Nieuwjaersgiften Treurige Dagen. VERBETERING Het gouvernement is voornemens, zegt 't Fondsenblad, binnen kort twee verbeteringen toe te brengen aen de miliciewel. Deze zullen hierin bestaen In plaets van de 200 fr., welke de familie der lotelingen moet storten om te kunnen rem- placeeren, zal voortaen ieder lotelng, die een goed nummer heeft getrokken in de reserve vallen en een zekeren tyd persoonlyk moeten dienen. Van eenen anderen kant 2ullen dcplaetsver- vangers niet meer geleverd wordea door liet goevernementmet de groote vermeerdering van het kontingent, zal dit voor gevolg heb ben dat de prys der remplacanten zoc hoog zal styyen, dal hy geheel en al buiten hel bereik zal vallen der burgerfamiliën. De prys der remplacanten verhoogt natuer- lyk in evenredigheid der vermeerdering van het kontingent hoe grooter het getal wordt der gedwongene milicianen, hoe meer Jat der vrye mannen vermindert die, door hel lot ge- spaerd, beschikbaer zyn voor den diena. Weldra zullen het de milionnairs alleen maer zyn, welke eenen reraplacant luimen koopen. Wy weten wel dat zulks het doel is van ons goevernement, doch wy twyfelen niet of de dag is naby, waerop hetprogrès mili taire en de geuzery, die het in 't lever, riep, onder de algemeene verachting zullen vallen. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 50 december, wordt M. De Raedt, ontvanger van het eure- gistremeut en der domeinen te Solteghem in dezelfde hoedanigheid benoemd te Lokeren. By koninklyk besluit van den 3 dezer zyn de eerw. heeren Corvilain, Cleynhens en Le- comte, priesters, bestuerders der normale scho len van den Staet te Nyvel, Lier en Bergen, van hunne bediening ontslagen (leesafgesteld), en door wereldlyken vervangen. De gcu- zengazetlen, die eerst in jubilatie waren voor den afzetter Rolin, zullen nu Pier Van Hum beek voor zyne afzeltery tot in de wolken ver heffen. RECHTERLYKE KRONYK. De volgende heeren van arrondissement zyn door 't lot aengewezen om deel te maken van den Jury voor de ll' reeks van den leu zitlyd der assisen van onze provincie welke zal ge opend worden den 27 Januari aenstaende, on der voorzitterschap vandenraedsheerde Gollal. MM. De Meeter Frans, te Aelst, Cumont Karei, Stichelmans Fr., te Ninove. LEENING van het Zang- en Tooneelkundig gezelschap 't Land van Riem. Trekking van December 1878. Uitgeloten nummers 46 91 51 92 107 97 38 99 49 108 66 101 20 95 100 8 24 64 56 110 aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning Bedrag der voorige lyst, fr. 381,60 Tweede lyst. M. Jozef Vaerman, Denderleeuw, 5,00 M. Karei Verbrugghen, Aelst, 20.00 E. H. Pastoor, Ressegem, 10,00 Philomena Duck, dienstmeid, id. 2,00 M. J. B. De Brouwer, Aelst, vraegt den pauselyken zegen voor zyn huisgezin, 6,00 Jufv. Rosalie Van der Maeren, be- gynhof, Aelst, 20,00 Eeue dienstmeid, id. 1,00 M. Limpens-Coppens, id. 5,00 M. Willem Verleysen en zusters, id. 8,00 M. Jozef De Loose, id. 5.00 De echtgenoten D W-V D M. id. 2,00 En hunne Kinderen, 3,00 M. A. De Keyzer-De Vriendt, id. 7,00 M. Petrus Dierickx, Herdersem, 5,00 M. Coppens, burgemeester, Meire, 5,00 De erven Van den Dorpe, Meire, 30,00 Het regent voortdurent koninklyke be sluiten, waerdoor de liberalen, op alle rangen, beloond en begiftigd worden. Men kondigde eerst vier of vyf nieuwe ridders aen nu worden MM. Delhougne en Orts qui se ressemble, s'assemble tot mi nisters van Staet benoemd. M. Frére heeft zich dus met l'homme masqué verzoend. Volgens men zegt zullen er binnen kort een aental nieuwe benoemingen plaets hebben, nadat er nog een aental eerlyke ambtenaers geroliniseerd zyn. M. Rolin maekt zich inderdaed beroemd, meer dan M. Tesch. Als er hem maer geen Mestriaux op de hie len komt zitten De Indépendance deelt eene depeche mee van de Kaep, onder datum 6 december, waer- in gezegd wordt dat, volgens de laetste be richten uit Zanzibar ontvangen, vier karava nen, waeronder de belgische expeditie, door