Plakkaerlen, Voorstel. Weddingschap. Aelstenaers men op 51 december de volgende bevolking in de onderscheidene gestichten Jongensweezenhuis 41. Meisjes weezen heis 60. Ouderlingenhuis 41 (verscheidene wa- Oude-vrouwenhuis 59 ren opzolder onder Ongeneesbaren. 23 't dak gelogeerd.) Te samen 204 In 1878, op heden 25 October bestatigt men de volgende bevolking Jongensweezenhuis 59 (5 hebben in den Meisjesweezenhuis 60 loop van dees jaer Ouderlingenhuis 58 't geslicht verlaten) Oude-vrouwenhuis 56 Ongeneesbaren 29 Te samen. 202 Dus een verschil van twee pensionnarissen meer ten tyde der liberalen. Dit verschil van twee, ja, enkel twee is eene groote zonde door de catholyke Bestuer- leden bedreven, in d'oogen van de Verbonds- schryvelaers, en die zonde moeteu zy by 't pu bliek aenklagen. Maer over de ongehoorde misbruiken, over de verkwistingen van vrach ten boterhammen, vleesch en visch ten tyde der liberale heerschappy blyven zy stom als kar pers. Geen woord, geen gebenedyd woordje, laten zy er van hooien. 't Publiek 't welk nog gezond oordeel heeft, zal er over beslissen, liberale jongens, weest er zeker van, en zyne uilspraek zal u verplet teren. De liberalen beknibbelen ook dal de wee- zenjongens in 't gesticht zelve eenen stiel aen- Jeeren. Waerom heeft kommissie besloten de wee- zenjongens in 't gesticht zelf eenen stiel te laten aenleeren. 1° Om ze van 't straet te houden en nimmer te zien dat ze van hunne 14 ii 15 jaren liefdes betrekkingen aenknoopten. 2° Om ze nimmer aen zekere liberale mees ters te moeten toevertrouwen die deze schul- delooze kinderen tol in 't merg der beenderen konden verderven. 3° Omdat zy by zekere meesters in plaets van op 't werkhuis te verkeeren, in 't huishouden tot kindermeissens gebruikt wierden. 4° Omdat zekere meesters aen de weezen- jongens te weinig betaelden, by zooverre, dat jongelingen van 16 h 17 jaren, die reeds ver in hunnen stiel gevorderd waren, slechts tegen eenige centen daegs betaeld wierden. Is dit stelsel nadeelig aen de belangen der weezenjongens Integendeel, het is voordeeliger. Men weet dat, volgens de wet, aen de wee zen een deel der winst die zy in 't gesticht brengen moet toegekend worden, welk deel hen, by 't verlaten des gestichts, moet uitbe- taeld worden. Nu, ten tyde der liberalen was de gemid delde daghuer der jongens maer 45 centimen daegs, terwyl zy heden 56 centimen is. Dit zal maken dat de 'jongens by 't verlaten van 't gesticht eene grootere som handgeld zullen ont vangen. Ehwel, vvv vragen het, hebben de Hospicie- heeren niet de zedelyke en slolfelyke belangen der weezenjongens behertigd Dat hy ons den steen werpe, hy, die 't tegen deel durft beweren. Nu, geachte stadsgenoten blyft er nog de kwestie der vyf duizend franks over, som, die onze catholyke stadsregering, volgens de libe ralen, ten onrechte aen de Hospicièn weigert te betalen. Waerop steunen de liberalen de verplichting der stad van aen de Hospiciën die jaerlyksche som te betalen? Op een dekreet van Willem I, Koning der Nederlanden, in de jaren 1826 gegeven. Nu, men heeft in den Haeg, en te Brussel de zorg vuldigste opzoekingen gedaen en dit dekreet wordt niet gevonden. Indien het bestaen had, zou er zekerlyt- in 't staetsblad melding van gemaekt zyn geweest. Zekere leden der afge kookte liberale administratie, Mr Eyerman on der andere, betwistten de wettelykheid dier jaerlyksche toelage aen de Hospiciën. Maer tot welk dient dit verwyt dat de stad ten onrechte eene toelage van fr. 5000 weigert te betalen, is de stad, uit hoofde der wet, niet verplicht in 't tekort der Hospiciën en van 't Armbureel te voorzien Indien de liberale Hospiciër.be- stierders aen de stad hadden konnen bewyzen, dat zy wezenlyk die 5000 frs. noodig hadden om de gestichten te kunnen blyven behouden dan kon de stad oumogelyk de betaling weige ren. Maer dit hebben de liberale Hospiciën- heeren niet gedaen. Eu daer zy niet bewezen hebben dal ze te kort kwamen, heeft de stad ten