Doet gelijk '/.ij. geboden. Men dronk op de gezondheid van Z. II. Leo XIII, van Z. M. den koning en vooral op den altyd bloeienden vooruiigang van 't Davidsfonds 't welk lieden ruim 5,167 leden telt. Ik gevoel telkens een innig genoegen, als ik een pijlken tegen de verderfelijke drukpers, mag afschieten, en ik schep er vermaak in, die helsche dagbladen, met leugentaal, smaad en verachting tegen al wat goed is vervuld en ook hunne lezers eens bij de hairen te grijpen. En mag ik mij altijd niet vleien dat mijne pijlen het doel bereiken, moet ik bekennen, dal mijne stem om zoo te zeggen tot heden in de woestyn geklonken heeft, ik ben algelijk wel te moede, en zing met Van Ryswyck En ieder pijl hun toegezonden, Zij een verlichting voor mijn hert En nu toch, geachte katholieken, in plaats van u uit het spoor der geuzen, vrijdenkers, vrijmetselaars, socialisten en andere verderfe lijke sekten te trekken, roep ik u toe Doet gelijk zij. En hoe dal Wat krijgt die schrijver nu Ja, ja, doet gelijk zij, doch ziet toe er zijn twee wijzen van aldus te handelen. Geuzen en andere godsdiensthaters, ver drukkers van Kerk en volk staan er om geboekt als stoulmoedigen, pochers van chez nous, wij, katholieken, wij zijns doorgaans ootmoe dige jongens, we en hebben niet een stoffers- karakter wij, de overgroole meederheid der natie uitmakende, wij, de roem van het Va derland, wij, die alle reden hebben het hoofd hoog te dragen, daar wij verzekerd zijn eene eeuwige vergelding te ontvangen, om het goe de voorgestaan en verricht te hebben, wij zijn als verlegen, en gaan ievers in een hoeksken staan.... Ziet, katholieken, dat moest gij wel wat affeeren Volgt hierin de geuzen, liberalen en soortgelijk ras deels na. Zij durven toonen hier en overal en in alles wat niet deugd, dat zij geuzen zijn, waarom dan zoudt gij blozen als katholieken op te treden De katholiek zal welhaast van geenen tel meer wezen, zeggen de geuzen. Indien zulks zich moest verwezenlijken, aan wie de schuld? Aan u. 'I Is juist omdat gij u zeiven schijnt te verloochenen, dat gij geen katholieken durft wezen, en u ten believe eeniger zwetsers in eeu liberaal busselken steekt, daarom zal het zijn dal gij als katholiek verdwijnen zoudt. Katholieken, hebt uwen God, uwen Gods dienst, uw Vaderland boven alles lief. Even als de geuzen en andere gedoemde sekten eenen hertslochtelijken iever en eene duivel- sclie genegenheid toonen om God en Kerk te bestrijden om alles wat god- en zedeloos is te doen zegepralen en aldus met meer zekerheid zielen aan de Kerk te ontrukken, zoo ook moet gij hetu als eene geheiligde plicht aanrekenen, God en Kerk moediglijk voor te slaan, de god en zedeloosheid te bestrijden, het goede te verspreiden om niet alleen zielen aan God en Kerk te behouden maar er integendeel voor te winnen. Ik beschouw met angst in die verpestende sekten dien duivelschen moed, die soort van zelfsopoffering, die geveinsde gedienstigheid, die oogenverblindende onbaatzuchtigheid waardoor zoo vele katholieken zich laten mis leiden. O ja, die beschouw ik met de grootste vrees.... en des te heviger is zij, als ik al die kwade neigingen, met dat koude, dat onver schillige hert'der katholieken vergelijk, iets wat men zoo talrijk op onze dagen ontmoet. O ja, die geuzen beschouw ik vooral in de standplaatsen der ijzerenwegen, in de straten der steden, wanneer ik ze aldaar met zoo veel vlijt zie werken aan de verspreiding der ver derfelijke dag- en weekbladen. Nooit zie ik een geus, een slecht dagblad hem door de leurders aangeboden weigeren, dewijl de katholieken, veeltijds het hoofd, van de verkoopers der ka tholieke dagbladen afwenden en schijnen ver legen te zijn 10 centimen te besteden om een hoogst noodzakelijk, godsdienstig en ver- dienstrijk werk te ondersteunen. Zelfs zijn er dikwijls katholieken die als goede kriste nen te boek staan, maar er geen scrupul in maken, ja, eerder eene slechte dan eene ka tholieke gazet te koopen. Zulks doen eenige uit nieuwsgierigheid en andere uit eene soort van hoogmoed, zulks