Canossa. Als men dergelyke misslagen bedryft lieefl men weinig recht de anderen van onwetend heid r. te beschuldigen Irr zitting van 15 oogst drukt gy de vrees uit, M. de Minister, te veel gezegd, te hebben in het geen my persoonlyk raekt. Het walgde u, zegdet gy, op dergelijke wyze aan eenen afwezigen te spreken. Gy zult het dan ook niet slecht vinden dat die afwezige zich verdedige en vermits de aen- val in 't openbaer geschied is, hy aen zyn ant woord ook wat weerklank byzette. Aenvaerd, mynheer de Minister, de verze kering myner hoogachting. ninoER RUZETTE. - De Palrie van Brugge lael op dezen brief de volgende bemerkingen volgen welke wy op onze beurt onze geëerde lezers meededen De heer Rolyn-Jaequemyns heeft dus een logenachlig feit verzekerd met te zeggen dat hy ridder Ruzelte uit hel goevernementshotel niet verjaegd heeft: die verjaging is op de on- betamelykste wyzc geschiedsedert tien dagen legde de zeer opgezette goeverneur de grootste bedryvigheid aen den dag om IIII. MM. op waerdige wyze te ontvangen. Dat stootte de heer Rolin tegen de borst: hy kon de heer Ruzelte na het koninklyk bezoek niet afzetten, zonder nog meer op de kroon te bevlekken dan hy het reeds in zyne drollige briefwisseling met prins de Caraman Chimay gedaen had. Daerom heeft hy zich gehaest zonder zich met de eenvoudigste regels der beleefdheid te bekreunen. Hy was zelf over zyne handelwyze beschaemd en heelt ze voor de Kamer getracht te logenstraffen, maer zyne logenachtige verklaringen zyn te niet gegaen tegenover de waerheid, zooals de brief van ridder Ruzelte ze ontegensprekelyk voorstelt. Waerom wilde de heer Rolin nog de moeite doen zyne onbeschoftheid te loochenen? Werd hy niet twee malen achtervolgens in de Kamer zelve betrapt? Is hy het niet geweest die de Kamer een dom vertellinkje der trotoirpers heeft opgedischt over zekeren hovenier welken hy zou hebben weggezonden omdat hy den Journal de Gand las? Is hy het ook niet ge weest die tegen den heer Ruzelte het partydig en onrechtvaerdig oordeel van eenen man als Vrambout heeft opgegraven? Gy begint slecht, lieer Minister; gy zyt we- derspannig tegen de waerheid, de wellevend heid en de parlementaire overleveringen. Se dert gy het pad van den godsdienst hebt verlaten, zyt gy afgedwaeld in de kronkelwegen van het liberalismus en de vuile baenljes der vrydenkery. Gy wilt proeven van strenge op permacht geven en uwe houding is zoo onzeker en zoo wankelend, dat gy voor geen ernstig personaedje kunt genomen worden. De onwelvoegelyke feestmaehjes, welke men ter uwer eer heeft ingesteld, hebben u opge blazen: onder den invloed van lasteringen en wyndronken dacht gy u groot genoeg om man nen te verkleinen zooals prins de Caraman- Chimay en ridder Ruzette-d'Anelhaneh wel, jongen, gy verkleint u zeisen uwe slachtoffers mogen op de erkentelykheid van 't vaderland aenspraek maken gy hebt slechts diensten aen de vrymetselaers besvezen wie kent usve geschriften? De winkeliers misschien; eh wel, en dan? En uw verleden?... Wal verleden? by St-Thomas van Aquinen of St-Vincentius a Paulo? Er blyft u keus. Maer neendien keus blyft u niet; de geu- zery is daer die naer u roept, u vastklampt, u onderdrukt. En weg dus lot zelfs de overleve ringen van uwen vader. Zy spreken veroor- deeiing over u uit. Men mag voortaen niet meer zeggen zulke vader, zulken zoon. Maer wy ook, hebben het recht u te veroordeelen en wy zeggen: zulke logie, zulken knecht i. Canossa was een kasteel in Italië, waerheen Hendrik IV, keizer van Duitschland, zich begaf ten jare 1077, om aen Paus Gregorius VII zyne onderwerping te doen. Hendrik, die nochtans zich als een vromen soldaet gedroeg, was aen afgryselyke driften verslaefd; svas zedeloos en brutael, trouwe- loos en laf in den tegenspoed heiligschender, tot zoo ver dat hy de plechtigheden der Kerk met eene kliek dorst ten spot stellen. De keizer deed Gregorius in 1076 te Worms afzetten, hem te Roomen door eenen brigand oplichten onder de mis en naer de