Wat En nu, Daerenboveii Medeburgers, De toekomsl, Aelslenaers, Medeburgers, Catholyke Aelslenaers, Winkeliers en kooplieden. Eene vraeg' Ons Kerkhof. Het Stokpaerd onzer libe rale gazetschryvelaers. Maer En inderdaed. Onbehendig. Stadsverlichling. Catholyke familievaders heelt de gevallen liberale administratie verder onder opzicht van openbare werken gedaen? 1° De nieuwe straten in 't statiekwartier geopend en bet zoo fynekens aen boord gelegd dat zekere liberale opperhoofden het nog goed in hunnen zak gewaer worden. 2° Het slachthuis opgebouwd op eene plaets die haren toegang hoogst gevaerlyk niaekt. 3" Medegewerkt tot het oprichten van 't standbeeld van Dirk Martens. 4" De oprichting van 'tonnoozel marionnetten- kot dat tegen den muer der Karmelieten is ge plakt om tot overdekte merkt voor de achter- staek gekeurde hop, te dienen en 't welk heden door de slimmerikken uit 't Verbond over dekte duiven- en kiekenmerktge- heeten wordt. Kemel die rond de 10 duizend franks heeft verslonden. 5° De inrichting van de Koophandelsrecht bank in zulke nadeelige voorwaerden, dat de stad ten eeuwigen dage verplicht is 't ameu blement te onderhouden en te vernieuwen, iets dat op andere plaetsen door de provincie wordt betaeld. 6° Subsidiën voor de herstellingswerken aen de St-Martiuuskerk toegestaen. 7° Hunne verdere werken liggen onder den grond, volgens hunne eigene bekentenis.... 8° Nu eindelyk hebben wy de konventie voor de verlichting der stad met de gas. Doch daer wy deze kwestie verder in een be zonder artikel gaen behandelen, zullen wy er hier over zwygen. Is dat nu alles wat de afgekookte liberale Administratie hier tot stand gebracht heeft Wel ik zou het byna gaen vergelen, neen, dat is alles niet.... Zy heeft op 18 jaren om 1800 franks nieuwe kasseiwerken op Mylbeke en Schaerbeke gelegd 't geen 't bagatelleken van honderd franks 'i jaers maekt. Sterk niet waer, geëerde Stadsgenoten, heel sterk, niet waer Onderzoeken wy eens wat onze catholyke Stadsregering hier o/> half zooveel jaren tyd heeft weten uit te roeien in te richten en tot stand te brengen. Onder zedelyk opzicht heeft onze catholyke Stadsregering den godsdienstigen geest in onze scholen doen herleven en het onderwys uitgebreid door de stichting van nieuwe scholen en verbeteringen aen de aka- demie en aen de muziekschool toe te brengen. Onze catholyke Stadsregering heeft, 1° eene tweede Bewaerschool gesticht welke een on- kost van 50 duizend franken heeft veroorzaekt, 2° de meisjesschool op de Moorselschebaen aengenomen waerdoor de stad mits eene ge ringe toelage, van de verplichting ontslagen wordt aldaer eene school te bouwen en 5° de jongensschool gebouwd die maendag jl. plech- tiglyk door onze stedelyke Overheid wierd ingehuldigd.... Verder heeft zy een reglement op de dans- partyen gemaekt, 't welk wel door de liberale liefhebbers der onafhankelyke zedeleer, pro causa, beknibbeld wordt, maer integendeel door al wie een einde wilde gebracht zien aen de onzedelykheid en baldadigheden die deze danspartyen veroorzaekten, ten volle goedge keurd wordt. Onze stoffelyke belangen wierden ook niet verwaerloosd. Het doelwit onzer catholyke Stadhuishee- ren is altyd geweest het algemeen welzyn te bewerken. De eestre maetregel die onze catholyke Stadsregering nam, diende om onzen vveke- lykschen merktdag te doen herleven door de herinrichting van de maendelyksche veemarkt die de liberalen hadden laten'vervallen en de oprichting der overdekte Botermerkt, dit prach tig monument dat ons door onze zustersteden benyd wordt. Wy hebben dit punt reeds verscheiden mael behandeld en denken dus het nimmer te moe ten bespreken. De tweede voorzorg onzer catholyke Stad- huisheeren was aen de eischen onzer mede burgers van Mylbeke en Schaerbeke te vol doen, met hen uit den modderpoel te verlossen waerin de liberalen hen, ondanks de bitterste klachten en smeekingen, gansche winters, lie ten polsen. Deze kwestie hebben wy ook breedvoerig behandeld en hoeven er dus nimmer over terug te komen. Verders hebben wy aen te stippen 1° Het leggen van onderaerdsche goten voor eene som van fr. 42,000. 