doen jongelingen van brave ouders afstammende en die nauwelijks de banken van het kollegie verlaten hebben, waar zij door hunne deugden schitterden, en dat doen deze meest nog om sommige geuzen te behagen. Ik vraag het u, is dat wel hande len als katholiek is dat het gevaar van geloof en zeden te verliezen al willends nietinloopen? Ah, katholieke, leert van die geuzen de deugd van eigenwaarde afja, toont u gods dienstig milddadig voor hel goede en ook Va derlandsgezind, gelijk zij tegen elkeen zich geusgezind houden, dan, dan zal het wel zijn. Katholieken gij zijt nog het sterkste deel van het land en gij zult het blijven als ge maar wiltwiltwillen is kunnen. Medegedeeld 'I Verbond schryft dat wy tot lasteren onzen toe vlucht nemen om de liberale parly by 'l volk liatelyk te maken, om de lichlgeloovige menschen schrik acn te jagCD, en eindelyk om de acndachl op anderen te roepeD omdat men aldus onze eigene fouten en schandaden niet zou bomerken. Wy lasteren toen wy schryven dat de liberhatery de Kerk, de priesters en de kloosterlingen vervolgt Wy lasteren toen wy bewyzen dat de liberalen de kerken en kloosters willen doen vcrdwynen Wy lasteren toen wy acnhnlcn dat de geuzcry,alias de liberhatery, de religie in 't moddei wil versmach ten Wy lasteren toen wy de aendachl onzer landgeno ten inroepen op de helsche maconmeke leerstelsels die onvermydelyk de gruwelen der parysissche Commune zullen doen vernieuwen. Die lasterende beschuldigingen, zegt 7 Verbond, werpen wy in 't algemeen, ons wel wachtende be- paelde feilen aen te halen of persoonen te noemen, uit vrees dat de rechtbank al spoedig kort spel met onze zoogezegde kwaedspreking zou maken. Or.ze antwoord zal kort zyn. Wy verzenden 't Ver bond naer de voorige nummers van den Deuderbode en bezonderlyk naer dit van zondag 9 Juni 1878 daer zal 't Verbond kunnen vinden dat wy, door'l aenhalen van bepaelde feiten en 't noemen van persoonen, bewy zen dat de liberalen de gezwoorne vyanden van God en zynerkerk.de haetvolle vervolgcrsder priesters en kloosterlingen zyn en, eindelyk de afbrekers van ker ken en kloosters zullen worden. En denkt niet, Verbond, dat uwe bedreiging van tegen ons een proces voor laster in te spannen ons zal doen zwygen. Neen, zwygen zullen wy niet niet- tegenstaende wy zeer wel weten dat men er op loert om ons by de minste gelegenheid voor den rechter tc kunnen dagen, iels wat aen zekere wrackgierige lieden een uiterste genoegen zou doen.... Macr hola kadéééééé daer zal men nog lang naer wachteu De tyd en de omstandigheden zyn nakend, Verbond, wanneer wy nog beter op uwe uitdaging zullen ant woorden. Wy zullen u dan oens eon der liberale ael- stersche kopstukken met naent en voornaom, geboor te- en woonplaels en bedryf aenwyzen die in eene vergadering der liberale kliek uitriep dat de Gods dienst een winkel is, dal men door de ceremoniën van den culholyken Godsdienst polieliinelleryen naaapte a waermèe hel lieidensclie Rome zyne afgoden veretr- de! Eu nu, Verbond, boven de feiten aengehaeld in ons nummer van 9 juni 1878, zullen wy nog het volgende vragen Waerom, Verbond, als de liberalen tegen de Religie niet zyn en de kerken willen behouden, waerom heeft de liberale meerderheid van den provincialen Itaed van Henegauw dan het krediet van 85 duizend franks uit zyn budjel geschrabd, krediet, 't welk tot onderhoud van kerken, pasloreelhuizen en kerkho ven altyd jaerlyks is bestemd geweest De heer De Brouckere, raedslid van Gent, heeft met het zelfde inzicht, het krediet van 88 duizend franks dat in 't budjet onzer provincie is geschreven voor onderhoud van kerken, enz. bestreden. Hy stelde immers uildrukkelyk voor dit krediet te verwerpen. Gclukkiglyk hebben wy eene catbolyke meerderheid in onzen Provincieracd en wierd de voorstel van den liberalen heer De Brouckere, verworpen met 62 slem- men legen 5. Waerom anders. Verbond, dan om de kerken paslo reelhuizen in puincn te laten vervallen en aldus er alle gebruik van onmogelyk te maken, werd het kre diet van 85 duizend