rechte geweigerd eene schuld te betalen die zy niet verschuldigd was. Wy zouden over de kwestie breedvoeriger konnen uitwyden, doch wy zullen alleenlyk doen aenmerken dat, sedert de catholyken aen 't bestier der Hospiciën zyn, byna al de dienst jaren met eenen boni, en dat nog al aenzien- lyke, zyn gesloten geweest. Zietdaer, geëerde Medeburgers, wat er nu eigenlyk is van die kwestie der fr. 5000, waer de. liberalen zoo over schreeuwenOordeelt nu, stadsge noten Sedert eenige dagen worden in naem der li berale Candidaten zekere huizen behangen met allerlei plakkaerlen, die de besluerlyke akten onzer catholyke stadsregering beknibbelen Het eerste plakkaert dat te voorscbyn kwam, luidde Duizend franken, zyn er te winnen door de gene die kan bewyzen dat de stemming niet geheim is. Wel onnoozele dompelaers, dit wordt immers door niemand die een weinig met het kiesstelsel bekend is, betwist, en, in die omstandigheid, duizend franken uilloven, is juist of men aen iemand zou zeggen Bewyst my dat wy des mid dags, om 12 urendoor de zon niet verlicht wor den en ik schenk u dadelyk duizend franken Ge kunt denken hoe vierkantig de Aelstenaers u hebben uitgelachen. Maer zegt eens, liberale Candidaten, looft gy zoo niets uit voor dengene die kan bewyzen dat uwe overige plakkaerlen leugentael en volksbedrie- gny zyn. Waerom looft gy daer voor geene beloon ing uit, Ja, waerom Omdat gy van de valschheid, van de logenlael der aenteigingen die op uwe plakkaerlen te le zen staen overtuigd zyt en zoudt moeten afdui- m en. Nu om eens aen 't aelstersch publiek te laten oordeelen wie van ons beide de liberale Candi daten of De Denderbode onbeschaemd liegt en bedriegt doet hy hier den volgenden voorstel. De ondergeteekendc C. Van de Putte, opsteller- uitgever van den Denderbode verbindt zich in de kas van 't Weldadigheidsbureel eene som van twee honderd franken te storten, indien men hem kan bewyzen 1° Dat het de schuld is van onze hedendaeg- sche catholyke Stadsregering dat de contributiën (grondbelasting, personneel en Palenten) met een-en-twintig duizend franken zyn vermeerderd. 2° Dat het Poslhólel aen de stadskas zeventig duizend franken heeft gekost, in andere woor den, dat de grond die aen den Staet hiervoor wierd afgestaen aen de stad zeventig duizend franks heeft gekost. 3° Dat onze catholyke stadsregering de stads- schuld met een half milloen heeft moeten ver meerderen om al de openbare werken die door haer zoo binnen als buiten de stad. voltrokken wierden. C. Van de Putte. De heeren Karei CumontBenoó De Ryck, Jozef De Windt, als hoofdmannen der liberale Candidaten in wier naem de plakkaerlen wor den aengeplakt, verbinden zich van hunnen kant, twee honderd franken in de kas van T Wel dadigheidsbureel te storten, indien de Dender bode bewyzen kan. 1° Dat hel eene gemeeüe leugen is te durven houden staen dat onze catholyke Stadsregering de contributiën (grondbelasting, personeel en patenten) één enkele centiem heeft doen ver meerderen. 2° Dal het valsch is te beweten dat het Post- hótel, zeventig duizend franken aen stadskas heeft gekost. 5° Dat onze catholyke stadsregering zonder stadsschuld met een half millioen te vermeerde ren en zonder een enkele centiem meer Ge meentebelastingen of opcenten te eischen al de openbare werken door haer tot stand gebracht, heeft voltrokken. Durft men aennemen Allons heeren, laet u niet trekken, kom maer af.... De Yker, wy vragen onze geëerde lezers ver schooning dit walgeiyk drukpersongediert, te moeten noemen, schryfl onder andere 't vol gende De Denderbode beweert dat de liberalen zoo zeker zyn dat ze eene klopping gaen krijgen, dat ze niet eene wedding durven houden die men hun voorstelt. Ehwel, Denderbode, gy zyt mis Om het u te bewyzen ga, ik een naem noemen, bijge volg heeft men recht van t'antwoorden. Over dry weken stelde Mr Louis Meer:, gemeenteraads lid, eene wedding van Duizend franken voor, bewerende dat de klerikalen met eene groote- meerderheid