Triomphale optocht naer Mylbeke. Eene Dakpanne. t'ieiniën \m onze Alioimcnleii. De triomphale optocht naer Mylbeke die uit oorzake der onstuimige luchtgesteltenis tot den zondag daerna is moeten verschoven wor den, heeft zondag 11., dank aen beter weder, kunnen plaetsgrypen. Rond twee uren zag men de Bokken, zooals de liberalen ons noemen, uit de verschillige sektiën zich ter Merkt vergaderen. De stoet vormde zich onmiddelykeenieder ging zich rond 't Bokkenvaendel zyner onder linge sektie scharen, en om 2 1/2 ure, verliet de ontzagwekkende stoet, voorafgegaen van onze koninklyke Harmonie, de merkt om den heer Burgemeester te gaen uithalen en zich van daer naer Mylbeke te begeven. De stoet dien onderwege met honderde te laetgekome- nen was aengegroeid, was nog ontzaglyker geworden. Toen men weder de Merkt over trok, telde de catholyke Volkschaer minstens 4000 manschappen. Het hoofd der kolom be reikte de St. Annabrug toen de achterwacht nog de Merkt niet verlaten had. Men kwam eindelyk te Mylbeke, aen de hoeve van den heer Judocus De Cock-Hofman den nieuw gekozen Raedshecr,welke men fees ten ging. Onze koninklyke Harmonie vereerde den heer De Cock met eene luisterryke serenade. Na de uitvoering van ieder muziekstuk, liet de menigte met onbeschryfelyke geestdriftLeve M. De CockLeve de CatholykenLeve de Bokken!!! hooren. Na bet eindigen der muzikale feest, ging de stoet uileen en verdeelden de verschillige sektien zich in de herbergen van 't gehucht. Onnoodig te zeggen dat onze vrienden overal door de Mylbekenaren op de gulherlig- ste wyze wierden ontvangen. De verbroede ring was volmaekt: de jongeren zongen en sprongen ondereen, terwyl de ouderen rustig een pintje lapten en spraken over den klont van 322 pond waeronder 't liberael of liever geusche kliekske, voor vele jaren, zal verplet terd blyven liggen. Het ordewoord was van zich om 5 1/2 ure te vergaderen in 't Gulden Vlies en omliggende estaminets om den stoet te hervormen en zich dan met fakkellichten en bengalsche vuren, stadswaerts te begeven. De stoet welke nog merkelyk was gezwollen en die nu minstens 6000 manschappen telde zette zich vol geestdrift en vreugde in bewe ging en doortrok jubelend zonder ernstige verstooring de vooraf aengeduide straten. Wy zeggen zonder ernstige verstooring om dat slecht een feit werd bestatigd, namelyk, eene liberale doghond die zich op onze gele deren wierp om zekere heer te verscheuren, maer die met eenige welafgemetene zweepsla gen wierd verdreven. Rond zeven uren kwam de stoet terug op de Merkt. Na dat onze koninklyke Harmonie, eenige muziekstukken en tot slot het Vader- landsch lied had laten hooren, tydens de welke er door de menigte geestdriftig wierd gezon gen en rond Dirk Martetis gesprongen, ging de stoet uiteen en de meesten onzer vrienden be gaven zich naer de estaminets hunner onder linge sektie. De liberale stokslagen, die tot dan toe, 't is te zeggen, zoolang 't catholyk leger vergaderd was, uit vrees van eene duchtige afstraffing, uit hun hol niet hadden durven kruipen, wa ren als een weerlicht op de straet. Verscheidene catholyken wierden door die liberale stokslagen aengerand, doch onze vrien den verdedigden zich op zekere plaetsen met zooveel dapperheid dat verscheidene der aen- randers al jankende naer hun hol vlogen als of zy Montje Pek aen hun garens hadden. Die aenrandingen bleven duren tot laet in den avond. Verscheidene onzer vrienden welke huiswaerts keerden, werden door de zwervende liberale stokslagen aengevallen en mishandeld. De heer Petrus De Haeck welke rond 121/2 ure in gezelschap van de heeren Ach. Eeman, Amat. Waulhier en Jozef Van der Poorten rustig naer huis ging, wierd aen de Rosmaryn- straet, op de brutaelste wyze eerst door twee en later door vier liberale stokslagers aen gevallen. De heer De Haeck wierd met geweld ten gronde geworpen en