Ooslersche Kwestie. Het vindt in de weiden zyn volledig voedsel. Huisdier geworden, verandert zyn voedsel volgens de streken of de landen. In midden Europa bestael het voedsel van het paerd voomamelyk uit hooi, strooi en haver. De Araeb vervangt de haver door garslde Ilaliaen door de vrucht van den St. .lans- broodman (Caroubicr)de Mexikacn door turksche tarwe, enz. De vooruitgang van den akkerbouw, die invoer in den landbouw van gewassen die aen onze voor ouders geheel en al onbekend waren de ontwikkeling der landbouwnyverheidslakkcn die een groot getal nieuwe spyzen ter onzer beschikking slclleu, hebben in de voeding der hocvcdieien eene gehecle omwen teling te weeg gebracht. Veel nnn beperkt in den keus der spyzen te geven aen hel vee, kan de land bouwer van onzen tyd, volgens hel doel dat hy zich voorstelt te bereiken, voortbrenging van vleesch, van melk, van vet, of van werk, de voedingstoffen kiezen die het best geëigend zyn voor deze verschil lende werkingen. De rationccle voeding, het is te zeggen de verstandige keus der voedingsloflen die hel best geschikt zyn voor de voortbrenging van werk als er sprack is van hel paerd van vleesch of melk als bet de koe geldt, is ontslaen uit de vcrecnigingcn der uilslagen in de praclyk verkregen met de procfor.dcrvindelyke opzoekingen die gcdacn worden en uitgacnde van de gegevens der naluer- leer. Men is er toegekomen de voedende gelykwaerdig- hoden vast te stellen van het dierenvoeder, hel is te zeggen, volgens de uitslagen van dnizende procfne mingen in pocdcrycn gcdacn, de hoeveelheden aen te duiden in gewicht van de verschillende spyzen die men met voordeel de eene in de plaols van de ande re kan stellen om hetzelfde doel te bereiken. De verstandige landbouwer of kweekcr het ft van dan af,in do voortbrenging van melk vleesch of werk der dieren van hunne bocrdcry verbeteringen kun nen verwczcnllyken, die dacrdoor aenzienlykc win sten hebben gegeven. De groole nyverheidscompagnieën die veel pooi den te voeden hebben, zyn de laetslen niet geweest om voordeel te trekken uit den vooruitgang der we tenschap. Zoo hebben wy gezien dat de Compagnie der Omuibussen van Londen, die allyd aen hare pacr- den kleine hoeveelheden turksche tarwe had gege ven, in 1869, byna geheel en al de haver door dit hoorn heelt vervangen. Do paerden der engclschc Compagnie der Omnibussen eten aldus sedert een achttal jaren turksche tarwe in placls van haver. Het voorbeeld der Engelschen is weldra gevolgd geworden door de gelykslachlige eompagnien van van Duilschland en Frankryk. Te Rerlyn, Leipzig, Dresden, enz., overal is bel ralioen haver van 7 lol 8 kilos, met hel grootste voordeel vervangen, zonder in iels nadeel te doen aen de kracht der paerden, door hoeveelheden turk sche tarwe, boonen en koeken. Geene enkele Com pagnie van omnibussen in Engeland, Dnitscliland en Frankryk geeft hare paerden meer dan 4 kilogr. ha ver de turksche tarwe, de erwten, de boonen en de koeken vormen hel toevoegsel dat gelyk siaet met liet vroeger ralioen van 7 tot 8 kilo haver. Sottegem, 12 september 1878. lieer Opsteller, Ik heb met zekere verwondering in uw laat ste nummers bemerkt, dal gij u de moeite geelt te antwoorden aan de onnoozele schooljongens die zich als correspondenten van 't Verbond uitgeven. Deze schijnen hunne eerste broek te willen afleggen.... Laat ze gewordenZij wor den hier hij den vinger gewezen en hun ge- zeever is waardig van het vuilbladje dat ze als ernstige mannen zou willen doen aannemen. Dat dit elders lukken kan, mogelijk... maar te Sottegem niet! Poogingen zijn er wel gedaan om 't Verbond fctfllift'njYffVtfli Ich'ii uWFV 'k'é'éren zfjln 't kantoor terugof... wordt er een ander ge bruik van gemaakt?Ik kan het niet zeg gen. Ik heb, met Bevegem kermis vele