eene nieuwe logie, en le dier gelegenheid zegt het blad o Binnen weinige maendcn zullen de wer ken voltooid wezen en de liberalen van Ver- viers zullen zich mogen verheugen in het be zit van eene logie te meer. De Journal de Gand zegde destyds hel libe- ralismus is de vrydenkery of hel is niets. Nu zegt het geuzenblad van Verviers hel libcra- lismus is de vrymelselary. Zy hebben allen twee gelyk want liberahs- mus vrydenkery en vrymelselary zyn één en hetzelfde. Al geuzen ondereen heelt men te Gent gezegd. Een lid der fransche akademie, M. Legouvé, gekend om zyne anti-godsdienstige gevoelens, heeft, over eenige dagen, by eene prysdeeling, de volgende bekentenis gedaen, die tol les die nen moet aen onze geuzen Het godsdienstig onderwys zegde de heer Legouvé moet bestaen de kennis van God is noodzakelyker dan het onderwys, en zoo ik kiezen moest tusschen een kind dat bidden kan en onwetend is, en tusschen een o kind dat onderwezen is maer God loochent, voorwaer ik zou het eerste kiezen. Die bekentenis met innige overtuiging ge daen, maekte eenen diepen indruk op de me nigte. NVy ook deelen geheel en gansch in het gedacht van M. Legouvé liever dom en god- vreezend dan geleerd en goddeloos Onze liberalen of geuzen, die nu scholen zonder godsdienst willen inrichten, zullen ook wel eens ons gedacht deelen maer, belas het zal misschien te laet zyn zy zullen eerst het verderf maeien, dat zy nu in hunne godde loosheid zaeien. 't Verbond zegt dat wij beginnen le antwoorden Abuis, jongen, dacr /uilen wy ons wel van wachtenMet kerels wier gewoonlyk wapen berekende kwade trouw is,wil len wy in gcene ernstige polemiek treden. Wy bepalen ons liever van tyd tottyd de domme czelaryen aen tewyzen die uit de herssenpan druipen van den petit crévé dien men 't stinkerke noemtMaer antwoorden op uwe domme be schuldigingen tegen ons stedelyk Bcstucr, jongen, dacr /ou den wy zoo dom moeten om zyn dan gy... en geiukkigljk is 't zoo verre niet met ons 't Verbond antwoordt ons dat bet zyne lezers au courant niet heeft gehouden over het brevet van vuigen lasteracr en snooden eerdief dat aen zeker drukpersongeihertte walgelyk om te noemen, en aen hem, door de rechtbank van Deuder- monde komt verleend te worden, omdat hv in beroep .gaet... Zoo dan, jongen, volgens u moet geen vonnis afgekondigd worden zoo lang de berocpsrechters gcene uitspraek hebben gedaen.... Maer zeg ons eens, waerby komt het dan dat gy altyd de vonnissen afkondigt die zekere priesters, paters, broeders of ratholyken komen te treffen niettegenstaende gy zeer wel weet dat men tegen die vonnissen in beroep is gegaen Gy hebt uwe lezers de belofte gedaen dat gy ben goed au courant zoudt gehouden hebben,en dat op eenen toon als wil; det gy zeggen wy vagen ons broekske aen 't proces dat tegen ons komt ingespannen te worden Gy zwygt, Verbond, als eenen gcmecnen platzak en om die stilzwygendheid te vcrschoonen, roept gy nu uitwy gaen in appel Maer wat wil men er aen doen Een platzak blyft altyd nen platzak draeit, keert en wendt hem om op alle wyze ge zult altyd nen platzak blyven behouden. In zyn nummer van 16 juni 11., schreef meester Eremen en Beenen, 't volgende - Nu zullen de burgers wederom herleven Nu zal den handelen nijverheidfsic).die, sedert-IS70 kwyncn, weer herleven en bloeien. Nu zullen wy dagen van vrede, van rykdom, van verlichting van vooruitgang wederzien. r> Dit schreef Meester toen de liberalen in de kiezingen kwa men te zegepralen. Nu de liberalen zyn reeds twee volle maendcn Aen 't bewind en iu plaets van handel en nyverheid te zien herleven, gelyk Meester het voorzegde, heeft de hccrschcndc handelscrisis in lievigheid toegenomen in plaets van te verminderen. En inderdaed, vóór II juni waren de fabrieken in vele ste den in volle werkzaembeid en hedeu zyn vele nyveraers ge dwongen het werk te staken ofwel de werkdagen te vermin deren. Tc Gent, de groote liberale stad. loopen er sedert, 11 juni, honderden werklieden zonder werk, en hier te Aelst is 't een nyveracr, 't hoofd der liberale kliek, die eerst verplicht is de werkdagen te verminderenEn nogthans volgens pro feet Frikandou uit 't Verbond, gingen wy hier, dank aen de liberale heerschappy, handel en nyverheid zien herleven, ging het hier eene soort van luilekkerland worden Men denke niet dat wy ons in die ergere toeneming van de heersehendc handclscrisis verheugen, neen, wy betreuren ze integendeel en wenschcn dat zy weldra zou eindigen, want 't vooruitzicht van den aenstaeiiden w inter ziet er maer heel akelig uitziet. Wat wy willen, is alleenlyk aen zekere liberale kneukels doen gewaer worden dat de handclscrisis hare oorzaek niet