gevangenis slepen, waeruit het volk niet aerzelde den paus te verlossen. II. Wat kon nu den keizer toch naer Canossa brengen. De vrees en de politiek alleen, gelyk het ge val was met Napoleon in 1813 te Fonlaine- bleau. Want de gisting werd groot, en Hendrik zag wel dat hy het keizerryk stond te verliezen. De paus ontving hem evenwel in genade, doch de keizer hield zyn woord niet. H^pdrik deed andermael Gregorius afzetten en zich kronen te Roomen door eenen apos- taet Guibertus van Ravenna, welken hy als paus wilde doen erkennen. Eindelyk liep de maet over. Nooit is een vervolger der Kerk op aerde gelukkig geweest. De kinderen zelve van den keizer stonden tegen hem op, gelyk hy weder- spannig geworden was aen zynen vader den pausHendrik V deed hem afzetten evenals hy Gregorius had willen verbannen; de oude kei zer werd gedwongen de vlucht te nemen, nu naer Keulen en Luik, dan alweer naer Spire, waer hy den bisschop eene plaets van zanger vraegl die hem geweigerd werddan ander mael naer Luik, waer hy ten jare 1106 droevig ging sterven. III. Bismark, die het oud-keizerryk heeft willen herstellen, en ook vervolger der Kerk gewor den is gelyk Hendrik IV, zeide voor eenige jaren op eenen toon van bespotting: wy zullen naer Cauosso niet gaen. 't Zy zoo. Prins. Maer weel ge wel waerheen op onze dagen de monarken varen, die zich naer Canossa niet begeven Naer het eiland St. Helena, gelyk Napoleon. En over zee, als Lodewyk Philip. En ook naer Engeland gelyk Bonaparte. Ja weet het, Prins: de keizer van Duitsch land heeft reeds in 1848 den weg naer Londen leeren kennen, want zyn vader was ook in 1837 vervolger der Kerk geworden. IV. En nóc1iianV>iJUsniark schynt den weg naer Canossa te zullen insfcftSfV: ^an ',em loc'1 daertoe bewegen? de politiek alleeii^- wanl zal moeilyk de meerderheid in het paiA'einent zonder de katholyken bekomen. Welke vernedering voor den verpletter der Fransclien? voor den bespotter van Pius en den opstoker van Victor Emmanuel Voor den vaendrig der goddeloozen in Eu ropa zoo gaet het, het volk dat Bismark tegen Roomen aengepord had, staet nu gansch be dorven legen hem op; wat zal de Kerk nog schoone overwinningen behalen X. JACHT. By ministerieel besluit van 20 augusti is de opening der jacht bepaeld als volgt: Voorde provincie Antwerpen, Brabant, Lim burg, West- en Oosl-Vlaenderen, alsook voor het gedeelte der provinciën Henegauw, Luik en Namen, gelegen op de linkeroevers van Samber en Maes, waeronder gansch het grondgebied der sleden Luik, lloei en Namen, op 27 au gusti; voorde provincie Luxemburg en het ge deelte der provinciën Henegauw, Luik en Namen gelegen tusschen Samber en Maes en op den rechteroever der Macs, op 2 september aenslaende. De jacht met hazewinden en brakken is ech ter slechts toegelaten te beginnen van 15 sep tember, en de jacht op de fezanten slechts van 1 october. Op de placlsen waer de sneeuw toelael het wild op het spoor te volgen, is de jacht in de vlakten opgeschorst; zy blyft toegelaten in de bosschen, even als de jacht op het waterwild, op de zeekust, in de moerassen en langsheen de slroomen en rivieren. Alle jacht is verboden na 51 december aen slaende, noglans zyn de klopjachten op groot wild en de konynenjacht in de bosschen en in de duinen, by middel van klopjachten of slaende honden, toegelaten tot 51 januari 1879. De konynenjacht by middel van zakken en fretten is gansch het jaer toegelatende jacht op liet waterwild aen de zeekust, in de moerassen en lasgsheen de slroomen en rivieren blyft in alle provinciën geopend tot 30 april aenslaende, inbegrepen. De jacht met windhonden en zonder vucr- wapens is toegelaten: tot 51 meert in de pro vinciën West-Vlaenderen en Henegauw; tot 15 april in de provinciën Oost-Vlaenderen en Namen, behalve het kanton Gédinne, en in het gedeelte der provincie Luik gelegen op den rechterovcr der rivier Amblève en tot 30 april in het noord-oostelyk gedeelte der provincie Antwerpen, in de provincie Luxemburg en het kanton Gédinne. Ach