een opperhoofd van een wilden volkstam te Mwarougogo worden gevangen gehouden. Wy hopendat die tyding niet zal bevestigd worden. Het Journal de Bruxelles zegt, dat M. Schneider, de direkteur der passie vertooning veel last heeft gehad met de overheid. Ver beeldt u ook dat die direkteur eene groep in zyne voorstellingen heeft, verbeeldende God beschermende de koninklyke familie. Dat moet onze tegenwoordige regeerders fel ge hinderd hebben, en men zou aen M. Schneider hebben voorgesteld God te vervangen door Jupiter-Frère en konsoorten. Als dit niet heel en gansch de waerheid is, mag men toch zeg gen Goed gevonden. Het Fondsenblad schryft het volgende over de kiezing van Ledeberg a De onafhankelyke lyst zegepraelt met 16 stemmen meerderheid. 25 briefkens der onaf- hankelyken worden onweltiglyk vernietigd. Byna allen zullen door de bestendige deputatie moeten hersteld worden. Deze uitslag is be komen ondanks eene ongehoorde drukking van alles wat afhangt van het gemeentebestuur. Eerste antwoord van Vlaenderen op de bruta liteiten van minister Rolin Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, war»*n 1016 stuks vee te koop gesteld. De bpsleedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen, fr. 0-88 lol 1-04 stieren, 0-68 tot 0-90 koeien en veerzen fr. 0-69 tot 0-90. Een dezer laetste dagen bemerkte een policie-agent in de Hoogstraet, te Brussel, een rytuig, waervan hy den koetsier meende te herkennen voor een oud-veroordeelde. Daer de kerel de gewone koelsierskleeding niet droeg, bracht de agent hem naer het policie- bureel, alwaer men weldra de zekerheid be kwam, dat het rytuig en het peerd gestolen waren. De dief, de genaemde Lhoot is naer de gevangenis gebracht. De kiezingen van 29 October 11. te Schaerbeke by Brussel, zyn door de besten dige deputatie van Brabant verbroken geweest omdat zy naer de goesting der liberhatery en socialismus niet waren uitgevallen. Maendag 6 dezer maend is men lot eene nieuwe kiezing overgegaen en zielhier den uitslag Het getal stemmers bedroeg 2359. Ongeldige briefkens 105. Volstrekte meerderheid 1154. Ziehier den officieelen uitslag der stemming MM. Bergé bekwam 1162 stemmen Brand 1159; Fiévez 1159 Fuss 1159 Markelback 1159 Vandekerckove 1157 Hiel 1156 Cue lens 1155. Die acht kandidaten werden tot gemeente- raedsheeren uitgeroepen hun mandaet zal op 31 december 1884 eindigen. Voor de nieuw ingerichte plaelsen van ge- neenteraedsheeren, bekwamer.MM. Bouchez 1157 stemmen Magis 1157 Huart 1156 Laureys 14S6Theyskens 1152 en Arnould 1147. De vier eersten werden tot gemeenteraeds- heeren uitgeroepen. Al de bovengenoemde kandidaten hooren toe tot de lyst der Association libérale. Ziehier het getal stemmen bekomen door de kandidaten der lyst- Kennis MM. Kennis 1150 «temmen Petitjean 1141 Meert 1138; Ray- maekers 1136 Lekeu 1135 Sterckx 1134 Terlinden 1134 Parmentier 1134. En voor de zes nieuwe plaelsen MM. Day 1137 stemmen Van de Velde 1136 Dusillión 1135 Van Asbroeck 1135 Fabry 1133Van Langendonck 1133. Er zal aenstaenden maendag eene ballotee - ring plaets hebben tusschen MM. Arnould en Theyskens van de lysl-Bergé, en MM. Day en Van de Velde van de lyst-Kennis. Een buitengewoon stoutmoedige diefstal is dezer dagen te Anderlecht gepleegd. Een bloemmagazyn in de Brogniezslraet is in vol len dag geheel leeg geplunderd. De dieven hebben de poort opengebroken en vervolgens al de zakken bloem, welke zich in het magazyn bevoi den, op een wagen geladen. Daer dit by klaren dag geschiedde, vatten de geburen geene vermoedens op en lieten zy de kwaed- doeners gerust vertrekken. Woensdag morgend, omtrent 6 1/2 uren, is een hevige brand uitgeborsten in de maga- zynen'van MM. Butterworth en Ce, koopman in vodden, te Gent. De werklieden die pas hunnen arbeid begonnen hadden, hadden nau- welyks den tyd te vluchten. In weinige oogen- blikken had het vuer eene groote uitbreiding genomen, en stond gansch het