vinden kan in de omstandigheid dat de catholyke ministers 't bewind in handen hadden, en dat zv die heden de schuld der heersehende crisis op 't gevallen eatholyk ministerie leggen, zulke verregaende dommigheid uitkramen als hunne confra ters die, ecnige jaren geleden, dorsten neerschreven dat het eatholyk ministerie de Thcux, dc patattei plueg in 't land had gebracht 't Verbond vaert in hevige woorden uit tegen ons eatholyk Collegic van Burgemeester en Schepenen, 't welk, volgens hem, alle politieke eerlyklicid over't hoofd ziende, zoogezegd rechthebbende liberalen op de kiczerslvsten weigert te schij ven, terwyl het er, van den anderen kant, niet rechthebbende catholyken opbrengt. Ons Collegie van Burgemeester en Schepenen zou de be slissingen moeten eerbiedigen, zegt 't Verbond, die door de Bestendige Deputatie, en door 't Hof van Beroep aengaende het kiesrecht van zekere persoonen zyn genomen. Wy zullen 't Verbond in zyne verdere beschouwingen niet volgen en alleenlyk doen opmerken dat de Gemecnteoverheid door geene wetsbepaling gehouden is de beslissingen der hoo- gere Overheid in kieszaken te eerbiedigen. Die beslissingen hebben slechts kracht voor 't jaar der inschryvingen, 't is te zeggen, dat ajlc inschryvingen ter gelegenheid van iedere her ziening opnieuw kunnen betwist worden. Nu, waerom moet ons Schepenen-Collegic zekere persoonen op de kiezerslysten schryven die, naer zyne overtuiging, den basis van den kies- cyns niet bezitten Wy zullen ons by deze opmerking voor heden bepalen niet tegenstaende wy zonderlinge gevallen zouden kunnen aen- halen die bewyzen dat het wel juist de beslissingen van zeker Beroepshof niet zyn die den meesten eerbied verdienen. Maer, Verbond, gy die vuer en vlam spuwt tegen ons acls- tersch Schepenen-Collcgie waerom doet gy het ook niet tegen deze van Gent en Antwerpen Die liberale Schepenen-Colle- giën dier steden eerbiedigen evenmin dc beslissingen van dc Bestendige Deputatie en van 't Beroepshof.... Maken deze liberale Schepenen-Collcgien zich ook aen geen meesterstuk van politieke onbeschoftheid plichtig Hebben de liberale Burgemeesters en Schepenen van Gent en Antwerpen ook geen tastbaer en stelselmatig berekend bedrog daargestcld Antwoordt eens daerop als ge durft Gy eindigt uwe jeremiade, Verbond, met dc hoop uit te drukken dat de brutale afstelier Rolin, onze heer Burgemees ter Va» Wambeke, tot zyne plicht en tot de betamcly kheid zal weten te roepen. Alhoewel M. Rolin, in zyne briefwisseling met M. de Cara mon, door zyne redevoeringen in de Kamer en door zyne houding tegenover ridder Ruzette bewezen heeft verre te zyn va» tastzin of zeker oordeel te koop te hebben, denken wy nogthans dat hy slim genoeg zal wezen om te oord celen, dat, wil hy geen twee maten en gewichten gebruiken, hy zich eerst naer Antwerpen en Gent moet begeven om de burgemeesters dier steden tot hunne plicht en de hetamelykheid te roepen. Maer holakadééoé daer zal M. Rolin zich wel van wachten uit vrees van zich voor gansch 't land nog meer bclachelyk te maken. Men schryft ons uit Sotlcgcm dot ons artikeltje van zondag 11., op den financier van Godvecrdcgem buiten gewoon veel elTekt heeft gemackt. Naer bet schyul, zou hy loen dc mislukte ons arlikoltjo had voorgelezen, op spyligcn toon hem hebben toegeroepen Ik had het voorzien dat dit schryven in 'l Verbond voor ons en voor my bczon- derlyk veel onaengenaemheden zou veroorzaken 't Zou alles wel zyn, ware die vervloekte Denderbode daer niet om,op zyne beurt,op onzen toren to beijar- den... Daer hebben de twee sullen niet aengcdacht... Leppen, Leppen, jongen, g'hebl ons allen en my bc- zonderlyk nen slechten dienst bewezen.... Akriiiiii pompon En de dommigheid die ze in 't nummer van 'l Verbond van lieden begaen Ze spreken daer van nen vermaerden-teslumenluilvoerderWe len die dommerikkei. niet dat dit een gevacrlyk punt je is Son de nom de lonnère azoo eene dommig heid vvaermeê de Denderbode zekere sollegcmscbe polilieke weerhanen tot slof kan vergruizen en daervoor moet hy zelfs geen inlichtingen naer Strypcn gaen nemen Jongen, jongen, l uitge- mergelA hacnlje en Leppen hebben ons aen de galg geschrevenIk ga er tusschen zitten met mynen familieparapluie Akriiiiii nom de pompon De financier liet zich met eenen diepen zucht in zyn leunstoel vallen en bleef verscheidene uren lang mymcren, van tyd tot tyd do woorden vermoerde lestamcnluilvoerder en Denderbode stamelende Dit is eene tlauwe schets van T geen er, zoo '1 schynt, zondag met den Financier, r.a de lezing van ons ai tikclje, zou voorgevallen zyn. Als de eouvou- dige acnkondiging van eens de klapkracu open le zetten