Heere wie heeft dien snul 't aelstersch liberael kliekske toch aen de hand gedaen Er gaet by na geene week voorby of Meester Eremen en Beenen, toont ons dat hy zooveel verstand heeft van gazetschryven als een ezel van op de viool te spelen. Zoo gebeurt het dat de snul in de eene ko lom datgene logenstraft wat hy in de andere vooruitzet. En iriderdaed, in de eerste kolom, eerste bladzyde van zyn laetsle prulpapier roept hy alle mannen or om met october aenslaende tegen Home, tegen 't ultramonlanismus ten stry- de te trekken. Nu, wie anders dan de R. C. Religie wil hy door Jiome, door 'l ultramonta- msmus aenwyzen. En wat doet de snul in zyne tweede kolom Hy roept ons toe dat de godsdienstige kwes tie geen stadhuis- of sladszaek is, en dus met de aenslaende kiezirigen geen gemeens heeft Wel, dompelaer, als de godsdienstige kwes tie eene zaek is die met de aenstaende kiezing geen gemeens heeft, waerom roept gy dan al le mannen op om met october tegen de R. C. Religie ten stryde te trekken. Kan men nu beter zyn eigen zeiven logen straffen Eu zulke kwispel, moet hier het gevallen liberael kraem wederom oprichtenNous serions gras avecg.a, zou ons pluim zeggen, in dien wy lyd en papier moesten verspillen om zoo een kwispel nog verder te willen weder leggen in al den zottemanspraet die hy over de kazern, Pater Rector, enz. enz. neêr schryft. Een pastor geknipt roept 't Verbond triom- fantelyk uil, toen hy de veroordeeling meedeelt die den zeer achtbaren heer De Seure, pastor van St-Denys komt te treffen. Maer, Verbond, gy die zoowel weet dat een ander Komt veroordeeld te worden, en die deze veroordeeling met zooveel genoegen bekend maekt, kent gy het vonnis niet dat de rechtbank van Dendermonde tegen u en tegen een ander drukpersongedierl komt uit te spreken Waerom kondigt gy de bevrelten van vuige lasleraers en ellendige eerdieven niet af die deze rechtbank u komt af te leveren. Gy ver- zwygt uwe veroordeelingen en nogthaus gy hebt uwe lezers de belofte gedaen ze goed au courant te houden. Maer zoo gaet het gemeenlyk by alle verach- telyke platzakken zy zien een splinter in een andermans oog en gevoelen den balk niet dien de hunne uitsteekt. Er nestelt daer te Sottegem een jong haent- je, in de goddeloozé Slaetsuniversiteit van Gent uitgebroeid, een soort van uitgemergeld beestje, dat van tyd tot tyd zyn armzalig *ge- kraei.met medehulp van eenen zanger of can tor, in 't Verbond laet hooren. Wy verwittigen die twee snullen dat by ge val zy op een leske van den Denderbode uit zyn, zy maer te spreken hebben. Wy zullen ze eens een samenspraekje, als voorbeeld, voorschry- ven, dat, wy voorzeggen liet hun, aen zekere groole liberale Sottegemsche hanen niet heel wel zal bevallen. Wy hebben stof en veel stof by de hand, om zekere lieden in 't openbaer het masker af te rukken. En persoonaedjen ontbreken ons ook al niet wy hebben ze menigvuldig voor ban den. Zoo hebben wy den Vzeren Burgemeester, den financier van Godveerdegem, den koeijongen, den misluktenden leuben en meer andere cele- breteiien in politieke weêrhanery van 't Sotte gemsche liberalismus. Men hoeve dus maer met kraeien in 't Ver bond voort te gaen, en weldra zullen wy veer- dig zyn om aen zekere liberale muilentrekkers te doen gevoelen dat de twee snullekens of correspondenties van 'l Verbond hen eenen zeer slechten dienst hebben bewezen. Verstaet men dat vlaemsch Men bericht ons uit Moorsel dat de geuzery zich aldaer stillekens aen bereidt in vooruit zicht der gemeente kiezingen van october aen staende. Volgens liberale gewoonte, is daer, sedert eenige dagen, de lyd van schynhcibgheid aen- gebroken. Men weet wat er in dien lyd volgens l liberael gebod moet gedaen worden men trekt een masker aen en men steekt hel libe rael vaendel in den zak, om de ware liberale inzichten en geusche verzuchtingen te ver duiken, en aldus eenige goede zielen te kun nen om den tuin leiden. Zoo treft men daer een man aen, die om aen zyne liberale driften eens den vollen