Natiouale Militie. Nieuwjaersgiften Treurige Dagen. dra eene onmogelykheid worden, en de derde stand zal genoodzaekt zyn aen den vierden koncessiën te doen, zoo wel op staelkundig als op huishoudelyk politiek. Die koncessiën, zegt liet blad verder, zou den weldra kunnen van aerd worden, M. von Bismark aen te zetten, van denkwyze te ver anderen over den goeveriiementsvorm in Fran- kryk.die liet best met de belangen van Duitscli- land overeenstemt. a Men weel dat M. von Bismark in Frankryk de restauratie der Bourbons bestreden heeft, omdat hy een verbond vreesde tusschen het koningdom met het Pausdom, legen het pro- testantsche duitsche ryk. Heden is echter de kulturkampf aen 'l uildooven Rome is de ge zworen vyand van Duitschland niet meer. M. von Bismark heeft in de sociale demokratie den echten vyand erkend van het keizerryk en welke gansch moet worden uitgeroeid. Men verzekert reeds dat te Berlyn internationale maetregelen tegen het socialismus worden ontworpen. En indien, zooals men verwachten moet, het radikale element een werkzamer deel nemen zal aen het openbaer leven in Frankryk, indien de bestuerlyke kringen van Versailles zich verplicht vinden zekere konces siën te doen, zullen de inzichten van M. von Bismark, betreffende de fransche republiek onvermydelyk zeer belangryke veranderingen ondergaen. Die bedreiging is zeer rechtstreeks en komt van een blad, wiens gezag door niemand in Duitschland zal betwist worden. De fransche radikalen zullen dus wel doen er ernstig over na te denken, indien nadenken nog bin nen het domein hunner politieke bezigheden valt. Iedereen soldaet. Men spreekt veel in de militaire wereld van de aftreding van generael Renard, en van de zes vervanging door generael Brialmont. Die laelste naem is nogtans niet zeker. Er zyn eenige rivaliteiten op het tapytdoch men helt het meeste overnaer gemelden naem. Generael Brialmont is de groote militarist dien men vinden kan hy is voorstander van den verplichtenden en personeelen dienst. Ziedaer precies wat het ministerie en de mi litaristen aen hoogerhand moeten hebben. Iedereen soldaet, en heel België in een kamp veranderen gelyk in Pruisen Plaatsvervanging. De maelschappyen van militaire plaelSgöi'- vanging hebben hare pryzen verhoogd ;,.de laks der verzekering is met een vyfde vermeer derd. Het goevernement zal dit voorbeeld Vol gen en den prys der plaetsvervanging, die nu nog maer 1600 fr. is, weldra op 2000 en mis schien op 3000 frank brengen. Uit eene berekening, by benadering opge- maekt, (gemiddeld per jaer) blykt dat het getal der bygevoegde milicianen, welke men zal moeten nemen uit liet kontingent, om een be- slendigeffekiief van 12,000 man per jaer te heb ben, 1800 tot 1900 zal bedragen en niet 1430, zooais de ministers in den Senaet hebben ver- klaerd. Men ziet dat de verzwaring der persoonlyke en iinancieele lasten, welke ons door het libe- rael militarismus worden opgelegd, aenzienlyk zal zyn, doch men zal er eerst in 1880 al liet gewicht van gevoelen. De buitenlandsche dagbladen spreken voort durend over dë prachtige Encykliek, door Z.H. Leo XIII in de wereld gezonden zelfs dagbla den, welke gekend zyn voor hunne anti-calho- lyke denkwyze, beoordeelen dit dokument mei allen eerbied en op de meest ernstige wyze. Zoo lezer, wy in le Nord, een russisch blad, dat le Brussel wordt uitgegeven, de volgende verklaring Indien men het catholyke exclu- sivismus daeriaethetwelk ongetwyfeld moeilyk zou worden ter zyde gesteld, in een dokument dat van het opperhoofd der catlio- t lyke wereld uitgaet, kan men niet anders dan instemmen met de aenbevelingen, welke a de Encykliek bevat, over de noodzakelyk- a heid der godsdienstige gevoelens. Wan neer dergelyke dagbladen, welke men voorze ker niet van welwillendheid voor de Kerk of haer opperhoofd verdenken zal, zulke tael voe ren, zegt de Bien Public, zou men zich