bekwam erge en gevaerlyke wonden. Zyne gezellen konden niets tot zyne verdediging aenwenden daer zy overmand waren, en zeer wel moesten oplet ten dat ze van 't zelfde laken geen broekje gepast wierden. De daders zyn gekend en daer de justicie reeds een onderzoek heeft ingespannen zullen wy in geene verdere uitleggingen treden. Wat wy alleenlyk zullen doen opmerken, is dal deze aenranding als een overlegd schelmstuk moet aenzien worden. En inderdaed, zooliaest de heer De Haeck was ten gronde geworpen en men hem vreeslyke slagen toebracht, kwam een troep liberhaters, die eenige stappen ver der op loer stonden, toegeschoten en eenige begonnen op hunne beurt het slachtoffer te mis handelen. Zekere vollyvige liberhater, waerschynlyk door raedelyden getroffen, riep eindelyk Schei er nu maer uil, hy heeft nu al ge noeg gehad, maer men antwoordde hem neen, hy moet nog door onze handen passeren en ze begonnen opnieuw hun slachtoffer te slagen en te stampenEindelyk op hel aen- houdend smeeken zyner vrienden lieten de lafaerds den heer De Haeck los. Zyne gezellen brachten hem dan in 't huis van den heer Van der Poorten alwaer hem de eerste zorgen door dezes familie en verder door den heer doktor Monfils werden toegediend. Wat in deze zaek weer zou kunnen te be treuren vallen, is dat de opstokers, de ware plichtigen, aen de straffende hand der justicie misschien zullen ontsnappen, want degene die op loer stonden zyn wellicht zoo min plichtig dan de daders zelve. Maer de kan gaet zoolang te water tot dat zy eindelyk breekt en zoo ook zouden die opstokers mogelykeens voor hunne zoo gemeene als laffe daed konnen te betalen hebben. En nu eene vraeg?.... Medeburgers, toen de ïiberhatery in de kiezingen van 11 Juni, niet te Aelst (ze waren hier in hunne pypen blyven steken) maer op andere plaetsen triomfeerden, heeft het liberael kliekske hier verscheidene dagen achtereen, tot laet in den nacht, ja, tot zeer laet gemanifesteerdonze nachtrust wierd op de schandelykste wyze verstoordniemand kon hier die dagen eene oog sluiten Ehwel! hebt gy dan gezien of gehoord dat de liberale stoet wierd aengevallen en de manifes- teerders by 't naer huis keeren aengerand en wreedelyk mishandeld wierden door catholyken die hen, gelyk ellendige baenstroopers, achter hoek of kant stonden af te wachten?.... Wy hooren u antwoorden, Medeburgers: neen, de catholyken hebben de liberalen laten begaen; zy hebben hunne manifestatien niet verstoord, noch iemand aengerand of mishan deld Wat bewyst dit? Dit bewyst ontegenspreke- lyk dat de liberalen hunne nederlagen niet kunnen verkroppen en er zich als ellendige laffaerds willen over wreken. Wy hebben de vaste overtuiging dat onze rustminnende burgery de rustverstoorders en aenpakkers zal weten te onderscheiden om ze met hunne diepste verachting te overladen. Verscheidene grrrrroote liberale nieuwspa pieren kondigen beurtelings eene correspon dentie uit Aelst af, in de welke gezegd wordt dat de catholyken eenige gekende liberalen op de onmenschelykste wyze mishandeld, gesla gen en verwond hebben Die liberale correspondent, waerschynlyk dezelve die meer dan eens op heeterdaed van leugen en lastering wierd betrapt, heelt weer eene leugen of lastering te meer uitgekraemd. En inderdaed, als het de catholyken zyn die de aenranders waren hoe komt het dan dat men proces-verbael tegen zes geuzen en tegen één catholyke heeft opgesteld?.... En welke misdaed legt men dien catholyke ten laste? Men beschuldigt hem van eenen wreeden slag aen den HOED van den Kornel onzer gat de volschrik toegebracht te hebben!... Welke af- schuwelyke misdaed!..Den HOED van M.den Kornel die men zoo wreedelyk mishandeld heeft dat men hem naer 't hospitael.... hola! ik ver gis mynaer den retappeur heeft moeten dragen om hem voor 30 centimen slrykyzer toe te dienenWelke schrikwekkende misdaed toch!???!.... En