ren van deze koorts te koelen zulks in hun lavementen (inspuitingen van zeepwa ter toe te dienen, en nu- winnen deze dierer in gewicht by hunnen overtocht en worden tot liooge pryzcn op de Engelsche markt verkocht zoodat het te voorzien is dat de Nieuwe We reld eens eene geduchte mededinging met on zen landbouw zal maken, en zulks is de reden dat wy op onze hoede moeten zyn en alles in het werk stellen om ook onzen veestapel te veredelen en het teeleu van veevoeder door alle mogelyke middelen te verbeteren. De heer Pcrrault algevaerdigde van de Caua- dasche regeering, zeide ook op- hel Congres dat er nog geene gevallen van runderpest in Canada bekend waren. DE ERWTEN KEVER. Men is nu in 'l volle saisoen van de erwten en in al de hoven waer kevers zyn, ziet men ze reeds, met warme zonueschyn, van den cenen peul op den anderen vliegen om er hunne gee lachtige eieren op te plakken. Vooreerstindien men voor zaeisel verze kerde erwten wil hebben waren deze zelfs doorboord van larwen men doet ze al: droog zyn in flesschen welke men dicht sloppe en maer onlsluite wanneer de zaeityd geko men is. Men zal zich overtuigen dat al de in- sekten, kort na hunne opsluiting versmacht, den tyd niet gehad hebben om de kiem der vrucht te verknagen. Dit middel is beproefd en zeker. Er is een tweede middelmen zacie maer op het einde van mei of inliet begin van juni die erwten welker voortbrengsel men besteed als zaedgoed of om te droogen voor w inter voedsel. Het is immers gewoonlyk voor half Juli dat de vliegen ophouden van eieren te leggen uitgelegd zynde sterven ze. Zoo doen de, mag men gerust al de vroege erwten tot voedsel gebruiken ten zy dat men van de eerste voortbrengsels op nieuw wilde zaeien dan zelfs als die vruchten nog groen, maer volwassen zyn. Men zal ondervinden dat die nieuwe erwten, in hare volle kiemkracht, veertien dagen of drie weken vroeger in bloem zullen staen dan de oude, welke men terzelf der tyd zoude gezaeid hebben, en dat ze nog eenen schoonen oogst in 't seizoen zullen le veren. bestaet 3 lieden by de Langrands-socieleiten hun spaergeld -hebben verloren ofwel er toiael door geruïneerd wierden. 'l Verhoud dat deslyds geheole kolommen vol klad derde om de deftige en eerlyke administrateurs der Langrands-sociëteilen voor oneerlyke lieden en groolc schelmen doen door le gaen, durft nu nog lacldunkend uilroepen Achteruit, de Langrandistcndie zooveel familiën in Acist geruineerd hebber. De waerheid is, het Verbrekingshof heeft bet plech tig vcrklaerd, dat men elders dan by de administra teurs de persoonen moest gaen zoeken die dc I.an- grandszaken hebben in den grond geboord en aldus zoovele lieden lol den bedelzak hebben gebrachi Het Verbrekingshof wysl ze met den vinger aen en zy bevinden zich niet in de calholykc party maer wel in do liberale kliek van aen 'l hoofd lol aen den sleert. Vernieuwt, als ge durft, Verbond, do lasteringen die gy, eenige jaren geleden, tegen dc adminislra leurs der Langrands-sociëleiten uitbrncklci en gy zult ondervinden hoe dapper men u voor den rechter dagen zal om er u rekening over te vragen. Maer neen, ge zult zwygen cn 'l princiep van den liberalen acrlsvadcr, Voltaire, in pralyk stellen Lastert en liegt, blijft lasteren en tfegen er zal athjd iels van overblyven. Ditjes en Datjes. 7 Vcibond zcgl vernomen le hebben dat ver scheidene boeren burgemeesters fsic) op hun gemak niet zyn, omdat hel wel zou kunnen gebeuren dat zy met October aenslaende hunnen congé zullen krygen. Wy hebben inlichtingen ontvangen uil de verschil- lige gemeenten van '1 omliggende onzer stad, cn zy zeggen ons dat slechts de burgemeester cener enkele gemeente, namelyk, Haellert, niet heel op zyn gemak is, daer hy reeds de wel geeondilion- ncerrlo buizc ui 'l verschiet ziel die hc-in onvermy- delyk te wachten slaet. Al dc ander burgemeesters zyn zeer op bun gemak, jongen, zy wachten uwe nioortelbroêrs op stovigen voet af....