er aen verwachten mogen, in de liberale drukpers van ons land, eenigen lust te ontdekken een zoo belangryk stuk ernstig te zien besproken worden. Hiervan is echter niets. Allen ernst scbynt vreemd te zyn aen die drukpers, welke voor stelregel heelt genomen, niets te eerbie digen van hetgeen eerbiedwaerdig is. De Patrie van Parys zegt eveneens te zyn getroffen door de eenparige hulde, welke den H. Vader gebracht wordt door de dagbladen uit den vreemde, voor den verzoenenden geest die de Encykliek bezield. Inderdaed, voegt ge noemd blad erby, Leo XIII plaetst zich enkel op maetschappelyk terrein, en zyn woord zal zooveel te meer gezag hebben in de zuiver geestelyke kwesliën, welke zouden kunnen op geworpen worden. Al de vreemde dagbladen erkennen dat de Encykliek zeer geschikt is,om overal bevrediging te brengen, zelfs volkomen overeenkomstdit feit heeft ons te belangryk geschenen, dan dat wy hel onaengemerkt zou den'hebben laten voorbygaen. De gemeentekiezingen van Herzele komen door minister Rolin verbroken le worden on dervoorwendsel van di ukking en bedreigin gen maer wezenlyk omdat zy legen het liberale kliekje aldaer zyn uitgevallen. Er moet dus te Herzele herkozen worden. Zal 't liberael kliekje er iels bywinnen Wy denken liet niet, want inlichtingen welke wy uit goede bron ontvangen, verzekeren ons dat de liberale kandidaten nog deerlyker zullen afgekookt worden dan op 29 October II. indien onze catholyke vrienden met moed en dapper heid blyven stryden. SPOORWEGEN. Een besluit van den minister van openbare werken beveelt, dat te beginnen van 13 janu ari aeustaende, de ryluigen van den yzeren weg, van alle klassen, zullen verwarmd wor den by middel van hel toestel Sum. Lichting van 1879. De loling voor de nationale milicie zal dees jaer, in 't arrondissement Aelst, plaetsgrypen, als volgt 25u kanton, op dynsdag 4 februari, om 9 uren 's morgens, '.en stadhuize van Aelst. 26c kanton, op vrydag 7 februari, om 2 uren namiddag, ten gemeentehuize van Moorsel. 270 kanton, op woensdag 3 februari, om 9 I/a ure 's morgens, ten gemeenlehuize van Lede. 28° kanton, op maendag 3 februari, om 10 uren 's morgens, ter estaminet de dry ko ningen te Oordegem. 29° kanton, op dynsdag 11 februari, om 9 1/2 ure 's morgens, ten gemeenlehuize van Hael- tert. 50" kanton, op zaterdag 13 februari, om 9 1/2 ure 's morgens, ten gemeenlehuize \an Herzele. 51c kanion, op maendag 10 februari, om 10 uren 's morgens,ten gemeentchuize vanSleen- huyse-Wynhuyse. 32e kanton, op donderdag 15 februari, om 9 1/2 ure 's morgens, ten stadhuize van Solte- gem. 53e kanton, op zaterdag 8 februari, om 10 uren, 's morgens, ten stadhuize van Geerards- bergen. 54° kanton, op vrydag 14 februari, om 1 uer namiddag, ten gemeenlehuize van Idegem. 35c kanton, op woensdag 12 februari, om 9 uren 's morgens, ten stadhuize van Ninove. 36e kanton, op donderdag 6 februari, om 9 1/2 ure 's morgens, ten gemeenlehuize van Meerbeke. PRIEST ER LYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Govaert, pastoor le Klinge, is pastoor benoemd te Etichove hy heeft voor opvolger den eerw. heer De Pessemier, onder pastoor te Zomergem. De eerw. heer Verbe ren, onderpastoor te Waesmunster, gaet in dezelfde hoedanigheid naer St. Pieters-buiten. Hy. wordt vervangen door den eerw. heer G. Hemelaer, oud-coadjutor le Gontrode. De eerw. heer Martens, professor van St. Jozef té Nicolaes, is onderpastoor benoemd le Zo mergem de eerw. heer Grandmoulin, oud- professor van Sl. Lievensgesticht, volgt hem op- STERFGEVAL. De Eerw. Pater Matthys, overste van liet klooster der Je zuïeten te Brussel, is aldaer in den Heer ontslapen laetstleden den 9 Januari. Hy werd te Schellebclle op 29 Februari 1801 geboren, en aen "zyne begeerte niet kunnende voldoen in ons land zync intrede in het alsdan opgeschorstc gezelschap Jezus te bewer ken, ging Pater Matthys naer Brigg