel, dal de mani- festants alweêr honger hebben geleden. Daer zyn er die geen kruimeltje hebben gezien van al wat er op den menu slond Ten 6 ure vielen er benden uilgchongerden in de tavernen, zegt de Gazelle men had hun wel groole woorden van hel ongedierl opgcdischl, maer venire ajfamé na poinl d'orcillesmet hongerigen buik luis tert men niet. Ook beweerde hier sommigen, dat men geen égards (achting) had gehad voor de dames Hoe, geen égards Is hel mol in de meeste geval len meer dan genoeg, dal de Clironiiiiic zegt dat zy altemael jolies (schoon) waren Die vleiery valt aen iedereen niet ten doeldat is misschien aen velen nog nooit gezegd. Overigens, we weten niet of die klagers gelyk heb ben, maer we zouden het veel dames-achtiger vinden,als die vrouwen van die... feesten wegbleven. De liberalen van Ifoei waren hier of daer achterin een der hooge galeryen gcsieken, waer zy niets ge zien, niets gehoord hebben Do Clironique zegt dat een ehampngne-slop in do lucht opgevangen werd door Mmc Graux, vrouw van den minister. Dit is een toer die Grandsart-Courlois zou be- schaemd maken Hetzelfde blad zegt, dal er muziek in den stoet ontbrak. Beaucoup de curieux regardent bclcmentles yeux écarquillés, vele nieuwsgierigen zagen den stoel dom en met groole oogen aen. C'est d'unc mesquinerie ridicule de stoet was be- lachclyk kleingeestig. En dat zegt een iibcrael blad En de Indépendance en de Précurseur die ons wysniaken, dal den stoel toch zoo indrukwekkend was Pas de criSypas d'explosion d'allégresse, geen ge schreeuw, geen vreugdegeroep T was een dooden- inarsch Inderdaed, de Clironique zegt De optocht op de Montague dc la Cour est lugubre, glacial, is doodsch cn koud. Later werd hel beter 'i was hoog lyd. Het zyn niet alleen de trottoirbladen die schreeu wen 't is de Indépendance zelf die loont dal zy ontevreden is. Wel houdt het blad de manifestatie zelve voor iels... kollosaels dal laet zich begrypen maer hel blad zegt, dat de dienst allerslcchls wasdal een groot getal gasten niels Ie eten hebben gehad. De tafeldieners, waerschynlyk ziende met wat gasten zy te doen hadden, zetten zich onder dc zin spreuk van liberlé en fralernilé, broedcrlyk aen Pene tafel, en aten de kreeften op die voor de heeren citoy- ens bestemd waren. Wat kar. men er op legen hebben! Wclzellen zeker liberalen bunnen knecht een gcgalonneerden hoed op, om alzoo voor nobele te spelen maer de knecht weel zeer goed dat hy met zynen patroon in broe- derlyke gclykheid leeft. 'i Verwondert ons dus niet dal de tafeldienders, zoo als de Indépendance zegt, de plants der gasten innamen, en dat de gasten de servet op den arm legden ces dróles T woord is van de Indépendance den vvyn geschonken. En die dróles n'ont pas sourcillé. die krabbers heb ben dit heel goed aengenomen En waerom niet Liberlé, égalilé el fralernilé In hel lyaerael-socialismus moeten immers alle standen vcrdwyncn. Een ander geuzenblad zegt dal de policie van M. Anspach in de keukens stond sabre au clair, maer dat zy er niet kon gelukken de scholcis naer buiten te jagen. Volgens de fransclie gazetten van zaterdag waren er toch onder ander 750 kilos zalm. 4000 kilos ossenvleesch, 4 00 hespen, 2i)0 kilos kaes,— lÖOl» bossen carolles, 300 kilos boonen, 20 valer, haring, - 10 vaten sardines, enz., enz., alles met bonderden, met dui zenden. De geuzen werden woedend daer waren er die Jiunne bouqucllen vankoornblocmcn als salaed wilden tien In alle geval ze zagen blauw van honger.... Maer stil daer