burgers in het algemeen. o Door die hervorming zullen de liberalen voor allyd de nationale zinspreuk verbroken hebben Eendracht maekt macht. Wy vinden in hel Fondsenblad een merk- weerdig artikel, over de afschaffing der wet van 1842, getrokken uit het tydschrift De School. Ziethier hoe de schryver, M. Meganck, hoofdonderwyzer te Assenede, spreekt over den droevigen toestand die de onderwyzers op den buiten te verwachten hebben, indien de wet van 1842 afgeschaft wordt: Men denke nu hierby aen den toestand der gemeente-onderwyzers. De meesten onder hen, om zoo te zeggen gevormd door de wet van 1842, verkleefd aen de schoone plichten hun door die wet opgelegd, leven in volkomens overeenstemming met de herders der parochie, vinden verkleefde vaders in de geestelyke schoolopzieners, en zyn gewoon aen het ver trouwen der gansche bevolking. Daer zouden zy opeens, de par la loi, vaerwel moeten zeggen aen de beginselen hunner door de roet bezorgde pedagogische op voeding; zy zouden de genegenheid en het vertrouwen, waerop zy vroeger zoo fier wa ren, zien overgaen tot tegenstrevers. Zou den zy misschien ook niet verliezen in bun tydelyk beslaen? Zy zouden minder kostelooze en minder betalende leerlingen hebben: niet alleen de vrye scholen zouden hun die ontne men, maer ook de middelbare scholen, welke op vele plaetsen schynen te moeten tot stand komen. Zou men hun dit verlies genoegzaem ver goeden; of zou dit overgelaten worden aen ge meenteraden welke vyandelyk zyn tegen de officieële school? Helaes, er zouden voor de scholen en voor de onderwyzers, vooral op den buiten, droeve tyden kunnen volgen. Zooals wy reeds gezegd hebben, wordt de ontbinding der Kamers in 1879, meer en meer besproken. M. Frère durft niet wachten tot in 1880. Om den schyn te vermyden zegt men, dat men het eerste jaer verkiest, omdat alsdan het jaer 1880, het jaer der feesten, ook rustig zyn zal. Men zegt dat Z. M. de Koning genegen is om, gezien deze reden, de kiezing in 1879 te doen plaets hebben. Wy hebben reden te denken, dat deze de ware reden niet is, die M. Frère handelen doet In alle geval, dat de Catholyken gereed zyn werd met eenparigheid der aenwezige leden aengenomen. De vergadering stondt verder dry credieten toe, namelyk: 1° een crediet van 4 millioen 600 duizend franks voor de voortzetting der werken aen 't jusliciepaleis te Brussel; 2° een crediet van 250 duizend voor 't opbouwen te Gent eener normaelschool voor wereldlyke on- dervvyzeressen3° een crediet van 300 duizend Ir. voor 't ameublementvande hólels der minis ters van onderwys en buitenlandsche zaken. Dit bewyst klaer dat de Staetsgeldkas nog wel zoo verre niet ledig is, als de liberalen het ons willen doen gelooven. Na het budjet van ontvangsten en uitgaven voor order, dit van onwaerden en wederbeta lingen, enz. enz. gestemd te hebben, heeft de vergadering de wyzigingen aen 't budget der gendarmerie aengenomen en voorloopige cre dieten aen de verschillige ministerien toege- slaen. In zitting van donderdag ging de Kamer over tot de benoeming der leden van de Reken kamer. De reeds in functiezynde leden wierden herkozen. Dan hield de Vergadering zich on ledig met het onderzoek van 't wetsontwerp 't welk 't jaerlyks contingent des legers vast- sleld en wy hiervoren bespreken. De achtbare heeren Coomans en Woeste heb ben die schynheilige verzwaring van den bloed- impost met krachtdadigheid bestreden. De heer Coomans laekte vooral de schreeuwende onrechtveerdigheid van 't wetsontwerp. De heer Woeste bewees dat die verzwaring in 't geheel niet noodzakelyk is en stelde voor het contingent op 't cyfer der laetsle jaren te behouden. De heer minister van oorlog verdedigde na- luerlyk de verzwaring van den bloedimpost. Het wetsontwerp werd insgelyks