in Zwitserland en kwam enkel in 1851 naer zyn vaderland terug, om er welhaest de grootste weerdigheden in de orde te bckieeden. Hy was ach tervolgens rector in het kollegie van Aelst, provinciael, rector in het kollegie van Namen, van Brussel, Antwerpen, Leuven, en werd voor de tweede mael in 1872 te Brussel hernoemd. Alhoewel Pater Matthys sedert lang ceNc gekrenkte gezond heid had, wilde hy nogtans zich met hert en ziel toewyden aen het welzyn zyner broeders en zyner toevertrouwden, en met recht en reden mag men van hem zeggen dat hy een voorbeeldig leven nalact. aen Z. H'. Leo XIII, Paus en Koning Bedrag der voorige lysten fr. 515,60 E. II. Van Gansbeke, pastoor Haeltert, 15,00 't Genootschap van den H. Francis- cus-Xaverius, Aelst, 151,10 Eene dienstmeid, 1,00 De Dames van Maria, o 50,00 Een kind van Maria, 5,00 Naemloos St-Quintens-Lennick, 25,00 M. Van Bogaert-Leybaert, Aelst, 10,00 Naemloos. 4,00 H. Vader zegen my en myne familie, Jozef Cammaert, Aelst. 2,00 Marie De Cock, 2,00 De kinderen Van den Abeele, Smetlede, 5,00 Eerw. H. De Clippele, pastoor Ilos- pitael, Aelst. 10,00 CORRESPONDENTIEN. Onlv. van M. II,te Audegem, fr. 6 over ■1878 van M. Stte Denderleeuw, fr. 6 over 1879 van M. Vte St-Pauwels, fr. 6 over 1879; van M. D'H...., te Lede, fr. 6 over 1878. De pro-konsul Rolin-Jacquemyns verde digt de grondwet, door diegenen af le zetten welke den naem dragen van de makers der konslilutie. De arrondissements-kommissarissen MM. de Gerlache, de Haetne en Nothomb worden doorgezonden, als zy niet gewillig weggaen. E11 zulke willekeurigheden gebeuren kort voor 1880, als men, zegt de Bien public, den 50° verjaerdag der nationale onalliankelyklieid zal vieren. Een staetsman, haelt hetzelfde blad aen, zegde zondag, dal Leopold I nooit zulke afstel lingen zou hebben geteekend. De Association internationale Africaine heeft van M. Grefiulhe, haren korrespondent te Zanzibar, eenen brief ontvangen, gedagteekend 10 december 1878, en waerin gemeld wordt dal men lot dit tydstip geene tyding had ont vangen, noch van de belgische, noch van eene andere expeditie. Het is dus onwaeischynlyk dat, zooals een gerucht in omloop was, men op 5 deeember in de Kaep'Uad de tyding heeft kunnen ontvangen, door een stoomboot ko mende van Zanzibar, dal vier karavanen,waer- onder de belgische expeditie, gevangen gehou den worden door hel opperhoofd van een volk stam le Mwarougo. (MnUeur). De Association Libérale van Yperen wordt door de geuzenpers in den ban geslagen. Die vereeniging heeft niet willen toestemmen in het verbannen van het godsdienstig onder- wys zy hoopt integendeel, dal het goeverne ment een middel zal vinden om het wereldseh onderwys in te voeren en toch de kinderen in de officieele scholen te houden. Raca, raca, steenigt haer roept de geuzen- pers. Gisteren zong men den lof van het ypersch liberalismus vandaeg ziet men, dal er daer wat vlaemsch bloed door stroomt en men slaet die Yperliugen in den ban. Er zal een oogenblik komen, dat men, tol nadeel van het land, zien zal dat wy hier met geen Gambella-denkbeeldcn gediend zyn, en niet onder den dwang der logie willen bukken. Wie, waer De Chronique is er een waervan wy zegden dat zy de leugens uit hunne mouw schudden, gelyk een scamoteur de kwakkels Vandaeg bevat dit troltoirblad weêr, dat zekere pastoor, in zekere gemeente van Vlaen deren, niet wilde bidden voor zekeren koster, of men moest dien zekeren pastoor vooraf beta len. Die zekere pastoor was natuerlyk ryk, want hy wint op dat dorp, volgens den debilant van kwakkels, niet minder dan.... 8000 fr., en de koster was arm, dood arm En zie die zekere pastoor vvildenog geen mis gratis doen, voor die ziel van dien armen man! Ge zoudt ervan schrikken en beven maer wonder is liet wel dat wy dergelyke gruwel daden niet tegenkomen en dal het altyd de te- genparty is, de vyanden der geestelykheid, die ze gevonden heeft? In alle geval Er zyn twee Vlaenderen welk der twee Er zyn honderden gemeenten in die provin ciën welke van die honderden Er zyn honderden pastoors welk is die één van dat groot getal Wie is de koster Als die dorpspastoor met 8000 fr. een traktement, daer een liberael zelfs zou meè te vreden zyn gekend en aengeduid was, zou hy ten minste kunnen antwoorden op die naemlooze aeniyging. