W BUITENGEWOON NUMMER AELST. 24 OCTOBER 1878. VAN Geëerde Medeburgers l Beth une 1 Boone 2 De Cock 2 Cinuont 3 Gheeraerdts 3 De Moor i 4 Moyersoen 4 De Ryck 5 Vauder Haegen 5 De Windt 6 Van Mol 6 Leclereq i 7 Van Wanibeke 7 Lefebvre 8 Verbrugghen 8 Y an Assche l Burny 1 Van der Smissen 2 De Clippcle 2 Wauters Onze liberale tegenstrevers, of liever vyan- den, hebben u reeds 't zy een manifest, 't zy nummers van 't Verbond, 't zy eindelyk een soort van vluchtschrift, loegestuerd. Dit vlucht schrift is de platte herhaling van de meeslen der artikels, sedert 4 it o weken in 't Verbond verschenen, artikels, door de welke de liberale schryvelaers de dwaze en ongerymde beknib belingen en ongegronde grieven verspreiden die, kerels vol eer- en- baetzucht, tegen onze hedendaegsche catholyke volksminnende Re gering laten hooren. Gezegde schryvelaers, wier vcrwaendheid geene palen kent, herhalen onophoudelyk dal de Denderbode hunne artikelen noch kan, noch mag wederleggen Niets is gemakhelyker dan uit te roepen Onze tegenstrevers kunnen onze beknibbelingen niet. wederleggen hunne stilzwijgendheid is 't bewys der gegrondheid onzer grieven. Medeburgers, kan de grootste dommerik die onder de zon bestaet, zich op die vvyze niet pogen uit den slag te trekken Maer voldoet dit En wy hooren u allen antwoorden Neen, dat voldoet niet, want dit is de handehvyze van allen vervvaenden pocher die door de redenering en bewyzen zyner te genstrevers legen den muer is geplant, en die, om zynen schandelyken toestand te verduiken, uitroept Ik heb mynen tegenstrever verpiet erd, totael vernietigd Ehwel, geëerde Medeburgers, tot dit ellen dig uitvluchtsel moeten de schryvelaers var, 't Verbond en van een ander drukpersongedierl, te walgelyk om te noemen, hunnen toevlucht nemen. Niet wetende hoe onze reeks artikelen te wederleggen welke de dwaesheid en de on- gerymdheid hunner beknibbelingen en de on gegrondheid hunner grieven bewyzen, denken de liberale snullen den vogel afgeschoten te hebben met uit te roepen De Denderbode kan noch mag niet antwoorden Medeburgers, nu gy met al de beknibbelin gen en grieven die onze liberale of liever ma- connieke vyanden tegen de bestuerlyke akten onzer volkslievende Stadsregering hebben la ten hooren, bekend zyt en integendeel de meesten onder u de gelegenheid niet hebben gehad onze wederleggingen te lezen, zoo re kenen wy het ons tot eene plicht, u eens te laten oordeelen of wy wezenlyk de beknibbe lingen en grieven der liberalen of geuzen heb ben onbeantwoord gelaten. Gy zult oordeelen of wy het zyn die op de vlucht zyn gedreven, ofwel deze die vol verwaendheid uitroepen; dat wy niet konnen noch mogen antwoorden. Wy zullen hier dus al de artikels welke wy in vroegere nummers van den Denderbode hebben meegedeeld beknoptelyk weergeven en u trachten te overtuigen dat indien wy orde, rust en vrede willen bewaren, de zede- lykheid doen heerschen, den Godsdienst en zyne Dienaren geëerbiedigd zien en den voor spoed van handel, nyverheid en landbouw willen verzekeren, het onze opperste plicht, ja, eene gewetensplicht is, met woord en daed, tot deri zegeprael der catholyke candidaten mede te werken. (Denderbode.) Kiezing der Stad Aalst op 29 October 1878. fl I. Gemeenteraadsleden wier mandaat eindigt op 31 December 1884. 