waervan zyn de zes liberalen beschul digd Van nachtelyke aenrandingen, van slagen en wonden toegebracht aen catholyken die vreedzaem huiswaerts keerden De grrrrroote liberale gazetten spreken ook van de vensterruiten van 't estaminet Au Com merce, die men ten meerderen deelen zou uit geworpen hebben. Wat is er daer nu eigenlyk van Eene vensterruit werd gebroken, en niet uitgeworpen maer door wie?.... That is the question, zegt de engelschman.... Men beschul digt er wel den catholyke van die den HOED van den Kornel zou wreedelyk mishandeld heeft, maer beschuldigen is niet bewyzen dat hy er zich heeft aen plichtig gemaekt Kom, kom, zwygeu wy er nu van en laten wy de justicie haer werk verrichten. Men schryft ons uit Sottegem Eene schoone feest heeft hierDynsdagavond in den Liberalen Kring plaels gehad, te welen De stichting van eenen Liberalen, Kantonalen Kiezersbond. Garde h vous 't Jeven, onbekwame bestuurders, nu hebben zij den sleutel van't stadhuis gevonden,en binnen drij jaren moogt gij uwe mallen oprollen. De menigvuldige vrienden van den buiten, die ons komen helpen, geven ons d6 verzekering van onzen toeko menden zegepraalZiethier hoe dat schoon project bij hun ontloken is. Gij hebt meermaals hooren spreken van den fameuzen Kofler(door Bara van Brussel) daags vóór de kiezing naar 't Zwaantje gezonden. Die koffer behelsde t° Een collier met bellen, om de neerlaag der 't Je ven in 'l kanton en in geheel 't land uil te bellen. 2° Een groot getal blauwe fluitjes om aen de ge buisde katholyke kandidaten nacht-serenaden te ge ven gelijk de bende van Leppe en de Kraaijer alreeds gedaan heeft 's nachts vóór de kiezing. 3° Vijf buizen (groot model) om gezegde kandida ten te draineren. Nu den inhoud des koffers zijn doel wit gemist hebbende door 't mislukkeu der liberale kandidaten, moest er een ander gebruik van gemaekt worden en in vergadering diesaengaende gehouden, wordt er door kapitein Leppe voorgesteld den collier niet bellen te gebruiken om de vrienden van hier en van den builen wakker te bellen, en ze uit te noodi- gen, lol eene groote vergadering, waarin er zou be sloten worden De stichting van eenen Liberalen Kantonalen Kie zersbond. De voorstel werd uitmuntend gevonden en besloten, ten uitvoer te brengen. Met de fluitjes, zegde hij, kapitein, zal mijn luitenant, de kraaijer, zich gelasten als gekende muzikant, zal hij ons bende leeren van 7 ongediert der Papen, slaat de 7 je ven maar dood, enz. leeren spelen en alzoo (musique en tóle) onze mannen naar de vergaderingszaal van den bond leiden. De buizen zullen dienen voor onze zaal te ver warmen, indien zij somtijds te koud gevonden wierd bij gebrek aan volk. (Langdurige toejuichingen en handgeklap.) Van alle kanten riep men Bravo, Kapi tein Lang leve onze kapitein Hoera Hoera Zoo is den liberalen Bond geslicht. Welke punten zijn beslist in dio l,u vergadering welen wij nog met, alleenlijk hebben wij hooren spreken van eenen voorstel gedaan door M. Glorienx en deze is van al d'huizen te koopen, die door eenen liberalen notaris zouden verkocht worden. X. WETGEVENDE KAMERS. Senaet. 't Senaet heeft maendag jl. eene korte vergadering gehouden ten einde het adres in antwoord op de troonrede te bespre ken. Na eenige opmerkingen van den heer Casier de Hemptinne en de verklaring van den heer baron d'Anelhan, dat de stemming van 't adres geene goedkeuring is, noch direkt noch indi- rekt, gegeven aen de grondbeginsels in de troonrede vermeld en er verder ook geene ver bintenis in begrepen is de ontwerpen goed te keuren die in den zin dezer print ipen vervat zyn, is het adres met eenparige stemmen aen- genomen. Niets meer aen 't dagorde zynde, heeft de vergadering zich onbepaeld verdaegd. Volkskamer. De Kamer heeft zich op hare beurt met de bespreking van 't adres in antwoord op de troonrede onledig gehouden. De eerste