Rechtbank van Dendermonde. buiten bestaligd wordt,enlnei mendescbandige bedriegeryen beslaen die in de steden gepleegd worden .Ia, vvaerom stelt het ministerie geen ontwerp voor dal de verklaringen van \alsche patenten beteugelt of tegenwerkt Waerom doet hel liberael ministerie dit niet Eenvoudig omdat liet door de beteugeling der valsche patentverklaringen een zoo groot getal valsche liberale kiezers zou doen ver- dwynen en het voorzeker by de eerste kiezing zou van 'l bewind verjaegd worden. Wat nu betreft de maelregelcn genomen le gen het vervyfvoudigen der huerwaerde oin de waerde van 't mobilier te schallen, moeten wy bekennen dat deze van zeer weinig belang zyn. De vervyfvoudiging wordt behouden al leenlyk mag men ze betwisten en hebben de rechters de macht ze doen te schallen. Indien men zich hiertegen verzet, verliest men zyn kiesrecht. De liberalen beweren dat de vervyfvoudi ging een bedrog is door de catholyken uitge vonden. Bedrog was liet niet dacr deze hande ling door 't Verbrekingshof werd goedgekeurd. Nu indien dit wezenlyk een bedrog ware, dan zyn de liberalen de bedriegers, want wie anders dan zy hebben dit stelsel eerst te Ny- vel, te Gent, te Aelst, enz. toegepast. Men begrypt hoe ecrlyk de lïbeihatery hier handeltEen middel om valsche kiezers te maken wordt door de liberhalery in 'l werk gelegd en ze vindt dit middel zeer wettig,doch zoo haest de catholyken het middel op hunne beurt toepassen is hel schandig bedrog En zulke lieden geven zich uit als 't mono- polium der politieke eerlykheid te bezitten!.... Dit wetsontwerp, schreeuwend van party- digheid, heeft, zoo als wy het hooger zeggen, in 't land de grootste opschudding te weeg ge bracht. Reeds neemt men in verscheidene steden des lands, maetregelen om de vryheidsdoodende ontwerpen van't liberael ministerie niet alleen onder opzicht der kiezerslysten maer ook on der dit van 't openbaer ondenvys, met alle wettelyke middelen te beslryden. De catholy ken Belgen moeten als een man opslaen om hunne calholyke vryheden tegen de aenval- len van 't mafonniek gebroed te verdedigen. Wy hopen dal men in hel zoo calholyke ar rondissement Aelst niet zal ten achter hlyven. Wy hebben de overtuiging dal onze opper hoofden alhier zich zoo haest mogelyk zullen vergaderen, ten einde de noodige maetregelen te nemen die de omstandigheden vereischen. Het arrondissement Aelst mag niet achter- uitblyven het moet zich by de catholyken der iedere arrouuissemeutcn aensluitcn om geza- mehlyk de liberale dwinglandy te beslryden. Eendracht markt macht Protesteren v met krachtdadigheid en wel licht zal Z. M. tic Kuning zich de volgende woorden van zyn en dooilucliligen vader errin- neren en 't dwingelandsjok dat ons bedreigt, afkeeren. Ziethier de woorden van koning Leopold I a Ik aerzel niet het te zeggener moet gema- o tigdheid en voorbehouding zyn in tie pariyen. Ik denk dat wy ons moeten onthouden, alle kwestie te beroeren, die den oorlog in de gemoe- deren kan doen ontbranden. Ik ben overtuigd dat België gelukkig en ge- ëerbiediyd leven kan, als het den weg der gema- a tigdheid volgt; maer ik ben insgelijks overtuigd en ik zey het aen iedereen Dat alle maetregel. die kan uitge- legd worden als strekkende om de eene opinie de overmacht te geven a boven de andere, een gevaer is. De vrylieid ontbreekt ons niet en onze grond- wel wys en gematigd toegepast, biedt het a gelukkigste evenwicht aen. Welnu, die overmacht wil de geuzery daer- stellen dat evenwicht in de grondwet wil zy gaen breken Het bureel der calholyke Kringen en grond- wettelyke Vereenigingenjs woensdag 7 augusti, byeen gekomen. Er zal maendag 12 Augusti te Brussel eene vergadering plaets hebben van al de