teleuille onder den arm nemen, zieli in den spiegel bezien, en zyn beeld toelachen en be groeten, daerna statig in zyn kabinel rondwan delen, de bedienden bellen, dossiers vragen aen de bestnerders, kortom loeren minister spelen. Men spreekt van een hussier, die hem onder dit opzicht groote diensten bewezen lieeft, met aen den nieuwen minister te toonen hoe men dit vroeger deed. NIEUWE BELASTINGEN. De Meuse men weet dal haer korresponden t in de ministerieele wereld eene gedienstige rol vervult kondigt aen, dat het liberael ka binet groote besparingen zal moeten doen, ofwel nieuwe beladingen inrichten. 't Verwondert ons niet. Het liberalismus heeft altyd, zoodra het meester wordt, veel geld noodig het maekt nieuwe plaetsen, nieuwe posten, zelfs nieuwe ministeries het schaft met een partydoel bestacnde hulpmiddelen af; het richt vele din gen in het met geld der contribuabelen, die deze party met haer eigen geld zou moeten stichten, Maer.... 't is goed riemen snyden, uit een andermans leêr. Dat benoemen van liberale creaturen, dat opstapelen van plaetsen en ambten komt al- tyd noodlottig op nieuwe belastingen uil want sparen komt by het liberalismus niet in aenmerking, en wy hebben niet veel vertrou wen in den vindingryken geest van meester Graux. Dit getuigt reeds hetgeen de Meuse zegt. Immers, volgens dit blad, wordt er in de ministerieele kringen gesproken van eene be lasting.... op den tabak. Niet alleen zou men die belasting stellen op het verbruik van den tabak maer zelfs op den tabak maer zelfs op de planting en het fabrie- kaet. Die verplettende belasting zou er nog aen ontbreken Men zou daerdoor de verbouwing der tabaksplant treilen, men zou het fabriekaet ecnen nekslag toebrengen en weer een schoo- nen lak van handel breken of ten minste erg benadeelen. Nog spreekt men van de verzwaring van an dere takken van belastingen, om het nutteloos ministerie, de nuttelooze nieuwe posten, het afschaffen van het rechtmatige personeel, ze kere militaire en andere uitgaven te bekos tigen. Een blad geeft op zyne beurt een goed mid del aen de hand om geld te kloppen voor de uitgeputte kas. Men moest, zegt het blad, het patent der klerken van Antwerpen van die weihebbers met 3500 en 4000 fr. verdubbelen dat zou eene ronde som aen de schatkist opbrengen ofwel het zou ons ontlasten van een ganschen hoop valsche kiezers De Flandrc libérale beweerde dal het vader land in gevaer was, omdat er zooveel kosters tevens postmeester waren. De heer Vinchent, algemeene directeur van het postwezen, heeft het blad laten weien dat er 485 postontvangers en HO onderpostontvangers in 't land zyn. Onder de eersten is er niet één koster, en onder de laetsten zyn er twee kosters, een kerkzanger en twee orgelisten. De Flandrein plaets van te bekennen dat zy mis was, vraegt de afzetting van M. Vin chent. Hoe dankbaer! Wy lezen in den Courrier de Bruxelles, be treffende de verdwyning van een wisselagent, waervan de liberale dagbladen met zulke laffe beschuldigingen tegen de catholykc party ge sproken hebben Twee wisselagenten hebben by de likwi- datie dezer week aen hunne verbintenissen niet bunnen voldoen. De liberale drukpers maekt veel gerucht over de verdwyning van een hunner en zegt dat hy catholyk was. Wy weten niet waerom nooit hebben wy hem de calholieke grondbeginsels zien verde digen. De andere agent, welke aen zyn woord is moeten te kort blyven, beleed openlyk zyne liberale denkwyzeen was er fier op een vry- denker te zyn doch daervan spreken de libe rale dagbladen niet. Wy lezen inden Courrier de Bruxelles: Inderdaed, men vraegt wat er geworden gaet van de Leopoldsorde, dit belgisch eerelegi oen Wy hebben indertyd benoemingen aen- gemerkt, die