redenaer die het adres besprak, was de heer Thonissen. Buiten eenige onver diende beschuldigingen tegen de catholyke drukpers, was de redevoering van den spreker krachtdadig. De achtbare redenaer vraegde dat het liberael ministerie zich duidelyk, zoo wel omtrent de wet op 't onderwys, op die der nationale reserve als op die betrekkelyk de wyzigingen aen de kieswetten zou verkla ren. De heer Thonissen drong zoo lang aen tot dat Z. M. Frère I eindelyk verklaerde: Wy willen de wereldsche school, de school a aen den invloed des priesters onttrekken. Over de andere punten, namelyk, over de verzwaring der militaire lasten, over de wyzi- ging aen de kieswetten toe te brengen zweeg de luiksche autokraet als eenen arduinen pi lasterDe eerzame spreker bewees ook dat de troonrede de aenkondiging is der dood van 't Belgie van 1850 In zitting van woensdag was het de beurt van onzen moedigen vertegenwoordiger, M. Woeste, om den aenval tegen 't ministerie te hervatten. De heer Woeste, heeft meer dan eene gesla gene uer, de zeven stom geworden ministers onder zyne afstraffende geesselroede gehou den. Hy toonde met den vinger de onbegrype- lyke tegenstrydigheden aen waerin de minis ters gevallen zynMaer de heer Woeste klopte aen Doovemans deur; de ministers durfden niet verklaren wat zy in den zin heb ben. Onze vertegenwoordiger deedt op eene klare en duidelyke wyze de klucht uitschynen die de likerzy speelt met het zoogezegde staetsban- kroet,* op hetwelk de beurs met eene merke- lyke verhooging der staetsfondsen heeft ge antwoord. De schatkist verkeert geenzins in verlegen heid; maer't geld dat er zich in bevindt, is ontoereikend om de onkosten te dekken die de onvaderlandsche ontwerpen betrekkelyk 't on derwys en 't leger, zullen veroorzakenMen moet dus aen centen geraken, kost wat kost, en om de hatelykheid van zich af te weren die de heffing van nieuwe contributien altyd doet onlslaen, beschuldigen de liberale ministers M. Malou een te kort te hebben nagelaten.... Maer wacht, de heer Malou zal wel de gele genheid vinden om zich te verdedigen en te toonen wie gedurig de staetskas zoodanig zal ledig pompen dat wy, arme lastenbetalers, ze by tyde niet zullen kunnen aenvullen. En wat antwoordde 't ministerie? Het sprak by monde van M. Van Ilumbeeck over de Je- zuiëten oven den Syllabus, de doode hand, den Paus, de Kerk enz. enz.... Dit was zyne eenige antwoord. M. VJacobs zette des donderdags zyne re devoering voort en zweepte de liberale minis ters zoo ongenadig af als M. Woeste. Hy deedt hen geesselende waerheden hoo ren. De afgevallene Congreganist Rolin heeft ge antwoord, maer ach arme! zyne antwoord was een gemeene uitval tegen de papen, on- weerdig van een raedsheer der kroon. De eerw. heer de Haerne liet ook eenige voortreffelyke opmerkingen hooren, die de geuzery niet te zeer bevielen. Vrydag lieten de schimpschriftschryver De Fré en de protestant Goblet zich hooren. De twee sectarissen spraken van die redevoeringen uit die alleen voldoende zyn om den argwaen der catholyken tegen 't ministerie te verwek ken. De achtbare heer Kervyn de Lettenhove gaf aeene antwoord aen de twee ministers die in vorige zittingen gesproken hebben. De redenaer wees op de berekende duisterheid der troonrede en toonde dat de Ïiberhatery geen ander doel had dan T onderwys ten profyle der vrymetselary in te richten. De heer Kervyn zal zyn redevoering in zittingvan dynsdag a. voort zetten. Eene brochuer voor titel dragende His toriek proces van major Renard, thans luitenant- generael, aide-de-camp des Konings, minister van oorlog en inspecteur-generael der burger wacht van 't Koningryk, gedekoreerde van eene menigte nationale en vreemde ordens, is te Brussel verschenen. Dit vlugschrift is van aerd om Koning en ministers te doen nadenken en zelfs om geheel de liberale party in de piere te brengen, moest