Sïanifeslalie le Brugge. Rethorica. MM. Viclor Van Sande, van Erpe, Clemens Tliibaul van) Contich en Felix t)e Hert van Aelst. Het eere-tliploma is toegewezen aen M. Victor Van Sande, hooger genoemd. Poëzie. MM. Julius Tliibaut van Calcken, Stephan Walraet van Deynze en Julius Verlynde van Yperen. Hoogere latynsche leergang. MM. Emiel Tliibaul van Calcken, Oscar Van Waes van Wcstdorpc (Holland), Lodewyk Cop- pens van Aelst. Middelbare latynsche leergang. MM. Hendrik De Vos van Oordegcm, Leon Belhune van Aelst, Leon Van den Bosch van Waesmunster. Lagere latynsche leergang. lc Afdeeling: MM. Jozef Leemans van Brus sel, Emiel Van Assclie van Baesrode, Renatus Van den Bossche van Aelst, Emiel Scheerlinck van Aelst. 2° AfdeelingMM. Karel van Doorslaer de Ten-Ryën van Elversele, Camiel Van Mosse- velde van Aelst, Celeslin Ghysselinckx van Aelst. Voorbereidende leergang. MM. Edmond De Wolf van Aelst, Hendrik Verrycken van Brasschael. Maandag 12 augusti, heeft de prijsdeeling in hel S' Lievens Gesticht, bestuurd door de Broeders der Christelyke Scholen, in onze stad plaats gehad. Een talrijk en uitgelezen publiek vervulde de grootc zaal der stad, voor die gelegenheid ten dienste der Broeders ge steld. De Eerwaarde Heer Deken van Aalst, als voorzitter, was van verscheidene geestelijken der stad en van de omliggende parochiën om ringd. Het openingsstuk voor fanfaren, de zang die tot tusschenspel diende alsook de choor van het oratorio La Creation werden door de leerlingen op de verrukkendste wijze uitge voerd. Het drama in drij bedrijven, Vildac, heeft eene zeer indrukwekkende aandoening bij de aanwezingen doen ontslaan; de zuivere uitspraak, de natuurlijke gebarenkunst, de on gedwongenheid der voordracht, alles toonde dat iedereen zijne rol met grondige kennis en vol behendigheid vervulde. Hoe luisterrijk het toon - en letterkundige deel dezer grootsche plechtigheid ook geweest zij, de glans van dit alles smelt nogthans weg voor den schitteren den uitslag, door de leerlingen van dit geslicht, in den loop des schooljaars 1877-78 behaald, 't zij in de Universiteit van Leuven, in die van Gent, in de Krijgsschool, in de Veeartsenij school te Cureghem, alsook vóór de Jurij van bruggen en wegen der provinciën Antwerpen en Oost-Vlaanderen tot bet bekomen van het diploma van landmeter. Dit alles gevoegd bij het afkondigen der prijzen in de verschillige vakken van het onderwijs, bewijst genoegzaam dat het programma der beroepstudiën, in het Sl Lievens Geslicht, grondig en ten volle aan geleerd wordt. De prijzen van uitmuntendheid werden in de onderlinge klassen des Gestichts behaald door: Emiel De Cock en Emiel Van Renterghem van Aalst, Polydor De Rruycker van Aellre, Jozef Plas van S' Marlens-Lennick, Alfons Berlengee van Aspelaere, Gustaaf Schockaert van Vlec- kem, Jozef Van Caelenbergh van Aalst en Albert Hofman van Lebbeke wien den 1s,cn prijs toegekend werd voor den wedstrijd in de christelijke leering voor de eerste communie. Ten slotte laten wij hier de namen der leerlin gen volgen die, overeenige dagen, hun exaam afgelegd hebbenEmiel De Cock van Aalst, het aannemingsexaam voor de burgerlijke ge nie aan de Universiteit van Leuven; Lodewijk Boen van Rumpst en Frans Dassen van Eynt- liout voor de jury van bruggen en wegen der provincie Antwerpen; Jozef Buekeiis, Emiel Van Renterghem, Amand Van Rillas van Aalst, en Léo Saeys van Grembergen voor dezelfde jury van Oost-Vlaarideren. Dynsdag 15 augustus 11. is het prysdeeling geweest in 't Gesticht van den II. Aloisius te Gyseghem. Alhoewel dezelfde plechtigheid by- na overal op den zelfden dag plaels greep, was de schoon versierde feeslzael met een