weinig bydroegen lot de prestige dier orde heden hebben wy er eene te mel den, welke wy verschuldigd zyn aen M. Holin- Jacquemyns, minister van binnenlandsche zo- ken en die in gansch het koningsgezinde België eene algemeene verontweerdiging verwekken zal. By koninklyk besluit van 4 september, is M. .f. De Geyter (bestuerder van den Berg van hermhertigheid te Antwerpen), letterkundige, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Welnu, weet men wie die letterkundige is Dit zou, zoo zegt men, de dichter zyn van het Geuzenlied, dat gezongen werd tydens de septemberfeesten van 1875, onder de vensters van het paleis des konings en in de afwezig heid van Zyne Majesteit. Dit lied beval dat berucht vlacmsch kompleet, dal wy niet te dikwyls zouden kunnen herha len Wanneer ryst eens het daglicht, In de aerdsche rampwoestyn, Dat elk zyn eigen koning, Zyn eigen Paus zal zyn. Het is deze socialistische en republikaen- sche stroof, de opperste wensch der geuzery, die onlangs door M. Malou in volle Kamer werd aengehaeld, in antwoord op de verwy- tingen van M. Frére tegen het ultramontanis- mus. M. De Geyter is dus de dichter van het scliandelyk Geuzenlied: Van 't ongediert der Papen. Waerlyk, M. Rolin was hem daervoor wel een eindje lint schuldig Wanneer zal men den dichter van het be ruchte Hoi de carton dekoreren Kiezing te Brussel. Ziethier den uitslag der wetgevende kiezing, welke donderdag te Brussel heeft plaets gehad voor de benoeming van een Volksvertegen woordiger, in vervanging van M. Allard, over leden. Van meer dan 20,000 kiezers, waeruit het kiezerskorps van het arrondissement Brussel bestaet, zyn er slechts 2970 komen kiezen. M. Washer, de eenige kandidaet, bekwam 2118 stemmen. Er waren acht honderd twee-en- vyftig witte briefkens. M. Washer is bygevolg tot Volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Het schynt dat ons artikel van over veertien dagen niet min effect heeft gemaekt op de Sottegemsche liberale kraeiers in 't Verbond dan op Z. M. den doorluchligen Financier van Godveerdegem Cevoelende dat wy zekere politieke weêr- hanen van 't Sottegemsche liberalismus eens duchtig over den hekel zouden halen, schryven de twee sullen, 't volgende. In plaets van onze princiepen te bevech- ten schynt hy (de Denderbode) zich te berei- x den tot het afkondigen van persoonlykheden die niet anders kunnen zyn dan aenèenscha- kelingen van onwaerheid en laster. Alhoewel het ons walgt een personnaliteiten-polemiek aen te gaen, verklaren wy hem dat, op 't oogen- blik welk wy gepast zullen vinden, hy ons o op dit terrein ook kan ontmoeten Hola! jongens hier houden wy u by de kraeg. Weihoe het walgt u eene polemiek van per- sonnaliteiten aen te gaen? Hoe wonder toch Wat zyn uwe artikels van 11 en 25 augustus anders dan gemeene hatelyke en versmadende personnaliteiten tegen eenen alomgeachten en geëerbiedigden ouderlingen zynen niet min def- tigen schoonzoon?Op die twee deftige persoonen hebt gy het gemunt, omdat gy in hunnen persoon uwe tegenparty zoekt te tref fen met hen hatelyk en verachtelyk pogen te maken. En nu dat gy gevoelt dat gy, onder opzicht van personnaliteiten,zoudt verpletterd worden, omdat niet één uwer liberale weerhanen, zon der den financier er uit te zonderen, in 't vak van deftigheid en rechtschapenheid, zich tot aen de hielen van een dezer twee achtbare heeren kan verheffen, roept gy uit. kraeiers, dat het u walgt eene personnaliteiten-pole miek aen te gaen. O, gi fariséen! Ons artikel van 25 augustus had geen ander doelwit dan u te doen gevoelen dat uwe pole miek van personnaliteiten hoogstgevaerlyk voor zekere uwer politieke weerhanen was.aengezien wy buitenmate wel voorzien zyn om u dubbel