er eene stem in de Kamer opgaen om deswe gens uitleg te vragen. Wy kennen den schry- ver van het schrift niet, maer, ons dunkens, moet hy van top tot teen gewapend zyn om zulk een stout stuk te durven wagen, indien wy ministers waren, wy zouden veel liever eene warme slaepmuts op het hoofd krygen dan eene dakpanne van de soort der brochuer in kwestie. Wy wachten met ongeduld naer de gevolgen die deze brochuer natuerlyk moet naer zich slepen. De reessem knoeiers die wekelyks 't Ver bond aeneenflansen en waervan onder andere deelmaken Eremen en Beenen,'t Stinkerke, Bril- lemans. Ridder Solferstek, enz. enz., hadden vóór de kiezing zooveel noten op hunnen zang dat er waerlyk zich elkeen aen stoorde. Maer nu dat de liberale candidaten door dit reessemke verdedigd en tol aen de wolken ge prezen, in den vreeslyken azyntobben liggen te kermen om verlossing of verzachting van en aen hunne smerten, zyn die knoeiers al met nen keer spraekeloos geworden. Zy spreken van hunne candidaten niet meer; zy kikken noch mikken van de aelstersche kiezing niet meer wellicht omdat nog een sprankel schaemte in hunne invidus hun zegt: Wy moeten toch onnoozele teppens zyn van te hebben durven denken dat onze schryvelaery zoo veel indruk op 't kiezerskorps zou gemaekt hebben, dat het aen onze afgeleefde party de meerderheid zou gegeven hebben en dat zy aldus wederom aen 't geliefkoosde lekscho- telke zou geraken Maer.... 't was mis, zei Byl, en onze liberale candidaten wierden op de wreedste wyze afgekookt. Hoe deerlyk hebben wy ons bedrogen STERFGEVAL. Dezer dagen is op zyn landgoed by Maeseik overleden den burggraef C. Vilain XUII, minis ter van Staet, oud-minister van buitenlandsche zaken, oud-lid der Kamer en van het Natiouael Congreshy is ook eenigen tyd gouverneur van Oost-Vlaenderen geweest. Bericht. De Denderbode zal tot Nieuwjaer GRATIS toegezonden worden aen de persoonen welke van heden af een abonnement nemen voor 1879. Wy erinneren nogmaels onze geëerde geabon- neerden dat de annoncen of berichten van te huren ofte verhuren huizen, van te koopbieden van alle hoegenaemde voorwerpen, van aenbeveling, enz. enz. die de vyf regels niet overtreffen, welke zy ons zullen toezenden, ook GRATIS zullen inge- lascht worden. De volgende heeren het bestuerlyk arron dissement Aelst bewoonende, zyn door 't lot aengewezen om deel te maken van den Jury voor de 2C serie van den 4dcn zittyd der assisen onzer provintie, welke op 9 December aen- staende te Gent zal geopend worden onder voorzitterschap van den raedsheer Tuncq MM. Dubelloy Karei, te Sottegem. Van Steenberghe Jan, te Ninove. Moens-De Coninck P. te Aelst. Verbrugghen J. notaris te Aelst. Wy vernemen dat een der beste leerlin gen van M. Artot, M. Louis Eemans, na eenen schitterenden kampstryd, professor van Walt- hooru (Cor) aen de muziekschool van Bergen komt benoemd te worden. Maendag avond, rond 6 1/2 ure, is te Nieuwerkerken, de schuer der hofstede van sieur Em, Van den Bruelle de prooi der vlam men geworden. Deze schuer bevatte by na gansch den oogst van sieur Van den Bruelle. De oorzaek is onbekend. De schade wordt berekend op ongeveer 7000 franks. Dynsdag morgemJ, heeft men te Dender leeuw het lyk gevonden van Francisca Pau wels, weduwe Assclterickx, oud 66 jaer. Het lyk lag in een kleine gracht, op ongeveer 400 meters afstand van hare woning. De genees- heeren, ter plaetse geroepen, hebben eenigen twyfel uitgedrukt betreffende de oorzaek van de dood. Het parket van Audenaerde heeft zich ter plaetse begeven om een onderzoek in te stellen. Een liberael blad zegt dat een lid der lin- kerzyzal voorstellen, om het gezantschap van België by Z. H.den Paus af te schaffen. Wy gelooven het geerne, en tien tegen een zal het tabinet daerin min of meer achterduims toe stemmen. Het brusselsch gaperspubliek, groote menheers in pelsenfrakken: bankiers, sena- teurs, magistraten, vrienden der Lolo's en libre- viveurs verdrongen zich op de trappen van het paleis van justicie, om T'Kint in zyn vigilant te zien wegryden. Woensdag, zegt een blad, waren er wel 300 nieuwsgierigen. De finan ciers en fitiassiers gaepten den millioenman achterna, en eenige arme duivels, slecht ge kleed, waren verontweerdigd en riepen: hoe! hoe Ziet dan, zegt een blad, dat zyn zeker aktionnarissen van de Banque de Belgi- que De Geus en zyn Iloml. Vele onzer lezers weten dat er te Rousselaere, sedert een jaer of twee, een geusche Dominé is, d&ttr geroepen door eenige kopstukken der hedendaegsche geuzery. Welnu, ziehier wat er onlangs ge beurde: Een dier kopstukken werd gebeten van zynen eigen hond die razend was geworden. Onnoo dig te zeggen dat de geus met zulk caresje van zyne eigene beest weinig gediend, en geheel gesteld was om in zyn broekje te doen van pyneMen haelt heelmeesters, men brandt de wonde, men snydl, men kerft, in een woord men gebruikt al de middels welke de weten schap in zulke gevallen voorschryft. Ja maer, onze geus, niettegenstaende al die zorgen, was niet gerust.... Hy had soms wel hooren spreken van de schrikkelykheid der gevolgen van zulk- danige wonden, en de angst nypt zyn herte toe. Wat gedaen? Luister: de ongelukkige her innert zich dat de Roomsch-katholyken, in 't geval waer hy zich in bevindt, naer St. Hubert gaen om door de voorspraek van den H. Huber- tus van de razerny bevryd te zyn. Aenstonds is zyn besluit genomen. Hy ver- zaekt aen het geusdom, wordt weèr Roomsch- katholyk, spreekt zyne biecht en begeeft zich naer St. Hubert. Wy hopen dat de voorspraek des heiligen hem gunstig wezen zal en dat de man in het vervolg een getrouwe dienaer van God en zyne H. Kerk zal zyn en blyven. Deze historie leert ons andermael: 1° dat de geuzen geene trouw hebben in het geusdom (zy hebben voorzeker groot gelyk); en 2° dat de goede God weïeens zeldzame middels gebruikt om de verdoolde schapen tot den schaepslal weer te roepen en zelfs zich van honden bedient om geuzen te bekeeren. Zaterdag nacht heeft men uil de stallen van de afspanning de Casino, builen de voor malige Bouverypoort te Brugge, twee peerden gestolen, die naer Brugge gebracht waren om op de markt verkocht te worden. Stoutmoedige kerels zyn in den stal, die gesloten was, ge drongenenhebben een normandisch ruinpeerd, 4 jaer oud, toehoorende aen M. J. Van Steeland, landbouwer, te Ruddervoorde en een ander peerd, toehoorende aen M. J. Carpentier, landbouwer, te Ingelmunster, weggehaeld. Tot nu toe is de policie niet op het spoor der dieven. Een dezer laetste dagen, omtrent 8 uren 's avonds, kwam de genaemde P. Pletinckx, oud 44 jaren, in de herberg der wed. Jacobs in het gehucht Eversem, onder Meysse, alwaer zich reeds de twee-en-twintigjarige A. J. B. Van Lindt bevond met eenige zyner vrienden. Pletinckx vroeg aen Van Lindt hoe oud hy was en stelde voor, met hem te vechten, onder voorwaerde dat de geslagene 20 glazen bier zou betalen. Nadat zy malkander verscheidene malen op den grond hadden geworden, is Ple tinckx, ten gevolge van een hevigen stoot, hem door zyn tegenstrever toegebracht, op den hoek eener bank gevallen en niet meer rechu gestaen. De schedel van den ongelukkige was verbryzeld de dood was oogenblikkelyk. Men schryft uit Staden: In den nacht van 15 tot 16 dezer, is een brand uitgebersten op de hofstede, bewoond doorM. B. Vercruysse. De man en vrouw, twee ouderlingen van om trent 65 jaer, zyn in de vlammen omgekomen. Een hevige wind blies het vuer aen, en aen redden viel niet te denken; in eenige minuten tyds was het gebouw met gansch den inhoud vernield. Tot heden toe kent men de oorzaek dier droevige ramp nog niet. Zaterdag avond, is een hevige brand uit gebersten op de hofstede van M. De Geiter, te St-Laureins, by Eecloo, bewoond door Jan