teugel te geven, na den II jurii, naer Gent ging mani festeren, in andere woorden, die met de hui lers van ongediert der papen ging mee huilen. Of hy zelve van 't ongediert gehuild heelt, kunnen wy niet verzekeren, maer wal stellig is, is dat de man blauw bloempjes op de borst droeg. Nu,die liberale man met zyne blauwe bloemp jes op de borst, loopt daer met woorden van vrede iu den mond, spreekt van zyne verkleefd heid aen 'l heilig Geloof onzer vaderen, bolt op zyne dienstwilligheid, zyne onbaelzuehtigheid, enz. enz. en dit alles doel hy, om de blauwe bloempjes die hy by de manileslalic van Gent op de borst droeg, op de mouw van zekere eenvoudige lieden te spetten. Kiezers van Moorsel, opgepast, want die woorden van vrede die men u loestuert, al die schoone beloften die men lael hooren zyn niet rechtzinnig. De wolf beeft een schapenvel aen- getrokken om des te gemakkelyker in den schaepstal te kunnen dringen. Doch eens in den stal dan zal deolyltak dien hy nu aenbiedt, zonder eenigen tvvyfel in eene geeselroede veranderen waermêe hy zyne welgekende wraekzuchl zal voldoen. Opgepast dus. laet u door dien man om den tuin niet leiden Later komen wy hierop terug. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De volgende EE. IIII. professors zyn coad jutor benoemd Te Hombergen, M. Buurick te Vinderhoute, M. Van den Abeele. Zyn onderpastoor benoemd te Poecke, de E. H. Van Poeck, prof. te Audenaerde; te Meu- lestede, de E. H. Livyn, prol. te Lokeren. De volgende heeren uit het Seminarie zyn professor benoemd te Geeraerdsbergen, M. Walkens te Audenaerde, M. Steyaert en M. Van Crombrugghe te Gent, in St-Livinusge- sticht, M. Ide teLokeren, M. Blyau te St- Nicolaes, by hel gesticht van St-Jozef, M. Gy- selings. IÏÏÜP TOMBOLA. Wy geloovcn hel geëerd publiek te moeten verwittigen dat de Tombola ten profyte der nieuwe alhier in te richten bewaerschóol eer lang zal gesloten worden. De liefdadige en godsdienstminnende per- soonen welke nog geene loten genomen heb ben en van zin zyn er te nemen, worden vrien- delyk verzocht zulks zonder uitstel te doen ln om aen hel hoogst verdienstelyk werk en 2° om aen de loling te konnen deelachtig wezen. Voor wat de verdienstelykheid betreft, ach ten wy nutteloos de zelve hier nogmaels te doen uitschynen, elkeen weet dat er aen God niets aengenamer is dan door eene welkdanige tusschen komst mede te werken aen de opvoe ding, bescherming en verzedelyking van arme, verlatene en hulpelooze kindertjes, welke men van jongs af gevoelens van liefde tot het goed, van genegenheid tot de deugd en beschaving voor het maetschappelyk leven inplant. Voor wat het tweede betreft, wy durven het geachte publiek verzekeren dat de pryzen die er in de afloling der tombola te winnen zyn, niet alleen kostelyke, ryke en schitterende pryzen zyn, maer dat zy bovendien zoo talryk zyn, dat de verwachting der liefdadige inrich ters verre overtroffen is. Spoedig dan, waerde stad- en landgenoten, vele loten genomen geeft de verzekering van vele verdiensten voor God en de samenleving, en eene gegronde hoop van schoone pryzen te winnen. Als de dag der afloling zal vastgesteld wor den, zullen wy den zeiven aenkondigen en el keen zal door ons blad de winnende nummers bekend gemaekt worden. Vrydag avond om 8 1/2 ure is te Helder- gem de hofstede der kinderen J. B. Cobbaut, gestaen aen den steenweg naer Geeraerdsber gen, de prooi der vlammen geworden. Alles uitgezonderd eenig hoorvee is in den brand gebleven. Een vet verken, eene geit en al het pluimgedierte is er in omgekomen. De schade wordt berekend op 25,000 franks. Alles is te gen brand verzekerd door den heer Leander Coppens van Haeltert, agent der maetschappy De Belgische Vereeniging gevestigd te Brussel. De oorzaek dezer ramp is tot hiertoe onbekend. Woensdag morgend, omtrent 10 uren, hadden naby de Hallepoort te Brussel, proef nemingen plaets met reddjngladders, in geval van brand. Een policieagent wilde zonder goed vastgehecht te zyn, by middel eener