zoo veel effect inaekt, wat zal het wezen als ze eindelyk zal openslaen Hoe zullen dc politieke weerhanen kraeien en draeien als zy onze slraftcnde geessclroede zullen gevoelen KONINKLYKE BESLUITEN. Eeu Koninklyk besluit van 23 augustus, ver leend volle kwytsclielding van alle gevange nisstraf die de' maend niet overtreft en van alle boet die de som van 100 frs. niet te boven gaet. Deze kwytschelding zal niet'toepasselyk zyn aen voortvluchtige o( verdokene veroor deelden. Hoppe. De laetste regen heelt alhier aen de plant veel goed gedaen men rekent hier maer op een derde van een gewoon gewas. Te Poperinghe schat men de opbrengst op een 1/2 gewas. In Engeland zal 2/3 van een ge woon gewas geplukt worden. In Frankryk schat men 't gewas opeen geringe 1,2 oogst, in 't noorden van Frankryk heeft de plant veel geleden. In den Elzas en Lotharingen hoopt men een 1/2 gewas. In Beieren rekent men op dc 5/4 van een zeer goed gewas. Hel onstuimig weder van donderdag en de wind van vrydag hebben hier te Aelst vele schade in onze hoppevelden aengericht. Over eenige maenden hebben wy enze geachte lezersaengekondigddat er eerlang in 't klooster der Dames van Maria eene betalende bewaerschool (jardin d'enlants) ging ingericht worden, 't Was verleden maendag groote (eest in bovengemeld kloosterd'eerste plechtige prysdeeling aen al die aentrekkelyke kinder- kens. Het puik onzer catholyke Dames woonde het leest by. Allen hebben hare hoogste te-' vredenheid uitgedrukt over hetgeen er gezegd en gezongen werd allen hebben de ieverige Dames van Maria gelukgewenscht over die zoo nuttige inrichting. Het schooljaer herneemt den 16den september. Men schrijft ons uit Woubrechtcgem Nooit zag men eene inhuldiging op zulke plechtige en schit terende wijze geschieden dan deze der nieuwgebouwde Ge- meentcraadszaal, te Woubrechtcgem. Deze inhuldiging had plaats verleden zondag, 25 dezer, omtrent 4 uren namiddag, ter gelegenheid van de kermis. De inwoners waren hiervan in den gcbruikelijken vorm op voorhand bericht. Bond 5 uren hoorde men het kundig muziekkorps van St- Lievens-Essche, in den voorhof des kasteels van den Edelen en achtbaren lieerde Kerchove, door 't zoetluidendste niu/iek zyne intiée-groctenis in dc gemeente, die Edelieden aanbie den. Rond t uren, begaf zich de achtbare Heer Burgemeester, dc Kerchove, omgord met den sluier van oppcrofficier der ge meente, vergezeld door de Hceren Schepenen, Raadsleden, de lieer Gemeente-onderwijzer, andere plaatselijke beambten en eene groote menigte volks, m stoet, van het oud Gemeente- buis naar het nieuw lokaal. Hot muziek aan 't hoofd, storte vreugd m aller harten en verwekte lieren en regelmatigen gang aan geheel 't gevolg. Na eon kleinen halt, om de Edele Daoics de Kerchove, te begroeten die men op weg ontmoette, bereikte men welhaast het nieuw lokaal. De Gemeenteraad in de zaal plaats genomen hebbende, opende ine» den ingang voor het publiek en op eenige minuten was de zaal opgepropt van volk. De zitting plcchtiglijk door den Heer Burgemeester geopend, w erd er door den Sekretaris lezing gegeven van 't proces-verbaal hiertoe betrekkelijk, 't welk met eenparige stemmen werd goedgekeurd. Dan nam bel achtbaar opperhoofd der gemeente Mijnheer Raimond de Kerchove, het woord, als volgt Ik ben gelukkig voor de eerste maal dat wij de eer hebben u in deze zaal hijeen te roepen, het eerste voorwerp waarme de wij ons gaan bezighouden, is het behandigen aan eenen inwoner dezer gemeente, van een eereteeken van 2' klas, ver leend door Z. M. den Koning, bij besluit van den 11 Juni laatstleden tegengeteekend.Delcour.aan LODEW1JK VANDER BIEST. Dees eereteeken is, zoo als gij weet, ingesteld voor de landbouw werklieden welke in het uitoeffenen van hun vak bijzondere bekwaamheid getoond hebben. Hij vervolgde Nader dus achtbare medeburger en laat mij, in de tegen woordigheid van gansch de gemeente, die hier vcrcenigd is, in naam van Z. M. den Koning, dit eereteeken aan uwe borst hechten. Gij hebt het veidiend door uwe lange en getrouwe diensten aan uwe meesters door uwen vlijt om uwe plichten te kwijten en bovenal door uwe zedelijkheid. o Ontvang biermede dit getuigschrift: het bestatigt het recht dat gij voortaan bezit uw eereteeken openbaar te dragen. Be waar het wel; toon het dikwijls aan uwe kinderen, het zal hun een groot voorbeeld van deugden zijn het zal hen op wekken ii te volgen in den weg, waarin gij hen tot nu toe voorgegaan liebt. Toon het ook aan uwe vrienden en geburen, het zal hun aanmoedigen tot het kwijten hunner plichten liet zal hun bewijzen dat alhoewel de deugd slecht in een ander leven hare ware belooning ontvangt,zij