Posthótel. De overdekte Botermerkt. Afbraek der Kazern. hel afgezonderde deel der zael waer hel Bureel zetelt. N. B. Wy verzoeken de catholyke Kiezers alle feiten van geweldaendoening, van bedrei gingen en vooral van siemomkoopery waeraeri de liberalen zich zouden plichiig maken, on- middelyk ter kennis van een lid van 't midden- komiteit te brengen. De ondervinding heeft geleerd dat telkenmale de liberalen van hunne nederlaeg verzekerd zyn, zy gemeenlyk lot die afkeurlyke middels hunnen toevlucht nemen. Dus gedurende deze eenige dagen een oog in 't zyl gehouden, niet omdat wy vreezen dat dén enkele catholyke kiezer de verregaende lafheid zou begaen zyne stem voor een hand- vol centen of de belofte van één of twee tonnen j bier te laten drinken, aen de liberhaters te j verkoopen, maer wel om de liberale slimme- j rikken die altyd op hunne politieke eerlykheid en zedelykheid boften eens voor altyd te ont- j maskeren en by 't gerecht aen te klagen. Nog iets De geuzen hopen dat er in 't ca- tholyk leger persoonen zullen ontmoet worden i die tot zich zei ven zouden zeggen Kom, j kom,7 zal op myne stem niet aenkomen; ik zal maer voor de liberalen stemmen. Wy hebben de overtuiging dat er in gansch de stad met één catholyke kiezer zal gevonden worden die deze verradery zal begaen integendeel, allen zullen de voorliefde of de ongenegenheid die zy voor dezen of genen kandidaet gevoelen aen kant stellen en als een man een kruiske teekenen in 't vakje of vierkant dat onder 7 sterreken staet en aldus tot meerder eer, geluk, voorspoed en bloei onzer geliefde moederstad aen de ca tholyke candidaten eene schitterende meer derheid verzekeren En dan zal 't feeste wezen, Zal klok en beijaerd spelen Zal 't volk graeg blyde zingen. Rond Dirk Martens springen. En roepen Archhhkadééééé 't Kliekske kreeg een felle sneé Doch 't dees is maer een klein begin. Straks vliegt het g'heel den tobben in Ons inzicht is niet al de omstandigheden te j herhalen welke met de opbouwing van het j Posthótel alhier in verband staen, zoo als wy het in ons nummer van Zondag <5 October if. I gedaen hebben, maer wy zullen alleenlyk de beknibbelingen en beschuldigingen der libera len in korte woorden vergruizen. Bestatigen wy vooreerst dat catholyken en liberalen het eens waren om te erkennen, dat een bestendig postbureel, in 't midden der stad, voor koophandel en nyverheid niet alleen gemak maer ook nut en voordeel voor 't alge meen zou bybrengen. De noodzakelykheid van 't bestendig post bureel wordt dus door niemand betwistdit is ontegensprekelyk bewezen. Maer wat beknibbelen de liberalen Zy beknibbelen dat de stad den noodigen grond kosteloos heeft afgestaen. Nu de kwestie is kon onze catholyke stads regering hierin ook anders handelen dan zy gehandeld heeft En wy zeggen, neen, zy kon niet anders handelen. En inderdaed, liet goevernement eisclite als uitdrukkelyke voorwaerde der opbouwing van een Posthótel teAelst, dat de stad hem den noodigen grond zou afstaen. Nu, indien men weigerde, wat ging er ge beuren De Staet bouwde geen Posthóteldat is natuerlyk.... Veronderstellen wy dat onze catholyke stadsregering die dwaesheid had begaen wat zou men dan met den grond der Dry Konin gen hebben aengevangen De liberale schryvelaers wachten zich wel deze kwestie te beantwoorden om rede dat zy zouden moeten bekennen dat er, in dit geval, aen de stad niets overbleef dan den grond ten meerderen deele in de openbare plaets te ïyven. Indien de grond der Dry Koningen ten meerendeele in de openbare plaets wierd inge- lyfd wat voordeel zou de stad er uittrekken, wat gemak of nut zou dit voor de burgery bybrengen Wy antwoorden niets, volstrekt niets want de openbare plaets heelt aldaer eene ge noegzame breedte om 't verkeer aldaer nooit belemmerd te wezen.. Hieruit volgt dus onbetwistbacr dat ons catholyk stadsbestuer zeer wyselyk heeft ge handeld toen het aen den Staèt kosteloos den noodigen grond afstond om hier een