klinken de Hompellen M.Jotlrand drinkt aen den koning. Sommige bloden zeggen enkel en alleen dal die dronk werd acclamé de Clironique die de waerheid wil. zwygter slil, doodstil over. Wy vernemen dat er «p dien dronk niet den min sten délirc lieerscbte, en als de koning hier of rlaer achter een gordyn gestaen had, zou hy gezien hebben hoe weinig weerklank de woorden van M. Jollrand hebben, ais de geuzen onderton zyn. Maer ook de koning had zicli geoorloofd naer Oos tende legacn en niet in de stad tc blyven.... Waeróm kwam hy ook niet zillen, nevens tien of twaelf slraelpoliekcrs.... Altyd dezelfde Andere incidenten Eene groep liberalen, meldt de Courrier, is met dc socialislen-republikeinsche vlag, zoo dierbner aen aen M. Janson, willen binnen komen men heefl hen verzocht tc zwvgen. M* Bara is in de mociclykliti.) tusscben gekomen cn heeft zich lusschcn hunne acnncming verzet. Wcdcrkeerigc belccdigiii". Ander incident, liet schynt dal men zoo wal getwist on gehaii - plukt heeft, by hel inkomen en bel uilgacn van dien bazacr. Men hoeft elkaer by hel uilgacn gestompt en gcsloolen. Men vocht zelfs op den boulevard Central 'l waren zy die goed gesmuld cn die welke niels ge had hadden. Dit is altyd de geschiedenis van dc doctrinairs en de geavanceerdcu. Do goavanceerrlen helpcp aliyd dc tafel dekker, cn de keuken gereed maken maer als er moet gedi neerd worden, dal is, als de koek moet worden ver deeld, zitten dc doklrinairs het eerst aen tafel cn spelen de geavanceerden lellerlyk op dc fluit. Men begrypl dat men nadien hairplukt.... Er waren veel huizen bevlagd Ja, zegt de Courrier, maer'men heelt veel vreedzame mensclien, die zich eigeulyk met geen politiek bezig hielden, gedwongen om dc vlag uit te steken. Die welke geen blauw bloemkcns in hel knopgat droegen, werden-in de strael beleedigd. Een briefschryver in den Courtier zegt dal drie kerels hem en zvne vrienden toeriepend bas les hommes noirs. Zy waren, van hunnen kant, in 'l wit gekleed maer een vuil wilze waren beslykl en bevuild door den drank. Ziende dal men hen niet antwoordde, riepen zy nous égorgerons jusqu'au dernier callotin wy zullen lol den laetsten katholiek den nek afsnvden. Was het van honger misschien Of neemt hel libe- rahsmus de zeden over van Ccnlrael-Afrika Een kerel met een kiel aen. smoordronken, vallend en rollend, brulde het... OngedierlOf cr ander ongedierl was dan zoo'n wallebakker Pup van Meire. geflankeerd van l'Espoir d'Alost cn eenigc liberale jannen vertegenwoordigden 'l ae.'s- tcrscb uitgemergeld liberael kliekske. Brussel, 2 juli. Dc Clironique, hel liberael blad van Brussel is on genadig voor het banket der blauwen, dat zondag te Brussel plaels had. De dienders, zegt de Clironique, waren meest al slicbeldronkcn, zoowel de vrouwen als de mannen zy slaken onbeschoft de handen in de schotels die zy moesten opbrengen. Lang voor dc aenkomst der gasten waren de manden vvyn in dc kelders gezel, geplunderd. De Courrier voegt erby dal de dienders toch hun loon reklumecrden cn dal zy den dag nadien nog niet betaeld waren vandaer dal zy voorzeker hólel schreeuwden d bus les gueux, a bas les liberaux, en woordekcus die nog veel leelyker klonken. Volgens hetzelfde blad hebben doklrinairs cn soci alisten aen bel dessert gehairplukl, en men spreekt zelfs van een verwonding, die aen eenen kok is toe gebracht. omdat hy een schotel niet loste. Men klacgl ook dat er zoo weinig voorname per sonen waren uil hel liberael kamp de meeste waren weinig