bestreden door de heeren hervyn, Malou en eindelyk mits de wyziging door de midden-sektie voorge steld aengenomen. Deze wyziging bepaelt dat het te kort of afval niet door ieder kanton in evenredigheid van den afval dien het oplevert, waerwel op gansch 't land zal verdeeld wor den. De Kamer heeft zich verdaegd tot 21 januari aenstaende. Jachtsluiting. In gevolge het ministerieel besluit van 20 augusli, laetsleden, is de jacht gesloten na den 31 dezer maend; nogthans worden de klopjach ten op het groot wild, alsook de jacht op de konynen in de bosschen en de duinen toege laten tot 31 januari 1879; de jacht op het waterwild, blyft open tot 30 april, aenstaende. Na 2 januari aenstaende, is het te koopstel len, koopen en verkoopen, alsook het rond leuren verboden met hazen, fezanten, patryzen, kwakkels, korhanen en waterhoenen, alsook van alle soorten van wild gevogelte, behalve de vreemde en de schadelyke vogels, vermeld in het artikel 9 van het reglement van 23 april 1873. De verkoop, het vervoer enz. van watervo gels, zooals kievitten, watersneppen, enz., blyft toegelaten tot 3 mei aenstaende in be grepen. Daer verscheidene soorten van pluviers ge- woonlyk op den oever van rivieren, stroomen en op de zeekust leven, zal dit wild in het vervolg begrepen zyn onder de watervogels, waervan de verkoop niet meer toegelaten is na 3 mei aenstaende. Onder de vreemde vogelen waervan wy hoo- ger gesproken hebben en wier verkoop ten allen tyde toegelaten is, moet men zeker wild begrypen, dat in België niet gekweekt wordt en door den handel uil vreemde landen wordt ontvangen, zooals de groezen van Schotland, de roode patryzen, de patryzen van Virginia en de frankolynsche patryzen. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 16 december, wordt M. Blomme, rechter by de rechtbank van eer sten aenleg te Dendermonde, aengeduid om gedurende een tydverloop van dry jaren, het ambt te vervullen van onderzoeksrechter by dezelfde rechtbank. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. Van L. te Appelterre-Eychem fr. 6 over 1878. Van M. E. V. D. te Sl. Lie- vens-Essche fr. 6 over 1878. Van M. V. D. V. te Erwelegem fr. 6 over 1878. Bericht. De Denderbode zal tot Nieuwjaer GRATIS toegezonden worden aen de persoonen welke van heden af een abonnement nemen voor 1879. Wy erinneren nogmaels onze geeerde geabon- neerden dal de annoncen of berichten van te huren of te verhuren huizen, van te koopbieden van alle' hoegenaemde voorwerpenvan aenbeveling, enz. enz. die de vtjf regels nietoverlre/len, welke zy ons zullen toezendenook GRATIS zullen inge- lascht worden. DAVIDSFONDS. Afdeeling Ninove. Op Donderdag 26 December (2C Kerstdag) zal te Ninove, in 't lokael De Keizer, om 6 uren 's avonds, eene voordracht gehouden worden door den E. II. Claeys, professor aen 't klein seminarie te St. Nicolaes. De befaemde redenaer heeft tot onderwerp gekozen: Wezel, 't welk hy alhier, verledene jaer, zoo uitmuntend behandelde. Afdeeling A eist. Wy vernemen met genoegen dat kortelings alhier, door de zorgen van 't Davids fonds, twee voordrachten zullen gehouden worden 1° Op Zondag 29 December, zal de E. II. Scholte, onderpastor te Vlierzele optreden. De Eerw. spreker heeft tot onderwerp ge nomen Toestand der Catholyken in Duitsch- land. 2° Op eenen maendag korts na Drykonin gendag later te bepalen, zou de E. II. Brou wers, pastor te Bovekerke, by Amsterdam, hier eene voordracht houden. Het te behandelen onderwerp later aen te duiden. De E. H. Brouwers is één der meest be faemde redenaers van Noord-Nederland. Bezondere uitnoodigingsbrieven zullen deze feesten aenkondigen. IN SCHRY VIN GSLYST voor 'l ameublement van 't lokael des Sludenten- bonds te Leuven. Bedrag der vorige lysten fr. 375,00 De heeren leerlingen van Rhéto- rika, Collegie te Aelst. fr. 60,00 De heeren leerlingen-inwoners der 1° afdeeling, Collegie te Aelst fr. 71,50 VOLKSKAIUER. De Kamer besprak deze week het budget van wegen en middelen voor 1879. De rede twist leverde weinig belang op en 't budget beloopende tot de som vau fr. 268,759,760 Maendag 11. 