Kasseiwerken op Mylbeke en Schaerbeke. Hospieiën-Geslichlen. wel anders konden handelen dan zy het ge- daen hebben. De afgekookte liberale regering dekreteerde, in 1865, de opening eener nieuwe straet, uit komende op 't statieplein, heden de Albert- Liénartstraet. Wat bewees dit Dit bewees eenvoudiglyk i dat de liberale administratie in princiep be- i sloten had de kazern af te breken. Dit is onbe- twistbaer. Met januari 1867, kwam de catholyke meer derheid aer. 'l bestier. Wat is er sedertdien voorgevallen De militaire genie eischte dan juist, gelyk ten tyde de liberale administratie, dal er zware herstellingswerken en veranderingen aen de kazern zouden gebeuren. Onze catholyke Stadsregering even als de gevallen liberale administratie weigerde die herstellingswerken en veranderingen te laten verrichten 1° omdat deze werken te groote opofferingen zouden veroorzaken en 2° omdat i die werken eene geldverspilling zouden wezen daer de afbraek der kazern in princiep besloten was. Ten andere alles was byna in regel om de nieuwe straet te openen. De militaire Overheid bleef aendringen en eindelyk ziende dat de gevraegde werken door de stad niet gedaen werden, dreigde zy de 'kazern bouwvallig te zullen verklaren en 't garnizoen weg te trekken. Het garnizoen gidsen verliet eindelyk de stad en de kazern bleef ledig staen. Wat moest het catholyk Bestuer in die om standigheden doen Moest het de bouwvallig verklaerde ka zern tol rattennest laten dienen of ze afbreken en de nieuwe straet door de liberalen gede- kreteerd openen Ja, antwoorden de liberalen gy moest ze af breken en de straet openen, maer vooraleer dit te doen moest gy eene nieuwe kazern ge bouwd hebben. Maer wy antwoorden, op onze beurt, dit was onmogelyk geworden, daer reeds vóór het tydstip waerop onze kazern wierd bouw vallig verklaerd, het ministerie de aenbieding van een wetsontwerp 't welk 't kazernement der troepen aen T goevemement zou toever trouwen, had aengekondigd. De stad zou dus, volgens de liberalen, een kazern moeten bouwen hebben die vier hon derd duizend franks zou verslinden, zon der de verzekering te hebben dat zy door 't goevemement ging overgenomen worden. Want de heer Minister van oorlog hierover ge- inedpieegd antwoordde dat hy de verzekering niet kon geven dat de commissie gelast met kazernement de nieuw gebouwde kazern van Aelst zou overnemen. Zou men de opbouwing in de omstandighe den eener kazern, niet eene onvergeetlyke geldverspilling mogen heeten hebben Antwoordt, geëerde Medeburgers Was het dan niet heel voorzichtig gehandeld voor de catholyke Stadsregering geene kazern te bouwen, maer voetstappen aen te wenden om de Staet hier eene kazern te doen bouwen. Die voetstappen werden verscheidene raael door den heer Van Wambeke, Burgemeester en zyne andere collegas der Kamer, aengewend en wat was de uitslag Men antwoordde onveranderlyk dat men niet stellig weigerde eene kazern te Aalst te a bouwen, maer dal het zou onderzocht worden of dit, in 't belang van 's lands verdediging mocht gebeuren. Tot heden toe is er hieromtrent nog geene beslissing genomen. Wy vragen het kon onze catholyke Stadsre gering anders handelen, en zou de liberale administratie anders kotinen handelen hebben, had de kiezmg van 1866 haer van't stadhuis niet afgevaegd En nu, heeft het Verbond ons in eenig punt nopens deze kwestie geantwoordt, Medebur gers, en zegt openlyk wie zyne laffe beschul digingen niet heeft durven staende houden en als een ellendige pocher op de vlucht werd gedreven Wy hebben in ons nnmmer van zondag 11, getoond hoe de afgekookte liberale adminis tratie de belangen onzer medeburgers van Mylbeke en Schaerbeke slachtofferde en deze laetsten behandelde alsof zy van de groote Aelstersche familie geen deelmaekten. Wy hebben bewezen dat de afgekookte liberale kliek, op hare achtienjarige