of niet bekenden. Dc groole mannen of die welke serieus zyn. waren thuis gebleven. Daer waren noch M. Frère-Orban, noch M. Rogier, noch M Oris, noch M Tcsch, noch M. Pirmez, noch M. Itolin Jacquemyns, enz., enz., enz. Dc liberalen zelf ie Brussel lachen harleiyk om al den onzin, al dc gekkigheden die men op hel banket verteld beeft M. Pecber, Ie grand ciloyen, zooals men hem noemt, heeft er veel van zyn veëren gelaten de Brisselecr lachl zicli krom mé ol dane ftave proelj, die done kadei ooi zen bolle geslogen eils. Verlossing, spioenendicnsl, slaverny, verbaslering der karakters, vervloeking der geschiedenis, ver drukking en patati cn palata Bah, zegde een Brusselacr, van iil danen laven Iruelj es geen letter u órwalié zeién dutte om ón de ponvoir Ie geróken mór as dane Pècheur ons da wil doen gobeiren veur Antwerpsche plalte kcis, dan es dune sin- joor 'ne greute baudel Niet minder lacht men met M. Verdin, van Luik, die zegde dal dc luiksche perron met eerbied boog voor de vlaemscbe beffroys Zietde van bier die luiksche dorpels, puien, bor dessen den platten hoed afdoen cn bukken en saluce- ren voor onze vlaemscbe torens Er. zietde var. den anderen kant onze vlaemscbe torens hunnen toolhoed afnemen en saluades maken aen de luiksche perrons Op een ander plaels zegt M. Verdin, dat de man- ncn der vlaemscbe gemeenten, die dood zyn, niet mistroostig meer over hel Kongresplein zullen moe it ten wandelen. Zietde van hier dc vlacmsche mannen uit bun gral komen cn in hun nachthemd dwalen over liet plein van 't Kongres te Brussel, mistroostig omdat de Vla mingen nog in T ministerie zaten Als die Vlamingen ooit terug komen op dal plein, zullen zy met Movson, van vlaemscbe gedachtenis, integendeel zingen en blyven zingen Sn lui kolonne van steen en brons, Franscli zyt ge lol in d'ornemenlen Maer toch er is iels aen van ons, Cij zyt betaeld van onze centen En met al die fransclie blague regeert men tegen woordig dc wereld D. 'i Is rond twee uren 's nachts, eenige libe rale plodden komen op de groole merkt alge- zakt cn houden aen den kiosk st I. Manuel Voorniet. (Met een parapluie op den kiosk stampende). Ik zeg het u, hier is de grootste spleetdaer zeg ik, daer, daer Nachtwaker. Menheeren, ik verzoek u op den kiosk niet te slaen. Menheer de Sehoone Gi, vervloekte hennekeniet, wal afï'airens hebt ge daermeê. Nachtwaker. Ik verzoek u, Menheeren, uwen weg le vervoorderen en vooral op den kiosk niet meer te stampen met uwen para pluie. Menheer dc Sehoone. Wat aflairens hebt ge daermeê; pas op vogel, wy zullen u aentee- kenen en na october trekken wy uwe kazak uil. Verslade dat Nachtwaker. Ik doe hier mynen dienst, Menheer, en uwe dreigementen, vaeg ik aeu myne hielen mytie handen zyn nog 't brood wêerd.en als ik na october myn jas moet afleg gen dan zal ik ze u dadelyk ter hand stellen ge kunt ze gy dan wat aenspelen, ge zyt er im mers niet le goed voor Manuel Voorniet. Hebt g'hel vast, sehoone menheer dat zal u leeren Hein, jongske, wat denkt er u van Dat is eene zweep Wel getroffen Menheer de Sehoone. Mankt u weg. oude polichinelleOude plodde die maer tateren en schreeuwen kunt als ge yoohniet uwen darm moogl vullen en uw keelgat ververschen Oude polichinelle die ge zyt. Manuel Voorniet. Zie,zie, hy isnukwaed g'en zult ge gccneu leelyLtn hennekeniet zyn Menheer de Sehoone. Raept u op, oude Zeeverlap onnoozej Doosken moest ik u daervoor geheel den dag voorniet laten zui pen oude schuimlooper die ge zyt; mis- kweekte pry Krotgeus. Allons, ailons, 't is nu al wel, sleekier maer eenspeldekenaen,want de Den- derbode woont hier legen en moest hy het lioo- ren, ge verstaetWy hebben hem meer dan eens des avonds in de duisternis als lafiaerds beleedigd, en gc weet dat hy de eerste gele genheid de beste zal waernemen om geheel ons kliekske, zonder 'i laf advokaeije, alias Vespoir d'Alost, te vergeten, naer 't leven zoo danig wel af le schilderen dat er geeuen hond tegen ons meer zal willen p I er scheiden en.