koord, met een kind van 12 jaren van eene derde verdieping dalen. Ongelukkig brak de koord en de agent en het kind vielen op den grond. Beiden werden erg gekwetst opgeno men. Er is weinig hoop het ongelukkig kind te redden. Men heeft te Brussel eene prachtige schildery teruggevonden, welke eertyds pryk- te in het kabinet van den keizer van Frankryk, in de Tuileries te Parys. Die schildery wasna den 4 september gestolen geweest en naer het buitenland gezonden om verkocht te worden. Een gewezen kamerdienaer van het keizerlyke hof heeft de schildery herkend. Moord te Gent. Woensdag morgend, vond men in de rivier de Lei, het lyk eener jonge vrouw. De kommissaris Odilon Duquesne, welke onmiddelyk ter plaets kwam, erkende dat het lyk sporen van geweld droeg. By het eerste ondetzoek ontdekte men twee gapende wonden, de eene boven de linkerborst, de an dere aen den hals. Het slachtoffer werd erkend door haren vader: het is de genaemde Stefanie Geldhof, oud 18 jaren, lilocheerster. Weldra vernam de policie, dat zy sinds outrent drie jaren innige betrekkingen onderhield met ze keren Hendrink Wulfaert, oud 20 jaren, wiens faem het achterdenken billykte, dat mer. on middelyk opvatte. De poiltie deed neerstige opzoekingen. De kommissaris vond Wulfaert 's avonds, omtrent zes ure, in de estaminet de Vier 1Vinden en hield hem aen. Hendrik Wulfaert was, ouder het rooken eener sigaer, rustig bezig te klap pen met personen, die zich in de helberg be vonden. Hy scheen zeer gerust te zyn. Ondervraegd hoe hy deri avond te voren had doorgebracht, antwoordde hy, dat hy met Ste fanie Geldhol eene byeenkomst had gehad, en hy haer, naer een langdurig onderhoud, had verlaten. Weldra echter, begon hy bekente nissen te doen. Ily verklaerde dat hy in een aenval van jaloerscliheid, een dolksteek in de richting van liet hart aen zyn slachtoffer had toegebracht, doch verzekerde dat hy haer niet in liet water had geworpen. Hy bekende ver volgens zyne misdaed met voorbedachtheid gepleegd te hebben hy had zich maendag avond naer Brussel begeven en by eenen wa penmaker der Sl-Huibrechlsgalery den dolk gekocht, die moest dienen om liet schelmstuk te volvoeren. Om die reis en dien aenkoop te kunnen doen en zich vervolgens de middelen te verschaffen om uil de stad te vluchten, had hy in den Berg van Bermhartigheid eene gouden horlogic met ketting verpand. Op hel oogenblik zyner aen- houding was hy nog in hel bezit van ongeveer vyftig frank. Na die bekentenissen were Wul faert iu de gevangenis opgesloten en ter be schikking van het parket gesteld. Men zegt dat dynsdag avond, omtrent I I ure, een werkman, die zyne pyp rookte aen zyn venster, rechtover de plaets waer het lyk ge vonden werd, eensklaps hel geroepMoord Moord! hoorde. Hy zou naer dien kant geloo- pen zyn, doch niets gezien hebben. Volgens de bekomen inlichtingen had Wul faert zich dynsdag avond met Stefanie Geldhof naer de eenzame en duistere Nieuwe Wande ling, aen de Lei, begeven en hadden beiden zich neergezet op eene bank, op twee slappen van het water. Eene hevige woordenwisseling ontstond tus schen beiden, waerna Wulfaert op eens zyn dolkmes trok, en aen het meisje eenen steek in de borst toebracht. Huilend sprong zy op en yldeweg; doch de duisternis belette* haer te zien waerheen zy vluchtte; zy liep het gras plein op naer het water toe, altyd door haren moordenaer achtervolgd. Op den boord der rivier achteihaelde hy haer en bracht haer een tweeden steek in den rug toe, die haer zielloos in de diepte deed neerstorten. Wulfaert toont noch spyt, noch leedwezen over zyne misdaed hy had den gnnschen nacht na den moord in de stad rondgedoold 's an- derdags stond hy by de toeschouwers, wan neer het lyk van zyn slachtoffer uit de rivier werd opgetrokken. Maendag namiddag had te Gent een ze- venenjarige knaep zich aen liet achtergedeelte van eeri rytuig vastgeklampt en liet zich op die i wyze voortslepen. In de St. Lievenslraat kwam een wagen gereden, die het rytuig dwong op zy te. gaen. Het