talryk deftig publiek gevuld. Op de eerste rangen be merkten men de geestelyke en wereldlyke Overheden der gemeente alsook gansch de geestelykheid van 't omliggende. Een openingstuk voor fanfaren, door de leerlingen des gestichts kundiglyk uitgevoerd, opende de feest. Dry prachtige chooren en een engelsch liedje werden op eene meeslerlyke wyze gezongen vooral de choor met gymnas- tièke oefeningen les Matelots droeg eenie ders verwondering weg en werd huiler ge woon toegejuicht. Een drama, getiteld Thomas Morus een tafereel uit de geschiedenis van Engeland ten jare 1535, heeft de aendacht der aenwezigen meer dan een uer lang geboeidwaerlyk de ï'ols werden voortreffelyk gespeeld en niemand verveelde zich. Men prees niet min de deftige houding, de gepaste gebaren der leerlingen dan de kieschheid hunner uitgalming. Ja, wy mogen hel zeggen niets wordt in 't Pensionnael van Gyseghem verwaerloosd voor het nut en de goede christelyke opvoeding en 't grondig onderwys der jeugd, en de heeren welke het bestieren en zich aen het moeilyke onderwyzersambt loewyden zyn waerlyk waer- dig van het vertrouwen der ouders 't welk hen zoo ruimschootsch,sedert vele jaren reeds, gegund wordt. Wy hebben met veel genoegen bestatigd dat de twee lagere latynsche klassen door een aenzienlyk getal leerlingen gevolgd zyn ge weest en goede uitslagen opleverden. Met niet min genoegen vernemen wy dat eene middel bare latyr.sche leergang by de twee reeds be- staende eerlang zal gevoegd worden. Dat mag men vooruitgang noemen. Men schrijft uit Geerardsbergen Dinsdag II. had de prijsdeeling plaats in het bisschoppelijk collegie onzer stad. Volgens gewoonte had deze feest een uitgelezen pu bliek vereenigd in de prachtige zaal, voorde omstandigheid allersierlijkst geschikt. Bene vens de ouders en vrienden der talrijke leerlin gen bevond zich daar het puik onzer katholieke burgerij', hare genegenheid wijlende betoonen aan een geslicht dal eene bron is van weldaden voorde stad. De zeer Eerw. Heer Deken zat de plechtigheid voor, omringd van de wereld lijke overheden en een groot getal geestelijken. De oefeningen die de prijsdeeling voorgin gen kwamen eens te meer bewijzen hoe in de katholieke vrije gestichten de ware kristelijke opvoeding gepaard gaal met een grondig on derwijs en de uitwendige talenten welke eenen volmaakten student voortbrengen, en hem be kwaam maken om welhaast in de verschillige standen der samenleving de uitmuntendste diensten te bewijzen aan Godsdienst en Vader land. Men herinnerde beurtelings twee daadzaken, trouwens de gewichtigste van het schooljaar voor katholieke herten: de dood van den wel beminden en grooten Paus Pius IX, en de kroning van zijnen waardigen opvolger Z. II. Leo XIII. De eerste, afgemaald in fraaie fran- sche verzen, door M. A. De Latte, werd voor gedragen in eene samenspraak tusschen drie jongere leerlingen de tweede werd in vlaam- sehe poëzij bezongen door D. Fr. Serraris. liet hartroerend drama van den II,Ludovicus IX in de gevangenis, voltrekt liet litterarisch deel der oefeningen. Deftige houding, duide lijkheid en kieschheid van uitspraak kenmerk ten deze verscheidene uitgalmingen. Wat aangaat het muzikaal deel der leest, dit droeg iedereens bewondering weg. Twee verrukkende choorsLes hatteurs de blé. en Le cliant du soir, maar bovenal eenige stukken uit hel prachtig operaJoseph, van Méhul, werden met de diepste aandachtigheid aanhoord en deftig toegejuichd..Immers schoon muzijk door zoet luidende stemmen, met veel juistheid en gevoel, onder het behendig bestuur van M. P. Van Wymeersch, en de kundige begeleiding van M. i'. Carlier, uitgevoerd, kon niet anders dan de geestdrift