eenen bok gereed hadden, om dezen, op den dag der kiezing, als een dankoffer, en lot spot der kalholij- ken, aan hunnen afgod, het geuzen-liberahsmus te slachtofferen, alsmede een runddierken om dooi de vrije liberale zegevierende kiezers opgesmuld te worden. Alsmede nog.... MAAR. Helaas! helaas! welke wreede teleurstelling!... Een paar schoenen verslijten met te loopen en te ketsen bij de kiezers, zoovele rusleloozc nachten doorbrengen, petitiën maken om voor den kiezer zijne volle vrijheid te bekomen, zijn oud versleten lijf ten pande te stellen, vlijenjen gebruiken, schoon spreken en smceken en zoo mer.ige affronten onder gaan, al zijn gezag en macht doen gelden, hemel en aarde bewegen om den vrijgemaaktcn kiezer te winnen, en dan nog, dan nog, van dien vrijen kiezer, in plaats van zegepraal, cene zoo duchtige klopping krijgenhelaas' welke wreede teleurstel ling! en welk onverdragelijk torment, gedurig in zijn hert te moeten hooren en gevoelen de bijlende ver- wijtingen van de geheime slem der vrije kiezers Wij willen niet van u, liberalen, gij zoudl de macht gebruiken om onze gemeente te vergeuzen, om onze goede en welbeminde geestelijken te plagen, onze bewaarschool, dat kostbaar geschenk van ons katholijk bestuur, af te schaffen en te vervol- gen al wie niet zou willen dansen gelijk gij zoudt schuifelen. Want gij zijl trotsche, eerzuchtige en baatzuchtige dwingelanden. Wij hebben u reeds aan 't werk gezien en leeren u nog alle dagen beter kennen. Moesten uwe voorouders hier uil hunne graven opslaan zij zouden in u hun nageslacht niet meer herkennen. Zij zouden beschaamd slaan over u en vvenschen om wederom naar de andere «i wereld terug te keeren. Hel ware eene ramp voor Eicmbodegem u hier nog aan 'l bestuur te hebben. Maar wij zullen maken die ramp altijd van ons af c» te weren. Voor u, toont u nu, mannen van deftigen handel, onderwei pt u aan uw lol en respecteert de wettige en vrije uitspraak welke wij in de volle vrijheid van ons geweien over u gedaan hebben. Hoe zeer moeten de bijtende verwijtingen van die geheime stem hun trotsch en eerzuchtig gemoed ver bitteren en de woede van huil vergald herlc ontste ken Wie den aard van onze liberale kopstukken kent, dien zal het niet verwonderen te vernemen dat ze hunne colere nog niet meester zijn, dal deze bij de minste gelegenheid losberst en dal ze hen daden doet begaan waardoor zij langs hoe meer alle deftige en weldenkende lieden van zich verwijderen en afkecrig maken. Alzoo, heeft de colere over 14 dagen aan onze liberale kopstukken de zottigheid doen begaan van hunne eigene nederlaag te vieren en dal op eene nog al geusachlige wijze die niets min was dan deftig. MEN OORBEELE. 't Was maandag, ons katholijk muziek vierde zijnen Cecilia 't Was ook wat kermis in de Keppeslraat, dicht bij het dorp Nu, onze liberale kopstukken hadden eenige dagen te voren besloten van op dien dag liberale bagagie en lawaai te maken, van op dien dag meteene geheele ploeg van slaven en slavinnen van alle soort en slach ter kermis Keppeslraat te komen en daar, zoo als ik liet noem, hunne eigene klopping te vieren, ik wil zeggen, om daar hunne woedende colere of hunnen duivel eens los te laten, hunne arragic wal af te drinken, de kalholijken uil te jouwen en misschien ook wel, zoo als hel in den avond gebleken heeft, om.te zien of er geen middel zou zijn van het wreed- zaam Cecilia-feest der kalholijken te slooren, rusic te maken en stokslagen te geven DOCH, Met slaven en slavinnen uitgaan, dat moet natuur lijk geld kosten, men moet ze op lijd laten drinken, en er zijn gewoonlijk vele dorstigen onder die een wijd keelgat hebben. En wie zal 't gelaag betalen? That is the question, zou de Engelsman zeggen, dal is de kwestie, gewichtige kwestie inderdaad voor onze liberale kopstukken, die volgens de getuigenis van een liberaal blad, gelijk al de liberalen, moeien pinyres of gladzaken zijn en inderdaad zijn. Wat dan gedaan? liet valt toch zoo lastig na eene zoo duchtige