franks uit 't budjet der provincie Henegauw geschrabt Is het niet gelyk hoe men te werke gaet om de kerken te sluiten ze brutaelweg aen den Eeredienst ontrukkon, gelyk in Zwitserland, ofwel ze langza merhand laten vervallen lot dat men ze uil vrees voor ongelukken moet sluiten Antwoordt eens hierop, groote volbsbedriegers Gy beweert dal de Religie meer beschermd en ge ëerbiedigd zal worden onder 'l ministerie Frère-Rolin dan inde lactate acht jaren onder 'tcalholyk mini sterie Malou Dit zullen wy weldra ondervinden.. Indien de pro vinciale Racd van Henegauw onder 't catholyk minis terie een dergelyke maetregcl had moeten stemmen, zou men niet geaerzeld hebben het verworpen kre diet wederom in'l budjet te doen schryven... Wy zullen eens zien of 't liberael ministerie Frère-Rolin de stemming van den henegauwschen Provincieraed zal durven verbreken en 't verworpen krediet ambts halve wederom in 't budjet zal doen brengen.Wal ons betreft wy gclooven hel niet, integendeel het zal dien mactregel schreewend van onrechtveerdigheid toejui chen, omdat hy legen de Kerk en hare priesters is gericht.... Die stemming van den henegauwschen Provincie raed zal het tydstip aenwyzen op'l welk de kultur- kampf of kerkvervolging in Bolgie openlyk aengovan- gen werd. Te vergeefs, zegt 'l Verbond, hebben de klerikalen te Gent geprobeerd om met de roode vlammen van den pelrool dor commune de buitenlieden schrik aen te jagen. Dit is hen niet gelukt, omdat do liberale candida- ten meest allen millioenryke grondeigenaers, fabrikan ten en bankiers waren. 't Was moeilyk voor de klerikalen, gaet 't bladjc voort, om die kandidaten uil te maken als inlerna- tionalislen die de verdeeling der goederen vragen of als petroleurs, die zoowel de goevernementen als de godsdiensten willen uitroeien. De klorikalcn, gelyk gy ons noemt, hebben de gentsche liberale candidalen niet perso^nlyk voor socialisten, petroleurs willen doen doorgaen, maer zy hebben doen uitschynen dat de liberale helsche leerstelsels die zy, de liberale candidalen, voorstaen, ons onvermydelyk naer 't socialismus, naer de pe- Iroolvlammen der commune zullen voeren. En daerby, zyn de socialisten, de petroleurs enz. de bondgenooten der liberalen niet geworden Heeft minister Van Humbeeck niet uitgeroepen dat al de bareeren die 't socialismus van 't liberatismus afscheid den, verbroken waren Wil dat niet zeggen dat *t socialismus en 'l liberatismus met elkander innig ver bonden zyn En zoudt gy wel durven beweren. Verbond, dal zonder dit bondgenootschap met 't soci alismus. het libcralismut den tl juni zou gezegepraeld hebben Antwoordt, tVrftondsschryvelacrs, als ge durft Hier in Aelst, zegt 't Verbond verder, zal men waerschynlyk ook proberen om do candidaten der t< liberale party als petroolmannen te doen door- gaen. Macr evenals te Gent zal onze tegenparly zich daerdoor bespollelyk maken. Het volk zal er meè lachen. Zoodan, Verbond, de liberale candidalen gaen, hier in Aelst, ook meest allen millioenryke grondeigenaers, fabrikanten en bankiers zyn Verbond, jongen, is dat geene misgreep Is het niet meloenrype grondeigenaers en fabrikanten dat gy wilt zeggen Wy twyfelen er niet aen of ge vergist u, want wy hebben hier do lyst der vooloopige liberale candida ten voor ons liggen en by eersten oogslag zien wy ter oogen uil dal gy u leelyk bedriegt. 't ls spytig dat Chomé en Van Vaerenbergh de stad hebben moeten verlaten, niet wacr,jongen Wy wenscher. 