van het publiek ten levendig ste verwekken. Wy lezen in de Gazette van Brugge Wie zondag in Brugge ware geweest, zou gedacht hebben weer in die glorieryke mid deleeuwen te zyn, toen het volk als één man opstond voor zyne vryheden en rechten in ge- vacr. De straten waren vol volk eene menigte van boven de 4000 man, van alle klassen der maetschappy, drong door de stad over de groo- le markt naer het huis van M. de Man, in de Hoogstrael, om M. de ridder Ruzette hare ge voelens van spyt uit te drukken over zyne brutale afzetting, door het waelsch-vrymetse- laers ministerie. Naer het huis van M. de Man, zal men zeggen Jawant daegs te voren heeft M. Rolin eenen bediende van hel ministerie gezonden, om M. Ruzette te verbieden nog volk in het gouverne- mentshótel te ontvangen en hem aen le kondigen da tliy liet liótel 's anderdaegs 's morgends moest verlaten. Schande over de brutale handeling der mi nisters De stoet is vertrokken van de Concordia, Aen 't hoofd bemerkte M. De Gock. voorzitter van den provincialen raed, omringd van de bestendige deputatie en raedsheeren vervol gens M. Visart, de schepenen van Brugge en de gemeenteraedsheeren, afgeveerdigden van Yperen, Kortryk enz., zelfs had er de stad Thienen, in Braband, gezonden. Stil en met veel statigheid, den catholyk eigen, is de stoet de Steenstrael, Grootemarkt, Philipstockstraet en Mallenbcrgplaets doorgetrokken. Maer voor het huis van M. de Man gekomen, bersste het los Leve M. Ruzette! Weg met het ministerie! De zes aeneenpalende salons van het hotel van M. de Man, kondeh het volk niet bevatten. Eene groote menigte is op de straet moeten blyven. M. De Cock en M. Visart hebben het woord gevoerd. M. ridder Ruzette heeft geantwoord. Diep bewogen heeft onze hooggeachte gou verneur de tegenwoordige personen bedankt voor hunne genegenheid. Hy heeft aengehaeld hoe bruiael hy werd afgesteld, en hoe schan dalig men hem uit zyn huis heeft gejaegd, slechter als een pachter die weigert te be talen.... Ik zal, heeft hy gezegd, te Brugge blyven wonen, en dat besluit heb ik genomeo den avond dat ik van Heyst komende, getuige ben geweest van de goede gevoelens van 't volk ten mynen opzichte. Ja, Mynheeren. ik blyf by u, om te stryden en te vechten voor het goede, het recht en het welzyn van Brugge en het schoone West-Vlaenderen: Wy zouden den geestdrift niet kunnen be- schryven die alle harten had gewonnen een lange kreet steeg uit aller borstLeve M. Ru zette Weg met het ministerie Dal is onze oorlogskreet. Dat de minister het onthoude De geestdrift der damen en vrouwen zelfs vreemd aen de stad,die den stoet tot aen het huis van M. de Man vergezelden werd ook zeer opgemerkt. Brugge, het anders zoo stille en vreedzame Brugge, herleeft, wordt zelfs kwaed en doet zien dat het zich niet laet trappen. In den gemeenteraed heeft M. Marlier, se dert dertig jaer lid van den raed, voorgesteld eenen briefte zenden aen M. Ruzette, zyn spyt uitdrukkende over de brutale afstelling, die men hem heeft doen ondergaen. M. Boyaval Jkon zyne woede niet onderdruk ken, hy heeft zegt de Gazette van Brugge, onder ander durven zeggen dat M. Ruzette opvolger geweest was van M. Carton te Yperen, die ook afgesteld werd en zoo straf voor straf ontving Maer M. Rouse, die de historie van Brugge en de schoone daden van de geuzenklik als van builen kent, heeft M. Boyaval op den duim geklopt en gezegd Maer, M. Boyaval, gy moet immers nog iemand anders kennen, die rond de jaren 1847 een afgestelden arrondissements-kommissaris heeft vervangen Dit is van het schoonste niet uil het politiek leven van M. Boyaval De brief werd gestemd. Zoohaest wy op de min of meer domme vra gen