Tombola van Aelst. Ztfet gy liet kunnen lyden dat uwe nood- lydewe medeburgers aldus verdru kt worden Zoudt gy willen zien dat een liberale arm- meester, eene arme lydende weduwe met barsche stem zou toesnauwen Uwe kinderen uit de calholyke school der St-Joorisstraet ver wijderen of van honger en gebrek kreveren Neen, burgers van Aelst, dat zoudt gy niet willen gedoogen, wy hebben er de overtuiging van.... Gy zoudt die handelwyze schandvlek ken en de liberalen die er zich zouden aen plichtigmaken, uit' t diepste uwer ziel verach ten Ehwel Medeburgers, indien gy dit niet ge doogen wil, indien gy dit onmenschelyk too- neel hier niet wil aenschouwen, belet dan door uwe stemming dat de liberhatery weder aen 't bestier onzer moederstad kome. Indien de liberhatery hier weer moest mees ter worden, iets wat onmogelijk is, zoo wy, calholyken, eendrachtig blyven, ge zoudt eens zien, Medeburgers, hoe dapper onze liberalen hunne makkers der groote steden in alles zou den naapen, en, gelyk zy, de armen, denoodly- dende weduwen en weezen verdrukken en fol teren. Maer, wy herhalen het, daer is geen gevaer voor. Want indien het liberael kliekske zich in 't strydperk durft vertoonen. mogen wy met zekerheid voorzeggen dat het, in 1878, nog eene fellere buize zal krygen dan in 1872, wanneer zy noglhans eene bewonderends- waerdige lengte van 222 meters had Dus, Medeb*rgers, blyven wy eendrachtig in den stryd tegen onze liberale vyanden en nooit zult gy hier moeten zien of gedoogen dat onze noodlydende medeburgers Jhier zullen verdrukt en gcpynigd worden, om hen de vry- heid van geweten te ontfutselen Stinkerke, de DENDERBODE laet u weten dat hy met u een particulier eiken te pellen heeft. Doch ge moet veertien dagen of dry weken wachten, manneke, en dan zal t eiken voor den heitel komen. VARIA. Zondag 11. hebben alhier de kiezingen plaets gehad voor de vernieuwing by de helft van den Werkrcch- tcrsracd des ressorts Aelst. Worden mol eenparigheid der stemmen gekozen Nyvcrhcidshoofden Werkende leden. MM. Van Gtjse- ghem-De Kegel, fabrikant in lynvvaed; Uinnaert I'oly- door, fabrikant in tabak. Placlsvervangcnd lid, M. Edward Van den Bossche, fabrikant in lynwaed. Ambachteis en werkliedenwerkend lid. M. Lityckx Jan, meestergast by den heer Borreman-Van Mclke- beke. Placlsvervangcnd 'id. M. Daeseleire August, mecster-loodgioter. Do liberalen hebben tegen deze kiczingen protest by de hoogere overheid aengcleekend omdat, zoo zy beweren, de kiezerslysten met parlydigheid zyn op gesteld geweest, Wy gelooven dat de hoogere Overheid met die liberale proteslatie eens hertclyk zal lachen. En hoe niet Die liberale slimmerikken komen nu nog tegen de opstelling der kicslyston protesteren wanneer reeds aen do hoofdman hunner party een arrest is beteckend geweest,'t welk vaststelt dat zy met hunne opmerkingen of reklamen betrekkelyk de kiezerslys ten twalf dagen zyn te laet gekomen Ach heere, wat sukkelaersKom, kom, laet ze nu maer loopen met hunne protestalie, se zullen er nen feilen hennen van dood doen, zegt men in plat aelstersch. Bkcuderliotle gy liegttiert meesier Eremen en BeenenEn waerom? Omdat wy in ons voorlaelsle nummer, sprekende over de afgezette liberale amb tenaren, geschreven hebben: dat de eene niet wierden hernoemd omdat men de liberale kliek wilde meten met de maet waermeê zy de eatho'y- ken des tyds hadde gemeten en de anderen wer- den afgesteld omdat zy zich hadden schuldig ge- maekt aen strafbaer plichtverzuim. Meester bedreigt ons dal hy eens wel zal doen nazien of de wel ons toelaet zulke dingen te schryven... Men zal dus onderzoeken of er hier geen slof in te vinden js om ons een proces aen te doen, en alzoo een deel var. de duizende franken terug te krygen lot de be taling derwelke 't Verbond en een ander drukperson- gediert wegens vuigen laster legen den lieer doktor Claus, door de rechtbank van Dendormonde, komt veroordeeld te worden. EhwelMeester, wy verklaren zonder vrees van uwo bedreiging, dat wy houden staen,zonder er eene letter