Posthótel te bouwen, 't welk veel voordeel, nut en ge mak voor elkeen bybrengt en ons door steden van hoog^ren rang, beneden wordt. En wat hebben de liberale schryvelaers ons hierop geantwoord Zy hebben dom weg geantwoord dat de postkemel aen de aelstersche burgery geen "70 duizend franks weerd was. Wy hebben aen de Verbondsschryvehers ge- vraegd welke de oorzaken of de reden waren die toelieten het Posthótel één kemel te noe men, en zy zyn ons tot hiertoe hunne antwoord schuldig gebleven. Maer zien wy eens in afwachting hunner antwoord, wat kiekenhoofden de liberale schryvelaers moeten zyn om te durven uitroe pen het Posthótel is aen de Aelstenaeis geene 70 duizend franks waerd. Heeft de grond door de Stad aen den Staet afgestaen 70 duizend aen de eerste gekost? Neenluistert: De Stad heeft het aloude Hotel der Dry Ko ningen met al zyne afliankelykheden aenge- kocht voor de som van frs. 59,993,74; ik neme een rond cyfer en zegge60 duizend franks. Dat is reeds tien duizend franks min. Nu, de Stad heeft behouden 1° een huis in de nieuwstrael, heden nog haren eigendom 2" den grond die in de openbare plaets is ingelyfd; 3° twee bouwgronden verkocht en daerenboven eene ronde som ontvangen van de afbraek der gebouwen. Nu, dit alles heeft een waerde en heeft aen de Stad eene som opgebracht die gezamenlyk genomen op 35 duizend franks mag geschat worden.... Hieruit volgt dus onbetwistbaer dat de grond door de Stad afgestaen maer eene waerde van 25 duizend bleef behouden of 45 duizend franks min als de liberalen het rond strooien. Begrypt gy, Medeburgers, wat feniksen hier 't Verbond aeneenknoeien? Die kerels hebben nu uitgevonden dat als men 25 franks in zynen zak heeft men er 70 kan verteeren of weggeven, in andere woorden, volgens lien, is 't spreek woord wie niet heeft kan niet geven, veranderd in wie niet heeft kan gevenIs 't te verwonderen dat 't Stinkerke byna door zyn hair is gegroeid en meester Poolen en Ooren nog dunner als eene pannelat wordt? Wy vragen het u, Medeburgers, hebben de liberale schryvelaers onze beweringen wedei- legd? Hebben zy ons geantwoord? Oordeelt en zegt ons wie de lafheid heeft begaen den pennestryd schandelyk te ontloo- pen Wy hebben de overtuiging dat gy den Den- derbode niet aenwyzen zult. Eenige jaren geleden bestatigde men dat onzen wekelykschen merktdag, alhoewel nog zeer bloeiend, toch ook aen die verkwyning begon te lyden waermée byna al de wekelyk- sche merkten des lands besmet waren. Onze catholyke stedelyke Regeering, vooral met de belangen onzer neringdoende burgery bezorgd, begreep dat er middelen moeten aen- gewend worden om onzen wekelykschen merktdag herop te beuren en meer leven by te zetten. Tol dit einde besloot men 1° de maendelyk- sche veemarkt herin te richten die onder 't liberael Bestuer zoodanig was vervallen dat er byna nimmer van gesproken wierd 2" de Botermerkt te overdekken om alzoo, door meer gemak aen verkoopers en koopers te verlee- nen, deze merkt te doen ontwikkelen en byge- volg meer volk naer onze stad te trekken. De herinrichting der maendelyksche Vee- merkt wordt door onze liberalen niet beknib beld en om rede. Zy zouden de zorgloosheid hunner bazen voor 's burgers belangen moeten bestatigen en bekennen dat het hunne schuld was dat onze maendelyksche Veemerkt is te nietgegaen. Ja, zy zouden moeten bekennen, indien zy nog voor eenige rechtschapenheid vatbaer zyn, dat dank aen onze catholyke Stadsregering en de ieverige en onbaetzuch- tige medewerking der Kommissie, gansch uit catholyken samengesteld, omdat de libera len die het Stadsbestuer verzocht had er deel van te maken, vlakaf geweigerd hebben en later dan alles in 't werk stelden om de herop beuring onzer Veemarkt te doen mislukken. Indien men ons schryven moest betwisten, zullen wy eigen namen aenhalen en hen uit dagen het te kunnen wederleggen. 