niet antwoorden die de schryvelaers uit 't Verbond ons met eene verregaende laeldun- kendheid toesturen, dan schryven die kwipels dat wy zwygen. De Denderbode zwygtroepen zy triomfante- lyk uit, en daermeê meenen zy den vogel afge schoten te hebben. Maer wat willen wy toch aen 't Verbond ant woorden Heeft 't orgaen onzer geuzen nu al een enkel bepaeld feit door onzen catholy- ken Gemeenteraed daergesteld, tot hiertoe konnen aenhalen dat voor eenige ernstige be knibbeling vatbaer is Wy antwoorden, neen, niet een enkel ge grond verwyt heeft de liberale kliek legen 'l huidige catholyke Bestier lot hiertoe konnen inbrengen. Wy zullen ons dus wel wachten al den nieuwen zoulloozen rimram te beantwoorden en al den ouden zeever nogmaels te weder leggen die wy reeds van over 4 en 5 jaren ontegensprekelyk hebben vergruisd. Men besluite nogthans uit de bovenstaende regelen niet dal wy onze gemeentelyke belan gen, zoo onder zedelyk als stoffelyk oogpunt, onbesproken zullen laten wy hebben immers de belofte gedaen die belangen in 't wyd en 't breed zoo wal bezonderlyk te bespreken, en deze belofte zullen wy houden. Op tyd en stond zullen wy het bestier der afgekookte liberalen in vergelyking stellen met dit onzer heden- daegsche catholyke Raedsheeren en wy zullen eens zien wie eerst van zwygen eene deugd zal maken. Doch in afwachting, zullen wy 't Verbond, op onze beurt eenige vragen stellen waerop 't bladje ongetwyfeld, als naer gewoonte, zal vergelen te antwoorden en pro causa 1° Waerom, Verbond, gy die zoo bitter klaegt over de eenige duizende franks die aen de zoo noodige herstellings- en verfraeiingswerken van ons stadhuis zyn besteed geworden, zwygt gy als versmoord over de honderd dui zende franks die op 't oogenbhk door de libera le ministers,aen de loutere verfraeiingswerken in hunne ministrieele hotels uitgegeven wor den. Is al dien kost daer wel noodig? Zyn al die werken wel aenbesteed, zoo als het de wet vereischt En waer zullen de liberale ministers al die honderd duizende franks gaen zoeken, zy die met geheel de liberale party, vóór de kiezin gen, gedurig uitriepen dat de catholyke minis ters de staetskas tot op den bodem hadden ledig gepompt? 2" Waerom, Verbond, als de afgekookte libe ralen zoo onpartydig en zoo wyslyk onze stad bestuerden, hebben wy hier te Aelst geduren de 18 volle jaren, uitgebuit, vervolgd en gepy- nigd geweest by zooverre dat het verontwee'r- dige openbaer geweten uwe hartlappen, in 1866, veroordeelde en ze 't stadhuis uitdreef? En zulke lieden zou men hier weer op de kus sens willen brengen 5° Waerom, Verbond, hebt gy in uw nummer van 16 juni 11. de baldadigheden niet aenge- klaegd die het liberael barakkenmuziek, gansch de nachten van li en 12 juni pleegde, by zoo verre dat niemand in de stad een oog sluiten kon? Dat was nogthans veel grover dan het enke le muziekstuk dat de koninklijke Harmonie bv hare terugkomst van Rotterdam liet hooren 4° Hoe staet het, Verbond, met de komité van d'oude garde Zyn de leden nog altyd diep in de twee Wat is er nu van is 't om zich den aenkoop van 't lokael van den hals te schud den dat zekere lieden hun broekske aen 't spel gevaegd hebben, ofwel is 't wat anders, zoo een kwestie van kandidaetschap 5° Waerom, Verbond, hebt gy de veroordee ling verzwegen, die de rechtbank van Dender- monde tegen den Yker en U komt uit te spre ken?.... Zyt gy misschien beschaemd de be- vretten van vuige lasteraers en walgelyke eer dieven te toonen die aen u beide komen afgele verd te worden Nogthans gy had aengekondigd, Verbond, dat gy uwe lezers goed au courant zoudt gehouden hebben, en ge zwygt als nen gemeenen platzak Uwe eerste