van in te trekken, wat wy geschreven hebben, en dat wy bereid zyn te bewyzen dat zekere liberale ambtenaers voor strafbaer plichtverzuim wierden af gesteld.... En denkt niet, Meester, dat wy verre zul len moeten gaen zoeken naer onze bevvysstukken wy zullen maer slechts datgene moeten errinneren wat hier, in f871 en 1872, met zekere liberale arm- meester en armbezoeker is voorgevallen. Hebt gy dat beet, Meester 'I Stinkerke vracgt in 't Verbond of 't waer is dat er een deel der blcekery op den Dam door de stad, voor zeventig duizend francs is aengekocht In dien dat waer is, mag men zeggen, gaet ditzelfde Stinkerke voort, dal bet eene felle pollekkery is Wat 't Stinkerke met potlekkery beduiden wil, be- grypen wy niet we!.... Hy zou dienen te verklaren wat hy hièrmcö zeggen wil. Is het eene oneerlyke daed dat hy ons sledolyk Besluer ten laslo legt, of wat is 'l Wy zullen zien wat 't Stinkerke hierop gaet ant woorden,en,in afwachling.zullen wy hem zeggen dat als liet huidige catholyk llestuer eens zal aftreden men al de hewysslukken zal kunnen vinden die 'l ge bruik der siadsgclden ten volle zullen bewyzen. Ja, men zal er niet moeten naer zoeken en blyven naer zoeken, zonder hoop ze te kunuen viDden,gelyk naer dé mandalen op de welke, in 1856, de kosten der feesten van de inhuldiging des stnndsbeelds van Dirk Marlens zyn belaeld geweest.... Die feesten hebben aen do stad veertig duizend francs gekost en niet één mandaet is te vinden Wat zegt gy daervati, Stin kerke, \s dat niet aerdig en zeer aerdig?... Zeg ons eehs met wat naem gy die vcrdwyning der mandalen zoudt bestempelen indien zulks met een catholyk be stuer moest voorvallen,?.... Allons, manneke, een antwoord, maer ge zult wéér, volgens gewoonte den platzak spelen en zwy- gen dat ge zweet Men moet waerlyk denken dal de aclslenacrs een rommelzoo van dommcrikkcn zyn om hen pogen wys te maken dat wy de vermeerdering w elke op de pa tenten, geklasseerd volgens den tarief B, bestaligd wordt, aen ons catholyk sledclyk llestuer te danken hebben. Denkt, Meester Eremen en Beenen wellicht dal de aelstcnaers niet welen dat die gezegde vermeerde ring der patenten alleenlyk voortspruit uit de verhoo ging van rang, die voor onze stad, volgens de hol- landsche wet van1819, moest gebeuren van den oogenblik dal er bestaligd wierd dat onze bevolking de 20 duizend zielen overtrof. Nu, de laetsle volks- oplelling heeft bewezon dat onze stad omtrent de 22 duizend zielen, lelt en by gevolg zyn wy, voor wat de patenten van den tarief D alleen betreft, van den 4" rang naer den 3D overgegaen. Wy herhalen dus wat wy vroeger nog geschreven hebben, te weten dal men nen laffen logenaer, nen vuigen lasleraer moet zyn om de schuld der vermeerdering van zeke re. patenten aen ons catholyk stedelvk Bestuer dur ven ten laste te leggen Wv dagen 't Verbond uit ons te kunnen bewyzen dat wy oen de wacrheid te kort blyven. Wy verbin den ons hier honderd francs in de kas des Weldadig- heidsbufeéls te storten, indien men ons bewyzen kan dat wy in eenig punt betrelfende deze zaek niet de stipte waerheid vooruilzclten. Nog iets. Gy, meester, die zoo lammenieerl over de verhooging van zekere patenten, weet gy niet dat er een eenvoudig middel bestaet om ze wederom op bunnen ouden laks te doen vallen Dal er 5 a 600 gcmecnc laeggevallene liberale kliekjannen gelyk gy, 't Stinkerke cn meer ander libe rael rammenant met gansch hun huishouden, onze stad verlaten en de patenten zullen afslaen maer onze stad zal te zelfdcrtyd ook gezuiverd zyn van een raske dat hacr nooit anders dan lol oneer en schan de kan dienen. Begrepen, Jongen Een der grootste grieven die onze liberale kliek jannen tegen ons catholyk Gemcentebestuer inbren gen, is de vermeerdering onzer stedelyke schuld. Maer wie is de oorzaek dezer vermeerdering En wy antwoorden de afgekookte liberale regec- ring die hier, gedurende achttien jaren, op 't stad huis troonde. luderdaed, het is onbetwislbacr dat het grootste gedeelte der vermeerdering onzer stedelyke