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1031 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen, fr. 0-88 tot 1-04 stieren, 0-68 tot 0-90 t koeien en veerzen fr. 0-68 tot 0-91. I11 de laetste zitting van de middenkom missie der gezondheidskomiteiten van Brus sel, heeft de doktor Janssens de aendacht zy ner kollega's ingeroepen op den verkoop van lekkernyen welke by middel van chromate van lood. geel geverfd zyn. De fabriekanten ge bruiken dit middel, zonder te vermoeden dat de chromate een vergif is. Een klein meisje, dat aen de groene blaeren gelekt had, waermeê de banketbakkers hunne peperkoeken, ter gele genheid van Nieuwjaer versieren, werd erg ziek en is slechts hersteld, dank aen de spoe dige en krachtdadige zorgen, welke haer toe gediend werden. De nieuwe Beurs van Brussel, die zooals men weet, verscheidene millioenen kost, valt reeds in puin Woensdag morgend ten 8 1/2 ure, is langs den kant der Henry-Mausstraet een groot gedeelte witten steen van den muer losgeraekt en met groot gedruisch op den grond gestort. Gelukkig bevond zich niemand in de straet en heeft men bygevolg geen onge lukken te betreuren. Wy moeten te dezer ge legenheid doen aenmerken, dal de Beurs uit franschen steen gebouwd is, die acn het kli- maet van België niet kan weêrslaen waerom niet liever de materialen gebruiken, welke in zich eraen gewoon maken God eene kinder- lyke liefde toetedragen en zynen naem te eeren, zich eerbiedig te toonen voor de majes teit der vorsten en der wetten, zich te onthou den van alle ongeregelde begeerten en getrouw de orde te bewaren welke God gevestigd heelt hetzy in de burgerlyke hetzy in de huiselyke samenleving, liet is nog noodig datgy zorg draegt dat de kinderen der catholyke Kerk zich niet laten inlyven by de afschuvvelyke secte en haer in geene manier dienen, maer dat zy, in tegendeel, door hunne schoone daden en door hunne eerlyke manier van zich in alle zaken te gedragen, toonen hoe stevig en hoe gelukkig de menschelyke samenleving zou zyn, indien al hare leden zich onderscheidden door de regelmatigheid van hun gedrag en door hunne deugden. Eindelyk, aengezien de volgelingen van het socialismus vooral aerigewerfd worden ouder de menschen die de verschillende nyverheden uitoefenen, of die hunnen arbeid verhuren en die ongeduldig over hunnen stand van werk lieden gemakkelyker zyn om mee te slepen door het lokaes der rykdommen en de belofte van goederen,schynt hetonsgepasttoedemaet- schappyen van werk- en ambachtslieden aen te moedigen die, ingesteld onder het patroon schap van den godsdienst,al hunne leden leeren zich te vergenoegen met hun lot en overgegeven te zyn aen den arbeid en hen aenzelten om een vreedzaem en rustig leven te leiden. Dat Hy Onze ondernemingen en de uwe be- gunstige, Eerbiedwaerdige Broeders, Hy, aen wien Wy verschuldigd zyn den grondslag en het welgelukken van alle goed toeteschryven. Overigens, wy putten eene beweegreden om eene spoedige hulp te hopen, uit deze dagen zelve, waerop men de verjaring van de geboorte des Heereu viert, want deze nieuwe redding, welke Christus by zyne geboorte bracht aen de wereld, die reeds oud en byna ontbonden was door de grootheid barer kwalen, gebiedt Hy ons insgelyks te hopen dezen vrede dien Hy alsdan aen de menschen aenkondigde door het ministerie der engelen, heelt Hy beloofd ook aen ons te geven. Want de hand Gods is niet ingekort opdat Hy ons niet zou kunnen red- deti, en zyn oor is niet