'l Verbond proficiat met zyne millioen ryke ol liever meloenrype kandidaten want er zal veel volk komen naer kyken tot den shah van Perziëloe... De Verfcondsschryvelaers kondigen ons aen dat zy kortelings de wyze zullen bespreken op de wolke onze stad, sedert eenige jaren, besluerd wordt. Wat ons betreft, weest heel gerust, jongens, ge zult welen aen wie te antwoorden. De Denderbode is voornemens die besluerwyze zoo wat bezonderlyk te bespreken,en vooral ten bekwamen lyde de bestiering der afgekookte liberalen in vergelykingte brengen met deze onzer hedendaegsche calholyke Regenlie. Sedert lang, heeft 't Verbond, 'l orgaen onzer te genstrevers aengekoodigd dat het de besluerwyze onzer regenlie ging hekelen en tot hiertoe heeft het bladje niet een enkele ernstige grief legen haer kunnen inbrengen. En waerom niet Omdat het bui ten wat zoutloozen zeever niets in te brengen heeft.... Allons, jongens, haest u watwy worden onge duldig tc vernemen waerin en ter welker gelegen heid onze Edilen zoo grof gezondigd hebben. Wy hoopten dat Menheer de Schoone den moed zou hebben getoond den Denderbode met eigene pen aen te vallen. Maer, neen, verzekerd zynde dat wy bet laetsle stukje van 't schyn- heilig masker zouden afrukken waerachter hy zyne gemeene stielnydige tronie verbergt, is hy zich als een ware platzak gaen verduiken achter een walgelyk ventje, dat, hy weet wel waervan, los door zyn hair is gegroeid. Dit veraclitelyk stin- kerke slingert ons,gelyk een echte vaertkapoen,eenengeheelen reesem belecdigingcn naer 't hoofd, en bedreigt ons ter zclf- dertyd ons ganscli de edele maetschappy St-Sebastiaen op den nek te zenden, denkende ons aldus schrik aen te jagen. Wy vragen het, waerom moet de maetschappy St-Sebas tiaen hier tusschen komen. Wy hebben die maetschappy in 't geheel niet genoemd, ten ware men kwalvk genomen had dat wy ons de stoutigheid toelieten eens aen 't koordeken van haren polichinel te trekken. 't Is met de St-Sebastiaeners niet dat wy een eitje te pellen hebben, 't is Menheer de Sthoone dien wy uitdagen den Den derbode in een aen hem wel gekend weekblad te durven aen- randen, gelyk hy het wel eens met onzen confrater 't Land van Aalst deedt. Allons, Schoone Menheer, wy wachten u af..... Wy zullen eens doen zien wie waerlyk eeu verachtelijk kruipdier is. Kom eens af als ge durft, gy zult eens ondervinden hoe ver schrikt wy zyn van uwe dreigementen SCHOTELLEKKERY. De buitengewoone zittyd der Kamers welke komt geopend te worden zal, voor de maend juli alleen, aen 't land de ronde som van 56 duizend franks kosten. Indien wy er de steer- ten moesten byvoegen 't zou nog een ander paer mouwen wezen. De Kamer heeft reeds twee zittingen gehouden en zy zal zich vóór 't einde der maend nog twee mael vergaderen, 't geen in 't geheel 4 zittingen zal uilmaken. Nu, ieder dezer zittingen zal dus 14 duizend franks kosten. Is dal niet zwierig aen 'l schotelke laten lekken, trekken en zuigen Vóór de kiezingen schreeuwden de liberale of liever de geusche dag- en weekbladeren dal de.Staetsgeldkas, door de schuld van M. Malou, tot op den bodem was ledig gepompt, by zoo verre, dat er niet eene roode duit meer in te vinden was. En ziet, nauwelyks zit 't liberalis- mus aen 't zoo geliefkoosde geldschotelke of bet laet, zonder eenig nut voor 't land, 56 duizend franks lekken, trekken en zuigen. En inderdaed, had men de Kamers op 1" augusti byeengeroepen men zou die 56 duizend franks gespaerd hebben, iets wat veel deugd zou gedaen hebben aen eene geldkas die, zoo de liberalen zegden volstrekt ledig was. Maer daer bekommeren de liberalen zich zeer weinig meê hun spreekwoord is immers van ouds geweest en is nog Burger en Boer zullen 'l al betalen Plezierreis naer Rotterdam. Zondag 4 Augusti aenstaende, zal onze Ko- ninklyke Harmonie Al Croeiend' Bloeiend' een plezierreis naer Rotterdam ondernemen met het doel aldaer den zelfden dag, om 8 uren des avonds, ten lokael der Harmonie, liaegsche veer, een luisterlyk concert te geven. De reis zal gedeeltelyk per yzerenweg en gedeeltelyk per stoomboot geschieden, en is als volgt vastgesteld Vertrek per yzerenweg uit Aelst naer Antwer pen, om 4 uren 55 minuten des morgends. Vertrek uit Antwerpen naer Botterdam met een der stoomboolen van de Compagnie William Wilford, om 8 uren 's morgends. Deze reis zal ongetwyleld een der vermae- kelykste zyn die onze Koninklyke Harmonie tot hiertoe ondernomen heeft. Het programma van 'l concert welk wy onder oogen hebben, is samengesteld uit d*e puikste stukken van het ryke repertorium on zer Harmonie. De verschillige repetitiën wel ke wy hebben