schuld voortspruit uit dc kasseiwerken die, sedert 10 jaren, op onze gehuchten Mvlboke en Schaerheke zyn ver richt geworden. Nu, indien het afgekookte liberael bestuer, gedu rende zyne heerscbappy van 18 jaren, dc gelden die het in roeien en wissen verknoeide met theaterspe len, goddelooze conferenciën, vogelpikkers cn meer andere dwacsheden te subsidieeren, aen kasseiwer ken op onze gehuchten Mylbckc en Schaerheke had besteed, dan zouden onze twee gehuchten van steen wegen voorzien geweest zyn. Dan zou bygevolg de huidige calholyke Regentie zich niet gedwongen ge zien hebben zich groote opofferingen te getroosten om onze medeburgers van Mylbeek en Schaerbeek uit den modderpoel te trekken, waerin de liberalen, ondanks de bitterste klachten, hen dieper en dieper lieten verzinken. Dc belangen onzer medeburgers van Mylbeek cn Schaerbeek wierden door de liberalen geslachtofferd zy dachten dat hel immers maer boeren waren. Nu, dit was eene ourcchtvcerdigheid die de libera len ten opzichten der bewooners onzer buitenwyken pleegden, en onze hedcndaegsche calholyke Rcgèntie heeft die onrechtveerdigheid ruimschoots hersteld. Mocht dieonrechlveerdighcid misschien, volgens dc liberalen, niet hersteld worden Moesten onze medeburgers van Mylbeek en Schaer beek misschien in 't modder blyven polsen Hadden zy nog niet lang genoeg als verslootelin- gen behandeld geweest?.... Betalen zy misschien de zelfde contributien niet als de bewooners der kuip van de stad Wy vragen het u, liberalen Ten bewyze van 't gene wy hier hooger vooruit- zetten, zulien wy aenhalen dal hel afgekookte libe rael Besluer, op 18 jaren, slechts 1800 franks, of 100 franks per jacr, aen nieuwe kasseiwerken op Myl beek en Schaerbeek heeft besteed, tcrwyl er, sedert deze laclste tien jaren, door onze calholyke Bege ring, eene som van meer dan 225,000 franks, zegge, twee honderd vjf-cn luimig dui/.eud francs aen bctacld is geweest. Wy zullen het juiste cyfer later mecdeelen. Indien de plaots ons niet ontbrak, zouden wy ons over deze zack wal breedvoeriger uitweiden,'doch hetgene wy schryven, zal genoegzaem zyn om aen onze medeburgers te doen begrypen dat het aen de onkunde van 'l afgekookte liberael Besluer is, dat wy de vermeerdering onzer stedelyke schuld te dan ken hebben. Dat is onbelwislbaerOverigens wy komen bier later op terug. En zulke onbekwame liberale bestuerders zou men hier, volgens Meester Eremen cn Beenen wéér moeten op 't stadhuis brengen!AMons done, jongen, meent ge misschien dal de Aelstenaers zoo dom zyn dan gy en uwe Socius '[Stinkerke?.... Kom maer'af met uwe liberale kandidaten in October aenstaende, ze zullen een buisje gepast worden, wees er zeker van, en 't zal gcene kleine zyn Nog een woordje ten slotte. De snullen die 't Ver bond aeneenknoeien zyn, reeds sedert weken, aen 't kraeien dal onze liberalen met de aenstaende ge- meenlekiezing zallen in 't strydperk treden. Wy verklaren hier dal dit wel het grootste plezier zal zyn dat zy ons cn onze party ooit zullen kunnen doen. Allyd kiezen en dit zonder stryd is in 'l geheel niet aengenaem. Een Iransch spreekwoord zegt immers A vaincre sans péril on triomphe sans gloire. Ge verslael, snullen, wy zouden zoo eens met zul- ken klank willen* zegepralen dat u, zoo niet voor altyd ten minste voor vela jaren, den lust zou ontno men worden opnieuw den stryd te durven wagen. Wy zullen u dus verwachten, heeren liberalen, op vastgesieldcn dag cn uer Maer in uwe pypen niet te biyven steken, zulde in 't strydperk moet gy u dees mael vertoonen, zoo niet zullen wy T recht hebben u lafaards, ellendige pochers te boeten KUNST EN LETTERNIEUWS. Dezer dagen hebben wy een exemplaer ont vangen van eene uitgave welke wy van harte welkom heelcn en volgaarne in de gunst onzer Jezers aenbevelen. Wy bedoelen het Lied van den Katholgken Schoolpenning, gedicht van den heer A. Siller, den ieverigen secretaris van dit verdienstelyk werk te Gent, en muziek van den jeugdigen doch reeds alom gunstig bekenden katholyken toonzetter, Edgar