te kunnen betalen met de munt die gy verko zen hadt. Nu, denkt niet dat wy u smeeken uw schry ven te stakenneen, jongens, neen, dat wen- schen wy niet.... Wat wy u te zeggen hebben, is dat wy de eerste op terrein der personnali teiten niet zullen treden, maer dat byaldien gy er u opnieuw moest vertoonen, wy u dapper zouden vervoegen om u nogmaels te doen be- grypen dat dit terrein voor zekere liberale mas kerfabrikanten meer dan gevaerlyk is. Wat aengaet u schryven, en niet princiepen, te wederleggen, zullen wy u antwoorden dat het voor ons eene uiterste dwaesheid zou we zen tyd en papier te verspillen om al dien onnoozelen zeever te wederleggen weermeê men den domsten koeijongen van gansch 't land, al ware het Gustje, 't toekomend kandidaetje, nog niet zou naer zynen kant krygen. Om te toonen hoe zoutloos uw gezeever is, zullen wy er eens twee staeltjes van meedee- len Sottegem heeft een onderwyzer, schryven a de kraeiers, die onder alle oogpunten onbe- u rispelyk is, maer in de oögen onzer paep- sclie besluerders heeft hy een onvergeetlyk o gebrek: hy is liberael. 't Is ongelwyfeld om a die reden dat men, sedert eenigen tyd, zyne jaerwedde en al zyne hoegenaemde inkom- sten beperkt heeft op de belachelyke som van ongeveer de 1500 franks a Is dat niet wraekroepend en moet men a met zulke aelmces vrouw onderhouden en zyne kinders eene deftige opvoeding ver- schaffen Daerentegen lees ik in den begrootings- staet der gemeente Aen den heer Walgrave, muziekbeslierder 700 franks. a En weet gy, wie die heer Walgrave is? De directeur van 't muziek des catholyken a krings. Welnu, de onderwyzer van Sottegem wordt vervolgd omdat hy liberael ismen heeft zyn inkomsten beperkt zooveel het mogelyk was om hem het leven moeilyk te maken. Ehwel dat is eene domme leugen, en wy zyn overtuigd dat de heer onderwyzer het met ons zal bekennen. Inderdaed, hel is niet eene winst van 1500 franks dat zyn ambt hem jaerlyks geeft, maer wel eene van ongeveer 2200 franks, of 700 franks meer. Ten bewvze zullen wy hier aenhalen wat de heer onderwyzer, in 1878, reeds genoten heeft of zal genieten. Jaerwedde fr. 800,00. Onderwys der arme kinderen 444,00. Schoolgelden, betalende leerlingen a 450,00. Warmgeld a 50,00. Kostelooze wooning met tuin ge- a schatop eene verhuerwaerde van a 450,00. Te samen Fr. 2194,00. Buiten de schooluren geeft de heer onder wyzer nog muzieklessen. Als men by dit alles de opbrengst van den handel voegt dien zyne gade of wederhelft, zonder toelating, dryft in 't gebouw der ge meente, blykt het zonneklaer dat de heer on derwyzer van armoede niet zal moeten gaen loopen gelyk de twee ondermeesters ten tyde der afgekookte liberale regering. Wat betreft de heer Walgrave, is uw schry ven nog dommer daer het algemeen geweten is dat deze heer niet als directeur van 't muziek des catholyken krings wordt bezoldigd maer wel als directeur van 't muziek der Gemeente. Die bezoldiging is ten andere geene nieuwig heid altyd, zoo wel onder 't afgekookte libe rael Bestuer als heden, is de muziekmeester bezoldigd geweest. Hebt g'het beet, liberale kraeiers, hoe dom uwe beschuldigingen zyn? Allons, jongens, trekt u de slaepmuts over de oogen en bedankt liever de wereld, in plaets van u met zaken te bemoeien waervan gy zoo veel verstand hebt als een kalf van de orgel te draeien 't Verbond kondigt in zyn nummer van zondag eene lange litanie af van ambtenaren en bedienden die, door onze calholyke Regentie, zouden afgesteld zyn omdat zy lot de liberale kliek toebehoorden. Is 't wel noodig, 't liberael schryvelacrke, hierop te antwoorden, en opnieuw te bewyzen dat de eenen niet werden hernoemd omdat men de liberale kliek- jannen wilde meten met de