klopping nog te moeten trakteren. Onze liberale bollen zijn aan 't peinzen achter een middel om zich zonder onkosten uit den slag te trekken, doch geraken er niet uil en moeten hunne liberale dames ter hulp roepen. Ah ah! nu zal do middel gauw gevonden zijn, de dames gaan er zich meë bemoeien. Ziethier Mmc Pucha, de hoofd-liberalinne van Erembodegem, zij heeft het gevonden. Laat mij begaan, zegt zij, er zal geld zijn om le drinken ik belast mij met de zaak. Wij zuden ze smeeren met hun eigen vel. En hierop neemt zij met zich eene andere libcralinne, eene nog jonge dame van haren eersten rok, en met de beurs in de hand loopen zij de gemeente rond om bij vrienden en vriendinnen haren nood te klagen, ei ja, als dal de liberalen nu hunne eigene klopping gaan vieren met veel gepeu pel en dal er zal moeten gelrekleerd en gedronken worden, en dat het toch niet altijd van eenen kant en uil eenen zak en kan komen, dat trekleren toch kostelijk is en of dat ze de goedheid zouden willen hebben van ook al iets le geven om de liberale colere of arragie af te drinken. En met zoo eene lamentatie gelukken die rijke en groole Tiet-Mesdames er in een sommeken ir. te zamelen van zoo wat 50 franken, en daarmeö trekken zij triomfantelijk, gezind gelijk kallen die eene muis gevangen hebben naar huis. Hoe deftig en treffelijk toch Nu dan, dat er geld is, uitgezien om volk of gepeu pel bijeen le trommelen. Want de uitstap langs ons katholijk dorp naar de Keppeslraat moet op zijn liberaals ontzagwekkend zijn Orders dan van wege meester PACHA zijn wijf en consoorlen liberale kopstukken worden rondgedra gen aan Pier, Jan en Klaas van met wijf en kinderen deel le maken van de liberale ploeg die ter kermis- Keppeslraat moet gaan. De liberale adel var. Erembodegem zal er zelf bij zijn de groote Opperheer met zyne Heerenknechlen, de groole en kleine Tiet-Mesdames met de beurs in d'hand. Men zal er wel mogen drinken, men zal er kom- mekens genever branden die van hand tot hand zul len mogen overgaan en waaruit elkeen, op zijne beurt, met eenen lepel eenen slok zal mogen inne men, men zal er lawaai mogen maken, in een woord, zijnen duivel eens mogen loslaten. En inderdaad, onze liberale ploeg van heeren, dames, mannen wijven, jongens en dochters onder een hebben er uil 3rragie lot negen uren van den avond gekermist op zoo eene aardige deftige manier, met drinken, schreeuwen en lawaaien dat ai de treffe lijke inwooners der keppeslraat met veronlwecrdi- ging om hunne schamlaiigheden niet te zien of te hooren en ook om niet uitgejouwd te worden, zich geheel den namiddag in hunne huizen moesten opsluiten 'T zou niet goed geweest zijn voor deftige lieden zich alsdan in die straal te begeven hel was er niet pluis. Its y auraient passé un mauvais quart d'heure zou de franschmun zeggen. Om 9 of 9 1/2 uren verliet onze liberale bende van heeren, dames enz. de keppeslraat, om met eenige fakkels de stralen van hel dorp rond te loopen, al schreeuwende, en jouwende bijzonder voor de hui zen der voornaamste calhohjken en wel voornainent- lijk voor de huizen van onzen Eerw. Heer onder pastoor Van Vlaanderen en van onzen achtbaren heer burgemeester. Men heeft benv-rkl dat de liberale sla vinnen, dames, wijven en dochters, uit een overschot van eerlijke schaamte om niet erkend te zijn zooveel mogelijk hun aangezicht verbergden met hunne rok ken en neusdoeken. Zij geleken niet slecht aen eene bende nachlspokken. Na zoo gedurende omtrent eene uur op het dorp een hclsch lawaai en gejouw gehouden te hebben, trokken eindelijk onze geuzen huiswaarts, naar hun kwartier, den Itoogeweg. Maar ziet, gekomen aan de brug over den Dender, een erg gekende geus van de ploeg, bemerkte in den gang van het katholijk muziekslokaal, waar de catholijken, wreedzaam hun nen Cecilia v.erende nog vergaderd waren, een van hunne eereleden slaan. Hij komt er naar toe en onder den schijn van vriendschap vraagt hem smeekende e hand. He goede man laat zich gezeggen, doet enen