Tinei. Ilct gedicht, aen den heer W. Verspeyen opgedragen, is eene in vloeiende en inbeeld- ryke tael geschrevene hulde aen het schoone werk van den Schoolpenning en legt tevens duidelyk het doel uit van die nuttige inrichting. Het is ongetwyfeld waerdig van onze Vlaem- sche letterkunde en doet eer aen den schryver, die al de kracht en het vuer eener jeugdige en edelmoedige ziel in die vier inannelyke strolen heeft gegoten. Wy twyfelen geenszins of overal waer de Schoolpenning bloeit, zal dit lied spoedig ingang vinden en weldra volksgemeen worden. Ten einde des te zekerder dien uitslag te be komen, heelt de schryver het gelukkig denk beeld opgevat zich tot den talentvollen Edgar Tinei te wenden, die dan ook bereidwillig de vervaerdiging der muziek op zich heeft geno men. Reeds verscheide malen hebben wy dit lied liooren uitvoeren en wv bestatigen met genoegen dat liet volkomen geschikt is om, door eene groote massa stemmen gemakkelyk aangeleerd, by de uitvoering een tredenden indruk te maken. Katholieke kringen, muziekgenootschappen, patroonschappen en onderwysgestichten zullen ongelwyfeld dit schoone lied willen bezitten dat weldra hel sieraed zal uitmaken van hunne feeslen, prysdeelingen en andere plechtigheden waervan de muziek eene der onmisbare be- standdeelen is. Het Lied van den Katholyhen Schoolpenning is te verkrygen by de uitgevers S. Lehaert en C", Hoogpoort 52, die er het depot van bezitten, alsook by de byzonderste muziek- en boekhan- delaers, alwaêr het ten voordeele van den School/ieiming wordt verkocht ten pryze van Ir. 1-50, met de gewoone reductie voor de uit- verkoopers. Men wordt verzocht de aenvragen te doen vergezeld van hel bedrag in postzegels of mandaet. RECllTERLYK KRONYK. Dynsdag werden de genaemde Berger en zyne vrouw door de rechtbank van simpel po- licie te Brussel veroordeeld, ieder tot 7 dagen gevangenis en 25 frank boete, toen Berger eensklaps, in volle zitting, den policie-agent begon te belecdigen, welke proces-verbael te gen hem had opgemaekt. Aenstonds werd Ber ger terug op de bank der beschuldigden ge bracht, en voor beleediging tegen de policie veroordeeld tot eene gevangenis van eene maend en 26 frank boete. Bankroet en ontvreemdingen. Wy deelen hierna liet verhael meé van het huwelyk van den genaemden A. M.... gewezen wisselagent te Brussel, toen hy reeds voorloopig gevangen was, onder de beliclili- ging van simpele bankroet en zeven bedrieglyke ont vreemdingen. A M.is Donderdag voor de korrcklioncele recht bank van Brussel verschenen. De ontvreemdingen welke men hem ten laste legt, zyn byna allen in de zelfde omstandigheden gepleegd. De betichte had onder ander van verschillende personen 192 egypti- sche obligation- ontvangen, ten einde dezelve om te zetten Volgens M.... vcrklacrt, zou hy die stukken toevertrouwd hebben aen zekeren Weidner, welke op de Beurs spekuleerde. Zekeren dag verdween Weidner en tot nu toe heeft men zyn spoor met terug gevonden. N,... zou zich aldus, door dio verdwyning, in do onmogelykheid bevonden hebben do weerden aen hunnen eigeuaer terug ie bestellen. Onder® de getuigen, is er eene, welker verklaring dc toeschouwers diep heeft getroffen die getuige is eene jonge vrouw, welke aen den beschuldigde 31 ogyptische obligaliën had toevertrouwd, om dezelve om te zotten. Meer dan honderd mael, zegt zy, ben ik by M geweest, ten einde ntyne nieuwe obliga liën te bekomen, doch te vergeefs Eens dat ik ster ker aendrong dan vroeger, beloofde hy my dal ik den volgenden dag myne obligaliën zou omvangen. Dien dag echler, den dag voor zyne bankroet, vond hy nog een voorwendsel om my van 8 obligaliën der paryzer tramways te berooven. Hy wist dat die weerden gansch myne fortuin uitmackten en noglans heeft hy geen oogenblik goaerzcld my le bestelen. Ik ben ge heel ten onder gebracht; myn ongelukkige echtgenoot is er krankzinnig door geworden en in een geslicht opgesloten Ik zelf vrees voor myn versland.... M.... is voor ieder der zeven ontvreemdingen ver oordeeld voor