De overdekte Botermerkl. Samenspraek. JAEHMEBKT VAN S. MAIfTIXUS. Onze Stedeiyke Haed heeft, in zyne zitting van 7 Octo ber jl., besloten dat onze Jaermerkt gezegd van St. Ulartinus, dees jaer zal ge houden worden, den zater dag vóór den feestdag van onzen Stailspatroon, zij dus den 9 november aenslaende. Indien deze verandering de gewenschte uitslagen op levert, dan zal onze Sint- Si arlinus-Jaermerkt altyd op eenen Zaterdag gehouden worden. Bezondere plakbrieven zullen, als naer gewoonte, de Jaermerkt aen kondigen. Men gelieve het ruehl- baer te maken. ren tot godverloochenaers, tot verdorvene gemeene kerels te vormen. Neen, neen, dat willen zy niet, en daerom zullen zy de liberale kandidaten, indien de kliek den stryd durft wagen, met zulken feilen archhh!kadééééèéé!naer den weerlicht zenden dat het wyd en breed wéér klinken zal. Wy hebben beurtelings de afbraek onzer ka- zern en den afstand van grond voor 't Posthö- tel behandeld, heden gaen wy, volgens belofte, de zaek der overdekte Botermerkt, bespreken, en op de ontegensprekelykste wyze toonen,dat hare oprichting verre van eene geldverspilling te wezen, integendeel eene nuttige uitgave voordeelig aen stadsfinanciën en ook aen onze neeringdoende medeburgers mag geheeten worden. Luistert Het is eene onbetwistbare zaek dat de wekelyksche merkten in de meeste onzer Belgische steden, door zekere oorzaken te lang om te verhalen, veel van hare belang- rykheid hebben verloren. Onze wekelyksche merkt, alhoewel min of meer kwynend, bleef toch hare aloude faem behouden en mocht altyd als een der belangryksle des lands aenschouwd worden. Onze catholyke Regering vooral met de be langen onzer neeringdoende medeburgers be zorgd, begreep dat er onmiddelyk middels moesten aengewend worden, om onze weke lyksche merkt herop te beuren of nog meer belangrykheid by te zetten en aldus het verval tegen te werken dat men begon te bestatigen. Onder de middels welke voorgesteld werden, nam men dezen aen onze wekelyksche Boter merkt, door meer gemak aen verkoopers en koopers te verschaffen, te doen ontwikkelen. Wat kon men, onder dit opzicht, beter doen dan ze overdekken om alzoo de belanghebben den des zomers tegen de brandende zonnestra len te beschermen en des winters van regen en sneeuw te bevryden. Zoohaesl dit ontwerp door onze medebur gers gekend was, was iedereen, zoowel libe ralen als calholyken, het eens om dit gedacht goed te keuren. Alleen eenige liberale dom merikken in wiens oogen het huidige catholyk Bestuer niets goeds kan verrichten, keurden het af. De overdekte Botermerkt was eindelyk vol trokken, en de overgroote meerderheid onzer bevolking was fier, hier in onze stad, een mo nument aen te treffen dat ons door vele steden zou beneden worden. De liberale beknibbelaers konden tegen de eigenlyke opbouwing der overdekte Boter merkt niets inbrengen ze zouden zich al te belachelyk gemaekt hebben, moesten zy laten hooren dat het een kemel was die men had opgericht.... Zy begonnen dan over de dakken te kraeien dat het eene kolossale geldverspil ling was, daer de Botermerkt nooit genoeg intrest aen de stad zou opbreugen voor de som die men er aen verteerd heeft, noch ge- noegzaem voordeel aen onze neeringdoeners verschaffen om deze uitgave te billyken. Dit is 't liedeke dat de liberale schryvelaers nu heden ook zingen en waermêe zy deAelste- naers meenen naer hunnen kant over te kry- gen. Nu, wy antwoorden dat de overdekte merkt verre is van eene geldverspilling te zyn, daer zy niet alleen de inkomsten die de stad van de Botermerkt ontvangt, heeft doen verhoogen, maer tevens onze wekelyksche merkt heeft lieropgebeurd en aldus aen onze neering doende burgery een merkelyk voordeel wordt bygebraclit. Dit willen wy hier met cyfers op de onte gensprekelykste wyze kortbondiglyk bewyzen. Let op, geëerde medeburgers In 1874, toen de overdekte Botermerkt nog niet beslondt werden gedurend gansch 't jaer 555,600 kos boter in onze stad verkocht of ge leverd. In 1877, toen de overdekte Bo termerkt was opgericht, werden er gedurende gansch 't