gebouw in brand. Aen blusschen viel niet te denken de pom piers konden niets doen dan te beletten dat het vuer zich aen de naburige gebouwen, waeronder eeu houtmagazyn, zou meêdeelen. Gelukkig heeft men den brand kunnen beper ken; de naburige huizen hebben slechts weinig schade geleden. Het magazyn van MM. Butter worth is met gansch den inhoud geheel ver nield. De schade is zeer aenzienlyk alles was verzekerd. Het gebouw, toehoorende aen MM. gezegd heeft: die niet met my is, is tegen my moeten wy dan ook niet zeggen dat een niet christelyk onderwys noodzakelyk onchris- telyk is? Overigens, op straf van het lager on derwys te bepalen by het leeren lezen, schry- ven en rekenen, is het zeegezegde onzydigon derwys onmogelyk. Want hel Christendom, waerdoor de wereld werd herschapen en het verleden vol van is, heeft zich aen alles ge mengd, aen kunsten en aen letterkunde en ge schiedenis, zoodat geen soort van kennis over- blyftwaer het christelyk deel niet wordt in aengetroffen. Derhalve leert de ondervinding dat men het godsdienstig onderwys buiten de school wil houden, alleen om er de catholyke kerk des te vryer te kunnen bevechten, en dat men in de zoogezegde onzydige scholen, in stede van christenen, slechts vrydenkers aen- kweekt. Aldus, wat de Kerk als haer aendeel in de opvoeding der jonkheid mag eischen namens hare goddelyke zending en namens het maet- schappelyk behoud, dal eischen wy ook krach tens Grondwet die aen den Staet verbiedt als leermeester van ongeloof op te treden, aen alle Belgen vryheid van geweien laet en aen den catholyken godsdienst zyne vrye uitoefening verzekert. Wy vragen het, in 't belang van de zielen aen wien men het geloof met zyne weldaden en eeuwige belooning wil ontnemen in 't belang van de huisgezinnen waer verslapping in godsdienst op den voet wordt gevolgd door verflauwing in eerbied, gehoorzaemheid, ver trouwen, liefde en meer andere deugden die het huiselyk geluk uitmaken in belang van de samenleving die tegen de bewegingen der socia listen en de aenslagen der revolutie haer be houd alleen kan vinden in het bewustzyn van plicht, in de gevoelens van onderdanigheid en onderwerping in de vreeze Gods, met een woord in den godsdienst, want deze alleen vermag die gevoelens den volkeren in 't hart te drukken in 't belang van ons eigen va derland,waer de volksaerd zoo nauw en trouw met den godsdienst in betrekking staet dat nooit iemand die betrekking dorst zoeken af te breken zonder tegen hardnekkigen en on verwinbaren weerstand te stooten en 't land in rep en roer te zetten. Wy vertrouwen dan ook dat de vyanden der Kerk, inziende welke noodlottige gevolgen de onzydigmaking of liever ontchristening der la gere scholen zou na zich slepen, hunne party zucht zullen doen zwygen om gehoor te geven aen rede en vaderlandsmin. Al staen ook aen hunne zyde mannen, die godvergeten genoeg zyn om hunnen geloofshaet te stellen boven de hooge belangens van huis en land, toch kun nen wy niet aennemen dat zy, die de orde nog handhaven en hel gemeenebest behartigen, zich voor de geschiedenis willen verantwoor- delyk maken van aen het vaderland verval en ondergang te hebben voorbereid wy kunnen niet gelooven dat zy, die nog volgens geweien te werk gaen deel zouden nemen aen het ze- delyk bederf van millioenen zielen, waerover hun eenmael God, op den dag zyner gerech tigheid, vreeselyke rekenschap zal vragen. En gy, Z. B. B. gy die rechtzinnig aen onzen H. Godsdienst zyt getrouw gebleven, zyne noodzakelykheid en groote weldaden goed be- .sefl, het voornemen van God uit school, huis en samenleving te verbannen met droefheid en afkeer tegenschouwt, gy zult niet nalaten uwe vurigste gebeden met de onze te vereenigen, opdat de Heer, die de harten der menschen in handen heeft en neigen kan naer zynen wil, de mannen die aen hel slaetsroer zitten, verlich te zoo mogen zy dan inzien hoe goddeloos en booswichtig dat voornemen is, en