kringen des lands. Ten allen kante komen protestation voor den dag, om zich tot den koning te richten en te wyzen op het gevaer, dat het vry volksbe- staen in België loopt. Het is voorspeld Diegenen van onze party, welke verraderlyk met de geuzery stemden of zich onthielden uit eigenbaet en ikzucht, zien nu wal ramp zy aen België bereid hebben De rechtei'zy heeft zich te Brussel vergaderd om eene besiissing te nemen in den tegen- woordigen toestand, die zeker vol gevaer is voor de toekomst. De Chroniquehet trolloirblad van Brussel, schandvlekt op de meest krachtdadige manier, het wetsontwerp op de kiezingen, door M. Frère voorgesteld. Onder andere hevige be woordingen, noemt de Chronique, dit ontwerp utle maladresse politique. Waer het wetsontwerp my onrechtveerdig schynt, zegt gemeld blad, is wanneer het van hun recht vervallen verklaert, de personen die gehuisvest zyn op de kosten van den Slaet of van de gemeenten. Het dunkt my dat de beambten en pries ters, welke kosteloos gehuisvest zyn, deze kosteloosheid bekomen als eene geldsom, be stemd om hun traktement te volledigen en de huer te betalen van het huis hetwelk zy bewo nen. Indien de Slaet en de Gemeente aen die klas van amblenaers met of zonder geschoren kruin, geene huisvesting verleende, zouden hunne traktementen moeten verhoogd worden, opdat zy eene woning zouden kunnen bekosti gen. En van den dag af dat zy verplicht zou den zyn hunne huishuer te betalen zouden zy belast worden. En van den dag af waerop zy zouden be last zyn, zouden zy stemrecht hebben. Dus zyn zy wettige kiezers. o Het ontwerp van M. Frère zal eenige milli- oenen doen verliezen aen het goevernement, dat zekere belastingen niet meer zal ontvangen. Dit zou niets zyn, indien deze manier van te werk te gaen nog" het getal niet verminderde van de bekwame kiezers, dal reeds zoo klein is. Al die beambten en al die priesters, aen welke men een recht gaet ontnemen, zullen in de klas der onnuttige burgers mogen gerang schikt worden. Men heeft de twee partyen ver zwakt welke zich hel gezag in België betwisten, door middels welke my onrechtveerdig schy- nen. Dc dry vierden der priesters zullen geene kiezers meer zyn. Zal de invloed der pricsteis daerdoor verminderen Neen, die invloed zal dezelfde hlyven hy zal misschien nog ver meerderen, daerdoor alleen dat de priester den wil van den sterkste zal ondergacr, hebben. Ily zal beschouwd worden als een marlelaer... Hun op die manier hel stembriefken uil de handen rukken is eene politieke onbehendig heid. Sluit ze binnen de palen van het gemeen recht geeft hun geene voorrechten treft ze met geene byzondere rechlmiskenning. Be schouwt ze als gewone burgers, welke gelyk zyn voor de wet. a Doch maekt geene wellen, noch voor noch tegen hen. Al de behendigheid van M. Frère zal my niet overtuigen dat hy geen parlywerk doet, wanneer hy priesters en amblenaers belet hunne belastingen te betalen. De kostelooze huisvesting is geene gift de Stact heeft hel recht niet gillen te doen. De kostelooze huisvesting is eene volledi ging der jaerwedde. t> Liberale Dwinglandy. M. Ruzette, de goeverneur van West-Vlaen- dcren, is afgesteld doorM. Rolin-Jacquemyns. Dat is reeds de tweede calholyke goeverneur die door de geuzen-ministers wordt aen de deur gezet, zonder dat daertoe het minste voorwendsel wordt opgegeven. De Patrio van Brugge meldt ons dit feit, en zegt dat M. Ruzette dynsdag namiddag, ten 2 uren, by M. Rolin is geroepen, die hem kort weg zou gezegd hebben Gy hebt myn vertrouwen niet, dus, gy hebt slechts heen te gaen. Mag ik u vragen, M. de minister, viel M. Ruzette beleefd in, welke grieven gy legen my hebt Ik heb geene beschuldigingsakle tegen u op te stellen, zegde