16 dezer maend, is er een begin van brand ontdekt in de magazynen van den heer Jaek Backacrt, op den Molendriesch al hier. Dank aen spoedige hulp was 't vuer weldra uitgedoofd. De oorzaek is onbekend. De schade beloopt tot de som van 300 fr., verzekerd door de maelschappyen de Veree- niyde Nyveraers, agent M. Achilles Eeman en dé Yereenigde Eigenaers, agent M. J. Ver- ley sen, stadssekretaris. Op zelfden maendag is nog, om 3 uren des namiddags, brand ontstaen, in een huisje bewoond door Karei Marcoen, solferslekma- ker, geslaen alhier ten gehuchte St. Job. Ge- lukkiglyk wierd het vuer or.middelyk door de geburen ontdekt, welke, binnen drongen en het uitdoofden. De schade is onbeduidend. Dees begin van brand is ontstaen lerwyl vrouw Marcoen, houillekolen was gaen halen. Men veronderstelt dat hare kinderen, gedu rende hare afwezigheid met vuer hebben ge speeld, ofwel dat een brandende sintel uit de stoof op de wieg is gevallen. De dry kinderen waren in 't bed gevlucht en byna door den rook verstikt. Wanneer zal men dan eindelyk toch eens begrypen dat het hoogst gevaerlyk is minderjarige kinderen alleen in huis te la ten? Het Parket van Dendermonde heeft zich dezer dagen naer Meire en Nieuwerkerken begeven ten einde onderzoek te doen in de zaek van een gevecht dat in lest genoemde gemeente, in den nacht van Zondag tot Maen dag, heeft plaet§ gehad en in 't welk de ge- naemden R. Lievens, zoon van pachter, en De Saedeleer nog al gevaerlykc messteken zouden bekomen hebben. Wy vernemen dat de gemeenlekiezingen van Ninove en Audenaerde eindelyk door mi nister Rolin zyn goedgekeurd. De buis van 120 meters die aen 't achterste van de Ninovesche liberale of maconnieke kan didaten werd geknoopt is dus tweemael geykt; 1° door de Bestendige Deputatie; 2° door minister Rolin.... En nogthans Meester Etl- mondus verzekerde by hoog en by leeg dat minister Rolin zou geweigerd hebben er zynen merk op te slaen!... Welke bittere te leur- stelling De Senaet is tegen maendag, 23 dezer, byeengeroepen. Dry staten, Duitschland, Rusland en Spanje, hebben gereklameerd by het zwitser- sche goevernement tegen het blad I'Avant- garde, verschynende te Chaux-de-Fonds, en dat openlyk den vorstenmoord preekt. De drukkery is op hooger bevel gesloten, de zegels zyn gelegd, en het is de post verboden dit blad te verzenden. Dit bericht ons de Moniteur beige. Wat zou M. Frère doen als deze of gene mogendheid eens reklameerde tegen de bladjes die hier verschynen, en het een wat openlyker dan het ander, het socialismus en den konings moord preeken Maer wat zouden, indien hy deed wat het zwitsersch goevernement doet, zyne bondge noten de republiekaen-socialisten zeggen, wier representant hy in de Kamer der broeder kus gegeven heeft Een fransche deserteur, genaemd J. Bos quet, oud ongeveer 20 jaren, is zondagnamid dag door de policie der Avenue Louise te Brus sel aengehouden. J. Bosquet had een prachtig dejeuner genomen in een groot restaurant van het Quartier Louise. Wanneer de gaigon kwam om hem de rekening aen te bieden, was J. Bosque! verdwenen. De garcon liep naer de binnenplaets en zag Bosquet door eene kleine venster aldaer ontsnappen. Hy achtervolgde hem en gelukte er in hem aen te houden en naer het hotel terug te brengen, van waer de policie hem naer den amigo heeft gebracht. In zyn zakken heeft men een zilveren lepel gevon den. De geuzen der voorsteden zyn verre van eensgezind te zyn. Hevige twisten ontstaen lusschen