bygewoond, doen voorspellen dat onze Koninklyke kunstenaersschaer, ou der de kundige directie van den heer Michel Schelfhout, by onze nederlandsche broeders nieuwe lauweren zal plukken en aldus den roem onzer moederstad tot in den vreemden verspreiden. RECHTERLYK KRONYK. Het verbrekingshof van Brussel heeft dyns- dag uitsprak gedaen in de zaek van den stoker VVittock. Het hof verwerpt de voorziening in kassatie, doch verbreekt zonder verzending, bel arrest van het beroepshof van Gent, wat den lyfs- dwang aengaet, uitgesproken voor de betaling der boeten en kosten. De eischer blyft veroor deeld tot meer dan 800,000 fr. boete en de teruggaef der accynsrechten, beloopende tot de som van 44,000 fr. met zes maenden lyfs- dwang. Zondag namiddag, heeft men alhier aen de St-Annabrug, het lyk uit den Dender getrok ken van den genaemden Camiel De Brucker, kaeiwerker, oud 20 jaren, woonende in onze stad. De Brucker, was sedert vrydag avond verdwenen. Dees onheil wordt aen den toe val toegeschreven. Woensdag morgend, omtrent 4 uren, is alhier ten gehuchle Mylbeek, Binnenstrael, een huis toebehoorende aen den bewooner, sieur Schollaert- Van lloorebeeck schoenmaker de prooi der vlammen geworden. Ons vrywillig pompierskorps was zeer spoedig op het too- neel der ramp, 't welk op zeer korten tyd het vuer heeft gebluscht en aldus het aenpalende huisje van eene gewisse vernieling heeft be- vryd. Slechts een gedeelte der meubelen is kunnen gered worden. De schade wordt be rekend op 1600 fr. voor het afgebrande huisje en op 400 fr. voor het aenpalende. Beide buisjes waren tegen brandgevaer ver zekerd hel eerste by de Vereenigde Nyveraers, agent M. Achilles Eemanhet tweede by de Vereenigde Eigenaers, agent M. Verleysen, sladssekretaris. De 'oorzaek is onbekend. Den zelfden woensdag, om 3 1/2 ure na middag. is er een begin van brand ontstaen in het bureel van den statieoverste ter statie al hier. Slechts eenige boeken en den lessenaer werden beschadigd. Het vuer werd zoo haest het ontdekt was, door de bedienden der statie uitgedoofd. De schade is gering. De oorzaek is onbekend. Woensdag namiddag, vondt de heer Galle, weerd van 't Hotel de Flandre, statie- plaets, alhier, op een der banken van zyn kof- fyhuis, een geldbeurs liggen die door baren eigenaer by vergetenheid was achtergelaten. De heer Galle verwittigde onmiddelyk den poli tieagent De Haeck, welke aen de statie dienst deedt. Dezelaetste opende de beursen besta- tigde dat zy eene som van 1535 frs. in goud speciën benevens eene factuer inhield. De factuer bracht onze politie op 't spoor van den eigenaer aen den welken het geld nog den zeilden avond werd bezorgd. Wy vernemen dat de heer Statieoverste van Ninove, in de zelfde boedanigheid over- gaet naer 's Gravenbrakel. Zilveren bruiloft. Een Te Deum zal in de St-Gudulakerk te Brussel gezongen worden op 22 augusti, ter gelegenheid van den 25c verjaerdag van het huwelyk des Konings en der Koningin. Zyne Eminentie de Kardinael-Aertsbisschop van Mechelen zal officieeren. Ziethier in het kort de byzonderdste schik kingen van het programma der feesten, vast gesteld door den gemeenteraed van Brussel, in zyne geheime zitting van 22 juli. Donderdag 22 augusti. Te Deum in de St- Gudulakerk dry duizend diners aengeboden aen de armen. Ten 1 uer, zal het geschenk der vrouwen plechtiglyk de Koningin worden aen geboden. Stoel der vrouwen. Ten 3 1/2 ure, in het park, groot concert, door de militaire muziekkorpsen en zangmaet- schappyen der hoofdstad. Ten 8 uren. Verlichting. Vrydag 23. Ten 11 uren 's morgends, re vue der burgersvacht. Ten 8 uren 's avonds, fakkeltocht der turn en muziekmaetschappyen. Ten 9 uren. Serenade voor het paleis. Zaterdag 24. Ten 1 uer, revue der scholen vóór hei paleis. Ten 8 uren, concert in den Dierentuin. Zondag 25. Ten 2 uren, peerdenkoers, in de nieuwe renbaen, en gymnastiek feest op het oude exercilieplein. Ten 12 uren. banket aengeboden aen de pensionnarissen van hel blindcngeslicht. Ten 8 uren. Verlichting der boulevards. Ten 10 uren. Vuerwerk. Eene