de minister, maer gy be valt my nietwat meer is, de koning komt binnen kort te Brugge neem uwe voorzorgen opdat gy vóór zyn bezoek het goevernements- hotel verlaten hebt Toen de minister den goeverneur onder vroeg over den vorm, welken hy verlangde aen zyne afstelling te zien geven, zegde M. Ruzette op weerdigen en krachligen toon Geelt aen die afstelling den vorm dien gy wilt doch er is één vorm dien gy er niet aen geven zult, en dat is dien der demissie. Ik geel myn ontslag niet, gy stelt mv af! En M. Ruzette verliet met opgeheven hoofd den brutalen alsteller. In dc Kamer heeft die willekeurige daed den diepslcn indruk gemaektmen gaf er onbe wimpeld zyne verontweerdiging lucht over die minislerieele dwingelandy, en liberalen zelf loonden zich in verlegenheid. Reeds donderdag bevatte de Moniteur het besluit,onder dato van woensdag,waerdoor M. ridder L. E. M. G. Ruzette, ontheven wordt van zyn ambt van goeverneur van West-Vlaen deren. Een ander koninklyk besluit van denzellden datum benoemt M. T. E. Heyvaert, prokureur des konings by de rechtbank van eersten acn- leg te Brussel, lot opvolger van M. Ruzette. Eu nu, nu vragen wy aen allen die het eer- lyk meenen met de kalmte en de welvaert van België, nu vragen wy waerheen moet dit gaen, met die brutale, nooit gehoorde afstel lingen Kan men eene ongehoorder dwingelandy uitdenken, temeer daer er geen enkele grief tegen ridder Ruzette is ingebracht gy zyt calholyk, en dat is voldoende om als een knecht weggezonden te worden. De indruk die de eerste pruisische daden van hel ministerie verwekken in het land, gaen alle denkbeelden leboven. De Patrie valt vandaeg op eene allerhevigste manier uit. Wy, catholyken, zegt het blad, wy zouden zulke willekeurige, zulke tirannieke daden dulden! En zouden wy het koningdom niet verdedigen legen zulke noodlottige en grove raedsheeren Zouden wy, zonder protesta- i tie, die geuzen-overheersching laten invvor- telen, die Leopold I beschouwde als eene o misdaed, als een gevaer? Neen, duizendmael neen de Belgen, zeg- dc Karei V, zyn trouwe onderdanen maer zy verdragen geen tirannie. Dal de koning, zoo voegt het blad er by, dus binnen onze muren kome hy zal oni- vangen worden met dien geestdrift die uit het hart komt en er onvermydelyk naer toe gaetmaer dal geen zyner ministers zich te Brugge vertoone, want tusschen de kreten van leve de koning, zouden zich die mengen van weg met het ministerie. Dat is eene tael die men moet betreuren doch aen wie de schuld Wie is hier de uilda ger, wie is de plichtige Niemand anders dan liet liberael ministerie. Herziening der kiezerslysten. Naer luid \an 't art. 20 van 't nieuw kies- wetboek, moeien de Gemeentebesturen van den I tot den 14 augusti, overgaen tot de jaer- lyksche herziening der kiezerslysten. Het art. 24 beveelt dat deze lysten zullen aengeplakt worden te rekenen van den 15 augusti tot den 50 der zelfde maend inbegre pen. Op 5 september moeten de Gemeentebestu ren de lysten eindelyk sluiten (art 26). Om op de kiezerslysten kunnen gebracht te worden, moet men de volgende hoedanighe den bezitten 1° Belg zyn van geboorte ofwel de groote of kleine naturalisatie bekomen hebben. 2° De ouderdom van 21 jaren bereiken vóór het tjdslip waerop deze lysten voor de kiezin gen moeten dienen, 't is te zeggen, vóór 1 Mei 1879. 5° Zyne wezenlyke woonstede hebben in de stad of gemeente vóór 1 augusti van 't jaer der inschryving. 