kind, zich voelende meeruk- ken, verschrikte en liet hel rytuig los; onge lukkig viel het onder de wielen van den zwaren wagen en werd het letterlyk verpletterd. Eenige uren later was het kind een lyk. Woensdag waren te Genade echtgenoten Van Wichelen, naer hun werk gegaen en hadden hunne dry kinderen aen de zorgen der groot moeder overgelaten. Deze was in den voormid dag naer een winkel gegaen, en in hare afwe zigheid nam de kleine Frans, nauwelyks 5 jaren oud, fosfoorstekskens, die in zyn bereik ston den, om er meê te spelen. Frans ontstak er een ongelukkig geraekten zyne kleêren in brand en toen de grootmoeder thuis kwam, was Frans geheel door de vlammen omringd. De oude vrouw doofde onmiddelyk de vlammen uit, doch te lael. De kleine had verschrikkelyke brandwonden vooral aen de borst bekomen, en niettegenstaende de spoedige zorgen over leed het kind in de schrikkelykste pynen. Een dezer laetste nachten hoorde een pachter van Hundelghem, by Audenaerde, ge rucht in zyn huis. Hy stond op en zag een persoon der gemeente bezig met eenen zak aerdappelen te vullen. De landbouwer, welke een soldalensabel by zich had, bracht er den dief zulk een hevigeu slag meê toe, dat de vuist van den arm was afgescheiden. De zoo streng ge strafte dief isdoor de gendarmerieaengehouden. Ontvangst van den Honing te Brugge. Brugge, 19 augustus. 1111. MM. de Koning en de Koningin zyn ten half 11 aengekomen. De liooge persoonagiën zyn goed ontvangende geestdrift was gematigd, doch de ontvangst hartelyk. De heeren Rolin, Sainclelelio en Van llumbeeck vergezelden den Koning. By het afstappen van den trein werden HII. MM. be groet door den heer Visart, burgemeester, vergezeld van den gemeenteraed. De nieuwe goeverneur Hey- vaert en de militaire overheden woonden de ont vangst by. De koninklyke stoet stelde zich vervolgens op weg. Men riep Leve de Koning! Leve de Koningin! Leve Ruzelte! Die kreten werden op heel den doortocht gehoord. Het Leve Ruzelte! was gedurig en blykbaer lot de ministers gericht. Aen het liberael Café Foy riep men a bas le Ministère. De permanente deputatie heeft zich niet door den nieuwen goeverneur, aen HH. MM. laten voorstellen. De provinciale raed heeft zich aen den Koning la ten voorstellen door zynen voorzitter, den heer Eug. De Cock, die eene aenspraek lol Z. M. heeft gedaen. Toen de bestendige deputatie met den goeverneur aen '1 hoofd, voor den Koning moest verschynen, is de heer lleyvaert alleen verschenen. Heel dit gedeelte van hel feest liep koel af. Kwaert voor 1 uer begaf de Koning zich naer de Jan Van Eyckplacts, alwaer liet standbeeld van den grooten schilder, vervaerdigd door den heer Pickery, moest onthuld worden. De plaets was prachtig ver sierd. de heer Visart sprak eene redevoering uit, waerop de Koning antwoordde; daerna werd de cantate uitgevoerd en eindelyk werden door llll. MM. de hcrinneringsmedaliën uitgedeeld. Toen de koninklyke stoel de plaets verliet poog den eenige vreemde geuzen de ministers en den goe verneur toetejuichen. Daeruit ontstond een gewoel, en de kreten van Leve Ruzelte! en Veve Rolin! meng den zich driftig door elkander. Rond llll MM riepen de gemeente- en provinciale raedsledenLeve de Koning! Leve Ruzelte! Kortom dc geuzery behaclde een nieuwe fiasco. HH. MM. hebben Brugge verlaten rond 6 1/2 nre, te midden van even gcesldriftdriftige toejuichingen als by hunne acnkomst. By zyne terugkomst in dc stad werd de goever neur lleyvaert onthaeld met dc duizendmael herhaeldc kreten vanLevk Ruzelte! De gewezen procureur zag er uit alsof hy landpyn had. In den avond hebben eenige onbeduidende twisten plaets gehad. Indien de geuzen welke uil Antwerpen en elders waren gezonden het versland hadden ge bruikt naer huis te gaen, of beter niet le komen, zou alles kalm gebleven zyn. Maendag zyn er te Brugge dingen voorgevallen, waerin zich de politie, de burgerwacht cn zelfs do troepen op betreurensweerdige manier hebben ge dragen. Op dc Schouwburgplaats, onder ander, waer de