hen en geven byna altyd aenleiding tot processen. Te Anderlecht is een proces ingespannen aen M. Rosschaert, voor ïaster- lyke woorden in eene meeting te Laken heeft het liberael blad l'Union libérale een proces ingespannen aen het liberael Organe Cantonal. Te Schaerbeek is op aenvraeg van M. Bergé, eene korrektionneele vervolging ingespannen tegen M. Kennis, voor zoogezegden laster. Sl-Jans-Molenbeek zal ook niet lang op een proces moeten wachten de burgemeester, kandidaet der logie, wordt met een proces be dreigd door de tegenstrevende liberale party- De Cock. Gerust gesteld. En wy die dachten dat de kas zóó leeg was, dat men in de reten moest gaen zoeken M. Bara vraegt een nieuw krediet van 4 mil lioen 600 duizend fr. voor den opbouw van het paleis van juslicie te Brussel. Als M. Malou, het liberael kabinet inder- daed toch zóó eng heeft gezel in de kas, zou het ministerie wel zuiniger zyn met de milli- oenen Wy zyn dus gerust gesteld over de klucht Graux-Frère, in de troonrede en in de Kamer gespeeld. De Moniteur bevat de eerste reeks benoe mingen van buigemeesters en schepenen in de provinciën Antwerpen, Luik en Brabant. Wil men weten welke princiepen. M. Rolin denkt toe te passen in die benoemingen Men leze het volgende, uit den Echo du Luxembourg, een geuzenblad van Arlon i. Daer, gelyk overal elders, moet men voor- ui tgaen. Zelfs daer rvaer slechts een enkele libe rael in den taed is, moet hy burgemeester be noemd worden. Men moet de catholyken geheel en al uit de colleges van burgemeester en schepenen sluiten, ten einde de scholen niet aen den pastoor over te leveren, en vooral om niet onrecht- slreeksch de machtige uilwerking te vernieti gen, welke men verwacht van de herziening der wet van 1842. Dus, overal geuzenburgemeesters, zelfs daer waer geheel het overige van den raed catholyk is, om er als agent van meester Rolin, dwinge land te kunnen spelen, tegenover den pastoor, de scholen en den Godsdienst in hel algemeen. De catholyken zyn thans verwittigd aengaende de hatelyke rol welke die alleenstaende geu zenburgemeesters in hunne gemeenten zullen te vervullen hebben. Op de veemarkt vrydag te Brussel gehou den, waren 1060sluks \ee Ie koop gesteld. De besteedde pry/eu per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-90 tot 1-06 stieren, 0-70 lot 0-91 koeien en veerzen, fr. 0-71 tot 0-91. Dynsdag namiddag is op de baen naer Tervueren, een put, van 30 tot 36 diepte, in gestort, op het oogenblik dat een werkman, vader van 5 kinderen, zich op den bodem be vond. Zyne gezellen hebben den ganschen nacht gewerkt om hem te redden, doch te vergeefs. Heden morgend hebben de soldaten der genie zich ter plaets begeven; doch tot nu toe heeft men geene lyding van den ongeluk- kigen weikman. De reddingswerken worden ieverig voortgezet. Betreffende de instorting van den put te Auderghem, vernemen wy nog de volgende byzonderheden. De ongelukkige werkman, wel ke iu den pul begraven werd, is de genaemde Dabou, oud 45 jaren, gehuwd en vader van vyf kinderen. Zyne echtgenoote bevindt zich in een naburig huis, om den uitslag der red dingswerken af te wachten. Tot nu toe zyn deze zeer weinig gevorderd. Eene brigade mynwerkers der genie van Antwerpen, heeft gisteren de brigade telegrafisten van Ter-Ka- meren-Bosch vervangen; zy zuilen elkander beurtelings in hunne moeilyke taek aflossen. M. Janssens, substituet van den prokureur des konings, blyft ter plaetse van het ongeluk. Ten gevolge van de samenhooping van den sneeuw op de spoorweglinies, is het ver keer op verscheidene banen onderbroken. Een detachement karabiniers is vrydag namiddag vertrokken om de sneeuw weg te ruimen op den Luxemburgschen spoorweg, lusschen Brussel en Namen. Men kondigt de komst naer Brussel aen van negen