ook zelfs op deze aarde kan vereerd worden, iu allen staat der samenleving, waar God ons geplaatst heeft. De hand biedende Ontvangt eindelijk achtbare medeburger uiijnc gelukwenschcn en die van gansch den Raad voor de vereerende onderscheiding die gij van Zijne Majesteit den Koning bekomen hebt. Daarna werd Lodewijk Van dek Biest, de hand gedrukt door de Raadsleden en toegejuicht door 't handgeklap der aan wezige menigte, 't Muziekkorps van Essche speelde ter cere van den gedecoreerde het Vaderlandse!) lied, de Brabanron- ne, welk aller herten van vreugde deed opwellen. Dan heeft de achtbare Heer Burgemeester eenen volledigen uitleg gegeven over de bestuurlijke gemeentezaken, sedert 1872 en vroeger, die den tegenwoordigen gunstige» toestand der gemecnte-niiddelcn deed blijken, niettegenstaande de talrijke verrichte en ondernomene werken gedurende het bestaan van het tegenwoordig bestuur. Die zoo rechtvaardige handelwijze der bewindhebbers, wierd herhaalde malen door 't handgeklap der aanwezigen begroethet muziek verhief eene vreugde aria waarna de zitting door den achtbaren Heer Burgemeester gesloten verklaard werd. De twistzaaiers met hunne vroeger verspreide tegenstrijdige geruchten (indien er aanwezig waren vertrokken men 'nen neus, connne ca en men las op de wezens der gezond- oordeelenue dorpelingen die tevredenheid, welk een kind bewijst aan zijnen vader die het lief heeft, en alle bezorgdheid voor zijn tijdelijk en toekomende welzijn doet blijken. X. De Nouvelles du Jour, nog een socialist met een valschen koningsneus op het aenge- zicht zegt het volgende Het koningdom is veel solieder op zynen a troon als de liberale triomfeeren, al zyn er onder lien dan ook veel republiekanen, dan dat a de catholyken aen 't bewind zyn. Natuerlyk Men heelt op dien zelfden volzin, of liever onzin reeds geantwoord. Het koningdom zit solieder op zynen troon, omdat de liberalen slechts stil en rustig zyn als zy de kas en porteloliön in hun bezit heb ben. Dan, en ook dan maer alleen, zyn zy koningsgezind. Dezelfde Nouvelles, zet in hetzelfde arti kel den koning op zyn plaets, inderdaed, klein en miserabel genoeg. De titel van koning, zegt dit trottoirblad, dat wil zeggen van eersten magistraet, van eer sten burger, is reeds schoon genoeg dan dat men hem al die Uwe en Hunne Majesteiten nog moet toewerpen. Men ziet dat Brussel vooruitgaetMen roept nog leve de koning, men schynt nog te blaken van koningsgezindheid maer men trekt den Koning nu hier een galon, dan daer een pluim af. Men zou hem wel citoyen Leopold II willen noemen maer niet meer N/re, niet meer Majes teit. In de eerste fransche revolutie noemde men Lodewyk XVI ciloyen Gapet. Ons dunkt dal het grondwellclyk instiluet, hetwelk de Précurseur droomt, beter voor on ze liberalen zou dienen, dan wel voor de zoons en kozyns der regeerende vorsten. liet is het liberalismus zelve dat men tol de grondwet en den eerbied voor het koningdom zou moeten terugroepen. De poll in de liberale associatie te Brus sel geopend voor het aenduiden van een kan- didaet, voor de Kamer van Volksvertegen woordigers, in vervanging van M. E. Allard, heelt den volgenden uilslag opgeleverd Van de 811 stemmers, die aen de poll heb ben deelgenomen, heeft M. Washer 440 slem- med bekomen, terwyl er aen M. Scailqutn 367 gegeven werden. Er waren vier witte brief- kens. De Chronique zegt dat die stemming door het kiezerskorps niet zal bekrachtigd worden en, ondanks de associatie men M. Scailquin, zal kiezen, doch deze laetste heeft laten weten dal hy zyne kandidatuer intrekt. De Gazette is boos omdat Z. H. Leo XIII gezegd heelt dut Bonte, 'l welk aen ons is. Voorzeker als er een souverein van de we reld zoo iets kan zeggen, dan zyn het wel de opvolgende pauzen eerbiedweerdiger eigen dom is er niet. De Gazette antwoordt er op met de woorden van Bilboquet Dat reisvalies is het onze, of het moet hel onze maer zyn. De Gazette vergeel dat hy hier die woorden herhaelt voor Y'ictor-Emmanuël. Het blad maekt geestigheid, maer 't is gees tigheid die als een steen op zyn eigen neus terug valt. Wy lezen in een dagblad der provincie Een provinciale raedsheer van C..., was op een diner in het koninklyk paleis uitgenoodigd, den dag na het banket der provinciale raeds- heeren. Na het diner liep onze provinciale raedsheer in de zalen van het paleis rond en bemerkte eene deur, welke hy opende het was de deur van het balkon. Aenstonds juich te de menigte, welke voor het paleis vergaderd was en den koning dacht te zien, onzen held luidruchtig toe. Deze ontstelde zich niet en denkende dat die toejuichingen voor hem be stemd waren, groette hy eerbiedig