2° Het openen en kasseiing der Albert-Lié- nartstraet. 5° Hel herleggen en beplanten der Keizer- lykeplaets. Het schoonste verfraeiingswerk dat ooit in onze stad is gemaekt geweest. De ny- dige liberale schryvelaers weten en zien dit zoo wel als iemand, maer zy hebben bevel om dit werk te krilikeren. 4° Het Hotel der Dry Koningen aengekocht en een deel van den grond kosteloos afgestaen, om hier een Posthótel te bouwen, 't welk door iedereen zoo liberalen als catholyken als hoogst noodzakelyk wordt geoordeeld, en zooveel nut aen nyveraers, koophandelaers, met een woord aen gansch de burgery beeft byge- bracht. Deze kwestie hebben wy ook breedvoerig behandeld. 5° De kaeimuer op den Dam gansch her bouwd, 't geen aen de stad 20 duizend franks heeft gekost. 6° Talryke verbeteringen en verfraeiings- werken verricht, bezonderlyk aen de Oude- Graenmerkt, de nieuwe Graenmerkt, de Fa- briekplaets, de Vischmerkt, Achlerstraet, enz. enz. te veel om te melden. heeft onze catholyke stadsregering subsidiën toegestaen. -1° Voor de opbouwing van S' Jozefskerk. fr. 25,000. 2° Voor herstellingswerken aen Sl Martinuskerk fr. 9,000. 3° Voor de gedeeltelyke herop- bouwing van't Hospitael fr. 16,000. 4° Voor de herstellingswerken aen 't oude Stadhuis fr. 4,500. Doen wy hier aenmerken dat de stadsgebou- wen, zoo als Stadhuis, Collegie, Middelbare School en al de straten, wegen en wandelin gen in den jammerlyksten staet van vervalling door de liberalen waren gelaten, aen welkers herstelling de stad met hoopen duizende franks heeft moeten besteden. De sladsbedienden werden ook met verge len allen hebben hunne jaerwedde zien ver- hoogen. Dit maekt dat onze catholyke Stadhuisheeren op negen jaren eene som van 605,000 frs. zegge zes honderd en dry duizend franks, aen buitengewoone openbare wer ken en uitgaven hebben besteed, terwyl de algekookte liberalen haspel er maer op 18 jaren frs. 531,601,72 aen uitgaf. Dit alles deden zy zonder de burge ry met eenen enkelen centiem meer te moeten belasten. Integendeel zy hebben aen de burgery eenen koek gegund van 162,548 fr. zegge honderd twee-en-zestig duizend vyf honderd acht-en-veertig franken, met de twee ten honderd op't kadastrael inkomen af te schaffen. En niettegenstaende al die buitengewoone uilgaven en vermeerderingen, ondanks de af schaffing der bedoelde twee ten honderd, ver- keeren onze stedelyke financiën in bloeienden toestand. De stedelyke geldkas bevat heden eene som van 150,000 franks, meer dan genoeg om al de reeds gestemde openbare werken van nut en verfraeiing uit te voeren. Vergelykt eens 't bestuer der afgekookte liberalen aen dit onzer hedendaegsche Stads regering en zegt ons of gy, de hand op uw ge- welen, niet moet uitroepen dat onze catholyke Stadhuisheeren uwe belangen met meer iever, vlyt, wysheid en bekwaemheid hebben be- neerstigd dan de liberale coterie die hier ge durende achtien jaren op 'l stadhuis troonde. Moet gy niet bekennen dat, hadden de kie zingen van 1866, geen einde aen de liberale verkwistingen gebracht onze stad wellicht zou bankroet zyngegaen en dat, in alle geval de op centen zoodanig zouden geklommen hebben dat wy hier eene dubbele contributie zouden te betalen gehad hebben. Dit stond onvermydelyk voor de deur. Want om den vernepen toestand van Stadsfi nanciën te verduiken, had men zynen toevlucht tot eene onregelmatigheid moeten nemen, namelyk gelyk wy hooger zeggen, de gelden die van den verkoop van eigendommen voort kwamen voor de gewoone uitgaven te gebrui ken. Wat zou er gebeuren, Stadsgenoten, moes ten (iets wal volkomen onmogelyk is) de libe ralen weer aen 't Bestuer onzer stad geraken Onbetwistbaer zouden zy den