Laplanders: 4 mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen, welke in den dierentuin hun nen in intrek zullen nemen. Men verzekert dat de liberale Volksver tegenwoordiger van Verviers, M. Ortmans, zyn ontslag zal geven. De lyding, door den Bien Public aenge- kondigd, aengaende 't ontslag van M. Wurth, prokureur-generael by het beroepshof te Gent, is volgens de Flandre libérale, van allen ont bloot. De Broeders der Christelyke Scholen be zitten in gansch de wereld twaelf honderd aclit- en-veertig gestichten, waerin een-en-twintig duizend professors het lager onderwys geven aen dry honderd een-en-twintig duizend negen honderd vyftig kinderen van alle nationalitei ten Belgen, Franschen, Zwitsers, Italianen, Engclschen, Amerikanen, Araben, Kabylen, Turken. Egyptianen, Maleizen, Hindoes, Bir- mans, Chinezen en Cochinchinezen. Eerlyke lieden. Te Antwerpen is alweer een der belhamels van de geuzery, die 5 of 6 klerken met patenten van 5,500 francs op zyn kantoor had zitten, eensklaps opgevouwen Dit heerschap hield koets en paerd, jachthon den, gegalonneerde knechts, vyf of zes mei den, gaf den toon op het fransch theater, in de liberale Associatie, in hel koflyhuis, in een woord had allemans praet, lot over weinige dagen. En nu is hy zoo wat EEN MILLIOEN DRY HONDERD DUIZEND FRANCS schuldig Maerrrhy is eerlyk Hy is sleunpilaer du parti des honnéles gens, en hy stelt voor aen zyne schuldeisohers... in eens VYF PERCENT te betalen Maendag avond dwaelde een bedelares, met naem Mathilda Ilostens, door de straten van Brugge, met haer dochterke 2 i/s jaren oud op den arm. Lydende aen koude en ge brek, is het ongelukkig kind in de armen zyner moeder overleden. Hel lykje is naer het hos- pitael gebracht. De schade, veroorzaekt door het instor ten van den kerktoren te Ilondeghem, wordt geschat op 150,000 frank. Vrydag morgend, onmiddellyk na het voorbyryden van den koopwarentrein van Luik naer Visé, heeft de bacnwachter Doblestein, op de linie Luik-Maestriclit een onbekende ge vonden, die verschrikkelyk verminkt was. Behalve een aeutal andere wonden, waren zyne beide armen afgereden. De ongelukkige weid naer de paslory gebracht, alwaer hy ecnige uren later overleed. Het eenige woord, zegt men, dat hy heeft kunnen uitspreken, is de naem Louis. Meer heeft hy niet kunnen zeggen. Men schryft uit Landen dat aldaer dyns dag namiddag, in een huis naby de statie een erg ongeluk heeft plaets gehad. Op het oogen blik dat de notaris M. Juliet overging lot eene meubelveriiooping, stortte de vloer der vfcr- koopzael in en meer dan honderd personen vielen in den kelder. Verscheidene onder hen werden erg gewond en met gebroken armen of beenen naer hunne woning teruggebracht. De stoflelyke schade beloopt 1500 frank. Fransche Uithangborden. 1 De fransche uithangborden zyn verre van in Vlaenderen te verminderen of van in smaek aftenemen. Te Gheluwe pry kt het volgende uithangbord Au fleur de lin tc Ruddervoorde A Jaque Van Maerlant on vend de boissons, te Avelghem Maison Comunal, estaminet te Peteghem by Audenaerde Au le Chapeau te Dadizeele A Saint Jozepli, staminet el marcliand de bois. Denk eens Sint Jozepli die slaminé en koopman in hout is Zoo vindt men er honderden in Vlaen deren, tot groot vermaek der vreemdelingen. Nergens een schooner dan het gebeiteld op schrift eener herberg te Coorbeek-Loo, langs den Thienschen steenweg, op een half uer gaens van Leuven. Boven de deur vertoont zich een soort van mol in een blauwen steen gebeiteld en Au fouint on vaen tout sourt de pier. Woensdag nacht werden te Frameries twee mynwerkers begraven door de instorting an de gaendery der koolmyn, waerin zy werk ten. Men zette zich aensloiids aen 't werk om hen te redden; een hunner, L. Heyois, van Frameries, leefde