jaer625,750 k°' boter naer hier gebracht. cn kanonnen die de liberalen in 'i hoofd hebben en zy zullen tot stand brengen, niet ons bloed en geld zullen moeten betalen Frans. Lael ze maer doen, vriend, de menschen zullen des te beter begrypen dal men geene grootere dwacsheid kan doen, dan 't bestuer zoo van Stael als van Gemeente in de handen der liberale volkspluimers en uitzuigers te stellen Juek. Waerheid! waerheid M vriend!.. Maer 5 propos van fort en kazera, men heeft my daer eene schoone antwoord verhaeld die 'l Schapendryverke op zyne ronde met de petitie voor de kazern gekregen heeft. Frans. Verhaelt my dat eens.... allons! allonsü Jack. 'k Zal u dat zoo kort mogelyk vertellen. Luistert't Schaependryverke, kwam by Den persoon binnen en verzocht hem zyne petitie voor de kazern te tecken. De man vroeg hem of zynen gebuer ge- leekend had. Neen, antwoordde 't Shaependryverkc, ik heb er niet geweest. Ehwel, gact eerst hier nevens en als ze daer op uwe petitie teekenen, dan leeken ik ookMaer, zeg eens jongen, ging de man voort, zou het niet beter zyn eens met eene andere petitie rond te gaen. Zoude gy niet goedvin den eene petitie tot de liberale fabrikanten te richten, om hen te verzoeken aen hunne meestergasten te verbieden nog winkel te houden en ook hunnen bazar op de Vaert te sluiten Dat zo aen hunne meestergasten eenen behoorlyken loon geven, gelyk M. Lcircus-Eliacrt hot doet, dan zullen hunne mees tergasten geene winkels moeten houden waer hunne gasten, uit vrees van die kleine bazen in den weg te loopen, alles moeten gaen koopen wat zy in een grondig jaer noodig hebben. G'houdt gy l'huis ook winkel; in den lyd, hadden er uwe ouders volk in van den morgend lot den avond, en wal is 't gewor den?.... G'hebt byna niets meer te doen En 't Schaependryverke antwoordde dat het eene onbe twistbare waerheid was-, dal het ongehoord was!... Frans. Dat was eens wel getappeerdDal moest 't Schapendryverke zeker niet al te wel gaen dit te moeten bekennen.... Maer wat is 't De ge kende waerheid ontkennen is hoogst moeilyk bezon- derlyk als men overtuigd is dat, sedert de liberale fabrikanten aen hunne meestergasten hebben toege laten winkel te houden en zy zeiven nen bazar heb ben geopend, waer alles aen zulke verminderden prys wordt verkocht dat er geene concurrentie meer mogelyk is, er een strop aen de keel van velen onzer groote en kleine winkeliers is.gedaen. Men zegt dat de liberale fabrikanten daer geen dem aen winnen,nu voor heden wil ik hier niet in treden, maer ik zal bewyzen,gelyk 2 en 3—5 maekt, dat het enkel is om er voordcel uit te trekken dat ze dien bazar hebben ingericht. Jack. En die liberale heeren die onze neering doende medeburgers zooniet ruineren dan toch ten minste eene groote schade toebrengen durven dan aen hunne slachtoffers nog komen vragen om voor hen te stemmen Frans. Ja, voor hen te stemmen en als ze zouden gekozen zjd, de winkeliers nog dieper in den marmiet duwen Dat ze handelen gelyk M. Lcireiis en andere catholyke fabrikanten, maer hola kadééé voor 't vel en voor 't smeer lekt de kat den kandelecrFransAh! ziedaer is Pieter Verschil in meer, voor 4877 72,150 k°' Voor 4878, bestaligt men voor de 6 eerste maenden eene hoeveelheid van 545,166 k0>. Zoodat op 't einde des jaers het getal kilos boter ter merkt gebracht ongetwyfeld het dub bel of 690,552 kilos zal bereiken, 't zy over de 456 duizend kilogr. meer dan in 1874. Is dit niet 't duidelykste bewys dat onze Botermerkt, sedert er aen verkoopers en koopers meer gemak is gegeven, van jaer tot jaer, in belangrykheid aenwint Is het ook niet waer dat er sedert dien ook meer buitenvolk naer onze merkt komt, en dat de buitenlieden die des zaterdags naer hier komen merkten hier ook byna alles wat zy in hun huishouden noodig hebben by onze win keliers en neeringdoeners aenkoopen9 Mogen wy dan, zonder vrees van tegen- spraek, niet zeggen dat de oprichting onzer overdekte Botermerkt verre is van eene geld verspilling te wezen,maer integendeel als eene zeer nuttige uitgave moet aenzien wordenten eerste omdat