genaemde De Busschcr weid aengehoudeu, heeft een betreurenswaerdig tooncel plaets gehad. De Busscher werd daer aengehouden onder voorwendsel, dat hy zou geroepen hebben A bas le roi Zielhier de inlichtingen die ik vernomen hob uit den mond van De Busscher zelf, en van meer dan één getuige. Al met een werd De Busscher, die geroepen had Leve Ruzelte vastgenomen door dry burgers, welke hem beschuldigden a bas le toi le hebben geroepen. Een kommissaris van policie is daerop gekomen, en heeft gevracgd wie er moest aengehouden worden de dry burgers hebben hem, Dc Busscher. aengewe- zen cn de kommissaris heefl dc hand op hem gelegd. De aangehoudene verklaerde by hoog en leeg on schuld ig le zyn en bood u-gensiand dan zyn policie- ageriten, burgers, gekende geuzen uit de burgers wacht op Dc Busschcr gevallen cn hchben hem ge slagen, gestampt en gesloolen, dal liet eene schande is. Wanneer het slaehlofler reeds door meer dan twintig mannen was vastgegrepen, was er nog een geus ml dc burgerwaehl, die licni met den kolf van zyn geweer langs achter op liet bloot hoofd heefl ge slagen. liet gerecht zal onderzoeken cn uitspraak doen doch ook hier in deze zaek zullen onze vrienden niet achleruil gaen voor het onderzoek, en de eerste zyn om te eisclien dat do zaek voorde rcchlhank ge bracht worde. Aen do static ismen niet minder gewelddadig lo werk gegaen, en dc ongc-hoordslc gdteurienissen zyn er voorgevallen. Aen de siaim werd, door eenige jongelingen, dc Vliiemsclic Leeuw gezongen en geroe pen t.eve Ruzelte! Kr waren ook kreten Leve Rolin! doch men zogi dat daarvoor zekere brouwer twee tonnen bier Imd beloofd. Daer ook, cn nogmaels opaendrang van eenige goiizcnburgers, is men op het volk gevallen, zonder le zien wie plielilig was of niet, politieagenten, slaliebcdiendcn. dc troepen met blooten sabel, wier pen zich als razend op dc jongelingen, grepen hier en daer een vasl, en wie in de handen kwam, werd binnengesleurd in de sialic; liet was iiulerdaed sleuren en dal nog met ongehoorde mishandelin gen. Die geuzen waren dan ook te vreden cn ik hoorde hen met onuilsprekelyk genoegen zeggen, dat zy eenige manifesteerders hadden doen uenhouden. Men heelt my ook verzekerd dal een der aengehoudenen werd losgelaten, omdat men riep Idcliez, c'esl un libérallael los, hel is een liberael. Dynsdag namiddag, liad te Oostende een smarlelyk ongeluk plaets, aen boord van de belgisclie stoomboot Comte de Flandre. De sto ker fsidoor Gunst. 50 jaer oud, geboren en woonende le Sirene, wilde door de sporten van liet sas kruipen, om zich aen boord der boot te begeven ongelukkig bekwam hy een slag van een der sporten aen hel hoofd en werd in hel water geworpen. De dood moet oogenblikkelyk zyn geweest. Dezer dagen is er te Oostende een droe- vig ongeluk gebeurd. Eene maeiscliappy was aen 't duiven-schieteneen jongeling 18 jaren oud legde aen, schoot en in plaets van eene duif te schieten, trof by eenen jongeling van 15 jaren, die op den slag dood viel Men schryft uil Antwerpen In ilen nacht van zaterdag op zondag had er een groot ongeluk aen onze dokken plaets. Achter de Kallcndvk-dok is men bezig met het bouwen van dry groole dokken, benevens eene verlengingsdok. De aerdewerkon waren reeds voltooidde bassins waren 30 voel diep gegraven en men was aangevan gen met liet metselwerk. Verleden zaterdag morgend bemerkte men ec-n lek in den dyk gezegd Kntteudyk men haestte zich bevoegde personen kennis van het geval te geven, cn er werd besloten den dyk met aerde aen te vullen, ten einde hel lek te sloppen. Een derliglal werklieden werden tcrslond aen dit werk gebezigd en zaterdag, ten 1 uren des avonds, was het lek merkclyk verminderd. Dc bevoegde per sonen waren van gedacht, dat het gevaer geweken was en keerden hu swaerts, uitgenomen een hunner, die zegde niet gansch gerust gesteld le zyn. Ter nauwernood hadden gezegde personen zich verwyderd, toen hel lek reeds grooler werd, en een uer later spoelde de dyk weg, op eene breedte van ongeveer 30 