begrypen welke zware verplichting hen oplegt van België „voor de noodlottige gevolgen zyner uitvoering te bevryden. Gegeven te Mechelen den 7 December feestdag van den H. Ambrosius. f Victor-Augustus Card. Dechamps, Aertsbisschop van Mechelen. f Theodorus, Bisschop van Luik. j- Joannes-Josephus, Bisschop van Brugge, f Henricus, Bisschop van Gent. f Theodorus-Josephus Bisschop van Namen. f Edmondus-Josephus Bisschop van Doornik. Wet van 1842. Een trottoirblad zegt, dat de veranderingen, in de wet van 1842 besloten, zyn vastgesteld. De koning moet de voordracht nog slechts teekenen. Het onderwys wordt totael wereldsch de godsdienst wordt in onze scholen niet meer onderwezen. Als er ouders zyn, die hunne kinderen dat onderwys willen doen geven buiten de school uren, schryven zy aen de overheid en de over heid schryft aen de geestelykheid. Wil de geestelykheid niet komen, dan is al les gedaen. Men kan niet onbeschofter handelen als men hier doet. Het liberalismus weet wel dat de weerdigheid alleen, de geestelykheid verplicht zich te verwyderen dat zy de nieuwe positie niet zal, niet kan aennemen. De verbanning gaet dus beginnen Eene episode uit den Boerenkryg in Duitschland. »)Z(«— 8* Vervolg. Hy had hel gezelschap zyner onbezorgd brassende strydgenootcn verlaten zelfs Merwcin had hem niet mogen vergezellen, en zoo dwaclde hy eenzaem door de straten der stad. Eensklaps hoorde hy zich door eene bekende stem by zyuen naem geroepen, en in hetzelfde oogenblik lag een meisje luid snikkend aen zyne borst. Vcrbaesd en bewogen greep Michel met beide handen de schouderen van het meisje en hield haer zacht van zich af. Barb, gy hier riep hy, terwyl hy haer in het zoo welbekende gelaet zag. Gy leeft dan nog Michel, zyt gy hel vind ik u dan toch nog weder Maer wat zyt gy veranderd ik ken u byna niet meer By deze woorden ging het meisje eene schrede terug, terwyl haer eene rilling door de leden voer. De boer echter greep haer met woeste vreugde by de hand. Dat heeft de oorlog gedaen, Barb, sprak hy bitter, en wyl ik meende dal gy dood waertmaer gy moet niet bang voor my zyn, Barb. Gy ziet er zoo woest en vreeselyk uit, Michel gy zyt geheel anders dan vroeger, en toch ben ik bly, dal ik u wederzie. Is myn broeder ook onder de soldaten gegaen Uw broeder Ha, dat is een rechte boer, juist als ik ook hy heeft den nek niet willen buigen, maer den heeren de tanden geloond en ze getuchtigd voor hun euvelmoed, maer zoo iels verstaet gy yroiwea Dietgy klaegt en woel en laet u slaen en arbeidt, opdat de ridders kunnen brassen en zingt by al uwe ellende een lied van de christelyke oot moedigheid Gy spot, Micheldat is niet goed >- Goed sprak de boer met wilden lach de vuist en hel geweld alleen zyn goed de domme boer is bel vee, dal de groote heeren slachten maer liet vee heeft ook eens geloond, dat het horens heeft. Laet dat nu maer zyn de tyden zyn slecht, en de geheele stad vreest den toorn van den keur vorst maer zeg my, waer is myn broeder u Kom mede Barb, gy zult hem zien hy is niet ver van hier. Michel ging met het meisje de straet verder in lot by eene kroeg, waer het vroolyk toeging. En gy Barb, vraegde hy, hoe zyt gy hier naer Pfeddersbeim gekomen Hel is hier niet goed voor u, want hel zal er spoedig heet loegaen In korte woorden deelde het meisje de omstandig heden mede, die haer in de stad hadden gebracht, en dal zy thans als dienstmaegd woonde in het huis van den edelman Von Löwenstein, den oom van Adel- gonde. Adelgonde Gebelin vroeg Michel met ver bazing dat is de bruid van den schurk, die ons dorp aengestoken, en myne ouders heeft doen verbranden Maer wy zyn gewroken Barb De burcht Soharfeneck en het slot van Von Kleen alles is vernield. En krampachtig drukte hy den arm van het meisje, dat een luiden kreet s'.aekte En hebt gy dat gedaen, Michel Ja, Barb, gy badl eens moeten zien, hoe die ellendelingen vloden en jammerden Toen konden zy voelen, hoe