zy de opbrengst der Boterwaeg heeft doen vermeerderen, en ten tweede, omdat zy onze wekelyksche merkt heelt heropgebeurd en de verkwyning heeft doen verdwynen waerdoor byna al de wekelyk sche merkten in andere steden stillekensaen wegsterven. Wy laten onze Medeburgers zeiven deze kwestien beantwoorden. Frans. Baes, geeft ons een polleken uitzet, niet waer Jaek Jaek. Ja, dal gact my, maer ik zie Pieter hier niet, zou hy onze byeenkomsl vergelen hebben Frans. Dat denk ik niet; hy zal het niet nalaten ons hier te komen vinden. Nu, in afwachting zyner komst kunnen wy ook maer over 'l ccne en 'l andere spreken.... Wat nieuws is er zoo al in 't land? Jaek. Geen goed, toch, ik heb dezen morgend in een blad gelezen dal, volgens de ministcricelc bladen, er met november aenslaende een wetsont werp zal aengeboden worden, betrckkelyk de in richting van een reservcleger van 3D duizend man in de garde civiek zoo wel binnen als buiten de steden genomen. Men zou er deel van maken van 21 tol 31 jaren, en een speciael budjet zou voor de gardo- civiek gemaekt worden. Frans. 't Ziel er lief uitdit is dus 't stelsel van alle man soldaelDe liberalen zyn dan geene militaristen!Goede God! wie zal hen nog geloo- ven? 't Verwondert my niet dat de liberalen hier met eene petitie om eene kazern te verkrygen, rondioo- pen Jack. En 't ergste van al, Frans, is dat wy al dio militaire dwaesbeden van reservelegers.van forten Jack. Pieter, vriend, g'hebt ons laten wachten... Pieter. Zeer wel, maer ik had beloofd een Ver bond meê te brengen. Ik ben dus naer eene herberg gegaen waer 't Verhond wekelyks gratis gezonden wordt, doch ik vond het niet. Op myne vraeg waer 't was, antwoordde dat djantersche wyf van een bazin my, dal ze dit vuilblad dadelyk in 't vuer had gesteken, dat ze met dit smeerig papier geen zaken had enz. enz Ik ben dus op een ander gegaen cn 't was weer van den zelfden derdendaer wast 't de baes die het voor eeno achterpoorlserviet had doen dienen Eindelyk beb ik het elders in de keuken mogen gaen lezen maer meenemen niet; de menschen des huizes vreesden dal het zou uitkomen dat die lastergazet in hun huis komt.... Jaek. Ah! nu bcgryp ik!... Is 't daerom dal meester Eremen en Beenen tiert gelyk nen bezetene dal 't Verbond in zekere herbergen gestolen wordt en 1 dat hy de dieven den Procureur des Konings zal aenklagcnAh ah ah ah wat snul!?!!... Indien ik catholyke herbergier moest zyn, ze zouden dapper 't Verbond terugkrygen met het opschrift Ik weiger dal vuig lasterschrift'k Zou ik hem ieeren my een Verbond toesturen. Pieter. Wal my betreft, ik zou my daer meê niet bekommerenIk heb 't Verbond gelezen, niet waer, ehwel, al wat er in gedrukt stael, c'est trop innocent pour faire viortzou Nollen zaliger gezegd hebben Frans. Wel stael er dan niets in, zegt meester Poolen cn Ooren niets of antwoordt hy niets over de kwestie der afbraek onzer kazern, dal de Denderbodc zoo klaer en duidelyk heefi uitgelegd. Pieter. Geen gebenedyd woordekc, geen kom ma, geeo eenkele punije Juek. O, die laetdunkende pocher!De Denderbodc durfde niet, de Dendcrbode konde nici. de Dendcrbode mocht niet zyue verbondsartikel be antwoorden, en nauwelyks heeft de Dendcrbode het eerste liberael stokpaerdje in 't zand doen rollen of de schrik heeft meester Poolen en Ooren de spraek ontnomen. Ik durf wedden dal dien ellendigen bavi- aen over de kwestie van 't Posthólel ook al zal zwy- gen als versmoord.... Frans. 'k Heb de zaek van 't Posthólel in den Dendcrbode met aendachligheid gelezen, en, geloof my vry, daer is geen antwoorden aen voor 't Verbond. Er bleef aen 't Bestuer niets over dan te kiezen: den noodigen grond voor 't Posthólel afstaen of dien zelfden grond in de openbare plaets inlyven, en, in beide gevallen, was de stad haren grond kwyl.. Men heeft het voor 't Posthólel gehouden, eene verfraei- ing van dit kwartier cn groot gemak en voordeel voor handel en nyverheid. Jaek. 