her bergen afgeloopcn en nergens heb ik het Fir- bond ontmoet. Ik heb zelfs in geen kantoor overblijfsels kunnen vinden. Antwoordt gij om onze partij dienstig te zijn? Van harte bedankt.Maar maakt uwe handen niet vuil, het is niet noodig. Gij kent liet spreekwoord: hoe meer men roert... hoe meer het stinkt... Wat de personnalileitcn betreft, eenieder weet waaraan zich houden. Leugen cn laster is geuzenlaal, laat ze zeggen. Ik weet wel dat het lastig is zijne vrienden te laten aanranden als men de handen vol heeft om die vuige lasteraars te verpletteren. Ja, liet valt lastig, als men van vreemde Fi nanciers spreekt, de hedendaagsche geschie denis van vreemde maar aardige financier die om zeep gaan niet op te werpen. Het schijnt dat de financier van Godveerde- gem alles afspiedt Hij zou geerne zeil instru menteren of zelve executeren. Oude ge woonten zijn kwaad om laten. Een ieder bemerkt dat de warmste vrien den, ja, zelfs deze die hier en elders te samen de kieslijsten, over weinige dagen, gingen uit schrijven niet meer te zien zijn. Zouden zij op jacht zijn... van eene financi eele zaak De zaak waarnemen dat kunnen de roofvo gels als de prooi ter neder ligt. liedden dat doen die vogels niet.... Foei! Ik heb met genoegen gelezen betgene schrijft over de jaarwedde van den school meester. Ware het aangenaam..., niet om aan liet Verbond te antwoorden, maar om de Bur gerij in te lichten, eenige mededeelingen te hebben over liet bestuur van onze verdienst - volle stadhuisheeren, gij kunt over mij beschik ken. Die heeren geven ÜE. gaarn alle inlichtin gen. Zietliier over kasseiwerken wat de waar heid is Er is geen vreemdeling die Sottegem doorwandelt, hoe vreemd... hoe dom hij zij... welke de werkingen, sedert eenige jaren, uil- gevoerd, niet bewondert. De Statiestraat, Nieuwstraat, Za\eltraat,Trap straat, St-Annaslraat, Kazernstraat, Kerkhof straat, enz. immers het grootste gedeelte van Sottegem is geniveleerd, gekasseid,van boord- steenen en waterafleidingen voorzien. St-Annaslraat en Kasernstraat zijn merke lijk verbreed, met nieuwe fraaie huizen be bouwd, waarom Omdat het Bestuur heeft weten bouwvallige huizen te koopen af te bre ken en den grond aan liet publiek af te slaan. Eene gemaakte groole waterkom (réservoir) en in 'l werk zijnde nieuwe pompen zullen eerstdags de wijk Bevegem tegen dorst en brand behoeden. Waar is de blinde die de vergroofing en de verfraaiing der merkt, door liet koopen en af breken van eene reeks huizen niet bewondert en goedkeurt De graaf Egmond zelf schijnt er te vrede over; zijn beeld komt'gunstiger voor en praalt nu beter in 't midden der plaats. En merkt wel op dat dit alles is geschied zonder een enkele centiem, ik zegge een enkele centiem meer, aan de Burgerij als belastingen te doen betalen cn zonder schulden te maken. Een schooljongen, door zijn papa bestemd om een kopstuk der geuzen te worden, is on langs ten stadhuize gaan vragen, wat het be stuur voor de Hoog- en Nedcrstraat, voorne mens was te doen, en hij heeft er gezien dat: 1° Bij beraming van 30 december 1867, (Waeremoes, burgemeester, De Lepeleer, sche pen, twee liberalen), de gekasseide baan van Sottegem naar Nederbrakel (waaronder de Hoogstraat en NederslraaU zonder eenige voorhelioudirig aan deo Staat is afgestaan. Dus zonder tusschenkomsl van den Staat mogen er geene de minste werkingen aan die straten verricht worden. 