mael met do welke zy bunne catbolyke legenslre/ers deslyds hadden geme ten en de anderen werden afgesteld omdat zy zich hadden schuldig gemaekt aen slrafbaer plichtver zuim Wy geloovcn 't niet Doch twee vragen Verbond, gy die zoowel weel wie er zoo al niet hernoemd en afgesteld is door de calholyke regcniic, zoudt gy ons ook niet eens willen zeggen hoeveel calholyke ambtenaren cr van 't jaer 18-48 lot einde 1866 werden afgesteld 't Noem ons eens een enkele catholykc die in 'l jaer 1866,'t roemryk jaer van de verlossing onzer stad uit de klauwen van vreemde gieren die alhier zyn over- gewaeid, ja, noem ons eens eon enkele calholyke die alsdan nog met ecnig ecrenmbl of bediening be kleed was Indien gy deze beide vragen rechtzinnig durft be antwoorden, dan zal 'l publiek voorzeker uilroepen Zie! Ziel't stinkerke zag wéér een splinter inde oogen der catholyken en wordt den balk niet ge- wacr die de zyne uitsteekt Koninklyke Harmonie Al Groeiend Bloeiend. Uit 't verslag over de kermisfeesten van Geerardsbergen, door de Gazet dier stad me degedeeld, knippen wy de volgende regelen, die door onze stadsgenoten met genoegen zullen gelezen worden Om twee ure namiddag, deden de muziek- maetschappyen die aen het Festival waren komen deelnemen, hunne intrede in de stad en begaven zich spelend, voorgegaen door de muziekmaetschappy St. Cecilia, langs de Les- sensche-strael, Grootestraet, Nieuwe Kaei, Denderstraet, Vredestraet, Nieuwstraet, Peui- lentenstraet, Brugslraet, naer de groote Markt, en werden naer het Stadhuis geleid, vvaer hun den eerewyn werd aengeboden. Onmiddelyk daerna is het muziekfeest geopend geworden door de maetschappy St. Cecilia, welke dan ook gevolgd werd door de deelnemende maet- schappyen, ten getalle van dertien, die by beurtloting elk twee muziekstukken uitgevoerd hebben. De steden Ninove en Aelst waren de laetste om te spelen, vermits zy ook het langst in onze stad mochten blyven. Deze die het bouquet van den avond weggedragen heeft en en niet onverdiend, is wel de muziekmaet schappy van Aelstdeze heeft ons de vol- maeklheid der muziek laten hooren en bewe zen dat zy alles heeft wat men moet hebben om eene voorbeeldige maetschappy te bezitten namelyk goede muzikanten, eensgezindheid, eenen goeden bestuerder en eenen aenmoedi- genden bestuerraed. By het einde hunner stuk ken, welke zy op eene meesterlyke wyze en onder de grootste stilte uitvoerden, want men zou gemakkelyk eene pluim hooren vallen heb ben, zyn zy door luidruchtige bravo's begroet geweest terwyl men aenhoudend bis riep. Zy voldeden aen het algemeen verlangen met ten slotte de Brabanconne te spelen, welke door de overgroote menigte aenwezige toe hoorders mede werd gezongen, en voor te eindigen de kreten van Leve Aelst, Leve de Ko ning door duizende stemmen zyn aengehe- ven. Het was 9 ure des avonds toen het feest eindigde, enz. Mijnheer opsteller van den Denderbode. Gelieve in uw eerste nummer het volgende op te nemen De kerk van Erembodegem gaat in haren ouden dag verrijkt worden met een prachtig beeld van den II. Jozef, gifte gedaan door eene bijzondere ingezetene der parochie. Op zondag achtsten september om 2 1/2 uren namiddag, za! het beeld plechtiglijk ingehul digd worden. Groote toebereidselen worden gemaakt om het feest allen luister bij te zetten. Verschillige genootschappen van den H. Frauciscus Xave- rius, zoo uit Brabant als uit Vlaanderen, wor den verwacht. Na de plechtigheid zal een om standigheidssermoen gedaan worden door den eerw. lieer Claes, professor van dichtkunde bij het klein seminarie te SI. Nicolaas. Gemeentekiezingen. Verscheidene dagbladen onder ande re, de Bien Public, de Courrier de Bruxelles, de Journal de Bruxelles hebben dezer dagen aen- gekondigd dat de gëmeentekiezingen moesten plaetsgrypen op Dynpdag 22 October aenstaen- de. Nu, dit is eene dwaling Het art. 91 van 't kieswetboek bepaelt dat de gemeentekiezingen van rechtswege plaets- hebben den laetsten dynsdag der maend octorer. 