4" De kiescyns in grondbelasting en grond renten op de mynen betacld hebben en er den bazis van bezitten voor T voorgaende jaer (dus voor 1877) en hem voor 't loopend jaer 1878 betalen en er ook den bazis van bezitten. Ofwel De kiescyns in personnele belasting en pa tenten betaeld hebben en er den bazis van be zitten voor dc twee voorgaende jaren (dus voor 1876 en 1877) en hem voor 't loopend jaer 1878 betalen en er ook den bazis van bezitten te weten Om Gemeente kiezer te zyn fr. 10,00. Provinciale kiezer20,00. Algemecne kiezer 42,52. Voor de provinciale- en geuieenlekiezingen kan do moeder-weduwe haren cyns afstaen of overzetten aen een barer zonen en hy gebrek van zoon, aen deze barer schoon zonen die zy aenduidl, indien de aengeduidc de andere ver- eisehle hoedanigheden bezit om kiezer te zyn. De moedor-weduwe moet hiervan dc uildiuk- kelyke mondelingsche of sohriltelyke vei kla ring doen aen 't plaelselyk Besluer der stad ol gemeente waer haren zoon ol schoonzoon die zy wil aenduiden zyn wettig verblyl heelt. De landbouwers mogen zich uil hoofde der landbouwnering die zy als pachters bebouwen, het derde der grondbelasting door den eige- naer betaeld aeurekenen tot het volmaken van den gemeentelyken kiescyns. Deze onzer vrienden welke verineenen recht te hebben op de kiezerslysten gebracht te wor den, mogen zich, voorzien van hunne contri- butiebiljelten en andere bewysslukken, ten uunr.t-i.F. van hen Deniieuüoue acnbieden, ten einde hunne inschryving hy ons Stedelyk Be sluer te vragen. Men mag uit 't oog niet verliezen dal het al leen op dees lydstip des jaers is dat men zyne inschryving kan bekomen. DAVIDSFONDS. Novellen-prijskamp door het Davidsfonds uitgeschreven. Dry stukken waren ingezon den 1° De Schoolmeester van Florenville2° liertje Dalmans3° Louisa Janssens, de i ronie. Er was ter beschikking van den jury eene som van 500 fr. gesteld, die, hetzy aen eenen schryver hetzy aen verscheidene kon toege wezen worden. De jury was samengesteld uit de heeren Snieders, Daems en Van Droogenbrouck. Er kennende dat ieder der dry stukken verdienste bezil, heeft de jury nogthans maer een enkel werk waerdig gekeurd en er de helft der uit geloofde som aen toegewezen, liet is de Novel le Beitje Dalmans, van den heer Hendrik Cob bers, gemeente-onderwyzer te Waesmunster. In eene algemeene vergadering, zal de ge wonnen prys aen den bekroonde plechtig be- handigd worden. De Kreuz-Zeitung, een pruisisch prolestant- sche blad, roept hét volgende uil Op den weg van den Kulturkamp/, (dat is den weg der priester- en nonnenvervolging) hebben wy al de zedelyke en stolïelyke ellen- de gevonden, die in het duitsohe ryk te zien zyn. o Ziedaer eene bekentenis, die meer en meer algemeen wordt in Pruisen. Er gaet een vloek op legen de Meiweiten, door onze geuzen zoo schoon gevonden en zoo dikwyls geprezen. En het is op hel oogenblik dal Pruisen van dien rampzaligen weg beschaemd moet terug keeren, dat onze zoogezegde liberalen dien weg willen insiacn Zy ook. zy moeten dus eens op den priester kloppen, hem plagen, hem vervolgen, zy moe ten ook hunnen liaet voldoen tegen de Jezuïe ten en de nonnen. Zy ook Welnu dat zy aenyangen, hoe eer dan hoe beter hoe spoediger zy beginnen hoe eerder wy van hunne dwingelandy zullen verlost zyn. Doch zy moeten zich haesten te genieten wan 't zal eene waerheid hlyven, dat hier, in den vlaemschen grond, de overgeplante prui sische boom zoo lang niet groeien zal als aen genen kant van den Rbyn. Wy zouden ons ten hoogste kleingeestig toonen, indien wy ons om de vinnige beleedi- gingen en zoo valsche als laffe beschuldigingen moesten bekommeren, die wekelyks tegen óns door de vuige lasleraers uit 't Verbond worden uitgebraekt. Wy zien er dus met verachting op neer, overtuigd zynde dat al hel modder dat zy ons nogthans met geheele kuipen toewerpen, ons onmogelyk kan bereiken. Wat meer is, die beleedigingen en lasteringen toonen onbe- twistbaer dal wy den duim zoodanig wel op de