2° Dat hij beraming van 8 juni 1878, onze katholieke Baad de vraag gedaan heeft: A. Om onderaardschc goten te leggen van het hoogste punt der Hoogstraat tol beneden de Nederstraat. B. Om Nedcrstraat en Hoogstraat te herkas- seiden en ze op eene breedte te brengen van 8 en G meters in plaats van vier meters zoo als zy nu zyn. C. Om beide straten met boordsteenen te voorzien. Dit alles nog eens zonder opcenten te vragen. Meent gij dat die jonge geus dit heeft ver staan? Ik niet. Ten ware laster en leugen alrccdc zijne taal geworden ware, iieigcne, als men weel waar hij ter schoole gaat, niet zou verwonderen. Aanvaard.... A Het volledigste bewys dat onze liberale te genstrevers niets serieus tegen ons calholyk Gemeenlebesluer weien in te brengen, vinden wy in 't feit dat zy, om liet te bestryden, met zaken moeten voor den heitel komen die zy, sedert jaren, hebben doodgezaegd. Wy willen spreken van de opbouwing van 't Poslhülel aen de Hopmerkt. Omdat wy op die doodgezaegde zaek niet willen terugkeeren, roept 't Verbond uit dat wy zyne aenlygingen en beknibbelingen niet weten te wederleggen. Ach hecre indien wyons de moeite willen geven al dit dwaes gezeever over't Poslhólel op nieuw te wederleggen dan hoeven niet an ders te doen dan onze artikels te herdrukken die wy, in 1872, hebben afgekondigd en waer- op de slimmerikken uit 't Verbond van dien tyd, ons tot hiertoe eene antwoord zyn schul dig gebleven. Wederlegt ons schryven van 1872, Verbonds schryvelaers, komt met nieuwe argumenten voor den dag en dan zullen wy zien of ze eene antwoord waerd zyn. Maer op nieuw al uwen ouden en seder! lang doodgezaegde rimram wederleggen dat doen wy niet, om reden wy hierdoor nog eene grootere dwaesheid zouden begaen als den kwispel die legen een ovenmond om 't meest wil gapen. KIESLYSTEN. Verscheidene dag- cn weekbladen onzer denkwyze hebben aengekondigd dal, in uitvoe ring der wet van 26 augustus 1878, de recla- men legen de onwettige inschryvingen en weglatingen op straf van nietigheid moeten neder^ele^d .^orden^ter greflre der Provincie Is den 3 October en niet den 30 dal alle re viaan in zake van kieslysten ter greflie der pro vincie moeten nedergelegd wezen. De namen der persoonen welke hunne in- schryving vragen moeten te rekenen van 4 October gedurende 5 dagen openbaerlyk aen- geplakt biyven. Alle persoon, zyne burgerlyke cn politieke rechten genielende, mag in de betwistingen be- trekkclyk de kieslysten van het arrondisse ment, des kantons cn van de gemeente zyner woonstede lusschenkomeri. Deze lusschenkomst moet in vorm van re kwest de Bestendige Deputatie aengehoden en aen den belanghebbende en des noods aen den reklamereriden derden persoon, beteekend worden. Deze beteekening moet binnen de vyf dagen geschieden op straf van nietigheid. De nederlegging der tusschenkomsten moe ten niet op straf van nietigheid binnen deze vyf dagen ter greflie der provincie nederge legd worden. pastoor van Forest, een persoon in de kerk mishandeld te hebbeneen onbekende, niet de zoogezegde mishandelde diende eene klacht in bv liet parket en een onderzoek werd geo pend. Zaterdag heelt de korrektionneele rechtbank uitspraek in de zaek gednen en ten volle al de 'afl'e beschuldigingen vernietigd, tegen den pastoor van Forest door de liberale drukpers erspreid. Ziehier de feilen, zooals dezelve blyken uit het onderzoek en het verhoor der getuigen Eene godsdienstige plechtigheid werd to Forest gecelebreerd onder de leiding van den eerw. pastoor dier gemeente. Gedurende liet lezen van den Rozenkrans, bleef een persoon ieclit- slaen te midden der neergeknielde menigte. Verscheidene malen verzocht de pastoor hem, te knielen of te vertrekken, en eindelyk maekte liy eene beweging met de hand, om hem te loonen dat hy de groei», waerin hy zich be vond, moest verlaten. Heeft de pastoor gemel- den persoon met de hand aengeraekt? Mis schien, docli in alle geval zoo licht, dat de meeste getuigen liet niet bemerkt hebben. Na liet verhoor der getuigen heeft de verde diger van den eerw. heer pastoor klaerblykend bewezen dat de beschuldiging, slagen toege bracht te hebben, niet kan staende gehouden