wondering aen den dag; liy heelt zelfs met een gramstorig oog den jury aengezien. De onmiddellyke aenhouding van Fortamps is niet bevolen Het volk heeft het rytuig, waenn T Kint ge zeten was, met gehuil en gebrul outhaeld. Mocht dat laetste een waerschouwmg zyn voor anderen De verklaring dat Fortamps schuldig was, heeft inliet publiek een diepe opschudding doen ontslaen. T'Kint was by het binnentreden bleek en ontroerd; Fortamps behield zyne ge wone kalmte. Nadat de advokaet-generael de straf gere- kwireerd had, heeft Mr Picard andermael de bermherligheid van den jury voor T'Kint inge roepen: Gy zult rechtveerdig en grootmoedig zyn, Mynheeren, gy zult bermhertigheid too- nenl Als men zich de oorzaken herinnert, die de feiten deden ontslaen, welke men aen den beschuldigde ten laste legt, zy hem wel toege vendheid vergund.... In de gevangenis, welke hy gaet binnen treden, moet hy kunnen zeggen dat men toch geloof sloeg aen zyn berouw.» Ook voor Fortamps deed Mr De Becker een De uitspraek, hoogergemeld, volgde weldra. De voorzitter zegde tot de veroordeelden, de gebruikelyke woorden: «Gy hebt drie dagen om u in kassatie te voorzien.» Toen Fortamps zyne veroordeeling hoorde uitspreken, richtte hy zich driftig op; hy gaf de hand aen zyne verdedigers en verliet de zael langs de kamer der getuigen; T'Kint bleef be wegingloos. Bv het verlaten van het justiciepaleis, is het rytuig waerin T'Kint gezeten was, tusschen twee iiniën van duizenden menschen gereden. Het rytuig was omringd door gendarmen te voet, gevolgd door gendarmen te peerd, en achter deze eene huilende menigte. Op het oogenblik dat het rytuig 111 de gevan genis aenkwam, werd juist de post afgelost. De schildwacht riep aux armes, en de karabi- ners zyn buiten gekomen, maer de menigti huilde. Het rytuig is de binnenplaets der ge vangenis opgereden. Daer hebben de gendar men eenige moeite gehad de portel te openen T'Kint stapte af, den hoed in de hand. Zich tot de gendarmen wendende, heeft T'Kint gezegd: Ik dank u, Mynheeren, gy hebt veel moeite met my gehad; ik dank u wel. Dan eenige stappen doende, heeft hy zich omgekeerd en aen de gendarmen, die by 't ry tuig stonden, groetende gezegdbonsoir mes sieurs. Bonsoir... T'Kint gaet voor lo jaer slapen. Of neen, in onzen tyd slaept iemand die 23 millioen steelt, geen 15 jaer in de gevangenis... Die nacht duerl veel korter, j,a soms zelfs is hy heel kort... Fortamps heeft op eene geheimzinnige ma nier het paleis van juslicie verlaten. Alle voor zorgen waren genomen. In de diepte van eenen gang was eertyds eene deur, die gemeenschap gaf met den "tribunael van koophandel. De deur werd, by gedane veranderingen, toege- metseld. Nu heelt men in dien muer een gat gebroken van i meter 50 hoog. Fortamps ver liet de zael en werd op eene bepaelde plaets afgewacht door een officier van policie. Deze hielp Fortamps de puinen overklimmen en aen de andere zyde stond een agent hem af te wachten. In de Goudstrael bevond zich, sedert o ure namiddag, een rytuig met twee peerden. Naest den koetsier zat een agent in burger- kleêren. De lichten waren uit; alles was don- ker en eenzaem. Fortamps beefde als een net. Men stak hem spoedig in het rytuig en de ex-gouverneur der Bank verdween, terwyl men ter plaetse waer hy zich bevond, het volk aen het justiciepaleis hoorde huilen. Wat heeft die policie toch zorg gedragen voor dien liberalen Senateur! De gang is voortaen ge doopt: men noemt hem passage Fortamps. Volgens de Etoile zouden de vragen betrek- kelyk Fortamps, die ontkennend beantwoord werden, 6 tegen 6 stemmen op zich hebben vereenigd. De zaek heeft 23 zittingen geduerd; dat is 1 millioen per zitting. De burgerwacht, zegt de Chronique, is 's avonds opgeroepen, om te St-Gilles het huis van den veroordeelden ex-gouverneur en Senateur te bewaken. oordeelen en de rechtveerdige besluiten van God, verlang ik mei anders dan hetgeen Gods wil hel