Een vraegske Tiiompliale Oplucht naar Mijlbcke. Ooslersche Kwestie. kunnen voorzien, zal het liberael ministerie verplicht zyn 't volk onder nieuwe lasten te doen bukken... Dit zalby velen geene verwon dering baren, want de ondervinding leert dat byna altyd vermeerdering van lasten de blyde inkomst der liberale ministeriën is geweest. De vergoddeloozing van 't Volksonderwys en de militaire dwaesheden zullen ongetwy- feld by de negentienden der bevolking de bit terste klachten doen ontstaen. Ja, velen die in de laetste kamerkiezingen, door hunne stem ming, een hand toestaken om 't liberalismus 't bewind helpen te beklauteren, zullen het zich beklagen.... maer 't is te late beklaegd.... 't Kalf is verdronken en zy zouden nu ook den put willen vullen.... En nogthans zy waren verwittigd door de gedurige waerschuwingen der catholyke drukpers; zy hebben die waer schuwingen in den wind geslagen maer zullen nu ook met ons hun verraed uitboeten Het ministerie weet dat zyne ontwerpen het land erg zullen misnoegen en bygevolg het duerzaera bestaen van 't ministerie in 't ge heel niet verzekerd is. Doch om hierin te voorzien zal de kieswet weêr veranderingen ondergaen en deze zullen dan ook tegen de catholyke party gericht zyn. Het liberalismus weet dal het geheim der stemming zyne dood zal te weeg brengen, en, om zich te redden, zal het tot de willekeurigste, tot de haetelykste maetregelen zynen toevlucht nemen. De troonrede eindigt met ons, calholyken, uit te noodigen den öOjarigen verjaerdag onzer onafhankelykheid te vieren.... Doch in tegen woordigheid der menigvuldige maetregelen van kwelling en vervolging die tegen ons worden genomen en die ons tot parias in ons eigen Vaderland maken, valt het sterk te be- twyfelen dat zy door de overgroote meerder heid zal beantwoord worden. Meester Poolen en Ooren bygestaen van nen zekeren ridder Solferstek schryven in 't laetste Verfco/idsnummer nog een woordje over onze gemeentekiezing. De twee feniksen zeggen dat de liberhatery hier wel overwonnen is, maer niet te neerge slagen. Het eenigste wat hen pynelyk getrof fen heelt, is dat zy hebben kunnen bestatigen dat sommige kiezers zoo laeg, zoo baetzucluig konnen zyn van zich te laten omkoopen en aldus voor eenige judas-penningen, hun duer- baerste recht, hunne eigene vryheid te ver beuren Zoo dan, de calholyken hebben weêr, vol gens dit koppel lasteraers, hunnen zegeprael aen omkoopery te danken Wel, laffe schryvelaers, indien dit waerheid ware dan zoudt gy zelfs bekennen dat de stem ming niet geheim is, gy die nochthans 1000 lranks uitloofdel aen dengenen die kon bewy- zen dat de stemming niet geheim is Denkt gy dat er iemand zoo dwaes zou zyn geld of andere voordeelen aen eenen kiezer te verschaffen om dezen laetsten naer zyne be liefte le doen stemmen, indien hy zich nader hand niet kan verzekeren dat die kiezer de voorwaerde van den koop volbracht heeft? Nu, indien de omkooper zich hiervan kan verzekeren dan is 't bewezen dat de stemming niet geheim is en zouden uwe hartlappen de duizend franks moeten betalen die zy vóór de kiezing met zooveel klem uitloofden. En wat er meer van is, om u wederom te bewyzen dat gy hier weêr op heeterdaed van eerlooze lastering en valschheid betrapt wordt, dagen wy u uit één enkel feit, ja, maer één enkel feit van omkooping door de calholyken begaen met naem en stuk aen te halen, opdat het Gerecht de plichtigen volgens al de streng heid der wet zou kunnen straffen.... Hierop zullen wy terugkeeren. Begrypt gy, knoeiers, hoe deerlyk gy u weêr de kneukels verbrandt? Neen, roepen de twee liberale knoeiers uit, het is de liberale party niet die zich schamen moet over hare handelingen gedurende den kiesstryd; die stryd, immers was van haren kant altyd eerlyk en recht. De Verbondsimmmevs die vóór de kiezingen verschenen, de manifesten die werden rond