Uitslag DE KLEINE NAPOLEON. Gemeentekiezingen. Ditjes en Datjes. der gemeentekiezingen in de steden en gemeenten van het arrondissement Aelst waer er stryd is geweest. Aelst. Zie uilslag aen 't hoofd onzes blads. Geerardsbergen. Volledige zegeprael der catholyken.... De Ceerardbergsehe geuzery wordt met eene meerderheid van 60 stemmen naer den weerlicht gezonden. Ninove. Verpletterende zegeprael der Catholyken. Zielhier wat men ons uit die stad sch ry ft Vrye uitspraek der vrye burgers Duizend franks, riepen onze tegenstrevers uit aen dengene die kan bevvyzen, Kiezers, dal gy niet vry kunt stemmen. En de vrye t inwooners van Ninove van hunne vryheid, vry weg, gebiuik makende, hebben Dyns- dag laelst, eene leerzame les van goede vrydenkeiy aen onze al te alom gekende vry- denkers gegeven. Oordeel, Vriend Dender- u bode In 1872, als de kiezers niet vry waren gaven zy den zegeprael aen onze vrienden, met eene meerderheid van 42 stemmen, en nu dat ze vry zyn, hebben zy onze vyanden op de vryste wyze in eene duchtige klopping eene polie opgedischt van 400 pillekens Holloway die nog goede uitwerksels zouden c kunnen hebben, wie weet het, om onze Stad vry te maken van den eene of den andere vrydenker. De calholyke caudidaten zyn gekozen met eene meerderheid van 100 stemmen nog nooit bekwam eene party zulk eene viktoue te Ninove ook was de blydsehap groot, de geestdrilt onbeschryfelyk en met verheugd gemoed zegde men Lang bLYVen Df. CooMan en LYstcezeLLf.n nInoVe YVerIg bestUren Sottegem. Volledige zegeprael der ca tholyken. De politieke weêrhanen en andere geusche bucht worden met eene meerderheid van 44 stemmen verslagen. De vermaerde Financier van Godveerdegem wordt voor altyd in den azyntobben gesteken. Leppen en 't uitgemergeld hoentje zullen naer den gentschen dierentuin gezonden worden, om ze als twee rareteiten in eene groote yzeren muit, ten toon te stellen, en de ontvanger van 50 nummers ter week wordt gelast met de bewaking der buizen die de zoon eens liberalen candidaels zyn vader beeft ten geschenke gezonden tot groot vermaek der gansche bevolking Herzele. Volledige zegeprael der ca lholyke candidaten. De geuzery is voor goed ten gronde geworpen. Haeltert. Schitterende zegeprael on zer calholyke vrienden. Zielhier den uilslag Ingeschrevene kiezers 318. Stemmers 312. Nietig briefje 1.Volstrekte meer derheid 156. Catholyken. MM. Coppens 169 De Backer 168 De Hondt 169 De Sadeleer Louis 172 Lauwereys 169 en Van den Steen 172. Liberalen. MM. Arents 143 Callebaut 138 De Graeve 143 Van den Berghe 139 Van Houck 139 en Van Meldert, burgemeester 145. Deze roemryke zegeprael hebben onze calho lyke vrienden behaeld ondanks al de lagen, listen en kuiperyen, ondanks het smeekgebed dat twee dagen Vóór de kiezing aen de kiezers wierd toegestuerd, ondanks al den invloed die zekere geusche familien van Aelst en elders hebben gebruikt om het waggelend kraem der politieke wêerhanery van eene gewisse in eenstorting te bevryden. De gevallene majesteit van Haeltert heeft er zich duizend mael op geroemd dat hy de eenig- ste volksvriend was, doch de vrye kiezing van dynsdag heeft bewezen dat de vroegere uit spraken des kiezerskorps van Haeltert die hem als die volksvriend uitriepen, slechts uitspra ken waren die dank aen drukking, geweld en platte politieke weérhanery verkregen waren. Nu, heden ziet men wie de volksvrienden te Haeltert zyn. De gevoeglykheid en de broederlyke liefde willen dal men den neêrgevelden vyand eer biedige, daerom ook zullen wy in geene ver dere uitleggingen over de haeltersche zaken treden al wat wy heden zullen zeggen, is dat al wie met de haeltertsche kwestie wel bekend is met beide handen toejuicht aen den val van één trotschen kwispel, die, in den tyd, alle verzoening hem in de voordeeligste voor- waerden aengeboden, verstiet. Nu zal