vol- maeksl mogelyk, in my en door my vvenscht volbracht zien. Het is my insgelyks zeer aengenaem, zeer De- minde parochianen, u te kunnen melden dal tol nu toe myne gezondheid niets te wenschcn lael, en dal ik myncn tyd op de besle wvze heb kunnen besleden aen nutiige en trooslryke bezigheden. Ongeiwyfeld zal het u eenige vreugde veroorza ken, al die omstandigheden te kennen gy kunt daer- door ook leeren dal overal en altyd, God met de zynen is, en zooals David zegt, dat diegenen, die in den Heer hun vertrouwen stellen, nooit bedrogen worden. Ik heb vernomen dat velen myner goede paro- chianon my wilden komen bezoekenik begryp hunno bedoelingen, doch lact my toe a te zeggen liet reglement der gevangenis verbiedt die talryke bezoeken, en wat my betreft, ik wil my geheel aen het reglement onderwerpen. Wy hebben gedurende tien jaren elkander gezien, en als het God belieft, na eenige weken, zult gy my nog terug zien. lk heb insgelyks vernomen dat ter gelegenheid van myn vertrek ui'l de gevangenis en van myn terug keer te Sl-Denvs, velen van u wenschten en zolls voorgesteld hebben een feest en eene plechtige ont vangst in te richten. Nog eens bedank ik u voor uwen goeden wil en uwe harlelyke genegenheid. Om echter geen onnoo- dige moeite en onkosten te veroorzaken, lael my u zeggen dat dit myn verlangen inet is, en dat ik be sloten heb te doen gelyk tien jaren geleden, wanneer ik te Sl-Denys aenkwam, dat wil zeggen, myne be diening te hernemen, eenvoudiglyk, alleen en zon der gerucht. Aen u, beminde parochianen, die volgens woorden van den H. P3ulus tot de inwooners van Philippi, myne vreugde en myne kroon zyt, aen vraeg ik, ons en onze Moeder de H. Kerk te blyvi beminnen en eerbiedigen, en aen den hemel voor ons uwe gebeden en smeekingen te richleD. Indien gy dit doet, zal de Heer met u blyven. Wat my betreft, in myne eenzaemhcid, za m niet nalaten te bidden, zooals ik tot nu toe gedaen heb, voor u allen, myne teergeliefde kinderen in Jesus-Christus, opdat de Heer u verslcrke in de deugd en dal gy altyd den zoo kostbaren vrede van hel hart moogt bewaren. b Uw herder, S DESEURE. toer is mislukt en zoodanig mislukt dat hy nu legen 't liberael ministerie draeit. Een incident werd op 't einde der zilluig ,an donderdag door den heer Delantsheere ingeleid. Spreker stelde voor het paragraf be- trekkelyk de feesten van 1880 op te stellen als volgtDe natie sterk door zich zelve en vertrouwende op de bescherming Godsenz. Deze voorstel deedt geheel de liberale lm- kerzyde in woede losberstenAls een man beweerde de liberhatery dat God uit de politiek moest verbannen worden. Dit is wat dan ook op voorstel van heerke Bara gedaen wietat. God wie^t met 56 stemmen tegen 54 uit de Kamer verbannen. Deze stemming werpt een droevig daglicht over de inzichten der liberale party. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 5 december, wordt het kieskollegie van bet arrondissement St- Nikolaes, opgeroepen tegen dynsdag 24 decem- ber aenstaende, ten einde een Senateur te kiezen in vervanging van M. Van Overloop: overleden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Roman, onderpastoor van Hamme, is directeur van het hospilael van Lo keren benoemd. Zyn onderpastoor benoemd de volgende Eerw. Heeren te Machelen, M. Rottiers, on derpastoor van Doel te Zulte, M. Van Cromp- hout, onderpastoor van Sinai. Het rommelzoo van ellendige snullen die wekelyks 't Verbond aeneenflansen, handelen nu iuist gelyk nen kwibus, die, niet meer we tendewat antwoorden op de verpletterende ar gumenten van zynen tegenstrever, zich poogt uit den slag te trekken met dezen laetsten nen hoop beleedigingen naer 't hoofd te slingeren. En inderdaed. al 't vernuft, al 't verstand en al 't begrip byeengesmolten die de liberale ver- fcoudsknoeiers bezitten, hebben hen nog niet in staet kunnen stellen een enkel onzer menig vuldige artikels tydens den kiesstryd en daerua