wonde drukken dat de liberale jongens van pyn in eene razende woede ontsteken en zich als verachtelyke vaertkapoenen gedragen. Nogthans, denkt niet, jongens, dat wy ons hierover beklagen, neen, hoe vinniger uwe lasteringen zyn, hoe meer ook verkrygen wy de overtuiging dal wy 't liberael kliek'ske har de en gevoelige slagen toebrengen. Nu, dit is onze wensch en hopen dien wensch nog lang te zullen vervuld zien. Wat de dreigementen betreft daer zyn wy heel gerust in wy weten wat er ons, des noods, zal te doen staen. Plaelsgebrek noopt ons verscheidene arti kels tot een toekomend nummer te verschui ven. Ook zyn wy niet geneigd voor 't oogen blik al den dwazen rimram van 't Verbond te wederleggen wy zullen dc aenstaende gele genheid der gemeentekiezingen afwachten om den koek van 't liberael kliekske eens voor goed te boteren, 't Verbond, zegt in zyn num mer van heden 11 Augusti dat wy zwygen, neen, jongen, zwygen zullen wy niet, ge moogt er u aen verwachten... Tot later dus. VOLKSKAMËR. De kamer heeft dynsdag den redetwist aen- gevangen over hel 'wetsontwerp betrekkelyk het verleenen van kredieten aen 't ministerie van T liberael onderwys. üe inrichting van dit ministerie werd door verscheidene redenaers der rechterzyde krachldadiglyk betreden. Wy deelen hooger de treffende redevoering meê door onzen achtbaren vertegenwoordiger, M. Woeste, ter dezer gelegenheid uitgesproken. De beweegreden welke de calholyke renenaers tegen de inrichting van het nieuw ministerie inbrachten waren afdoenend en de liberhalery wist er niets dan onzin tegen op te werpen. De liberhalery gevoelende dat zy duchtig ge klopt wierd, nam haren toevlucht tot haer ge- woonlyk redmiddel, namelyk, de stuiting van den redetwist te stemmen. De liberale over macht versmachte hier weer de vrylieid van beraedslaging en waerom?... Omdat men vreest dat het land zou klaer zien. En zulke lieden noemen zich de voorstaenders van Licht immer lichtHet wetsontwerp wierd ein delyk aengenomeri met 63 stemmen tegen 50 linker- tegen rechterzyde. Verder heeft de vergadering het wetsont werp besproken waerby aen 20 duizend Bel gen het stemrecht zal ontnomen worden. De achtbare heer Malou deed de schreeuwende onrechtveerdigheid van 't wetsontwerp uil- schynen. De lieer Cr au, minister van financiën poogde hol wetsontwerp lo verdedigen doch zyne bygebrachte beweegredenen waren ellen dig van onzin. Maer zoo gaet het gemeenlyk als men eene onrechtveerdige zaek te verdedi gen heeft. REIS NAER ROTTERDAM. Zoo als wy het in ons nummer van zondag 28 Juli jl. hebben aengekondigd, heeft onze kouinklyke Harmonie verleden zondag eene plezierreis naer Rotterdam ondernomen ten einde aldaer den zelfden dag, ten lokael den doele, een concert te geven. Om 4,55 uren des inorgends vertrokken de werkende Leden vergezeld van een vyf'iigtal Eereleden naer Antwerpen alvvaer hen het prachtig schoomschip Wilford II der compagnie van Temsche afwachtte. Om 7 1/2 ure was elkeen aen boord, en de Wilford ver liet, onder 't besluer van den heer Director der Compagnie, de haven van Antwerpen. Meer dan eens hadden wy hooren spreken over de heerlyke en prachtige zichten die de boorden der Schelde opleveren, doch nooit hadden wy ons T gedacht kunnen vormen dat zy zooheerlyk.zoo prachtig waren.Opvolgenlyk ontmoeten wy Astruweel, Lillo, Liefkenshoek, Calloo, omringd van forten die dedoorvaert der Schelde beheerschen om eindelyk Bath, de uiicrlyke grens onzes lands te.bereiken. Hier ontmoeten wy deafdammingswerken door het Nederlandsch goevernement opgericht by het leggen v an den yzerenvveg Roosendael naer I lissingen. De sluisdeuren worden geopend ten einde het stoomschip in de prachtige bree- de vaert toe