zelfden weg inslagen, en niet alleenlyk leening op leening aengaen maer ons nog bovendien onder nieu we lasten verpletteren. Dit alleen zou ons niet te wachten staen wy zouden hier de liberale principen in 't ondersvys, in de weldadigheid, met een woord, in al de diensten van de stad afhangende, zien toegepast worden, 't is te zeggen, onze jeugd tot vrydenkers vormen en onze noodlydende i Medeburgers die er niet zouden willen in toe stemmen, onmeêdoogend te verdrukken. Men heeft ze op 't ongewyde deel ter ruste gelegd, en wie zou durven zeggen dat de plaets waer zy begraven zyn den hondenboek is Dat zou men niet durven zeggen, want liet ongewyde deel is de schoonste plaets des Kerkhofs. Die begravenissen hebben hier in volle vry- heid plaets gehad niemand heeft er aen ge dacht ze te verstooren. Het dekreet van T jaer XII, is hier stiptelyk uitgevoerd geweest, en iedereen is te vrede ten zy eenige liberale heethoofden. Zouden wy dien toestand blyven behouden, moesten de liberalen hier aen 't Stadsbesluer komen Voorwaer, neen, want hunne vroegere daden en woorden bewyzen ten duidelykste dat één der eerste maelregels die zouden genomen worden, de afschaffing van 't thans bcstaende reglement op de begravenissen zou wezen. Ons gewyd Kerkhof zou by de eerste gele genheid ontheiligd worden, en indien die ge legenheid zich niet dapper genoeg zou voor doen, zouden zy het wel zoo verre durven dryven, de overblyfsels van nen afgestorven vrydenker naer Aelst te doen overvoeren, om ze zonder kerkelyke ceremoniën in den gewy- den grond te delven. Ja, zoo verre zouden de liberalen het durven dryven om ons in onze godsdienstige over tuigingen te kwetsen te hoonen en te ver smaden. dynsdag aenstaende gaet gy uilspraek doen. Wilt gy niet dat het bestaende reglement op de begravenissen afgeschaft worde Wilt gy u de droefheid, het hertzeer sparen ons schoon gewyd Kerkhof te zien ontheiligen Wilt gy niet dat gekende godverloochenaers, solidairen en anderen liberalen bucht, in 't ge- wyde deel des Kerkhofs begraven worden, om u in uwe teederste godsdienstige gevoelens te kwetsen, te hoonen en te versmaden Wilt gy de hertverscheuring ontgaen te moeten gedoogen dat uwe naestbestaenden nevens nen godverloochenaer, of nen geken- den godslasteraer, te ruste liggen Wilt gy de noodzakelykheid ontloopen van uwe afgestorvene bloedverwanten naer eene na burige parochie temoeten overvoeren indien gy ze in geen ontheiligd Kerkhof begraven wilt Wilt gy dat aen onze arme werklieden, welke de middels niet bezitten om hunne af gestorvene bloedverwanten in eene andere parochie te laten begraven, de droefheid spa reu te moeten zien dat ze in den ontheiligden grond gedolven worden. Ja, indien gy dit alles wilt, ver stoot dan de liberale maconnieke candidaten, en stemt allen voor de catholyke lyst, samen gesteld uit deftige persoonen welke, gelyk gy, willen dat ons gewyd Kerkhof niet ontheiligd worde door de godslasteringen en de versma dingen, die gemeenlyk, by iedere solidaire be- gravenis, uitgebraekt worden. Neen de ontheiliging van ons gewyd Kerk hof, willen de catholyke Aelslenaers niet, neen, duizend mael, neen; zy willen dat hunne dooden in den gewyden grond rusten en dee lachtig blyven aen de gebeden welke de Kerk dagelyks voor haer ten hemel stuert zet uwe lange czelsooren wyd open. Hel calholyk Bestuer zal beginnen met de overtollige schuld van 600 duizend franks, door de liberale administratie nagelaten, af te leggen en leenemael uit te dooveri. Verslaet gy dit vlaemsch, 1 erbond En is niet, gelyk gy ziet, om zich zelve te vetten of om de gelden der burgers in roeien en wissen te verkneukelen, om vriendekens en kozynljes meê te vetten, om nultelooze plaeiskèns en ambten te bezoldigen, dat het calholyk Bestuer deze leening aengael, maer 't is om de schulden uwer liberale hertlappen en feniksen te betalen en uit te dooven, om het vuil