't Is dus dynsdag 29 octoder aenstaende en niet den 22 dat de gemeentekiezingen moeten geschieden. UECHTERLYK KRONYK. Brandstichting tydens de Commune. Gedurende drie zittingen heeft zich voor den derden krygsraed te Parys, een der meest dra matische episoden uil de Commune ontrold, en nogmaels is er wat licht verspreid op ge beurtenissen, welke tot nu toe in het duis ter bleven. Heden heeft een van de voornaemste da ders der brandstichtingen in de rue Royale moeten verantwoorden voor het militaire ge recht. Hei is de genaemde Matillon, die den 15 October by verstek werd ter dood veroordeeld, door den 4e krygsraed wegens deelneming aen plundering en brandstichting van bewoonde huizen. Matillon bevond zich als vluchteling in den vreemde toen, in den loop van dit jaer, Ma xime Ducamp zyn merkweerdig werk over de brandstichtingen in de rue Royale uitgaf, zag de communard hoe groot het aendeel der ver- antwoordelykheid was, welke hem door den geschiedschryver werd toegekend hy keerde in Frankryk weer en bood zich vrywillig by 't militaire gerecht aen, om, zegde hy, de waerheid te doen kennen aengaende de rol welke hem door M. Ducamp werd ten laste gelegd. Matillon is drie-en-dertig jaren en hoort toe aen eene achtbare familie van Moulins. Op achttienjarigen ouderdom, nam hy als vrywil- liger dienst by de zouaven, vervolgens by de spahis en na zynen dienst werd hy koophan delsbediende. In 1870, nam hy weêr de wapens op, voor den tyd van den oorlog, en begaf zich naer Parys, waer de regimenten van zyn gewezen kavaleriekorps heringericht werden. Tien dagen na de uitroeping der Commune werd Matillon op bevel van het middenkomi- teit als komptabel gcinstalleerd by het minis terie der marine. Het proces zal aen het licht brengen wat hy daer heelt verricht. De beschuldiging houdt staende dat de beambte der Commune niets deed dan de plundering van het ministerie voorzitten en deelnemen aen slemperyën en feestmalen, totdat hyop hel einde der Com mune, de brandstichting der rue Royale inrich- te en bestierde. Maendag zyn de debatten dezer zaek be gonnen. De beschuldigde, Matillon, beweert, dat hy tolael onplichtig is aen de brandstich ting in de rue Royale dat hy geweigerd heeft deel te maken van een bataillon der fédérés, doch zich door gebrek aen geld gedwongen voelende, het offer aenveerdde om dienst te nemen in liet ministerie der marine, waer hy dan ook als overste der komptabiliteit werd aengenomen. Den 23 mei heelt Matillon, vol gens zyne verklaringen, het ministerie verde digd legen de fédérés, die hetzelve wilden plun deren, en heelt het ook voor den brand gevry- waerd. Hy heeft geen bevel gegeven voor de brandstichtingen in de rue Royaleintegen deel, toen hy het gevaer bemerkte dat die wo ningen bedreigde, heeft hy de inwoners zelfs verwittigd. Verscheidene getuigen werden vervolgens gehoord, allen bevestigen de wanorders en brandstichtingen der Commune, doch niet een brengt tegen Matillbn beschuldigingen in, wel ke de deelneming van den verdachte aen de brandstichtingen bevestigen. Matillon heeft zelf bekend dat hy de fédérés aengewakkerd heeft in den stryd legen het leger en deel genomen heeft aen de worste ling; dat hy geschreven heeft aen den délégué dal hy nooit het ministerie der marine zou overgeven, maer er eerder mee zou in de lucht gesprongen zyn. De getuigen ten laste hebben allen be vestigd dat Matillon tegen het regelmatige leger heeft