*.. Doe maer de complimenten aen de waUelsislen, de witte listen en ander liberael ramooant in*isten, dal men ze allemacl verwachten zal, om ze nogmaels zoo zoebtjes af te koken dal men ze gemakkclyk door cc/> slrooipypje zal kunnen trekken. De complimenten zulde, jongen Maer. Verbond, gy die zeker toch alles weet wat in de liberale kliek omgaet, zeg ons eens Is 't waer dat at dc leden van 't komileit der Oude Garde behalve twee hunne demissie hebben gegeven om reden dat iedereen zoekt den acnkoop van 7 lokuel van zytien rug te schudden Indien dat waer is,Verbond,7.o\i dit ons ten sterkste verwonderen, want onder de gedemissionneerde leden treffen wy zekere uwer kandidaten aen voor de aenslaende gemeenlekiezing, en ge weet, dat gy onlangs geschreven hebt dal, hier tc Aelsl even als te Gent met de Kamerkiezing, al uwe kandidaten millioenryke eigenaers en fabrikanten zullen wezen.. Allons, jongen, een antwoordje als 't u belieft De liberale jonge wacht. Meester Ercmen en Beenenalias vitesse, kondigt triomfanlelyk aen dat men alhier eene liberale jonge wacht kouit in le richten om het gevallen liberael kracm pogen wederom op le richten. Deze maclchappy of wacht is ingericht om dc libc- Ie Associatie van Aelsl tc ondersteunen cn mol liaer dc liberale gedachten le verspreiden. Verder zyn de wcrkzaeinhcdcn der liberale uachl drievoudig I" Herziening der kiezeislysten; 1" Ver spreiden van liberale gazetten en manifesten 3U liet geven van conferenticn of politieke onderrichtingen ge durende het Uestydstip. Dit zyn, zoo de liorlogieslinger uil de Kallcnstracl zcgl, dc punien die tie wcrkzaenihcdën der liberale jonge wacht zullen uitmaken. Doch nacr men ons ver zekert. vcrzwygt men een punt en wel namelyk .- de afichltng cener bende stokslagers, welker ccnig werk zal wezen zekere bevreesde lieden trachten schrik op 'l lyf le jagen. Wy zullen voorlieden hierover in geen uitgebreid schryven treden, alleenlyk zullen wy voor wat hel punt, de herziening der kiezerslijsten cn het 4" verzwe gen punt, dc africhting cener bende stokslagen betreft zeggen dat wy de liberale jonge waclit op vaslcu voet zullen ontvangen. Wecsl verzekerd, klickjanncn van allen kaliber, ge ■ill welen legen wie tc sprekeu. Komt maer af; "t zal oog voor oog, tand voor tand wezen. Ten andere gy hebt het nog ondervonden boe dapper dc catholyken zich weten tc verdedigen P. S liet bovcnslaendc was reeds geschreven toen ons zekere inlichtingen geworden die bewyzen dat de liberale jonge waclit verre zal zyn van ceno'hcel sc- icuze soeiétcit tc wezen. En inderdaed, wy vernemen dal in de vergadering van maendag lest werd ovcrgcgacn lol dc benoeming van 'l besturend bureel. Werden gekozen VOORZITTER Katiel Kwint, deserteur uit't oude mannenhuis DIRECTEUR Tistvan Aelst, alias stinkerke, des- scrleur van 7 kerkhof. GROOTE CONFERENCIER Demosthenes, alias l'Espoir d'Alost. SEKRETARIS Eiiemen en Beenen, bidder Kak school. SIRE VAN FrIKANDON EN ANDERE PLAETSEN. Verder wordt 'l bestuer volledigd door dry ver- vvaende kwispels, die men zou best doen by de eer ste gelegenheid de beste, nen lepel spiritus' of twee op te geven. Gelyk men ziel is de samenstelling van't bestuer der liberale jonge waclit van aeid ons met veel ge grondheid le laten voorzeggen dal, onder betrek der herziening der kiezerslysten, de liefhebbers van he den zeer wel in slaet zyn om al de bermheriige oze- larycn le vernieuwen die den gepatcnleerden verluier cn 7 stinkerkc zoo beroemd hebben gemaekl. Wy hoeven de aerstdomme ezclaryen niet aen te halen die de twee liberale feniksen begaen hebben; onze geëerde lezers moeten ze zicli nog wel errinneren. Wy zullen dus de liberale jonge wacht op vasten voel afwachten, '1 is gelyk onder wat opzicht.... 