medegedeeld, met eenigen grond te kunnen beantwoorden. De sulachtige schryvelaers hebben gezwegenzy hebben de polemiek als belachelyke platzakken ontvlucht en aldus t spreekwoord eens te meer bevestigt: veel ge schreeuw maer weinig wol, zei de duivel, en hy legde de hand op een zwijn Doch men weet by ondervinding dat de laetdunkendheid by de liberalen geene palen kent wanneer zy zich in eenen genepen toe stand bevinden waer zy zich moeilyk kunnen uit losrukken. Om onze geëerde lezers eens te laten oor deelen over de laetdunkende onbeschoftheid waermeê de VerbondssnWen onze artikels den ken beantwoord te hebben, zullen wy hier 't volgende artikeltje, zondag 11. in t Verbond verschenen, letterlyk laten volgen: De Denderbode zwijgt! De Denderbode-in zijn nummer van zondag laatst sprekende over den volkshoop, naar Mijl- beke, zegt dat hij samengesteld was uit oOOO personen. Maar Denderbode welk soortje, nen hoop straatjongens, Franciskanen en 't werk volk der bokken fabrieken dat men bijeenge roepen had, en ziedaar dien praclitigen stoet. Want zij hebben er preuven van gegeven aen welke soort van volk zy toebehoorden. Maat gij zwijgt ne waar Denderbode over de laffe aanranding en slagen met geweld gepleegd on onzen achtbaren kolonel! Gij zwijgt over de verwoesting van eene herberg door de bokken ge- IN SCHRY VINGSLYST voor 't ameublement van 't lokael des Studenten bonds te Leuven. Bedrag der voorige lyst, fr. 120 PO MM Ch. De Blieck, pastor-deken,Aelst, fr. Baron Paul Bélhune, 0 Leirens-Eliaerl, Me Wed. Ed. Van der Smissen, MM. E. de Cocqucau des Moties, V. Van Wambeke, Baron Fëlix Bélliunc, 10 OP 50 00 20 00 100 00 10 00 15 00 50 00 Een artikel uit Erembodegem is ons te laet toegekomen om in ons nummer van heden opgenomen te worden. Uitgesteld is niet kwyt- gescholden. HAELTERT. Het kiezerskorps der gemeente Haeltert is geroepen om dynsdag aenstaende, 10 dezer maend, over te gaen tot de benoeming van een gemeenteraedslid in vervanging van den heer Constant De Sadeleer, ontslaggever. De candidaet onzer catholyke vrienden is de heer Moens, landbouwer, een bekwaem en geacht persoon. Z. M. de Shah, die. sedert 29 October, by ondervinding weet, dat de liberale ezelspap stief is aengebrand, heeft uit voorzorg voor zyn moeders kind heel voorzichtig geoordeeld zyn spelletje uil 't spel te trekken.... Doch de slryd zoo in eens ontloopen, zou hem al te belachelyk gemaekt hebben in de oogen zyner pailygangershy zou geloond hebben dat hy nen platzak was van d'ergste soort.... Wat daermeêdan gedaen? Z. M. heelt zoodanig gesmeekt en gebeden tot dat hy eindelyk nen liberale candidaet gevonden heeft in den persoon van zekeren fan Steenbergh, eenen vreemdeling die zich, nauwelyks twee jaren geleden, te Haeltert heeft gevestigd en byna gansch onbekend is. Er is dus geen twyfelde zegeprael van den catholyken candidaet is verzekerd. Het Hael- tertsche kiezerskors zal zyne uitspraek van 29 October door geene tegenovergestelde wil len vernietigen, neen, het zal zyne vroegere uitspraek bekrachtigen met den zegeprael te verzekeren van eenen geboren Haelterlsche burger welke om zyne deftigheid, rechtscha penheid en bekwaemheid door elkeen geacht wordt. Opgelet dus vrienden van Haeltert! een kruis ken -f- X geteekend in 't vierkantje dat onder 't stereken ijL en boven den naem van den catholyken candidaet, den heer Moens,staet. Allons, vrienden, nog een stootje en 't libe rael ezelskraem ligt voor altyd in duigen. Brief van den pastoor Descure. Verleden zon dag is in alle Missen, in de kerk van St-Denys, lezing gegeven van den volgenden brief, van den eerw. heer pastoor Descure, die voor den wil van eenen stervende te hebben ingevolgd in de gevangenis zit Uit de gevangenis te Kortryk, 2 december, Beminde Parochianen, Sedert reeds meer dan veertien dagen, ben ik in de eenzcemheid dezer gevangenis opgesloten. Ge loofd en gezegend zy den HeerIk meld