Vandersype. Terwyl de vrouw bezig was in den stal," waren de vier jonge kinderen alleen in huis. Een der kinderen speelde met een jon gen hond, die onder het bed was gekropen de knaep nam de lamp om naer den hond te zoeken, doch deelde ongelukkig het vuer meé aen het beddegoed. Weldra stond het bed in brand en omvatte het vuer geheel het huis. Op het gezicht van den brand, liep de vrouw uit den stal het huis binnen, om hare kinderen te redden, doch zy werd door den rook verrast en viel in onmacht néér. Op dit oogenblik snelde een gebuer, Leonard Notteboom, de ongelukkige ter hulp. Door de vlammen en den rook drong hy in het huis, greep de vrouw, droeg ze naer buiten en redde vervolgens de vier kinderen. Het jongste lag in de wieg, die reeds brandde, een ander kind had insgelyks brandwonden aen de voeten bekomen. Intus- schen werd de stal behouden door de toege snelde geburen. Aen het huis zelf viel niet te blusschen op weinig tyds was het geheel door den brand vernield met gansch den inhoud. De schade beloopt 5200 fr. Alles was verzekerd. Vrydag hebben de Broeders van Berm hartigheid het verbeteringshuis van Namen, hetwelk zy tot ieders voldoening bestuerden, op bevel van het goevernement verlaten. Al de kinderen, ten getalle van 500, weenden toen de Broeders hen verlieten. De kloosterlingen zyn onmiddelyk vervangen door 15 oppassers, in uniform, alleen gelast met het bewaken van het gesticht. Het onderwys zal des avonds ge geven worden door de wereldlyke stadsonder- wyzers. Wat de Broeders betreft, zy vertrek ken naer Engeland, waer zy met opene armen zullen ontvangen worden. Men schryft uit GrezVerleden zondag heeft omtrent 5 1/2 ure 's avonds, eene bende geuzen de pastory onzer gemeente aengeval len. De pastoor was afwezig een zes-en-tach- ligjarige grysaerd, de vader van den pastor, bevond zich alleen in de pastory. Ten 7 uren, toen de priester thuis kwam, verdubbelde het gehuil en het getier, en werden de kreten ge hoord Doodt hemSteenen, pannen, kasseien en stukken hout werden door de vensters ge worden, en in den nacht heeft de pastor zyn bed moeten verlaten, om door de steenen niet getroffen te worden. Eerst ten 1 uer 's mor- gends slaekten de geuzen hunnen aenval. Ge durende gansch den nacht werd noch de poli cie noch de burgemeester van Grez ter plaetse der gewelddaden gezien. De Gazette de Renaix beweert, dat wy in mei of juni aensiaende, eene ontbinding zul len hebben van de provincialeraden. Waerop grondt dat blad dit nieuws In alle geval be- grypen wy alsdan, dat men voorafgaendelyk nieuwe veranderingen toebrengt aen de kies wet. Op Allerheiligendag deed Mathias Klin gels, schoenmaker te Eysden welke, naer men zegt, een groot jachtliefhebber is, zonder ooit een jachtverlof bezeten te hebben, eene ronde met zyn geweer. Ten einde zyn misdryf te ver bergen, had hy het ganzenroer door eene liaeg gesloken vervolgens ging hy aen de andere zyde en vatte den loop van het geweer. In zyne haest was hy niet voorzichtig genoeg geweest het schot ging af en het lood doorboorde zyne rechterhand. Woensdag 's nachts is de onge lukkige aen de gevolgen zyner bekomen won den bezweken. Hy laet eene weduwe en vyf kleine kinderen achter. Verscheidene hoornbeesten in de pro vincie Namen zyn dezer laetste dagen door de muilplaeg aengetast. De goeverneur der pro vincie, om de uitbreiding der ziekte te belet ten, heeft aen de ryksveeartsen bevolen een streng toezicht uit te oefenen op de markten. De gemeentebesturen zyn insgelyks verzocht de noodige voorzorgsmaetregelen te nemen. Zaterdag avond, na het vertrek van den trein van 7 uren 52 m., begaf zich de statie overste van Bomerée, met gansch zyn perso neel, na eene bygelegen herberg. Eenige oogenblikken later zag hy dat de deur van zyn bureel geopend was. Hy'ging haer toedoen en keerde terug naer de herberg. Een halfuer later was de deur