Haeltert gaen herleven, nu zullen broederlykheid, vrede en eendracht wederom gaen heerschen tot meerderen bloei dezer schoone gemeente. De uilslag der kiezing is door de negen tien den der bevolking meteenen onbeschryflyken geestdrift toegejuicht geweest. Erembodegem Onze calholyke vrien den zegepralen met eene verpletterende meer derheid van 60 stemmen. Zooals wy het voorzegd hebben, heeft de afkoking der Wal- lekisten en andere rare vogels in islen, niets te wenschen overgelaten. Er bleef van de liberale candidaten niets meer over; alles was in bros- sel vergaen.... In den namiddag zyn die over- blyfsels in 6 blauw geschilderde buizen ge schept en na behoorlyk gesloten te zyn aen eenen roodkleurigen luchtbal gehangen die er zich weldra meê iu de hoogte verhief tot groot vermaek van al de ware vooistaenders van rust en vrede. Moorsel. Ondanks de machtige invloe den die door de liberhatery onzer stad ten voordeele der liberale candidatuer van M. Eng. Van der Noot, wierden in 't werk gelegd, zyn onze vrienden van Moorsel, er in gelukt hunne positie op eene schitterende wyze te blyveh behouden. Zielhier den uitslag. Stemmers 251. Nietige briefjes 5. Volstrekte meerderheid 125. Catholyke candidaten. MM. Bosman 140; De Rop 159; De Vis 145; Moens 142 en Reyn- tens 141 stemmen. Libeiale candidaet. M. Eug. Van der Noot 109 stemmen. Deze schitlerende uitslag is met vreugde vernomen geweest. Oorde^ern. De catholyken zyn geko zen, ondanks de geweldige werking der geu zen. Meire. In weerwil van al dedenkelyke tegenkantingen van zekere invloedhebbende familiën, zyn de catholyke candidaten met eene meerderheid van 30 stemmen gekozen. Nieuwerkerken. De liberale kliek Baeten en Cnic blyft de meerderheid behouden. Aygem. De party van Burgemeester Van Cauter zegepraclt met eene betrekkelyke kleine meerderheid, Heldergem. Hel bestuer van Burge meester De Smet is omverregeworpen. Denderwindeke. Eenige liberalen hebben gepoogd het hoofd wederom op te richten, maerzyn voor altyd onder den schille renden zegeprael der catholyken begraven. Smetlede. De catholyken zyn herkozen Overboulaere. De catholyken zege vieren. De stryd was zeer hevig. Velsicque-Ruddershove. Nietlegen staende al de listen en kuipery door een haet- vol liberael kliekske verzonnen en de on dersteuning die zy in hoogere sferen vondt zyn de catholyken met eene verpletterende meerderheid herkozen. MM. S. Tuypers, burgemeester, is herkozen met 122 stemmen op 125 stemmers J. Van Yper bekwam er 120 L. Michiels 115C. Lo- belle en B. Wille 112. Audenhove-St-Maria. De catholy ken welke, sedert 20 jaren, nimmer den stryd hadden durven wagen, behalen eenen schitte renden zegeprael. De catholyke lyst bekwam 90 stemmen terwyl de liberale er slechts 47 kon vereenigen. In al de overige gemeenten onzes arrondis- sements zyn de catholyke Besturen zonder stryd herkozen. Gelyk men ziet blyft de catholyke denkwyze over ons arrondissement heerschen. Slechts in eenige plaetselykheden had dc stryd op 't po litiek terrein plaets, doch overal waer de stryd op dit terrein is geplaelst geweest, heb ben onze calholyke vrienden de schitterendste zegepralen behaeldEere zy dus aen de catholyke kiezers van al de sleden en gemeen ten van ons arrondissement zy hebben ge toond dat zy catholyken zyn en het willen bly- ven tot der dood Sedert meer dan dry maenden, heeft mees ter Eremen en Beenen of Poolen en Ooren in 't Verbond niet opgehouden op alle toonen te roepen en te tieren dat de catholyken van het stadhuis gingen geschopt worden Dat de klerikaleu eene duchtige les van de kiezers gingen krygen Datdeachteruitkruipers op eene formidabele klopping mochten rekenen; Dat de ultramonlanen gingen weggekuischt worden Dat de pastoorsgezinden gingen afgekookt worden Dat de lang- en kortgerokte jezuietencandi- daten hun paspoort gingen