u met vol doening dal ik deze eerste veertic-n dagen heb door- gebracht in dien vrede der ziel en die innerlyke rust, die de wereld met kan geven. Geheel enderworpen aen de ondoordringbare uleeqd in de Hoogstraat l Gij zwijgt vischkladde over de slagen en stampen op de deur van t Ver bond. Gij zwijgt vischkladde, over de verdwijning van de ketting van den heer B. D. C., hetgeen aan 't daglicht zal komen, en zeggen ne waar vischkladde wat deftige stoet En daermeê denken die ellendige I erbonds- snullen den Denderbode verslagen en vergruisd te hebben!... Maer wat willen wy antwoorden op de belee digingen van kerels die in de achting der deftige lieden nog eenige trappen dieper ge- daeld zyn dan den verachtelyksten vaertka- poen die er te vinden is Volstrekt niets, men gaet zynen weg vooi t, betreurende dat er op onze beschaefde wereld nog zulke beklagenswaerdige schepselen te vinden zyn. VOLKSKAMER. De Kamer heeft den redetwist voortgezet over den toestand van Stadsfinanciën welke, zoo T liberael ministerie ten minste in de troonrede heeft doen verklaren, door de alge- tredene catholyke ministers, in zulke verle genheid zouden gebracht zyn dat Belgie den weg naer't bankroet bewandelt. De achtbare heer Malou wederlegde deze ongegronde aentygingen op de treffendste wyze hy bewees ten duidelykste dat onze Staetslinanciën in blocienden toestand ver- keereii. cn dat al wat 't liberael ministerie omtrent dien slechten toestand der slaetsgeld kas babbelt, slechts eene kinderachtige come- die is die alleenlyk wordt gespeeld om de hbe raleu als de redders onzer financiën aen t land mor te stellen. De heeren Jacobs en Beernaerl deden op hunne beurt den bloeienden toestand van Stadsfinanciën uitschynen; hunne bevvys- redenen waren doorslaende en de menigvul dige onderbrekingen die de liberale linkerzyde liet hooren, getuigen dat de afstralfingen die t liberael ministerie wierden toegediend, naer hoogst pynelyk vielen. Te vergeefs poogden de ministers Graux, Frère en Sainctelelte de doorslaende argumenten der catholyke rede- naers af te breken en ook de echtheid der aen- gehaelde cyfers te betwisten hunne houding en gebaren, de weinige ernstigheid hunner reden deden genoegzaem zien dat zy op door nen zaten die hun geweldig pynigden. Minister Graux kondigde eindelyk aen dat er nieuwe belastingen zullen geheven worden, zietdaer den knoop der zaek. Men wilde de schuld van alle de leenmren van al de nieuwe belastingen op de cathoi." party doen wegen, maer die onrecht veen Maendag raorgend, 2 December, omtrent 5 t/i ure is alhier brand uitgeborsten Ier woon van den lieer Van Itterbeeck-Beechnan, kruide nier op de groote Merkt. Het noodsein wierd gegeven door de bewooners van 't aerigetaste huis. Onder de persoonen welke zich de eer sten op 't tooneel der ramp bevonden, en in deze omstandigheid moed en zelfopoffering aen den dag legden, treffen wy aende heeren Arents vader en zoons, winkeliersDe Vos Jules Boin Emiel, goudsmid Keppens Jean Scheerlinckx-DucajuBogaerl-Claeys, bakkers enz... Het waren deze heeren welke de deur open liepen, binnendrongen en met eenige emmers water alle verdere uitbreiding van 't verslin dend element wederhielden. Ons vrywillig pompierskorps was zeer dap per ter plaetse. Vóór het 5 1/2 ure wekkerde had de heer commandant Polydoor De Paepe, eene spuit doen in gereedheid brengen en na een 1/4 uers werkzaemheid was liet vuer totael uitgedoofd. u De oorzaek dezer ramp is tot hiertoe onbe kend gebleven. De schade is geschat gewor den op 4099 franks. Op de veemarkt vrydag te Brussel gehou den, waren 975 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-95 tot 1-09 stieren, 0-72 lot 0-95 koeien en veerzen, fr. 0-72 tot 0-95. De brusselsche dagbladen melden, dat een amerikaensch nyveraer een akkoord heeft gemaekt met de houders der voornaemste res taurants van de brusselsche boulevards, om annoncen te plaetsen op de