gestrooid, de plakkaerten die de muren over dekten zyn de levendige bewyzen van de 'praq^Xijao vandepiaqSnjap die'tliberaelkliek- ske in den kiesstryd aeri den dag legde Liegen, lasteren en bedriegen om de kiezers naer haren kant te krygen.was het eenig doel wit uwer liberale partyWy hebben uwe leugens opzichtens de Kazern, het Posthótel, de overdekte Botermerkt, de geldleeningen, enz. enz. de eene na de andere afgebroken en vergruisd, en wat hebt gy gedaen?... Hebt gy onze artikelen wederlegd Geenzins, want dit was u zoo onmogelyk dan de maen met de tanden te willen vatten gy waert den bek letterlyk gestopt maer ge gingt voort met gedurig uwe zelfde leugens, uwe zelfde lasteringen uit te kramen en uwe zelfde valsche cyfers en bedrieglyke uitleggin gen onder 't volk te verspreidenEn lieden, die zoo laflyk, handelden zyn daerenboven nog schaerateloos genoeg om zich zelve te bewie- rooken en een brevet van politieke eer- en ze- delykheid toe te kennen.... Maer 't kiezerskorps heeft zich niet laten foppen het heeft de lont geroken en de libe ralen candidalen op eene schitterende wyze tot in den vierden graed afgekookt en ad patres gezonden. Meester Poolen en Ooren al wederom geflan keerd van zynen hertlap, ridder Solferstek, schryven verder dat zy de uer der vergelding afwachtenzy zyn, zoo ze zeiven zeggen, heden snullen gelyk zy gisteren snullen waren en ge- lyk zy altyd snullen zullen blyvenDit wis ten wy al lang, zelfs van sedert wy studenten waren dat Simia semper Simia, een aep altyd een aep blyft. Heden zyn zy sterker dan ooit... om den klont van 322 pond van 29 October te ver- plaetsen Stryden zullen zy Ach Heere staet ons by En stryden zullen zy zonder genade, zonder verpoozing H. Martinus, onze patroon, bid voor ons Om hen in dien stryd te steunen hebben zy de voorbeelden van hunne vrienden van Me- chelen, Antwerpen, Leuven en Lokeren, die, na vyftien jaren hardnekkige pogingen, de calholyken hebben verslagen.... Wy zyn dus verwittigd, de liberale kliek gaet hier de voorbeelden van Antwerpen, Lokeren, enz. volgen, 't is te zeggen, met geheele ree- sems valsche kiezers maken.,., Maer wy voor zeggen aen de kliekskesjannen dat het hier zoo gemakkelyk niet zal gaen dan te Antwerpen en te Lokeren wy zullen er by wezen met ons byltje, weest maer gerust... Wy weten dat gy reeds aen 't werk zyt om valsche kiezers te maken, maer onze maetregelen zyn genomen... Wy zullen 't bedrog wel weten aen 't daglicht te brengen en het derwyze te schaveelen dat uwe liberale candidaten, binnen dry jaren, al was uwen moed nog zoo ontembaer, als had gy nog zooveel vertrouwen in den uitslag, tot op den grond van den vreeslyken azyntobben zullen gedompeld worden. Zou meester Eremen en Beenen ons niet wil len zeggen waerom hy zich zoo min le Dender- monde als te Brussel in de Violeltenstraet, by klaren dage, durft vertoonen Is de zonne- schyn daer misschien te drukkend, Meester Vreest gy ergens nen zonneslag 't Is nu win ter, jongen. Dit hebt gy nu niet te vreezen of zit er daer wat anders achter Dit is zoo een vraegske gelyk een ander, meester.... Ziede wel, azoo De Palrie van Parys, een bezadigd liberael blad, beoordeelt op zyne beurt de troonrede, en dit op eene recht strenge wyze. Zy noemt de ontwerpen van militarism eene dwaes- heid zy brandmerkt de verbanning der gees- telykheid uit het onderwys als een despo- tismus, als eene dwingelandy, en zy herinnert aen België, dat zoo blykbaer den weg van den pinhelm insiaet, dat alle medalie eene keêrzy heeft. Ziehier de woorden der Palrie Zoo dus, het is op het oogenblik wanneer de Koning zelve bekent datde schatkist aen- zienlyke verbintenissen heeft aengegaen, dat men vraegt dit deficit le vergrooten door het inrichten van een reserveleger. Juist zyne militaire zwakheid maekte Belyië's macht uitzyne onzydigheid was zooveel te