stap builen de deur en pardaf, een geweldige erraderlijkc slag valt hem op het lijf. Vandaar wor steling tusschen geuzen en catholijken worstpling gedurende dewelke men besciieidenlijk de geuzinnen van de ploeg heeft hooren roepen slaat ze dood, smijt ze in den Dender! men zegt zells dat ze kassei- steenen aan d'hand gebracht en er zelf mede gewor pen hebben Na de worsteling die niet lang heeft geduurd zijn onze geuzen en geuzinnen, heeten en dames, enz., don hoogeweg opgetrokken alwaar ze omtrent den geheelen nacht als ware geuzen geboerd hebben. Er zijn menschen die de twee bijzonderste dames van de ploeg ten twee uren van den morgen nog hebben vinden loopen op den brusselschen steenweg. O liberale deftigheid Allo, l'ACHA, verheugt u. gij hebt redens van fier to zijn alles is volgens uwen wcnsch en zin geschied. Nu, nog oen artikelkcn in fransch met hair op, aan hel geuzenblad van Gent, la Flandre libérale ge zonden, en mogelijk zullen uwe geuzenvrienden van Gent voor u een kruisken van eer of liever van be lachelijkheid bekomen. Lezers oordeelt, was bet deftig VEEPEST. De Moniteur van dynsdag kondigt onder da tum 9 december het volgende ministerieel be sluit af. Art. 4. Zyn verboden, langs de land- en zeegrenzen, de invoer en transit van hoornvee en schapen, en van alle andere herkauwende dieren, alsook van het vleesch, de huidnn en andere versche stukken dier beesten, het strooi, het hooi en ander voeder, het mest en het slalgcreedschap reeds gediend hebbende, het alles voortkomende van het keizerryk Duilscbland en hel groot-hertogdom Luxem burg, ot langs die landen aengebracht zynde. De dieren koopwaren en voorwerpen in bet vorig artikel aersgeduid, ingebracht langs de zeegrens van andere landen zullen slechts tot den invoer en het trasit toegelaten worden, voor zooveel er bewezen wordt, door regel matige bewyzen en tot voldoening van het douanenbestucr, dat zy niet van het duilsche keizerryk voortkomen. Het tegenwoordig besluit zal uitvoerbaer zyn te beginnen van 4 4 dezer. M. FKERE. Het gouvernement zal er over neerden dat de annonce» of berichten van te huren ladeuken. i of te verhuren huizen, van te koopbieden van alle TELEGRAFEN. De Moniteur van 8 dezer kondigt een kouink- lyk besluit afvari 6 December, waerdoor de. minister van openbare werken gemachtigd wordt aen partikulieren, vereenigingen en ge- meeriten de toelating te verleenen hunne ge stichten bv middel van telegraefdraden met het lelegraelnet van den Staet te verbinden. Een programma, goedgekeurd door den minister, stelt de algemeeue voorwaerden vast, voor dergelyke toelating. UITSLAG DER KIEZING TE HAELTERT. Getal stemmers 309. Witte en nietige brieljes 3. Volstrekte meerderheid 434. M. Moens, calholijke candidael bekwam 170 stemmen en M. Van Steenbergh, liberale candi dael 436. Dus eene meerderheid van 34 stem men. Eere zy aen onze vrienden van Haeltert, zy hebben de uitspraek van 29 october 11. op eene schitterende wyze bevestigd en andermael uil geroepen dat 't Ezelsryk uit is en allyd uil bly- ven zal.... Wy willen ons met Z. M. den Shalt van Haeltert niet verder bezighouden. Wy moeten hem immers niet meer doen begrypen, daer persoonlyke ondervinding hel hem genoegzaem doet gevoelen, dal sneeuw en politieke weet ha - nery ook allyd een vuil einde hebben. De volgende enigmatieke brie! is ons toege zonden. Daer moet iels in zitten wat wy niet verslaen. De verantwoordelykheid aen den schryver. Men schrijft ons uit Nieuwenhove Sedert eenigen lijd, schijnt eene ongelukkige star, zich hier woedend op ons Gemeentebe stuur te werpen Op min dan 6 jaren heeft men hier 3 Burge meesters ten grave zien dalen. Wat den vierden betreft: er staat voor te bidden. Dezer dagen zag ik hem staan bidden aan de deur van d'heer Hilarius Devos: wil gij weten waarom? Sedert 36 uren hadt hij geen stukje brood meer genomen. Mei eene beweegbare stem badt hij om een aalmoes. Wal meer is: Terwijl hij, smeekend, zijnen vaderons, las, kwam sohe- pen's zoon en begon aan de deur het zeilde liedekenaan deze gaf men eenen kant, maar de Burgemeester, de sukkelaar, kreeg voor antwoord: mijn vriend God bewaar u!