't Is eene schoono zaek dat Posthólel men zegge wat men wil, maer de Dendcrbode heeft gelyk cn veel gelyk.. Maer zeg eens, Pieterwat babbelt men nog in 't Verbond? Pieter. Wel hy zegt vooreerst dal het in 't ge heel niet waer is dat de liberalen tegen de religie zyn, dat zy de kerken zullen doen sluiten, de pries ters en kloosterlingen zullcu verjagen enz. enz. Jaek. Is 't misschien omdat de liberalen tegen de religie niel zyn dat 't Verbond in 't begin van d'ees jaer, dien smeciigen artikel tegen het II. Sacrament der biecht uilbraokte, Is 't omdat zy de vrienden van de ieligie zyn, dat de oude vos uit 't Verbond, Z. II. Pius IX, zaliger gedachtenis, een zcdelyk monsfer heette? Zyn hel misschien voorstaenders der religie, deze die, gelyk 't Verbond, eeno kapel een hondenkot noe men Zou 'l misschien zyn, omdat de liberalen de religie eerbiedigen dat de heer en de meester I). de r>yck de Meire, volgens 't Verbond, op dynsdag 3 November 1875, in de liberale associatie, 'l volgende zegde: En wat doen zy, die zoogezegde discipelen van den Catholyken Godsdienst Mirakelen uitvindenvan den Godsdienst eenen winkel maken; het land in rep en roer •i steken door politieke betogingen aen de welke zy den naem van processiën geven; polichinelleryen na'apen. waermede het heidensohe Rome zyne afgoden ver- eerde, p Frans. Ja, j3, is 't misschien omdat de libera len hier te Aclst de religie zeer genegen zyn dat al de liberale heelekoppen, builen eenige zeer zeldzame uilzonderingen, des zondags hunne mis plekken en hunnen paesschen niet houden. Ik ken, hier te Aelst, meer dan honderd liberalen die nooit naer de mis gaen, noch hunnen paesschen houden, en zulke ke rels zouden de religie voorstaen.... Dat is om mêe te lachen Dat ze dit aen dommerikken pogen wys te maken, a la bonne lieure maer hier te Aelst komt men daermêe te lael.. Jaek. Go zoudt eens zieu hoe zy met de religie en de priesters zouden spotten en ze door allerhande onnoembare knevelaryen vervolgen. Wy weten hoo onrechtveerdig, hoe haelvol zy in de zaek van den E. II. de Latin, des tyds pastoor van 'l Beggynhof al hier, gehandeld hebben...Zy hebben deze Eerw.heer de jaarwedde die zy hem rechtvecrdiglyk verschul digd waren onttrokken,en indien de huidige kommis sie der hospicien wel wil handelen, moet zy hem die achlergehoudene jaerwedde met kapitael cn inlre- len betalen.... Wat volgt er dan in Verbond Pieter Pieter. Wal wil ik zeggen nen artikel ter leng te van eene bierkarre waer noch hoofd noch stcert aen is, en die handelt over onze stedeiyke financiën. Frans. Wat willen die kwispels zich met finan ciën bezig houden wy hebben over acht dagen ge zien dat zy nog niel in staet zyn een eenvoudig ge tal met tien te vcrdeclcn 225 duizend franks op tien jaren mackte by die felle financiers maer 2 duizend 250 franks 's jaers. Ah Ah Ahhhh Wat snullen!., en deeene zou sckretarisvan dit en de andere ontvanger van dal moeten worden. Hoe is 't mogelyk dal dommerikken zooveel pretentie heb ben Jaek. Maer wat wil een laetdunkende vreemde snoevers die hier pas van gisteren is overgewaeid zich met onze stedeiyke financiën bemoeien, hy, die zooveel versland hoeft van onze sladszaken als een kalf van eiërs te pellen Pieter. Wat ik niet begryp is dal ze altyd bly- ven beweeren in 't Verbond, dat den opslag der paten ten de schuld is van onze catholyke regeering Ik geloof dat meester Eremen en Beenen moet denken dat de aelstenaers nog dommer dan erpels zyn. Om hen die leugen te willen blvven wysmaken, wanneer de Denderbode ons zoo klaer als de middagzon bewe zen heeft dat den opslag der patenten alleenlyk uit de vermeerdering der bevolking voortspruit en door de hollandsche wet van 1819 bevolen wordt. Jack. lk heb den Denderbode hooren verklaren dal hy zich uitdrukkclyk verbindt eene som van twee honderd franks ut de kas van 't Weldadigheidsbureel te storten indien men hem bewyzen kan dal onze catholyke sladhuisheercn eenige schuld hebben in den opslag die hier op de patenten bestaligd wordt Frans. Dal ware nogthans eene schoone gele genheid om de armen een paer honderd franks te laten winnen. Maer 't zal mis zyn, 't Verbond zal zich wel wachten daer aen te beginnen 'l bladje