plicht, Verbond, was ootmoedig - lyk te bekennen dat gy den heer doctor Claus laflyk gelasterd en zyne eere ontstolen had Waer daertoe zyn verachtelyke penneboeven niet in staet. Liegen en lasteren dat is hunnen stieldie mannen leven in 't modder 6° Zou 't Verbond ons niet willen zeggen hoeveel meters kasseiweg er op Mylbeek en Scliaerbeek, door de afkookte liberale Bestier ders, gedurende hunne heerschappy van 18 volle jaren, zyn gelegd geweest en er ook de som byvoegen die aen die werken is besteed geworden Ziedaer, Verbondsschryyehers, zes vragen waerop wy, op onze beurt eene antwoord ver wachtenMaer ge zult zwygen, jongens, zwygen dat ge zweet. Én nogthans het zyn maer beel eenvoudige vraegjes, en wat zal 't later zyn toen wy er met den groven borstel zullen doorgaen VOLKSKAMER. De zittingen der Volkskamer hebben zeer woelig geweest. Dynsdag heeft de achtbare heer Visart den minister Rolin geïnterpelleerd over de zoo brutale en ongehoorde afstellingen der heeren goeverneurs van Henegauw en West-Vlaenderen die by alle ware vaderlan ders zulke diepe ontroering hebben doen ont- slaen. De achtbare redenaer schandvlekte deze brutale afstellingen in gematigde doch kracht dadige woorden, en voorzegde aen de liberale dwingelanden dat die schandelyke feiten vroeg of laet wederwraek zullen billyken. Minister Rolin beweerde dat het goeverne- ment het recht had de ambtenaers al te stellen. Het liberael ministerie eischt van zyne ambte naers eene slaefsche onderwerping aen zyne bevelen; zyne politiek moet door strydende ambtenaers ondersteund worden, riep de mi nister uit, 't is te zeggen, dat het ministerie ambtenaers moet hebben die de overgroote meerderheid des lands, de catholyken, zullen kwellen en vervolgen. De grieven die minister Rolin tegen de twee slachtoffers zyner ongehoorde brutaliteiten in bracht, waren hoogst armzalig. De Kamer glimlachte toen hy ze liet hooren ook wierd hy het gewaer en stak weldra schuit van kant. De achtbare heeren Kervyn de Lettenhove en Beernaerl deden, op hunne beurt, al de hate- lyke willekeurigheid der twee afstellingen uit- sehynen die ons als gift van blyde intrede door 't liberalismus geschonken worden. In zitting van woensdag werd de redetwist over de slachting van 20 duizend kiezers voort gezel. Verscheidene catholyke redenaers be streden de artikels: De achtbare heeren Malou en Woeste verdedigden moediglyk de wyzigin- gen door hen voorgesteld, waerdoor 't kiesbe drog, 't welk by middel der valsche patenten verklaringen van klerk met jaerwedde van 5500 Ir. wordt gepleegd, zou beteugeld wor den. Doch daer wilden de rechtveerdige liberalen niet van hoorenzy hebben immers die valsche kiezers noodig om zich boven wa ter te kunnen houden. De voorgestelde wyzi- gingen werden dan ook verworpen. Eindelyk werd de slachting van 20 duizend kiezers gestemd met 64 tegen 58. 't Is kurieus om zien, zegt men, hoe de libérale linkerzyde onder de commando van Z. M. Frère I is afge richt de meester trekt by 't koordeken en al de liberale automaten knikkenja of schudden- neen, naer zynen wil. Het ryk van den luik- schen autokraet, Z. M. Frère is weer her steld,maer met zyne herstelling is ook weêr de zelfverlaging by de liberale linkerzyde inge drongen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Van Laere, onderp. te St. Denys-Westrem, is onderpastoor benoemd te Zelehy wordt vervangen door den eerw. heer Van Brantegem, professor te Deinze. De eerw. heer Van Bruyssel, professor te Eekloo, is coadjutor benoemd te Zatlelare en de eerw. heer Le Schryver, professor te Aude- naerde, wordt onderpastoor in net hospitael van St. Nikolaes (Waes). De eerw. heer Ghys, licentiaet