gestreden gedurende de dagen voor den val der Commune. Eene zeer gewichtige getuigenis is die van M. Lesage, portier van het ministerie, welke bepaeld verklaert dat, wanneer in een zeker oogenblik de fédérés verschrikten en wilden uiteengaen, Mathillon hen verzamelde en dat alsdan de petrol en eene spuit werd gebracht, op de binnenplaets van het ministerie. M. Le sage, kan niet zeggen of dit geschiede op het bevel van Matillon. doch hy heeft duidelyk den beschuldigde tot de omstaenders hooren roe pen: Vrienden, steekt die huizen in brand! Matillon voerde insgelyks het bevel over een stuk geschut, dat geplaets was voor de poort van het ministeriede kogels welke voor dit stuk bestemd waren, werden eerst omwonden met werk dat in betrool was gedoopt, ten einde het vuer aen de gebouwen te kunnen meêdeelen. Na M. Lesage, werden de getuigen ter ont lasting gehoord. Woensdag hadden de plei dooien plaets. Een depeche uit Parys meldt ons dat Matil lon tot eewigdurenden dwangarbeid is ver oordeeld. ZJ- TOMBOLA. De trekking der Tombola ten profyte der alhier in te richten bewaerschool zal open- baerlyk plaets grypen, Vrydag 20 Sep tember om 9 uren voormiddag, ten lokale der Kostelooze School bestierd door de EE. Dames van Maria, in de molenstraet Wy sporen onze geëerde lezers en lezeres sen aen welke nog geene loten hebben geno men, ze ten spoedigste te gaen nemeu. Wy herhalen hetvele loten genomen geeft de verzekering van vele verdiensten voor God en de Samenleving en een gegronde hoop van schoone pryzen te winnen. De lyst der winnende nummers zal in ons blad afgekondigd worden. Maendag 2 dezer, rond i 1/2 ure namid dag, is het kind Seminck Leopold, oud 5 1/2 jaren, aen de Vischmerktbrug by ongeval in den Dender gevallen en zou onvermydelyk zyn verdronken zonder de zelfsoppoffering van den genaemden Jan Ghysbrecht, oud 45 jaren, werkman alhier, welke gekleed in 't wa ter sprong en het kind aen eene zekere dood ontrukte. Ghysbrecht is een behendige zwem mer. Deze moedige daed zal aen de hoogere overheid bekend gemaekt worden. Donderdag voormiddag tusschen li en 12 uren, zyn te Mylbeke, Binnenstraet, ten hove van sieur Jan Podevyn, landbouwer, twee oppers hooi en strooi de prooi der vlammen geworden. De oorzaek is.onbekend. Dank aen spoedige hulp door de geburen bygebracht, zyn hier geene ergere onheilen te betreuren. De twee vernielde oppers stonden in de naby- lieid der gebouwen. De schade wordt bere kend op ongeveer 250 franks. Alles is verze kerd door de Sqcieteitde Vereenigde eige- naers, hoofdagent M. Verleysen, Stadssekre- taris. Aanbesteding. Kortelings zal er ten Stad- huize alhier overgegaen worden tot de aenbesleding voor het leveren van 121,500 kasseisteenen en 264, 164 gefaconneerde rccoupins. Deze matei ialen zul len verbruikt worden tot het kasseiden van verschei dene wegen op onze gehuchten Mylbeke en Schaer- beke. De Broeders der Kristelyke scholen heb ben de feesten der zilveren bruiloft van den Koning en de Koningin niet willen laten voor- bygaen, zonder de feestelingen een byzonder bewys van hunnen eerbied en van hunne ver kleefdheid aentebieden-.Ten dien einde hebben al de geestelyken van het gesticht in België en de leerlingen, welke in hunne talryke scho len onderwezen worden, een adres* aen den Koningen de Koningin geteekend. Dit adres, met wonderlyk schoone hand ge schreven en gevolgd door meer dan 16,000 handleekens, maekt een prachtig boek uit, in zeemleder gebonden. De omslag, met gouden versieringen bedekt, draegt op zilveren platen, langs den eenen kant het wapen van België, en langs den anderen kant het wapen van de Broeders der Kristelyke scholen, met het op schrift Signum Fidei, Teeken van geloof. De beide