ü! (sic). Op het oogenblik dat ik mijn schrift sluite komt de Mulder van ons dorp: zijne beetien loochenen hun werk: ach jongen wat scheelt u Zwijgt zegt hij, ik zie ze vliegen (sic). Moet men daarvoor Mulder zijn Komt, vreemdelingen, wij liggen hier op hoop van Républiek Burgemeester, Schepenen en Mulder ver trekken naar den oostenWillen wij later 't koningrijk wij zullen op een ander mogen gaan kiezen want houdt het voor zeker hier zal er niemand meer durven aankomen Em. D. M. RENARD. Myn ontwerp is gereed. Er is spraek van 50,000 man, die eene militaire reserve zullen samenstellen. M. WOESTE dringt er op aen dat het goe- vernemenl zou zeggen, wanneer het dit wets ontwerp zal neêrleggen. Het is een kwestie van algemeen belang, even als voor de wet betreffende het openbaer onderwys. Indien M. Fi ère er aen deukt de kamer te ontbinden, moet hy het land over zyn ontwerpen inlich ten. M. FR ERE. Wy hebben betreffende de mili taire wetsontwerpen, nog geen overeenkomst met de Kroon gesloten... Ik verklaer dat wy de reserve van 50 man willen. M. WOESTE. Ik heb allyd met M. Malou en de meesten onzer vrienden gezegd, dat ik geen verzwaring der militaire lasten wilde. (Protes- tatie van M. Frère.) Wy hebben dit allyd ge zegd en ik herhael het. M. FRERE. Maer dit is onmogelyk M. WOESTE. Gy hebt een ander gedacht dan ik? Welnu, het land zal oordeelerl. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich deze week onledig ge houden met het onderzoek van 't budjet des ministeries van juslicie. De heer Cornesse riep de aeudacht der ver gadering in op eenen omzendbrief des heeren Bara betrekkelyk de fondatien van Missen. Men weet dal M. Bara door dezen omzendbrief ver biedt het honorarium der missen te bepalen op eene som hooger dan deze door de oude bisdommelyke tarieven vastgesteld. Deze om zendbrief verbiedt \erder aen de Bestendige Depulatieri de fondatien te machtigen welke een grooler honorarium bepalen dan dit door de hoogerbedoelde tarieven vastgesteld. Hy beveelt ook aen de Goeverneurs der provinciën by den Koning in beroep te gaen tegen alle besluiten der Bestendige Deputatien die van zyn verbod geen rekening zouden houden. De achtbare heer Cornesse heeft deze maet- regel met krachtdadigheid gelaekt en hem als een van de eerste kenleekeus der godsdienstver volging door T liberael ministerie ingehuldigd, aengewezen. De moedige redenaer zegde dat M. Bara het nog verder dryven durft, dan M. Gambetta, die gekende haelvollc vyand der kerk en priesters. Want, al is de liaet dien M. Gambetta legen de geestelyken gezworen heeft nog zoo hevig, nooit heeft hy er aen gedacht de pastors het honorarium der fondatien le ontnemen om hen in de onmogelykheid te stellen volgens hun nen staet te konnen leven. Barra gaet dus verder als den woedenden krankzinnige, gelyk M. Thiers eens M. Gambetta betittelde. M. Cornesse had geene moeite om te bewy zen dal de maetregel van M. Bara niet alleen onwettelyk maer tevens onrechtveerdig en ha- telyk was. De heeren De Lantsheere, Delcour en Jacobs laekten, op hunne beurt, den haelvollen maet regel door M. Bara genomen. Zy bewezen op de ontegensprekelykste wyze dat hy ouwette- lyk was en er niemand aen gehoorzamen moest. De heer De Lantsheere drukte de hoop uil dat de Bestendige Deputatien den moed zouden toonen aen de bevelen van den minis ter van Juslicie niet te gehoorzamen. Deze laetste woorden deden de liberale meerderheid morren, doch dit levert ons 't bewys dat M. De Lantsheere den duim op de wonde drukte. Het spyt ons dat de engheid der plaets waerover wy beschikken ons niet loelaet hier over breedvoeriger uit te wyden. M. Bara poogde te vergeefs de gegronde beweringen zyner tegenstrevers te wederleg gen en zocht zich, zoo als gewoonlyk, uit den slag te trekken met eenige zoo gemeene als snoode beleedigingen hem eigen