krygen. Immers die litanie van den profeet uit 't Verbond was om zoo te zeggen zonder einde, by zooverre, dat de kwispel honderd vier en zeventig keeren de zelfde blyde liberale tyding heeft aenge kondigd. Daerop heeft die liefhebber alle soorten van oude koeien uit den gracht gehaeld, rekenin gen op rekeningen gemaekt, vragen op vragen gedaen, cyfers op cyfers gestapeld, leugens op lasteringen gehoopt, valschheden met foppe- ryen gemengeld, immers het dry maendelyksch Verbond is niet anders geweest dan de walge- lykste vuilnishoop dien men zich ooit kan in beelden en zal dienen als een liberael monu ment om de schande van een vreemde liberale onbeschofterik te vereeuwigen. En waertoe hebben al dit geweld, al die penneboevery, al die vuile brossel gediend In't gedacht van meester Poolen en Ooren zou dit alles wonderwel gestrekt hebben om ons catholyk Stadsbesluer hatelyk te maken, om het by de kiezers te doen verdenken van alle slach van slechte bestueraklen, van par- tydigheden, van kozynljeswinkel, ja, lot van verdrukking der armen toe en aldus dit Be stuer als den zondeboek van Israël plechtiglyk van 'l Stadhuis te doen jagen En och arme wat heeft er het vuilblek uit de Katteristraet al meê gewonnen? In 1866, was de calholyke meerderheid slechts van 30 stemmen; in 1872, was die meerderheid tot 222 verhoogd, en, nu, in 1878, is die zelfde meerderheid tol 322 stemmen geklommen, en dat ondanks al 't geweld, al de kuiperyen, al de medewerking en samenspan ning der liberale kliek van binnen en buiten de stad, en dit ondanks al de rekeningen, al de cyfers, als de vraegskens, al de valsche influisteringen van meester Riemen en Beenen en zynen liberalen Socie van op de Zoutstraet- poort. Wal kan men hier anders uit besluiten dan dat de kiezers hebben klaer gezien en tastelyk gevoeld dat iniquitas mentita est sibide deug- nietery heeft zich zelve verraden, of dat de liberale lasterpers hare eigene vuiligheid heeft ontdekt en deze met nog grootere liberale vuiligheid heeft willen dekken. Men verhaelliu de stad dat, als de uilslag der kiezing begon gekend te worden en dal er geen sprankelke hoop meer overbleef, meester Poo len en Ooren met zynen Socius al slinkende naer de Kaltenslrael trokken en zich in 't vos senhol opsloten. Daer deden die twee kwibus sen aen elkander hun droef beklag over de oudankbaerheid der kiezers, over de dompery der Aelstenaers van namelyk niet te hebben willen luisteren naer al die schooneen welberedeneerdeartikels ill 't Verbond; naer al die fyn uitgepluisde rekeningen over de Hospiciën, over de Kazern, over den Postke- mel, over de Glazenmuit, over de bederving der keizerlyke Plaets enz., enz., enz., enz. Poolen en Ooren jammerde: dit en had ik toch niet verwachtAzoo een afkoking! Azoo een klopping'!... Ja, azoo eene formi dabele klopping die ik zoo lichtzinnig en zoo dikwyls aen den Denderbode voorspeld had!!!... Ik had hem nogthans gezegd en herzegd dat hy nen Basilius was, dat hy nen onnoozelen was, dat hy nen tjeefkensman was, dal hy nen dom merik was en meer andere doorslaende argu menten. Daerby had ik geroepen en herroe pen, kiezers, deoogen open; kiezers, de herbergiers zullen mogen eenen speelman houden; kiezers men bedriegt u; kiezers, gy moogt vry en ongedwongen stemmen; kiezers, als de liberalen gekozen zyn zal de Groenselmerkt op hare oude plaets weder komen; kiezers, als de liberalen boven liggen de keesten-en vogelmerkt aen de Kerk; kiezers, als de liberalen gekozen zyn komt 't garnizoen terugenz. enz. enz. enz. enz. enzEn dit allemael heeft niet geholpen danom het klieks ke, dat ik geroepen was hier te komen heroprechten nog dieper en dieper in den vreeslyken azyntobben te steken. Ik en had nog nooit ondervonden hoe hard en jammer- lyk de wreede kiesketel var. dien vervloekten Denderbode kon werken maer nu ondervind