deputatie der provinciale raden heeft zicli zondag naer het paleis begeven ten einde den Koning uittenoodigen tot het banket, dat op 22 augusti zal gegeven worden aen de ko ninklyke lamilie, ter gelegenheid der zilveren bruiloft van den Koning en der Koningin. De gemeenteraed van Brussel heeft een kre diet gestemd van 100,000 frank, voor de fees ten, gegeven ter gelegenheid der zilveren brui loft. In liet programma der feesten, door de stad Brussel gegeven ter gelegenheid der zilveren bruiloft van den koning en de koningin, be merkt men tooneelvertooningen, aengeboden aen liet onderwijzend korps van gansch het land. Die gala-vertooniiigen worden echter overal slecht onthaeld,zelfs door de liberale drukpers. Voorzeker, zegt liet brusselsch trottoir- blad de Gazette, zyn de kopslukken der be- schaving onbetaelbaer. Wie zal dan de schoolkinderen, uit de provincie gekomen, terug naer huis doen tersvyl de ondenvyzers zich in den schouw- burg bevinden? Zal men die kleinen geheel alleen op den yzerenweg laten De Précurseur heeft zich uit Gent laten schryven dat graef de 't Serclaes, goeverneur van Üost-Vlaenderen voornemens zou zyn eer lang zyn ontslag aen te bieden. Tol hiertoe hebben wy niets van dergelyk besluit vernomen, zegt/i«7 Fonsenblad, doch de handelwzze van lil. Rolin-Jacpuemyus ten op zichte van den goeverneur van Henegauw, laet dien minister niet toe achteruit te gaen. Het zou ons dus niet verwonderen indien M. Rolin op dezelfde wyze, die alles behalve beleeld is, met onzen goeverneur was te werk gegaen. Het verlof van baron d'Anethan, onzen gezant by den H. Stoel, is niet door hem aen- gevraegd, zooals sommige gcuzenbladen be weerden. Het is hem door het ministerie op gelegd en mag dus wel degelyk beschouwd worden als een eersten slap naer de afschaf fing van de belgische legatie by het Vatikaen. Prins AHons de Chimay is voor de twee de mael in eene processie verschenen. De li berale dagbladen zullen hem ongetwyfeld voor de tweede mael hunne verwenschingen niet sparen. Het Fondsenblad zegt dal het thans stellig schynt te zyn, als zou M. Oswald de Kcrchove tot goeverneur van Henegauw benoemd wor den. M. Rolin zou er eindelyk in zyn gelukt, zyne kollegas tot die keuze bverlclialen. Men beweert zclls dat de goeverneur ia spe reeds zyne toebereidsels maekt om zoo spoedig mo- gelyk zynen post te betrekken. Drie groote verhuiswagens, zouden reeds een deel der meubelen van M. Oswald hebben weggebracht. De Avenir meldt dat M. de Ribeaucourt, Senateur van het arrondissement Dendermon de, sedert eenige dagen ernstig ziek is. Verleden zaturdag heeft te Brussel iets plaets gehad, dat voorzeker zeer zeldzaem is in de geschiedenis der bureelenVerscheidene hooge beambten van het bestuer van openbare werken, hebben aen den gevallen minister M. Beernaert, hunnen gewezen overste, een ban ket aengeboden. Zal de nieuwe minister M. Sainctelette, wanneer hy de portefeuille zal moeten vaerwel zeggen, zulke bewyzen van verknochtheid en eerbied ontvangen That is the question. Nog geen der nieuwe ministers heeft zich in de hun voorbehoudene hotels der Wetstraet gevestigd. In het ministerie van binnenlandsche zaken is men volop bezig met schilderen, vergulden behangen enz. als wilde M. Rolin-Jacquemyns slechts een paleis. Onze vroegere ministers waren met minder pracht te vreden. De Koningin der Belgen zal Hongarië ver laten om naer Brussel terug tekeeren, na den plechtigen doop van haren kleinzoon, het kind van prins Filips van Saksen-Coburg en der prinses Louiza. De doop zal waerschynlyk plaets hebben in de eerste dagen der aen staende maend. De Koningin zal het nieuwge boren kind over de doopvont houden. Ter gelegenheid van het bezoek des Ko nings van de Koningin en der inhuldiging van liet nieuw stadhuis te St. Nikolaes, zal aldaer eene tentoonstelling van kunst en nyverheids- voorwerpen geopend worden, op zondag 25 augusti, lc dag der jaerlyksche kermisfeesten. De brusselsche dagbladen melden dat in zyne vereeniging van dynsdag avond, de lin kerzy