nog toen men hem vond! De andere, de genaemde Laurent, was reeds een lyk. De ongelukkige laeteene weduwe met zes kinderen achter. De werklieden der fabriek te Couiilet, by Charleroi, hebben donderdag mogend, wan neer zy het schip Ida wilden ontladen, in de kajuit 'de lyken gevonden van de twee broe ders Dethier, schippers. Die twee ongelukki- gen waren versmacht. Maendag namiddag wilde de genaemde J. Piette, bediende by M. Taivvel, molenaer te Bioul by Dinaut, een wiel kuischen, toen hy door de machien gevat werd en meégesleept. Het hoofd en de arm van den ongelukkige werden door de wielen verpletterdde dood was oogenblikkelyk. Piette was 64 jaren oud en vader des huisgezin. Men schryft uit Amonines by Arlon: Sedert eenigen tyd zwerven talryke wilde zwy- nen in dezen omtrek rond. Zondag morgend zyn eenige goede schutters op jacht gegaen en kwamen 's namiddag terug met twee prach tige diereneen der zwynen woog 117 kilo; het andere 57. FRANKRYK. Aengaende de zaek der Muntte Dordeaux, verne men wy de volgende nadere byzonderheden Eene hoogere beambte van het ministerie van fi- nanliën werd naer Bordeaux gezonden, ten einde het enkwesl te leiden, dal betredende de zaek van M. Delbecque, bestierder der Munt in bovengenoemde stad, werd ingesteld. Hel onderzoek heeft bewezen, dat het le kort meer dan een millioeu bedraegt. Hel werd veroorzaekt door de vermindering der gehalte van zilveren slaven, welke in de Munt van Bordeaux weiden neêrgelegd. Die staven, welke een tiende mengmelacl beval en, werden gesmolten, en gedurende de werking werd er een grooter hoeveelheid koper bygevoegd. Door dit middel kon men een deel van het kosl- baer metael doen verdwynen, en echter staven be houden welke uilerlyk hetzelfde gewicht hadden als degene die in bewaring werden gegeven. Van koü gestorven. De Semaphore van Mar seille meldt dat verleden week, twee invvouers dier stad van koü gestorven zyn. Verleden Zaterdag morgend werd een koolbrander, 48 jaren oud, dood gevonden in zyne kamer. Een geneesheer heeft bestatigd dat de ongelukkige over leden was ten gevolge van eene ongesteldheid in de maeg, welke door de hevige koü werd veroorzaekt. Denzelfden dag werd het lyk van een arm ouder ling van 89 jaren, gevonden in eene ellendige kamer op de vierde verdieping het lyk bevond zich reeds in een gevorderden stael van ontbinding. Door hel geneeskundig onderzoek is gebleken dat de dood moest toegeschreven worden aen <-en blocdopdrang naer de hersenen, welke insgelyks door de koü werd te weeg gebracht. - Een Moordenaer. De dagbladen van Nantes, zegt do Univers, brengen ons 't verhael aen van een afschuwelyken moord, die do gansche stad in op schudding heeft gebracht. Eenige dagen geleden werd het afgryselyk ver minkt lyk eener getrouwde vrouw, in hare woning gevonden Een moord was gepleegd en de vermoe dens vielen aenstonds op den man der ongelukkige, een genaemde Leonard Deze werd aengehouden, en eene eerste bekentenis, bevestigd door de getuigenis var, het dochterke des beschuldigden, heeft allen twyfel aengaende de pliebtigheid var. den aengehou den, onmogelyk gemaekl. De getuigen hebben een walgelyk feit aen het licht gebrachtna zyne afschuwelyke misdaed le hebben gepleegd, begaf zich Leonard naer de herberg, al waer hy met de grootste gerustheid, als naer ge woonte. zyn borrel dronk. Die omstandigheid zal niemand verwonderen, indien men weet dat Leonard sedert zyne aenhouding, blyken geeft van de grootste onverschilligheid en van het afschuwelyksto cynism De radikael bladen zullen het dilmael niet wagen, den misdadiger van Nantes, voor een klerikael te doen doorgaen Die lakliek ware slecht. Leonard wa3 een zoo hevige anti klerikael, dat hy zelfs Sar- key, den priesterhatcr, zou bevredigd hebben in de