naer 't hoofd der geestelykheid te slingeren. Verders leverde de redetwist geen ernstig belang op. MILITARISM, Men kan niet dikwyls genoeg aen het pu bliek herhalen, wat-aen het land te wachten staet met het liberael kabinet in zake van militarismus. Ziehier wat in de beraeaslaging over het adres van antwoord op de troonrede gezegd werd, en dat geenen twyfel laet over den stelregel van alle man soldaet, dien men zal invoeren. M. WOESTE,... doch volgens M. Malou, zou de inrichting eener reserve geen verzwaring der miluare lasten veroorzaken. M. PIMEZ. Welzoo dan! M. WOESTE. Ik beroep my op M. Malou. (Deze knikt toestemmend). Het politiek van het liberael kakinet, in zake van militarism, is nog- taus de verzwaring der lasten. Er is spraek, eene militaire inrichting aen de garde-civiek te geven en deze naer het kamp te zendener zouden, volgens men zegt, dertig exercities per jaer moeten plaets hebben.... Ik vraeg aen den minister van oorlog, wanneer zyne wetsontwerpen zullen neêrge- legd worden M. RENARD, minister van oorlog. In 1868 heb ik een ontwerp van herinrichting neerge legd, bevattende den verplichtendeu militairen dienst in oorlogstyd, en in vredeslyd de in richting eener half militaire, half burgerlyke reserve. M. Frère. thans minister van buiten landsche zaken, keurde dit gedacht goed, dat thans nog de grondsteen is der ontwerpen van de herinrichting van het leger en der reserve. Ik heb voor zending, de ontwerpen van 4868 voorttezetten. M. WOESTE. Wanneer zult gy uw wetsont werp neerleggen Vroeger betaelde men aen de leden der Kamer hunne 200 gulden, onverschillig in gou den geld of in bankbiljetten. De Bien Public zegt dat de linkerzy niet meer wil betaeld worden in geld, dat metpapery besmet is.... Immers, op den rand van de goudstukken leest men Dien protege la Belyique, God be- scherme België. Men kan dus de leden voortaen betalen in bankbiljetten, wnerop weelderige en lot de tee- nen toe gedecolteerde godinnen staen Wy begrypen datmen moet logiek zyn tot het einde toe. DAVIDSFONDS. De Courrier de Bruxelles meldt het volgende a Wy vernemen dat een jong vlaemsch dichter, die eene schitterende toekomst te ge- moet gaet, M. Pol de Mont, benoemd is tot sekretaris van het Davidsfonds, dat thans 5300 leden telt. Wy veroorloven ons. zegt het Fondsenblad, eene kleine terechtwyzirig. M. de Mont is niet benoemd lot algeme'enen sekretaris van het Davidsfonds, maer tot byzonderen sekretaris van den voorzitter dier maetschappy. Deze maetregel is denkelyk genomen omdat M. de Mont te Leuven, den zetel der maetschappy, woont, terwyl de algemeene sekretaris, M. F. De Polter, te Gent gevestigd is. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 9 december, wordt M. Blomme, bygevoegd rechter by de recht bank van eersten aenleg te Dendermonde, be noemd tot rechter by dezelfde rechtbank, in vervanging van M. Grondry, tot een ander ambt geroepen. Een koninklyk besluit van denzelfden datum benoemt M. Callier, advokaet by het be roepshof te Gent, tot substituet van den pro- kureur des konings te Audenaerde, in vervan ging van M. De Ridder, lot een ander ambt geroepen. By koninklyk besluit van 40 december zyn de heeren J. B. Jelie, vader tot voorzitter en P. Minnaert tot ondervoorzitter van den werkrechlersraed des ressorts Aelst benoemd. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Zyn onderpastoor benoemd de volgende Eerw. Heeren le Lokeren, M. Puissant, on- derp. te Denderhautem le Hamme, M. de Wannemaeker, onderp. le Zei zate t te Welle, M. Geutbrugge, habituant te Aelst. i; Bericht. De Df.ndekbode zal lot Nieuwjaer GRATIS toegezonden worden aen de persoonen welke van heden af een abonnement nemen voor 4879. Wy erinneren nogmaels onze geëerde geabon- lioegenaemde voorwerpen, van aenbeveling, enz. enz. die de vyf regels niet overtreffen, welke zy ons zullen toezenden, ook GRATIS zullen inge- lasclit worden. De buitenlandsche dagbladen houden zich reeds gedurende eenige v.eken met geruchten