2 van liet artikel 57 der wet van 28 juni 1822. De schatting van liet mobilier zal allyd ge- daen worden wanneer zy wordt gevraegd. Degene welke de toelating weigert lot die schatting, zal aenzien worden als de betwistte basis niet bezittende. De basis en de betaling vooi den cyns mo gen voorde kiesjunsdictie ingeroepen worden door dengene, wiens belastingen by vergissing gebracht zyn op den naern van een derden per soon. Art. 2. De personen, welke kosteloos wo ningen en gebouwen of gedeelten van gebou wen bewonen, loehoorende aen den Slaet, aen de provinciën, de gemeenten of aen openbare gestichten, of welke voor de lokalen welke zy bewonen eene schadeloosstelling van woning ontvangen, ingevolge wetlelyke schikkingen of bestuerlyke akten, zyn voor die woningen en gebouwen ontslagen de personeele belas ting te betalen in evenredigheid der dry eerste basissen. Zy zyn daerenboven vry van deze belaslii - gen, betrelVeiide de vierde basis, wanneer hun mobilier hun insgelyks kosteloos wordt ver leend. Nogthans, behalve in het laetste geval, zyn die personen gehouden, volgens de artikels 54 en 57 der wet van 28 juni 1822, de huerweer- dc hunner woning te doen verklaren of te doen schatten, ten einde des noods te dienen om de weerde te bepalen van het mobilier, in het ge- al voorzien van 2 van liet artikel 57, of de :eheele ofgedeellelyke ontheffingen der belas ting, bepaeld door artikels 27, 49 en 50 der zelfde wel, voortïoovce! die ontheffing dc vier de basis betreft. Art. 5. Zyn ontslagen van de personeele be lasting voor de zesde basis, dc peerden door personen gehouden, welke, de laksl niet mee gerekend die zy voor die peerden zouden moe ten betalen, in de schatkist van den Slaet, acn rechtstreeksclie belasting minder dan twee en veertig fr. twee en dertig centiemen storten. Nogthans is die ontlasting niet tocpasselyk op de prachtpeerden. Art.'4. De ontlastingen verleend door art. 2 en 5 der tegenwoordige wet, zullen toegepast worden te beginnen vari 1 October 1878. De personeele belastingen van liet jaer 1878, welke liet voorwerp zyn dier ontlastingen, zul len niet gerekend worden voor het bekomen van den kiescyns. Art. 5. Hetdalum 51 augusti wordt gesteld in de plaets van den datum 51 mei, aengeduid by alinea 2 van hel artikel n. 6 der samenge brachte kieswetten (art. 48 der wet van 9 juli 1877.) Meester Ercmen en Beenen is razend van woede om dat wy hebben medegedeeld dal op het zelfde oogen- blik dal de benoeming van 11. Baunond Van Assclie, als kolonel onzer garde civiek, in den Monileur ver scheen, hy door de rechtbank van enkele politie tol dry nederlandsche guldens boete werd veroordeeld wegens overtreding van '1 reglement op 'l sluiten der herbergen. Meester, vraegt ons, of hel eene schande is voor dit feit veroordeeld to worden Wy antwoorden, neen, dit is wel geene schande, maer wy vinden hel hoogst onbetamelyk voor eenen kolonel der garde civiek met de overheid den spot te dryven met aen dc politie, in 'l uitoefenen van haren dienst, laetdunkend toe te snauwer.Wy ver wyderen ons niet, wij hebben nu al acht jaren onder dwang gestaen nu heden zyn wy meester en doen het nacr onze goesting.. Indien M. Van Assche zelve", zynen titel van kolonel wilde eerbiedigen, dan moest hy 'l voorbeeld gegeven hebben met op 't eerste zoek der politie le gehoorzamen Hy meer dan iemand was hiertoe verplicht. Wie meer dan hy is geroepen de politie le ondersteunen in de moeielyk laek waermeè zy gelast is Wy herhalen liet't 1 waerlyk te betreuren dat zulk een kleingeestige per sonage hier aen '1 hoofd der garde civiek slaet. Meester zegt onder andere neg dal hel eene schan de is als men uit eene maetschappy is gebannen ge weest Dit is allyd de waerheid niet, Meester, want liet is soms eene groote eer uit eene sociëteit gebannen te worden, by voorbeeld, als hel gebeurt omdat de ver- bannene.op'l verzoek vau zekerelicden,voordoreeht- bank geenen VALSCI1EN FED vvoü doen.,.. In dit ge val is hel eene eer voor den verhannenc cn eene schande voor die lieden. Ilebl gy dat beet, Meester Maer a propos van den Korncl, is hel waer dal dit heerschap zich onlangs naer Brussel hccfl bege