kunst van 'l papen-eten. Een blad van Nantes herinnert dat, tydens de illuminatie, toen Paus Leo XIII werd gekozen, Leonard Zyne Heiligheid op de walgelykslc manier beschimpte. ITALIË. Moorddadige Aenslag. De Guzetta di Bergamo brengt ons hel verhael eener verschrikkelyke ge beurtenis, waervan de gemeente Ollre il Collc het tooneel was Gedurende den nacht lusschen 5 en 6 dezer maend, omtrent 12 uren, toen iedereen in een diepen slaep gedompeld lag, werd de stilte van den nacht eens klaps onderbroken door eene yzingwekkende ont ploffing. De bevolking van Ollre il Colle was op het punt le denken dat eene verschrikkelyke aerdbeving het dorp verwoestte Iedereen ontvluchtte zyne woning en de menigte schoolde samen op de grootte doipplaels.. Weldra vernam men hel gebeurde. Het huis der gcoroeders Tnabesclii, yzerfabriekanlen, was lotacl van een gescheurd en dreigde een oogenblik, to zul len instorten. Een buitenmuer was in puin gelegd en stukken er van waren op groolen afstand geslingerd. By nader onderzoek is gebleken, dat eeDe kardoes met dynamiet gevuld, onder dien muer gelegd was, en dat eene misdadige hand dezelve, le midden des nachts had doen ontploffen. Hel huis, bewoond door de vier gebroeders, hunne vrouwen en kinderen werd op zyne grondvesten ge schud, en hel grootste gedeelte der inwoners wer den uil hun bed geworpen niet eene ruit is onge schonden gebleven Die boosaerdigc daed heeft in de gemeente eene groote opschudding te weeg gebracht, en de zonder lingste geruchten zyn in omloop. De familie Triabo- schi genoot de algemecne achting. Humbert en de Italia Una. In eene korres- pondenlie uil Home vinden wy merkweerdige byzon derheden, betreffende den gemoedstoestand waerin zich koning Humbert bevindt Volgens inlichtingen welke ik uil goede bron heb vernomen zegt de korrespondent zou Hum bert, die aen angstige bekommernissen en onrustige gejaegdheid ten prooi is, een oud vriend zyiis vaders hebben gerocdpleegd Die vriend had nooit willen een voel binnen Rome zetten doch hy is er geko men uit eerbied voor den zoon van Viclor-Emmanuël en na voorafgaendelvk zyn geweten te hebben ge rust gesteld. Ziehier hoe de gcraedpleegde tol den koning heeft gesproken De overweldiging van Rome door de monarchie is onder politiek opzicht, een overgroole misslag onder opzicht der overeenkomsten, een meineed onder opzicht van liet volkenrecht, een woeste daed, en onder opzicht van den godsdienst, een wanbe- dryf. Rome is niet zooals andere sleden, en daer is geen plaets voor een christen koning. Er is geen koophandel, geen nyverheid en het volk dat reeds 17 overweldigingen heeft doorstaen, is er gebleven wat het was lydens de roineinsehe oudheid en hel paus dom. Niels gelukt er, en de overweldigers kunnen er niet -n vrede leven God wil niet In een dergelyken toestand, zou het eenig red dingsmiddel te vinden zyn in een militair goeverne ment, enkel beslaande uil hel piëmonteesch element, en wacruit hel napolitaensch, het toskaensch en hel romagnersch element tolael zou verbannen zyn. Met zoo een goevernement, zou een groote en sferke staelsacnslag mogelyk worden. De koning zou Italië kunnen in dry deelen snyden liet centrum, met gewyzigde grenzen aen den Paus zich vast neèizetten te Milaen en op gansch het noordelyk gedeelte van hel schiereiland regee- ren te Napels, voor den hertog van Aosla een troon oprichten, die aen hel huis van Savooieeene onver- breckbare overmacht op gansch Italië zou verzeke ren Men bevindt zich nooit in oneenigheid met den Heiligen Stoel, dan omdat men hel wel wil, en omdat men de godsdienstige en maetschappelyke grond stelsels aenrandl, welke hy, ten gevolge zyner hoogo en heilige zending tegenover eenieder moet verdedi gen Toen Humbert die raedgevingen hoorde, scheen hy