gesloten opdat Hy niet zou kunnen hooren (n). In deze dagen dus van zeer gelukkige voor spelling, bidden wy vurig den uitdeeler van alle goederen, aen u alleen, Eerbiedwaerdige Broeders, en aen de geloovigen uwer kerken, alle vreugd en voorspoed te verleenen, opdat opnieuw voor de oogen der menschen de goedheid en menschlievendheid van God onzen Verlosser verschynen (is) die, na ons ontrukt te hebben aen de macht van eenen wreeden vyand, ons verheven heeft tot de zeer edele vvaerdigheid van kinderen Gods. En opdat onze wenschen spoediger en vollediger vervuld worden, voegt u by Ons, Eerbiedwaerdige Broeders, om tot God vurige gebeden te sturen roept ook de bescherming in der gelukzalige Maegd Maria, onbevlekt van in haren oorsprong, van Jozef haren Bruidegom en van de heilige Apostelen Petrus en Paulus, in wier voorspraek Wy het grootste vertrouwen hebben. Ondertusschen, en als onderpand der he- melsche gunsten, geven Wy u in den Heer, uit het diepste van Ons hart, den Apostolischen zegen aen u, Eerbiedwaerdige Broeders, aen uwe geestelykheid en aen al de geloovige vol keren. Gegeven te Rome, by St-Pieter, den 28 De cember 1878, het eerste jaer van ons Pausdom. Leo XIII, Paus. (t) Is. LV1II, t. (2) Jud. Epist, v. 8. (3) 1 Tim. VI, 10. (4) Tim. Ill, 15. 5) H. Com. Vt, 14. G) Ad. Eph. Ill, 15. (7) Rom. XIII. (8) I Cor XII. (9) Sap. VI. (10) Act. V, 29. (11) Hebr. XIII. (12) Ad. Eph. V. (13) Ad. Eph. VI, 12. (14) Id. V. 4. (15) Ibid, vv 5, 6, 7. (10) II Cor VIII, 9. (17) Is. L. IX, 1. (18) Tib. ill, 4. SOCIALISMUS. De duitsche dagbladen houden zich nog al tyd bezig met het bespreken van het socialis mus, dat, volgens hen, .zyn voornaemslen zetel in Frankryk heeft. Ziehier hoe de Deutsche Zeitung zich uitdrukt t Men zou niet kunnen loochenen dat het thans niet meer de derde stand, maer wel de vierde stand is, die beradener dan ooit poogt vooruit te treden in het openbaer leven, in Frankryk. De socialistische gedachte is een voortbrengsel van den franschen geest, en in dien de sociale demokratie zich hel eerst ver toond heeft als politieke party, in het duitsche ryk, zou er echter niets vaischer zyn dan te beweeren dat het tegenwoordige Frankryk geene op politieke wyze ingerichte socialisti sche party bezit. De konservatieve republiek, die door M. Thiers werd aengeprezen, zal wel- Eene episode uit den Boerenkryg in Duitschland. —)Z(— 9* Vervolg. De keurvorstelykc troepen, die tegen alle ver wachting eensklaps den naderenden vyand en zyne vaandels bespeurden, vvislen niet, of de boeren het op hun geschut gemunt, of een stryd met de ruilery aen de andere zyde der stad op het oog hadden. Aen deze laetsle zond de maerschalk hel bevel, de hoog ten ie bezeilen hy zelf wierp zieb mei de ruiters uit ftlentz, Trier en Gulick op het centrum des vyands, Terwyl zich nu de hoofdaenval der boeren tegen de ruilery richtte, waerby de palen en wynranken hun ne slagorde verbraken, en het beklimmen der hoog ten hen evenzeer hinderde, als hel afdalen van de zelve den ruiters lastig viel, begon de aenvoerder der artillerie den slryd mei zyn geschut en zond een dichten kogelregen in de saemgepakte scharen des vyands. Thans echter antwoordde de Paltzische veld- tuigmcesler met veldslangen en falkonetkogels van de hoogte des Georgsbergs. en op hetzelfde oogen blik vertoonde zich het achter den berg verborgen leger en stortte in stormmarsch en met gevelde lan sen in de ryen der boeren Dal was het beslissende oogenblik en het keerpunt van den slag. De slagorde der boeren was verbroken, vrees en verwarring ge voegd by kogels en lansen verstrooiden hunne gele deren en joegen allen in woeste vlucht voort. Van alle zyden werden de boeren roet overmacht aenge- grepen van de hoogten des Georgsbergs en van de oevers der Pfriem. Michel Busch was oen der eerste gewccsl, die de vvynbergen besteeg. Eene geweldige strydbyl