te laten welkedoor liet zuid-Beven land is gegraven. Die versassing vraegl eeni- gen tyd, en lervvyl wy daer vast liggen,had de Harmonie hel goed gedacht het national neder landsch aria aen te heffen. Nauwelyks klinken de eerste toonen of eene menigte inwooners, meestal zeeuwsche landlieden, komen naer T kanael toegesneld, welke ons geestdriftig toejuichen. De meeste onzer leden bewonder- ren het eigenaerdige kostuem dezer lieden de mannen met heel korte broek en vest van zeer oude sné, en schoenen met gespen, heb ben een leeren riem of gordel om de lenden. Deze is vastgemaekt door twee baken voor zien van twee ronde blinkende metalen schy- ven. Verder hebben zy een rond boedje aen. Zy zyn ook voorzien van 't gebruikclyk groot broodmes dal de zeeuwsche boer nooit ver- laet. De vrouwen en jonge dochters hebben korte gekleurde rokken met groene of bruine voorschoten aen bet bovenlyf is met een veel kleurige doek omhangen en het aenzicht met gouden of metalen voorwerpen versierd in uilgestreksle witten mutsen verdoken. Dit kostuem is zeer onbevallig bezonderlyk voor wat de vrouwen en dochters betreft. Na eene uer varens, komen wy aen 'i laetste sas en na eene poos van eene halve uer voor de versas sing benoodigd, varen wy wederom de Schel- deslroom op. Weldra zyn wy ter hoogte van de stad Zirickzee en 't eiland Duivenland. De Seheldeheefl hier eene breedte van ongeveer 10 kilometers. Nauwelyks zien wyde kusten. Dan loopen wy den Krammer in en na Zype, Stave- nisseen meer andere plaetsen te zyn voorby ge varen, bereiken wy de sterkte van Willemstad. Nu varen wy den Moerdijk binnen. Op eenen afstand van 15 kilometers zien wy de prach tige brug over den Moerdyk geworpen voor den yzerenweg Antwcipen naer Botterdam. Deze brug telt veertien bogen ruslende op pylers op eenen afstand van 100 meters van elkander geplaetst zy levert een heerlyk zicht op. Nederland mag fier wezen de schoonste brug over de Schelde en Maes vereenigd, ge worpen te hebben. Men is vvaerlyk verwon derd over de stoutmoedigheid der holland- sche bouwkundigen welke niet geaerzeld heb ben deze brug over de afgronden van dezen broeden en schoonen stroom te leggen. Wy laten de brug van den Moerdyk op de rechterhand en loopen hel Dortrechtsche kiel binnen. Een uer later varen wy de stad Don recht voorby en krygen eindelyk de haven van Rotterdam met hare ontelbare schepen in ge durige beweging in zicht. Rond zes uren des avonds landen wy te Rotterdam aen en de werkende Leden begeven zich onmiddellyk naer T hotel St-Lucas ahvaer een smakelyk diuer hen te wachten stond. De Eerelederi richten zich naer verscheidene andere hotels. Om 8 uren vergaderden wy ons allen in 'l lokael Den Doele, ahvaer een talryk deftig en uitgelezen publiek ons verwachte, niettegen- staende het weder niet heel gunstig was. Het Concert lukte opperbest. Nooit heeft onze ko uinklyke Harmonie en vooral de solisten de stukken welke het schitterend programma sa menstelden, beter uitgevoerd. In Nederland is men gewoon aen goed muziek,en 'l valt in 't ge bruik niet toejuichingen te laten hooren vóór men over de waerde der uitvoering heeft kunnen oordeelen. Van de uitvoering van 't eerste stuk af, was de byval verzekerdook lieten zich de uitbundigste toejuichingen en bravogeroepen hooren. De geestdriftige toejui chingen klommen zoo hoog dat de Harmonie zich tot tweemael toe verplicht vond, het stuk opnieuw te hernemen om een einde aen de vervoering der toehoorders te brengen. De heer Micliel Schelfhout, directeur, aen wien de eer dezer prachtige uilvoering ten meerderendeele te danken is, werd door de heeren Bestuerleden der Rotterdamsche Har monie warmlyk gelukgewenscht. Onze konitiklyke Harmonie