eieren die uit den dop worden geëten. Gelukkig, zegt de Courrier dat die slimmerik er nog niet aen gedacht heeft, zyn aenkondigingen op de eierkoeken te zetten De Liyue de l'Enseignement gaet voort met zittingen te houden tegen de wet van 1842, zonder dat er nogtbans een enkel doorslaende feit tegen die wet kan aengehaeld worden. De fameuze doktor Boëns, heeft de scholen zonder God verdedigd. In plaets van dien laetste zal hy er den God der wetenschap in brengen. Vol - gens een redenaer in gemelde Ligue, vormt het onderwys dal nu bestaet, enkel polissons in de jeugd en crétins in later leeltyd En de rede naer die dat zegde, voelde zyne tong niet bran den, toen hy die dommigheid zegde? Het libe rael publiek, in de zitting tegenwoordig, beeft zooals altyd toegejuicht. Zaterdag omtrent 5 1/2 ure 's morgends, werd Leander Colombie, vlaskoopman, wo nende Cruishauthem, op den weg naer Wa- regem, door twee personen aengerand, die hem zynen kiel over het hoofd trokken en hem zvne portefeuille ontnamen, die eene som in hield van 180 fr. in banknoten. Daerna namen de twee misdadigers de vluchtde daders dier aenranding zyn onbekend. De gemeentekiezing van Pollinchove is .ernietigd, omdat al de leden van het bureel, alsook de twee getuigen hunnen eed vergaten af te leggen. Wy vernemen zegt de Onafhankelyke dat de gouverneur onzer provincie. M. Bovy al hoewel ernstig ziek, nogtans niet in gevaer- lyken toestand heeft verkeerd, zooals het ge rucht zich had verspreid, en er thans in zynen staet eene merkelyke verbetering ontstaen is. Willekeur der Geuzen. De Nouvelliste de Verviers bevat de volgende ongehoorde ty ding, welke eens te meer den eerbied onzer tegenstrevers bewyst, voor de beslissing van het kiezerskorps. De bestendige deputatie van Luik heeft, op de reklaem der Geuzen van Verviers, al de kiesbriefkens van den 29 okto ber herzien en daerna beslist dat de heeren de Grand'Ry en Pollet, catholyke kandidaten, niet hadden moeten halloteeren en dat zy bvgevolg geen deel zullen maken van den ge- meenteraed. Er zal opnieuw geballoteerd wor den, maer ditmael tusschen vier geuzenkandi- mers geuzen waren. De Broeders gewroken. Onder dezen titel lezen wy in den Echo de Namur: Het tuchthuis onzer stad, waeruit de Broe ders van Liefdadigheid onlangs op bevel van M. Bara verjaegd zyn, die in hunne plaets wereldlyke bewakers in uniform heeft aenge- steld, is het tooneel van een komplot geweest. Vyl jonge gevangenen, die waerschynlyk het nieuw regiem onverdraeglyk vonden, zyn ver leden donderdag nacht gevlucht. Het nieuws was weldra in de stad verspreid en heeft aenleiding gegeven tot allerlei opmer kingen, die met zeer vleiend waren voor den minister van justicie. Het besluer der gevan genis heeft aenstonds de vluchtelingen doen achtervolgen dry hunner zyn achierhaeld en naer hel gesticht teruggebracht. Het zyn niet alleen de gevangenen die klagen over de hervorming van liet gesticht. De bewakers zyn niet minder ongelukk dan hunne gevangenen, en vragen luidop eene andere bestemming. De fransehe dagbladen melden dat Maiie Collart, de beruchte Lolo, zich thans te Parys bevindt. Men schryft uil Maldegem Verledene week is er wéér een stoutmoedige diefstal gepleegd in het naburige Zeeland. Iht den stal van den genaemden A. De Smet, land bouwer, te Ooslburg, werd in den nacht van 25 tot 26 november laetstleden, eene koe ge stolen, die 's anderendaegs le Brugge op de markt verkocht werd. De policie-kommissans van Brugge, die door tussclienkomst vau den brigadier der gendarmerie van Maldegem, ken nis had ontvangen van een telegram der ko- ninklyke marechaussee te Sluis, waerin het signalement der koei werd opgegeven, is er in gelukt den dief aen te houden. De dader is een oud-veroordeelde, die den 20 november uit de gevangenis te Middelburg, in Holland is los gelaten; hy was nog voorzien van 140 ir., opbrengst van den verkoop der koei. De diel is