Verlooning op 't liberael Uilenkot. bewerking te regelen, waervan alle de kosten zullen gedragen worden door liet Italiaensch gouvernement, zoodanig dat de Belgische schatkist er geene schade van bebbe. Ziedaer de wezenlyke wyzigingen, aen het oud traktaet toegebracht, om te keer te gaen de moeijelykheden welke uit den algemeenen afslag van het zilver en het invoeren van het papieren geld in Italië, ontstaen Telegrafen. Te beginnen van 1 januari aenstaende zal de datum en het uer van de aengifte der telegram men van ambtswege aengeduid worden op de kopies aen de bestemmelingen overhandigd, zoowel voor de gewone, buiterilandsche als voor de geregistreerde telegrams. Kerkhof der Israëlieten. Onder de talryke administratieve hervormin gen, by middel van welke het liberalismus den geest en de letter der wetten, welke de rech ten der catholyken bevestigen, onder de voeten trapt, komen op de eerste plaets de kerkhof- schennis en het inrichten van verplichtende geuzenhoven of prospullen. Doch de liberale onverdraegzaemheid, zake van begrafenis, drukt niet op de catholy ken alleen de Israëlieten hebben zich, even als wy, het recht van eigen begraefplaets zien ontzeggen. Even als wy ook later, zy geen gele genheid ontsnappen, om tegen de liberale dwitigelandy protest acn te teekenen. Dezer dagen werd in den Opinion eene brus- selsche korrespondentie opgenomen, waerin een joodsche vrydenker, het konsistorie van Brussel beschuldigde op de familie van een overleden Israëliet drukking te hebben uitge oefend, ten einde het ïyk aen het brusselsoh geuzenhof te onttrekken. M. Astruc, groot- rabbyn van België, heeft aen den Opinion ge antwoord en heeft de gelegenheid niet laten voorbygaen, zonder nogmaels de grondwette- lyke rechten der Belgen, in zake van begrafe nis, te bevestigen. Na gezegd te hebben dat er onder de joden te Brussel, eene vereeniging van onderlingen bystand bestaet, om de hulpmiddelen in te zamelen, ten einde aen de overheden het ver voeren en begraven der lyken in een israë- lietsch kerkhof kosteloos te verzekeren, zegt de groot -rabbyn Het is genoegzaem bewezen, dat, ondanks zekere gemeentereglementen, en in tegenwoor digheid van tegenstrydige interpretation en misbruiken, zoo talryk onder het liberael als ouder het klerikael ministerie, de Israëlieten van Belgie hardnekkig staende houden het geen zy als hun recht aenzien, zoolang het dekreet van prairail niet uitdrukkelyk door eene wet zal afgeschaft zyn. Die houding wordt door de Israëlieten aengenomen, alleenlyk om aen eenieder, arm of ryk, met de vryheid van godsdienst tevens ook het groot en heilig voor recht der gelykheid in de eeuwige rust te ver zekeren. De catholyken staen dan niet alleen in het verdedigen hunner rechten, voor wat de kerk hoven betreftde Israëlieten, die men zeker niet kan verdenken deel te nemen aen de groote ultramontaensche samenzweering, laten met niet minder krachtdadige standvastigheid als wy, hunne prolestatiën hooren. stand van Sus... En zegt de kwibus anders niet Sus. Ja, wel hy raedt ons allen aen onze kalandisie uilsluitelyk aen liberalen te jonnen, en als we dat doen, zegt hy, dan is de zege- prael aen ons Charles-Louis. Ja, ja, den zegeprael aen ons!... 't is nog zooverre van lachen, Sus! En daerby dien maetregel betrekkelyk de kalandi sie zou voor zekere onzer mannen eene ware ramp kunnen worden. Vergeet niet dat de meerderheid catholyk is in onze stad, en dat men op den builen de catholyken by duizenden telt. Indien de catholyken by catholyken en de liberalen by liberalen ter winkel gaen dan leg gen wy er aen toe, Sus, en dat vast en zeker... Best ware dit potje gedekt te laten, want 'k heb gehoord dal de catholyken zich op de teenen niet zullen laten terten... Sus. Hy verzekert het toch dal dan alleen lyk de zegeprael zal aen ons zyn... Charles-Louis. Ze kunnen dat aen mees ter Eremen en Beenen wysmaken; de snul zal herleven als hy zal hooren dat er eenige hope bestaet. wederom aen 't schotelke te geraken. En spreekt die zeeveraer, over dien ellendigen dommerik niet die ons, door zyne onvergeeflyke beestigheden, reeds tot dry mael toe in den gracht heeft helpen voeien?... Sus. Daer zal hy zich wel van wachten... Charles-Louis. 