wapens worden door twee engelen ondersteund. Op de eerste bladzyde voor het album leest men in gotische letters het volgende op schrift Aen Hunne Majesteiten de Koning en- de Koningin der Belgen. De Broeders der Kris telyke Scholen en hunne leerlingen. Broeder Marianus, provinciale opziener van België, vergezeld van broeder Mémoire, be stuerder van het gesticht van Malonne, heb ben woensdag in een byzonder gehoor, dit al bum aen den Koning overhandigd. De Koning heeft met welwillendheid de le zing van het adres aenhoord, en drukte zyne hooge tevredenheid uit over het prachtig ge schenk. Daerna heeft hy inlichtingen gevraegd betreffende de studiën en de programs der Kristelyke scholen, en scheen byzonder tevre den over de uitbreiding, door de Broeders gegeven aen de aerdrykskundige studiën, aen welke, zooals men weet, Leopold II zulk ge- wiehl hecht. Gedurende dit onderhoud, dat zeer lang heeft geduerd, heeft de Koning getoond, hoe zeer hy den godsdienstigen en vaderlandschcn geest goedkeurde, in welken de broeders de belgische jeugd opvoeden, en meermaels druk te hy zyne innige tevredenheid uil over de uitmuntende uitslagen, door de Kristelyke scholen bekomen. i-Vj rs.clie'jei)e dagbladen hebben aenge- kondigd dat de Koning en de Koningin der Belgen de uildeeling der belooningen in de paryzer tentoonstelling zullen bywonen. Vol gens onze inlichtingen, zegt de Défense van Parys, hebben de belgische vorsten nog niets daeromtrent beloofd doch het is waer dat het fransch gouvernement, wenschende ten min ste céii gekroond hoofd op dit feest te zien, den ministers van Frankryk te Brussel gelast heeft, by koning Leopold zooveel mogelyk aen te dringen, om hem de uitnoodiging tot het feest te doen aennemen. WereldtentoonstellingDe Moniteur van dynsdag bevat het volgende bericht Er zal geen gevolg meer gegeven worden aen de aenvragen van toelagen voor werklie den, om de paryzer tentoonstelling te bezoe ken, welke door de gemeentebesturen niet zouden gezonden worden aen het departement van binnenlandsche zaken, met de noodige inlichtingen, vóór 10 september. Er moeten ten minsten vyftien dagen ver- loopen tusschen het datum van de verzending der voorstellen door de plaetselyke overheid en het vertrek der werklieden. De brusselsche bladjes hebben den Ko ning weêr een leelyken toer gespeeld, die hem in de volksklas veel nadeel in zyne populariteit toebrengt. Die bladjes hebben aengekondigd dat Z. M., op den dag zyner zilveren bruiloft, alle panden uit den Berg zou lossen, minder dan 10 fr. Welnu, het schynt dat er van dat voornemen niets waer wasmaer het publiek heeft het als waerheid aengenomen en het is nu zeer onte vreden dat hetgeen de trottoirbladjes aenkon- digden, niet gebeurt. Nu trachten die bladjes het publiek te troos ten maer het blyft altyd waer dat zy den Koning daer weêr een slechten dienst hebben bewezen en zy op eene recht duivelsche ma nier zyne populariteit benadeelen. Zy zyn overigens in hunne rolzy willen de republiek en om tot deze te geraken, nemen zy het koningdom al den glans af die het hun mogelyk is. Men leest in de Gazette van GentDyns dag avond, werd de St-Pietersnieuwstraet in opschudding gebracht door het getier van eenen dronken pompier, die met zyn blooten sabel een jongen heer achtervolgde, roepende dat gy hem ging kipkappen Met behulp van eenige burgers is men er in gelukt den kipkapper tot bedaren te brengen en naer zyne kazern te sturen, alwaer proces-verbael werd opgemaekt door den krygsauditeur, die zich juist ter plaetse bevond. Woensdag namiddag is te Waver den genaemde B..., woonende te St-Joost-ten- Noode, aengehouden, welke by middel van valsche wissels, geteekend met de namen van