mag te recht fier zyn over den grooten byval dien zy te Botter dam komt te verwerven zy mag verzekerd wezen, dal by aldien zy ooit eene nieuwe reis naer de Nederlanden onderneemt er haer een warm onthael en eenen verzekerden byval zul len verwachten. Des maendags hebben het meerderendeel der leden zich naer den Haeg, en Scheveninghe begeven, ahvaer zy zich opperbest vermaekten. De terugreis is onder de beste voorwaerden geschied. Eenieder was te vrede die uitge strekte weiden door duizende ossen en koeien beloopen alsook de eerlyke zichten der Schel de overs nog eens beter te bewonderen. Ver geten wy niet een voorval te melden welk al de leden ontroerde. In volle Krammer, by 't in- loopen van 't helsche gat, ter hoogte van Konings- plael ontmoetten wy bet hollandsch schip J. S. Aal van Groningen, bestierd door schipper Janssens en bevracht met kalk in bestemming van Dorirecht, 't welk op eene zandplaet was geloopen. Bedoelde schip moest onvermyde lyk verloren gaen. Op het noodsein door schipper Janssens gegeven, deedt de kapitein van den Wilford onmiddelyk stoppen. Eene sterke koord wierd aen 't schip vastgemaekt en eenige oogenblikken later werd het in ge vaer verkoerende schip onder de algemeene toejuichingen, vlot gebracht. Schipper Jans sens en zyn huisgezin wisten niet hoe hunne dankbaerheid aen den kapitein te betoonen en herhaeidc malen hoorden wy weergalmen. Bedankt, Bedankt, hoor je, kapitein. Onmiddelyk zetleden wy ons reis voort en kregen eindelyk ter hoogte van Astruweel de stad Antwerpen in zicht,'t welkeen prachtig talereel opleverde. Eindelyk landden wy om 8,20 uren te Dendermonde aen. Al de leden welke aen dezen pleziertocht hebben deelgenomen, zyn het eens om te be kennen dat zy zich nog nooit beter vermaekl noch meer genocglyke uren hebben ge sleten ook zouden allen de reis nog eens wil len hernemen. Nu blyft er ons over onzen innigen dank te betuigen aen de heeren Voorziiter, Ondervoor zitter en verdere Leden des komiteils aen wie wy «leze aengename reis te danken hebben. (Wy hebben ons hy dit onvolledig verslag uithoofde van plaelsgebrek moeten bepalen.) KIEZING TE ROESELAERE. M. de Jonghe -d'Ardoye, calholyke candidaet, is gekozen met 865 stemmen, tegen 351, ge geven aen M. de Brouckere, candidaet der geuzen. M. de Brouckere had zeker zulke ver pletterende necrlaeg niet verwacht. K ON IN K LYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 2 October is het errinneringskruis toegekend, aen de volgende personen onzer stad, welke in 1850 als vry- willigers hebben gediend H. Biequé, fabriekwerker te Aelst. J. Duwez, gepensionneerd onderluitenant te Aelst. Ed. Thelie, gepensionneerd kapitein te Aelst. RKCHTERLYK KRONYK. Procés ingespannen door heer doctor CLAUS, wonende aen de Werf te Aelst, tegen de twee liberale bladen De Ykeren 't Verbond van Aelst. UITSPRAEK. Ondanks de welsprekende overtuigende en redencerkundige(?)pledooien van deadvokalen der liberale gazelten en vooral deze van heer ende meester Victor De Witte, heelt de recht bank de* artikels, in den Yker en in 't Verbond van Aelst, op 50 juni jl. verschenen, lasterend en eerroovend verklaerd voor den eischer. den heer doctor Claus, en de heide liberale bladen veroordeeld te weten De Wolf, uitgever van den Yker 1° Tot eene schadeloosstelling van fr. 2000. 2° Tot het afkondigen van het vonnis in dry achtereenvolgende nummers van den Yker. 5° Tot de inlassching van 't vonnis in de nieuwsbladen van Aelst, ten keuze van den heer Claus, ter concurrentie van fr. 600. Vrancken, uitgever van 't Verbond van Aelst 1° Tot eene schadeloostelling van fr. 1000. 2° Tot het afkondigen van het vonnis in dry achtereenvolgende nummers van 't Verbond van Aelst. 