liberael lynwaed te wasschen en te blee- ken en aldus de stad te verlossen van libe rale Ldie haer, sinds zoo lange jaren, gebeten hebben. Met de overige 400 duizend franks zal er gehandeld worden gelyk er besloten is, tc weten om de reuzenwerken aen den Dam te bekostigen met het zeker vooruitzicht dat de stad er slechts 152 duizend franks zal aen be steden en dat het overige naer de kas van de geldschieters zal terugkeeren, by middel van subsidien van den Staet en der Provincie en door den verkoop van bouwgrond en afgc- brokene materialen, Zietdaer het kartonnen Stokpaerd van mees ter Eremen en Beenen of Poolen en Oor en, in den grond geschopt, wilt er de liefhebber nu nog wat reparatie aendoen om er wederom nog wat op konnen voort te sukkelen, dit staet in zyne beliefte. De kiezers zullen nu begrepen hebben wat voor eenen kolossalen slimmerik er op dit Don Quichottendiertje zal paraderen en achter hem mogen roepen Zie, zie, nen ruiter op een houten peerd Met vier houten pooten en nen vossen steert. En zeggen dat de liberhaters zoo eenen kwant hebben doen komen om hun gevallen liberael kraem weder op te rechten Maerongelukkiglyk!1 dynsdag zal het liberael kliekske van zich zelve en van zynen schryvelaer moeten zeggen 'l is met ons ge past, wy moeten in den tobben, er is geen lievenheeren aen, wy moeten in den tobben tot over den kopAdieu mynen meuzelaer met draeiken en al. werklieden dat maekt nog al nen groolen item als 't jaer rond is, niet waer En dan durven de liberalen zeggen dat het een menschlievend werk is Ja, maer de winkeliers en kooplieden wor den 't best gewaer indien de catholyke fabri kanten zoo eenen bazar moesten inrichten en hunne meestergasten ook laten winkel houden de lielfl van de winkels der stad moesten gesloten worden. En zulke baetzuclitige lieden, durven in hun nen naem laten schryven en afkondigen dat onze catholyke Stadhuisheeren alleenlyk aen 't bestuer zyn om hunne eiyene zaken te maken Weest maer gerust, liberale kliekjanneri, de winkeliers en kooplieden zullen er wel voor zorgen u van 't stadhuis verwyderd te houden, waeropgy niet zoekt te treden dan om uweecr- en-baeizuclit te voldoen. Weest maer gerust de buizen staen gereed en 't zullen geene kleine wezen weest er zeker van. Is 't aen zekere liberale haes toegelateu, den naem van 't liberael ministerie te gebruiken, toen hy zekere mindere staetsbedienden ging verzoeken voor de liberale lyst te stemmen? Is dat aen die menschen niet laten hooren dat zy onder de macht van 't liberael minis terie staen, en dat zy, rekening over hun ge drag zouden kunnen te geven hebben? Heeft die liberale haes volmacht ontvangen om, in naem van 't liberael ministerie, te han delen Wy roepen de aeridacht onzer vertegen woordigers op deze zaek in en hopen dat zy de kwestie eens wel zullen onderzoeken en des noods den heer Minister van Openbare Wer ken interpelleren over die afkeurlykc handel- wvze. Indien gy, rust, orde, vrede en zedelyklieid in uwe moederstad wilt bewaren, indien, gy handel en nyverheid hier wil ziet blyven bloeien, kiest dan voor de catholyke candida ten. Het verledene is de verzekering van de toe komst, en de tien laetste jaren hebben u bewe zen dat geluk en voorspoed alleen onder 't catholyk vaendel te vinden zyn. Teekent dus allen, als een man, een kruiske in 't vakje of vierkant dal onder 't en boven aen de lyst der catholyke candidaten staet Ja, teekent daer een kruiske en roept met ons Weg met de liberale geldverkwis ters. Weg Weg De correspondentien die de Opperhoofden onzer Aelstersche liberale kliek met Z. H. den Bisschop van Gent, op 't einde van 't jaer 1866 betrekkelyk de wyding van ons Kerkhof gewis seld hebben en de redevoeringen, die zy, in 't begin van 1867, ter gelegenheid van de be- raedslagingen over liet thans bestaende regle ment op de begravenissen, uitspraken, geven ons genoegzaem te kennen met welke