worden daerna heeft hy de tegenslrydigheid der getuigenissen doen uitschynen en getoond dat de persoon, welke men zegt mishandeld geweest te zyn, zich onder de leiding van den pastoor had "geplaetst en zich daerom aen zyne opmerkingen moest onderwerpen. Wat de zoo gezegde mishandelingen betreft, indien zy be wezen werden, betgene niet is, zou slechts de rederechter daerover moeten uitspraek doen. De rechtbank bevonden hebbende dat er geene rede tol vervolging bestond, heeft den eerw. heer pastoor van Forest zonder kosten vrygesproken. Eenige dagen geleden meldde de Eloile dal hel departement van oorlog eene klacht by de rechtbanken had ingediend, tegen eene maetsciiappy, gelast met leveringen voor het leger. De bedoelde maetsciiappy, zegt thans de Eloile, is de Sociélé des Hls militaires. Ziellier in welke omstandigheden de feilen zyn ont dekt, voor welke zy zal vervolgd worden. Onlangs kwam de militaire intendant in de magazyrien der maetsciiappy en vond twee werklieden bezig met gemeene en beschadigde dekens te stempelen. De stempel welke daer- toe gebruikt werd, ftas die der keurkommissie, welke den zeKen onder zegel ontvangt. De intendent vroeg aen de werklieden wat zy deden. Een hunner antwoordde, dat hy se dert vyftien jaren in den dienst der maetsciiap py was en allyd dien stempel alleen op de bed- dèlakens had gedrukt. Doch eenige dagen geleden had de toezichler der maetsciiappy bevolen, 1700 dekens van minder kwaliteit, en welke men onlangs ontvangen had, insgelyks te stempelen. Het parket heeft maendag een onderzoek ge daan in de bureelen der maetsciiappy en de stempels, een aental der gestempelde dekens, benevens de hoeken van den bestuurder in beslag genomen. SPOORWEGEN. Te rekenen van dynsdag 17 september zullen de volgende reizigerstreinen afgeschaft zyn 1" De expresstrein van 's zaterdags, vertrek kende van Brussel (Noord) naer Oostende, ten 4 uren namiddag 2° Dc expresstrein van zondags, vertrekken de van Brussel (Noord) naer Oostende ten 7 ure 10 min. 's morgends 3° De expresstrein van zondags, vertrekken de van Oostende naer Brussel (Noord) ten 8 uren 's avonds 4° De gewoone trein van zondags, vertrek kende, van Oostende naer Gent ten 6 uren 37 min. 's avonds 5° De expresstrein van 's maendags, ver trekkende van Oostende naer Brussel (Noord) ten 7 uren 45 min. 's morgends KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 9 september, machtigt M. Moèns, konservateur der hypothe ken te Uendermonde, zyn recht tot pensioen te doen gelden. KEMELYK NIEUWS. Men schry ft uil Ansegem dat Mevr. de mar kiezin van Gourtebourne, douairière van wylcn den burgemeester van Ansegem, getreden is in liet kloosler der Karmelietessen te Doornyk en hare eenige dochter in het kloosler der Re- demptoristinnen te Mechelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop heeft den eerw. Iieër Dc Ridder, onderpastoor te Balegem, benoemd als directeur van 't klooster van den H. Vin- centius te Deinze. De lieer Van Cnuwenberghe, prol. te Loke ren, is prolessor der latynsche lacl benoemd in college van Geeraerdsbergen hy wordt vervangen door den heer De Hooge, uit het seminarie. R EC IIT ERLYK K RON Y K De liberale dagbladen van Bergen en Door nyk beschuldigden onlangs den eerw. heer De Tentoonstelling-Wedstryd, van land- en hofbouwvoortbrengsels, fruiten cn sieraedplanten welke alhier zaterdag 14 dezer geopend is, is eene der merkweerdigste die ten aen de uitmuntende verzamelingen van allerhande land- en hofbouwvruchten, fruiten en siraedplanten te komen bezielden welke onder de Overdekte Botermerkt zyn tentoon gesteld. Wy mogen hen verzekeren dat zy zich de moeite eener reis naer onze stad met "zullen beklagen. De ingangprys is bepaeld, als volgt. Zondag 13 Sept., 25 cenlimen per persoon