't Is misschien te moeie- lyk om dat in bergenmeerschen fransch uiteen te doen.... En zulke gepatenteerde uilen, gelyk dien franschvermoorder, Eremen en Beenen en meer andere jannen met gaten in hun leerzen moeten ons liberael kraem hier weer oprech ten?... 't Ziet er lief uit... Allons, ik blyf naer dat bergemeerschen fransch nimmer luisteren ik zou er pyn in mynen buik van krygen, ik ga er liever eentje op zetten... Gael gy meê?... Sus. Wel ja'k... 't Is toch allemael boter aen de galg gekletstreeds 10 jaren lang heb ik hier op alle toonen hooren zingende ze geprael is aen ons en van kiezing tot kiezing rollen wy altyd dieper en dieper in den afgrond. Charles jongen, g'hebt gelyk zulke kiekenhoofden kunnen onmogelyk ons kliekske reddenik ga zoo stillekens aen myn broekske aen d'alliance vagenz'en zullen my hier niet dikwyls meer zien, verstade gy dal vlaemsch Charles. En my, voorzeker, ik heb er my nen buik van vol... De liberale klapper stelde dan toch een einde aen zyne franschmoorderyen. Men be statigde dat van de 20 leden die voet by stek hadden gehouden er 15 in slaep waren gezee- verd.... De voorzitter bemerkende dat de meesten der aenwezigen de zael hadden verlaten, stelde voor de zitting lot betere tyden te verdagen. En daermeê eindigde de liberale comedie! zelfde Hoogschool, welke zyneeersteMisplech- liglyk celebreerde in gemelde kerk. Wy wenschen beide jeugdige priesters eene lange eervolle en verdienstlyke loopbaen voor God, Kerk en Vaderland PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Drossens, onderpastor te Appels, is onderpa-lor benoemd te Dender- houtem. Zyn ook benoemd de volgende eerw. heeren der laetste wyding: Te Doel, M. Govaerl; te Sinaei M. Allegaert; te Zelzate M. Van Sande; te Appels, M. Panne- koek. De eerw. heer Van de Roy, habituar.t van Jozel te Gent, is aumönier-adjoint van het cellengevang benoemd, in vervanhing van Pater Daniel, recollet. Zaterdag 14 dezer maend hield de liberale Associatie eene vergadering in haer gewoon lokael, ter groote merkt. Een veertigtal personen, voor de helft geen kiezers, hadden den oproep van 't bestuer beantwoord. Aen 't dagorde stond onder andere: a Bei-a 's men van maetregelen om hel liberael kraem dal <s op 29 October zoo ivreedelgk. in den grond ge- slagen iverd wederom op te rechten. Na langen tyd te vergeefs naer een grooter getal aenhoorders gewacht te hebben, ving de zitting aen. Een liberale slimmerik beklimt onder andere fier als nen kater het spreekgestoelte, snuit zich den neus, kucht twee a dry keeren, spuwt op den vloer, vaegt zich met *t averechtsche zyus hands den mond af, neemt eene houding aen die meer aen verwaendheid dan aen sta tigheid gelykt.... en eindelyk begint hy Messsschieurirrs Sus. Daer nu, 't ventje, gaet gelyk fransch spreken!... O die sukkelaer, hy kent zyn moe ders tale nog niet, en wil hier den grooten jan uithangen met fransch (e vermoorden Charles-Louis. 