vyf maenden gevangenis en voor ban kroet lot eene maend gevangenis. STERFGEVAL. De achtbare lieer Vanderdonckt, vertegen woordiger van 't arrondissement Audenaerde, en ouderdomsdeken der Volkskamer, is Dyns dag te Cruyshautem, in eenen gevorderden ouderdom, godvruchtiglyk overleden. De eer zame overledene heeft het arrondissement Audenaerde meer dan 1/4 eeuw in de Kamer vertegenwoordigd zes maenden geleden vier de hy zynen jubilé van 25 jaren Volksvertegen woordiger. De plechtige begravenis heeft, vry- dag om 3 uren, te Cruyshautem plaets gehad. R. I. P. KIEZERSLYSTEN. Dc persoonen tot de catholyke denkwyze toebehoorende, welke eene reklaem tegen Kunne inschryving op de kiezerslysten hebben ontvangen, wor den verzooht dezelve te behandigen ten Bureele van den DENDERBODE. Tentoonstel ling-Wedstryd van land- en hofbouwvoortbrengsels, fruiten en sieraedplanten De Landbouwtentoonstelling welke hier ter slede door do zorgen des Vryen li rings De Vereenigde Landbouwers heeft plaets gehad, overtreft wel al hetgeen men tol heden, in welke landbouwsektie on zer Provincie ook, ooit onder de oogen heeft gehad In de afdeeliug der Iruiten hebben wy een menig- tal ooftkundigen uren lang de ryke verzamelingen van Peeren en Appels zien onderzoeken, en hunne verwondering hooren uitdrukken. De Jury beeft zich verplicht govonden byzondere meldingen loe tc wy- zen. De sektie van Moeshofvruchten bevatte insgelyks de schoonste en volledigste verzamelingen, wacron- der koolljens pronkten wier oplichting de spier krachten des arms fel deed ontwikkelen. Onze hove niers hebben alhier hunne goede faetn overheerlyk weten le bevestigen. Onder de Veldvruchten bewonderde men verschil lende beste soorten Tanve, Masteluin, Koorn, Haver en Gerst, lang fynbairig Vlas, overheerlyke collec tion Aardappels, 't puik van Betteravcn, groot gcbla- derden iulandscheri Tabak, en welbevruchte staken Hop, wier koppen hel dak der Overdekte Merkt be reikten. De schoone Troféën, de koslelyke Siracdplanlen, de bloementuil uit prachtige Begonias cn ryken Co- leussen samengesteld, gaven aen dit alles eenen zoo bekoorlyken oogslag dat de bezoekers als wederge- houden wierden om deze zoo aentrekkelvke plaets te verlaten. De tentoongestelde lapylcn, uit allerlei onbruik bare afvallen van planten samengevlochten, getuigen genoegzaem over de schranderheid welke de heer Raymond Staes van Dendermonde in zyn vak weet toe te passen. De poogingen onzer Vereenigde Landbouwers zyn dus ten vollen bekroond, ook twyfelen wy met of deze heeren zullen ons jacrlyks met iets dergelyks welen le verrassen. Wy moeten dus onzen dank zeggen aen de heeren Voorzitter, Baron Dethunc,en Ondervoorzitter, Monfils, onder wiens geleide onze Overdekte Merkt In zulk prachtig vredelievend strydperk herschapen wierd- Onze lofbeiuigingen insgelyks aen de heeren Ed ward Van Cleemputte,Felix Bethune, D'Houdt, Leon Van den Heinle en Achilles Eeman, welke als kommissaris- sarissen hunne taek met den grootslen lever en bes ten omgang vervuld hebben. Zielhier de namen der overwinnaersinde verschil lende afdcelingen EERSTE AFDEEL1NG: Veldvruchten. Eerste uedstiyd. i® Prys. M. Achilles Eeman. Tweede wedstrijd.— 1® Prys. M. l'elix De Wolf. 2e M. Achilles Eeman. Derde wedstrijd. i® Prys. M. Achilles Eeman. 2® M. Bernard Buekens. Vierde wedslryd. 1® Prys. M. Frans Coppons. 2° M. Bernard Buekens. Vyfde wedstrijd. ic Prys. M. Roggeman, (Eron- degem) 2® M. Van de Velde Ch. (Nieuwerkerken.) Zesde wedslryd. lc Prys. M. Jan Kiekens. 2® M. Van Geem Ghislain. Zevende wedstrijd— ri'rys. M. Van den Hende Leo. 2® M. Roggeman, (Eron- degem Achtste wedstrijd f° Prys. M. Singelyn, (Erembo- degem.) 2e M. Achilles Eeman. Negendewedslryd 1° Prys. M. Van Mol Ph. Fr. 2C M. P.VanderMeersche Tiende wedslryd. lc Prys. M. Guillaume Van Mol. 2° M. Louis Üuintyn. Elfde wedslryd. I® Prys. M. Leo De Nil, (Nieu werkerken.) 2e M. P. Minaert. Twalfde wedstiyd le Prys. M. P. Van der Meersch 2® n M. Leirens-Eliaert. Dertiende wedst. le Prys. M. Bernard Buekens. 