meters. Het geweld van den doorbre- kenden stroom was verschrikkelyk. Verscheidene binnenschepen werden in den afgrond meêgeslingerd en verbryzeld. Zes personen verloren liet leven. De binnenschuil Francisca Cornelia, patroon Van Dyck, werd in de diepte geworpen cn tolael verbryzend. De schipper bevond zich aen boord, met zyne vrouw, kinderen en ecu knecht allen zyn omgekomen, uit genomen dc schipper, die cr in gelukt was zyne vrouw by de hairen te vallen cn haer gedurende eeni ge oogenblikken boven water te houden doch groo le brokken hout, welke de drenkelingen kwamen toegestroomd, sloegen man en vrouw van elkander. Van Dyck werd aen hel hoofd gewond, alsook aen dc hand waermee hy zyne vrouw vasthield. Hy kon niet langer tegen het geweld van den stroom wor stelen. Dc ongelukkige liet een wanhopigen kreet hooren, op het oogenblik dat zyne echtgenote hem ontrukt werd. Dc ongelukkige man werd opgevischl en ontving do eerste zorgen, ton huize van de weduwe De Landlshccr, te Austruweellater heeft men den on gelukkige naer het gasthuis gebracht. Behalve de vrouw van schipper Van Dyck met den knecht en twee kinderen, een meisje van 12 en een jongske van 6 jaer oud, werden er nog twee werk lieden in den afgrond meêgesleepl. Aen redden viel niet te denken. De werklieden die ter plaetse waren, hadden slechts den tyd voor hun eigen behoud le zorgen. Vyf schuilen werden alzoo door den sterken waterval losgeslagen en in de droo- ge dokken geworpen. Allen zyn totael verbryzejd. De geheele schade is aenzienlyk en wordt op ver scheidene duizende frank geschal. Twee dezer schuiten, zyn groote walenbakken, dc een dracgt der. naem van Félicité, patroon Empcn, de andere heet Robert, patroon Van den Huevel de bemanning dezer schepen kon zich slechts redden door aen dc wal le springen. In minder dan 30 minuien was het water in de dokken 55 centimeters gevallen. De schade zou nog veel grooler geweest zyn, in dien eenige schippers het doorbreken van den dyk vreesden, zich niet in lyds met hunne vaerluigen hadden verwyderd en indien de nachtwakers Pelsma ker cn Michiels, die zich by het doorbreken juist ter plaels bevonden, niet hel alarm hadden gegeven en verscheidene schippers gewekt Dc Francisca Cornelia, patroon Van Dyck, is het eerst in de diepte gestortdit vaerluig had zand acngcbracht, om hel lek le stoppen en lag legen de plaets waer do dyk is doorgebroken. De Ivken der verdronken personen zyn nog niet op gevischl. MM. Margucrie en de sluismeosler Vermeulen wa ren de eersten ter plaetse De gemeente-overheden zyn insgelyks toegesneld, waerna hel parket zater dag is ter plaetse gekomen om een onderzoek te doen. De acnncmers dezer werken zyn de gebroeders Bosnians, van Leuven de werken werden uiige voerd onder het toezicht van de stad. Men vreesde er voor dat de dyk der groole dokken insgclvks zou doorbreken, cn ten einde dit te voor komen, heefl oien zondag den ganschcn dag werkvolk aengesleld, om den dvk met aerde aen te vullen. Zoo die dyk doorgebroken ware, zou de schade onbere kenbaar zyn geweestde dokken zouden leeg geloo- pen en de polders overstroomd zyn. Onlangs heefl men den steenweg naer Austruweel opgehoogd en het is hieraen le danken, dal de dyk in kwestie legen den waterval is bestand gebleven. Een groot gelal nieuwsgierigen hebben zondag de plaets der ramp bezocht. Balken, masten, enz., voort komende van de verbryzelde schuilen, dry ven op het water. Wy vernomen later dat de wonde door patroon Van Dyck aen hel hoofd bekomen, niet gevacrlyk is doch de toestand zyner zinsvermogens is zeer zorg wekkend. De man verkeert in een soort van ylhoof- digheid hy roept schier onophoudend om zyne vrouw en kinderen, die by dc ramp het leven verlo ren. De naem van een der werklieden, in de dok ver dronken, is Van Camp, oud 2*2 jaer, aerdewerker cn wonende le Austruweel. Die man was bezig het lek. le sloppen op hel oogenblik dat dc dyk doorbiak. De steenweg naer Austruweel heefl door den

De Denderbode | 1878 | | pagina 2