bezich, die wy niet kunnen aennemen grond te hebben, want het zou van wege de radikale party van eene boosheid getuigen, die geen naem heeft. Volgens den Figaro, die zeker niet veel ver trouwen verdient, zou men le Brussel verwit tigd zyn, dat men eenen aenslag beraemde op hel leven des konings. Zoo'n gedacht kan slechts uitgebroeid wor den in de zieke herssensvan eenen zinnelooze; daerby het gerucht loopt reed te lang rond, om eenen schvn van waerheid te hebben. Hy, die zoo iels waegde, zegt de Figaro, zou door het volk in stukken gescheurd worden en de voorzegging kon wel waerheid zyn. Nietiegenstaende het gerucht ons als een dwaes uitstrooisel voorkomt, heeft men vol gens gemeld blad, volgens les Tablettes d'un Spectateur en de Palrie van Parys, maetregels genomen. Het tweede blad zegt Nietiegenstaende de genegenheid die liet belgische volk zynen Koning toedraegt, is deze vorst niet van de aenslagen der socia- listen bevryd. Byzonderc depeches kondigen ons aen, dat er buitengewone maetregels genomen zyn, sedert eenige dagen, door de policie van Brussel, met het oog op een ge- beurlyken aenslag legen koning Leopold. De policie is dag en nacht te been en de konink- lyke residentie wordt gedurig bewaekt. Men mistrouwt vooral de Duilschers, die in groot getal te Brussel zyn. Wat zouden de Duilschers hier tegen onzen Koning uitrichten, die integendeel hun nog binnen onze grenzen laet komen, terwyl zy buiten hun eigen land worden gejaegd Rechtuit gezegd, we kunnen de beweeringen van de fransche dagbladen' niet als serieus op nemen, en indien de maetregels bestaen moe ten zy een ander doel hebben, dat wel aen den dag komen zal. De Avemr meldt dat de gezondheidstoe stand van M. De Man, Senaleur, voortdurend slecht is. M. de Ribaucourt, Senateur van Dendermonde, is insgelyks ziek en zou de zit tingen van den Senaet niet kunnen b.vwonen. M. Laoureux, liberale Senateur van Verviers, welke door eene byna volkomen blindheid ge troffen is, bevindt zich in hetzelfde geval. De griflier van den Senaet, M. Misson, is sedert eenige dagen ziek, doch men hoopt dat hy der ze afkeurt. De Courrier de Bruxelles meldt de afzet ting. door M. Rolin-Jaequemyns, van M. Frans De Potter, adjunkt-archivist van den Staet te Gent. Die afzetting zou zóó schandelyk en zóó onweerdig van een minister zyn, dat eenie- dat nieuws nog twyfelen. Pour le besoin de la cause, om zyne party schap te dienen, maekt de Chronique van Bulthasar Gerards, de moordenaer van Willem van Oranje, eenen geestelijke. Ge zult zien dal binnen kort in de liberale bladen, de Dominikanen van Arceuil, de brand stichters der Tuileriën zyn geweest. En men zal er byvoegen dat zy voor die brandstichting werden gefusilleerd.... Waarom niet? Het liberahsmus maekt eene geschiedenis op zyne manier. Er staen niet minder dan 48 sollicitanten te dansen van ongeduld, om 8 of 10 plaetsen te bekomen by de verkorte uilgaef der Kamer redevoeringen. Een paryzer dagblad meldt dat de be- stuerder der openbare veiligheid van Frankryk zich heden naer Brussel begeeft. De reis, even als die van den prefekt der policie van Londen, staet in betrekking met de handelingen in het buitenland. Men zegt insgelyks dat er kracht dadige maetregelen zullen genomen worden door het fransch gouvernement, ten gevolge eener gemeenzame overeenkomst met de na burige mogendheden. Op de veemarkt vrydag te Brussel gehou den, waren 975 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-95 lot 1-09 slieren, 0-72 tol 0-95 koeien en veerzen, fr. 0-72 tot 0-95. Wy lezen in de Meuse: a Het professo- rael korps van het Atheneum van Brussel was dezer dagen niet weinig verwonderd, een om zendbrief te ontvangen van het ministerie van openbaer onderwys en waerin aen de profes sors werd bevolen, te zorgen dal de leerlingen de stukskens papier oprapen, die zy in de klas laten vallen. Is het om dergelyke omzend brieven op te stellen, dat er een ministerie van openbaer onderwys moest ingericht worden? Brand te