2® M. Van Caekenbergh. TWEEDE AFDEEL1NG. Moeshofvruchten. Eerste wedslryd 1° Prys. M. Baron Paul Bethune 2' M. Monfils. 3® M. Van derMeerschcP. Tweede wedslryd 1° Prys. M. Podevyn Petrus. 2' M. VanderMeerscheP. Derde wedstrijd. 1® Prys. M. Buekens-Van Mol. 2® M. folienier Karei. Vierde wedslryd. 1® Prys. M. Van derMeersche P. 2® M. Quintyn Louis. Vyfde wedstrijd. I® Prys. M. Coppèns Frans. 2° M. Scheerlinkx, Mylb. Zesde wedslryd. t® Prys. M. Van Mol Philip Fr. Zevende wedslryd le Prys. M. Polydoor Minnaert. 2® M Louis Verbrugghen Achtste wedslryd. lr Prys. M. Philip Fr. Van Mol. Een Zilveren Eermetacl is door de Jury gegund aen j M. Raimond Staes van Dendermonde, voor nyverheids- benuttiging van Strooi en waerdelooze afvallen van j hof- en Oudbouw. DERDE AFDEELING. Fruit. Eerste wedslryd. l' Prvs. M Baron Paul Bélhune 2® M Monfils. 3® e Mm- Van Wambekc. N. B. Eervolle melding aen den heer Judocus De Cock. Een Zilveren Eermetael, voor eene verzame ling Peeren buiten wedslryd, van don heer Michel Hellinckx, boomkwecker le Aelst. Tweede wedslryd. I® Prys. M. Van Mol Guillaume. 2® M. Felix De Vriendl, Lede. N. B. Eervolle Melding aen Jufv- Francisca Podevyn. Derde wedstrijd. 1° Prys. M. Louis Verbrugghen. 2° M. Léon Van den llende Vierdewedstryd l'Prys. M. Verbrugghen,uolaris 2® M. Roggeman Ferd. Een Bronzen Eermelael werd aen den heer Min naert P. uitsluitelyk voor zyne Meloenen toegekend VIERDE AFDEELING. Sieraedplanten. 1® Prys. M Moens. notaris, te Lede. in. iienens, aüisi. 3® M. Dc Clippelc, Arrondissements-kommiss. 4* M. Baron Bethune 5® M. Van Wambekc, Burgemeester. 6® M. Caniille De Schnepdryver. Medegedeeld Winnende nummers. 14 1393 3671 5572 7953 9798 74 1451 3689 5689 7936 9818 82 1441 3712 5705 7954 9836 104 1442 3797 5714 7963 9886 107 1507 3821 5753 7968 9912 108 1532 5857 5860 7982 9924 117 J581 5858 5899 8002 9926 133 1611 3866 5906 8016 9939 139 1621 3899 5952 8063 9955 152 1689 3929 5985 8091 9964 171 1702 5978 6093 8575 9985 174 1717 4041 6094 8385 9995 198 1762 4059 6114 8434 10000 200 1767 4078 6157 8436 10015 207 1818 4085 6182 8494 10029 209 •1862 4095 6233 8539 10032 217 1864 4114 6501 8545 10041 252 1998 4157 6320 8618 10031 255 2018 4209 6409 8620 10061 267 2033 4265 6417 8818 10076 292 2061 4559 6466 8901 10154- 306 2086 4568 6510 8958 10145 316 2158 4414 6563 8974 10159 363 2170 4451 6566 8982 10254 591 2183 4491 6587 8987 10277 412 2184 4495 6589 9008 10349 422 2205 4510 6603 9030 10358 565 2225 4555 6616 9056 10387 571 2245 4547 6634 9064 10397 575 2319 4393 6635 9090 10436 579 2440 4598 6667 9092 10445 629 2462 4636 6686 9100 10450 644 2499 4637 6699 9153 10470 662 2564 4692 6707 9202 10500 678 2631 4772 6715 9203 10381 689 2657 4798 6766 9228 10585 696 2673 4831 6916 9266 10592 732 2697 4846 7102 9300 10662 750 2764 4852 7116 9503 10720 820 2817 4880 7210 9394 10771 849 2852 4934 7217 9506 10859 865 2862 4974 7255 9529 10893 867 2879 4989 7258 9561 10905 935 2951 5018 7242 9565 10942 942 2976 5036 7274 9381 10983 994 5051 5045 7286 9603 11013 1004 3115 5051 7294 9605 11016 1049 5174 5057 7513 9606 11025 1053 5247 5064 7591 9610 11042 1061 5300 5137 7455 9653 11030 1064 3408 5198 75 i 2 9642 11059 1091 3412 5209 7545 9674 11078 1111 5417 5318 7554 9677 11101 1154 3509 53ö2 7565 9683 11105 1158 5541 5342 7610 9695 11127 1169 5599 5460 7685 9715 11156 1184 3608 5488 7695 9739 11144 1215 5623 5507 7702 9755 1565 3657 3513 7778 9770 1566 3661 5530 7812 9792 1376 3670 5541 7838 9797 Bill. De voorwerpen mogen le rekenen van lieden tot 1 October aenstaende, des Maendags, Donderdags namiddag en des Za terdags voormiddag weggehaeld worden. De feesten van Dendermonde zullen al lerprachtigst zyn. De toebereidsels welke er gemaekt worden, overtreffen aller verwach ting. De ommeganck belooft voortreffelyk te zullen zyn. Een blad van Dendermonde zegt over het beroemde Ros-Bayaerd a Het Ros-Bayaerd, het prachtige en alom- vermaerde Ros, welks geschiedenis opklimt tot de eeuw van Karel-de-Groote, toen Den dermonde nog maer Dordoen heette, is ook volkomen in goeden staet gebracht en ryk ge kleed de kop, die van 't jaer 1408 dagteekent, prykt fierder dan ooit op den reusachtigen romp. Het is 28 jaer geleden dat het Ros de straten van Dendermonde doortrok, en wie weet ol het ook de eenigste mael niet zal zyn, dat ons tegenwoordig geslacht de voldoening zal hebben, op zyne beurt dit ontzettend ge- vaerte te mogen bewonderen. 