zouden boven geitgen hebben. Eenige dagen geleden heeft een liberale kiezer dit ver nomen en aen M' L. M. aengeboden twee duizend tegen zyn een duizend te plaelsen indien de liberalen met boven lagen. M' L. Meert, heeft zich achteruit getrokken en gezegd dal hy over dry weken zou gewed hebben maer nu niet meer. Wy verklaren hier in naem van den heer Louis Meert, dat er van dit alles geen enkel woord waerheid is. Het is valsch dat hy eene wedding van dui zend franks aen iemand heeft voorgesteld. Hel is meer dan valsch dat iemand hoege- naemd wie, zich by hem heeft aengeboden 0111 twee duizend franken legen zyn één duizend te plaelsen, indien de liberalen niet boven lagen. De heer Meert errinnert zich alleenlyk den heer Florimond Govavrt, in tegenwoordig heid van twee getuigen, om aen 't bollen van dezen laetsleneen einde te stellen, te hebben aen geboden eene wedding aen te gaen van honderd franken, en dat toen men 't aecoord was M. Go- vaert en niet hy zyn woord heelt ingetrokken. Nu, om te loonen dat, had die liberale kiezer zich by hem aengeboden, M. Louis Meert zich niet zou achteruit getrokken hebben, en niet zou gezegd hebben, dat hy over drie weken wou wed den maer nu niet meer, verzoekt hy ons hier, in zynen naem, te verklaren dat hy gezegde wedding aenneemt op de voorwaerden door den Yker beschreven. Wy verzoeken dus, bedoelden liberalen kiezer, M. Louis Meert, te willen laten weten op welke plaets en uer van den dag, hy zich gedurende de weinige dagen vóór de kiezing wil begeven, voorzien van zyne twee duizend franken om ze gezamenlyk te gaen toevertrouwen aen eenen vriend der liberalen aen wien hy er reeds over gesproken heeft. Indien er nog liefhebbeis zyn, ze worden verzocht zich te adresseren ten bureele van den Denderbode, molenstract n" 6, naby de groote merkt. De liberalen hebben in een manifest geschre ven dal onze catholyke Ruedsheeren alleenlyk op '1 stadhuis zetelen om hunne eigene za ken te maken. Wy willen die vuige lastering niet beantwoor den dan met uit te roepen Aelstenaers, verge- lykt de beide lyslen die aen 't hoofd van dees nummer staen, en zegt ons wie het is die hier, in 1848, met een abeelen kuskeeen beddekoets, nen stoel, nen roggenbroodkant en een potje sniaut is aeugeland. Ja, ziet maer wie hier zyne zaken heelt gemaekt, wie hier, gedurende veel jaren, de vetbelaelde postjes en ambteü beklee- de, wie alles maer inslokte wal or,der zyn bereik viel en wie er maer in toestemde zich met eenig eereambl, T is te zeggen, waer geen vet aen is, te gelasten, dan wanneer hy de Aelstersclie centen in de tesch had, of liever, zyn schaepjes in t drooge waren Ziel eeDs wel toe of gy ook geen lid eener familie zult vinden die allyd met budjelvreting besmet is geweest.... Toen elkeen dacht dat niet een lid dier familie aen Stadskas zoog, ont dekte de Denderbode dal zy er nog een zuigerke in liggen had, namelyk om de geweren der gar de civiek te onderhouden die nog in geene 20 jaren uit hunne kisten waren gehaeld. Ja, stadsgenoten, bezie de twee lysten wel en zegt ons of de liberalen niet schaemteloos tot in de ziel moeten zyn om te durven schryven dat onze catholyke stadhuisheeren, wier eer- baerheid, deftigheid en onbaetzuchtigheid spreek- woordelyk is geworden alleenlyk op 't Stadhuis zetelen dan om er hunne eigene zuken te maken. Liberale lasteraers wy dagen u uit, één feit, één enkel, verstaet gy, te kunnen aenwyzen of eene enkele omstandigheid te kunne» melden waerin onze bedendaegsche Stadhuisheeren betoond hebben dat zy op stadhuis zetelden om hunne eigene zaken te maken..., Bewys dat eens, laffe liberale beledi gers, vuige eerdieven .Maer ge zult u wel wachten eenig bewys by te brengen.... Ge zuil wellicht uwe lasteringen herhalen en aldus liet princiep van uwen nooit genoeg geschandvlekten aerlsvader Voltaire toe passen Liegt en blyft liegen er zal loeh allyd iets van overblyven. Aelst, C. Van de Putte-Goossens.

De Denderbode | 1878 | | pagina 4