ven om den heer Minister te verzoeken ons stedelyk vrywilligPompierskorps onder zyn bevelhebberschap te plaetsen Men verhacll dat heerschap zich eene leclykc blauwe scheen liep daer men hem in 'l ministerie antwoord de Niet slimmer jongen, olors vous ètes gras avec Meester Eremen en Beenen verwittigt ons dat hy zich op onze manier zal regelen en ook eens, tyd lot tyd, samenspraken zal afgeven, in de welke zekere onzer gekozenen zullen te voorsehyn komen Wal kan ons dat scheelen, Meester!.... sehryfsamen spraken zooveel hel u liardje lust, maer zie maer toe dat ge niet te dom blyft, om u uil de klauwen van moeder Juslicia tc houden. Wy weten by ondervinding dal onze samenspraken aen zekere uwer liberale jannen zeer bitter vallen, en w v voorzeggen het 11 't zal'onze laetsto niet zyn. Boontje komt immers allyd om zyn loontje en dit schy- ncn zekere liberale hccren wel wal vergeten te heb ben. Weet gy niet, Meester, dat wy hel niet zyn die de uitvinders der spotnamen zyn Dit uilvindings- brevct komt aen 'l Verbond toe. Nu, als men ziet dat hel stelsel dal men heeft uitgevonden door andere wordt aengenomen en sterk toegepast dan boeit men niet tc klagenVraegt hel eens aen Gommar VOLKSKAMER. Wy hebben, sedert eenige weken, verscheidene artikels meégcdeeld welke onbetwistbaer bewyzen dat hel de schuld cn de eenige schuld is der libera len cn hunner drukpers dal hier cn elders, zoo vele Na twee dagen beraedslaging, is de kiezing van den heer De Wael le Antwerpen, zooals wy liet voorzegd badden, goedgekeurd. De liberliatery heeft de meerderheid en van dat oogenblik mag men zich aen alles, zelfs aen de schreeuwendste onreclilveerdigheid, verwach ten. Het verslag over 't onderzoek der kiesope- ralien dat door M. Anspacli, werdt opgesteld, is eene opeenslappeling van moedwillige mis rekeningen en valsche aentygingen. Nooit heeft men de waerheid en de rechtveerdigheid schaemleloozer den nek durven omwringen. De moedige heer Jacobs had dan ook geene groote moeite om dit logenaclitig verslag ten gronde af te breken.De achtbare redenaerwees de valsche aentygingen en de moedwillige mis rekeningen met den vinger aen, en dit deed de geuzery schuimbekken van woede. In zitting van woensdag voerden verschei dene redenaers liet woord. M. Anspacli beweerde dat de antwerpsche meeting het recht niet had de roode kleur te eischen en keurde aldus de handelwyze goed der twee bureelen, die de stemmen in 't rood vierkant gegeven vernietigden. Doch onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, bewees ontegensprekelyk dat, in dit geval, al de slembriefjes moesten vernietigd worden en de kiezing te Antwerpen herbegon nen worden. De liberale meerderheid kon op dit argu ment niet antwoorden dan met dwaeslieden die noch begin noch einde hadden. Het spyt ons dat wy ons hierover niet breedvoeriger konnen uilweiden. Donderdag heeft de Kamer haer bureel voor deu buitengewoonen zittyd gevormd als volgt Voorzitter, M. Rogier; 1* Ondervoorzitter, M. Guillery ;2" Ondervoorzitter, M. De Wael Sekretarissen, MM. Lescarls, Reynaert, De Vigne en d'Andrimont. Verder heeft de heer Grau, minister van financiën, verscheidene wetsontwerpen aen- geboden. Onder deze wetsontwerpen treilen wy een aen dat geroepen is om 't kiezerskorps nog meer en meer ten profyte der liberale geu zen te vervalschen. Wy laten hier dit wetsontwerp volgen waer- over wy toekomende week breedvoeriger zul len handelen Ziclhier den tekst van het wetsontwerp, tot wyziging der kieswetten, donderdag in de Kamer voorgesteld door M. Frère. Artikel 1. Het artikel n. 7 der verzamelde kieswetten (art. 7 van liet kieswetboek van 1872 en art. 49 der wel van 9 juli 1877) wordt vervangen door de volgende schikkingen Het bezitten van den basis en de betaling der belasting worden bewezen door alle wet tige middelen. Men beeft het recht het tegen- bewys te leveren. Hetzelve mag geleverd wor den 0111 de ware weerde van het mobilier le bepalen, wanneer die weerde vastgesteld werd op het vyfvoudige der huerweerde, in gevolge I Art. G. Het artikel 11. 