weet te wel dat hel liegt en bedriegt met aen onze catho lyke sladhuisliecren de schuld van den opslag der patenten toe te eigenen. Pieter. Maer er zyn nog anderen die ook zoo een sommeken kunnen winnen. Er zyn hier jannen die blagueren dat de liberalen vast cn zeker gaen triomieren in de naeste kiezing Frans. Hebt gy wel ooit eene kiczing gezien of de liberalen triomferen by anticipatie, of de calholy ken zyn overwonnen, vergruisd, verpletterd vier we ken op voorhand Pieter. Dit liedeken hoorden wy de liberalen hier over 6 jaren ook zingen en ze kregen eene felle buis..... maer lael my nu eens uitvertellenIk zeg dal die blageurs een goed oordje zouden kunnen winnen. Waerom, als zy zoo verzekerd zyn dal de li beralen gaen triomferen, nemen zy de weddingschap pen niet aen die men hen aenbiedt.... Als zy ergens aen 't blagcuren zyn over den verzekerden liberalen zegeprael, moet men hen maer van wedden spreken om hunnen moed nog dieper dan hunne schoenen te doen zinken. En waerom anders dan omdat zy inwendig de overluigiüg hebben dat er eene buize aen 't achterste hunner liberale kandidaten zal ge- kDoopt worden, zoo er nog nooit eene is te zien ge weest, durven de liberale blageurs die wedding schappen niel aennemen O die snoevers Frans. 't Zyn my de hazenPieter cn Jack, vrienden, 't wordt allengskens mynen tyd, ik moet morgen zeor tydig uil't bed; ik ga de stad uil met den eersten trein, en ge verslaet.... Pieter. Allons, tot later dan. Jaek. Tot Zondag, hier op de zelfde plaets en uer, goed l' huis en de complementen aen de vrouw.. Straks trekken wy ook naer huis. HANDEL EN NYVERHEID. Veel is er reeds geschreven over het ingemaekt vleeseh, dat uit Amerika naer Europa wordt overge bracht, en waei-van men eene daling op de vleesch- pryzen en nog veel andere wonderen te gemoet zag, die noglans niet willen komen. Zonder dan ook aen al die wonderen te gefóoven, is het zeker dal de vleeschproduktie eene groote uitbreiding heeft ge nomen. Het gebruik van ingemaekt vleeseh in bussen en potten is tegenwoordig geen zeldzaemheid meer, en het Potted beaf en Potted Tong vinden reeds veel aen- trek op een aental tafels Voor den voorraed van legers en van schepen, voor lange zeereizen en lot ruiling van produkten tus- schen veelbevolkte landstreken en uitgestrekte werelddeelen, is het een belangryke aenwinst, dat men dergelyke voedingstoffen in goeden staet weet te bewaren. Het oude gebruik van zouten, rooken cn droogen bleek hoe langer hoe meer ondoelmatig te zyn, daer niet alleen de smakelykheid en voedzaemheid na eenige maenden verminderden, maer zelfs gevaer voor vergiftiging ontstond, als de konserven in staet van gisting geraekten. Verschillende proefnemingen om daerin verbete ring te brengen, leidden lot geen resultaet, tot het een Amerikaen, William Wilson, gelukte, vleesohpre paraten te maken, die in ieder tcmpcratuer jaren lang in goeden staet bleven en die na opening van do luchtdichte bus, waerin zyjiesloten zyn, een goeden maellyd verschaffen. Aenvankelyk had wel het gebruik en de versprei ding zyner waren met tegenstand te kampen, maer de goede hoedanigheid ervan verschafte hom weldra een ruim debouché, vooral toen de produkten der Wilson Packing Company, eene door Wilson ingc richte maetschappy, door de regeering der Verec- nigde-Staten voor de proviandeering van hel leger en de vloot werdon aengewend. Volgens het officieel bericht werd het besluit daer- toe genomen, zoowel met het oog op den voordeeli- gen prys en de zuinigheid, als op de goede hoedanig heid der waren, die in voedingskracht alle andere konserven overtreffen en na jaren nog aengenaem van smaek zyn. Een groot voordeel ook van deze produkten is de groote variatie. Drie daervan ver dienen in het byzonder te worden vermeld: In de eerste plaets komt in acnmerking het ge comprimeerde rundvleesch, dal ir, gekooklen toestand van beenderen, spier en zenuwen ontdaen, in meta len bussen gepakt wordt, waerin zich 2, 4, 6 en 14 pond bevinden. In dien vorm vertegenwoordigt het aen voedende stoffen het dubbele van