ter beschikking gesteld van den prokureur des Konings. Moord le knlwerpen. Donderdag avond der verledene week is de Keistraet het fooneel geweest van een afscliuwelyke moord de weduwe Steppe, geboren Octavie Hagemans, oud 66 jaren, is in hare woning vermoord ge worden. Haer kleinzoon, John Relsin was ge bonden aen armen en beenen en nad om lie hoofd eenen zakdoek. In de kamer lag alles overhoop het geldkoffer was opengebroken, de papieren waren verstrooid k01'10™- kamer leverde een gezicht op t welk deed den ken dat daer stoute dieven hadden huis ge houden, die, na de grootmoeder te hebben vermoord, den twintigjarigen kleinzoon John, die daer gekomen was, wy weten nog met hoe hadden gebonden en het geld geroofd. Wonder is het wel dat men juist de weer- looze vrouw heeft vermoord en met John die zeker wel in staet was tegenstand te bieden Toen men hem vroeg wie hem, en zyne grootmoeder, en het geldkoffer, in dien ver - .1.1In^lnnrl (TohrQpllI 113(1. Uil t" Een dezer mannen had een slaepmuts deels over zyn gezicht getrokken, en was dan ook zeker niet kenbaer, ofschoon John in den be ginne eenen naem had opgeworpen. De dieven begonnen nu alles open te breken en te rooven, en John zegt dat hy zich hield alsof hy in bedwelming wasmaer toen de dieven eindelyk heengegaen waren, begon hy te roepen, te schreeuwen, le huilen en het was dit gehuil dat de aendacht der buren gaende maekte, en de zuster van de grootmoeder met den sleutel in haer bezit, deed opkomen. Na die opgaef, door John Relsin gedaen, ging men over tot liet doen van een onderzoek op John zelve men vond dat hy licht gekneusd was aen de polsen, en dat hy gouden en zilve- ven geld had in al zyn zakken, in zynen gilet gelyk in zynen broekzak, ten beloope van 200 fr. Toen men hem vroeg waer dit geld vandaen kwam, antwoordde hy dat hy eene rekening ontvangen had van 160 fr. voor zyn mama, de weduwe Retsin dat de andere 40 fr. voort kwamen van spaergeld. Op de vraeg waerom hy dan 2 fr. kwam vragen, als hy zooveel geld had, is hy liet antwoord schuldig gebleven. Al de kompartimenten van het geldkoffer waer liet zilver en het gouden geld lagen, waren geledigd de zak met koperengeld was niet aengeraekt. John Retsin hoorde tot die woelige jonkheid welke zicli met alles bemoeit wat lawaei-ma- kend is. Van schier alle, en misschien wel van alle de manifesleerende geuzengezelschappen maekte hy deel. Dat woelige leven leidt tol verteeren* tot rondloopen, tot feesteryen, en het is ook nu in dit leven dat het publiek, ver diend of niet, de bron vindt van vele bewee ringen, die niet ten voordeele van dezen jonge ling zyn. De justicie is druk bezig met heel dat leven te onderzoeken, de herbergen op te sporen welke hy bezocht, de verteeringen die hy er maekte, de vrouwen die hy kende, de betrek kingen die hy onderhield met dezen of genen, en tevens na te gaen, met welke bedoelingen hy sedert eenigen tyd gewapend was met een revolver. John Retsin blyft alle plichtigheid looche nen, en ontkent liet aenkoopen der koord. Eene huiszoeking heelt in liet huis der weduwe Van Roeye plaets gehad. Men heeft den vloer opgebroken en den beir geruimd om een voor werp te vinden, waermeê de weduwe zou ge slagen zyn zy had eene kneuzing op het hoofd. Een aental getuigen worden gehoord en geven inlichtingen over het vroeger leven van John. Ja, zegde hy eens, nu komen ze tegen my getuigen maer toen ik met hen was en te drinken gaf, was ik de beste van al. Eene vraeg van loslating onder borg is door de raedkamer verworpen, liet is Mr Bosmans die met de verdediging vgn John Retsin belast is. daten. De kiezers hadden reeds beslist en hunne beslissing wordt verbroken, ondanks de 150 stemmen meerderheid, door de catholyken in de balloteering bekomen. Om tot deze beslis sing te kunnen geraken, heeft de bestendige deputatie al de uitslagen der kiezing moeten wyzigen en bulletyns vernietigen, die goedge- k-piird