Maendag 16 id., 10 id id. In den nacht van zondag tot maendag 11., onze stad door eene hevige brandramp in op schudding gebracht geweest. De hofstede be woond door sieur Willem Van der Meerssché- Itaes, (1) gestaen in de Nieuwbeekstraet, ten gebuclite Schaerbeke, is met den ganschen in hoedel de prooi der vlammen geworden, 't Was rond een cn hall ure dat het stormgeluid ons de brandramp aenkondigde. Ons dapper vry- willig pompierskorps liet zich niet lang ver wachten, docli aen blusschien viel er schier niet te denken, in min dan eene uer bleven er nog slechts de. naekte muren over. Al wat onze moedige pompiers konden verrichten was de in nabylieid staende gebouwen en vooral de graen- en hooioppers van een gewisse ver nieling bevryden.Naeene uer moedige werking lukte men hier in. De wereldlyke en geeste- lyke overheden waren op 't tooneel der ramp tegenwoordig. Al de meubels, kleeding, inge- oogste vruchten, landbouwalm, benevens 3 koeien, twee runders en een vet verken zyn in den brand omgekomen. Het peerd is met vdfel moeite en gevaer gered geweest door sieur Jozef De Naeyer-Van der Heyden, koopman al hier. Alles, behalve eene party ingeoogst vlas ter waerde van fr. 1500, is verzekerd by de sociëteit Le Loyd Beige voor eene gezamenlyke waerde van 22,000 franks. Dees onheil wordt aen kwaedwilligheid toe geschrevenom rede de hoeve plotselings op dry verschillige punten te gelyk aen 't bran den was. beter gekend onder den (I) De vernielde hoeve i nacm van Tobiassenshof. In den zelfden nacht van zondag tot maendag hoorde sieur Leander Cardon, steenbakker te Haeltert, welke te Moorsel met eenige zyner gasten, in de hut eener bakkery, den nacht door bracht, eene woeste fyende naderen die vloe kend en lierend uitriep Nu zyn z'er aen de walen; wy zullen er kort spel meê maken enz.... Deze bende was samengesteld uit 20 ii 25 aerdewerkers aen den vzeren weg Antwer pen-Douai welke des zaterdags met de wael- sche ondernemers, by de betaling hunner dag huer, hadden rusie gekregen. Toen de bende genaderd was, ging Cardon naer liaer toe, zeggendeJongens, wy zyn geen walenwy zyn Vlamingen gelyk gy, die hier werken om nen stuiver te winnen \oor 't dagelyks brood. 't Is gelyk, riep men hem toe, ge moet er aen; 't zal uwen toergaen wezen.Onmiddelyk be gonnen de aerdewerkers met kareelsteenen le werpen die zy aen eenen in de pabyheidstaen- de oven opnamen. Cardon en zyne gasten poogden zich eenige oogenblikken te verdedi gen, doch zy moesten weldra de vlucht nemen. In de Vlucht viel één der steenbakkers en deze wierd zoodanig door de aerdewerkers gesla gen en gestampt dal zy hem voor dood lieten liggen. De genaemde Wellekens van Erembo- degem bekwam een wonde aen de linker slaep, aen de gevolgen der welke hy eenige uren later, om 2 uren 's namiddags, overleed. Men weet niet of liet slachtoffer een slag heeft he komen ol wel door een kareclsteen is getroll'en geweest. Slechts twee der daders zyn door de steenbakkers herkend geweest, en deze wer den, op bevel van 'i parket, onmiddelyk aenge- houden en naer onze stad gebracht, vanwaer zy des anderdags naer 'l gevang van Dender- monde zyn overgevoerd. By de kiezingen der leden onzer koop- liandelsrechtbank welke alhier donderdag jl. leden hebben plaets gehad, werden de vol gende heeren gekozen Hechters: MM. Van Varenbergh Frans, koop man in hoppe en Ringoir August, nyveraer. Dcehter-plaetsveivanger: M. Smits, Adriaen, nyveraer. In den nacht van maendag tot dynsdag zag de landbouwer Van Liedekerke le Meire, die zyn aerdappelveld aen 'i wachten was, twee kerels op zyn veld komen. Ten einde de patlatterdieven le verjagen, riep Van Liede kerke hen eenige woorden toe. Onmiddelyk ging een schol al cn Van Liedekerke bekwam eene wonde aen Y liootd die zyn leven in