ik het ook En waerom hebt gy, stinkerke, my daer niet een beetje over verwittigd?Had ik een weinig beter ingelicht geweest ik zou wat ge- matiger geschreven hebben, ik zou zoo roe keloos tegen de schenen van den Dender bode niet gebotst hebbenMaer.... nu, is het te laet beklaegd als de kat in den kelder ge meesterd is lyf gejaegd heeftEn wat er meer van is, myn wekker is daer zoo eensklaps afgeloopen met zulk een formidabel geweld, dat ik er ott- passelyk van ben.... Ik geriek het jandorie wel, zei de Socius; gy zuil u voortaen wel wachten my stinkerke te heeten, want het riekt hier zoo wonder goed aengenaem en zoet dal ik hier nimmer blyven kan en zeg.... Adieu meester Poolen en Óoren lot later als de bui over is Ja maer, ja maer, zoo haeslig niet, confra ter, ik heb u nog een woordje te vragen over 't geen gy my daer zoo aenslonds gezegd hebt over den schop onder uwe broek Peist gy niet dat ik ook te vreezen heb dat den een of anderen dag 't voorste van d'eene of d'andere leers in 't achterste van mynen mensch, waer myn rug van naem verandert, zou konnen gepast worden?.... Daeraen moogt gy u zeker verwachten, zei 'l Stinkerke, en er blyft u niets anders meer over dan naer uwe kakschool terug te keeren, want met zulken redacteur en zes cents krygt men overal een pint bierSalut en de kost, meester iBremen en Beenen. t bewind te verjagen en aldus eene algemeene ontlasting, vollediger, dan in 1870, tot heil van 't Vaderland te doen ontslaen. Een woord aen 't kiezerskorps onzer stad, Calholyke kiezers van Aelst, gy hebt Dyns dag II. uwe plicht waerdiglyk gekweten. Gy hebt gestemd als goede vaderlanders, als ware Vlamingen, als overtuigde catholyken. Noch de lasteringen, noch de leugens, noch de dwaesheden door de liberale lasterpers verspreid, noch de vleieryen en schoone belof ten dooi zekere geusche candidaten gedaen, hebben u een oogenblik doen wankelen.... Gy hebt geloond dal gy begrypl wat het maconniek liberalismus is en waer het naerloe leidt. Allen zyt gy aen 't catholyk vaendel getrouw gebleven. Hebt dank, catholyke kiezers van Aelst, hebt duizend mael dank, over uw moedig gedrag. Catholyke Aelstenaers, de liberalen of geu zen zyn, door uwe stemming van dynsdag, zoo niet voor altyd ten minste voor vele jaren met volkomene machteloosheid geslagen.... Ja, het liberalismus of geuzeridom ligt onder uwe tal- ryke stemmen begraven. Laet ons de banden welke ons vereenigen nog nauwer toehalen en errinneren wy ons altyd dat eendracht macht maekt Een dorpsverhael. VERVOI.G. VII. Den morgen na het zoo ongelukkig afgeloopen feest op bet landgoed, zal de molcnacr reeds ten 7 uren in zynen leuningstoel, Hendrik wachtende, dien hy had laten roepen en die na eenige oogenhlikken bescheiden met dc klak in de hand binnentrad. Hendrik was omtrccks de achl en-twinlig jaer oud, van middelbaro lengte en krachtigen lichaemsbouw, met een vol aengnzielil, waer zich een blonde baerd rond krulde. Hy zag er uil, om zoo te zeggen, als melk en bloed, dal wil zeggen, hy had eene gezonde en blozende kleur, die men over het algemeen by molenaers waernecmt, wyl het meelstof de huid be- waert, een geheim, dal reeds de Romcinsche dames kenden, die, om hare tint te bewaren, des nachts het gelaetmet een laegje meel.bedekten. Gy hebt my laten roepen, mynheer Hagers, zeide hy. Ja, neef, was het antwoord, gy kunt vertrek ken luer is uw getuigschrift. Ik heb u een goed ge tuigschrift gegeven en daerin gezegd, dat gy sedert achttien jaren by my in huis geweest zyt, en my steeds ieverig en trouw gediend hebt. Dat gy dik wyls wat zyt gaen luieren heb ik er maer niet inge zet, want daervoor wordt gy door uw ontslag uil mynen dienst gestraft. Maer, myn hemel Gy zult mv toch niet nu, midden in den winter, van alles ontbloot, laten ver trekken 't Spyl me, maer wat dit betreft, moet een goe