5° Tot inlassching van 't vonnis in de nieuws bladen van Aelst, ten keuze van den heer Claus, ter concurrentie van fr. 400. Verder zyn de beide uilgevers nog boven dien veroordeeld tot de onkosten van 't pro cés, elk in verhouding der som schadeloostel ling welke zy te betalen hebben. De rechtbank heeft deze vonnissen uitvoer- baer verklaerd niettegenstaende beroep. In zyn nummer van zondag 28 juli schreef 't Verbond met eene spottende laetdunkend- heid dat het zyne lezers goed au courant zou houden over het procés tegen hem en den Yker door den heer doctor Claus ingespannen. Gelyk men hooger ziet, komt de rechtbank uitspraek te doen en wat doet 't Verbond 't Eerlyk bladje blyft stom gelyk een kar per, het verzwygt de veroordeelingen die hem en zyn socius komen te treffen. Wy laten 't publiek oordeelen STERFGEVAL. M. Ernest Allard, gemeenteraedslid en Volksvertegenwoordiger van Brusselis woensdag morgend byna schielyk overleden, in den ouderdom van 58 jaren. De overledene maekte deel der mafonnieke logie en behoorde tot de party der radika- len of progresisten toe. 't Is M. E. Allard, die onlangs den voorstel deedt, de zwarte zusters uit haer lokael te Brussel te verdryven. De burgerlyke indelving heeft vrydag namid dag plaets gehad. PRYSDEELINGEN. In T Gesticht van den H. Aloysius van Gon- zagua, te Gyseghem, dynsdag 13 augusti, om 9 uren voormiddag In't Klein Seminarie te St -Nicolaes, dyns dag 15 augusti, om 9 uren voormiddag. In 't Gesticht van den 11.Jozef te Si-Nicolaes, dynsdag 18 augusti, om 2 uren namiddag. In 'i Gollegie der EE. PP. Jezuïten, te Aelst, dynsdag 15 augusti, om 9 uren voormiddag. In 't Collegie van den H. Benedictus, te He- kelgem, bestierd door de EE. PP. Benedicty- ners van Afllighem, dynsdag 15 augusti, om 3 uren namiddag. In een franseh dagblad vinden wij over de tentoonstclters onzer stad het volgende Dc klas XXXI waarover wij spreken, bevat niet alleen aller lei gewcefscls, maar ook stalen van garens van verscbillige grondstoffen en hoedanigheden. Het ten toon gestelde door het Huis FAiaert-Cools, van Aalst, biedt onder dat opzicht de talrijkste en volledigste spe cimen aan. Het is in eene afgezonderde vierkante glazen kast gerang schikt, waarvan dc wijze een eigenaardig voorkomen heeft, dat bij het eerste zicht, de aandacht van den aanschouwer op wekt door den goeden smaak en de nieuwigheid zijner samen stelling. Volgreekseu van bobijnen, welke de Fransche en Belgische nationale kleuren voorstellen, vormen door elkander kruisende bogen die de pyrannde bekronen schitterende van kleurenpracht, welke samengesteld is uit vlas en werk ru we, witgemaakte en geverwdc garens, waarvan wij hier eene zeldzame verzameling bewonderen. Het is niet onbelangrijk zelfs voor dezen, welke vreemd zijn aan die soort van nijverheid van hier in eenen enkelen groep, al de grondstoffen en voortbrengselen der garenindustrie, ver eenigd te zien, van het ruwe vlas met zijn landelijk uitzicht te beginnen dat hier als vreemd schijnt te zijn, te midden der meer beschaafde voortbrengselen, waarvan het nochtans dc vader is, even als eenen afgezonderde veldbewoner met ruwe zeden, te midden zijner kinderen die eene beschaafde opvoe ding hebben ontvangen, van de ruwe produkten met de ver scbillige natuurlijke schakeringen, aan de grondstof eigen, tot het ruwe gesponnen en getwijnd garen, gebleekt en ge- vcrwd en tot verschilligc dikten herleid. Men ziet er het vlas trapsgewijze tot den staat van volmaakt heid opklimmen, dien het bereiken moet. om te kunnen ver bruikt worden voor het weven van linnen, het maken van koorden en netten, om te naaien en te breien, ja zelfs om die

De Denderbode | 1878 | | pagina 2