in de letter kunde, is professor benoemd in 't college van Audenaerde. De eerw. heer Ch. Van Ileuverswyn, pro fessor in St. Lievensgestichl te Gent, is pro fessor eener latynsche klas benoemd in 't col lege van Eekloo. RECI1TERLYK KRONYK. Zaek van St-Denys. Wy lezen in de Palrie van Brugge Hel beroepshof van Gent heeft woensdag morgend uitspraek gedaen in de zaek van den eerw. heer De Seure, pastor van St-Denys. De eerw. heer De Seure is voor zyne ser- monen veroordeeld tot vier straften van 15 dagen gevangenis, vier boeten van 26 fr. en eene schadeloosstelling van 2000 fr. aen de erfgenamen Delbecque. De genaemde Van de Ghinste is van zyne vraeg ontheven. Leve de vryheid van godsdienst STERFGEVAL. Een van de kopstukkeu der communards, Eug. Vermersch, opsteller van het blad Père Ducliene, is te Londen overleden. De processie van O. L. V. Hemelvaert is alhier donderdag, ondanks het wankelbaer weder uilgegaen en heelt haren omgang kun nen voltrekken zonder door den regen over vallen te worden. De godsdienstige stoet was aller prachtigst. Beurtelings wierd het Aller heiligste gedragen door de EE. HIJ. De Blieck, Pastor-Deken en Vyt, Pastor van St-Jozef. De wereldlyke Overheden volgden onmid- delyk het II. Sacrament. Eene talryke menigte verdrong zich overal in de met vlaggen en wimpels versierde stralen om de processie eerbiediglyk te beschouwen of wel volgden ze biddend. De eerbied en godsvrucht welke op gansch den doortocht heerschten, toonen ten duidelykste dat de ware aelstenaer nog niet verbasterd is maer als echte vlaming aen 't II. Geloof onzer voorvaderen, ondanks 't liberael verderf, getrouw wil blyven. Wy vernemen dat sieur Louis Ruyssinck, blikslager, bygenaemd Kaes vogeleer dooi den lieutenant-colonel onzer burgerwacht tot het ambt van tamboer-major en deurwaerder by den tuchtraed, komt benoemt te worden. Woensdag voormiddag is de genaemde De Konink, werkman ten fabrieke van den heer Borreman-Van Melckebeke en C"ic, in eene kuip ziedende water gevallen. Het slachtoffer is des avonds aen de gevolgen zyner brandwonden in ons hospitael overleden. De onheil moet aen onvoorzichtigheid toegeschreven worden. 't Schynt dat meester Eremen en Beenen zyn demissie van de wereld gaet geven, om dat de kornel van de garde comiek hem geenen tamboer-major heeft willen benoemen 't Is spylig, Meester, recht spytigMadame Gomar zou er ten uiterste over te vrede zyn geweestEr zyn daer immers 180 pykens aen vast en hoor je, ventInde irie, van daer de gramschap De heere Ruzette, de zoo brutael afge stelde goeverneur van West-Vlaenderen, is een geboren Aelstenaer. Ridder Leo-Emmanuel- Mana-Gliislenus Ruzette werd te Aelst geboren den 22 februari 1856. De vader van den heer Ruzette was hier, in de jaren dertig, contro- lenr der direkte belastingen en woonde op de Keizerlyke Plaets. Zondag 1 september aenstaende, hebben plaets te St-Nicolaes de inhuldingsfeesten varr het nieuw prachtig Stadhuis, welke zullen opgeluisterd worden door de tegenwoordig heid van Z. M. den Koning. Ter dier gelegenheid zal den yzerenweg van Dendermonde-St-Nikolaes byzondere treinen inrichten. Namelyk 'savonds, van St-Nicolaes, na de nachtfeesten in correspondentie met den trein van 40,55 van Dendermonde naer Aelst. Gulden Bruiloftsfeesten te Ilofslade. Dynsdag aenstaende, 20 dezer maend augusti, zullen te Hofstade vier gulden bruiloften ge vierd worden, te weten een van 60 en dry van 50 jaren huwelyk. Om 9 uren zal eene sollenneele Mis gecele breerd worden welke door de gulden paren zal by gewoond worden. Om 12 uren banket door de geestelyke en we reldlyke Overheden den jubilarissen aengebo- den. Om 4 uren namiddag, volksspelen