graenhandelaers van Waver, in deze laetste stad min of meer aenzienlyke sommen trachte te ontvreemden. In de afwezigheid der graenhandelaers van Waver, welke zich woensdag op de markt te Brussel bevonden, deed B.... uil de hoofdstad, waerschynlyk door een medeplichtige, aen de vrouwen dier handelaers depechen zenden, geteekend met den voornaem der echtgenooten en waerin deze hunne vrouwen verwittigden, dat haer in den dag een wissel van zulk bedrag voor ontvangene koopwaren, ter beta ling zou aengeboden worden, en welken zy aenstonds moesten betalen. Ongeveer een uer na de ontvangst der depe chen kwam een vreemdeling de betaling der wissels eischen. Een der vrouwen, welke dit alles zeer zonderling vond, weigerde den wis sel te betalen en verzocht den drager 's ander- daegs terug te komen, wanneer haer echtge noot zou te huis zyn. Hare zuster echter, by welke insgelyks dergelyke wissels werden aengeboden, betaelde aenstonds het bedrag, 800 Irank. Eenige oogenblikken later kwam M. Richard, bestuerder der Banque Centrale te Waver, by de eerste dier vrouwen, welke hem aenstonds de ontvangen depeche meêdeelde. M. Richard eenig bedrog vermoedende, liep aenstonds by de tweede en vroeg haer of zy niet insgelyks eene depeche van haren echtgenoot had ont vangen. De vrouw deelde hem de depeche meé, welke in dezelfde woorden was opge steld als de eerste. Aenstonds zond M. Richard de twee zonen dier vrouw naer de statie, waer eenige oogen blikken later den trein van Leuven zou voor- byryden. Het was tyd Nauwelyks was de oudste zoon in de statie gelreden, of hy bemerkte B... op het oogenblik dat deze op den trein slapte. Hy liep naer hem toe, trok hem van den trein en sleepte hem eenige stappen ver terwyl de trein vertrok en M. Richard met den policie- kommissaris in de statie kwam. B... werd naer het policie-bureel gebracht alwaer men op hem een aental papieren vond, onder ander echte wissels, sedert lang betaeld, en twee valsche wissels getrokken op twee graenhandelaers van Waver. Hy was insgelyks nog in bezit van de ontvreemde som. Na een voorloopig onderzoek, werd hy naer de gevangenis gebracht, alwaer hy 's avonds gekonfrenteerd werd met de twee graenhan delaers, die hy gepoogd had te bedriegen en welke niets wisten van de aengeboden wissels of van de depechen, uit Brussel aen hunne echtgenooten gezonden. Wy hebben onlangs de aenzeiling gemeld van de belgische poststoomboot Comte de Flan dre met de fransche visscherssloep Charlema gne, van Calais. Ziethier hoe een ooggetuige het gebeurde verhaelt Wy verlieten Oostende den 27 augusti ten 8 1/4 ure 's avonds. Op de hoogte van Duin- kerke, ten 9 1/2 ure, voelden wy eensklaps een verschrikkelyken schok en hoorden een yselyk gekraek, dat eenige oogenblikken aenhield. De kapitein deed aenstonds stoppen. De reizigers liepen verschrikt heen en weêr en de vrouwen deden luide noodkreten hooreu. De kapitein verzekerde zich door een kort onderzoek, dat zyn vaertuig niets geleden had, zond de reizigers naer hunne kajuiten en gaf aenstonds bevel eenige booten uit te zetten. De schok kwam voort van de aenzeiling der stoomboot met eene visschersloep van Calais. Deze, welke op anker lag, zonder licht aen boord, was langs de zyde getroffen door het wiel onzer stoomboot en van kant geworpen. Men zag haer op eenigen afstand op het water dryven. Noch op de plaets van het onheil, noch ergens in den omtrek, bemerkte men een spoor der visschers. Men vreesde dat de ongelukkigen reeds den dood in de golven gevonden hadden, en bevel werd gegeven de reis voortlezetlen, toen eensklaps de mekanicien bedacht dat de drenkelingen zich misschien aen het wiel had-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2