weer- diger, zooveel te doeltreffender, daer geen enkele mogendheid haer schenden kon, zonder de veront weer diging van Europa te doen losbersten. En nu wil men dien bewonderensweerdigen toestand te niet doen onder voorwendsel dal de andere mo gendheden, zooals Duitschland, Rusland en Frankrijk een reserveleger hebben Welke dwaes- heid heelt zich dan toch van België meester gemaekt Wat de kwestie van het onderwys betreft, door te verklaren dat het onderwys, hetwelk op de kosten van den Staet gegeven wordt, uitsluitend onder het beheer en de waekzaemheid der burgerlyke overheid moet worden geplaetst, bedryft het belgisch goevernement eene despotieke daed en geen akt van liberalism. Dat is, wel is waer de zegeprael der libre pensée op den gods dienst, maer de toekomst zal België leeren dat elke medalie hare keerzyde heelt. SENAET. Na den afloop der koninklyke zitting is de Senaet vergaderd, onder voorzitterschap van den ouderdomsdeken M. Laoureux. M. prins de Ligne is herkozen tot voorzitter dezer vergadering. MM. de Tornaco en d'Ane- than, zyn opnieuw aengesteld als ondervoor zitters. Vervolgens ging de vergadering over tot de benoeming der kommissie, gelast met de op stelling van het adres, in antwoord op de troonrede. Die kommissie is uit vier leden samengesteld. De Senaet scheidde, na by geheime stem ming de leden te hebben gekozen der kommis siën van nyverheid, koophandel en financiën. VOLKSKA1UER. De vergadering is na de goedkeuring der kiezingen van Brussel en Audenaerde, overge- gaen tot de vorming van haer bureel. Werden benoemdVoorzitter M. Guillery, vertegenwoordiger van Brussel eerste Onder voorzitter, M. De Wael (Antwerpen) tweede Ondervoorzitter, M. Descamps (Alh)Sekreta- rissen, MM. Lescarls, Devigne, Pety de-Thozée en d'Andriinont kwestors, MM. de Vrints en de Baillel-Latour. Verder benoemde de Kamer de kommissie gelast met het opstellen van 't adres in ant woord op de troonrede en verdaegde zich tot dynsdag aenstaende. Men schryft ons uit Sottcgem: De kopstukken van 't Sotlegemsch liberalismus, schyncn zich moeilyk over de uitslerimj (van r»0 pas sen) hunner candidaten van 29 October laelst te troosten. Hoe boos, hoe gram, die voorstaenders der vryheid ("voor hun zeiven wel te verslaen) zyn legen de vrye kiezers die vry die onbekwame bestuerders (gelyk zy ze noemden, in den vuilbond,) aen het bewind her kozen hebben, bewyzen onder veleandere de volgende heldendaden: 1° Boerkens kleérmaker, geenen barbier bier naer zyne goesting vindende, schynt besloten te hebben van hier le verhuizen, om zich geen kwaed bloed in den uilslag der kiezingen meer te moeten maken en zich le gaen vestigen in d'een of d'ander stad waer zyne mannen, zoo als hy de liberalen noemt, altyd winnen en waer hy dien vervloekten vlacmschen leeuw, die hem zenuwtrekkingen veroorzaekt niet zal moeten hooren spelen. 2U 'Ne zekeren gewezen landmeter van hier reeds tweemael in vorige kiezingen te kort gemeten, maekt zich ook nog eens gram tegen zynen laetsten huer- man met dezen te doen verhuizen, omdat hy vry gekozen had voor die mannen die hem in den lyd dien toer gespeeld hadden. 3° üe zwarten van Cieskens, den ryken onderne mer van modelscholen, brengt insgelyks zyne bedrei gingen van verhuizing ten uitvoer. Dezes hueraers hadden schoon aen Mynheer Modeste le zeggen, dat zulke handelwyze bun verwonderde dat zy nogtans gekozen hadden, volgens de dry omzendbrieven hun behandigd door zyne vrienden de liberalen, die hun 25 mael herhaelden, dat zy vry en volkomen vry waren, le kiezen voor wie zy wilden. Er was geen genade en verhuizen moeten zy, gelukkig dat er nog huizen in Sotlegem zyn zonder die der vrye liberalen 4°De grammoedigste van allen is dan nogonsKeulje, ter zaliger memorie, die geweze gemeente-ontvan ger van Godveerdegem in retraite gesteld voor laug- durigen en goeden dienst, dat