11. Nieuwe gestichte plaatsen van Gemeenteraadsleden. Onderrichting voor de kiezers. By het afroepen van zynen naem, treedt de kiezer de afgezonderde plaets binnen waer het Bureel zetelt. De kiezer begeeft zich by den voorzitter en ontfangt uit de handen van dezen laetsten een in vieren geplooid stembriefje waerop hy eenen zegel komt te stempelen. Dan gaet de' kiezer naer een der afgeslotene lessenaers. Aldaer doet hy zyn kiesbriefje open en verzekert zich of men de punt van 't kiespotlood niet heeft bevuild. Indien de kiezer meer dan een pot lood vindt moet hy het onmiddelyk aen den voorzitter behandigen. Men moet zich wel wachten van te denken potlood is potlood en er een kruisken meè te teekenen, want soms zou het een gekleurd potlood konnen wezen. (Heden vindt men potlooden in alle kleuren). Moest de kiezer 't kruiske met een gekleurd potlood teekenen, zyn briefje ware nul of van geender waerde. (Men heeft ons verzekerd dat. niet alleen hier te Aelst maer ook op andere plaetsen, de liberalen gewaer wordende dat de kiesketel reeds aen 't koken is, besloten heb ben al die oneerlyke middels te gebruiken om boven te geraken). Wy zyn dus verwittigd. Als de kiezer alles wel in orde gevonden heeft, dan teekent hy een kruiske in 't vakje dat onder 't sterreken en boven aen de lyst der catholyke candidaten slaet. (Zie model hierenvens). Dit kruiske mag op allerlei wyzen geteekend worden -f of X enz. Het is voldoende dat twee schreefjes door malkander getrokken zyn. De armen van 't kruiske mogen niet bui ten de lynen van 't vakje of 't vierkant getrok ken worden. In dit geval zou het briefje nul zyn. Het is niet noodig dat als men een kruiske geteekend heeft in 't vakje of vierkant onder 't sterreken ook een kruiske te teekenen ach ter de namen der candidaten. Zulk een briefje zou niet geldig zyn. Dus maer een kruiske ge teekend in 't vakje of vierkant ODder 't sterre ken. Men mag ook, op straf van nietigheid, geene bezondere leekens op 't briefje maken of er een stukje papier of eenig ander voor werp in leggen. Zoo de kiezer zyn briefje kwam te bevuilen, te bevlekken of het door 't eene of'l andere, by voorbeeld door een slecht geteekend kruiske, ongeldig te maken, verzoekt hy den voorzitter het eerste briefje tegen een tweede, of een derde te verwisselen. Nu, het is ter onzer stellige wete gekomen dat zekere liberalen zich by catholyke kiezers begeven en hen 't volgende zeggen ik weel dal gy voor de catholyke candidaten gaet kit- it zen, nu dal zul op eene stem niet atnkomen wy zyn vrienden en weel ge wat gy doettee lt kent een kruiske in 't vakje dat onder 't slerre- ken slaet, maer teekent ook een kruiske achter <t den naem van dezen of genen liberalen kandi- <t duet, dan kiest gy slechts voor één van d'onze en dan blijven wy goede vrienden Kiezers. Jaet u aldus om den tuin niet leiden gy zoudt alsdan voor elf candidaten stemmen, dus voor één meer als er moeten gekozen worden en uw stembriefje zou nietig verklaerd worden. Een andere liberhater zou u konnen zeggen Zie om my plesier te doen schrabt er dezen of genen calholyken candidaet uit, trekt met 't pot- lood een schreef of twee door zynen naem en tl ben voldaen. Laet u op die wyze ook al niet bedriegen want zulk een brielje zou ook vernietigd worden. Dus, Kiezers, laet u dooi de liberale slimmerikken over 't ys niet leiden luistert wel één kruiske geteekend in 't vakje of vierkant onder 't sterreken (zie model hiernevens) is meer dan vol doende. Zoohacst de Kiezer zyn kruiske geteekend heelt, plooit hy weder zyn briefje gelyk het eerst geplooid was met den zegel die de voor zitter er op gestempeld heeft naer buiten. Dan verlaet hy den afgesloten lessenaer, toont zyn briefje met den stempel naer boven aen den voorzitter en steekt hetzelve in de stembus. De Kiezer heeft gedaen en hy verlaet

De Denderbode | 1878 | | pagina 1