— Laet er ons dan maer dap per van door trekken, als T zoo is ONZE KERMISFEESTEN. Onze kermisfeesten door een nog al goed weder begunstigd,hebben,dees jaer, buitenge woon luisterryk geweest. Het Concert des zondags om 5 uren namid dag, ter groole merkt, door de Harmonie- en Fanfarenmaelschappyen van Deiulermonde Geerardsbargen en Ninove gegeven, bad veel volk naer onze stad gelokt. Dc uilvoering der verschillige muziekstukken was overheerlyk en wy bestatigen met genoegen dat die muziek- maetschappyen onzer dry zustersteden eenen merkbaren vooruitgang hebben gedae.n. Ook waren de talryke aenlioorders welke zich rond den kiosk verdrongen ten uiterste voldaen en gaven meer dan eens hunne voldoening door een geestdriftig handgeklap te kermen. De kiosk werd door eenieder bewonderd en men was het eens om le bekennen dat onze zoo gunstig gekende sieraedschilder, de heer Pieler Corael, hem in een waer kunststuk had herschapen. De Tooneelvcrtooning des maendags, hel publiek kosteloos aengeboden, had eene tal ryke menigte naer onzen Schouwburg gelokt. De ruime zael was ietterlyk opgepropt. De op voering der twee blyspelen Hotsebotse en Tamboer Janssens was deftig en strekt tot eer aen de Maetscbappy 't Land van Riem. Onze paerdenmerkt van dynsdag was, even als voorige jaren, gansclr onbeduidend. Een twintigtal oude afgewerkte peerden of rossen maekten gansch den voorraed der markt uit. De veemarkt integendeel was weer zeer wel voorzienmeer dan 250 stuks vee van alle slacb waren te koop gesteld. De handel was zeer levendig. Deze goede uitslag hebben wy te danken aen den iever en 't wys beleid der kommissie met de opbeuring onzer veemarkt gelast. In naem onzer medeburgers sturen wy haer eene welgemeende dankzegging toe. De opstyging van den luchtbal de Sirius van M. Glorieus, luchtreiziger te Roubaix, heeft ook eene groole menigte nieuwsgierigen onzer naburige gemeenten naer 'i Esplanade- plein doen slroomen. De opstyging had in de beste voorvvaerden plaets. Twee onzer stads genoten, de heeren L. Ducaju en C. Van den Broeck hebben met den beer Glorieus de lucht reis ondernomen. Na eenen dryfiocht van on geveer twee uren, is de de Sirius zachtjes ncdergedaeld te Tubik, tusscben Halle en 's Gravenbrakel. De groote openbare Veldfeest des avonds in T lokael der Koninklyke Harmonie gegeven, was aller prachtigst. Een talryke menigte, waeronder zich alle standen onzer aelstersche samenleving verdrongenwoonde deze volksfeest by. Zonder vrees van overdryving mogen wy de aeuwezigen op ruim 7 duizend persoonen schatten. Gansch de hof en de kiosk waerop de Ko ninklyke Harmonie verscheidene aengename muziekstukken uitvoerde, waren prachtig ver licht. Meer dan vyl duizend brandende gekleur de glasjes, lampioenen enz. met veel smaek geplaetst en gehangen, gaven een tooverach- tig uitzicht aen den wel beplanten hol. Het vuerwerk liet niels te wenschen over wy mogen,zonder vrees van eenige legenspraek, zeggen dal het allerprachtigst was voor de ge ringe som welke