155 der samengevoeg- de_ kieswetten (art. 160 der wet van 16 mei 1878) wordt vervangen door de volgende schikkingen De voorstellen van candidaten (art. 111, n° 106) moeten geteekend zyn In de gemeente van meer dan 10,000 inwo ners, door ten minste 25 kiezers. In de gemeenten van 5000 tot 10,000 inwo ners, door ten minste 20 kiezers. In de gemeenten van 5000 tot 5000 inwoners, door ten minste 10 kiezers. In de gemeenten van minder dan 5000 in woners, moeten de voorstellen van kandidaten j geteekend zyn door dry kiezirs of door de kan- j didalen zeiven. Zy werden opgemaekt en be steld volgens de 5 tol 6 van liet artikel 106 (artikel 111 der wej van 16 mei 1878.) Art. 7. De tegenwoordige wet zal uitvoer- baer zyn den dag na hare afkondiging. K1ESKRONYK. Men meldt uit Roeselaere dat de catholyken M. de Jonglie d'Ardoye hebben aengenomen als kandidaet by de aenstaende kiezing van 6 Augugtus tot vervanging van M. Dumortier overleden. RECllTERLYK KRONYK. Assisenhof van Purys. In stukken gesneden Vrouw. Woensdag, ten 6 uren. heeft bet hof uitspraek gedaen Barré en Lebiez zyn ter dood, en Leontine Lepin lot dry jaren gevangenis veroordeeld. By de uitspraek van het vonnis, welk wy liooger meêdeelen, zyn Barre en Lebiez kalm gebleven. Leontine Lipin daerente- gen werd door eene zenuwberoerte getroffen zv heeft het bewustzyn verloren en de gendar merie hebben liaer mcreten wegbrengen. Toen Barré in de gevangenis was terugge keerd, liet hy zich op een stoel vallen en zucht te Ik verwachtte er my aen. Lebiez heeft zyne aendoeuing slechts ge toond door het fronsen der wenkbranwen en herhaeld knipoogen, hetgeen eene groote aen- doening verraedde, die door een yzeren wil werd overmeesterd. Het eerste dat hy vroeg by zyne terugkomst in de gevangenis, was, dat men hem een cigarette zou willen ontsteken. Leontine Lepin is uitermate verschrikt door de dry jaren welke zy in de gevangenis zal moeten doorbrengen. Toen zy tot zich zeiven gekomen was, tluisterde zy E11 myne arme kinderen STERFGEVALLEN. Een der zeldzame overblyvers van het nati onael kongres komt op nicnw door de onver- biddelyke dood weggemaeid te worden. Maendag 25 Juli jl. is te Enghien, in den ouderdom van 76 jaren overleden, de eerza me heer Jan-Eugeen Fransman, geboren te Ninove, advokaet aen 't Hof van Beroep te Brussel, oud-Lid van 't Nationael Kongres, Ondervoorzitter van de Provinciale kommissie der studiebeurzen in Henegauw, Ridder van 't Leopoldsorde en gedecoreerd met het Yzeren- kruis. De achtbare overleden vertegenwoor digde het distrikt Aelst in 't Nationael Kongres. Maendag is alhier overleden Dame Clolildis Overste der Dames van Maria. De eerzame over ledene was, gedurende deze laetste acht jaren, overste van 't geslicht alhier. Dame ClotiUlis, in de wereld Mej. Van Wymelbeke, werd gebo ren te Melle en had nauwelyks den ouderdom van 55 jaren bereikt. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Veirman, onderpastoor - is pastoor van Sl. Pieters-buiten van Zele, benoemd. PRYSDEELINGEN. In 't Pensionnaet St-Livinus, te Aelst, bestierd door de EE. Broeders der Christelyke scholen, Maendag 12 Augusti, om 9 uren voormiddag. In 't Collegie der H. Catharina, te Geerardsbergen, Dynsdag ia Augusti, om 91/2 ure voormiddag. Wy hebben by misgreep gemeld dat de lieer Isidoor Bauweus, onze stadsgenoot, liet exaem voor de candidaluer in geneeskunde met groote onderscheiding had afgelegd, 't Is liet exaem voor het eerste "deel van bet eerste doctorael, 't welk de heer Bauwens niet met onderscheiding maer wel met de allergrootste onderscheiding heeft ondergaen. De antwerpsche geuzen zyn op 't oogen blik knevelaryen aen 't beramen om liet de nonnen zoo beu te maken lot dat zy, uil eigen beweging, 't gasthuis zouden verlaten om dan te kunnen roepen. Zie wy jagen ze niet weg ze loopen er van