ge vaer brengt. De daders zyn onbekend. Naer het scliynt zouden het geene pattatter- dieven zyn die op den ongelukkigen Van Liede kerke hebben geschoten, maer wel twee pens jagers die m hem den persoon voorloopig met liet ambt van veldwachter bekleed, in afwach ting dat er een titularis door den heer Goever- neur benoemd worde, meenden te erkennen. Twee werklieden aen den yzerenweg zyn deze week verongelukt: de eene in de statie van Denderleeuw, de andere in de statie van Lede. Er ontbreken ons verdere inlich tingen. Den 25 september zal le Dendermonde de onthulling plaets hebben van het stanbeeld van den eerw. pater De Smet, verveerdigd door den beeldhouwer Fraikin. Te dier gele genheid zal de kantate van Tinei gedicht van professor Claeys, uitgevoerd worden, door meer dan 500 zangers der Katholyke Kringen van verschillende steden. - Op de veemarkt, welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 902 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen, per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-92 tol 1-10; stieren, fr. 0-72 tot 0-96 koeien en veerzen 0-72 tot 0-96. Het is pleizierig om zien te Brussel, hoe de paleizen der nieuwe ministers vol werklie den en kunstenaers zitten, om die woningen sierlyk en prinselyk te maken. Die geuzekes zyn voor den luxe,... ten onzen koste, wel te verstaen. De Chronique zegt dal erop dit oogenblik in het ministerie van binnenlandsche zaken eene groote uitdeeling van kruisen der Leo poldsorde wordt gereed gemaekt, die bestemd zouden zyn voor een aental burgemeesters van het land en voor eene menigte politieke man nen. Die slorlvlaeg purper lint zal waerschynlyk tydens de septemberfeesten losbersten. Alles doet veronderstellen, zegt gemeld blad- je, dat, na het ministerie van binnenlandsche zaken, datgene van openbaer onderwys zyne beurt zal hebben en dat, na de burgemeesters, ook de onderwyzers het kruis zullen bekomen. De policie van St-Gillis heeft eene bende ste niet meer dan 16 jaren oud is. Sederf eeni ge weken hadden de jonge misdadigers meer dan 60 diefstallen van allerlei aerd gepleegd. Onder de voorwerpen, welke zy gestolen heb ben, telt men 18 porte-monnaiès, pypen, ton- nekens met sardienen, kaazen, engelsclie be schuiten, in een woord, alles wat hun onder de handen viel. Volgens liet Fondsenblad zou M. Yisart, burgemeester van Brugge, van hooger hand, naer Brussel zyn ontboden, alwaer men hem zou verzocht hebben de zael der Halte te wei geren aen de inrichters van liet banket, dat op 22 dezer ter eere van M. Ruzette, den alge- stelden gouverneur, zal plaets hebben. M. Visart zou geantwoord hebben, dat hy de zael had toegestaen aen de geuzery, om de zegeprael van M. Boyaval te vieren, en hy het zelfde zou doen voor de katholieken. Daerop zou men M. Visart een somber tafe reel hebben geschetst van de wanorders, waer- loe de ontworpene betooging zou kunnen aen- leiding geven, en er zou hem gevraegd zyn ot hy de verantwoordelykheid daervan op zich durfde nemen. Indien wy goed ingelicht zyn, was het ant woord van den burgemeester van Brugge weer- dig van den eersten magistraet eener groote stad. Tot wanorde, zegde M. Visart, zal er van wege de catholyken geene aenleiding worden gegeven, daer sta ik borg voor; indien dus de orde gestoord wordt zal het door de geuzery zyn, die daerdoor toonen zal dat zy geene vreedzame betooging van hare tegenstrevers kan verdragen. In elk geval, voegde hy er by, zal ik, als burgemeester, tol handhaving dei- orde, handelen zooals het myn plicht van hoofd der policie vereischt. Deze krachtdadige houding van M. Visart verdient waerlyk den lol van alle ordenlelyke burgers en de geuzery is daerdoor voorop ver wittigd dat, indien zy zondag en acht dagen in Brugge de rust stoort, zy daervan de