het ons, arme lieden, te moede was, toen onze hutten en onze schamele have in vlammen opgingen Dietrich von Kleen en de vader van Adelgon- I de zyn hier geweest, hernam het meisje zy hebben gezworen alle boeren dood te slaen, als razende honden, allen zonder uitzondering. Op dit oogenblik zyn zy in het leger van den keurvorst en rukken tegen de stad op en legen u. Zwygend ging Michel verder. De tyding, dat zyn dogdvyand bem ontkomen was, ontvlamde opnieuw den haet in zyne borst, en hy verlangde niets zoo zeer, dan hem in den slag te ontmoeten Het woeste geschreeuw en drinkgelag in de met boeren gevulde kroeg, schrikten Barb af, dal huis binnen te gaen, hoezeer haer hel hart drong den doodgewaenden broeder weer te zien, en Michel haelde daerom den vuendring uil den kring der bras sende krygers. Ook Mervvein was in de laetste maen- den vreeselyk veranderd. Toch was hel wederzien barlelyk, want nog had het leugellooze levcu hem niet zoodanig doen ontaerden, dat de slem der broe derliefde in zyne borst verslikt was De beide mannen geleidden Barbara naer het huis, waer zy diende, terug. Vergeefs echter smeekte hel meisje hen, van hun wraektoeht af te zien Michel en Merwein scheidden van haer met de belofte, dat zy weldra iets van ben zoude vernemen. VI. De morgen van den 22 Juni 152.1 het was een Donderdag was in volle pracht over de Ryngou- wen aengebroken. Wel had een l-chlc nevel zich als een doorzichtigen sluier over het land verbreid, maer deze moest weldra voor de kracht der zonnestralen wyken, en nu spiegelde zich haer beeld op de looden daken der munsterkerk van Spiers, op de schitterende helmen en uitrustingen der ruiters en op de heldere wateren der Pfriem. Ten noordwesten der stad verheft zich de George- berg, waerop eene kapel van den heiligen George en verscheidene huizen gebouwd waren. Hier stonden do Claeys-Waterloos, is door eene Antwerpsche maetschappy voor 50,000 fr. verzekerd. Ten gevolge van den brand, bevinden zich onge veer 50 werklieden zonder arbeid. De oorzaek der ramp is onbekend een onderzoek is in gesteld. Later.De brand die woensdag morgend op de Dok, te Gent,in het voddenmagazyn van MM. Butterworth en C"\ was uitgeborsten, was eerst omtrent den middag geheel uitgedoofd. De hevige noordewind, die op het oogenblik van den brand heerschte, hitste hel vuer aen en maekte de redding uiterst moeilyk. De brandende vodden werden door den wind in de hoogte opgenomen en verscheidene straten ver geslingerd. Eene groote verslagenheid heerschte in den omtrek der brandende maga- zynen, en verscheidene geburen, vreezende dat hel vuer zich aen hunne woning zou meê deelen, brachten hunne meubelen in vei ligheid. Gelukkig heeft men, den brand kunnen beperken. De magazynen van MM. Butten- worth en C,c zyn met gansch den inhoud ge heel vernield de naburige gebouwen hebben slechts weinig geleden. In hel begin van den brand heeft de genaemde Peelers de boeken gered. De verbrande magazynen waren voor 50,000 fr. verzekerd. Men heeft tot nu toe de schade niet kunnen berekenen, doch men zegt dat deze zeer aenzienlyk is. Maendag avond keerden twee jongelingen van Audeghem, Frans G.., bakker, en Alois A... landbouwer, beiden ongeveer 27 jaren oud, van Sl-Gillis-by-Dendermonde, alwaer zy aen hunne verloofden, twee gezusters, een bezoek gebiacht hadden, naer hun dorp terug. Daer tengevolge van den regen, de steenweg zeer beslykt was, besloten de twee jongelin gen de spoorbaen te volgen van Dendermonde naer Audeghem. Op ongeveer 700 meters af stand van deze laetste statie bemerkten zy den trein van Gentzy stapten op de andere baen, zonder te bemerken dat eene tweede trein, in tegenovergestelde richting komende, deze baen volgde. Ongelukkig hoorden zy het ge fluit van den laetslen trein niet, en vooraleer de mekanicien kon stilhouden, reden de twee treinen elkander voorby en werden de twee on gelukkige jongelingen verrast en onder de wie len