door. Doch dit zal de geuzen niet lukken, de nonnen zullen blyveti, al waren de knevelaryen nog zoo geweldig totdat de geu zen ze zullen wegzenden. De geuzen zouden alsdan de nonnen door wereldiyke meiden vervangen. Maer zullen deze meiden de noo- dige zelfsopolfering aen den dag leggen Zul len zy voor eene daghure den doodelyken geur van besmettende ziekten gaen inademen Wy zeggen neen, want de ondervinding heeft hel meermaels bewezen, 't Zou de arme werkman zyn die 't meest door 't vertrek der nonnen zou te lyden hebben. Maer wat geeft dit aen de geuzen of liberalen als hunnen liael tegen liet kloosterkleed maer voldaen is, dan scheelt liet hun weinig of de zieke werkman, goed of slecht bezorgd wordt. Zilveren Bruiloft. De brusselsche da; bladen melden, dat men ieverig werkt voor de feesten, door liet gemeentebestuer ingericht, ter gelegenheid der zilveren bruiloft van den koning en de koningin. Zooals men weet zal er onder ander eene revue plaets hebben der schoolkinderen op de Paieizenplaels zal eene estrade gemaekt worden, waerop de koning, de koningin, de leden der koninklyke familie, de genoodigden, de ministers en eenige liooge ambtenaren zul len plaets nemen. Aen het hoofd van iedere school zullen twee leerlingen gaen, een vergulde korf met bloe men dragende, en welken zy op de treden der estrade zullen plaetsen. De muziekkorpsen der chasseurs-éclaireurs en der artillerie van de burgerwacht zullen de deputatie der vrouwen vergezellen, welke ge last zullen zyn het geschenk aen de koningin te bieden. Dit geschenk, eene kroon en een koninkly- ken mantel, zullen eenige dagen vóór den 22 augusti op het siadhuis le Brussel ten toon gesteld worden. De Etoile zegt dat liet gemeentebestuer van Antwerpen ter beschikking der inrichters van den fakkeltocht van 25 augusti, al 't materieel heelt gesteld, dat gediend heeft by de nachte- lyke kavalkaden, ingericht ter gelegenheid der Rubensfeesten. Toen M. Malou aen 't hoofd kwam, nadat M. de Theux het ministerschap zonder porte- folien had neêrgelegd. riep de liberael pers dat het catliolyk kabinet oud en versleten was, en dus geen aenzien meer bad. En nu Nu de kopstukken tot op den draed versleten zyn, nu de memel volop in liet kabi net zit vindt men integendeel dat dèarin pre cies de glans en liet aenzien gelegen is. M. Rogier is tot op den draed versleten prins de Ligne heeft zyn beste jaren gehad en M. Frère begint zoo langzamerhand te knikken en te suffen. Wel wonderlyk oud zyn is een nadeel als men cntholyk is -, maer 't is een prestige als men liberael is De Office wil den voorzitter der Kamer een vry paleis, een zwaer traktement, parade en representatie geven. Dat plan vindt ioejuichers in het liberale kamp, waer men geerne met de duiten der be lastingbetalers speelt. De Gazette, vreezende dat dees gedacht niet erg populair zou zyn by de rechterzy, zegt dat het voorkomt van de catholyken in 1859. Toen echter was er. zegt de Gazelle, een li berale voorzitter in de Kamer en die wei gerde fier Welnu, wy hopen dat de liberale voorzitter van 1878 nogmaels fier weigeren zal, gelyk die van 1859 maerwy vreezen het tegendeel. De Flandre libérale wil dat de Paus reke ning zou doen over het gebruik van den St- Pieterspenning. Waer haelt het blad de pretentie om te we ten wat er met ons geld gebeurt Wy zouden evenveel recht hebben te vragen wat er met den liberalen schoolpenning wordt gedaen De Courrier de Bruxelles meldt dat eenige geuzen dezer dagen de koningskronen hebben weggenomen of gebroken, welke de prachtige kandelabers versieren op de Boulevards Cen tral, du Nord en de la Senne. Een schoon voor teeken voor de toekomst van België De Moniteur van donderdag meldt, dat M. Warocqué in bezit is getreden van zyn ambt van voorzitter der belgische komissie, in de paryzer wereldtentoonstelling. Hy zal, zegt de Courrier de Bruxelles, zich vooral met het in pakken bezig houden, waerna hy gedekoreerd zal worden. Op