waren door de bureelen, waervau de t--- voorzitters en de meerderheid der stemopne- men hem gevonden heeft, schrikkelyken toestand gebracht had, ant woordde hy een zekere Bellemans Maer wie die Bellemans was, wist men met, wist ook by niet. Er zyn overigens zooveel Belle- mansen iu de stad. Later zegde John dat liet twee zwartgemaekte mannen waren. Hoe naa hy dan dien Bellemans kunnen herkennen. In het geldkoffer lag onder ander 600 Ir. in koperdit was onaengeraektdoch naer men bericht, heeft men veel gouden en papieren celd inden zak van den gebonden kleinzoon «evonden. Welke uitlegging de jongeling aen dit geval geeft, weet men nog met. Nogmaels ondervraegd over den toestand waerin men het huis vond, antwoordde John dal hv geen moordenaer en onplicntig was aen al wal er gepleegd werd. Toen het parket hem by het lyk bracht, draeide liy het hooid om en wilde het niet zien. Ten 4 uren 's nachts, werd John Retsin, op last van den prokureur des konings, naer gevangenis gebracht. John Retsin, zoon der weduwe Retsin en en kleinzoon der vermoorde weduwe Van Roey, zit nog altoos in de gevangenis. Ziehier ongeveer de verklaring welke hy aen het geregt heeft afgelegd, en hoe hy den toestand, die zoo beschuldigend spreekt, uitlegt. John Retsin ging in het huis zyner groot moeder en hy belde. De grootmoeder kwam zelf opendoen en de jongeling trad binnen, kwam in de salon en ging naest de oude vrouw op eene sola zitten. Daer ving een gesprek tusschen haer en den kleinzoon aen, dat alweer op hetzelfde neer kwam—op geld; doch John vroeg dezen keer slechts twee franks - eene onbeduidende som, voorzeker, die hem echter geweigerd werd. Hy verklaert dal zyn grootmoeder hem dat geld weigerde, zeggende: «Ja, om hel weer in uwen Cercle der Progressisten te gaen verdrinken. Het schynt en dat wordt hier tusschen twee haekskens gezegd het schynt, volgens den Précurceur, dat John Retsin zeer ongeie- geld leefde; dat hy gekend was in zekere meisjes-en-jongenswereld, die er slechts aen denken om zich te amu2eeren. y begrypen dus het antwoord der grootmoeder, die nog- thans voor hem zeer bezorgd was want John verklaert dat zy opstond, m eene naburige kamer zyn gouden horlogie haelde, zeggende Zie eens wat ik nu alwéér voor u uit den Berg heb gehaeld. De jongeling nam die gelegenheid te baet, om aen de oude vrouw te herrinneren, dat zy hem een gouden ring met eenen diamant be loofd had, en de goede sukkel moet hem ge zegd hebben dat hy dien ring met Nieuwjaer zou krygen. t 't Was nog niet genoeg John zegde dat hy fyn hemden noodig had want het schynt wel dat de grootmoeder hem al gal wat hy noodig had, en zelfs veel meer dan hy noodig had Ja, zou zy gezegd hebben, maer toch geen van Niguet, die 25 fr. kosten. Neen, liet er John opvolgen, maer gy hebt nog lynwaed boven en dit zou daertoe goed kunnen gebruikt worden. Het was, volgens zyne verklaring, op die woorden dat grootmoeder naer boven ging en John bleef middelerwyl in de salon. Ly bleef echter zeer lang weg, ja. wel tien of twaell minuten en dit maekte eindelyk John ongeiust, en liy stond op om boven te gaen zien wat haer zoo lang daer hield ook had hy eenig ge- druisch gehoord doch op het oogenblik dal hy de deur der zael opendeed om naer boven te gaen, werd hy door twee zwartgemaekte kerels aengevallen, achterover geslagen, ge bonden en in den toestand gebracht waerin ITALIË. De Koningsmoord. Hel is niet onmogelyk dat Passanante voor den rechter verdedigd wordl door een der tegenwoordige ministers, die van finan ciën, M. Seismel-Deda, en door een oud ministers, den braven Crispi, bigamist, enz. Beide heeren toch hebben openlyk den koningsmoord verheerlykt. Crispi zegde als afgeveerdigde in de zitting van het ilaliacnsche parlement van 23 januari 1864 De dolk, myne lieeren, is het wapen der zwakken. Ik begryp zeer goed, dat onder de Bourbons een Agesi- lausoMilano kon opstaen, die den kring