't Is belachelyk, Sus!... Ik zou het nog kunnen begrvpen, dat men eene lael spreekt die men machtig is, maer hoort hem eens katoen geven!... Dat is nu waerlyk fransch met hair op... AhAh Ah Eene stem. Silence Sus. Z'liebben het goed op, hein Char les?... En dan durven die jannen zich als de leiders der Vlaemsche beweging in onze stad aenstellen!... Charles-Louis. En is men ook lid van TAEL en Vryheid en beslierder van 't Willems fonds!... Maer, Sus, hoort hem eens peper ge ven; de schoolknapen van meesterke Wuytens spreken beter fransch... Wel, wel, bezie ne keer zyneo kop er slaet veel min hair op dan op zyn fransch Sus. Onnoozele kwispel. spreekt uwe moederstale dan zult gy misschien begrypen wat gy zegt!... Verscheidene stemmen. Silence!!!! Charles-Louis. Wat babbelt hy daer zoo al, Sus, ik versta geen woord van dat marollen fransch Sus. Wel dc jonge zegt, dat alhoewel ons liberael kraem dcerlyk in duigen ligt, alle hoop om hel wederom te kunnen oprechten niet verloren is... Hy stelt voorde kieswerkzaem- heden met verdubbelden moed te hernemen. De stad gaet verdeeld worden in vyf sekliën Elke sektie zal een komiteit benoemen, 't welk in gedurige betrekking zal zyn met 't hoofdko- miteit... De werkzaemheden zullen bestaen in 't overhalen van zekere catholyken, die men denkt te zullen kunnen verleiden, en zoo haest zy zulk eenen vogel gevangen hebben moeten zy er het hoofdkomiteit dadelyk van berichten Charles-Louis. Ja, ja, om hem zeker sef fens in eene vzeren muit te steken en hem zoo tot de aenstaende kiezing te bewaren... Wat kwibus!... Wy hebben de bokken nage aept in 1872, in 1878, en zyn altyd dieper om dieper gezonken... en nu, gaet men hen voor de derde mael naaepen...; dat zal nen slag geven!Als we nu niet boven liggen als wy hier op den zolder zyn, dan heb ik geen ver Millitaire Lasten. Men leest in het Fondsenblad. De Meuse, van Luik, is een blad dat gekend is als het orgaen te zyn van minister Frère. Te dien titel mag men er somtyds een oogslag in werpen, ten einde het gedacht van den Jupiter dergeuzery in de kwesliën van den dag te kennen. Welnu, de verzwaring der krygslasten, die het geheele land met verontweerdiging heeft gezien, en waervoor het hoopt, zco vroeg, inogelyk zyn gedacht aen Y liberael ministerie te laten welen door de stembus die ver zwaring der krygslasten, reeds zoo schadelyk is volgens Frère nog niet groot genoeg. De Meuse toch schreef dynsdag, dat België, niet tegenslaende de-vele opofferingen, welke het voor 't leger doet, toch nog veel te weinig doet, zy wilde dat bewyzen door de volgende statistiek In de volgende landen betaelt men aen soldatenwezen, per land en per inwoner Rusland. Fr. 11,60 Frankryk. 24,30 België. 8,90 Duitschland. 12,40 Zwitserland. 5,40 Waeruit de Meuse (minister Frère) opmaekt, dat België nog niet op dezelfde linie is gesteld als Rusland, Frankryk en Duitschland Men moet gek zyn, ofwel met de Belgen den zot willen houden, om zulke cyfers nevens elkaer te durven zetten. Rusland, Frankryk en Duitschland zyn oor logvoerende mogendheden België moet onzydig blyven, en mag zich in geenen kamp mengen. Is* er nu eenige gelykenis te maken tusschen landen, die elk uer gereed moeten zyn om te velde te trekken, en daerby Staten, die vyf, tien, twintigmael grooter zyn dan ons landeke In Zwitserland betaelt ieder persoon fr. 3-50 per jaer minder aen de soldatery, dan hier. Ziedaer het ideael, hetwelk wy betrachten moeten vermindering der kryslasten. Toekomende week openen wy onze inschryvingslyst van nieuwjaersgiflen aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning. De Aelstersche Klapper, almauach voor 't jaer O. 11. Jezus-Christus 1879, zal aen al onze geëerde geabonneerden op 8 januari aenstaende toegestuerd worden. Vroeger jaren, zonden wy den Aelstersche Klapper als byvoegsel aen 'l eerste nummer van 't jaer, doch daer het Postwezen hem nim mer als byvoegsel wil verzenden, zyn wy ver plicht er een afzonderlyk port voor te betalen en daerom ook zullen wy den Almanach afzon derlyk afzenden. Wy verzoeken onze geëerde inschryvers welke den Aelstersche Klapper niet zouden ont vangen, er ons dadelyk kennis van te geven. SENAET. 