weêr geopend de statie overste begaf zich naer zyn bureel om te zien wat er gaende was, doch nauwlyks was hy binnen, of twee personen grepen hem vast, wierpen hem op den grond en ontnamen hem den sleutel van den coffre-fort. De statie-over ste gelukte er in aen de misdadigers te ontsnap pen en ging het personneel verwittigen. De misdadigers waren echter reeds verdwenen de coffre-fort was gesloten en daer de dieven den sleutel hebben meegenomen, weet men nog niet of een diefstal gepleegd is. De coffre- fort bevatte eene som van 600 frank. Goed Betrapt. Twee weken geleden kwam eene boerin van Edeghem naer Antwer pen, om daer eene betaling te doen van 85 fr. De som bestond uit 4 bankbiljetten van 20 fr. en een stuk van 5 frank. Aen de statie van den Ouden God verloor zy het geld, dal in eene enveloppe zat, en hiervan niets wetende, nam zy plaets op den trein en stoomde naer Ant werpen. Een metser uit den omtrek, dienaer Ant werpen ging werken, zag de enveloppe, nam ze op en toen hy voelde dat er een grootkar- rewiel, iets zooals een 5 frankstuk in zat, zag hy achterdochtig rond en scheurde snel het enveloppe door, wierp een deel ervan weg en stak het stuk waerin het geld stak, heimelyk in den zak. Met goeden stap trok er de metser van door en altyd denkende gezien te zullen worden, deed hy het papier niet open, maer het goed vastgeklemd in zynen zag houdende, kwam hy dichtby de stad, waer hy eindelyk zynen vond inspekteerde. Ja, 't was wel een groot en goed vyffrankstuk maer nu zag hy dat er nog vier halve en doorgescheurde bankbiljetten in de enveloppe zaten a Wat verlies dacht de metser. Daer ben ik dom geweesten 't lag hem zoo zwaer op de maeg, dat hy zyn ongeluk toevertrouwde aen eenen kameraed, die wat slimmer dan hy, hem aenraedde eenige dagen te wachten en dan met de stukken naer de Bank te gaen en te probeeren of men ze hem wilde uitwisselen. Ongelukkig voor den metser, was de boerin toen zy het verlies bemerkte, naer den Ouden God teruggekeerd en vond daer een persoon die haer de andere helft der biljetten ter hand stelde, en haer ook den raed gaf naer de Bank te gaen. Daer werd de zaek onderzocht, en op aenvraeg van den direkteur, werd het dezen uit Brussel toegelaten de som te betalen. De eigenares was dus enkel 5 fr. kwyt. Maer nu kwam sinjeur de metser voor den dag hy vertelde o zoo natuerlyk 1 hoe zyn kinderen zyn lieve en kostbare briefkens hadden verscheurd, hoe zy de helft hadden verbrand, en de ander helft legde hy op de Bank neer als bewys van de waerheid. 't Zal eens uitkomen, zegt het spreekwoord van ieder deugnietery, al zouden het de kraeien uitbrengen, en dal was ook hier hel geval. Men beloofde den metser den besten uitslag en deed hem dynsdag ten 1 uer op de Bank terug komen om 'de zoo verlangde 80 fr. te halen. De stukken der gescheurde briefkens wer den noglhans eens tegen-een gelegd, en ziet zy pasten zoo schoon met elkaer als men kon wenschen. De policie was verwittigd en geko men de metser werd aengehouden en naer de gevangenis gebracht, waer hy er kan op na denken, wat het langste duert: dievery of eerlykheid Had hy eerlyk het gevonden geld weêrge- geven, hy zou een goed dringeld gekregen hebben misschien wel meer dan zekere libe rale Senateur gafhy zou door zyn eerlyk gedrag by zynen meester en het publiek, kre diet hebben gewonnen, en nu gaet hy als dief gebrandmerkt, voor eenigen tyd achter de tra lies. Eerlyk duert het langst De winteravond is zeker wel de tyd voor velen om te lezen. Ziehien voor de liefhebbers vüb goede lekluer iets dat teenemael aen de behoef ten, aen de leeslust van onze vlaemsche huisge zinnen zal voldoen namelyk STUIVERS- MAGAZYN, ZESDE JAERGANG, in twee kolommen gedrukt en 568 paginas bevat dal is in gewonen druk een boek van 1200 bladzyden. Die 1200 bladzyden bevatten elJ scboone 1

De Denderbode | 1878 | | pagina 2