de veemarkt, welke donderdag Brussel gehouden werd, waren 945 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen, per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-90'tot 1-08; slieren, fr. 0-70 tot 0-98 koeien en veerzen 0-70 tot 0-98. Brieven uit Szent-Antal (Hongarië) bevat ten de beste tydingen, betreffende de gezond heid van de prinses Louiza van Coburg, doch ter van den koning der Belgen. De kleinzoon van Leopold II, zal evenals zyne grootmoeder, onze koningin, opgevoed worden volgens de oude hongaersche gebruiken. Een der inschryvingslysten voor het ge- geschenk der belgische vrouwen aen de Ko ningin ter gelegenheid der zilveren bruiloll, is in haren oorspronkelyken toestand naer het hoofdkomiteit teruggezonden. Het is de lyst eener kleine gemeente uit Luxemburg, naby Neufchateau, ongeveer 500 inwoners tellende. De burgemeester de lyst terugzendende, schryft dat al de vrouwen zyner gemeenten arm zyn. De Koning en de Koningin, gevolg ge vende aen de uitnoodiging hun door het gemeentebestuer van St-Nikolaes gedaen, zul len die stad met een bezoek vereeren, op zon dag 1 september aenstaende, op welken dag de inhuldiging van liet nieuw siadhuis zal plaelg hebben. Er zal een stoet gevormd wor den ten 10 1/2 ure 's morgends, die zich naer de statte zal begeven, om er de vorstelyke bezoekers af te halen, en tot in de stad te begeleiden. Ten 5 1/2 ure 's avonds zal de stoet zich op nieuw vormen, om ten 7 ure juist, met eereteekens, verlichte zinnebeelden en fakkels voor den Koning en de Koningin een luisteryken doortocht te doen. Kapitein Lechère, van de belgische stoomboot Daniel Steinmann, aengekomen van New York, verkiaert dat hy op zyne reis, eene boot met twee mannen beeft ontmoet, welke van Boston vertrokken waren langs' H;)vre naer Parvs, om aldaer hunne boot tentoon te stellen. De kapitein heeft bun gevraegd of zy geen levensmiddelen noodig hadden doch zy hebben alles geweigerd en slechts gevraegd dat hy de ontmoeting zon kenbaer maken. Zy waren reeds 45 dagen in zee en hadden nog ongeveer 750 mylen af le leggen. De gentsche hyacinthen hebben te Parvs de haerlemsche gekloptDat scheen tot nu tóe onmogelyk te zyn, en 't heeft in Holland ook nog al opschudding verwekt. Het Ulrechlsch Dagblad doet nogthans zyn best om de eer aen Haerlem terug te geven. Wy lezen in dit blad Iu^fn,.1men meédce,t'. sph-vnen de gentsche hyacinthen, waermee haerlemsche bloem- kweekers door eene gentsche firma zyn gesla gen, eenvoudig haerlemsche hvacimhcn ge weest te zyn, gekweekt in Haerlems omstreken en getrokken by een beroemd liaerlemscli trek ker die ze, gelrokken aen de gentsche firma ei kocht. Aen Gent nu het antwoord op die beschuldiging. Indien de bollen inderdaed uit Haerlem voortkwamen, zouden zy niet veel meergenlsch hebben dan liet opschrift van den inzender, 't Is een antwoord weerd. Zondag, omtrent 2 1/2 ure namiddag, is er brand uitgeborsten in de gemeente Calken en heeft een huis met al wat het bevatte, meu belen en kleedingstukken, loehoorende aen M. J. Van Hoecke, lan.lbouwer en schepene te Calken. geheel vermeld. De oorzaek van den brand is niet gekend. Het verlies beloopt 5000 Irauk niets was verzekerd. Verledene week heeft men, gedurende den nacht, op een veld, toohoorende aen M. Denys, le Poperinghe, ongeveer 1000 hopplan ten op 20 centimeters hoogte aen den grond afgesneden. De schade beloopt 2500 fr. Men leest in den Landbouwer van Roese- lare Een dezer laetste nachten zegde een per soon van Staden tot zyne vrouw, dat zy zich moest aeiikleeden om ie samen een bedevaert je deen. Zoo gezegd zoo gedaen. De vrouw kleedde zich aen, en beiden begaven zich op weg. Naby Roeselare gekomen, sloeg de man eenen weg in, leidende naer de Mandelbeek aldaer gekomen, wierp hy zyne vrouw in hei water cn nam de vlucht. De gebureu hoorden wel geschreeuw, doch gaven er geen acht op. Met veel krachtinspanning gelukte het de on gelukkige zich uil het water