't Senaet heeft zich maendag lest vergaderd. Na het crediet van 300 duizend franks voor dc mcubelering der minisleriecle hólels toegestaen tc hebben, is de vergadering overgegaen tol 'l onder zoek van hel budget des ministeries van Justicie. De heer Baron d'Anethan toonde in eene doeltref fende redevoering de schreeuwende onrechlveer- digheid en oowelielykheid aen die inden omzendbrief van M. Dara, betrekkelyk de beperking van hel ho norarium der missen en dit ondanks den wil der stichters, gelegen zyn. M. tiara poogde zyncn genomen maetregel te recht- veerdigen, doch zyne argumenten waren zoo armza lig dal zyne vrienden zelve er om schokschouderden. Vrydng hield 't Senaet zich onledig met de bespre king van 'l wolsonlwerp 't welk 't jaerlyks contingent bepaelt. bedoeld wolsonlwtrp waerby 't contingent jaerlyks met 1,442 manschappen zal vermeerderd worden, werd door de redenaers der catholyke rech- lerzyde krachldadiglyk bestreden. De liberalen integendeel verdedigden hel niet min. Eindelyk wierd deze eerste verzwaring der militaire lasten gestemd.. Wat zegt gy daervan gy, heeren kiezers, die u door de beloften van vermindering der militaire lasten die de liberalen voor dc kiezingen deden, hebt laten verleiden.. Nu, zult gy toch wel te vrede zyn, want g'hebt gezocht en ook gevonden. KERKELYK NIEUWS. Zondag en maendag II. waren twee blyde dagen voor twee catholyke familien onzer stad. Zondag om 9 uren, celebreerde de E. II. Hec tor Bonner, leerling in pedagogie aen de catho lyke Hoogschool plechtiglyk zyne eerste Mis in onze St. Martinuskerk. Maendag was het de E. II. Eugeen Dela Royère, leerling in godsgeleerdheid aen de Maendag heeft men op 't grondgebied van Gyseghem, het lyk uit den Dender gelrokken, an den genaemderi J.B.De Wolf,oud 62 jaren schorsmulder in onze stad. Men had alhier het gerucht in omloop ge bracht dal De Wolf het slachtoffer van eenen moordaenslagwas, doch de lykschouvving heeft bestaligd dal hy wezenlyk verdronken is. Is hel nu een ongeluk of eene zelfmoord? Die raeg kan niemand met zekerheid beantwoor den. Al wat men weet is dat twee persoonen van Ilofslade De Wolf omtrent zes uren des avonds, op den Tragel zyn voorbygegaen toen zy van hun werk huiswaerts keerden. Maendag is te Ressegem de prooi der vlammen geworden het Gemeentehuis bewoond by sieur Victor Van de Velde, herbergier en gemeenteontvanger. De huismeubels, de oogst en een groot deel der gemeentelyke archieven zyn in den brand gebleven. De oorzaek is on bekend gebleven. De schade is nog al aenzien- lyk, doch alles was legen brandgevaer verze kerd by de muetschappy t ereenigde Eige- naers hoofdagent M. Michel Van de Putte, deurwaerder te Sottegem. De medalie bestemd aen de vrouwen» welke deel genomen hebben aen de manifesta tie ter gelegenheid der zilveren bruiloft onzer vorsten, is thans geslagen en de 2047 exem plaren bevinden zich in handen van M. Van- derstraeten, schepene van Brussel,dienstdoen de burgemeester, die ze binnen kort aen de bestemmelingen zal zenden, met een diploma dour de koningin geteekend. In den avond van 25 en in den nacht van 25 tot 26 december, hebben niet min dan dry branden te Brussel en in de voorsleden plaets gehad. De eerste is uitgeborsten in eene hui- denvettery naby de Zuiderstatie; een magazyn, eene groote hoeveelheid huiden inhoudende, werd geheel vernield. De schade wordt bere kend op 125.000 Irank; alles was verzekerd. Men denkt dat hel vuer door het verwarmings toestel aen het magazyn is meegedeeld. De tweede brand heeft plaets gehad te Cureghem, in hel werkhuis van M. Van der Cappellen, fabrikant in meubelen. Een peerd is in den brand omgekomen. Hel geheele werkhuis met gansch den inhoud is vernield. De schade be loopt meer dan 100,000 Irank; het werkhuis alleen was verzekerd. Da oorzaek der ramp is onbekend. De