de molenaersknecht winter noch zomer schroomcn, om in de wereld zyn geluk te gaen zoeken. Ik heb het ook gedaen. Als ik te huis was blyven zitten, zou ik nu nog knecht zyn. Maer, hernam Hendrik droevig, ik ben er in het geheel niet op voorbereid. Dal is uwe schuld 1 antwoordde Hogers op denzelfdcn koelen loon. Gy hebt veel gold by my Ja, ja, zei 't Stinkerke, de kat is niet alleen in den kelder gemeesterd, maer al onze protec- teurs, al onze geldbazen steken tol over den kop in den azyntobben, gedurig jammerende: helpt ons bier uit, 't is hier onverdraeglyk, de azyn pikt in onze oogen, de ajuin schiet in onzen neus, de peperbollen verbranden onzen mond, er is hier noch locht noch licht, wy liggen als 'l ware. in de uiterste duisternis sen.... Doch wat er voor my't ergste is, is dat ik vreeze van den eenen of anderen dag nen formidabelen schop onder myne broek te krygen van de Itliekjannen die ik verre van wel verdedigd te hebben, door myne menig vuldige ezelaryen en beestigheden, van op den kant in den gracht geholpen heb Had ik my dit liberael spel nooit aengetrok- ken, ik zou een gelukkige jongen geweest zyn en wellicht welhaest geplaceerdmaer, nu is 't adieu myn meuzelaer met draeiken en al, ge lyk de Denderbode het zondag nog geschreven heeft. Maer, Stinkerke, hernam meester Pooten en Ooren, gy hebt daer aen een koordeken ge roerd, dat eene koude rilling over gansch myn verdiend, waerom hebt gy het niet bespaerd. Buiten dien, gy hadl toch wel kunnen denken, dat gy niet altyd by my zoudl kunnen blyven. Of zyn we mis schien samen getrouwd Hendrik kon geen woord uitbrengen. Het is uwe schuld vervolgde Hagers. Waerom hebt gy myne dochter nog onlangs wéér een paer zware gouden oorringen gekocht Zy heeft zulke overtollige dingen niet noodigen nu moet gy het bezuren. Iladt gy het geld behouden, dan zoudl gy nu reisgeld hebben Laet Mina ze u teruggeven en verkoop ze. Hendrik zweeg nog steeds. Gy waert dus in het geheel niet op zoo iets voorbereid vroeg de molcnacr, op deelnemenden toon. Neen, mynheer Hagers, was het antwoord neen, in hel minst niet. Ja, zegde Hagers peizend, de winter schynt streng to zullen worden Hoor eens, neef Ik heb een paer oude laerzen, die u goede diensten kunnen doen, als gy 's avonds by koud of nat weder in de herberg komt, of onder den blooten hemel een nacht- verblyf moet zoeken. Neem ze mee ik schenk ze u Die laerzen waren zoo afgesleten, dat geen bede- laer ze van de straet zou hebben opgenomen. Zoo lang ze nog eenigszins bruikbaer waren, dankte Hagers zyne oude klecdingslukken niet af Hendrik wist zeer goed in welken toestand de laerzen zich bevonden hy bedwong zich echter, liet misnoegd het hoofd zakken en zegde Ik dank ii, mynheer Hagers. De molenaer wierp een vorschenden blik op zynen neef en zag onmiddcllyk weer voor zich op zynen lessenaers, waervan hy nog geen oog had afgekeerd. Neef, zegde hy daerop, zyt gy nog in andere opzichten niet op de reis voorbereid Neen, antwoordde Hendrik, met gesmoorde stem. Myn gansche rykdom bestaet in vyftien stui vers. Dat is ongelukkig, neefNu, kom hier. Hier hebt gy een reispenning Dat die u zegen aenbrenge? Hendrik, die met de klak in de hand bescheiden by de deur was blyven slaeo, ging nu by Hagers. De gemeentekiezingen van dynsdag 11. zyn verre van voordeelig te wezen aen 'l macon niek ministerie. De kiezing van ridder Ruzette te Brugge on danks de geweldigste drukking des bewinds is een gevoelige kaekslag toegediend aen den minister die niet aerzelde de eerbiedwaer- digste mannen, zonder eenige andere rede dan hunne gehechtheid aen't Geloofhunner vade ren, van hunne bedieningen af te stellen. M. Boyaval, de liberale senaleur dank aen zyne eigene stem, is met zyne kliek, door 't brug- sche kiezerskorps verstoolen geweest. Buiten den schitterenden catholyken zege prael te Brugge