verpletterd.De bedienden van den trein,die voorby de statie te Audeghem reed, verwit tigde de statie-overste. Deze begaf zich aen- stonds naer de aengeduide plaets, alwaer hy de verminkte lyken van de twee vrienden vond. Dynsdag morgend 7 dezer, omtrent 2 1/2 ure, is er brand onlstaen in de brouwery van M. D. Moerraert, te Dendermonde. Het maga zyn met gansch den inhoud, eene groote hoe veelheid strooi, hooi, kuipen, tonnen, enz. is geheel vernield. De brand wordt aen kwaed- willigheid toegeschreven. Zekere J. B., 16 jaren oud, werkman is aengehouden. De schade wordt berekend op 50,000 fr., door de verzekerings- maetschappy gedekt. Men meldt uit Sl-Denys Den dag na de terugkomst van den eerw. heer Deseure uit de gevangenis van Kortryk, heeft de gemeente- raed van St-Denys zich in korps naer de pas- tory begeven, ten einde den eerbiedweerdigeri priester naer de kerk te geleiden, alwaer, na de mis, een plechtig Te Deum gezongen werd. Na die plechtigheid heeft de gemeenleraed den eerw. heer Pastoor terug naer zyne woning gebracht. Maendag heeft men in een huis der Mag- dalenaslraet, te Doornyk, het lyk van den ge- naemden Lacroix gevonden, die van honger en koude gestorven was. Het lyk was slechts met eenige lompen bedekt. De doodstryd van den ongelukkige moet verschrikkelyk geweest zyn al de yzeren, koperen en houten voor werpen, die zich in zyn bereik bevonden, lagen verbryzeld op den grond. Een stoutmoedige diefstal is dezer dagen te Nyvel, gepleegd, in de woning van den bak ker Baudet. Omtrent 9 1/2 ure 's avonds had M. Baudet zich naer de herberg begeven. Een weinig na zyn vertrek werd er gebeld. Vrouw Baudet ging naer den winkel, plaetste de lamp op den toog en deed zonder wantrouwen open. Twee mannen met zwart gemaekte gezichten traden binnen en wierpen de ongelukkige vrouw op den grond. Terwyl een hunner haer belette te roepen, liep de andere naer boven en brak eene lade open, waeruit hy ongeveer 700 fr. nam. Daerna verwyderden de beide misdadigers zich in alleryl, de ongelukkige vrouw Baudet, meer dood dan levend, op den grond latende liggen. Moord te Spa. M. Talbot, portier van den anglikaenschen tempel te Spa, bewoonde een klein gebouw, achter den tempel gelegen. Donderdag omtrent 1 uer namiddag, begaf zich de zoon van den protestantschen dominé naer de woning van Talbot, ten einde dezen te roepen. Daer Talbot niet antwoordde klom de knaep op eene leér en zag door het venster; Talbot lag bewegingloos op den vloer uitge strekt. De knaep dacht dat hy sliep en ging heen. Omtrent 4 1/2 ure keerde hy weer, en bemerkte dat Talbot nog altyd in dezelfde houding op den vloer lag. Verschrikt deed hy den policie- dommissaris verwittigen, die zich aenstonds falkonetslukken en veldslangen van hel keurvorstelyk leger, wier monden ernstig en dreigend door de mueropeningan in het dal blikten. De maerscbalk zelf had de stukken gericht, en liet thans den brondenden tondel aenleggen. Een lichlslrael en majestatisch rolde de donder door de lucht een groet aen den vyand gebracht, maer tevens het graflied der boeren Daer teekende zich eene vuerslreep van de overzyde een kogel floot over de vlakte en trof op den hoogsten top des bergs den gelieimschryver der keurvorsten, Philip Thurn. De bloedige dans was be gonnen, en voortdurend bliksemde en kraekte het van beide zyden. Reeds een uer had hel geschutvuer aengehouden, en menig fiere slryder drenkte de bloeiende landouw met zyn bloed, terwyl in de stad meer dan een godvruchtig moedertje in den verbor- gendsten hoek van haer kamertje bevend om het be houd hacrs levens bad, dal misschien in het naeste oogenblik door een onbarmbarligen kogel zou ge ëindigd worden. Do aenvoerdcr trok thans met eene afdeelmg rui ters over de Pfriem, eene enge, diepe beek, die door het dal en de stad vloeit en beneden Worms in den Ryn valt. Ily wilde onderzoeken, wat de boeren in de stad dachten te beginnen. Boven Pfcddersheim