derde brand is uitgeborsten in een koffiehuis van -Ter-Kameren-Bosch, doch werd gelukkig spoedig uitgedoofd. Hy werd veroorzaekt door de onvoorzichtigheid van een garcon, die petrool in de kachel had gegoten, om het vuer aen te hitsen. De gareon en eene dienstmeid hebben eenige lichte brandwonden bekomen. Maendag namiddag heeft men te Auder- ghem de werken gestaekt, na te vergeefs ver scheidene dagen gegraven te hebben om den ongelukkigen Dabou te vinden. Men heeft met zekerheid verklaerd dat Dabou op den bodem van den pul, dat is 36 meters onder den grond door de instorting begraven is en niet op 19 meters, zooals men eerst dacht. Men heeft zoolang gewerkt als het mogelyk was, doch op hel lae'.ste oogenblik had men nieuwe instor tingen te vreezen, zoodat men om nieuwe on gelukken te voorkomen, genoodzaekt werd de werken te staken. De militaire overheden heb ben maetregelen genomen om de pulten te vullen. By de kiezing welke dynsdag 11. te St- Nikolaes plaets greep, is de heer Janssens- Smit, catholyke candidaet, tot Senateur geko zen, in vervanging van den heer Van Overloop overleden. Er was geen stryd. Verleden zaterdag is zekere V..., oud 40 jaer, gehuwd en vader van dry minderjarige kinderen, werkman by een fabrikant van kerk sieraden te Gent, tengevolge van eene onvoor zichtigheid by zyn werk begaen, overleden. Die werkman, alsook twee zyner gezellen, moesten gedurende eenen zekeren tyd koperen voorwerpen in vitriool houden. Niettegen- staende de aenbeveling zyner gezellen, boog V..., zich te lang over den damp, door het by- tend vocht voortgebracht. Twee uren later, toen hy naer huis ging, werd hy er onpasselyk en den dag nadien was hy reeds dood. Men schryft uit Antwerpen Dynsdag namiddag, ten 4 uren, heeft men uil de overstroomde dokken aen den Katten- dyk, het lyk opgevischt van de ongelukkige Joanna Cornelia Boumans, oud 37 jaer, vrouw van schipper Van Dyck en welke met hare kin deren het leven verloor by de ramp, die aldaer veroorzaekt werd door het breken van den dyk, welke de in opbouw zynde drooge dokken van de Kattendykdok scheidde. Men herinnert zich nog, dat dit verschrikkelyk ongeluk plaets had in den nacht van 17 tot 18 augusti, laetst° leden. Gedurende verscheidene dagen had men vruchteloos naer het lyk der arme vrouw ge zocht. Schipper Van Dyck verloor by deze ramp zyne vrouw en kinderen, alsook zynen knecht. Het lyk van Joanna Boumans is onmid- dellyk op het Kielkerkhof begraven. De Voix de l'Ouvrier meldt, dat op 12 ja nuari aenstaende, een kongres der belgische vereenigingen van socialisten, te Brussel zal plaets hebben. Sedert eenigen tyd is de veeziekte te Huisse uitgeberslende stallen van zeven landbouwers zyn reeds besmet. Negen hoorn beesten zyn afgemaekt. Men schryft ons uit Kortryk Een jammerlyk ongeluk heeft vrydag na middag alhier plaets gehad. M. Nuyllens, brou wer, bestuerde zelfs de werken zyner brou- weryterwyl hy zich van de eene verdieping naer de andere begaf, viel hy ongelukkig van den trap op de kraen van een ketel, Op het gerucht van den val, snelden de werklieden toe en vonden hunnen patroon badend in zyn bloed, en verschrikkelyk gewond aen den buik. Ondanks de spoedige zorgen, is M. Nuyttens reeds zondag namiddag te midden der vor- schrikkelykste pynen overleden. M. Nuyttens was slechts 53 jaren oudhy laet eene weduwe met vier kinderen achter. Dezer dagen is in de statie van Kortryk eene verschrikkelyke botsing vermeden dooi de koelbloedigheid van een exentriekwachter J. Provenier. Drie treinen kwamen de een na den anderen en op dezelfde linie, de statie bin nen, en moesten by middel der exentriek op verschillende banen gebracht worden. Toen de eerste trein, die van Yperen, voorby was, brak de roede der exentriek, zoodat het byna on mogelyk was deze nog te