verschei dene maeien de menigte. Ongelukkig had een zyner kollega's, welke zich buiten bevond, den provincialen raedsheer herkend en bracht een Leve Leopold uit, dat alle gerucht overmees terde en den nieuwen feesteling te midden zyner zegeprael als een bedrogen vos uit het venster verdreef. M. Pecher, le grand ciloyen, zooals zyn bewierookers hem noemen, zal eindelyk zyne plaets krygen wy waren er sedert lang zeker van. Men zou het hoofd der geuzenparty, goe- verneur maken in vervanging van M. Pycke, wiens positie altyd gerespekteerd werd door de vroegere kabinetten, en die nu door zyn eigen vrienden zal worden terzy gezet. M. Pycke is,'t is waer, boven de jaren, doch hy is nog een Hink en sterk man, volledig bekend met den toestand der provincie en zou nog voorlrelTelyk, en beter dan iemand vreemd in alle bestuer, jaren dienst kunnen bewyzen. Men leest iu der. Duingalm van Oostende: Lezers, hebt ge met min of meer aendacht het artikel 57 van liet reglement der kursael gelezen Allons dat is wel de moeite weerd eens herlezen le worden. Hel zegt Het is uilsluitelyk verboden twee uren vóór de avondkoncertendéjeuners (mor- gendelcn) enz. op te dienen. Zoo dus... onze stadhuislichten verbieden, wat Dat men 's avondsdejeuneert Lieve hemelDat Snoeck's almanak het eens wist Men schryft uitAssche: Eenige dagen geleden heeft de genaemde B... D... gepoogd haren man te vergiftigen by middel van koeken, met fosfoor bereid. Het gerecht heeft zich dynsdag ter plaetse begeven en een onderzoek gedaen. In den beerput heeft men nog stukken van de vergiftigde koeken gevonden. De eclugenoote D.... is aengehou- den zy is nauwelyks 52 jaren oud. Wreede moord te Ardoye. - Tusschen de genaemden De -Borghgrave, molenaer, en Tuyttens, herbergier in 't Schamp-d-vue, be stond, sedert eeuigen tyd, oneenigheid betrek- kelyk zekeren waterloop, waerdoor De Borgh grave hindernis had, en het kwam dat Tuyt tens, door den toezichter van bruggen en wegen, verplicht was veranderingen aen dien waterloop toe te brengen. Daerom werd Tuyt tens kwaed, en legde er de schuld van op. De Borghgrave die, zoo hy dacht, hem aenge- klaegd had. Daeruit ontstonden er nu en dan bitsige woorden tusschen deze beide, en, zoo men zegt, zou Tuyttens verscheidemael lot De Borghgrave gezegd hebben ik zal u wel vin den Welnu, woensdag laetst hadden zy wederom meermalen woordenwisselingen gehad, en Tuyttens vond hem. Rond 9 1/2 ure 's avonds moest De Borghgrave eene boodschap naer de plaets der gemeente doen. Tuyttens zag zulks, en vertrok, al zeggende ik ga hem vermoor den Zyne vrouw poogde hem te weerhouden, doch het baelte niet. Gekomen halfwege de plaets, omtrent het Oud Mannenhuis, ontmoet ten zy elkander, en, volgens het openbaer ge rucht, zou Tuyttens begonnenhebbenzyn vy- and op het hoofd te slagen, waerdoor De Borghgrave, die er maer ziekelyk uitscheen, ten gronde plofte dan viel Tuyttens hem op het lyf en verworgde hem door zyne keel toe te nypen. In min tyd dan wy het schryven, was De Borghgrave een lyk. Een vrouwspersoon, zyne zuster, zegt men, die De Borghgrave vergezel de, riep moord, doch op dit uer denkt men meer aen dronkaerds dan aen moordenaers, en niemand kwam uitzien, en een ander vrouwspersoon, de zuster van Tuyttens, zegt men, was achterna geloopen, en zou iets ge zien hebben, doch als zy er by kwam was De Borghgrave reeds dood. Aendoenlyk was het om zien als zyne oudste kinders, die 15 a 16 jaren oud zyn, wat later by hunnen vader kwa men, en hem allerlei liefkozingen aendeden, denkende dat hy leefde, maer, helaes, zy om helsden een lyk. Intusschen was men den heer Policie-Kom- missaris van deze daed gaen verwittigen, den welken onmiddelyk ter plaets aenkwam, even als eene menigte volk die van het voorgeval lene kennis had gekregen. Na de misdaed is Tuyttens op de vlucht ge gaen. In den nacht van woensdag tot donder dag, zyn te Rousselaere, op aenzoek der poli- cie van Ardoye, in verscheidene huizen opzoe kingen gedaen geworden, wacr men dacht hy zich zou kunnen verscholen hebben, doch vruchteloos. Vrydag is de lykschouwing van De Borgh grave gedaen geworden, waerna men het lyk heeft ter aerde besteld. Hy laet zes kinderen na, waervan het jongste vier jaren telt, en is sedert vier jaren weduwenaer. Tuyttens is ge huwd en is vader van vyf kinderen. Deze daed heeft le Ardoye en de omliggende plaetsen eene groote ontsteltenis veroorzaekt, en is het voorwerp aller gesprekken. Tuyttens is vrydag morgen vroeg te Rous selaere op het gehucht Spanjen aengehouden en naer Brugge overgebracht geworden. Men meldt uit Binche dat een hevige brand aldaer in min dan een uer tyds bet ma- gazyn