volvoerden de maerschalk cn de burggraef met vyf rotten den overtocht en openden van af een hoogte, en door eene kapel en aerdenwallen beschut, het vuerbeneden de stad echter had de voogd Von Schonberg met de Keulsche ruiters den stryd aenge- vangen en iedere beweging der boeren kunnen gade- slaen. Langs de oevers van de Pfriem lol aen de brug in het Albdal stonden de lansknechten, die eenen grooten kring vormden en onophoudelyk met hunne haekbussen op de stad vuerden. Nadat de maerschalk de aenvoering der troepen aeu een ondderriimeesler had overgegeven, draefde hy, door eeu schildkuaep gevolgd, uaer don keur- ter plaetse begaf en de deur deed openen. Talbot lag op den grond te midden van een plas bloed. Aen den hals van den ongelukkige bemerkte men eene afgryselyke wonde. De geneesheer, die aenstonds geroepend werd, kon slechts de dood bestatigen. Hetgeen bewyst dat men met eene misdaed en niet met een zelfmoord te doen heeft, is de omstandigheid dat de dood oogenblikkelyk ge weest is en dat nogtans rond den hals van het slachtoffer een dikke wollen sjerp geknoopt was.waerschynlyk om de wonde te verbergen. Men heeft in de kamer, waer de misdaed ge pleegd is, geen wapen of snydend voorwerp gevonden. Op nieuwjaersdag had Talbot eenige herber gen bezocht en omtrent 10 uren 's avonds, was hy reeds naer huis gegaen. Wat er tusschen dit oogenblik en de ontdekking des misdaed heeft plaets gehad weet men niet. De geheimzinnige moord heeft groote op schudding te Spa te weeg gebracht. Een bewys dat het belgisch liberalismus niets anders is dan eene naapery van het f ransch liberalismus (communardismus) vinden wy weer in het engelsch vrymetselaersblad, de Freemason, dat zeer hevig uitvaert tegen de godloochenende strekkingen in de fransche lo gies en die door de belgische logies gevolgd worden. Als het zoo voortgaet met die twee logies, zegt de Freemason, die aen een leeg fa- natismus en een diep gezakt verleden doen ge denken, zullen zy vervallen tot den rang dier noodlottige genootschappen, die door ieder goevernement met recht uitgeroeid worden (which any government might fairly suppress). Hetzelfde blad zegt dat die logies eene kome die van verdr5egzaemheid spelen, zoo dom als zy Tartuffe- of hypokrietachtig is. FRANKRYK. Kiezingen in Frankrijk. Zondag II hebben de Senaelskiezingen in Frank- ryk plaets gehad. Zooals men weet best3et de fran sche Senael uit 300 leden, waervan 7-1 onafstelbare en 221 afstelbare. 49 dier onafstelbare Senateursze- tels waren bezet door republikanen en van de 221 afstelbare plaelsen, bekleedde de republikaensche party er 03 49 en 63 maekt f 12 dus was het getal republikaensche Senateurs 112. Ten einde eene ver zekerde meerderheid te bekomen, moest de linkerzy ten minste 110 zetels hebben. Welnu, in de serie van 75 altredende leden en 7 overledenen, welke zondag herkozen moesten worden, bevonden zich 24 repu blikanen cn 48 konservateurs. Hel was dus noodig, om de meerderheid te bekomen dat van de 82 zetels de republiekanen er geen enkele verloren en er 38 bywonnen zoodus moesten by deze kiezing 62 re publiekanen gekozen worden, vooraleer de meerder heid in den Senael zou verplaetsl zyn. Dit vooruitzicht der republiekanen heeft zich ver- wezenlyktmen meldt ons dal de republiekanen 41 zetels hebben gewonnen en al do aftredende repu- bliekaensche Senateurs herkozen zyn. 13 konserva- lievcn zouden zyn herkozen. Twee balloteeringen hebben plaets, de eene in de Landes en de andere in de Opper Garonne. Tusschen dc niel-herkozen konservalieve Senateurs, meldt ons do telegraef, be vinden maerschalk Canroberl, MM. Depeyro, de Mont- golfler, de Belcastel, Behic, Pourcct, de Meaux. MM. Fournicr en de Rémuzal bevinden zich tusschen de herkozenen. De revolutionaire party zegepraelt dus ook in den franschen Senael. Het zal thans dan ook niet moeilyk meer vallen aen de vrienden der verbannen commu nards, welke zich nog in