ventje 't welk elkeen, dood en begraven meende, sedert de vorige kiezing, toen hy, na kazakkeering, de liberalen op 'l stadhuis moest "brengen, 'l Manneken liep al knarslandende de Nieuwslract op by zich zelve mompelende saper.saper wie had het ooit gedacht, dal ik die my eertyds als futur bourgmeslre de Sottcgem dierT titelen, nu zoo laeg gevallen ben, zoo klein bv de burgers geworden ben dal ik geen enkel stemmeken aen den docteur Van Lierde, mynen aertsvyand, heb kunnen ontne men, zelfs met behulp en aenhoudend werven en ge weld van alle myne kozynljes, tot den kwaden toe Saper, saper 't is te straf, 'k Kruip wederom in myn graf. 5°Ecn van de gebuisde candidaten alleen schynt over zyue neêrlaeg gclrQQSl le zyn; maer dit jieefl Jiy tc danken aen de wyze racdgevingen van zyn Papa. Troost u jongen, zegde hem die slimme vos,'k heb ik 't zelfde lot ondergaen tot in dc kiezing van de Garde Comiektoe;dat schynt by ons eene familieplaeg te zyn. Ge zyt gy van nen groèten last ontslagen, gy hebt al werk genoeg met de broawery die ik u gege ven heb om kiezer te zyn. Gy moogt u dal niet ter herte trekken en wacht u wel van u gram le toonen gelyk d'andere legen de kalholyken, want zy zouden kunnen in T hoofd krygen te doen gelyk ons mannen tydens de vorige kiezingen, toen zy niet wetende op wien hunne woede uit le werken, de katholyke brouwers tot mikpunt namen. Gy weet wel dat zy hunne bazen '1 Jeefkensbier hebben doen opzeggen, met luidop tc roepen dat zy geen calholyk bier incer dronken en nogtans moeten wy onder ons bekennen, dat dit in 't geheel niet deftig gehandeld was, zoo veel le meer dat er onder die bazen waren die veel verplichting hadden aen die catholyke brouwers. Elkeen weet dat Trese en Vien die van d'eerstc waren om 't Jeefkensbier op le zeg gen van 'nen calholyken brouwer geplaetst en in hunnen drom gestoken waren, 'k Denk niet, voegde de vos erby, dal die mannen het zoo ver zullen bren gen, 'k zal ik dal by de katholyke bazen elfen slryken, ge zult gy mogen leveren als voren, zy zullen u niet builen steken gelyk vele liberale bazen met de katho lyke brouwers gedaen hebben. Wal my dit betrouwen geeft, is dat die mannen daer zouden consciencie in maken van'stegenstrevcrsnering door politieken haet le willen stremmen. En ten slotte, jongen, dry jaren zyn gauw voorby, 'k zal ik ons Charelken ook kiezer maken met hem de zeepziedery te gever,. Wy zullen thans eens met dat kerelken proberen, dal is nog al nen feilen kadé, die heeft alreeds proeven van be- kwaemheid gegeven (in 't kyven) in ons kuipken en zich aldus aireede aen de kiezers doen kennen X. DE WAERHEID. De afzetterpoliliek van M. Rolin-Jaequemyns vindt by den korrespondent van den Amsteid. Courant niet veel goedkeuring. Ziethier hoe. dit protestantsche blad over de politiek onzer vryheidsmoorders spreekt: Men heeft, jammer genoeg, onzen belgi- schen liberalen, vooral wanneer de gods dienstkwestie in het spel komt wal maer al te dikwyls het geval is somtyds maetrege len te ver wy ten, die met een wel begrepen vry- zinnigheid, met een oprecht liberalismus weinig gemeens hebben. Een zoodanige is, in myn oog, de wet, waerby het verbóden is de "begraefplaetsen naer de verschillende geloofsbelydenissen te verdeelen. Na de vernietiging van het raedsbesluit dienaengaende van St-Pieters-Jette, heeft de minister van binnenlandsche zaken, op Aller zielendag, een koninklyk besluit uitgedaegd, waerby eene deliberatie der gemeente Rudder- voorde vernietigd wordt, inhoudende indeeling van hel kerkhof aldaer, naer de verschillende gezindheden, overeenkomstig het dekreet van 23 prairial, jaer XII. Naer aenleiding van het besluit merkt het gematigd en met veel talent geredigeerd Jour nal de Bruxelles niet zonder grond op, dat, met een weinig eerbied voor de gewetensvryheid, voor die der eeredienslen en voor