heerschap- py, slechts om 1800 franks nieuwe kgssei- werken op genoemde gehuchten voltrok,'t geen 't bagatelleken van 100, zegge honderd franks 's jaers maekt, terwyl onze catholyke stadsregering, op zes jaren, aen nieuwe kal- seiwerken aldaer. deze medegerekeud die nog moeten voltrokken worden, er eene som van 225 duizend franks, of jaerlyks frs. 22,500 heeft besteed. Sedert zes jaren, zyn er op Mylbeke en Schaerbeke, in lengte, 11,062, zegge elf dui zend twee-en-zestig meters kasseiwegen gelegd, 't zy eenen afstand van 11 kilometers, of twee volle uren gaens. De 11,062 meiers in lengte met de borduer- steenen enz. overdekken eene oppervlakte van 39 duizend meters, verbeeldende 59 hectaren of 156 dagwanden. Wat zullen de liberale scbryvelaers op ons artikel antwoorden Wel, in plaets van die kasseiwerken op i Mylbeke en Schaerbeke goed te keuren, zullen zy zwygen als versmoord en hierdoor onrecht- i streeks te kennen geven, dat het niet nood- I zakelyk was onze Medeburgers van Mylbeke en Schaerbeke uit den modderpoel te verlossen j waerin zy, sedert meer dan 1800 jaren, des winters, tot groot nadeel van hunnen handel j en landbouwnyverheid, verzonken lagen. Wy vragen het aen onze medeburgers van Mylbeke en Schaerbeke, zou men het honder- ste deel der kasseiwerken gemaekt hebben, die door de catholyke Regering zyn gemaekt geweest, waren dè liberalen op T stadhuis blyven troonen Wy antwoorden voor u, Mylbekenaers en Schaerbekenaers, Neen, want men zou u als verstootelingen blyven behandelen hebben, men zou gezegd hebben de boeren van Mylbeke en Schaerbeke hebben nu alreeds 1800 jaer tot over de knoesels in het modder gepolst dat zy er maer blyven in polsen, ze zyn 't gewend Ja dit zouden de liberalen gezegd en uitge voerd hebben, en daerom alwie der kiezers van Mylbeke of Schaerbeke voor de liberale can- didaten stemt, is eene slang die zyn weldoener nen venynigen steek toebrengt. Maer wy hebben de overtuiging dat die slan gen hier op Mylbeke en Schaerbeke zoo raer zullen gevonden worden als wolven en dat, buiten weinige uitzonderingen, al onze ge ëerde Medeburgers, dier gehuchten als een man een kruiske zullen teekenen in T vakje of vierkant dat onder en boven aen de lyst der catholyke cadidaten staet. Zy zullen aldus hunne innige dankbaerheid willen toonen aen deze die ze reeds ten grooteren deele uit 't modder hebben getrokken en ze, vóór er zes jaren verloopen zyn, er gansch zullen uit trekken Leve de catholyke candidalen Medeburgers, de liberale scbryvelaers heb ben reeds riemen op riemen papier met beken inkt bekladt, om u doen te gelooven dat er hedendaegsch in de gestichten van onze Hos- piciën afhangende misbruiken bestaen die onmiddelyk dienen uitgeroeid te worden. Wy willen die kwestie heden eens kortbon- dig maer klaer en duidelyk behandelen en u terzelfdertyd de overtuiging inboezemen dat er niet heden, maerwel ten tyde der liberale heerschappy misbruiken bestatigd werden, die de hedeudaegsche Hospicieheeren, voor de eer onzer stad, hebben moeten uilroeien. Terzake dus. Wie errinnert zich het ongeval van den ongelukkiggn Fan Winckel niet, een pension naris van 't oude-mannenhuis, welke, op 50 November 1873, omtrent 6 1/2 ure des avonds, in staet van dronkenschap 't gesticht binnen kwam, en tusschen de twee poorten hulpeloos is gestorven. Een onderzoek wierd ingesteld, en het be wees dat de toezichters met den besten wil van de wereld, zy waren dry in getal, de twee gestichten niet voldoende konden be waken. De kommissie kon zich onmiddelyk de noo- dige toezichters niet verschaffen en gelastte M. Bogaerts, apotheker, thans het gesticht be- woonènde, met eene bezondere toezicht op de weezenjongens. M. Bogaerts, die de gewichtigheid van het hem opgelegde ambt begreep, deedt het reg lement des huizes stiptelyk uitvoeren. Dit stond de weezenjongens niet aen en ze