Avonluer van don HOED. genoemd te worden, het weze zoo! Het Land van Aalsl wil wel aan den gemeenteraad V3n Sottegem eenig recht laten wedervaren wegens het verrichten van sommige openbare werken, welke door dit blad kleinigheden genoemd worden, b. v. kasseien, bordeelsteenen, enz.; maar daarmeéis er geen hand gestoken aan hel groot werk om van Sottegemeene stad van aangelegendheid temaken Wij konnen dien lof niet gansch aanveerden. Daar Sottegem geene voetpaden of bijgangen heeft, filaatsen wij ook geene spondsteenen. Dit zij ovcrge- alen aan de groote steden; en wij beoogen geen zins door zulk middel eene stad van aangelegend heid te worden. Hel Land van Aalst schijnt te denken dat de ge- meente-overheid van Sottegem zich te veel bezig houdt met katholiek en liberaal. Zulke opmerking was ik van een katholiek blad niet te verwachten tegen een beslier welk hulpsommen verleent aan maatschappijen van de twee gezindheden; tegeu eene gemeente waar, door eene overdrevens toege vendheid, een lokaal der gemeente kosteloos ter beschikking is gesteld geworden van eene bijzondere maatschappij, terwijl hare mededingeis geene aan spraak maken op zulke gunst, maar hunne feesten geven in den onafhankelijken katholieken kring. Hel Land van Aalst prijst de zekerlijk prijsbare eendracht, en schijnt te beklagen dat, bij de laatste gemeenlekiezing, de kiezers van Sottegem hel hek ken aan den ouden stijl» hebben gehangen. ~Wal kwaad is daarbij, indien dio stijl steviger is dan hoegenaamd welke nieuwe stijl, gevestigd op eene zandplaat Wie dan van de uittredende leden des gemeente- raads van Sottegem moest, uit liefde der eendracht, de plaats ruimen en voor wie Zou het Land van Aalsl, uit liefde der eendracht, bereid zijn zich te vereenigen met al wie hel ook zijn mochte Zou het Land van Aalst zich aansluiten bij de politiek die den tl Juni neeft de bovenhand be komen, tegen den wil van de meerderheid dor kiezers van Belgie Het Land van Aalst moet wel weten dat de kiezing van 49 October op staatkundigen grond was gesteld. De kiezers van Sottegem, het hekken aan den ouden stijl hangende, hebben bewezen dat de politiek van 11 Juni de hunne niet is dal zij niet deelen in de neigingen van hen die in den nacht van 1-2 Juni onder de vensters van pastor en burgemeester zijn gaan huilen integendeel, zij hebben de mannen ver kozen die,door liunneslemming in den gemeenteraad, het weezenhuis te Sottegem hebben bevrijd van den ondergangdie in de scholen het licht van het geloof niet willen uitdooven die de jeugd niet willen prijs geven aan godsdienstige onverschilligheid en onwe tendheid en die de rechten, aan de gemeente kon- necde overblijven, tegen wie het ook zij willen handhaven. 24 November 1878. X. Een liberale liefhebber verliaelde deze week aen Jupinus Moor dal de Jonge Garde, zeer wel gedaen bad van niet, gelykgewoonte.daegs tia de Ceciliaffeesl uit te gaen, want dat er iels voor haer gereed lag. 't Spyt ons dat wy dien liefhebber niet kennen. In alle geval wy roepen hierop de aendacht in van wie 't be hoort. KATHOLIEKE HOOGESCHOOL. Algemeene Studentenbond, te Leuven lol stand gebracht onder de bescherming 00. HH. de Bisschoppen. Gansch het land door rezen de katholieke kringen op om onze schoone vaderlandsche leus Eendracht maakt Machtte verwezen lijken. Bij de aanvallen die men tegen de vrij heid van onderwijs bereidt, hebben de studenten noodig gevonden de banden, door een en de zelfde overtuiging,door een en hetzelfde streven gesmeed, nauwer te sluiten; zij hebben eenen algemeeneti Bond gesticht. Dit gedacht hebben 00. HH. de Bisschoppen geweerdigd goed te keuren; en beloofd, om ons de uitvoering mogelijk te maken, een