der bajonnelten door rak waermedc die vreeselyke lyrannie zich om ringde, en de moedige daed beproefde welke geen patriot a/kcuren kan. Men 'kan zich niet verwonderen, wanneer zich dikwyls onder een verdrukt volk een mensch verheft, die voor hel recht bezorgd is en de vreeselyke veranl- woordelykheid op zich neemt de vrijheid mei één stoot in het belang der gehcelc natie te wreken. M. Seismit-Hoda. thans minister van financiën, zegde eveneens in eene zitting van hel Parlement, toen Monti en Tognelti in tyd van diepen vrede de kazerne der zouavcn le Rome in de lucht lieten vlie gen, vvaerby 30 zouaveu om het leven kwamen men moge hunne numen schryven in het italiaensehe marlelaersbock, opdat zy den kinderen eene lieve huise lijke herinnering blijven. De Univers zegt in eene korrespondencie uit Rome, dal hel italiaensch ministerie Cairoli-Zanardelli, zyn programma van Pavia en Isco niet verloochenen zal, alhoewel het voortdurend doet overgaen tot aenhou'dirgen over gansch het schiereiland. Er wordt echter onderscheid gemaekt, zegt genoemd blad, tusschen socialisten en republikanen de laetsten worden broedcrlyk gespaerd en richten zelfs meetings in om het kabinet toe te juichen en deszelfs behoud aen den koning op te dringen. Zal het kabinet aftreder, of niet Dat vraegt in Italië iedereen. Reeds heeft het in de Kamer eene duchtige neêrlacg geleden, die genoeg zyn ontslag billyken zou maer de ministers houden zich acn hunne portefeuilles vastgeklampt en schynen zelfs van zin, de Kamer te ontbinden. Overigens, er blyft hen niets anders over dan die ontbinding of zelf heen te gaen. Het is voor koning Humbert moeilyk, zoo niet onmogelyk party le nemen legen zyne ministers. Hy wordl beschouwd als hel leven verschuldigd te zyn aen M. CaTroli, even als Victor Emmanuel het konink- ryk Italië aen Garibaldi te danken had. De Liberia zegt dal de koning ziek is en een schorre hoest hem kwelt. Verleden maendag bevond hy zich met koningin Margarilba op het balkon der Bcncdiklio, van hel Quirinael, om een fakkeltocht by to wonendan zou de koning eene koude hebben gevat. DU1TSCHLAND. Donderdag namiddag moest de keizer van Duitsch- land weerkeeren in Berlyn. Het is de eerste mael na den dubbelen moordaenslag, dal de duitsche keizer de hoofdstad van zyn ryk bezoekt. De Berlyners heb ben dientengevolge besloten hem eene plechtige ont vangst le bereiden de intocht zal niet minder luis tervol zyn dan toen hy iu 1871 met zyne zegevierendo legers Berlyn binnentrok. Er zyn echter wanklanken in deze muziek. Den duilschen keizer heeft men den bynaem toegevoegd van den Welbeminde. Zulk een bynaem strekt natuerlyk den drager lot eer. Om den intocht van den welbeminden keizer echter te verzeke ren, worden te Berlyn de meest uitgebreide maelre- gclen genomen. De geheolc provincie is zoo goed als in staet van beleg verklaerd; op de voornaemste lei ders der socialistische party te Berlyn is de socialis ten-wet toegepast, in andere woorden, een zestigtal belhamels, waeronder de afgeveerdigden voor den Ryksdag MM. Fritzsche en Hasselmann hebben bevel ontvangen de distriklen le verlaten, waerin de staet van beleg is afgekondigd. Vergaderingen mogen niet meer plaets hebbende policie heeft het recht, ieder persoon die haer het minste verdacht voorkomt, iq verzekerde bewaring le nemende plezicrrcizigers die den intocht willen bywonen, zullen van een goede reispas moeten voorzien zyn, en meer van deze be palingen, die het verblyf in de duitsche hoofdstad voor den vreemdeling juist niet byzonder aengenaem maken. Uit al die maelregels blykt dat de sociaelde- mokraten zich door de nieuwe wet nog met hebben laten afschrikken en dal het gouvernement zelve in 'l geheel niet gerust is. Hel Socialisms in Duitschland. - Verscheidene der socialisten, die op bevel der policie zyn verjaegd, hebben Berlyn reeds verlaten. Hun verzoek ora uit:

De Denderbode | 1878 | | pagina 2