den vreemde bevinden, vol ledige kwytschelding voor deze te bekomen do Univers verhaelt reeds eene verklaring van M.Dufaure aen de gedelegueerden der scnatoriale linkerzy en waerin hy zegde dat hy de kwytschelding zoo vol ledig mogelyk wenschte Zulke kwytschelding, zegt de Univers, zou al de veroordeelde communards terug brengen in Frankryk. Van wege M. Dufaure, zegt gemeld blad, zou het niet onbehendig zyn het opportunismus van M Gambelta te stellen tegenover MM. Pyat, Blanqui, Rochefort en de andere hoofden der Commune. Er is geen zekerder middel om zich van M. Gambetla te ontmaken maer wat zal M. Dufaure aenvangen met MM. Pyat, Rochefort en anderen Hoe zal hy het land redden uit de handen der bemmnely- ke communards De fransche dagbladen deelen schier daeelyks de meest walgelyke feiten meó, welke in dit ongelukkig land, dat thans als weerloos aen de revolulionnaire en godsdienslhatende driften is overgeleverd, tegen godsdienst en zeden worden gepleegd. By elke be looging die ingericht wordt, by elk feest dat men viert, wordt de godsdiens! straffeloos beleedigd en niette min pryst M. Dufaure, de fransche kabinets overste, de uilwerking van de republikaensche vry heid. Zielhier een nieuw staellje dier vryheid, dat door de Union bretonne wordt meègedeeld, en dat wy in den Univers aenlreffen Tc Bois, op het eiland Ré, wierp op Kersnacht eene bende woestaerds, sleenen door de kcrkruilen en beleedigde dc vrouwen welke zich ter kerk begaven. In de kerk was het schandael onbeschryfelyk, ge durende den goddelyken dienst, en op het oogenblik der kommunie, ontslaken eene groep mannen hunne pyp, schuifelden en beleedigden den priester en do personen welke tot de H. Tafel naderden. Men riep: Doet de muil open.... Nog etn brok.... Eet het al op.... De anderen zullen niets hebben ...Neemt het meè.... enz. En die helsche godslasteringen, zegt het paryzer blad, vindt men overal weêr in de betoogingen, wel ke meer en meer tegen den godsdienst worden ge richt. Van de 82 senateurs, welke verleden zondag in Frankryk werden gekozen, zyn 66 republikanen en vorst terug, die met zyn vrienderren vazallen krygs- laed hield. Wyl men inzag, dat men op deze wyze slechts langzaem lol zyn doel zou komen, en ook de dag reeds ten einde spoedde, werd er besloten de slotvvagens te doen naderen en brood en wyn onder de soldalen uit te deelen, echter met hel strenge be vel, dat zy in slagorde geschaerd blyven, en onder de wapens eten zouden Gelykcrwyze hadden dc boeren, vermoeid van den voortdurenden stryd, zich op eene opene plaets der stad verzameld. Over hel geheel waren hunne verlie zen gering, maer allen waren uitgeput en verlangden hartelyk naer het einde der vvandelykheden. Michel Busch, wiens gelaet en handen zwart waren van den kruitdamp, klom op eene hoogte, nam Merwein de bondschoenvaen uit de hand, en sprak met luider stem lot de om hem heen dringende scharen Dat kan zoo niet langer gaen Wy laten ons niet als mui zen in eene va! doodslacn, maer moeten ons een weg door den vyand banen. Hel oogenblik daertoe is thans gekomen De vyand is vermoeid en rust uit, en denkt in 't geheel aen geenen uitval. Eer hy zich weder verzamelt heeft, hebben wy zyne gelederen verbroken cn vluchten door den nacht begunstigd in de bergen want hier in de stad kunnen wy het niet uithouden. Aen den voet van den Georgberg staen slechts dry vaendels ruiters, en legen vier- of vyf- honderd man kunnen wy liet wel wagen. Op, volgtjmy Het dtiizendslemmige hoera der boeren verdoofdo dc weinige stemmen uil den hoop, die voor een ach ter den berg verborgen leger waerschuwden. Be geesterd door het denkbeeld, dat zy uil hare pynlyko positie bevryd zou worden, en naer het open veld verlangende, stroomde de schare, byna 8uuo man sterk, door de stralen naer de stadspoort en rukte langs den stroom tegen de legerplaets des vyands. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1879 | | pagina 2