van schoenen van M. Hussin-Mortier heeft vernield. Een groot getal werklieden in die fabriek gebezigd, bevinden zich thans zon der werk. De oorzaek is tot nu toe onbekend doch men denkt dat de brand ten gevolge eener onvoorzichtigheid is ontstaen. Het ver brande huis bevindt zich juist tegenover het- gene, dat verleden maend insgelyks geheel door een brand werd vernield. Verleden zondag namiddag speelde het oudste zoontje van M. Gardavoir, boog- en pylenfabrikant te Gaurain-Ramecroix, met zyne zuster in eene kamer van het huis. De kleine Gardavoir greep een geweer dat aen den muer hing of op een meubel vergeten was hy be gon er meê te spelen, en wilde, zooals hy zeg de, de exercitie doen. De knaep legde op zyne zuster aen, die met zyn spel lachte. Heeft de kleine Gardavoir op de veer gedrukt Men weet het niet, doch het schot ging af en de kogel doorboorde den hals van het meisje, dat byna onmiddelyk neerviel en stierf. Maendag namiddag waren le Luik vier werklieden in eene boot op de Maes aen het visschen tegen de quai Sl-IJonard, en lieten hun vaertuig door den stroom meevoeren. Eensklaps bemerkten zy dat de stroom sterker werd en zy meegesleept werden naer de stort- plaets van de afdamming der kanongietery. Ondanks al hunne pogingen gelukten zy er niet in den oever le bereiken hunne boot werd meegesleept naer de verschrikkelyke plaets en kantelde aldaer om. De vier ongeluk- kigen vielen in het water en verdwenen. Tot nu toe zyn hunne lyken niet terug gevonden. De slachtoffers waren allen gehuwd en vaders des huisgezins. Luik, 29 aug. Eergisteren had op liet Champ-tle Manoeuvres een wedren plaets, wel ke erge gevolgen zou kunnen gehad hebben. Naer 't voorbeeld van den beruchlen looper l'homme-cheval hadden twee vrienden gewed op gestelden tyd het Champ-de-Manoeuvres een zeker getal keeren rond te loopen. Een hun ner heeft den prys gewonnen, doch hy had zich zoodanig vermoeid, dat men aenstonds een geneesheer moest roepen om hem te ver zorgen. Tot nu toe is de onvoorzichtige nog niet buiten alle gevaer. Woensdag morgend had een koetsier naby de statie der Guillemins, le Luik, een klein voorwerp gevonden, dat op een dooske geleek. Hy liet hetzelve aen eenigen zyner makkers zien, en een hunner poogde het doos ke te openen, by middel van een nagel. Nau welyks had hy den nagel in het dooske geste ken, loen hetzelve met een hevigen knal ont plofte twee der koetsiers werden door den slag op den grond geworpen. De onvoorzich tiger! hebben erge brandwonden bekomen en een hunner is genoodzaekt geweest zynen dienst te staken. Het voorwerp dat zy hadden doen ontploffen, was eene der springbussen welke by mistig weer, op de rails der spoor- baen door de treinwachters geplaets worden, om als signael te dienen. De pnngbus was waerschynlyk door een treinwachter verloren. De Bohemers. Wy lezen in het Fondsenblad van Gent Woensdag morgend hebben de Bohemers het plein aen de Heuvelpoort verlaten, waer zy sedert eenige dagen hunne tenten hadden opgeslagen, en zyn naer Audenaerde gereisd. Onze uitdrukking is niet juist hnn reizen heeft geen doel. Misschien zyn zy de af stammelingen dier Gipsys, welke in de XVI0 eeuw onze Vlamingen zooveel schrik aenjaegden en sedert door gansch Europa rondzwerven. Voor de Zingari is het gansche mensehdom eene zandwoestyn zy doorkruisen deze in alle richtingen en nergens vinden zy de plek waer hunnen bcerd duerzaem kan geplaetst worden. Dit volk lelt 800,600 man, over de gansche oppervlakte des aerdbodems verspreid het heeft met zyne slamgenooten geene betrekking, maer vlucht ze. De gewoonten der Bohemers zyn zeer goed ge kend. Zy leven van wat zy kunnen krygen en alle middelen zyn hun even goed om iD hun onderhoud te voorzien. In de streken waer zy niet verdreven worden en waer zy er in gelukken de inwoners be lang in ie boezemen, stellen zy zich als eene aerdig- heid ten toon en doen den toegang tol hun kamp be talen, als voor wondere dieren op eene jaermarkl. Zyn hunne toeschouwers bygeloovig, zy voeren dui velskunsten uitzoo r.iel lappen zy ketels, waer de stukken 's anderendags weer afvallen. Wanneer de Bohemersvrouw, de eerste schoon heid harer jeugd heeft verloren, wordt zy afschuwe- lyk. 