's Maendags wordt het beeld van pater De Smet, het werk van Fraikin, onthuld. Dit standbeeld zal zich majestatisch verhellen voor de hoofdkerk van Dendermonde. De onthulling zal met gansch byzondere plechtigheid gepaerd gaen. Wy heb ben reeds gesproken van de kantate, welke te dezer gelegenheid zal worden uitgevoerd door meer dan 600 mans-en damesstemmen. De repetitiën der kantate, met inleiding en accom pagnement van symphonie, worden ook vlylig doorgezet onder 't bestuer van den komponist, M. Edgar Tinei zelve, ter groote zael van het stadhuis. Woensdag namiddag, ten 1 uer, werd in de trouwzael van het stadhuis te Brussel een huwelyk gevierd, zooals men misschien er nog nooit een gezien heeft. De bruidegom, de ge naemde M..., wisselagent, thans voorloopig gevangen en beschuldigd van schriftverval- sching, werd, vergezeld door een onderofficier der gendarmerie in burgerkleeding, in een eenvoudig rytuig naer het stadhuis gebracht, alwaer de bruid en twee dames harer familie zyne aenkomst afwachtten. Slechts weinige toeschouwers en de vier getuigen, genomen onder de bedienden van het gemeentebestuer, woonden de treurige plechtigheid hy. Na het sluiten van hun huwelyk, omhelsden de nieuwe echtgenooten zich al weenende, en de bruide gom werd terug naer de gevangenis gebracht. Op de veemarkt, welke vrydag te Brussel gehouden werd, waren 1077 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen, per kilogram op voel, zyn ossen, fr. 0-92 lot 1-10 stieren, n 101 °"96 koe'ert en veerzen 0-72 tot 0-96. Verleden zondag kwam een welgekleed lieer uit liet Café Riche te Brussel, en bleef eenige oogenblikken voor de vitrien van een lotograef staen. Weldra naderde een niet min der welgekleede heer, die de hand legde op den schouder van den eerste, en dezen ver zocht hem naer liet policie-bureel te verge zellen. De aengesprokene scheen een weinig ont steld over dit zonderling verzoek en zou waer- schynlyk geweigerd hebben, toen hy bemerkte dat zyn tegenspreker niet alleen was. Hy volgde hem dus gewillig naer hel policie-bureel, al waer een lang onderzoek plaets had, en na hetwelk de aengehoudene naer de gevangenis dei' Kleine Karmelieten gebracht werd. De gevangene is, naer het schynt, zekere Iransclie advokaet, van zyn ambt onthe ven, en welke voor hoogdringende redenen, uit Frankryk was gevlucht en sedert eenigen tyd le Londen verbleef. In deze stad zou zekere graef B. dezellde persoon, welke V..„ le Brussel heeft doen aenliouden, aen dezen voor een zeker gebruik, ongeveer 26,000 fr. toever trouwd hebben. V.... inliet bezit dier som, haestte zich met eene vrouw, met welke hy betrekkingen onderhield, naer Brussel te vluch ten. Volgens V. verklaert, zou zyne gezellin hem verlaten hebben en met het geld naer Duitschland zyn vertrokken. Toen men hem aenhield, bezat V.... nog slechts J000 frank, die hy aen den policie-kommissaris heeft over handigd. De policie zette, ondanks de verklaringen van V.., hare opzoekingen voort naer de vrouw, met welke V. gelogeerd luid in een hotel der hoofslad. Alle pogingen echter om haer spoor terug le vinden, hieven vruchteloos, en men wanhoopte haer te ontdekken, toen zy zelve woensdag morgend naer't hotel terugkwam, alwaer zy dacht V... te zullen vinden. Zy werd aenstonds aengehouden en naer den 'onder zoeksrechter gebracht, aen wien zy verklaerde dat zy 10,000 fr. van V... had ontvangen, doch dat deze haer zorgvuldig had verzwegen, waer liy dit geld had gehaeld. Men schryfi ons uit Mechelen Inden morgend van 16 dezer werd alhier eene slraet iu rep en roer gezet, door eene moordpoging, gepleegd