de oude nationale traditiën, hel nogtans zoo eenvoudig en zoo gemakkelyk wezen zou voor ons land te doen, wat zonder moeilykheid en schier zonder eenig misbruik in Nederland, Enge land en de Veseenigde-Staten gedaen wordt. Waerlyk, lieten zich de liberalen hier te lan de wat minder door hunne anti-godsdiensti ge driften overmeesteren, de zaek der vry heid zou er beter by varen. Al die woorden van gematigheid en vryheid dienen by de geuzery tot niets. Welnu, des te beter wy zien liever de Ro- lins en de Bara's rondweg afbreken, dan wel de oude doktrinaire pruiken huichelen. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit wordt tot notaris be noemd te Haeltert, in vervanging van M. Arenls, overleden, M. Van Impe, kandidaet- notaris te Ninove. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Meyer, onderpastoor te Adegem, is coadjutor benoemd te Neder-Ee- name. De Eerw. Heer Fivez, onderpastoor van Machelen vervangt hem. De volgende Eerw. Heeren onderpastoors veranderen van plaets M. Van Kerkhove gaet van Denderleeuw naer Kerkxken M. Damman van Zeevergem naer DenderleeuwM. Clerebaut van Kerkxken naer Zeevergem. STAD AALST. Catholijke Zegepraal. Zondag 17 November aanstaande om 2 uren namiddag, algemeene vergadering der Catho lyke Kiezers, ter Groote Merkt. De stoet zal om 21/2 ure gevormd worden. Des avonds bij den terugkeer. Fakkeltocht en Bengalsche vuren rond de Stad. Bericht. De Dendekbode zal tot Nieuwjaer GRATIS toegezonden worden aen de persoonen welke van heden af een abonnement nemen voor 1879. Wy erinneren nogmaels onze geëerde geabon - neerden dat de annoncen of berichten van te huren of te verhuren huizen, van te koopbieden van alle Itoegenaemde voorwerpen, van aenbeveling, enz. enz. die de vyf regels niet overtreffen, welke zy ons zullen toezenden, ook GRATIS zullen inge- lascht worden. In den nacht van vrydag tot zaterdag, is een dief in de hoeve gedrongen der weduwe Van Vaerenberg, landbouwster te Meire, en werd door deze op heeterdaed betrapt van dief stal van kiekens. De booswicht bracht de vrouw twee messteken toe en nam vervolgens de vlucht. Gelukkig zyn hare wonden niet ge- vaerlyk. De dader dezer laffe aenranding, de geuaemde D. C., die door de gendarmen van Aelst zondag namiddag is aengehouden, is door het slachtoffer herkend. D. C. is ter beschik king gesteld van den prokureur des konings te Dendermonde. De eerw. heer De Seure, pastoor van St- Denys, heeft zich naer de gevangenis begeven, om er de straf te volbrengen, waertoe hem hel hof van beroep van Gent veroordeeld heeft. Wat is zyne misdaed Zyne misdaed of moeten wy zyae handel- wys zoo wel noemen De achtbare priester werd, zooals men weet, geroepen by eenen stervende. Op het oogen blik van voor God te verschynen, verklaerde deze stervende, dat hy de plichtige ivas in de brandstichtingen, waervoor andere persoonen dan hy waren veroordeeld. Hy, de ongelukkige, die zooveel mogelyk het door hem toegebracht ongelyk wilde herstel len, gelastte den pastoor die verklaring open- lyk te doen. De justicie zag daerin eene aenranding van het vonnis dat zy gegeven had en veroordeelde den eerw. heer pastoor voor die verklaring tot S3 dagen gevangenis. Wat men ook zegge, het laetste woord is nog niet gesproken over die verschrikkelyke brandrampen van St-Denys, en M. Bara zal misschien over deze, gelyk over de zaek Lan grand,nog wel eens pynlyk nadenken. De eerw. heer Deseure, heeft alvorens in de gevangenis te gaen, den zegen zyns bisschops gaen afsmeeken. Meer dan ooit heeft die kloeke geestelyke de overtuiging, en iedereen met hem, dat hy zynen plicht heeft gedaen toen hy den laetsten wil van eenen stervende, op dezes bevel, kenbaer heeft gemaekt. Binnen twee maenden zal men den eerw. heer Pastoor luis- terryk in zyne gemeente inhalen. Verleden Vrydag, bood een persoon van verdacht uiterlyk, op