groot en prachtig lokaal aan te koopen. Konden de studenten maar genoegzame geldmiddelen bijeenbrengen om het gevoegelijk tot zijne beschikking in te richten. Plaatselijk werk is dit niet; en de beste vruchten ervan zullen de stichters niet plukken; daarom durven zij, met volle betrouwen zich tot al de katholieken van geheel het land richten. Een werk van algemeen belang kan niet anders of 't moet de edelmoedige medewerking verwerven van al wie aan 't goede hert noch hand ontzegt. Inschrijvingslijst MM. Vyt, pastoor, 3 fr. Thibbaut, regent der Godshuizen, 3 B. De Clippele, pastoor van het Gasthuis, 5 Paquay, onderpastoor, 5 Onghena, 5 Haems, 5 Simons, 5 Van den Abeele, 5 Roelandts, 5 De Turck, 5 Francois Moyersoen, 10 Van O verstraten-Hyde, 5 Van der Haegen Odilon, 10 De Clippele Wilfrid, 5 Naamloos, 5 De Schaepdryver-Gheeraerdts, 5 De Schaepdryver Felix, 5 La Compte, doktor, 5 Claus, 5 Eeman, advokaat, 5 Onbenaamd, 5 Brisard Frederik, 3 Volgens zekere welingelichte persoonen zou Z. M. Frère I van gedacht zyn de Kamers te ontbinden. Dit zou derede zyn waerom hy zoo hardnekkig weigert het programma van 't ministerie te laten kennen. De luiksche auto- kraet vreest dat 't land hem in zyne onvader- landsche politiek van haet en vervolging tegen al wat deftig en eerbaer is niet zou volgen en dat het wellicht zou kunnen gebeuren dat de zoo geliefkoosde portefolie hem, en dit voor vele jaren, zou ontsnappen. Meester Eremen en Beenen deelt in 't laetste Verbondenummer een artikel meé over onzen triomfalen Optocht naer Mylbeek. Dit artikel is eene aeneenschakelirig van domme leugen- tael en laffe beleediging waerop wy met diepe verachting ter neerzien. Meester noemt de duizende catholyken die aen de feest deelnamen een soorlje van volk Laet dit zyn, Meester, maer wy hebben de verzekering dat al wie er by was zich, by klaren dage, overal mag vertoonen zelfs te Dendermonde en te Brussel in de Violette- straet. Laet in het toekomende zulke zaken sla pen, Meester, opdat er u soms, door degene die gy beleedigt, geene aerdige vragen onder den neus gewreven worden. Ceciliafeest. Zondag 11. heeft onze konink- Jyke Harmonie .41 Groeiend' Bloeiend' met den gewoonen luister de patroonfeest van hare beschermheilige gevierd. Twee muziekstukken werden, na de elf uren mis, waerin al de leden tegenwoordig waren, in onze St-Martinuskerk, op de heerlyksle wyze uitgevoerd. Om 6 uren des avonds vereenigden zich de werkende en eereleden aen een prachtig banket alwaer de meeste gulhartigheid en broederliefde als na gewoonte onafgebroken heerschten. Wy moe ten ons by dit kortbondig verslag bepalen om rede wy deze schoone feest, uit eene oorzaek onafhankelykheid van onzen wil, niet hebben kunnen bywoonen. Stemme van Pierlala. Sa, burgers, luistert hier eens goed, 't Geen ik ga verkonden Is d'avonluer van eenen HOED, Die bekwam wreede wonden, En waervoor hier de geuzenboel, Mackt nu een helsch gewoel, 't Is dom, zei Pierlala sa sa, 'l Is dom, zei Pier la la 't Was 's avonds na de groote feest, De brave burgery, Talryk en met verblydden geest, Naer Mylbeeks pratery. Ging vieren lustig al m 't rond, Ter eere van den zwaren klont, T Was wel, zei Pier la la, enz. 3. De fakkeltocht uileengegaen, De Bok trok naer zyn wyk, Maer 't liberael dit viel hem aen, En vond er geen gelyk. Want 't geusch gespuis verloor den bol, En kroop met schacmt' in zyu hol, Goed zoo, zei Pier la la, enz. 4. Er kwam daer ook nen groolen HOED, Lomp als een boerenkolf. Vol van gramschap, ja, en vol van gloed, Benydend ons triomf. De kwispol riep de papen af Maer hola 't was pardaf, Met klank, zei Pier la la, enz. Ja, vrienden lief, het was pardaf, En wel naer ieders