bewegen. De trein van Moeskroen naderde snel en zou op den trein van Yperen loopen. J. Provenier verloor echter zyne tegenwoordigheid van geest niet Alhoewel de trein hem op elk oogenblik kon verrassen, legde hy zich tusschen de rails en deed metzyi e hand het exentriek werken. Het was tyd Provenier was nauwelyks opgestaen en had de baen verlaten, toen de trein met vollen stoom voortreed, de hem bestemde richting volgende. Alles was gered men had nog tyd genoeg de seinen te geven om den derden trein te doen stilhouden, vooraleer hy de gevaerlyke plaets bereikte. Mej. Maria Cornelia Claeys, weduwe van Joannes Ocket, wonende op den Kleinen Dyk, te Dixmude, is sedert donderdag in haer hon derdste jaer getreden. Zy is geboren te Vlads- loo op 19 december 1779 en getrouwd te Dix mude op 27 december 1810. Dynsdag morgend heeft men in de om streken van Gosselies, in den sneeuw, het lyk gevonden van een lOjarig jongslee, dat tot hier toe nog niet herkend is. Men denkt dat de knaep van eene naburige gemeente is geko men en verdoold was. Nevens het lyk lag een hond, insgelyks van koude gestorven. Een wreede daed is maendag te Kortryk gepleegd. Een ontaerde vader, in dronken schap thuis komende, sloeg al de voorwerpen, die hem onder de hand vielen, aen stukken. Eindelyk naderde hy de wieg waerin een kind van twee tot dry maeuden lag, nam liet met zyne twee handen, hief het boven zyn hoofd en wierp het twee of driemael met geweld op den grond. Alhoewel deerlyk gekwetst, is het kindje nog in leven. De ontaerde vader is aengehou- den. Woensdag avond viel in een huis der rue des Chapeliers te Doornyk, eene vrouw, welke eene brandende betroollamp droeg; het vuer deelde zich aen hare kleeren meê, en de ongelukkige bekwam verschrikkelyke brand wonden, waeraen zy reeds donderdag mor gend is overleden. Dynsdag morgend bemerkte de tachtig jarige vrouw Germont te Pantin, een dikken rook in hare kamer, toen zy wakker werd. Zy liep naer het bed van hare dienstmeid en vond het ongelukkig meisje dood; verschrikt snelde zy naer de naburige kamer van haer kleinzoondeze was insgelyks doodDe ka chel was 's avonds blyven branden, en ten ge volge van een ongeval aen de schouw, waren de twee ongelukkigen in hunnen slaep ver stikt. Men schryft uit Argenteuil by LuikEen verschrikkelyk ongeluk heeft alhier plaets ge had, in het gehucht Val-Nolre-Dame. Eene lamp met minerael olie gevuld, is in het vuer gevallen, met het ongelukkig gevolg dal vier personen, de vader, de moeder en twee kinde ren afgryselyke brandwonden bekwamen. De moeder en twee kinderen zyn reeds aen hunne wonden bezweken. Men hoopt den vader te kunnen redden, doch het zal uoodig zyn zyn rechterarm af te zetten, waervan 'l vleesch ge heel verkoold is. Zondag morgend verliet de genaemde Labranehe, van Wolkrange by Arlon, zyne vrouw en zyn ziek kind, ten einde zich naer Stockem te begeven, by zyne schoonmoeder, die door eene beroerte was getroffen. Hy bracht een groot gedeelte van den dag door by zyne schoonouders, en begaf zich laet in den avond terug naer zyne woning. Het sneeuwde hevig en het was byna onmogelyk den weg te vinden. Op de baen van Sesselich, zonk de ongelukkige Labranehe in den samen- gehoopten sneeuw, zoodat hy zich noch voor uit. noch achteruit kon bewegen. Eerst dyns dag morgend heeft men aldaer in den sneeuw het bevrozen lyk van Labranehe gevonden. Ziehier eenige nadere byzonderheden betreffende het versclnikkelyk ongeluk, waer- door vrydag zes personen eener zelfde familie te Cornesse zyn omgekomen twee broeders, drie zusters en eene oude tante. De moeder had omtrent 4 ure namiddag brandende houtskolen uil den oven, waerin zy brood gebakken had genomen en dezelve in eene kachel gelegd, die in een hoek harer slaepkamer stond. Deze kachel was ongeluk kig