de beestenmerkt te Gent, twee koeien le koop, ver beneden dc weerde. Hy verkocht ze voor 850 fr., en was op het punt den prys te ontvangen, toen de policie er tusschen kwam en den man naer het bureel bracht. Daer verklaerde de verkooper, die le Eecloo woont, dat een ander persoon, een oud veroordeelde, hem in den nacht was komen wekken en hem verzocht had meè le gaen naer de merkt, om er de twee beesten te verkoopen; volgens hy zegde, hoorden zy toe aen een hol- landschen landbouwer, en mocht hy ze ver koopen voor 800 fr. Terwyl de landbouwer met de koeien naer de merkt ging, wachtte hem de oud veroordeelde in eene herberg om het geld te ontvangen. Toen meri echter dezen ging opzoeken, had hy reeds de vlucht geno men. Maendag werden de koeien door haren eigenaer teruggeeischt zy waren gestolen in eene weide te Eede, op hollandsch grondgebied gedurende den nacht van donderdag tot vrydag, en hooren toe aen M. Ranc, landbouwer te Moerkerke. -- Een liberael blad van Brussel kondigt aen dat, met het liberael kabinet, ook eene nieuwe functie is in voege gebrachter stond, by het openen der Kamers, eene oude vrouw- op de Plaets der Natie, gewapend met schup en bessem zy was daer om, als de peerden der officiers eene zekere ontroering uitdrukten, deze ontroering op te scheppen en te doen ver- dwynen. Wy voegen er by Door welk depar tement zou die publieke functie ingesteld zyn Door het openbaer onderwys Door de open bare werken Neen, neen, natuerlyk door de binnenlandsche zaken van M. Rolin. Op de veemarkt vrydag le Brussel gehou den, waren 1007 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-89 tot 1-07 stieren, 0-69 tot 0-93 koeien en veerzen, fr. 0-60 tot 0-93. Een verschrikkelyk tooneel heeft Don derdag avond te Schaerbeek, by Brussel, plaets gehad, in eene kamer, bewoond door de fami lie van een metser. De vader, omtrent 8 ure 's avonds in dronken toestand naer huis terug gekeerd, mishandelde zyne vrouw en zyn vier jarig kind op waerlyk barbaersche wyze. Wanneer de policie in de kamer drong, vond zy het ongelukkig kind, op den grond neérge- strekt, het aengezicht met gevaerlyke wonden bedekt. Deontaerde vader is aengehouden. Den 9 dezer, omtrent 4 1/2 ure namiddag, is vrouw M. van den Bossche, oud 34 jaren, echtgenoote van M. Fr. Claeys, schipper, wo nende te Dendermonde, in de Schelde te Avel- ghem, van haer schip gevallen en verdronken, nietlegenstaende de moedige pogingen van den schipper om zyne vrouw te redden. Dynsdag avond had te Lokeren een droe vig ongeluk plaets. De schipper Philip Saey, wiens schip aen de Kleine Kaei was gelegd viel in 't ruim van zyn vaertuig en werd met gebroken schedel opgenomen. De geneesheer, onmiddellyk ter plaets toegesneld kon slechts de dood bestatigen. Men schryft uit Maldegem: Dynsdag avond is alhier een betreurensweerdig ongeluk gebeurd. Zekere Leonard Staelens, Karei Lau rens en nog anderen, hadden eenige geweer schoten gelost, ter gelegenheid van een trouw- leest en hadden zich daerna in de herberg van M. Meire begeven, alwaer zy, om zich te ver maken, de exercitie der soldaten begonnen te doen, onder het kommando van een hunner. Eensklaps ging er een schot af en de genaemde Staelens, aen de borst getroffen, viel neêr en overleed eenige minuten later. Het schynt dat het geweer van Laureyns, dat nog geladen was, gedurende het exerceeren is afgegaen. Hel parket heelt zich ter plaelse begeven, om een onderzoek in te stellen. Laureyns, die door de plaetselyke policie voorloopig was aengehou den, is door het parket in vryheid gesteld. Hel onweêr dat sedert eenige dagen over België heerscht, heeft bvzonder hevig gewoed te Oostende. Het torentje van den Cercle du Phare, aen den zeedyk, aldaer, is afgewaeid geheel het achtergebouw eener in opbouw zynde brouwery is ingestort. De ryweg op het strand is erg beschadigd. Talryke