zin 't Kareske was dan toch zoo straf, De buis gleedt op zyn kin. De kwibus riep ach vriend, help rap, Of fleus verstik ik in myr. kap, Wat spyt, zei Pier la la, enz. Nu, eindelyk na veel geduld, Was kwibus toch verlost; Hy riep wie is hiervan de schuld Dat moet ik welen kost wat kost Die snoodaerd moet wol vast in 't kot, Maer elk belacht hem als nen zot, Abou, zei Pier la la, enz. 7. Beschaemd als een vos zonder steert, Trok vlegel er van door Al met zyn tronie heel besmeerd, Met snol en veel ramoer, Myn hoed en neus naer 't hospilael, Om te genezen van hun kwael, Hoerah zei Pier la la, enz. (zal als 't pas geeft voortgezet worden.) VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze week den redetwist over het adres in antwoord op de troonrede voortgezet. Verscheidene redenaers der catho- lyke Hechterzyde hebben 'het politiek van 't liberael ministerie als onheilvol voor volk en vaderland bestreden. Zy verdedigden met krachtdadigheid de wet van 1842. welke tot hiertoe door niemand ernstig is beknibbeld geworden en altyd de beste uitslagen ople verde. De verwereldlyking of liever de vergo- deloozing der volksscholen wordt door de maconnieke logien geeischt en de liberale meerderheid die onder hare knout moet buk ken, is verplicht te gehoorzamen. De vrymet- selary wil, kost wat kost, de heerschappy van God op deze aerde vernietigen, en poogt tot haer doeleinde te geraken met de opkomende geslachten by middel van een godverlooche- nend onderwys, aen den invloed der Kerk en harer leering te onttrekken. De vrymetselary denkt dat, eens den gods dienstgeest uit de herten der volkeren gerukt, het ryk van God op deze aerde van zelfs zal vernietigd wezen. Ydele hoop, want reeds, se dert achtien eeuwen, heeft de vrymetselary onder al de vormenengedaenten die zyaennam hieraen vruchttéloos gewerktaltyd zag zy hare best overlegde plannen mislukken omdat het Ryk van God eeuwig is en geene helsche of wereldsche machten er iets tegen vermogen. Te vergeefs drongen de catholyke redenaers aen dat het ministerie zyne waren inzichten omtrent de aengekondigde wetsontwerpen zou doen kennen. De liberale ministers zweegen er over en meenden zich uit den slag te trekken met over den Syllabus en de ullramontanen te spreken, gelyk nen papegaai over de sterrekunde. Wae rom durft 't liberael ministerie zyne inzichten omtrent 't volksonderwys en de verzwaringen der militaire lasten niet laten kennen Wel eenvoudig omdat het geene meerderheid vindt om zyne ontwerpen door te dryven.... Frère zoekt de positie van 't ministerie by middel eener ontbinding der Kamers te verslerken, maer hy vreest dat moest 't kiezerkorps met zyne ontwerpen vóór dien tyd wel bekend zyn, deze ontbinding liet Sédan der liberale inter- nationalististische maconnieke meerderheid zou konnen veroorzaken.... En dan ware het adieu geliefde portefolie Adieu 't lekker geldschotelke Adieu my- nen dorst naer wraek tegen de Religie enz. enz.... Dit zou de luiksche afgod willen ont- loopen, maer 't zal mis zyn want de kiezers hebben reeds oogen en ooren geopend en zien nu maer al te klaer dat de gouvernementale wagen 't vaderland regelrecht naer den afgrond voert!.... Vrydag heeft M. Malou de fiinancieele kwes tie behandeld wy zullen er in ons toekomend nummer over spreken. Erembodegem, 26 November 1878. Heer Opsteller, De wereld is eene aardige parochie, en er woonen aardige menschen. en men ziet er soms vieze dingen. Pas drij jaren geleden, was er kiezing en de Erembodegemsche catholijken wonnen den slag van daar algemeene vreug de in het catholijke kamp. Eenige catholijke jufvrouwen hadden bij klaren dage, onder hen eens gezongen en gedanst, en dat was volgens