's Avonds loopt zy half gekleed, het veld in en klopt aen de eenvoudige boerenwoning, waer zy haren afschuwelyken kop als eene tooverheks ver toont zy perst eene aelmoes af, terwyl zy de ver- schriklo inwoners het brood van tafel en, zoo moge- lyk de dieren uit den stal ontsteelt. Dan is 'l feest in hel kamp men steekt het dier aen het braedspil en de gansche zwerm neemt deel aen hel mael. Een achtbare burger onzer stad, verzekerde ons woensdag, dat dezelfde troep, die te Gent gelegerd heeft, aen de inwoners van een klein dorp van Frank ryk een waren afschrik had ingeboezemd. De peerden der Bohemers werden in 't veld losge laten, de oogst verwoest, de boeren uitgeplunderd de meier moest de bescherming der gewapende macht uil eene naburige stad inroepen, om de land- stroopers te vervvyderen, gelukkig er op die wyze van ontslagen te zyn. De Bohemers gelukken echter er niet altyd in zich op die wyze geld of fync levensmiddelen te verschaf fen. Dan getroosten zy zich in hun lot, en eten kat ten, honden en zelfs ratten, mollen en muizen. Nergens echter hebben zy ooit goede herinnerin gen achtergelaten. Ontelbaer zyn de gevallen van aftruggelary ge weest, gedurende hun verblyf le Gent. Aen hen die zoo lichtzinnig geweest zyn hun ketels of anderen huisracd toe te vertrouwen, hebben de Bohemers bo venmatige pryzen doen betalen kwamen de bedro gen lieden 's anderendaegs terug, omdat de voor werpen weer aen stukken lager., bedreigde men hen met stokken. Anderen die levensmiddelen verkocht hadden kon den geen geld krygen of werden met munt botaeld die niet gangbaer was L>e policiebureelen werden gestadig door aenklagers bestormd. Een wagonmaker had wielen gelovcrd loen hy dc betaling voor zyn werk vroeg, werd hy vreeselyk mishandeld gelukkig kon hy de deur der omheining bereiken vooraleer zy gesloten werd, anders ware hy witlicht niet levend uil hun kamp gcrackl. Men zegt zelfs dal een policie-agent insgelyks door hen is afgeranseld. De Bohemers zyn, zoo wy hoogcr zegden, thans op weg naer Audenaerde vandaer zullen zy naer Meehelcn vertrekken. Wy wenschcn dal de besturen dier sleden krachtdadiger maeiregelcn dan dit van Gent zullen nemen. Aerdbeving. Dc dagbladen deelen nadere inlichtingen meê betreffende de aerdbeving, maendag morgend II. werd bestatigd. De aerdbeving was be sloten in een kring welke het oostclyk gedeelte van Belgic, hel 7.uid-oostelyk gedeelte van Holland en het wcstelyk gedeelte van Duiisehland bevat. In hel westelyk gedeelte van ons land heeft men niets van do aerdbeving gevoeld. Wel is waer be- wcerc» het Journal dc Gand en de Gazette van Gent dat de aerdbeving gisteren morgend ook te Gent plaets had, en dat men aldaer vreesde voor het instorten van een huis Doch hel Fondsenblad van Geul verze kert stellig dal men te Gent niets lieefi gevoeld. Te Brussel waren op zekere plaetsen de aerdbe- vingschokkcn zeer hevig in de Ruysbroeckstraet is in verscheidene huizen dc kalk van de zolderingen gevallen, en de personen, welke omtrent 8 t/2 ure nog te bed waren, verklaren dat zy een hevigen schok gevoeld hebben. Te Leuven, Luik, Verviers, Slavelut, Spa, Glons enz., waren dé schokken insgelyks zeer hevig. Te Lanaken in Limburg, was de beweging van den grond van hel oosten naer hel westen zoo lievig dat de vensterglazen rinkelden en de huizen op hunne grondvesten daverden. Een persoon welke bezig was met schryven, voelde zich als op zyn stoel gewiegd, gednrende ongeveer 10 sckonden. Te Aken hebben de aerbcvingschokken verschei dene schouwen omgeworpen en muren gescheurd. Het standbeeld der Germania, dal op de polytekni- sche school aldaer is geplaetst, werd door den schok gebroken een gedeelte van den arm met do lans, welke zy in de hand houdt, eu een stuk van den voel zyn op den grond gevallen. Een onbeschryflykc schrik had al de inwoners van Aken bevangen duizende inwoners, in hun slaep of aen hun werk verrast, vluchtten uit hunne woningen op dc straet. By den eersten schok le Keulen ging de grond in golvende beweging op en neder, in sommige stralen zoo hoog dat de huizen stonden te schudden en de voorwerpen op tafels en kassen omvielen. Uit ver scheiden plaetsen heeft de Köluische Zeitung bericht ontvangen dat menschen op stoelen zittende, hevig heên en wéér werden geschud en dal in eenige hui zen, meubelen zyn omvergerold. Vele personen verklaren, dal zy als een schok van een elcktriseermachien in de beenen voelden ande ren baden een gevoel alsof de grond hun onder de voeten wegzonk sommigen waren duizeling gewor den. In een aental huizen begonnen ten gevolge van den schok de bellen te klinken. Ook de klepel in een der kleine klokjes in den Domtoren heeft eenige keeren geluid In vele woningen zyn de slingers der uerwerken blyven stilslacn. Eindelyk hoorde men een geluid als van een onderaerdschen donder. Onmiddellyk na den schok vluchtten vele bewo ners de huizen uit. Op de straet was het echter op sommigen plaetsen niet min gevaerlyk daer er een aental dakpannen en schoorsteenen neêrvielen. In de Weichserhofslrasse werd eene vrouw, die een kind op den arm droeg, by