schouwen zyn afgeworpen, muren omgevallen en daken afgewaeid. De haen van den toren der Capu- cienenkerk is insgelyks afgerukt. De postmail van Dover is Zondag morgend naer hare ver- trekplaets moeten terugkeeren en eerst ten 2 ure namiddag aengekomen. Een later bericht meldt dat het tempeest voortduert. Eene vis- scherssloep heeft de haven gemist en is legen de duinen verbryzeld. Een jammerlyk ongeluk heeft Dynsdag morgend plaets gehad te Bergen. M. Bosmans, soldaet by het muziekkorps van het 13c linie regiment, wonende in de kazerne du Préfet, welke voor de getrouwde soldaten bestemd is, had voor zyne dry jonge kinderen een genees middel doen halen in het militaire gasthuis. Nauwelyks hadden zy hetzelve ingenomen, of de ongelukkige kinderen waren ten prooi aen de hevigste pynen. Onmiddelyk werden de ge- neesheeren verwittigd, doch het was reeds te laetde twee jongste kinderen zyn na twee uren verschrikkelyk lyden overleden. Het oud ste is kunnen gered worden en bevindt zich thans buiten alle gevaer. Woensdag heeft de lykschouwing der twee kinderen plaets gehad. Men verzekert dat men in het geneesmiddel by vergissing strichnine heeft gemengd in plaets van sanlonine. Het onderzoek betreffende de vergiftiging van de twee jonge kinderen van den soldaet Bosmans, te Bergen, wordt ieverig voortgezet. Het is een oude sergeant, welke de tisanes be reidde, die by vergissing vyf grammen strych nine in het geneesmiddel heeft gemengd in plaets van dezelfde hoeveelheid sanlonine. De sergeant en de verantwoordelyke adjunkt- apotheker zyn aengehouden. Wy lezen in den Courrier de l'Escaut Sedert eenige dagen ontvingen wy talryke klachten betreffende de heldendaden van jonge geuzen van het Atheneum, die met steenen wierpen tegen de poort van het gesticht van de Broeders der Christelyke Leering. Vrydag werden vyf straetjongens van het Atheneum op heeter daed door een voorbyganger betrapt vier gelukten er in te vluchten, doch de vyfde werd erkend als de zoonvan den policie— kommissaris van Doornik. Eene klacht is inge diend by den prokureur des konings. Woensdag had in de kazerne der Gendar merie te Rceulx een ongeluk plaets. dat erge gevolgen had kunnen na zich slepen. Een steenen plafond, onlangs gemaekt in de stallen, is eensklaps ingestort. Een peerd werd op den slag gedood en verscheidene andere gekwetst. Dc dienstdoende gendarmen hadden juist hunne peerden gevoederd en den stal verlaten, toen de instorting plaets had. Dezer dagen had een verschrikkelyk on geluk plaets te Rceumont. Twee kinderen die de koeiën wachten, hadden een vuer ontsteken om aerdappelen te braden. Terwyl het oudste hout ging zoeken, bleef het jongste, nauwelyks vier jaren oud, alleen by het vuer. Eensklaps bereikten de vlammen de kleêren van het kind, die weldra volop in brand stonden. De kuaep liep met brandende kleeren naer het huis zyner ouders, welke er in gelukten het vuer uit te dooven. Ongelukkig had het arme kind reeds verscheidene schrikkelyk brandwonden beko men, waeraen het vier-en-twintig uren later overleed. Branden te Nyvel. Zaterdag en zondag hebben verschillende brandrampen den ge- nacmden J. J. Lerminiaux, landbouwer, wo nende op het gehucht Bois de Nivelles, getrof fen. Men denkt dat de branden moeten toege schreven worden aen dezelfde oorzaek, als die welke, sedert tien jaren,zoo dikwyls den schrik in den omtrek van Nyvel hebben verspreid. Naby de woning van M. Lerminiaux bevon den zich vier graenmyten. Een der myten werd zaterdag namiddag dooreen brand vernield. Terwyl zondag morgend de policie-kommissa- ris een onderzoek instelde betreffende de oor zaek der ramp, ontstond er brand in de tweede myt. Nauwelyks was het vuer gebluscht, of eene der twee andere myten, die zich naby de schuer bevonden, stond in brand. Men was er in gelukt, te beletten dat het vuer zich aen de schuer