met eenparigheid van stemmen, op voorstel van M. Defré, besloten heeft het voorzitterschap der Kamer op te dragen aen M. Rogier. MM. Orts en Delhougne het eerste onder- voorzitterschap geweigerd hebbende, zal het zelve ten deel vallen aen M. Guillery, en het ondervoorzillerschap aen M. de Wad, welke aldus, zonder ooit in de Kamer gezeteld te hebben, eene plaets bekomt aen het bureel. Tot sekretarissen zal de linkerzy MM. Les- cart, De Vigne en d'Andrimont benoemende vierde plaets blyft voorbehouden voor de rechterzy, welke waerschynlyk M. Reynaert zal voorstellen. M. Rogier heeft verklaerd, toen hy het voor zitterschap aennam, dat hy het inzicht had dit slechts te behouden gedurende den buitenge- wonen zittyddoch zyne vrienden hebben by hem aengedrongen dit liooge ambt te blyven vervullen tot de feesten in 1880. Donderdag avond, omtrent 8 1/2 ure is, waerschynlyk ten gevolge van een ongeluk, de gaz in byna al de straten van Brussel uitge doofd. Op de tafels der koffihuizen en in de winkels was men genoodzaekt lampen,keersen en zelfs nachtlichten te plaetsen. In de St- Huibrechtsgaendery, liepen byna alle wande- laers met een keerske in de hand Eerst ten 9 1/2 ure is men er in gelukt eeu flauw gazlicht te bekomen. De Compagnie du Nord heeft tusschen Parys en Brussel een nachttrein ingericht, uilsluitend samengesteld uit sleeping-cars (bed- waggons). Daer de reis van de eene hoofdstad naer de andere in zes uren gedaen wordt, zal de aenkomst te Parys of te Brussel zeer vroeg in den morgend geschieden. Om echter aen de reizigers alle inogelyk gemak te bezorgen, zal men hen toelaten onder de dekens te blyven tot acht ure 's morgends! Het onweer dat woensdag namiddag te Brussel is uitgeborsten, heeft aenzienlyke schade veroorzaekt in de omstreken der hoofd stad. Rond Beersel ('kanton Elsene) is de oogst byna geheel vernield door een verschrikkely- ken stortregen in het gehucht Dworp, wer den de kelders en de schuren overstroomd een huis, tochoorcnde aen zes weezen, is in gestort, ten gevolge van den stortregen. Men zegt dat het gocvernemenl het in zicht heeft, binnen kort lot arrondissemenls- komniissaris in Limburg een persoon te be noemen, welke veroordeeld is geweest tot zes dagen gevangenis en eene boete van vyftig frank, voor uitdaging lol een tweegevecht. Gent, 25 juli. Een dezer laetste nach ten betrapten eenige personen een kerel, op het oogenblik dat hy poogde de houten brug aen de oude St-Lievenspoorl in brand te ste ken. De brug is erg beschadigd. De brandstich ter is tot nu toe niet aengehouden. Men heeft te Asper, in een kleinen wa terplas het lyk gevonden van den notaris De- praeler. Daer men eenige schrammen op zyn gelaet bemerkte, vermoedde men eene mis- daed. Het parket van Gent, heeft een onder zoek ter plaets gedaen en hel schynt, dat de dood slechts acn een toeval moet toegeschre ven worden. De geuzen hebben zich zondag te Deinze, op eene byzondere wyze onderscheiden, door het rytuig aen te vallen van mevrouw Minne, van Nevele, welke van de koersen van Olsene. terugkeerde. M. Adolf Minne, die de teugels hield, werd uitgejouwd en beleedigd, en den knecht die nevens hem zat. werd een bierglas op het hoofd geworpen, zoodat de ongelukkige eene wonde bekwam, waeruit liet bloed over vloedig stroomde. Zal de justicie voortdurend werkeloos blyven, tegenover die schandelyke wanorders, welke iedere geuzenbelooning ver gezellen Fondsenblad Maendag avond is de bliksem gevallen op eene garstmyt, toebehoorende aen den land bouwer Pieler Van Assclie, te Lokeren. In eenige oogenblikken was zy geheel vernield liet vuer deelde zich mee aen eene andere garstmyt, aen twee hooi my ten en aen eenen hoop brandhout. Alles werd vernield. De scha de wordt op 1000 Ir. geschat. Niets was verze kerd. Zaterdag ging eene kudde schapen over den spoorweg van Oostende naer Plasschcn- dale, toen censklap een trein aenkwam. De herder trachtte, doch te vergeefs, zyne kudde van de haan lc verwyderen de ongelukkige werd door de lokomotiel verrast en met zeven zyner