onzen grooten Wallekens niet deftig. Goesting is koop, zegt het spreekwoord, en elke persoon beschouwt de deftigheid op zijne mannier. Nu gelijk gij weet is het wederom kiezing geweest, en daar oude gewoonten niet gemak kelijk om laten zijn, hebben onze catholijke vrienden wederom de victorie behaald, en natuurlijk hunnen triomph luidruchtig gevierd, zonder eenen tegenstrever op eenige wijze te hinderen. Nu er moest op liberale wijze tegen gemanifesteerd worden, en daar door de aar digheid van de wereld er van sommige catho lijke jufvrouwen groote liberale damen geko men zijn, is het zeer deftig volgens die zelfde NVallekens en zekere Geussche groote madam, van 's avonds de kroegen af te loopen, genever te drinken en doen te drinken aan andere vrouwen welke ze met hun eigen vet smeeren, en aan eenige straatkapoenen om soms leden hunner eigene familie, maar die 't ongelijk hebben catholijk te zijn eens goed af te rossen. Hoe deftigX. Milicie. Uit den omzendbrief der ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, betreffen de de maetregelen welke moeten genomen worden om de spoedige mobilisatie van het leger te verzekeren, blykt dat het artikel 17 van het koninklyk besluit van 7 augusti 1877 niet meer toepasselyk is op de soldaten der 9e en 10" klassen. Daer deze het dieristtermyn voleindigd hebben, door de wet bepaeld, zyn zy ontlast van alle verplichting betreffende de milicie. Zy kunnen alleen tot den werkelykendienst terug geroepen worden, by koninklyk besluit en in oorlogstyd, of wanneer het grondgebied bedreigd wordt en zy moeten alle mogelyke vryheid bezitten om in het buitenland te reizen zonder voorloopige toelating van het departe ment van oorlog. Het artikel 17 van het koninklyk besluit van 7 augusti 1877 eischt die toelating alleen voor de soldaten in onbe- paeld verlof. De soldalen der 9C en 10° klassen zullen dus niet meer opgeroepen worden voor de jaer- lyksche revues gehouden door de kommandan ten der militaire distrikten. Ter gelegenheid van de inschryvingen der jongelingen voor de aenstaende miiicielichting, meenen wy de ouders of voogden dergenen die zich willen doen vervangen, te moeten waerschouwen dat zy, vóór den 1® februaiy aenstaende, zich hebben te wenden tot het departement van oorlog. By hunne vraeg moet de kwitancie der storting van 200 franken in de kas van den ontvanger der registratie van den omtrek in welken zy woonen gevoegd wor den. Deze stortingen zyn ontvangbaer van 2 tot 22 januari 1879 voor de milicianen der nieuwe lichting. De milicianen der klassen die het jaer 1874 voorafgaen en eene vrylating van inlyviug ge nieten, kunnen kiezen, in geval zy in dienst zouden geroepen worden, tusschen de wyze van plaetsvervanging vastgesteld door de wet van 5 juni 1870 en degene toegelaten door de wet van 18 september 1873. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Zyn pastoor benoemd de volgende Eerw. Heerente Petegem by Oudenaerde, M. Van de Maele, pastoor van Thielrode te Thielrode M. De Grave, pastoor van Melseri te Melsen M. Reynekink, onderpastoor te Lokeren te Gotthem M. Van Petegem, pastoor van Zonne- gem te Zonnegem M. Verstraeten, proost van Zombeke. De Eerw. Heer De Ridder, direkteur der Zusters van den 11. Viricentius te Deinze, wordt proost te Zombeke. De Eerw. Heer Van Wi chelen, directeur van St. Henricus' gesticht, volgt hem op. STERFGEVAL. De achtbare heer Van Overloop, Senateur van 't arrondissement St. Nicolaes, is zondag 11, te Brussel, in den ouderdom van 64 jaren overleden. De eerzame afgestorvene behoorde tot de catholyke rechterzyde der hooge Ver gadering. M. Rolin heeft ten minste één talent dat van te durven. In de Kamer zette hy