op den genaemden P. L..., herbergier. L..., had een werkman weg gezonden, die by liern inwoonde, en deze laet sle, ten einde zich te wreken, had den herber gier een messteek toegebracht in de linkerzyde. De dader werd onmiddelyk aengehouden de wonde van L..., is niet gevaerlyk. Men schryft uit Antwerpen Eene herberg der Kloosterstraet was woens dag avond, omtrent 9 ure, hel tooneel van eene erge misdaed. De genaemde Anna Cornelia C.., welke op eene kamer in gemelde herberg woont, leelt gescheiden van haren echtgenoot en had betrekkingen aengeknoopt met eenen daglooner, P.... genaemd. Anna C... was gis teren avond in de herberg, toen P..., daer ins gelyks binnen kwam. Zonder een woord te spreken ging hy naer Anna C..., gebaerde haer te omhelzen, doch bracht haer integendeel twee messteken toe, een in den hals, naby de keel en een andere in den rug. Een pynlyke kreet ontsnapte liet slachtoffer. Ik hen ge wond Ik ben gewond riep zy, en terwyl men haer ter hulp kwam, nam P..!, de vlucht. Na ter plaetse verzorgd te zyn, is Anna C..., naer het gasthuis gebracht. Hare wonden zyn met gevaerlyk. Wat P..., betreft, al de opzoe kingen, door de policie gedaen om hem in han den le krygen, zyn vruchteloos gebleven. Men denkt dat hy de stad verlaten heeft. Dat men de eerlykste persoon der wereld kan zyn en toch de horlogie van een wandelaer stelen, toont het voorbeeld eener jonge vrouw te Luik, welke eene openbare verkooping had bygewoondenzich uit hel gedrang verwyderde. Zy was reeds eenige straten ver, toen zy be merkte dat zy gewerkt had als een pick-pocket aen de speld van haren sjal was eene gouden horlogie en ketting blyven hangen. De eerlyke vrouw keerde spoedig naer de verkoopzael terug, en vond er gelukkig den eigenaer der zoo zonderling gestolen voorwerpen weêr. Maendag namiddag had een jammerlyk ongeluk plaets in eene koolmyn te Luik. Een jonge arbeider, H. Gonissen, leidde een peerd, aen een waggon ingespannen, in een der gaen- deryen der koolmyn, toen hy ongelukkig onder de voelen van hel peerd viel en door den wag gon werd verpletterd. Toen men den ongeluk- kigen knaep opnam, was hy reeds een lyk. Gedurende den nacht van maendag tot dynsdag heelt de policie van Luik op den hoek der rue (le la Station d'Ans het lyk gevonden van den genaemden G. Nossent, bediende by het bestuer der douanen te Luik. Men heeft op het lyk eene diepe wonde bestaligd, welke by middel van een geweerschot is toegebracht. Twee personen zyn aengehouden. Te Pervyse by Brugge is een dezer laetste nachten, ten nadeele van een landbouwer, een peerd en eenen muilezel gestolen. De dieven zyn onbekend. Verleden zaterdag is te Waesmunster een huis en scliuer met gansch den inhoud door een brand vernield. De oogst en meubelen wa ren alleen verzekerd. Zondag avond zyn onbekende kwaeddoe- ners in de woning gedrongen van den land- houwer D. Vercruysse, te Munte, en hebben er eene som 1100 frank gestolen. Het dagblad la Feuille d'Oslende verneemt uit goede bron dat een persoon van Brussel aen het gemeente-bestuer van Oostende heeft aengeboden de pacht van het spel voor het vol gende seizoen over te nemen voor zestig dui zend frank, en indien een zael meer ter be schikking gesteld wordt der spelers, die een salon réservé vragen, voor vyf-en-zeventig dui zend frank Dynsdag heeft men te Mainvault in eene gracht, langsheen den steenweg liet lyk ge vonden van een koopman in vee. Eenige stap pen verder lagen zyn rytuig en zyn peerd op den grond omgeworpen. Op 't Kerkhof. Men weet dat het libe- ralismus geen verschil op onze kerkhoven wil, dat al de dooden, welke zy ook zyn, nevens elkander in denzelfden grond moeten gegraven worden. M. Bara heeft nogtans r.u weer geloond dat hy slechts princiepen heeft, voor zooveel die zyne tegenparty beleedigen en hinderen. Te Marcq, in Heneganw, vermoordde een broeder, eenigen tyd geleden, zyne zuster de moordenaer hing zich naest liet lyk der zuster op. De kerk kon dien zelfmoordenaer niet op het

De Denderbode | 1878 | | pagina 2