men er had aen besteed. Het Ral na liet Vuerwerk is druk gevolgd geweest. De meeste deftigheid en strengste zedigheid lieerseluen by de dansoefeningen. Niet alleen de mindere burgery maer zelfs den begoeden stand zag men op den dans. Met een woord, deze volksfeest is len uiterste welge- lukt geweest. Overigens dit bekennen onze li berale tegenstrevers zy doen meer ze beken nen openlyk, dat het aen hen, liberalen, on- mogelyk is zulke vroolyke openbare volks feesten in te richtenWy stippen met voldoe ning aen dat niet de minste onbetamelykheid, noch 't geringste krakeel onder die talryke me nigte is bemerkt geworden. Het Concert van woensdag avond door de fanfaren der Troepkinderenschool heelt vele toehoorders ter groote merkt doen vergaderen. De jeugdige kunslenaers hebben de verschil lige stukken, op 't programma vermeld, mees- terlyk uitgevoerd. Dc geestdriftigste toejui chingen werden hen ook niet gespaerd De Polka Burlesque van Piriparé, op eene over- heerlyke wyze gespeeld en gezongen, heeft de toehoorders buitenmate vermaekt. Eere zy aen den lieer Vanderlinden, direc teur der fanfaren. De muzikale avondstond door onze Konink lyke Harmonie, donderdag op den kiosk, ter groote merkt,gegeven, had insgelyks eerie tal ryke schaer toehoorders uitgelokt. Als na ge woonte heeft onze Koninklyke Maetscbappy bewezen dat zy als eene der beste muziek korpsen des lands mag gehouden worden. De mecsterlyke uitvoering der verschillige mu- ziekstukkken deed eer aen den zoo gunstig ge- kenden directeur, den heer Michel Schelfhout. Onnoodig te zeggen dat onze Koninklyke Har monie menigmael met levendigste toejuichin gen werd begroet. De beweging op de foire was dees jaer aller- levendigst. Eenieder keurde de nieuwe plaet- singder barakken, tenten, kramen, enz. goed. Men was het eens om te bekennen dat de be- wooners der hopmerkt lieden toch eenig voor deel door de barakken konden genieten, ler- wyl zy er voorige jaren, slechts liet .ongemak van te verdragen hadden. Ten slotte bestatigen wy, dat geene erge baldadigheden noch vechlparlyen zyn besta- tigd geworden. Hel is onbetwislbaer dat onze kermis van 1878, dank aen de goede maetregelen door ons sledeljk Bestuer genomen een der luistcrryk- ste en bygevolg, der meest voordeeligste aen onze neei ingdoemlers is geweest welke wyooit beleefd hebben. Welnu wy durven wedden dal de sullen uit 't Vei bond zoo maer dom weg zullen schryven dal onze kermisfeesten onbe duidend waren en Aelst, deze week, aen een uilgcsiieki heggynhof geleek. Maer of er mei de liberale stillen zal gelachen worden, daer is geen tvvylol aen. Morgen zondag, Groote Kermis, zal eene luisterryke FESTIVAL ter groo te merkt plaets hebben. Negen mu- ziekmaetschappyen zullen er aen deelnemen. Bes avonds om 10 uren, zal een prachtig VUERWERK, op 't Sta tieplein, afgeschoten worden. I'RIESTERLYKE B ENOEMINGEN. De dekeny van Eckloo, openstaende door het overlyden van den Zeer Eerw. Heer Van Oeckel, is door Z. D. II. den Bisschop toever trouwd aen den ZeerEcrw. Heer Fouberl, se dert 1874, pastoor van den H. Vincentius te Eekloo. Wy vernemen dat de twee liberale bladjes dezer stad, hel Verbond en de Yker, voor '1 Ge recht gaen gedaegd worden om rekening te geven over zekere eerroovende en lasterende artikels in hunne nummers van zondag 11. ver schenen legen een achtbaren persoon onzer stad. De verandering aen de vertrekuren der treinen van de yzerenwegen zyn in ons blad, zorgvuldiglyk gedaen. Op de