vooruit dat het catho licismus de meerderheid des lands tegen zich had. Stout gesproken is half gewonnen Twee cyferkens van den Bien Public werpen echter heel die stelling omverre. Den 11 juni, die aen de geuzen de meerder heid gaf in de Kamer, gaf in hel land het vol gende resultaet Catholyke stemmen 44,324. Liberale 41,003. Alzoo 3, 318 stemmen meer voor ons dan voor de geuzen. M. Rolin moest weten dat er een groot ver schil bestael tusschen iets zeggen in een club, als wel in de Kamer. Het Journal de Gand vraegt de uitdryving uit België van eenige nonnen en priesters, die door het pruisisch gouvernement verjaegd zyn en hier een verblyf zochten. Maer.... het Jour nal de Gand en heel de liberael pers strekken eene beschermende hand uit over de petroleurs en pipes-en-bois van allen aerd. Het gerucht van eene ontbinding der Kamers wint veld het ministerie zou eene grootere meerderheid willen om zyne militaire ontwerpen door te dryven. Zaterdag namiddag was zooals gewoon- lyk eene talryke menigte voor het Justicie- paleis te Brussel vergaderd, om 't Kint te zien, na de zitting van hel assisenhof. Een pick-poc- ket maekte van dien toeloop gebruik, om eene horlogie en eene ketting te stelen, en nam dan ylings de vlucht langs de Gasthuisstraet. Het slachtoffer, het publiek en twee policie-agen- ten vervolgden hem. Op de St Jansplaets keerde de dief rechtsom en vluchtte in een ma- gazyn van artikels voor reizigers op den hoek der St Jansstraet. Na lang gezocht te hebben ontdekten de policie-agenten den pick-pocket in den kelder verborgen, waeruit hy onmidde- lyk naer de gevangenis gebracht werd. De policie der hoofdstad heeft in den omtrek der Halles Centrales een buitengewoon stoutmoedigen dief aengehouden, die op de volgende wyze, met eenen medeplichtige, de magazynen der hoofdstad exploiteerde. Zyn gezel kocht in een magazyn een voorwerp van weinig weerde, gaf een vyffrankstuk in beta ling en ging heen na het geld te hebben ont vangen. Eenige oogenblikken later, wanneer er veel volk in het magazyn was, kwam de tweede dief, kocht insgelyks een voorwerp van weinig waerde en strekte de hand uit, als om het geld terug te ontvangen. Een (wist ontstond tusschen hem en den kassier, die geen geld ontvangen had doch de kerel hiel stellig staende dat hy een vyffrankstuk in be taling gegeven had, en ten teeken van bewys gaf hy de beschryving van het stuk, waerin een kruis gesneden was Wanneer men de lade onderzocht vond men daerin inderdaed een degelyk vyffrankstuk, namelyk het stuk, dat de medeplichtige eenige minuten vroeger had gegeven. De kassier maekle dan duizend ver ontschuldigingen en gaf het geld terug. Onge lukkig voor de behendige dieven herhaelde zy maendag hunnen truc, in de tegenwoordigheid van een persoon die denzelve reeds had byge- woond. Zonder een woord te zeggen ging hy een policieagent halen, die den dief aenhield, en ondanks zyn weerstand naer het policiebu- reel bracht. Tot nu toe is zyn medeplichtige niet ontdekt. Reeds vóór T'Kint, had een bediende der Banque de Belgique deze bestolen. De toenma lige goeverneur, M. De Brouckere, vergenoegde zich den ontrouwen bediende aen de deur te zetten, doch telkens men naer inlichtingen over hem kwam vragen, antwoordde hy vlakaf dal zyn gewezen bediende een dief was. Zeke ren dag kwam de dief aen M. De Brouckère verwyten dat hy hem niet in de gevangenis had doen opsluiten, hetgeen hem ten minste zyn dagelyksch brood zou verzekerd hebben. M. De Brouckère dacht daerover na en schreef een brief, die voor gevolg had den schuldige in de gevangenis te doen treden, in hoedanig heid van bediende. De bediende is verhoogd en waerschynlyk zal hy weldra een der opzich