inzich ten de liberhatery ten opzichte van ons gewyd Kerkhof bezield zyn. Wy hebben het verslag gelezen dier ver- maerde zitting onzes gemeenteraeds, op vrydag 11 januari 1867, in de welke de heer en de meester De Ryck, door de onwederleglykste argumenten van wylen den nooit genoeg be treurden volksvriend,'M. Albert Liénart in het eng gedreven, op de hem gestelde vraeg: wat hy met een afgestorven vrydenker of solidair zou doen len einde raed antwoorddeMoa, ze ne le zuzerais pas, ze laisserais a Djieu le soin de le zuzer. Armzalige antwoord die 't publiek hartelyk lachen deedt. Ondanks de tegenkantingen der liberale min derheid, wierd ons Kerkhof eindelyk volgens 't dekreet van prairial jaer XII, verdeeld, en op Maendag 4 Februari 1867, door Z. H. Mgr Bracq, plechtiglyk gewyd. Dit was de eerste vrucht van den catholy ken triomf van 30 October 1866. Wie errinnert zich niet hoe onze bevolking hare tevredenheid openlyk te kennen gaf dat ons Kerkhof, door de gebeden der Kerk, ge zegend wierd Wie errinnert zich de talryke scharen Aelstenaers niet die zich op den weg van 't Kerkhof en op 't Kerkhof zelve verdron gen om, door hunne tegenwoordigheid, als te protesteren tegen de hatelyke vryheidschen- dende principen waerdoor men aen eene door en door godsdienstige bevolking den troost wilde ontnemen, hare afgestorvene vaders, moeders, broeders, zusters, kinderen en bloed verwanten onder de schaduwe des kruizes, in afwachting van den dag der verryzenis te zien rusten. Sedert ons Kerkhof plechtiglyk is gewyd geweest, zyn er hier te Aelst, een vrydenker, een vrydenkster en een kindje van een prole- slantsche schipper begraven. Gedurende meer dan zes weken, hebben de liberale gazetschryvelaers de ooren onzer me deburgers zot geraesd en allerlei soorten van valsche rekeningen, valsche opgaven en ver- zinde cylers aengehaeld om hun stokpaerd dat maer op zeer slappe beenen staet een beetje te konnen rechthouden of sty ven. Wy willen bier spreken van de leening van een half millioen die door onze Stadsregering is ontworpen en vastgesteld om het over- sclioon en onontbeerlyk reuzenwerk van ver fraeiing, gezondmaking en ontwikkeling onzer stad te volvoeren. Elkeen kent het noodzakelyk en allernuttigst werk op den Dam. Het bestek dezer groote werken beloopt niet tot een half millioen, gelyk 't Verbond gedurig raest, om wetens en willens de catholyke Stadhuisheeren in hun bestier te konnen ver achten en lasteren, maer dit bestek beloopt alleenlyk, tot 580 duizend franks. Maer wy vragen het hier, zal het de stadskas alleen zyn, die dezen last van 380 duizend franks zal moeten dragen En wy antwoorden vlakaf, neen. Die anders durft zeggen is een verfoeilyke leugenaer, een snoode volksbedrieger, een laffe lasteraer. Er is duidelyk, gelyk twee en twee vier maken, in zitting van 24 Maert 1877, in den Cemeenteraed bewezen, dat van die 380 dui zend franks, de stad alleenlyk 132 duizend franks zal le dragen hebben. De overige 248 duizend franks zullen naer de stadskas terugkeeren by middel van toela gen door den Staet en de Provincie en dooi den verkoop der gronden en bouwmaterialen voortskomende van de afbraek van den Dam. Zoodat in plaets van een half millioen aen de stad te kosten, gelyk het leugenachtig en bedrieglyk Verbond gedurig zeevert, altyd met inzicht om de kiezers te foppen en te ver leiden, dees werk alleenlyk 132 duizend franks aen de stad zal kostenDit verschil is nog al groot, niet waer, leugenaer uit 't Verbond. Wy zullen de zaek hier wat breedvoeriger bespreken om, het waggelend en onnoozel Stokpaerd der liberale schryvelaers met één enkelen schop in duigen te werpen. Het is niet eeae leening van een half mil lioen dat het Stadsbesluer zal aengaen, maer eene leening van een GEHEEL millioen Of liever is dit wel eene leening En wy zeggen vlakaf neen, aengezieu liet slechts eene verschietiny van gelden is, die noodzakelyk