kwamen in opstand, tierden en tempeesten zoodanig dat M. Bogaerts er ging orde onder stellen. Maer wat gebeurde er Toen de opstandelingen M. Bogaerts gewaer wierden bliezen zy't licht, in de verwarmzael waer zy vergaderd waren, uit en wierpen hem alles wat hen onder de hand viel naer 't hoofd. M. Bogaerts diende eene klacht by de kom missie in, en deze vergaderde zich onmidde lyk by dringendheid. Er wierdt besloten en ter kennis der wee zenjongens gebracht, dat by aldien men, bin nen de 24 uren, de plichligen niet deedt ken nen, tien der oudste weezen 't gesticht moes ten verlaten. De 24 uren verliepen en de plichtigen wier- den niet aengeklaegd, en in zitting van 6 janu ari 1874 wierd er besloten dat de tien oudsten, onmiddelyk het gesticht moesten verlaten. En nu, Medeburgers, waerom waren de weezenjongens in opstond gekomen Omdat zy onder 't toezicht van M. Bogaerts, op de ge stelde uer moesten t'huis zyn, en nimmer mochten binnen komen wanneer het hun be liefde, ja, soms laet, zeer laet in den nacht. Zy mochten dus des avonds en 's nachts op den zwier nimmer gaen en dat stondt hen in 't ge heel niet aen. Maer men zal ons vragen wie liet de ouder lingen en weezenjongens laet in den avond of 's nachts binnen Wel de valsche sleutels speelden den rol van portier. Het onderzoek waervan wy hooger spreken heeft bewezen, dat er een veertigtal valsche sleutels in omloop waren. Men ontdekte er een twintigtal in hoeken en kanten, in en onder de beddens, en later vondt men 't zelfde ge tal by 't kuisschen van den beerput... Men had niet alleen valsche sleutels van de voordeur, men had ze ook van andere plaet- sen. Er waren er onder andere van den kel der en meer dan is 't gebeurd dal eenigen zich aldaer vergaderden en op zeer korten tyd ver scheidene tonnen bier afdronken. Nog meer er wierd bestatigd dat de levens middelen op de ongehoordste wyze wierden verprost. Een lid der kommissie van dien tyd, heeft ons verhaeld dat hy eens in den bak der verkens, genoegzaem vleesch, visch en boter hammen heeft gevonden om 50 menschen meè te voeden. Nog grover De goten waren verstopt, men moest ze kuisschen en wat vondt men Zy waren letterlyk opgepropt van boterhammen, vleesch en visch. Dit alles is gebeurd in 1875, toen de libera len nog in meerderheid in de bestuerlyke kom missie zetelden. 't Was M. JelieJ.-B., vader, die alsdan het oppertoezicht over deze twee gestichten had (Jongensweezen-en ouderlingenhuis.) Mochten die misbruiken blyven bestaen. Medeburgers Neen, voorwaer daer zyt gy allen over 't accoord. Ehwel de kommissie heeft er einde aenge- bracht met de oudemannen aen de zorgen der Eerw. Zusters Maricollen toe te vertrouwen en de weezenjongens aen deze der Eerw. Broeders van Maria. Nu, is het toezicht heden kostelyker dan voorgaendelyk Neen, men betaelt heden een weinig meer dan vroeger... Voortyds betaelde men maer fr. 1325 aen ae toezichters en heden fr. 2800. Maer er is dees verschil, dat nu heden door de nonnekens alles wordt gewasschen, en dat men er voor tyds jaerlyks fr. 1400 aen betaelde. Zoodanig dat de onkost van wasschen en plasschen 't gene heden in 't gesticht gebeurt, gevoegd by de fr. 1525 maekt dat de Hospiciën dan fr. 2725 op 75 fr. min dan lieden te betalen had den. Men ziet het verschil is gering. En zou het nog een akt van slecht bestuer wezen meest men heden meer betalen dan vroeger Moest er, kost wal het koste moge, geen einde aen de bestatigde misbruiken ge steld worden Al die verproste levensmidde len hadden ook geld gekost en wy zyn verze kerd dat de Hospiciën alsdan meer betaelden dan heden. De liberalen beweren dat er heden min pen sionnarissen in onze verschillige gestichten zyn dan ten tyde der liberale heerschappy. Wy zullen onze medeburgers eens laten oordeelen. In 1873, onder 't liberael bestier bestatigde

De Denderbode | 1878 | | pagina 3