't Is dus de oveidekte Botermerkt alleen die door de liberalen beknibbeld wordt. Maer wat zeggen zy Tegen de eigenlyke opbouwing der overdekte Botermerkt zeggen zy niets zy zouden zich te belachelyk maken moesten zy dit prachtig mo nument dat ons ook door onze zustersteden beneden wordt, in eenig punt afkeuren. Maer zy roepen met volle monden uit dat het eene geldverspilling is daer de Botermerkt nooit ge noeg intrest aen de stad opbrengen zal, noch genoegzaem voordeel aen onze burgery by brengen in evenredigheid der som die men er aen verteerd heeft.... En wy antwoorden dat de overdekte Boter merkt verre is van eene geldverspelling te zyn, daer zy niet alleen stadsinkomsten heeft doen verhoogen en tevens ook onze wekelykschen merkt heeft heropgebeurd en aldus aen onze neringdoende burgery een merkelyk voordeel wordt bygebracht. Dit willen wy hier op de ontegenspreke- lykste wyze loonen Luistert geëerde Stadsgenoten In 1874, toen de overdekte Botermerkt nog niet bestond, werden gedurende gansch 't jaer 553,600 k'10'. boter in onze stad verkocht en geleverd. In 1877, toen de overdekte Bo termerkt was opgericht, werden er gedurende 't gansche jaer boter naer hier gebracht. 625,750 k'"". Verschil in meer voor 1877. 72.150 k'10*. Voor 1878, bestatigt men, voor de eerste 6 maenden, eene hoeveelheid van 345,166 kil. Zoodat, op 't einde des jaers, het getal kilos boter ter merkt gebracht ongetwyfeld het dub bel of 690,332 kilos zal bereiken, 't zy over de 136 duizend kilos boter meer dan in 1*874, tyd- stip op 't welk de Botermerkt nog niet was overdekt. Levert dit 't bewys niet op dat, sedert er aen verkoopers en koopers meer gemak is by- gezet geweest, onze Botermerkt in belangryk- heid veel heeft aengewonnen. Wie zou er durven betwisten dat er sedert dien ook meer buitenvolk onze wekelyksche merktdag heeft bezocht. Nu, de buitenlieden welke hier ter merkt komen, koopen byna al les wat zy in hun huishouden noodig hebben en brengt dit geen voordeel aen onze nering doende burgery by Wy roepen dus zonder vrees van eenige ernstige tegenspraek uit dat de oprichting on- I zer overdekte Botermerkt eene groote eer is i voor onze hedendaegsche catholyke stadsrege- j ring. Neen, eene geldverspilling is het niet gelyk onze maconnieke liberalen, in wiens i oogen de catholyke Regering niets goeds ver- richten kan, het uitroepen Neen, duizendmael, neen, de oprichting der overdekte Botermerkt mag als eene nuttige uitgave aenzien worden 1" Omdat zyde opbrengst der Boter- waeg merkelyk heeft doen vermeer deren. 2" Omdat zy onzen wekelykschen merktdag heeft heropgebeurd en de verkwyning heeft doen verdwynen die hem met totale vernietiging be dreigde. Wy vragen het aen gansch de stad, is onzen wekelykschen merktdag niet den belangryk- sten en vermaerdsten van gansch 't land ge worden Vergelykt de merktdagen der andere sleden met den onzen en ge zult bekennen dat ze veeleer aen eene uitvaert gelyken dan aen eenen merktdag. En aen wie hebben wy dien bloeienden toestand te danken Aen onze catholyke stadsregering welke niets verwaerloost om de welvaeri zyner be- stuerden te verzekeren. Nog iets. De liberalen beknibbelen de op richting van de overdekte Botermerkt, maer ze waren heel te vrede dat zy ze vonden voor hunne tentoonstelling van hof en-landbouw- vruchten te houden. Ho dan was het geen slecht werk, ze waren content ze te mogen ge bruiken. Wy laten onze geëerde Medeburgers, weeral oordeelen of de liberale schryvelaers ons schryven aengaende deze kwestie hebben we- derlegd.en wy vragen hen: roept hetopenbaer- lyk uit wie den aftocht op de schandelykste wyze heeft moeten blazen.... 't Zal voorzeker de Denderbode niet wezen maer wel de schoen poetser der leden van 't maconniek logieke de Ontwaking Onze liberale tegenstrevers beweren dat de afbraek van onze kazern eene der grootste bestuerlyke faulen is die door onze hedendaeg sche catholyke Stadsregering werd bedreven. Onderzoeken wy eens deze kwestie en zien wy eens of onze catholyke Stadsbestuerders

De Denderbode | 1878 | | pagina 2