ters van T'Kint worden, wanneer deze van het assisenhof van Brabant eene welverdiende onderscheiding zal ontvangen hebben. In uitvoering van een nieuw ministerieel besluit van het departement van oorlog, is de taks der militiegratifikaties, aen de bedien den der gemeentebesturen, der arrondisse- mentskommissariaten, der yzerenwegen en brievenpost, aen de gendarmen en alle andere onderiioorige agenten, alsook aen de gewezen militairen, die de aenwerving zullen vergc- makkelvkt hebben van vrywilligersmet premie, voor het dienstjaer 1878-1879, bepaeld op 200 frank voor elk engagement. De Courrier de la Dendre zegt dat een aental kooplieden te Ath, eene petitie aen de wetgevende Kamers, hebben gezonden, ten einde de herziening te bekomen van de wet betreflende de faillieten. In verscheidene an dere steden hebben reeds talryke kooplieden' hun inzicht te kennen gegeven die petitie te onderteekenen. Wy lezen in den Courrier de CourtraiDe eerw. heer pastoor van St-Denys, bevindt zich thans, zooals men weet in de gevangenis, om de gevangenisstraf van 2 maenden te onder- gaen, waertoe hy door het beroepshof van Gent is veroordeeld. De eerw. heer Deseure geniet voortdurend eene goede gezondheid en draegt met een wonderbaer geduld, de zware proef, waeraen hy onderworpen is. Op zaterdag 28 december aenstaende, zal hy de gevangenis verlaten, en onmiddellyk zyne priesterlyke be diening weer vervullen. Zyne parochianen hebben het voornemen te kennen gegeven hun nen herder op buitengewoon plechtige wyze te onthalen. Wy gelooven aen het verlangen van den eerw. heer Deseure te beantwoorden, door zyne parochianen te verzoeken van dit voornemen af te zien. Tien jaren geleden wan neer de eerbiedweerdige priester bezit nam van de pastory van St-Denys, is hy in dit dorp zonder plechtigheid en om zoo te zeggen incog nito aengekomen. Hy wil op dezelfde manier de gevangenis verlaten, en alle betooging wei geren, die men te zyner eer zou willen inrich ten. Men schryft uit Neerpelt, dat aldaer een allerdroevigst ongeluk heeft plaets gehad. Het vierjarig zoontje van den landbouwer J. Thys is al spelende in eenen ketel kokende melk gevallen, die pas van het vuer op den grond was gezet. Ondanks de spoedige hulpmiddelen kon men den ongelukkigen knaep niet redden, en reeds drie uren later bezweek het kind te midden der yselykste pynen. In den loop der maend augusti verdween een kaske, voor ongeveer achttien duizend frank verschillende weerden inhoudende, uit eene pachthoeve te Roncquières by Bergen. Dezer dagen werd dit kaske, dat nog voor zestien duizend frank weerden inhield, in den hof geworpen van den pastoor van Henripont. Deze gaf het kaske aen den burgemeester zyner gemeente, die het naer den prokureur des konings zond. Het parket heeft een onder zoek, betreffende die geheimzinnige zaek, inge steld. De bestendige deputatie van Henegauw heeft in hare zitting van 23 dezer de gemeente- kiezing van Gilly goedgekeurd en die van Fon- taine-l'Eveque vernietigd. In deze plaets had de voorzitter geweigerd de voorstelling van een kandidaet aen te nemen, omdat, volgens hy beweerde, die voorstelling niet plaets had binnen de uren op de plakkaerten aengeduid. Sedert eenigen tyd werden te Soignies talryke diefstallen gepleegd. In den nacht van 22 tot 23 dezer, hoorde een landbouwer, die op de baen naer Braine, naby de poort der stad woont, omtrent middernacht gerucht in zyne woning. Hy stond op, doorzocht het huis, doch vond niets. Omtrent 5 uren hoorde hy het ge rucht opnieuw. De landbouwer nam een oud geweer en plaetste zich in de gang. In het na burig vertrek hoorde hy thans duidelyk een venster openen de dief stak een fosfoorken in brand