veemarkt, welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 989 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen, per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-90 tot 1-10; stieren, fr. 0-70 tot 1-00 koeien en veerzen 0-70 tot 1-01. In de kiesvergadering te Brussel gehou den, heelt zekere Wilmart len voordeele der kandidatuer van M. Vanbumbeeck gesproken de grootste aenbeveling dezer kandidatuer was dal zij de afscha/lhig van de wet van 1842 belee- kendèdus de priester uit de school. Er gingen weinig zittingen der Kamer voorby, ol M. Saiiiclelelte viel, dikwyls heel onbeleefd, den vorigen minister M. Beernnert aen. Nu hy zelf minister is geworden heelt hy voor de beambten van het ministerie, den grootsten lof van M. Beernaert gemaekt en hy behoudt zyne inrichting. Zoo gaet hetmen schimpt, dreigt, tiert en beschuldigt enkel en alleen om meester te kunnen worden. Dit is liet geheim der liberale oppositie.... Zoo liet schynt zal de belgische gezant, M* d'Anethan, by bet Vatikaen, een verlof kry- gen van eenige maenden. Dat zou de eerste stap zyn naer de afschaffing van het belgische gezantschap by den H. Stoel. Men beweerde dat het ontslag van M, de Caraman-Chimay, als goeverneur van Hene- gauwen, was gegeven en aengenomen. De HainanI beweert integendeel, dat het geen ontslag, maer eene brutale afstelling is. Het zou ons niet verwonderen het libera- lismus gaet altyd met dergelyko daedzaken ge- paerd. Volgens den Courrier zou M. Rolin van zyne ondergeschikteu eene volledige eenvormig heid van grondbeginsels, van gevoelens en streving eischen. De prins de Caraman kon hem op dien eisch, niet anders antwoorden dan met.... zyn ont slag. Men beeft reeds den 12 juni gezegd, dat de plaels van goeverneur van Henegauwen voor den zoon van den burgemeester van Gent be stemd was Pas is de prins de Caraman-de Chimay verplicht geweest zyn demissie te geven, of de Indépendance neemt over uit een liberael blad van Charleroi.dat 't goevernement M.Lecomle, direkteur der Normaelschool van Bergen, ver zocht heeft zyn ontslag te geven. Een blad van Luik zegt dat niet alleen prins de Caraman-Chimay /zyn ontslag heeft moeten geven maer men wil ook M de T'Ses- claes, goeverneur van Oost-Vlaenderen, pen sioneeren en M. Bovie, goeverneur van Lim burg, doen heengaen, even als een groot ge tal arrondissements-kommissarissen... Plaet- sen, plaetsen Er is immers een legioen wachters. Tydens de kiezingen zongen de liberalen triomf, want zy die anders zoo tegen de nobelen zyn hadden er een in hun net ge- vischt. Een der afstammelingen van de prinsen de Chimay, heeft een burgermeisje, Mej. Le Jeune, uit do omstreken van Thuin, maer dat milli- oenen bezit, getrouwd. De jonggetrouwde prins verklaerde ziclt li berael, en werd tot lid der Kamer gekozen. Maer ziet, nu met II. Sakramentsdag gaet de processie hier of daer, misschien waer de prins een kasteel heeft, uit en M. de Chimay herinnert zich, dat zyne voorouders altyd in de processie het Venerabel vergezelden. Te Thuin was hy wel is waer geus maer nu doet hy zyn beste kleed aen, stapt in de processie eii vereert wat hy eigenlyk door zyn iiberalismus, waerschynlyk zonder het te we ten, te Thuin heelt afgebroken. Zoo verstaet het ook de liberale pers, die hem geweldig in zyn prinselyke hairen vliegt en zyne veranderlykheid verwyt. Dat laetste is eene kwestie in welke wy niet mogen tusschenkomen maer wy bekennen dat M. de Chimay-Le Jeune eene onbegrype- lyke rol speelt, terwyl wy van den anderen