zwaei- end, baende hy zich ec-n weg door de wyngaerden en spoorde zyne lieden door woord en voorbeeld lol den slryd tegen de voorlrukkende ruilery aen. Eensklaps bemerkte hy in zyne onmiddellykc naby- heid aen den rand van een bergvlak, de welbekende wit-blauvve helmpluim van zyn vyand, den ridder Dielher von Kleen, en alles voor zich nederwerpend, stormt hy op dezen aen. Een onverstaenbare kreet, gelyk aen liet heesehe gebrul van een woedenden leeuw, ontsnapte de keel van den boer, toen hy met beide handen zyne strydbyl greep en ze in woeste vaert op zyn vyand richtte. Vergeefs poogde de rid der door eene zwenking zyns paerd den slag te onl- vvyken Zyn breed zwaerd kon de kracht van den vreeselyken houw niet breken en hy stortte uit den zadel ter aerde. Op hetzelfde oogenblik voelde hy zich door de armen zyns tegenstanders gegrepen, die zich als vzeren klemmen om zyn hals wrongen, zoo dal hel stalen pantser en de arm- en schouderbladen in hunne voegen kraekten Met al de kracht, die in hem was, had Michel zich op den moordcnaei zyner ouders geworpen. Maer ook de ridder herstelde zich van den val en kwam weder ter been, en thans ving een ontzettende worsteling -aen. Zy dtierdc echter slechts korten tyd eensklaps hield Michel op, en het hoofd naer voren buigend, stiel hy met zooveel ge weld legen de borst des ridders, dat hy dezen ach terover van den bergrand tusschen do palen en wyn- stokken slingerde. Inlusschen was in de vlakte de stryd beslistde boeren vluchtten, door de ruilery vervolgd, en ook Michel zag zich daerdoor genoodzaekt, dc verdere vervolging van den ridder Von Kleen te staken en op zelfbehoud bedacht le zyn. Ook de terugtocht der boeren naer Pfeddersheim was afgesneden, want de voogd Von Schönberg had de stadspoort reeds met zyne Keulenacrs bezet. Door verlwyfeling voortge dreven verspreidden zy zich nu naer alle zyden Toch vonden de meesten onder dc hoeven der paerden, in het water of onder het zwaerd der ruiters, die de boeren tol by Worms vervolgden, de dood. Niet een werd gevangen genomen, alle werden neergehou- wen -, meer dan -WOU boeren bedekten met bloedende lyken het slagveld. Niet zoodra bemerkte Michel, dat alle hoop op overwinning ydel, en de zynen onredbacr verloren waren, of hy zocht de wilgenhosschen aen den oever der Pfriem te bereiken, waerin by zich een lydlang verborgen hield toen echter hel algcnieene bloed bad begon, sprong hy in den stroom, zwom lol aen de stadsmuren, en kwam alzoo ongedeerd, door de avondschemering begunstigd, in de straten van Pfed dersheim Eindelyk viel de nacht en wierp zyne schaduw over de schriklooncelen van hel slagveld. De kanonnen zwegen en verstomd was hel jammergesehrei der boeren. De trompetters hadden üen lerugiocbl gcbla zen, en de vorsten waren in hel kamp teruggekeerd. Maer -"00 voetknechten cn tOOO ruiters omsingelden de stad, zoodal aen een heimelyk ontkomen der boe ren, die zich in Pfeddersheim bevonden, niet te den ken was. Lustig flikkerden de vuren van het leger kamp, gelyk een vlammengordel, om de ingesloten oproerlingen. Lact in den avond verlangde iemand met luid ge klop, toegang in de woning van den edelman Von Löwenstcin. In het huis zelve heerschle eene akelige stilte, want alle bewoners verwachtten mcl angst in het hart dt. naestc toekomst. 