is de toestand byna onveran derd gebleven. Er was stryd in 55 steden des lands. De catholyken zegepralen in 26 en de liberalen of geuzen in 22. In vyf andere steden hebben de catholyken gedeeltelyk gezegepraeld. De catholyke ontwaking die, in zekere sle den tot hiertoe in de uilsluitelyk macht der geuzery gebleven, bestatigd wordt, mag door ons als eenen zegeprael aenschouwd worden. Te Bergen overwinnen de liberalen slechts met 300 stemmen meerderheid. Te Luik, het groote liberale fort, is de liberale meerderheid nau- welyks 200 stemmen. Met moed en volherding in den stryd zal men weldra over de geuzery aldaer zegepralen. Wy bekennen openlyk dat onze wenschen verre zyn van volbracht te wezen. Onze vrien den van Antwerpen, Namen, Mechelen, Ype- ren, Doornyk en Leuven zyn er niet ingelukt hunne steden aen de maconnieke klauwen te ontrukken. Te Hasselt, te Tongeren, te Loke ren en te Meenen zyn de catholyke besturen omverregeworpen. Doch deze nederlagen wor den ruimschoots vergoed door onze schitte rende overwinningen in verscheidene steden en groote gemeenten en bezonderlyk door onzen triomf in de omliggende gemeenten van Antwerpen, te Hoei, te Verviers, in de provin cie Namen en in 't oostelyke deel der provincie Henegauw. Ten slotte herhalen wy, dat de kiezingen van Dynsdag 11. verre zyn van voordeelig aen 't ma conniek ministerie te wezen. De uitslag toout dat 't land ook nog verre is van ryp te zyn om hier den kulturkampf in te voeren en dat, moest men het wagen hem heden in werking te brengen, het belgisch volk als een man zou opstaen om de verpruissers van ons land van Het liberael kliekske hoopte dat men in t calholyke kamp ontelbare verraders zou aengetroll'en hebben, die met 't liberael zouden meegewerkt hebben om ons catholyk Stede- lyk Bestuer omverre te werpen. Doch de uit slag der kiezing heeft bewezen dat er in 't ca lholyke kamp geene andere gevonden worden dan mannen van overtuiging en van woord, deftige lieden, die zich liever zouden laten radbraken dan hunne party te verraden. En inderdaed, hoe zouden onze catholyke candidaten die verpletterende meerder heid van 322 stemmen hekomen hebben indien de catholyken niet als een man voor hen gekozen hadden De catholyke Aelstenaers hebben getoond dal de deftigheid en de rechtschapenheid die altyd hunnen roem heeft uitgemaekt, hier he den zoowel als vroeger in eer zyn en altyd zullen blyven heerschen. Hoe dikwyls hebben de liberalen ons niet toegeduwen dat wy alleenlyk aen geweld en dwang onze vroegere zegepralen te danken hadden. Maer wat toont ons de kiezing van Dynsdag op de klaerste en duidelykste wyze Zy toont ons dat toen de liberalen ons van geweld en dwang in de kiezingen te gebrui ken, beschuldigden, zy niet anders deden dan hunne eigene vuiligheid aen onzen rugpoogen te stryken. Nu, in 1872, toen wy onder andere, volgens de liberalen geweld en dwang hadden gebruikt bekwamen onze calholyke candidaten eene meerderheid van 222 stemmen. Heden dat alle geweld en dwang onmogelyk is geworden, dal de kiezers gansch aen hunne overtuiging zyn overgelaten bekomen onze catholyke candidaten eene meerderheid van 322 stemmen. Aen die verpletterende meerderheid had zich niemand in onze party verwacht. Wy waren wel van den zegeprael verze kerd, maer dat hy zoo schitterend zou ge weest hebben dat dacht niemand aen onzen kant. Bewyst dit niet dal het de catholyken niet zyn maer wel de liberalen die altyd tot geweld en dwang hunnen toevlucht hebben genomen Want hoe zouden wy die 522 stemmen meerderheid bekomen hebben, hadden een zeker getal lieden welke in vroegere kiezingen gedwongen waren voor de liberalen te kiezen nu niet naer' de inspraek huns gewetens ge luisterd en voor de catholyken gestemd Het is dus eene onbetwistbare zaek dat wy een zeker deel onzer verpletterende meerder heid te danken