kant ook zeggen, dat de woorden en daden van de liberale party hier afweer niet overeen ko men. Indien gy inderdaed liberael, dat is vryge- zing waert, zeggen wy indien gy niet tegen de religie waert. zooals gy soms beweert, zoudl gy M. de Chimay vry laten in zyn doen en laten, en het hem nu niet kwalyk nemen dat hy nog aen de religie houdt. Is er inkonsekwentie van den kant van het nieuwe liberael Kamerlid, dan is er ook on- verdraegzaemheid van den kant der liberael party. In alle geval men ziet alweer dat men goed gedaen heelt den naem van liberael te laten varen, en dien van geus, dat is die van onver- draegzaemheid, aen le nemen. Hoe zal die klucht eindigen Heel eenvoudig met een verbod aen het nieuwe lid der linkerzy, van nog ooit in de processie te gaen, en misschien wel met een gebod zich niet anders met de kerk op te hou den, dan om haer den voel dwars te zetten. De rechte naem van dien prins is niet M. de Cliimay-Le Jeune maer wel, onder alle op zichten, M. Le Jeune de Chimay.... De Eloile kondigt aen dat men M. Boyaval den 11 juni gekozen, een banket zal aenbieden ter gelegenheid der éclatante victoire alsdan behaeld.... M. du Boyaval is gekozen metéén enkel slem meerderheid. Eclatante inderdaed. Het Journal de Bruxelles antwoordende aen de dagbladen cn partikulieren, die gev reesd hebben dal de manifestatie ter eere der zilve ren bruiloft van den koning cn de koningin, in eene geuzenbetooniug zou oniaerden, deelt meê dal M. Anspach verleden zondag op de vergadering der burgemeesters eene verkla ring beeft afgelegd, welke iedereen ten volle moet geiuststellen. Daercnboven bevat het bureel van het beslierend komileil, samenge steld uit vier burgemeesters, twee catholyken, leden der Kamer van Volksvertegenwoordi gers, le weten MM. Visart, burgemeester van Brugge eu Van Wambeke, burgemeester van Aalst Heel wel, maer als het feest onpartydig is, vraegt de Courrier, waerom krygen alleen de liberale bladen dan meêdeeling van de daertoe betrekkelyke stukken Afrikaensche Expeditie. Eenige maen den geleden, werd er veel gesproken over de dood van M. Crespel. Aengaende dat overly den vinden wy T geen volgt in een brief uit Zanzibar, geschreven door den eerw. Pater Hornez, apostolische onderprefekl van Zanzi bar, aen de Missions Catholiques van Lyon, on der dagteekening van 5 mei Belgische expeditie. De internationale bel gische espeditie heeft versterking ontvangen in den persoon van M. Waulier, luitenant van het belgisch leger. M. Cambier was een' tyd lang alleen gebleven, daer M. Marno, oosten- ryksclie reiziger, naer Europa was weerge keerd. Nu werd besloten dat de eerste statie in den Nizamonézi zou worden ingericht. M. Cambier is tot opperhoofd aengesteld der ex peditie, welke uit dry leden zal samengesteld zyn immers een geneesheer wordt met de eerstkomende postboot verwacht. Ik heb vernomen dal de belgische vryden- kers veel gerucht gemaekt hebben ter gelegen heid van eene verplichting, als vrydenker te leven en te sterven, welke M. Crespel by zyn vertrek, zou geschreven en onderleekend héb ben. De vrydenkers mogen liet my ten kwade duiden, maer M. Crespel beeft een priester geroepen, hy is gestorven, voorzien der IIH. Sakramenien en begraven men een plechtigen en christelyken dienst Duivenpryskamp. De brusselsche bla den van donderdag morgend waren slecht in gelicht, toen zy ons de aenkomst meldden van eene der duiven, die deel genomen hadden aen den pryskamp op Roomen, en welke duif zou toebehoord hebben