le redden, en drui pende van het water is zy weêr naer Staden gegaen. De man is aengehouden. ken verschrikkelyk ongeluk heeft woens dag plaets gehad te Thielt, nabv den Paelberq in de hoeve bewoond door den genaemden Van de Walle en waerin nieuwe stallen gebouwd werden. Een scheidsmuer dreigde reeds sedert verscheidene dagen in te storten. Gisteren avond wilden eenige metsers hem ondersteu nen, doch ten gevolge van het werken, alsook van den slechten toestand van den muer, viel deze in, hetgansche gebouw dat hy onder steunde, in zyn val meésleepende. De meester metser en een werkman werden zwaer aen het hoofd gewond een derde was onder de puinen begraven. Wanneer men de plaets ont ruimde, vond men zyn lyk verschrikkelyk ver minkt en ontkennelyk geworden. Het ongeluk kig slachtoffer laei eene weduwe en een kind Brugge 50 juli. Sedert acht dagen be merkt men op onze zeekust den doortocht van talr-yke watervogelen, onder andere van visch- dieven, welke den zomer doorbrengen in het noorden van Europa. Er heeft in die streken eene plotselinge daling van warmte plaets gehad, en dit is de oorzaek van het vroege vertrek dier vogelen. Brulael feit te Borgerhout. In den nacht van 50 tot 51 juli, was de gemeente Bor gerhout het tooneel van een afschuwelyk feit. Eene vrouw, de weduwe X..., leurster, was in den namiddag van 50 juli naer Contich ge weest om aerdappels te koopen. Die vrouw was onder weg door een overvloedigen regen overvallen, en was hier of daer een herberg binnen gevlucht om te schuilen. Toen zy 's avonds in Borgerhout terug keerde was zy min of meer in dronken toestand, en kwam huis- waerts in gezelschap van vier kerels, die even als zy te Borgerhout woonden. Die vyf perso nen bezochten nog verscheidene herbergen, en de weduwe X.... betaelde. Later werd er besloten een vigilant te halen, ten einde vrouw X.... naer hare woning te brengen. In de Amsterdamschestraet gekomen deden de mannen de vrouw uit hel rytuig stap pen, waerna zy het slachtoffer werd der schan- delykste mishandelingen. Men sleurde de ongelukkige de kleéren van het lichaem men stopte haer den mond dicht, opdat zy geen geluid zou kunnen geven, en eindelyk werden haer de armen en beenen vastgebonden en de kerels wierpen haer in eenen put, die ten ge volge van den overvloedigen regen vol water stond. Zekere M. Janssens, schrynwerker, wonen de in de Amsterdamschestraet, was door het gerucht ontwaekt, en denkende dat er dieven iri zyn aerdappelveld waren, ging hy zien wat er gaende was. Hy hoorde weldra een licht gekerm, alsook een gesprek tusschen ver scheidene personen. Een hunner zegde Bindt haer de armen en de beenen vast dan zal zy wel verzuipen Janssens sprong toe en zag vier mannen de vlucht nemen. Hy begaf zich vervolgens naer de plaets waer hy het gekerm hoorde, en vond aldaer in gezegden put eene naekte vrouw liggen, wier mond met vodden toegestopt was. De ongelukkige werd aen- stonds uit haer gevaerlyken toestand verlost zy was grauw en blauw geslagen en gestampt. De kwaeddoeners hadden ook nog den inhoud van haren geldbeugel, ongeveer 56 frank, ge stolen. Na haer de noodige verzorging te heb ben toegediend, heeft men het slachtoffer naer hare woning gebracht, 's Anderendags is de polïcia van Borgerhaut verwittigd en de ver dachte daders zyn aengehouden. Charleroi, 51 juli. Woensdag namid dag is een koopwarentrein op den trein met vee geloopen, welke in de statie te Bomerée stond. De schok was vreeselyk nogthans is slechts een der zes kooplieden, welke zich in een der wagens bevonden, erg gewond. De vyf overige bekwamen slechts eenige kneuzin gen. De machinist die hel gevaer bemerkte, sprong van de lokomolief zonder eenig letsel te bekomen. De stoker, die op zyn post bleef, werd insgelyks niet gewond. De stoffelyke schade is aenzienlyk. De lokomotief en de wag gons van den stilstaenden trein hebben zware schade geleden.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2