en uit oefening van muziek op de dorpplaets. Verscheidene zegebogen zullen opgericht en al de huizen met loover, gekleurd katoen en vlaggen versierd worden. Wy twylelen er geenzins aen of deze fees- telykheden zullen eene talryke menigte naer 't naburige Hofstade lokken, welke zal willen ooggetuige zyn van een feit 't welk nergens tot hiertoe is voorgevallen, namelyk de viering van vier guldenbruiloften te gelyk in eene ge meente die nauwelyks 2145 zielen telt. Wy wenschen de jubilarissen van herte proficiat. Maendag is de Bond der Catholyke Krin gen te Brussel byeengekomen, om maetregels te nemen in de tegenwoordige omstandigheden. Talryk waren de afgeveerdigden, van alle kanten van 't land, al mannen die vaste beslo ten zyn de rechten der catholyken door eenen hoop geuzen niet te laten vertrappen. De afzetting der goeverneur» van Henegau- wen en West-Vlaenderen wierd besproken, alsook het ontwerp van wet waerdoor 't geu zen-ministerie het catholyk kieskorps wille keurig wil verminken. Tegen dezen willekeur, tegen die overheer- sching, tegen die moedwilligheid en onbe schoftheid van de geuzen, moet er ingegaen worden godsdienst, koningdom, vaderland, moeten tegen de geuzenstreken beschermd worden. Als eerste stap, is er besloten van zonder- uitstel eene petitie te zenden naer 't Senaet, om de wet niet le stemmen, die eene menigte catholyke kiezers van hun recht berooft, en eene andere petitie naer den Koningelke kring zou deswege de maetregels riemen die hem best geschikt schynen. Volgens de Chronique maekt men groote veranderingen in de.... keukens van het minis te'ie van financiën. Het blad hoopt, dat er vette keuken zal gehouden en er veel zal geïn viteerd worden. De Etoile is bang dat er in de plaets van M. Allard een representant zou worden ge noemd, die eenig talent bezit en het ministe rie zou kunnen last verkoopen. De eerste de beste is goed genoeg dus hoe grooter nul hoe beter Ze zyn immers toch meester en dom weg stemmen zal hy altyd wel kunnen De Chronique klopt de Etoile ferm op de vingers voor dat echt liberael artikel. Te Brugge. M. Heyvaert, zegt de Ga- zette, is te Rrugge door den schepene M. Ron- se. ontvangen. liet ryluig was geëskorteerd door kavalerie; de burgerwacht was onder de wapens. Hier en daer is er geschuifeld, en er werden catholyken aengehouden zegt het blad. De liberalen, volgens andere tydingen, van alle kanten toegestroomd, hebber» den nieu wen goeverneur warm toegejuicht. De ontvangsten hebben plaels gehad de militaire burgerlyke en geestelyke overheden werden beurtelings ontvangen. Maendag, zegt de Patrie, komt Z. M. den Koning naer Brugge. MM. Rolin, Sainctelette en Bara, ministers, zullen hem vergezellen. Ziehier nadere inlichtingen over den brand te Oedelem. Woensdag avond rond 10 1,2 ure, is te Oedelem in de Akkerstraet, brand uitgeborsten in eene schuer en stalling toebe- hoorend aen den landbouwer Romaen Vanden- neste, die met zyne familie reeds te bed was, en door het gerucht dat de beesten mieken ontwekt wierd. Aen blusschen mocht er niet gedacht worden, want alles stond in vuer en vlam de strengen zelfs van de koeien, die men niet redden kon, waren doorbrand. Alles wierd door het vuer vernield vier koeien, een jong verken, 5000 bundels tarwe en rogge, een wagen en andere landbouwtuigen. De scha bedraegt 7000 fr. doch alles was verzekerd door de maetschappy l'Union Beige. Men kende op de hofstede geene oorzaek van de brandramp, tenzy dat er een vuersperk uit den lanteern kon gevlogen zyn, toen een knecht in den stal was gegaen. Zoo verkeerde men in dit gedacht nog lot den volgenden ach termiddag. Maer de brand was er door kwaed- willigheid