en natuei'lyk aen den geldschieter zullen terug gekeerd worden naer mate de subsidien van Staet en Provincie zullen uitbetaeld worden Maer wat zal het Stadsbestuer met dit GE HEEL millioen doen Luistert wel, kiezers, en gy ook, Verbond De liberale candidaten hebben, in hunnen naem, laten schryven dat onze catholyke Stad huisheeren alleenlyk op 't stadhuis zetelen om hunne eigene zaken te maken. Die vuige lastering zal niemand met eenig verstand begaefd, om den tuin leiden. Immers, de Aelstenaers, weten te wel dat deze die alle gelegenheden waernemen om zich te vetten wel juist langs den catholyken kant niet te ontmoeten zyn. Neen, catholyken zyn het niet die hier ba zars tot stand gebracht hebben waerdoor bon- derde winkeliers en kooplieden om zoo te zeggen de keel worden toegenepen. Neen, catholyke nyveraers zyn het niet, die aen hunne meestergasten toelaten bazars te openen alwaer hunne werklieden, om zoo te zeggen, verplicht zyn alles aen te koopen wat zy in een grondig jaer noodig hebben. Kan het missen winkeliers dat velen onder u hunne winkels zullen moeten gaen sluiten De werklieden van de liberale fabrieken koopen het eene in den bazar en het andere by den meestergast en alzoo zyn beide te vrede gesteld. Maer gy, winkeliers en kooplieden, ge krygt nog 't afkrabsel van den pot niet. En dat men zich dan nog bepaelde aen de werklieden der liberale fabrieken alleen te verkoopen, neer., zy looven met den nieuwjaer eene premie uit die vermeerdert in evenredig heid der som die men jaerlyks besteed heeft. Om eene groote premie te winnen zyn er oolykaerds die voor hunne gansche familie of ;ebuerte in den ba2ar alles gaen aenkoopen Welke oneindige schade moet dat aen vele winkeliers niet veroorzaken Is 't te verwonderen dat er daer hard tegen geschreeuwd wordt Veronderstellen wy eens dat de pastoor eener parochie macht genoeg zou hebben, om al zyne parochianen naer nen door hem aenge- duiden winkel tedoen gaen, boe zouden de libe ralen tegen dien pastoor, tegen dien verdruk ker der overige winkeliers niet donderen Maer nu, in plaets van een woord van af keuring te vinden tegen de liberale fabrikanten, die meer huishoudens, als er zelfs op groote parochiën geteld worden, verplichten naer hunnen bazar ter winkel te gaen, zoeken zy die liberale fabrikanten integendeel te ver- schoouen met te zeggen dat die bazar, in 't belang der werklieden is ingericht geweest namelyk, om hen aen leege pryzen goede wa ren te bezorgen. Die verschooning doet ons lachen, immers voor 'tvet en voorliet smeer lekt de kat den hande leer Wy beweren niet dat de liberale fabrikanten rechtstreeks aen den bazar iets winnen, niet tegenstaende men ons heeft verzekerd dat er in 1877, na betaling van alle onkosten, nog eene zeer aenzienlyke som winst wierdt be- statigd, maer zy winnen er toch onrechtstreeks jaerlyks eenen grooteu item aen. Wy gaen dat eens uitleggen, luistert Het is eene gekende zaek dat de werklieden van de catholyke fabrikanten eene grootere daghuer winnen dan deze der liberale fabri kanten. 't Verschil per dag is, wel is waer, gerin maer veel kleintjes maken een groot, zegt 't spreekwoord. Nu, wat hebben de liberale fabrikanten ge daen toen er spraek was de daghuer gelyk te brengen aen deze der gasten van de catholyke fabrikanten Zy hebben gezegd, wacht wat wy zullen eenen bazar openen alwaer onze gasten zich alles aen zeer leegen prys kunnen ver schaffen, en op die wyze mogen zy wat min winnen dan de andere. Wy zullen daer wel eenige duizende franks moeten insteken, maer onze gelden zullen, vooreerst intrest opbren gen en ten tweede beletten dat wy de daghuer moeten opslaen... Nu, die twee of dry stuivers daegs die de werklieden op de liberale fabrieken min winnen, worden hen om zoo te zeggen, vergoed omdat zy zich in den bazar alles wat zy noodig hebben aen buitengewoon lage pryzen konnen bezorgen. Begrypt gy, winkeliers en kooplieden, hoe die liberale fabrikanten door dien bazar on rechtstreeks geld winnen. 