hebben aen kiezers welke in vroegere kiezingen gedwongen waren voor de liberalen te stemmen maer die nu van de vry heid hebben gebruikgemaekt om, volgens hunneoveriuiging. voorde catholyken te kiezen. Wie anders dan de liberalen gebruikt ge weld en dwang in de kiezingen. Zoo, zeide deze, hem iets in de hand drukken de. Neem dit, en God behoede u Terugtrekkende, kon Hendrik toch niet nalaten een blik op hel geld te werpen, dat Hagers hem ge geven had. Een hoogrood overtoog zyn gelael, toen hy zag dat hy vyftien stuivers in de hand had. Elke arme molenaersknecht, die eene bolrekking zoeken de, 's winters op den molen was gekomen en Hagers in eene goede luim had aengelroffen, hüd meer, had ten minste een daelder gekregen. En hy, die den molenaer achttien jaren trouw en eerlyk had gediend en hem een groot gedeelde van zynen rykdom had helpen verdienen, hy, die zyn neef en petekind was, hy, dien hy beloofd had als een eigen kind te zullen behandelen en verzorgen, hy kreeg nu, terwyl hy in den winter uil het huis werd verwyderd, eenen reis penning van vyftien stuivers, eenen reispenning, dien zulk een ryk man slechts een bedelaer had kun nen aenbieden. Hendrik bedwong den drift, die in hem opwelde, en sloeg zyne oogen néér, waeric zich tranen ver toonden. Nogmaels wierp Hagers snel eer. doordringenden blik op hem, terwy! een moeilyk te begrypen glim lach om zyne lippen speelde. Hoor eens, neefzegde hy daerop. Gy komt er nog zeer goed af. Ik heb het slechter gehad. Ik heb eens een ganschen winter met opengescheurde laerzen moeten rondtrekken, en ik geloof waerlyk, dat de koude van dien winter oorzaek is van myn tegenwoordig lyden. Gy zyt nu acht-en-lwintig jaren oud, en het wordt hoog tyd dal gy eens in de wereld rondziet en uw geluk zoekt. Leef gelukkig God zy met u, en denk aen my als het u goed gael Het was Hendrik onmogelyk te antwoorden, en zwvgend wendde hy zich naer de deur. Wacht eens, neef, zegde Hagers. Als gy de pastory voorby gact, zult gy waerschynlyk afscheid van den pastoor gaen nemen. Gy kent toch zyne bonte koe wel, die wy reeds lang zoo gaerne wilden hebben. Ik bied er hem vyf-en-zeventtg gulden voor. Hier is de brief en het geld. Gy zult my wel even antwoord willen brengen of wacht, Mina kan zoo ver mcêgaen. Gy zyt te zamen opgevoed, en het af scheid zal u. denk ik, wel hard vallen. Nu, vaerwel Hendrik kan nu zyne tranen niet langer hedwin n. Leef gelukkig, mynheer Hagers, en dat God het u vergevc, als gy my hard bohandelde, ovenals ik hoop, dat gy hel my vergeeft, zoo ik u bcleedigd of erongelykt hebt Hier is myne hand, Hendrik. Wy scheiden als vrienden. Leef gelukkig en dat God met u zy. Hendrik drukte de aengebodene hand in de zyne, en verliet toen ylings hel vertrek, zich zeiven niet meer meester. Vóór de deur vond hy moeder en dochter, die boiden in bange verwachting den afloop van het onderhoud verbeidden. Zonder een woord te uiten zonk hy in Mina's armen, en een zacht snik ken was het eenige, wat men geduronde eenige oogenhlikken vernam. Kinderen, zeide de moeder, maekt elkander niet nog meer bedroefd een jaer of twee zyn spoe dig om. De goede God in den hemel, die geen wormije verlaet, dal op den grond kruipt, zal ook niet verlaten. O goede, dierbare, moeder, zegde Hendrik, is alle hoop vervlogen Eilaes, ja Ik heb gister avond nog alle moge lyke pogingen gedaen, maer te vergeefs. Gy moet de wereld in, al ware het slechts voor eene maend vader heelt het zich nu eens in het hoofd gezel, cn hy is, gclyk men weet, vasthoudend. Troo9l u echter en denk, wie weel waervoor het goed Is. Wal God doet, is wel gedaen, en als Hy u beiden voor elkaér bestemd heeft, dan krygt gy elkander toch, al moes ten er ook jaren verloopen. Neen, zegde Hendrik treurig. My zend uw man weg, cn ik bedank hem daervoor, want ik behoef met te zien, dat hy zyne