Brussel. Woensdag morgend, een weinig na middernacht, heeft een hevige brand het huis n. 40 der Magdalenastraet ver nield. De brand was onlstaen, men weet niet hoe, op de benedenverdieping, in een magazyn van nieuwigheden, toehoorende aen M. Goppe. Eenige voorbygangers welke de vlammen be merkten, hebben de eersten het alarm gegeven en de inwoners opgeklopt. Gelukkig konden allen zich redden vooraleer de brand eene groole uitbreiding had genomen. In min dan twee uren tyds was gansch het magazyn en het huis vernield. Slechts met groote moeite is men er in gelukt den brand te beperken en de naburige huizen, byna allen magazynen, te redden. Eerst ten 3 uren 's morgens was alle gevaer geweken. De schade beloopt meer dan 400,000 fr. voor een groot gedeelte door de verzekeringsmaet schappyen gedekt. Volgens het onderzoek, ingesteld betref fende de oorzaek van den brand, die het huis n° 40 der Magdalenastraet te Brussel heeft ver nield, zou een open vuer, in een vertrek ach ter het magazyn, niet zyn uitgedoofd, wanneer de inwoners slapen gingen. Waerschynlyk zyn eenige brandende kolen op den vloer gevallen en hebben zy het vuer aen de omliggende voorwerpen meegedeeld. Instorting van een Toren. Verleden donderdag is te Hondeghem de toren der kerk ingestort Die toren dagteekend uit de 44c eeuw, was vierkant en bevond zich te midden der mid denbeuk. Onlangs was men begonnen het ge bouw te herstellen. De werken gingen goed vooruit, toen verleden woensdag de burge meester verscheidene bersten bemerkten onder den boog, dien men bezig was te herstellen Hy verwittigde de werklieden en bevool hen de grootste voorzichtigheid aen 's Anderdags beslatigden de weiklieden dat de bersten grooler geworden waren. Eenige minuten voor 4 ure, wanneer zy hun werk wilden verlaten, stortte eensklaps de toren in. Met verschrikkelyk gedruisch vielen overgroole steenbrokken door hel dak in het ruim van de kerk. Gelukkig konden de werklieden nog allen by tyds ontsnappen. De schade is zeer aenzienlyk. De overblyf- sels van den toren en van het dak vullen 'de beuken tot aen het hoog allaer. De biechtstoe len, het koorgestoelte, de banken alles is ver nield. De twee klokken zyn in de koor ge vallen. Gendarm en dief. De gendarm: Allons kapoen, wilt gy gaen gelyk het behoort, of De dief: Wees betamelyk en vooral geen grove woorden! Gy weel wel dat gy zonder ons de positie niet zoudt hebben, die gy nu hebt; gy moest beleefd zyn voor de menschen die u doen leven Meester. Kinderen morgen vertel en ver klaer ik u de geschiedenis van het ei van Christoflel Columbus, ledereen is gehouden, om de verklaring duidelyk te maken, een ei meé te brengenwie geen ei heeft, kan.... een klomp boter meebrengen. FRANKRYK. Men heeft op de plaets vai. het beroemd twee gevecht Fourlou-Gambetta, den kogel van M. de Fourlou gevonden. Een koopman in kruideniers waren heeft denzelvc voor zyn venster onder een glazen bol ten loon gesteld, met het volgende opschrift Deze is de kogel die byna Gambetta getroffen heeft Indien een Engelschman dal opschrift le zien krygl, zullen er aen den koop man ongelwyfeld voorstellen gedaen worden. DlllTSCHLAND. Hel duilsche Parlement hield zich woensdag bezig met hel voorstel van M. Windlhorst. strekkende tot wyzigingder wet, betreffende de opheffing van geestelyke orders en kongregatién. Zooals wy reeds gezegd hebben, heeft dit voor stel ten doel die wet buiten werking le stellen, ten opzichte der inrichtingen van geestelyke or ders, welke uitsluitend aen het onderwys gewyd zyn, en die op 4 december nog niet waren opge heven. De minister van eeredien^l verklaerde zich ten stelligste legen deze wyziging hel gou vernement, zegde hy, zal ten opzichte der scho len geen stap leruggaen. Duitschland wil vrede melde Kerk, en er regeert thans een vredelie- vënde Paus, die zyne liefde tot vrede herhaelae- lyk aen den dag l<-gt, doch, alhoewel er van beide zyden naer vrede wordt getracht, kan die evenwel niet zoo spoedig worden lol stand ge