ingesteken, hetgeen men reeds donderdag morgen ten 8 uren te Brugge wist, waer zich de genoemde Frederik Van Haver- beke, oud 19 jaer, geboren te Brugge, in de policiewacht aenbood, verklarend eene Schuer te Oedelem in brande gesteken te hebben, om dat hy sedert eenige dagen van den landbou wer Vandenneste, waer hy in dienst was, weggezonden was. Hy wierd onmiddelyk ter beschikkiug van den prokureur des konings gesteld. Een meisje, Theresia De Bie genaemd, oud 4 jaer, wonende by haer ouders, Sluiven- bergstraet. te Antwerpen, is vrydag morgend, met gebroken bil naer het gasthuis gebracht. Te Gheel, op het gehucht Kivermont. is de hoeve van M. F. Van Gheel, landbouwer, door den bliksem in brand gestoken en totael vernield. Dry varkens en een kalf vonden de dood in de vlammen. De schade is groot. Alles is verzekerd. Een geleerde heeft uitgecyferd dat er in Amerika 3 miljard 600 miljoen menschen leven en voedsel zouden vinden, wierde al de grond wel bevrocht en goed beboerd. Dat is omtrent het dubbele van de gebeele bevolking der aerde. Zoo, als er eten te kort is of als er dierte komt, 't is omdat de menschen te lui vallen om te werken, of omdat er te vele gebruikt worden aen nuttelooze dingen, als zyn aller lei dwaze moden en toeletten, waermeê de menschen er uit zien gelyk spoken. Wel te verstaen, als Ons Heere komt en dat er geene vruchtbaerheid en is, toen en helpt al de menschelyke neerstigheid niet. Bedevaert naer J heiligdom van Lourdes, enz. Vertrek uit Luik 10 sepl. om 9,45 uren voormiddag. Namen om 11,15 -x Charleroi om 12,45 uren namiddag. Pryzen (niet inbegrepen den terugkeer van Parys naer België). Eerste plaets fr. 163. Tweede fr. 408. Derde fr. 74. Voor nadere inlichtingen en inschryvingen zich te vervoegen by den heer Fl. Raikem, mont Sl Martin, 53, Luik. Russische spreekwoorden.De vos slaept, maer in zyn droom telt hy toch de kippen. De wolf krygt ieder jaer nieuw haer maer hy blylt toch een wolf. Liefde, vuer en hoesten kan men niet verbergen. Knoop vriendschap met een beer aen, doch met den boog in de hand. Voor een zwartgallige is alles bitter. Brood en zout maken zelfs roovers nederig. Met een volle maeg kan niet leeren. Wie op twee hazen jaegt, zal er geen vangen. Goa is nooit haestig, Hy is zeker van Zyn doel. Sluit men den duivel buiten de deur dan komt hy al het raem weder binnen. Roem uw oogst niet, alvorens gy die in uwe schuer hebt gebracht. Toorn behoeft men niet te zaeien, die groeit van zelf. Ga met God over zee, zonder Hem niet eens over den drempel. De waerheid verdrinkt niet in het water en verbrandt niet in het vuer. De dwaes kan. een steen in een vyver wer pen en zeven ferme mannen zullen noodig zyn om hem daer daeruit te halen. Velen zyn bereid raed te geven, weinigen echter om te helpen. Een goed geweten is het oog van God. De leugen loopt op zwakke beenen: wie liegt, steelt ook. Als gy uitgaet, bidt dan eenmaelwanneer gy een zeereis gaet maken, bidt dan tweemael doch als gy gaet trouwen, doe het dan dry- mael. Allerlei. Naestbvkomende duer van verteerbaerheid, genoodzaekt door de spyzen. Voor brood en melk. 2 uren. gebraden vleesch van jonge varkens. 2 1/2 mosselen. 2 s/* gebraden ossenvleesdh. 3 gekookt 4c gezouten. 51/2 gebraden schapenvleesch. 3 1/2 gezouten varkensvleesch. 5 hard gekookte eiers. 3 1/2 c gekookte hen. 4 1 gebranen saucies. 3 1/2 gebraden kalfvleesch. 4 vleeschsoep en kruiden. 4 Hierdoor kent men de spyzen die het gemak- kelykst verteren en die welke, van dan af, ge schikt zyn voor de zwakste magen kalfs- vleessch zyn vleeschsoorteu van gemakkelyker verteerbaerheid.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2