aen eenen inwoner der Kalhelynenstraet. Tot biertoe is er nog slechts bericht ontvan gen van de terugkomst eener enkele duif, toe- hoorende aen zekeren M. Ileuts, van Aken. Deze duif nam echter geen deel aen den prys kamp van 2000 fr., te Brussel uitgeschreven. Wy lezen in de Courrier de Bruxelles dat de eerste prys van den kampstryd van Romen, donderdag 4 Juli, om 12 uren 40 min. is ge wonnen geweest door eene duif toebebooren- de aen M. Rey van Anderlecbt. Te dezer gelegenheid errinneiT men ons dat in 1868, eene maetscbappy van Luik ook een pryskamp op Rome inrichtte, aen welke 180 duiven deel namen. De opiating had plaels op 22 juli. ten 4 I 2 ure 's morgends, en de eerste reiziger kwam den o augusti aen. Dit jaer heeft dc eerste duif slechts 101/2 dagen noodig gehad om de lange reis af te leggen, in plaets van 12 dagen, gelyk in 1868. Een geheimzinnige zaek heeft de Beier- schestraet te Brussel, gedurende den nacht van zondag tot maendag, in opschudding ge bracht. Een schoenmaker, welke in dronken toestand verkeerde, was eene herberg der Villerslraet binnen gegaen, en had aldaer twist gekregen'met den baes. De dronkaerd die zy nen tegenstrever eenen stamp wilde toebren gen, verbryzalde een vensterruit, waervau de scherven hem een slagader van het been door sneden. Het bloed stroomde overvloedig, en een uer later was de ongelukkige reeds een lyk. Hy laet eene weduwe en dry jonge kinde ren achter. Het gerecht heeft een onderzoek ingesteld. Woensdag morgend is er een begin van brand uitgeberslen, in de bovenkamer eener kleine herberg, .-li/ Cocher, Leuvensehestraet, 6, te Brussel. De brand was begonnen nevens de slaepkamer der kinderen. Een heel jong meisje heefl het alarm gegeven en zich met hare broeders en zusters gered. De pompiers, welke aenstonds zyn toegesteld, waren in eenige oogenblikken den brand meesteralles bepaelt zich by eene weinig beduidende stoife- lyke schade. Brand te Brussel. In den nacht tus scben woensdag en donderdag is een geweldi ge brand uitgeberstcn in het huis n° 54, langs den steenweg van Charleroi, te Brussel. Het vuer heeft zoo lievig gewoed en zich met zulke snelheid voortgezet, dat niets is kunnen gered worden en de pompiers juist in tyds gekomen zyn om de aenpalende huizen te beschermen, tiet huis n° 52 is erg beschadigd. De koopwa ren en meubelen van den voornaemsten huer- der waren verzekerd ongelukkig is dit niet liet geval inet de overige bewoners. Eene in- schryving is onmiddellyk ten hunnen voordee le geopend. Een onderzoek is ingespannen. Het gerucht loopt dat de brand zou ontstaen zyn door het springen eener petroollamp, wel ke in den achterwinkel stond. Men verliaelt eene hartroerende gebeurte nis, welke by dien brand zou voorgevallen zyn. De tweede verdieping van het huis, welke door de vlammen is verslonden, was bewoond door den genaemden Emile Rousseau, steen kapper, zyne vrouw en vyf kinderen, waervan het jongste slechts twee jaren oud is. Een oogenblik meende vrouw Rousseau dal een barer kinderen in deti verslindenden gloed was gebleven en zy gaf dit gedacht aen baren man te kennen. Deze ylde aenstonds naer de tweede verdieping, doch achter hem ontplofte een val petrool en allen terugtocht werd den man afgesloten. De vlammen verleerden reeds den trap. die naer de verdiepingen leidde en de rook deed den ongelukkigen vader byna slikken. De moeder was ooggetuige van dat verschrikkelyk toonoel. Eindelyk nam Rous-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2