met de schouw niet verbonden. Omtrent tien ure 's avonds, wanneer de kamer goed verwarmd was en de houtskolen reeds uitgedoofd waren, ging de familie slapen. Eerst 's anderendags 's namiddags werden de ouders wakker zy gevoelden zich niet wel, en riepen om hulp. Eenige geburen snel den toe, en wanneer zy in de naburige kamer drongen, vonden zy aldaer de lyken der zes ongelukkigen, die door het koolzuer verslikt waren. De oudste der dochters was 24, en de jong ste 8jaren oud de oudste der zonen was 19 jarenoud. Gansch de bevolking van Cornesse heeft zich ter plaetse begeven, om de lyken te zien de slachtoffers liggen twee en twee op hunne bedden, zooals zy door den dood verrast zyn. De ouders die gevaerlyk ziek zyn, weten nog niets van den schrikkelyken slag die hen ge troffen heeft. Om te onderzoeken of melk met water gemengd is, geeft de Cliemiker Zeilung liet vol gende middel aen Men dopt een goed gepo- lyste breipriem in de melk en trekt de priem loodrecht er uil. Is de melk niet verdund, dan blyft er een weinig melk aen de priem hangen doch indien slechts de geringste hoeveelheid water in de melk is, blyft er een druppel water aen den priem. Spoorweg-Ongeluk. De Middelburgsche Courant kondigt de volgende regels af, dfe niet zonder belang zyn voor de personen welke veel op reis zyn De oorzaek, dat by botsingen in den regel het treinpersoneel eerder gewond wordt, ligt meer in de omstandigheid, dat dit personeel meestal niet zit, maer öf op en neer loopt, vooral is dit het geval by het naderen van eene statie. Nu is het duidelyk, dat by botsingen dat personeel veel meer kans heeft om omver en tegen het een of ander voorwerp geworpen te worden, dan de reizigers die zitten. De statistiek van de spoorwegongelukken duidt dit ten duidelykslc aen. Zy leeil in het algemeen dat by botsingen en ontriggelingen, de rytuigen, in het midden van den trein, de minste kans van gevaer opleveren. By botsin gen zyn de voorste en achterste waggons het meest aen beschadiging blootgesteld, by ont riggelingen van de lokomoliefen botsing van deze met een anderen trein, hebben de voorste wanneer daerentegen een trein door een an deren wordt ingehaeld, de achterste waggons het meest te lyden. Van de zilplaetsen zyn de terugreidende (dat wil zeggen, wanneer'men met den rug naer de lokomotief gekeerd zit) veiliger dan de vooruitrydende. Onder de 100 botsingen, die op de spoorwegen plaets hebben, leert de on dervinding dat steeds 85 tot 90 in de richting van voren naer achter plaets hebben, waerby dan ook de met den rug naer de lokomotief ge keerd zittende reizigers alleen tegen het beschot worden gedrongen, terwyl de met het gezicht naer de machien gekeerd zittende reizigers van hunne zitplaelsen worden weggeslingerd. By het uitstrekken der beenen onder de tegenovergestelde plaets, of by het op de eene of andere vvyze beletten van de vrye beweging der ledematen, ontstaet (daer by ieder buiten gewoon snelle en sterke beweging van het ryluig.het lichaem voor- of achterwaerts wordt geslingerd) al licht beenbreuk. Dit kan verme den worden, wanneer men zich, door genoeg zame breedte der rytuigen, volkomen vry op zyne plaets bewegen kan. Dus de middelste rytuigen zyn de beste men zette zich met den rug naer de lokomotief en boude de beweging der beenen teenemael vry. FRANKRYK. Er was aengekondigd, dat te Paryseen troep van 50 kinderen, van 8 tol 14 jaren, loonoei- en dans voorstellingen zou komen geven. Maer de prefekt van policie heeft ze verboden. De troep is daerop dadelyk naer Londen vertrokken, om in een der schouwbur gen dier stad hel publiek op hunne voorstellingen te oulhalen. De paryzer policie heeft dynsdag vier dames aengehouden, welke deel mackten van eene vereeni ging vrouwen, lol de hooge wereld behoorende en ingericht