bracht. Het moet een weerdige en duerzame vrede zyn. Goede voorstellen om tol de wyzi ging der meiwetlen le komen, ontbreken tot nog toe byna geheel. Hel gouvernement wil niet nutteloos een toestand laten varen, dien het met zooveel moeite heelt verkregen. In den loop van hel debat trachtte M. Windlhorst le toonen dat er in den brief van den kroonprins aen den Paus, spraek was van een verdrag tusschen den Staet, en de geestelykheid. Het voorstel van M. Windl horst is verworpen met algemeene stemmen der liberale fraktién, tegen die van het centrum en der konservatieven. OOSTENRYK. Rozsa de Baenstrooper. Wy hebben het overlyde gemeld van Rozsa Sandor, de beroem de aenleider eener baenstroopersbpnde. Uit Weenen worden, betreffende die zonderlinge peisonnagie, de volgende nadere byzonderheden opgegeven Onder al de oude hongaersche dievenben den, was nooit een baenstrooper die zoo gunstig by hel volk is gekend geweest, als Rozsa Sandor. Sedert meer dan 10 jaren, hadden de volksver tellingen rond zynen naem eene kroon gevloch ten van fabelachtige gebeurtenissen en legenden, en zoo gunstig was het algemeen gevoelen ten zynen opzichte gestemd, dal hy door het volk werd aenzien als een man met gouden hart, even als Fra Diavolo, en enkel zyn edel baenslroopers- bedryf uitoefende, om de eerlyke armen ter bulp te komen. Rozsa Sandor was een der stoutmoedigste baenslroopers, waervan de historie melding maekt jaren lang heeft hy roekelooze aenslagen gepleegd, byna onder de oogen der policieagen- ten, welke hem achterna werden gezonden, doch waermée hy op de meest beleedigende wyze den spot dreel. Wanneer men erin kon gelukken den bandiet in handen te krygeu, mocht men ver zekerd zyn, hem weinig tyds later opnieuw te ontmoeten, in de bosschen van Bakou want tel ken male hy in de gevangenis werd opgesloten, gelukte hy er in te ontsnappen. Dikwyls beeft men zyn hoofd op prys gesteld en de meest aen- lokkende belooningen uitgeloofd, doch niemand wilde den baenstrooper aenklagen. Echter, in 1856, werd een verrader gevonden. In de lente van dal jaer, had zich Rozsa, dron ken van wyn, samen met zyn makker Kiss te slapen gelegd in een maïsveld. Plotseling werd hy wakker en zag zich door verscheidene gen darmen omringd vooraleer zich over te geven nam hy in alleryl eene pistool en jaegde zynen makker een kogel door den kop dat was het loon van hel verraed, want Kiss had inderdaed zyn overste verraden. liet proces diu rde dry jaren, zoo talryk wa ren de misdaden, welke ten laste van Sandor waren gelegd. Hy werd veroordeeld om opge hangen te worden, doch zag zyne straf verande ren in levensdurige opsluiting. Hy werd gevan gen gezet in de sterkte van llufslein, alwaer hy acht jaren verbleefdan bekwam hy ten gevolge eener algemeene kwylschelning, zyne vryheid weer. Rozsa keerde naer zyn vaderland terug doch bleef niet lang werkeloos. Op 8 december 1868 stelde hy zich aen hel werk, en, aen het hoofd eener talryke hende, randde hy een spoorweg- trein aen. Het hongaersch gouvernement ge lastte graef Gedeon Raday een einde le stellen aen de wanorders, welke door de baenslroopers vcroorzaekt werden. Rozsa werd gevat op 14 november 4869 en in de sterkte van Redin opge sloten, doch hy ontsnapte nogmaels en hernam zyn bloedig werk. In 1872 werd eene wezenlyke expeditie met verscheidene honderden soldalen legen den be- ruchlen baenstrooper uitgezonden, en gelukt, erin hem aen te houden. In het monsterproces dat daerop volgde, werden betrokken een ka pitein, twee rechters, vier ambtenaren van de schatkist, en zes-en-veerlig kommissarissen der openbare veiligheid, die allen aenzienljke geld sommen hadden ontvangen van Rozsa, om aen dezen de straffeloosheid le verleenen. Rozsa werd nog eens ter dood veroordeeld, doch nogmaels ook, dank aen de romantische kroon wacrmeê den naem van dien stalen man omgeven was, werd zyne straf veranderd in le- vensdurende opsluiting. Dilmael noglans ont-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2