als in een droom verslonden te zyn. Eensklaps opspringende zegde hy En de Passananlc's Sire, hier hebt gy die te vreezen doch niet by uw volk van het Noorden En daerenboven God is machtiger dan dc Passananlc's Hy zal u bewaren en wat Hy bewaert, is wel bewaerd - En de Italia Una En mvn vader f Heeft uw doorluchtige vader u niets gezegd, op het oogenblik toen hy voor God zou verschynen 7 Ja, ja, gy hebt gelyk. Voor wal de Italia Una betreft, zy heeft nooit beslaen, noch zal ooit bestaen. Binnen weinig tyd zal de republiek wcérom de verdeelingen der mid deleeuwen doen opryzen. Nog ander raedgevingen werden gegeven, doch het overige is my onbekend. De korrespondent, eindigt met eene grondige be merking waerin hy zegt, dat er zich dergelyke toe standen voordoen, in welke, na zooveel over vry- heid te hebben geprokeu, men niet meer vry is het goede aen le kleven, en men slaef wordt van het kwacd. PAUSELYKE STATEN. De keizer van Duilschland heeft geantwoord op de gelukwenschingen hem door den II Vader gezonden, toen hy weer het bewind in handen nam de keizer drukte zyne dankbaerheid uit en zyne begeerte om alle middelen te onderzoeken, welke kunnen strek ken, om den godsdienstigen vrede in Duilschland en de goede betrekkingen met het Vatikaen te herstel len (Hawis.) DUITSCHLAND. Een Levende Doode. Eenige dagen geleden werd een klein dorp, in de nabyheid van Mulhausen gele gen, in opschudding gebracht door eene vrouw, die, klagend en weenend en lusschen hartbrekende snik ken, -verhaeldc dat haer ongelukkige man, gedurende liet middagmacl door eene geraeklheid getroffen werd en gevallen was, om niet meer op le staen. Iedereen voelde diep medclydcn met de arme vrouw, en poogde haer te troosten doch vruchteloos Het verlies was onherslelbaer. Eindelyk brachten eenige inwoners de vrouw naer hare woning terug men kwam in dc kamer waer het lyk van dc doode zich bevond, doch er was geen lyk meer te ontwaren Ten hoogste verwon derd eii niet kunnende begrypen wat er mocht ge beurd zyn, was men op 'l punt overal te zoeken, toen eenskbps de deur van eene aenpalende kamer geo pend werd, en dc doode gewapend met een ver- schrikkclykcn dikken slok te voorschyn kwam. Eer men den tyd had zich te herkennen en een woord te spreken, viel de doode zyne vrouw aen en diende haer eene vlacg stokslagen toe, die de aenwezigen deed schrikken en die de vrouw schier zonder klagen doorstond. Weldra vernam men wal er gebeurd was De vrouw, men weet niet om welke reden, bad besloten zich van haren man le ontmaken, by middel van een of ander vergif. Doch zy kon hare misdadige plannen niet verzwygen en deelde ze meö aen de buervrouw, die geen oogenblik toefde den man te verwittigen. Deze laetsle begaf zich aenstonds naer den apothe ker, verieldo hem wat zyne vrouw wilde uitvoeren, en verzocht tevens dat hy, aen zyne vrouw, als zy vergif zou komen halen, een onschadclyke drogery zou geven Zoo gebeurde het dan ook en daerenbo ven werd de man verwittigd, welken dag het ont werp zou ten uitvoer gebracht worden De vergiftigde spys werd opgediend en met den grootsten smaek gcëlcn door den man. die eenige stonden later stuip trekkend op den grond viel en, het kon niet anders, onmiddellyk den geest gaf. Dc vrouw poogde dan den gestorven op le hangen, ten einde aen eene zelf moord te doen gelooven, doch het lyk woog te zwaer. Dan was bet dal zy huilend naer het dorp liep Wat er verder gebeurd is, zegt men nietdoch de vlaeg stokslagen door de nog krachtige hand van de doode toegediend, zal ongeiwyfeld aen de vrouw allen lust ontnemen om te herbeginnen. Dezer dagen is door de berlynsche policie huis zoeking gedaen by den bekenden socialist, lid van den Ryksdag, M. Fritscho, dio krachtens de nieuwe

De Denderbode | 1878 | | pagina 2