om de groote magazynen te plunderen. De acngchoudenen zyn in do gevangenis opgesloten en naer men zegt, werden reeds andere medeplichti gen gevat. Dat feit heeft in de paryzer wereld eene groote opschudding te weeg gebracht. Onze lezers zullen zich nog den brutalen moord herinneren, die ongeveer twee maenden geleden te la Viileite werd gepleegd op M. Delabre, inspekteur van policie Verscheidene verdachte kerels werden aengehouden, doch de policie was er nog niet in ge lukt de hand te leggen op den voornaemsten plicb- tige, een genaemde II..., gezegd tc Tatoué. De pary zer bladen meldcndal dvnsdageen kerel aengehouden werd die totael overeenkomt niet het signalement van II.... De aengehoudene heeft geweigerd zynen naem op te geven, doch weldra zal men aengaende zyne identiteit voldoende ingelicht zyn. DUITSCHLAND. De kleine stacl van beleg woidl te Berlyn met do stipstc nauwgezetheid toegepast. De Examiner her innert aen de Engelschen, die van zin zyn in Pruiseu te reizen, dal alwie in gezelschap eener dame naer Berlyn reist, verplicht is te bewyzen in hoeverre beidepfirsor.cn bloedverwanten zyn. Elke vrouw is daerenboven genoodzaekt in hel bezit te zyn van pa pieren, welke hare identiteit bewyzen. Zou men in Duitschland bevreesl zyn voor eene reizende Vera Sassulitch De toestand te Berlyn. De duitsche bladen deelen eenige byzonderheden meê aengaende den financieelcn toestand der bevolking ite Berlyn. Volgons hel laetste verslag van den opzichter der fabrieken in de pruissische hoofdstad, telde men al daer in 1877, 2,213 fabrieken, waerin gebezigd werden 44,023 werklieden, 12,750 vrouwen, 905 jongens en 493 meisjes van 12 tol 16 jaer, te zamen f>8,261.personen. Die cyfers, in vergelyking gebracht met die van 1876, duiden voor dat jaer, eene vermin dering aen van 400 fabrieken en 3,936 werklieden. Die vermindering breidde zich uit op alle de vakken van nyverheid en koophandel, doch deed zich het meest gevoelen in dc fabrieken van macbienen. Het verslag meldt nog dat de cyfers voor 1876 reeds veel minder waren dan deze der voorgaende jaren. Ecd groot gedeelte der arme bevolking van Berlyn woont in kelders en hun aenlal is gedurig aenge- groeid sedert 1861 de verhouding was It p h. in 1871, en zy is nog merkelyk vermeerderd in de laet ste jaren. In 1861 had enkel de helft der bevolking, in hare woningen, eene plaets vvacr vuer kon gemaekt wor den sedert 1861 is de verhouding aengegroeid. In 1871 telde men 4597 woningen alwaer volstrekt geen vuer kon worden aengelegd sedert is dat getal nog vermeerderd. De besmettclyke keelontsteking, door welke al de leden der groot-hertogelyke familie van Hesse- Darmsladl werden aengetast, woedt ook te Mentz. Een der meest bezochte kostscholen dier stad, is op bevel der gezondheidspolicie gesloten, omdat de ziekte onder de leerlingen was uitgeberslen. Indien de besmetting zich verder uitbreidt, zullen al de scholen gesloten worden. ENGELAND. De ellende in Engeland. Alhoewel de winter pas is begonnen, is de ellende reeds zeer groot in hetryke Enge land. Honderd duizenden zyn zonder werk, ten gevolge der handelskrisis, welke Europa door leeft, en die vooral op Engeland drukt. De engelsche bladen deelen over den heerschen- den nood eenige byzonderheden meê. Te Sheffield, welker bevolking eonige jaren geleden in de bloeiende yzer- stael-nyverheid een ryk bestaen vond, zyn de zaken zoozeer achteruit gegaen, dat de werkdagen der arbei ders allengs van zes tot dry dagen in de week, later lot twee, vervolgens lot één verminderd zyn op dit oogenblik staen de meeste fabrie ken zelfs geheel stil. Shefteld met zyne 290,000 inwoners was eertyds voortdurend in wolken van rook gehuld, waerdoor de omliggende velden een bestendige roeikleur hadden geuq-

De Denderbode | 1878 | | pagina 2