schuld niet op de catholyken zal kunnen leggen. Men schryft uit Antwerpen Woensdag voormiddag had er op den weg van het Kiel naer de stad een jammerlyk onge val plaets. De genaemde Lodewyk Verbanck, oud 60 jaer, rytuigverhuerder, wonende in de Schuitstraet, keerde met zyne vigilant van eene begrafenis terug, toen eensklaps het peerd weigerde verder te gaen. Verbanck legde de zweep op hel dier, doch zonder goeden uitslag. Het beest werd eindelyk woedend, sloeg met zyne acliterpoolen de vigilant aen stukken, sprong cp en néér, en dé ongelukkige Ver banck stortte van den bok op den grond. De man bleef bewusteloos liggen. Men bracht hem onmiddelyk naer liet gasthuis, alwaer hy eene uer later overleed. Eenige dagen geleden vermaeklen zich eenige knapen met steenen te werpen op het dak der statie te Hooi. Een werkman, de ge naemde C. Blom, berispte de knapen, doch dezen beleedigden hem. Blom, die een hunner Armand T..., oud 15 jaer, herkend had, be dreigde hem by zyn vader te gaen klagen over zyn slecht gedrag. Hy begaf zich inderdaed naer de woning van T..., doch de knaep liet er liem geen tyd toe: hy greep zyn mes en bracht er den ongelukkigen werkman dry steken meê toe. Het parket van Hooi heeft een onderzoek ingesteld. In den nacht van 4 tot 3 dezer waren twee onbekenden op een veld te Zandvoorde bezig met roode kooien te stelen, toen de veld wachter Baes hen betrapte. Hy werd door een der misdadigers met een mes aengevallen en by de keel gegrepen. De veldwachter worstelde zich los, waerop de twee dieven iu alleryl de vlucht namen. Teryvyl zy wegliepen losUede veldwachter een pistoolschot, zonder echter iemand te treffen. Maendag wachtte le Luik een werkman van Herstal, welke voor zynen paitoon een bankbiljet van 500 frank in de Bank had uitge wisseld. een rytuig van den tramway af, ten einde des le sneller met zyne kostbare vracht tehuis le zyn. Ongelukkig had hy den zak met geld op den grond gelegd, en wanneer de tram aenkwam, sprong hy in het rytuig zonder aen het geld te denken. Toen hy eenige oogen blikken later in alleryl van den tram atsteeg en naer de standplaels snelde, was het geld, zoo als men kan denken, reeds lang verdwenen. Zaterdag middag ontstond een lievige brand in de woning van den genaemden L. Warrant, te Habay-la-Neuve by Arlon. Het vuer deelde zich aen de naburige gebouwen meê en in min dan een uer tyds waren 47 huizen, met slioo gedekt, de prooi der vlammen geworden. Slechts weinige meubelen zyn uit de verbrande woningen kunnen gered worden. Om den brand te beperken, heeft men het dak van een huis moeten afrukkengelukkig veranderde de w ind van richting, en werden alzoo de laetste zeven huizen gered. Van de 47 vernielde wo ningen, welke byna allen door werklieden be woond waren, zyn er zes niet verzekerd. Dc brand schynt veroorzaekt te zyn door den slechten toestand eener oude schouw. De schade wordt op ongeveer 1200 frank per woning geschat. Woensdag wilde de dienstmeid van M. B... te Arlon, hel vuer aensteken hy middel van petrool. De kruik met petrool vatte vuer en deelde hetzelve meê aen de kleederen van liet onvoorzichtige meisje, dal erge brandwon den bekwam. De ongelukkige is donderdag overleden. Men kent liet treurig einde van zekeren lieer E. Ansiaux, die zoo ellendiglyk vermoord is le Solre-sur-Sambre, terwyl hy uit liet ry tuig stapte waer hy met vrienden in geze ten was. Eri 't is een \an die aerdige vrienden die hem de dolksleke gegeven heeft In een blad lezen wy alzoo Men moet ten anderen bemerken dat de doode, als de moord gebeurde, hem te mid- den van vrienden bevond die gelyk hy, deel mieken van het strydlusligsle gedeelte van de Liberale Associatie. De doodstnd van M. Ansiaux was kort, maer verschrikkelyk, zegt de Gazette-Progrès. Het leven en wilde