zyn gewicht in vergelyking van het vleeseh,dat wy versch koopen. Naesl deze vleesehspys slact de ingemaekte run dertongen, die by het publiek zoo.spoedig in trok kwamen. Geen wonder, dat by zulke goede eigenschappen de waren der Wilson Packing Conpany cn vooral hel compressed cooked corned beef, de liun tockomende plaets op alle de merkten hebben ingenomen. Een enkele oogslag op de grooto inrichtingen der maetschappy te Chicago is voldoende om de overtui ging tc bekomen, dat konkurrcnlie met hacr heel moeilyk is. by haer bewonderensweerdigo grootte zyn zy toch hoogst praktisch. Dc gebouwen die van jaer tot jaer in omvang toenemen, beslaen nu reeds eene oppervlakte van byna 3 hektaren. Dagelyks worden er 900 lot 1000 stuks vee in geslacht, die meer dan 100 ton gekonserveerd vleeseh leveren. De benoodigde stoom vracht wordt in negen ketels, te samen ten minste 450 peerdenkracht, voort gebracht dagelyks wordt 12 tol 15 ton steenkolen verbruikt. Uit die ketels wordt de stoom door buizen naer do verschillende plaetsen geleid, waei zy wordt aengewend, in de keukens om liet vleeseh te bereiden, in de werkplaclson om de bussen te maken. Zeer groot ook zyn dc yskelders, waerin in den vorigen winter 12,000 ton ys werden opgeslagen. D>t wordt des zomeis in dc koolkamers gebruikt, waerin T vleeseh eonigen tyd moet blyven liggen om alle dierlykc warmte te verliezen, en in ruime kelders, waerin voortdurend l 1/2 tot 2 millioen pond vleeseh worden behandeld, dat voortdurend aen een gelyk- matig leege lemperalucr en zuivere lucht moet zyn blootgesteld. Het maken van blekken bussen is naluerlyk niet minder belangryk. Om hel blek te snydon en tc ver werken worden de beste machienen gebruikt, die de meeste mensehelyke kracht sparen en het beste werk leveren. In weerwil van deze machinerieën, die jaerlyks nog wordou verbeterd, werden gedurende den drukslen slachltyd.in 1877,niet minder dan 1000 werklieden gebruikt. In andere tytfperken is hun ge- lal wel minder, maer toch verdienen nooit minder dan 97o menschen hun brood iu de fabrieken der 'Vilson Packing Company. Hel vee wordt voornamelyk aengevoerd uit de vlakte van Texas, Nieuw Moxieo en Westelyk Kan sas, de uitgestrekte vlakten van Colorado en de vruchtbare dalen van Missouri, waerdoor de inrich ting in 1877 ruim 7 1/2 millioen bussen met vleeseh kon leveren. Als men hierby nog voegt 20.0Ü0 vaten talk, 5000 vaetjes spek on een aenzienlyk nevenprodukt van gezouten vleeseh in vaten, dan heeft men een over zicht over het belangryksle gedeelte der jaerlyksche produktie. RECHTERLYK IvRONYK. Beleediyiny legen den Koning. De vakalie- kamer van het hof van kassatie heeft in hare laetste zitting, gelykvormig de besluitselen van den advokaei-generael Mesdaeh de Ter Kiele, de voorziening verworpen van den genaemden Polydorus De Wit, kleermaker wonende te Gent, welke op 10 juli laesllederi door het as sisenhof van Oostviaeuderen, voor drukpers- misdryven veroordeeld werd tot twee maenden gevangenis. 1'. Dc Wit had in het vlaemsch De Werkergedrukt le Antwerpen, doch uitge geven en verspreid te Gent, een artikel ge schreven, getiteld De Koning te Gent, waer- van hy bekent dat hy den schryver is, en dat beleedigingen bevat tegen den persoon van den koning. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 6 October wordt M. Ueurbroeek benoemd tot burgemeester te Denderwittdeke, in vervanging van M. Thibaut overleden. - By koninklyk besluit van 7 October wor den aengesteld Tol rechters by de rechtbank van koophan del te Aelst MM. Van Varenbergb Frans, koopman en Ringoir August, nyveraer en tot bygevoegd rechter, M. Smits, labrikant te Aelst. KERKELYK NIEUWS. Karei de Goede. Het proces betreffende de zaligverklaring van Karel-den-Goede, graef van Vlaenderen, in juni van het verleden jaer be gonnen, is in de maend augusti laelsleden ge ëindigd. Een kanunnik der hoofdkerk van het bisdom van Brugge is gelast, de stukken van bet proces aen de kongregatie der kerkgebrui ken te Rome te bestellen. De bisschop van Brugge heeft plechtig bet kistje geopend, dat