hot neervallen van twee schoor steenen zoodanig gekwetst, dat zy eenige oogenblik- ken later is overleden. In de St Gereonskerk werden de aenwezige personen door hel heen en weêr be wegen der pilaren zoodanig verschrikt, dat allen hacstig naer buiten sneldon. In sommige huizen zyn de muren en kamervloeren gescheurd, in anderen de neergevallen of de plafonds losgerukt. In de groote fabriek by Duren begon de klok te kleppen. By een partikulier aldaer vielen de boeken uit de kas. Ook te Brühl, Godesberg, Neuss, Dortmund, Mühl- hcim, Duisburg, Essen, Homburg, Bocholt, en ande re plaetsen heeft men de schokken gevoeld en heb ben zy dezelve gevolgen gehad. Ook van verschillende plaetsen uit Nederland ont vangen wy berichten omtrent de waergenomen schokken der aerdbeving. Te Vorsseveld werden in de woningen verschillende voorwerpen zichtbaer bewogen ketols, die over het vuer hingen, werden zienbaer heen en weêr geslingerd, borden en scho tels rammelden, en op sommige zolders zag men het dak hevig schudden. Te Veolo werden op verscheidene plaetsen muren gescheurd, gereedschap en andere voorwerpen van den muer geworpen, en zelfs zeer zware voorwerpen zyn in beweging gebracht. In hctzuidelyke gedeelte der gemeente werd de schok het hevigst gevoeld. Uil Maestricht wordt gemeld, dat de schokken al daer buitengewoon hevig waren. In vele huizen wer den zware meubelstukken heen en weêr geslingerd, terwyl een gedreun werd gehoord als dat van een zwaer geladen en snel rydenden wagen. Nu het bekend is dal eene aerdbeving heeft plaets gehad in een gedeelte van ons land, alsook in Ne derland en Duitschlaud, en de aendacht op dit na- luerverschynsel door de dagbladen is ingeroepen, wordt uit byna alle steden en dorpen gemeld, dat men aldaer insgelyks de schokken gevoeld heeft en dc huisracd op do schouwen en tafels heeft geram meld en verschoven werd. Wy hebben echter tol nu toe niet vernomen dat eenig ernstig ongeluk in ons land plaets gehad heeft, zelfs niet dal een voorwerp of eene ruit zou gebro ken geweest zyn. Alleen te Noville lez Bo-s, in de provincie Namen, heeft men dynsdag morgend twee nieuwe scheuren in de muren der kerk opgemerkt en welke men denkt veroorzaekt te zyn door de aerdbeving. In Duitschland daerentegen is de aordbeving zeër hevig geweestte Hillen is een in opbouw zynde huis ingestort en le Kendenich, naby Bruhl werd de kerk. zoodanig beschadigd, dal de overheid hel be vel heeft moeten geven dezelve te sluiten. Te Biersen werkten eenige metsers aeu den toren der evangelische kapel, op een hoogte van 65 voel wanneer zy de aerbevingschokken voelden vluchtten zy in alleryl den trap af, daer zy, volgens hunne ver klaringen. in de lucht zouden zyn geworpen, indien zy op hunne gevaerlyke plaets gebleven waren. Te Duren heeft de aerdbeving 30 tot 45 sekonden geduerd de inwoners zeggen dat zy een gevoel had den alsof zy zich op een schip bevonden, dal door de golven wordt heên en weêr geslingerd de klok ken der kerken hebben gedurende 4 of 5 sekonden geluid. Uit Nederland wordt niets byzonders meer betref fende de aerdbeving gemeld. Zooals wy reeds gezegd hebben, heeft de aerdbe ving in België, behalve in een of twee plaetsen, niets anders veroorzaekt dat eenige schokken, het ver schuiven van huisraed op tafels of schouwen, en in omstreken van Luik soms hel omstorten eener melk kan. In Nederland heeft het natuervdrschynsel zich ins gelyks daertoe bepaeld. In Duitschland echter was de aerdbeving zeer hevig en heeft zy in verscheidene plaetsen aenzienlyke schade veroorzaekt. Zoo zyn te Aken, ten gevolge der aerdbevingschok- ken een aental schouwen ingestortin de kerk van het 11. Kruis zyn twee groote beelden van een altaer gcvalleu, gelukkig zonder den priester, welke juist op dit oogenblik de mis las, te kwetsen. Eene school werd zoodanig beschadigd, dat men de kinderen, uit vrees voor ongelukken, heeft moeten wegzenden. Gelukkig heeft men geene persoonlyke ongelukken te betreuren gehad. Te Dieren begonnen de klokken van den toren te luiden, waerop ecnige personen naer de kerk liepen. Aen het portael ontmoetten zy den klokkenluider, bleek van schrik en racer dood dan levend, die zegde dat de duivel in den toren huisde, of dat het eeoe verwittiging was van den hemel, omdat hy gewoon lyk te laet begon to luiden. Die personen waren zoo verschrikt, dat zy in de kerk niet durfden gaen, en eerst toen men wist dat er eene aerdbeving had plaets gehad, kon de klokken luider er toe besluiten terug naer zyne klokken te keeren. Tot nu toe hebben wy mot vernomen dat eenig ander ongoluk gebeurd is, dan dit der ongelukkige

De Denderbode | 1878 | | pagina 2