en opende vervolgens de deur van den gang. De landbouwer legde op den mis dadiger aen, het schot ging af en do dief viel dood op den grond. Het lyk was zoo verminkt, dat men hetzelve niet heeft kunnen herken nen. De dief was nog in bezit van eene som van fr. 2-80, die hy eenige oogenblikken vroe ger in de woning eener arme vrouw in de rue des Carrières gestolen had. Het parket heeft een onderzoek ter plaetse ingesteld. Een schip geladen met spaensche noten is vergaen rechtover Heyst. Men zegt ook nog dat een schip insgelyks met spaensche noten geladen, naby Duinkerke schripbreuk geleden had, en dat 's anderendaegs geheele zakken noten op het strand te Coxyde waren aenge- spoeld. Hoe de zaken kunnen draeien In het jaer 1836, wanneer de koning van Napels nog op den vaderlyken troon zat, had er eene groote revue plaets te Napels, door den koning in persoon gedaen. Een soldaet door de revolutionnairen opge stookt, wilde den koning Ferdinand II ver moorden doch hy gelukte er niet in, en de koning werd slechts door de bajonnette ge kwetst. Die soldaet heette Agésilas Milano werd ter dood veroordeeld en naer verdienste gestraft. In de maend September i860, wanneer Gari baldi aen het hoofd zyner rooversbenden bin nen drong te Napels, was zyn eerste werk den naem van Agesilas Milano te verheften hy stond zelfs een pensioen toe aen zyne moeder en aen zyne zuster, en koning Victor-Emma nuel keurde dit dekreet goed Victor-Emmanuel keurde goed den aenslag op liet leven van koning Ferdinand II. En 't is nu de zoon van Victor-Êramanuel die in de zelfde stad Napels gekwetst is gewor- worden door een nieuwen schelm Hoe de slechte koningen door de hand Gods gestraft worden ITALIË. Men weet reeds dal cr in den loop der verledene week een aenslag op T leven van Humbert, koniug van Italië is gepleegd geweest. Ziehier het proces verbael van het eerste verhoor van Passanante Hoe is uw naem Giovanni Passanante, zoon van wylen Pasquale. Uw leettyd Negen-en-twinlig jaer Uwe geboorteplaels Salvia in het arrondissement Potenza. Uw beroep Kok Waerom wildet gy den koning dooden Omdat ik my ergerde aen al dien toestel en de feesten. Waerom moet hy van tien scholels eten en ik maer van één Hoe hebt gy u het mes aengeschaft Ik heb hel gekocht in een kraem op de Fran- cesi-plein. En het roode vaendcl Ook gekocht, op de Mercanli-markt. Welke politieke denkwyze hebt gy Ik ben republiekaen en socialist. Myne geloofs- belydenis slaet vervat in de woorden op den rooden doek Leve de universeele republiek. Er stond ook op Leve Orsini, en ik verzoek dal hiervan mel ding gemaekt worde in het proces verbael. Waerl gy wezenlyk besloten den koning te dooden, of wildet gy hem slechts wonden Ik wilde hem dooden en als ik geld genoeg had gehad om een revolver te koopen, dan zou hy my niet ontsnapt zyn Ongelukkige En voelt gy geen berouw over uwe wandued In 't geheel niet. Ik haet de keizers en konin gen om hunne weelde. Uit alles wat ik gehoor en ge lezen heb, weel ik dal zy veel te veel geld verteeren. Waerom gingl gy voort rood u heen te steken, toen gy zaegt dal de koning toch niet meer te treffen was Ik wist toen niet meer wat ik deed. Hebt gy wel opgemerkt hoe het volk u op staen- den voet vermoord zou hebben, indien de openbare macht niet tusschenbeide ware gekomen Het volk is een troep ezels Hel net altyd zoo Wie zyn uw medeplichtigen Ik heb er geen. Als ik ze bad, dan zouden ze my wel geld gegeven hebben om een revolver te koopen. Sinds hoe lang woont gy te Napels Sinds mei. Wat deedt gy hier Niets. Gy laet u als een dwaze tot slachtoffer maken, lerwyl de makkers, die u opgestookt hébben, zich builen schol houden. Ik heb geen makkers. Maer