'Je afwisselende gebeurte nissen van den dag, de moorddadige slryd en de kogels, door hel keurvorslelyk geschul in de slad ge worpen, hadden allo beweging cn opgeruimdheid verbannen, vooral by degenen wier bloedverwanten aen den stryd deelnamen. Adelgondas vaderen brui degom streden in het keuivorslelyk leger en zy had zonder tusschenpoozen met liaie nioeder voor het behoud der geliefden gebeden. Barbara echter, wier broeder en bruidegom aen den kant der boeren streden, was te opgewonden om hare gedachten le regelen, cn zy was niet in staet den zegen des Hemels over muordenaers en brandstichters af te smeeken. Ook thans nog, nu de slag geslagen en het rumoer geëindigd was, zalen de huisbewoners zwygend en treurig by elkander in de groote familiezael, want de slaep scheen voor heden van zyne rechten afstand te hebben gedaen Eensklaps hoorden zy de luide slagen op de deur, en als door een voorgevoel gedreven, ylde Barbara heen om dezelve te openen. Barb, gy moet my voor dezen nacht een on derkomen verschaffen Zyl gy hel Michel riep het meisje, waer is myn broeder lk weet hel niet, Barb 't is er heet loegc- gacn. Kunt ge my bergen Ik ben koud en nat, want ik kom recht uil de Pfriem. Kom binnen, ik waeg het. De vrouwen zyn nog in de zacl zal ik hel vragen Alles is my goed, als ik maer rust vind ik ben doodmoede 1 De gemalin van slotvoogd Gebellin en Ade-lgonde wenschten Michel te zien, ten deele uit medelyden, ten deele in de hoop nadere berichten over den slag uil den mond van den aenvoerder der boeren te ver nemen. Met een iinkschc buiging trad hy de zacl bin nen en nam den gedetiklen helm in zyue rechterhand. Dal is Michel Busch, zeide Barb, wy zyn van hetzelfde dorp geboortig. u Ga zitten, sprak de burchtvrouw Cebcllm ons land zelve worden voortgebracht I Ter gelegenheid van den vyftigsten ver- 1 jaerdag der omwenteling van het jaer 36, r 1880, zal te Brussel eene nationale nyverlic tentoonstelling plaets hebben. In den loop dei dezer maend, en waerschy ulyk na de ii> ning der Kamer, zal liet goevernement eene kredietsaenvraeg neerleggen voor het c vit ten der lokalen, voor die tentoonstelling slemd. De gebouwen zullen de eene deliniliel de andere slechts voorloopig zyn. De eersten zullen bestaeu uit twee langwerpige vierkan ten aen elkander verbonden door eene over dekte gaendery met kolommen een praelboog zal tol ingang dienen. Geheel dit lokael zal in yzeren glas gebouwd worden. De plaets voor de tentoonstelling bestemd is het oude exerci- Iie plein. Dc stad Brussel zal oor de lokalen en de aenhooriglieden eene oppervlakte beste den van 12 hektaren in het begin der aeu staende lente zal men onmiddelyk de hand aen bet werk leggen, om op de kosten der stad, de afsluitings- kassei- en planlingswerken uitte- voeren, welke niet minder dan 300,000 Ir. zullen kosten. Van zynen kant zal de Staet den opbouw bekostigen der definitieve loka len, welke op ongeveer anderhalf millioen beraemd zyn. Maendag avond is de expreslrein, komen de uit Brussel, tusschen Dilbcek cn Bodugem xmtriggeld. Dank aen de tegenwoordigheid van geest van den machinist, heeft men geen on gelukken le betreuren gehad. Wanneer hy be merkte dal de as der lokomotief gebroken was, gelukte by er in den trein te doen slilslaen, op liet oogenblik dat deze met vollen stoom eene helling van 100 meters lengte afdaelde. Een kleine knaep bevond zich Maendag op de laetste trede van een der trappen, welke te Leuven naer de Uyle leiden. Ten gevolge van den dooi, was de rivier zeer boog, en klom liet water nog voortdurend bet kind dat een papieren booije in bet water bod ge worpen, bemerkte liet gevaer niet. Een andere knaep, een weinig ouder dan de eerste, wilde dezen van het water verwyderen, doch op liet oogenblik dat by zynen speelkameraed by de band wilde vatten, gleed hy uit en verdween in de Dyle. Op de noodkreten van liet kind, snelde de genaemde V.... toe, en sprong in liet watermet gevaer van zyn leven gelukte hy er eindelyk in liet kind te grypen, en op liet drooge te brengen. Men kan zich de vreugde van den gelukkigen zwemmer inbeelden, wan neer by zag dat hy zyn eigen zoontje van een zekeren dood bad gered. Tc Burst zyn dezer dagen verscheidene diefstallen met braek gepleegd onbekende dieven zyn éénmael in dc woning van den koster en tol zevenmael toe in de pastory ge drongen. Men schryft uit Zeveneecken, betreffende de dood van den veldwachter dier gemeente Eene afschuvvelyke moord