schapen gedood. Hasselt, 25 juli. Men schryft uit het kamp van Beverloo dat heden morgend naby Leopoldsburg een tweegevecht met het pistool heeft plaets gehad, tusschen twee officiers van het garnizoen van Brussel. Een dier officiers was onlangs voor den krygsraed van Braband verschenen, door zyn tegenstrever beschuldigd van eerrnovery hy werd vrygesprokeu, en daer de eer moest voldnen worden, werd er besloten dat er een tweegevecht zou plaets hebben. Thans is de eer voldnen verklaerd, nadat een der kampioenen eene zeer lichte wonde heeft bekomen. Een komiteit is te Doornik ingericht, ten einde een standbeeld op te richten aen M. Du- mortier. Maendag omtrent 4 uren, namen twee jongelingen een bad in de vaert van Charleroi, te Hal. Een hunner, 17 jaren oud, had reeds meermaels geduikeld, toen men hem eensklaps niet meer zag verschynen. Na lang gezocht te hebben om den ongelukkige te redden, geluk te men er in, hem op den oever te brengen, alwaer hy weldra den geest gaf. Dynsdag morgend heeft de kliksem een trein getroffen, op weg van Moescroer. naer Doornik. De bliksem heeft den trein gevolgd van het eene einde tot het andere gelukkig heeft hy noch ongeluk, noch schade veroor zaekt. De reizigers zyn er met den schrik en een hevigen schok van afgekomen. Men schryft uit Momignies dat aldaer, gedurende het onweer van maendag, de blik sem het vuer heeft meegedeeld aen de woning van den genaemde Moreau-Lambot, koopman in tabak. Het gebouw, de meubelen, eene groote hoeveelheid tabak, ter weerde van 20,000, eene koe een een veulen zyn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt ge schat op 50,000 frank. Dynsdag omtrent den middag, had te Seraing een onweer plaets, dat niet zeer hevig scheen te zyn. Om te ontsnappen aen den stortregen, vluchtten vyf werklieden der fa briek Cockerill in een hangaer, welken twee hunner eenige oogenblikken later verlieten. Nauwelyks waren deze buiten, of de bliksem trol de schuilplaets, drong door het dak en doodde twee der ongelukkigen, welke in den hangaer gevlucht waren. De derde werd op den grond geworpen en verloor het gebruik zyner beenen. Een der ongelukkige slachtof fers is vader eener talryker familie. Men bereidt zich te Verviers met koortsi- gen iever tot het plechtig bezoek van den Ko ning in die stad, op zondag 28 juli. De Koning zal ten 7 uren 's morgends uit Laken vertrek ken en zich rechtstreeks naer Dolhain en van daer naer de afdamming der Gileppe begeven. Ten 1 uer zal hy te Vervierg aenkomen er zal echter geene officieele ontvangst aen de statie plaets hebben. Men schryft uit Antwerpen Woensdag heeft in de Dykslraet een smarte- lyk ongeluk plaets gehad. De twee kinderen der eciilgenooten L..., een jongetje van vyf jaren en een meisje 3 jaren oud, speelden aen een open venster der tweede stagie, waerin eene koord was gespannen om er linnen op te droogen. De kinderen hadden de koord vast gegrepen en hingen er aen, toen deze eens klaps brak, waerdoor de ongelukkige kleinen op de straet vielen. Beide werden met erge wonden en kneuzingen opgenomen het meis je dat het ergst was gewond, werd naer het gasthuis gebracht, het knaepje is in zyne wo ning verzorgd. Men schryft uit Antwerpen Donderdag namiddag, ten 4 uren, kwam de genaemde II...., oud 21 jaer, gewezen klerk, de bureelen van de Banque Centrale Anver- soise binnen, en toonde eenen chèque van 5937 frank, getrokken op MM. K.... en Mkoop lieden, wonende op de Eiermarkt. De chèque was reeds geviseerd, toen de kassier besta- digdedat het handteeken valsch was. M. K.... werd verwittigd en deze ontdekte dat er eenen chèque met de souche uit zyn boek was ge scheurd. Er werd aenstonds bevel gegeven de policie te roepen en twee agenten begaven zich onmiddellyk ter plaetse. De vogel was echter by hunne aenkomst reeds gaen vliegen, de dief had de lont geroken.Toen de schelm reeds weg was, kreeg de portier der Banque Centrale be vel de poort te sluiten en niemand meer uit te laten. De dief is van duitsclien oorsprong en

De Denderbode | 1878 | | pagina 2