de beenderen van Karel- den-Goede inhoudt. Byna niets ontbreekt aen die beenderen, welke daerin sedert 751 jaren berusten. Enkel een ribbenbeen, het wrevel- been en al de tanden zyn verdwenen; een schrift, dat men gevonden heeft, zegt dat eenige deelen der overblyfsels van den goeden graef naer Denemark, zyn geboorteland, zyn overgebracht. Men weet hoe de goede graefzooals men hem noemde, in Sint-üonaeskerk, te Brugge, werd vermoord. De gescbiedschryvers hebben dit bloedig tafereel met alle nauwkeurigheid afgeschilderd. In overeenkomst met hetgeen zy schreven, kan men nog bestatigen dat de hersenpan gekloven werd bet kaeksbeen draegt het teeken van eenen kap, en het bo venste deel van liet armbeen is afgesneden. In bet vooruitzicht der zaligverklaring van den graef, begint men reeds zyne kapel te her stellen, en verzamelt men reeds bydragen tot bet maken eener zilveren relikwiekas. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Smet, onderpastoor te Petegem by Oudenaerde, is pastoor benoemd van Mullem. Hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Velglie te Zulte. De Eerw. Heer De Paepe, onderpastoor te Sinaei, wordt on derpastoor te Balegem en is vervangen door den Eerw. Heer Van de Maele, onderpastoor van S. Lievens-Houtem. Bewarende en Grondwettige Veree- niging der Stad Aelst. De heeren catholyke kiezers worden ver zocht te willen deelnemen aen de algemeene stemming ol Poll tot aenwyzing der definitive kandidaten voor de aenslaende gemeentekie- zing, welke Zondag 15 October van 5 tol 8 uren en Maendag 14 October van 6 lot 8 uren in den Kring de VriendschapKorte Zoutstraet, zal plaets grypen. De stemopneming zal des maendags om 8 uren, in tegenwoordigheid der kiezers gedaen worden. Wy roepen de aendacht onzer catholyke partygenoten op de gewichtigheid dezer stem ming in, en hopendat zy er allen zullen aen deelnemen. Het huis Ach. Eeman en C, fabrikanten in scheikundige meststoffen dezer stad komt, in de landhouw-tentoonstelling, zondag laetst te Mechelen gehouden, met de volgende onder scheidingen vereerd te worden. 1° Gulden eermetael voor hunne schei kundige landvetten. 2* Gulden ingelyste eermetael voor de schoonste verzameling der granen. 5" Bronzen verzilverd eermetael voor aerd- appels en vlas. Wy sturen deze heeren onze vurigste geluk- wenschingen toe. Aengaende de brandramp die maendag de gemeente Meire zoo wreedelvk geteisterd heeft, hebben wy weinig of byna geene inlich tingen. Al wat wy welen is dat er maendag, omtrent 2 uren namiddag, brand is uitgebor sten by eenen bakker in de Magerstract en dat het vuer zich aen 6 andere huizen en hofsteden heeft medegedeeld. Naer men vermoedt zou de brand onvrywillig zyn aengestoken geweest door kleine bengels die met de kermis nen stinkstok van ëén cent aen 't rooken waren De heer Burgemeester van Meire liet rond dry uren, by brief, de hulp van ons vrywillig Pompierskorps verzoeken. Nu, naer 't schynt, is de drager des briefs hier rond 3 1/2 uren aengekomen en heeft hy hem slechts om 5 \U ure den heer Kommandant onzer Pompiers ter hand gesteld. Onmiddelyk nam deze laetste de noodige maetregelen om naer 't tooneel der ramp te snellen. Doch ongelukkiglyk, vondt men nergens de noodige peerden om te kun nen vertrekken eindelyk toch stelde de heer •a -ir ^a" ^er Noot, met de meeste be- reiGwuhgheid zyne peerden en camion ten dienste onzer Pompiers. M. De Wolf verdient hiervoor allen lof. Onze Pompiers kwamen om 6 1/2 ure op 't tooneel der ramp aen. Op min dan 7 minuten waren zy aen 't werk, en 't duerde niet lang of alle gevaer was verdwenen. Het 8flf huis dat reeds door 't verslindend element was aenge- tast, is door de aenhoudende werkzaemheid onzer heldhaftige Pompiers, van eene gewisse vernieling bevryd gebleven, 't Was laet in den nacht toen onze moedige blusschers naer onze stad terugkeerden. Wy willen hier niet spre ken van de tegenwerking die onze Pompiers by zekere lompe dwazerikken ontmoet hebben. Die kwaed willigheid willen wy aen de gansche gemeente niet ten kwade duiden, daer het Hoofd der gemeente met al wie deftig is, byna geene woorden konden vinden om hunne dankbaerheid aen ons Pompierskorps en den heer De Wolf, uit te drukken. De schade door deze brandramp veroorzaekt is zeer aenzienlyk en wordt geschat voor Jaek Schampe op fr. 5,500, verzekerd. Frans Van Nedervelde op fr. 2,500, niet ver zekerd. Karei Raes op fr. 4,600, verzekerd. J. B. Van Impeop fr. 2,500, verzekerd. Bernard Bayens op fr. 5,200 verzekerd. Kinderen F. Lievens op fr. 2,500, verzekerd. Jozef De Smet op fr. 42,000, verzekerd. 