dochter aen 's burgemeesters zoon geeftik dank hem daervoor, want dat zou my het hart gebroken en my eveneens van hier verdre ven hebben Nooitnooit riep Mina, die tot dusverre geen woord gezegd had, met dc hevigste aendoening Nooit 231 ik Kelting's vrouw zyn Nooit zal ik Hendrik, ontrouw worden. Stil, kinderen, bedaerlIk hoor Y^der... Gaet De liberalen der groote steden, die brand punten van licht en beschaving, vervvyten aen de bewooners der mindere steden en gemeen ten dat zy nen hoop dommerikken zyn. De laetste kiezingen hebben bewezen dat die bewooners der groote steden veel beter zou den doen dit vei wyt lot zich zelve te richten. En inderdaed, van de 1559 stembriefjes die hier Dynsdag in de kiesbussen wierden neêr- gelegd, zyn er slechts 18 nietig verklaerd, ter wyl er te Brussel onder andere van de 2,324 stembrieljes die werden neergelegd er 469 zyn vernietigd. Te Haeltert trof men slechts één nietig brief- jeop 312 stembriefjes aen. Wy vragen bet: zyn't de liberale liefhebbers uit de groote steden niet die getoond hebben dat zy de grootste dommerikken zyn Nauwelyks was Dynsdag namiddag de uit slag der kiezing gekend of al de huizen der catholyken waren met het nationael vaendel bevlagd en weldra was het ook volop feestin in al de wyken. De geestdrift, de vreugde be- schryven die byna al onze medeburgers en vooral deze der mindere volksklas overmeester de toen zy vernamen dal de liberalen met eene meerderheid van 322 stemmen verslagen wa ren, is ons onmogelyk. En inderdaed, men was wel verzekerd van den catholyken zege prael, doch niemand had zich aen zulken schitterenden verwacht, niemand had gedacht dat de buis van 1872 nog juist 100 meters zou verlengd zyn geworden. Neen, neen, dat had niemand gedacht. De luisterryke serenade welke om 6 1/2 ure aen de nieuw gekozenen, in den catholyken nu... Hier, Hendrik, neem dit. Ik had het voor myne begrafenis bespaerd. God zy met u Terwyl de goedhartige vrouw hem een bankbriefko van twee honderd gulden in de hand drukte, duwde zy hem met hare dochter zachtkens de huisdeur uit, en sloot die. De molenaer was gerust in zynen leuningstoel bly ven zitten, en hield zich, als ware er niets gebeurd, met hel schryven van rekeningen bezig. Na eeuigen tyd echter stond hy op en schoof zynen stoel naer het venster, nam weder plaets en zag ongeduldig naer buiten, als verwachtte hy iemand. Waer blyven ze nu? zegde hy. Ik geloof dat ze nooit hy de paslory komen Nu, voor de schade, dio ik er van heb, kan ik het afwachten, en wat ik aen die bonte koe verlies,... ha, ha, ha Het duerde echter niet lang of twee menschcn na derden verheugd den molen, en toen zy door de vensters zyn gelaet onlwaerden, ging een luide vreugdekreet op, die hun onverwacht geluk hun belette te onderdrukken. Dank, duizendmaei dankgoede, bests vader riepen zy. Hagers stond op om ylings de kamer te vcrlateD en zich in zyn slaepvertrek te verbergen, ten einde zich aen de dankbetuigingen zyner kinderen en aen hun oog een traen te onttrekken, die in hel zyne opwelde. Zy waren hem echter voor, en eer hy nog zyn voornemen ten uitvoer kon brengen, stoven beiden de kamer binnen en omarmden en kusten den ouden man de tranen van zyne wangen. Nu trad ook zyne vrouw, die de blyde kreten ge hoord had, de kamer binnen. Met over elkander ge slagen armen cn vol verbazing beschouwde zy de groep, die daer aenwezig was, doch nauwelyks bad- den die jongelieden haer bemerkt, of zy moest een even leederen aenval doorstaen, die zy zich niet kon verklaren, eer de molenaer haer eenigszins de zaek uilleSdc- .ii Die domme jongen, zegde hy, ik zend hem weg om de wereld te zien en ondervinding op te doen, cn hy komt terug met eene vrouw Nu hy moet maer trouwen, zyne vrouw zal liern dan wel ver standig maken! niet waer, moeder? Wy YCfStaeft

De Denderbode | 1878 | | pagina 2