2 tot 5 stuivers daegs min betalen op een getal van 5 ii 600 't Walgelyk stinkerke, schryft in 't Verbond dat er ten lyde der liberalen jaerlyks aen onze armen eene som van 41 duizend wierd gegund terwyl er onder de catholyke stadsregering maer eene som van 54 duizend franks wordt toegestaen. Is er heden meer armoede in onze stad te zien dan ten tyde der liberale heerschappy? Worden de armen en weduwen niet onder steund zoo als vroeger? Worden de bedeelingen in geld en natuer nimmer gedaen? Worden de ouderlooze kinderen nimmer te oedsteren gedaen. Wordt alles niet bezorgd gelyk ten tyde der liberhatery? Dit ontkennen ware de klaerblykelykheid loochenen. Nu, als hier niet meer armoede te zien is als ten tyde der liberalen, wat bewysl dit? Bewyst dat niet dat de catholyke armmees- ters veel liberale misbruiken hebben moeten uitroeien Toont dit niet dat zy met 't geld der burgery zoo gemakkelyk niet omspringen en het niet, zooals de liberalen het deden, met halven en geheelen, toewerpen aen persoonen die het soms in 't geheel niet noodig hadden? Oordeelt, Medeburgers, of wy de waerheid niet schryven en 't stinkerke een onbehendige kwispel moet wezen om dezen haes te ligten. Sedert weken ligt meester Pooten en Ooren le zeeveren gelyk nen baviaen over de stadsver- lichting met de gas. Waerlyk wy begrypen niet dat de liberale schryvelaers zoo dom zyn die kwestie te willen opwerpen. En inderdaed, is er wel eene zaek waerin de afgekookte liberale administratie hare onkunde, onbekwaemheid, en gebrek aen vooruitzicht heeft doen uitschynen, dan is het wel in het contract dat zy met den aennemer der gas ge maekt heeft. Is het by gebrek aen vooruitzicht niet dal een deel der stad en verscheidene belangryke fabrie ken door de gas niet konnen verlicht worden? In het contract met den aennemer is er niets, ja, niets voorzien ten voordeele der stad en van de burgery. Zou het niet hoogst voordeelig geweest zyn, te bespreken dal by geval er in eene stad van zelfde bevolking, een syslema van verlichting wierdt tot stand gebracht, dat evenveel waerde had en veel min in prys kost, dil stelsel hier ook moest ingevoerd worden Zou men ook niet wyselyk gehandeld hebben te bespreken dat als wanneer de gas op andere plaetsen in prys verminderde den prys hier ook moest verminderd worden Waer is de prys hooger dan hier te Aelst Wy betalen hier wel 15 centiemen meer per vierkanten voet dan in alle andere steden. De gas is hier zoo koslelykdater heden meer winkels en estaminets aengetroflën worden die met pe- trole verlichten. Indien de liberale administratie stadsbelangen niet uit '1 oog had verloren dan zou men den aenne mer der gas verplicht hebben, de dry laetste jaren van 't conlrakt, de hoeveelheid gas le doen kennen die er dagelyks verbruikt wordt. En wat verlichtingskracht heeft de gas al hier?.... Men weel het niet omdat de liberale administratie de dwaesheid heeft begaen niet te bespreken dat er in 't stadhuis eenen appareil zou geplaetst worden die de verlichtingskracht bestatigt. Maer aen dil alles hebben de liberale kneukels niet eens gedacht. Nog t'ets. Wat is er nu van 't aensteken der lanteernen Wel deze worden heden op tyd en uer aen- stoken bepaeld by hel reglement door de libera len zelve gemaekt... Is het nu heden vroeger of later donker dan ten tyde der liberalen Wat zyn wy gelukkig dat het kontrakt den 14 April 1882 eindigt. Wy zyn verzekerd dat de kommissie met het onderzoek dezer zaek gelast de belangen van Stad en Burgery veel beter zul len beneersligen dan het de afgekookte liberale kneukels het iu 1850 gedaen hebben. Wy hebben reeds uwe aendacht ingeroepen op 't gene het liberael of liever raaconniek mini sterie ten opzichte van 't volksonderwys in den zin heeft.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2