't Is by de sociëteitde Schelde van Ant werpen dat de vernielde gebouwen en meubels behalve deze van Karei Raes, verzekerd zyn. De gebouwen van Raes zyn verzekerd bv de Helvetia. 40 persoonen zyn door deze brandramp van hunne schuilplaets beroofd. Donderdag laetst vierde men te Teral- pliene de gouden bruiloftsfeest van een aller- deugdzaemst werkmanshuisgezin Benedictus De Bisschop en Maria Josepba Arys. In den vroegen morgend naderde het gezegend paer met alle hunne kinderen en kleinkinderen ter II. Tafel. Om 8 uren werden de jubilarissen door de leden der confrérie van den H. Roo- zenkrans en door den heer Burgemeester geluk gewenscht; deze brachten onder het spelen der fanfaren, de jubilarissen in eene calèche gezeten, ter kerk. Gansch de straet, tot aen de kerk, was luisterlyk versierd, en de nationale vlag, nevens de pontificale, wapperde op ieder huis. De eerw. herder der parochie zong, byge- staen van dry andere priesters, eene solem- neele mis van dankbaerheid, waeronder een hartroerend sermoon, waerin de jubilarissen geluk werden gewenscht en den tekst des H. Schrifts werd uitgebreid: ecce sic benedice- lur homo qui timet Deum... en eindigde met eene zedeles voor de talrykeaenwezenden (om trent 600), toen hy de jubilarissen voorstelde als een voorbeeld aen de kinderen, zoo zy een lang en gelukkig leven wilden hebben, zy met de vrees des Heeren het vierde gebodeert vader en moeder, moesten onderhouden Na de mis bood de achtbare herder de jubi larissen en hunne kinderen en kindskinderen een ontbyt aen, terwyl de lanfaren nogmaels de schoonste stukken met waer kan men beter zyn, speelden; daerna werden de jubilarissen met dezelfde plechtigheden als 's raorgends naer hunne woonst terug vergezeld. 's Avonds werd de feest geëindigd met een plechtig vuerwerk onder het spelen der fan- laren. Op de veemarkt, welke vrydag te Brussel gehouden werd, waren 999 stuks vee te koop gesteld. De besteeddepryzen, per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-91 tot 1-09 stieren, fr. 0-71 tol 0-95 koeien en veerzen 0-71 tot 0-95. De krimineele statistiek der stad Brussel, brengt het getal misdaden gedurende 1877 ge pleegd op 8,207, het zy eene vermeerdering van 188 op het getal van 1876. Onder die mis daden telt men 2,544 gevallen van landloopery en bedelary, 1,902 diefstallen en aftruggela- ryen, 1,187 slagen en kwetsuren, 72aenslagen op de zeden, 10 moorden of moordpogingen, 4 doodslagen, 2 kindermoorden en 1 vrywil- lige brandstichting. In 't geheel werden er 29,492 proces-verbalen opgeraaekt en 12,556 personen in de gevangenis en in den amigo opgesloten. Onder dit getal telt men 1,089 011- gelukkigen die, niet wetende waer den nacht door te brengen, in de policie-bureelen kwa men vragen om aengehouden te worden. Er hebben 45 zelfmoorden en 45 pogingen tot zelfmoord plaets gehad. De eigenaer van l'EtoileM. Madoux, is overleden. Dat blad heeft altyd op eene haet- lyke manier den godsdienst bestreden; bet deed dit soms laf en bedektelyk. Welnu, M. Madoux is ie Auderghem met alle katholyke plechtigheid begraven. Wat zyn die liberalen met hunne vrye princiepen toch logiek. Het rapport over de feesten van 1880 be sluit dat men in dit jaer veertien dagen lang zal feestvieren. Het begin en liet slot der feesten zou te Brussel plaets hebben. De dagen dat er rust te Brussel is, zou men in de provinciën feesten inrichten. De feesten worden gegeven in de tweede helft van augustus. De provinciën zouden deel hebben in de sujJSidien, die liet

De Denderbode | 1878 | | pagina 2