meêdeelde, toen er eensklaps brand ontstond in het bovenste gedeelte der schuer. Ondanks de ieverige poging van het pom pierskorps, heeft men slechts het huis kunnen redden. De graenmyten en de schuer zyn door de branden geheel vernield. De schade beloopt 5000 f. Gelukkig was alles verzekerd. Latere berichten uit Nyvel melden dat maen dag avond, omtrent 6 uren brand ontstaen is in de woning van M. Lerminiaux. Nadere by- zonderheden ontbreken ons betreffende die tyding. Te Houtin zou insgelyks eene schuer, toe- hoorende aen M. Depercenaire, en veertien graenmyten door een brand vernield zyn. Naer het schynt is men op het spoor der dry behendige zakkenrollers, die 210,000 frank in de bank le Rysel hebben gestolen. Den dag voor den diefstal zyn de dry kerels in een hotel te Doornyk afgestapteen hunner heelt zyn hoed verwisseld tegen de klak van den hotel bediende. Aenzienlyke diefstallen werden donder dag gepleegd in de statie te Arlon vóór het ver trek van den trein van 3 uren 52 m. naer Brus sel. Verscheidene reizigers zyn door behendige zakkenrollers van hunne geldbeugels beroofd. De gestolen som beloopt, naer men zegt 3 tot 4000 fr. De dieven zyn niet gekend. Invloed van de plaetsing der bedden op de gezondheid. In èen Duitsch tydschrift werd eene niet gansch onbekende théorie over bo- venstaende onderwerp besproken. Reeds heeft baron Reichenbach er de aendacht op geves tigd dat, als reeds een magneet op personen met gevoelige zenuwen zyn invloed gevoelen laet, het aerdmagnetisme op het menschelyk zenuwleven zeker krachtig moet werken. Dae- rop beroept hy zich om de wenschelvkheid te betoogen voor bewoners van het n'oordelyk halfrond om met hoofd te slapen in de richting van het noorden voor die van het zuidelyk gedeelte in tegenovergestelde richting. De invloed van dezen regel zou op den bloedomloop zeer gunstig werken zelfs wordt beweerd, dat storingen in het menschelyk organisme genezen zyn door verplaetsing van het bed. Bewyzen voor de -gunstige werking van het stelsel schynen er in overvloed te be staen. Zoo schreef byv. Dr. Fisweiler, in den Maegdenburg, die 109 jaer oud werd, zyn hoogen leeflyd hieraen toe, dat hy altyd met zyn hoofd naer het noorden liggende sliep. De ongezondste streek wordt genoemd die, wae- rin men ligt met het hoofd naer het oosten en de beenen naer het westen. Zieken worden erger door zulk eene verkeerde ligging, bewe ren opmerkers. Voor ons land is het dus wenschlyk, het voeteneind te richten naer het zuiden. De Temps zet dat M. Schuwaloff, wiens om reis in de politieke wereld met zooveel belang stelling wordt gadegeslagen, gelast is aen het oostenryksch-hongaersch kabinet te verklaren dat de czaer van zin zou zyn hel traktaet van Parys gansch na te leven, onder voorwaerde echter dat al de mogendheden zonder onder scheid meewerken zouden tot die ten uitvoer legging. Het kabinet van Londen zou, evenals dal van Weenen, van dit inzicht kennis hebben bekomen. Nooit zou er kwestie geweest zyn, verzekert men thans, van eene konferencie, ten einde het traktaet van Berlyn te doen uit voeren. M. Schuwaloff begeeff zich naer Lon den en zal aldaer blyven tot de gemoederen gansch zullen bevredigd zyn. Ondanks de vredelievende tydingen, welke ons gedurende eenige dagen toekomen, meldt ons heden eene depeche, dat de Russen nog maels de Turksche voorposten dwingen ach teruit te gaen en hunne troepen doen vooruit rukken van Luie Bourgas tot op de hoogten van Saidler. Het seraskieraet heeft de Turksche troepen bevolen hieraen te voldoen, doch te vens een garnizoen te laten in de plaetsen waeruit zy vertrekken. Ook is er versterking gezonden aen de Turksche voorposten. FRANKRYK. Dezer dagen heeft zich te Parys een valsch munter laten aenboudeu, in byzoudere omstan digheden, Eenige studenten \yaren in eene lier*

De Denderbode | 1878 | | pagina 2