hebt gy dan niet gedacht, dat gy onder eene republiek even arm en oubeduidend zoudl ge bleven zyn als onder een koning Dat raekt my niet Als gy republikein zyt, dan moest gy ten minste de groote patriotten van Italië ontzien. Waerom hebt gy M. Cairoli gewond Hem Omdat hy een knecht in liverei is, pre cies als do rest. Aen wien behoort het handschrift over het internationalismus Aen my. Wie heeft het geschreven Ik. Er slaet geen woord in, dat niet uit myn hoofd gekomen is. Dat zullen wyeens zien. Ik lees hier ordegui (gereedschap, werktuig). Wat beteekent dat woord Het beteekent ordini (bevelen). En hier lees ik ad un tratto (opeens, plotse ling). Wat wil dat zeggen Tratto wil zeggen maniere di trallare (wyze van behandelen). Tol de geneesheeren, die Passanante verzorgden, heeft deze gezegd, dal hy een republiekein is en alle koningen verfoeitvolgens sommigen beeft hy er bygevoegdmaer niet koning Humbert in het by- zonder, volgens anderen byzonderlyk koning Humbert. Hel laetste is acnnemelyker dan het eerste. Passanante ontkent altyd medeplechligen te heb ben de schyn is echter tegen deze bewering. Vele personen zyn in echtenis genomen, doch de rechtbank liet het openbaer maken hunner namen niet toe. Men weel tegenwoordig met zekerheid dat twee bekende aenhangers der Internationale, NapeD onder verdachte omstanpigheden verlieten, onmid- dellyK nadat de aenslag was gepleegd. De Republique Francaise ziet er van af, den ilaliaen- schen koningmoorder Passanante voor te stellen alt een partyganger der reaktionnaire bourbonsche en «klerikale» party Hel blad kondigt heden zelve eene briefwisseling af uit Rome, waerin ondanks de voorbehoudingen welke in het verhael van den brief- schryvcr worden in acht genomen, deze echter ge- dvvongon is, met de gansche italiaensche drukpers te bekennen, dal de moordenaar een socialist was en tol de Internationale behoorde. Nieuwe Moorden. De beweging der Interna tionalisten, in de provinciën, duerl voort. Te Osimo, in de nabyheid van Ancóne, werd maendag een mu nicipale adjunkt bymiddel van ponjaerdstekengedood. Te Jesi heeft een stoel, uit republiekanen gevormd en met een roode vlag aen het hoofd, de straten der stad doorwandeld. De dagbladen van gisteren melden telegrammen uit de verschillende provinciën, en deelen talryke lydingen van nieuw gepleegde moorden meé. Aenslag Ie Florencië. Uit Florencie wordt gemeld dat twee personen, welke gewond werden door de bom, die lydens een betooging na den aen slag op den koning, geworpen werd, overleden zyn. liet getal der slachtoffers is by gevolg op vier ge bracht. DUITSCHLAND. De Nord bevat eene korrespondentie uit Berlyn, waerin gezegd wordt dat het duitsch gouvernement tol de overtuiging gekomen is, dat de rust niet op nieuw in hel ryk kan verzekerd worden, dan door de zegeprael der konservatieve gedachte, in Europa. Die gansche ommekeer is zeker zeer karakteristiek, vooral wanneer men zich de houding herinnert van M. von Bismark ten opzichte der franschc republika- nen, te beginnen van 1871 tot du laetste politieko neerlacg van 16 mei. M. von Bismark vreest echtor de republiek niet, zegt bovengemeld blad, maer by deinst terug voor de maelschappelyke revolutie, die zeven jaren geleden in Frankryk gansch overwonneo scheen en die heden op nieuw het hoofd opsteekt, niet alleen iD Frankryk, maer over gansch Europa. Woeker in Duitschland. Nog nooit was de woeker in Duitschland zoo bloeiend als nu, en bene vens de militaire lasten mag die wezenlyke pest als een der grootste oorzaken der algemeene ellende worden beschouwd. Sedert hot gouvernement ia 1866 hel verbod heeft geheven, dal tegen den woeker

De Denderbode | 1878 | | pagina 2