is verleden maen dag alhier gepleegd. De veldwachter die 's avonds zyne ronde deed, is op een eenzamen weg achter de dorpplaets, aengevallen door een onbekende die hem een doodelyken slag heeft toegebracht, en zynlykin eene gracht heeft geworpen. Eerst donderdag is het lyk uit bet water getrokken. De prokureur des konings en de onderzoeksrechter, zyn ter plaelse geweest, en hebben een onderzoek ge opend. De veldwachter was een vreedzaem en braefman, en wordt diep betreurd iu de gan- sche gemeente. Een bloedig gevecht heeft maendag avond plaets gehad, in eene kleine herberg te Charle roi, tusschen de bazin, haren zoon en den ge- naemden Jan Denison. Toen de policie aen- kwam, lag deze laetste op den grond, te mid den van een plas bloed de ongelukkige bad erge wonden aen het hoofd bekomen. De vloer was met gebroken glazen bedekt een onder zoek is ingesteld. HOLLAND. De mensch wikt, God beschiktPrins Hendrik der Nederlanden, zoo bericht men ons uit Luxemburg, maendag 13 dezer, is dezen morgend ten 5 uren, in een aenval van gcraeklheid bezweken. Eenige dagen geleden had Z. K II. moeien optreden als getuige van het huwolyk zyns broeders, koning Willem, te Arolsen. doch eene ongesteldheid, sommigen schre ven uilslag, anderen de mazelen, belette hem zich naer de plechtigheid te begeven. Z. M. de koning, die zynen broeder eene innige liefde toedraegt, benoemde hem le dezer gelegen heid lot veldmaerschalk. De belichten van zaterdag over zyn locstand waren gunstiger. De tyding, ons door den Havas overgebracht, zal in Nederland, dat zich lot feesten gereed maektc, een diepen en droe- vigen indruk maken. Prins Hendrik werd door ieder een hoog geacht en bemind, om zyn goedhartig, wel willend en burgerlyk karakter. Prins Willem-Fredcrik-//end//A was geboren op hel kasteel van Soesldyk, den 13 juni 18-20 en dus 58 jaer oud hy was luilenant-admirael der neder- landscbe vloot, luitenant des konings in hel groot hertogdom Luxemburg, chef van dc 2' ekwipagie- divisie in russischen dienst. Den 19 mei 1833 trouwde hv met prinses Amclia-Maria-Glori3, dochter van wylen Bernard van Saxen-Weimar-Eisenach In 1872 werd hy weduwnaer zonder kinderen en hertrouwde den 24 augusti -1378. le Potsdam, met prinses Maria (geboren in 1855,) dochter van Frcöerik-h'arcl van Pruisen. Dus na slechts ongeveer vyf macuden huwe- lol hem en gy Adelgonde, geef den man een glas wyn. Michel dronk gretig van den aengeboden drank, terwyl Adelgonde hare moeder toefluisterde Wy mogen den man onze hulp niet weigeren want zoo als ik van Barb vernomen heb, is de ridder Von Kleen oorzaek geweest, dal Michel zich hy de boeren acn- sloot. Gy komt uitden slag,» begon aldusde burcht vrouw, hoe stacn dc zaken Wy boeren zyn verloren, antwoordde Mi chel, als slachtvee heelt men ons afgcmackt. Een zoodanige afloop, hoe treurig hy ook moge zyn, ging de cdelvrouw voort, was le ver wachten. Waerom hebt ge u loch by een zoo bande- loozen hoop gevoegd Genadige vrouwe, sprak Michel opslaendc, dal bcgrypl gy niet. Gy zyl ryk en machtig en weet niet, hoe hel den arincn hoer le moede is, die nau- welyks leven kan, wanneer hy van zyn luttel bezit nog ridders en heeren moet medcdeelen Dan loopt hem de gal wel eens over, en hy zoekt zichzelven le helpen, lk had eene doodzieke moederen een ouden, lammen vadertoen kwam do trotsebe ridder Von Kleen, en wilde ons onze eenige koe ontnemen ik gedoogde zulks niet, waerop hy my voor eenen hond uitschold. Zoo werden wy handgemeen ik vluchtte en vind 's avonds onze hul met myne ouders ver brandt Ha toen heb ik vreesclykc wraek gezworen cn genomen Dat was niet cbristelyk. lk wil u echter niet vcroonleelen, want uw lol was vreeselyk bitter Hel gehecle land heeft zwaer geleden ook wy hebben onze burcht verloren, cn er byna het leven hy inge schoten. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1879 | | pagina 2