niet wyken uit dit kloek en jong lichaem. Hy greep de personen die rond hem stonden en wrong ze op zyne koets gelyk rie ten. Hy schoorde hem, in afsohuwelyke zenuw krampen, en als hy den laetsten snik ging ge ven, schcot hy hem op, draeide vreeselyk zyne oogen, en sloeg, als eene laetste omhelzing, zyne armen rond den hals van eenen der om- staenders. Treurige dood, voorzeker. Maer nog treuri ger is 't, van te moeten zeggen dat dit arme schepsel gestorven is zonder biechten of be rechten en als een hond is in d'aerde gestopt anders gezeid, burgerlyk is begraven. Eerst eene moord, en toen eene burgerlyke Ali, wat zyn die menschen diepe te beklagen I De aendacht der politieke wereld is heden vooral gericht op Griekenland, wiens minister van oorlog al de verlofgangers van het leger heeft onder do wapens geroepen en welke maelregel, volgens een ministerieel blad, genomen is uit hoofde van ernstige redenen. Die tyding be vestigt de opmerkingen, welke wy eenige dagen geleden, maekten en het is zeker "dat, indien er te Konstantinopel geene wyziging komt in den diplomatischen toestand, daeruit militaire ver wikkelingen zullen ontslaen, die een konflikt schier onvermydelyk maken zullen. De Porte heeft dus nogmaels opofferingen le doen of zich gereed te maken tol een nieuwen oof-Iog, en het ottomansch ryk blykt heden wei nig in staet te zyn een nieuwen slryd aen te van gen. Dat de Porie verleden jaer den slryd aen- veerdde, was te begrypen, daer Rusland van lurkye koncessiën eischle, die door geen ryk kunnen toegestemd worden, alsvorens ganscb verslagen te zyn. Toen de sulian zich tegen de aenmatiging van Rusland verzette, werd hy daertoe niet enkel aengedreven door een gevoel van eigenweerde, maer ook had hy daertoe po litieke redenen, waervan de dwaling niet bewe zen was. Turkye stond inderdaed niet alleen om te denken, dat Europa, en Engeland in hel by- zonder, de internationale traktaten niet kon laten verscheuren, die ten pryze van zooveel bloed en schatten door de weslelyke volkeren zyn gekocht. Heden is liet bewezen dat noch Engeland, noch de andere mogendheden, hun geld of hunne soldaten hebben willen opofferen aen eene zaek, die zy als verloren beschouwden. Engeland vooral, heeft zyne voorzorgen geno men om zyne eigene belangen in Azië le vry- waren, en al wat er nog in Europisch-Turkye zal voorvallen, zal le Londen slechts akademische hinderpalen ontmoeten. Stofl'elyke hulp om den sultan zyne europische bezittingen le doen be houden, zal Engeland niet verleenen. Zou Turkye, dat reeds zooveel moeite heeft om den oproer in Bosnië en Herzegowina te be stryden, in geval van een oorlog met Grieken land, waerdoor al de kristene gewesten zouden in opstand komen, mogen hopen op eene tus schenkomsl van Europa Ja, Europa zou tvsschenkomen maer dit zou waerschynlyk zyn om le veakiaren dat die aenhoudende beroerten den algemeenen vrede in gevaer brengen, en ten einde dit te beletten er niets overblyft dan de verdeeling van Turkye. Die verdeeling is reeds gansch gedaen. 'Is Engeland niet meester in Kleiu-Azië Heeft Rusland Balum niet en het kunstgebied der Zwarle-Zee Is Ooslenryk niet in Bosnië, op den weg naer Salonika Is Ru- rnelië niet ingericht om eens aen Bulgarië te worden toegevoegd En wanneer al dien heb zucht voldaen zou zyn, wie zou er zich dan nog legen verzetten, dat Griekenland niet enkel de strook grond kneeg, die te Berlyn aen de Helle nen is toegestaen, maer ook den Epirus, Tlies- salië en Macedonië? Griekenland heeft er dus alle belang by, verwarring in hef oei le üren- gen cn Turkye moest ten yze elke rooei- lykheid verwvderd houden FRAIVKRYK. De Tablettes ni' .-tn dal de wensch (ot het verbannen der Je uit Frankryk, by stem-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2