Gemeen (ebesturen. grondwet gewaerborgd zyn, zullen wy deze handhaven en nooit de hand leenen aen dege nen die ze willen onderraynen en vernietigen. Wy willen met het geestelyk Gezag goede betrekkingen blyven behouden, en zyn over tuigd, dat dit, zonder iemands rechten te kwet sen, door u allen verlangd wordt. De grootste plicht van den Gemeenleraed is het onderwys 't welk wy aen allen moeten verschaffen. Een noodlottig wetsontwerp betrekkelyk dit punt is in de Kamer neêrgelegd. Onder voor wendsel de Geestelykheid nimmer in de scho len ten tittel van gezag te ontmoeten, maekt men haer den toegang tot dezelve onmogelyk, en alzoo zoekt men, op eene verdokene wyze, de christene grondstelsels aen onze catholyke bevolking te ontrukken. Dit ontwerp wil ook aen den Gemeenleraed het recht ontnemen van ten minste meester te blyven in de benoemingen der onderwyzers de Staet wil over alles de bovenhand hebben. Tegen dit ontwerp zullen wy iri uwen naem protesteren, en alle middelen waernemen tot het behoud onzer rechten. Hopen wy dat deze wet, in den zin der vry- heid, grootelyks zal gewyzigd worden, want het Hoogere Bestuer mag verzekerd wezen dat een vrye burger, een vrye vlaming nooit het hoofd zal bukken voor de dwinglandy. Ik herhael hel, Myne. Heeren, wy zullen den weg volgen dien wy lot heden gevolgd hebben. Catholyke Burgemeester eener catholyke stad, zal ik nooit iets verrichten of toelaten 't welk het geweten der bevolking zou kunnen kwetsen Gezamenlyk met alle de Leden van den Ge- meenteraed, zullen wy den toestand onzer medeburgers trachten te verbeteren, hen in alle omstandigheden bvtestaen en liever het bestuer verlaten dan tegen de gevoelens van u allen in, de hand te leenen aen wetten die de zelve kunnen kwetsen. In dit geval zult gy tus- schen ons en het Hoogere Bestuer te oordee- len hebben en uw vonnis uitspreken. Onze stad, Myne Heeren, is in rang verhoogd; hare uitbreiding en gewichtigheid is de rede dat het Schepenencollegie uil vier leden, on begrepen den Burgemeester, dus twee meer moet samengesteld zyn. Een der nieuwe leden zal zich uitsluitend met den geldelyken toestand onledighouden lerwyl de andere zich met de schoone kunsten zal belasten. De kennissen welke zy bezitten, geven ons de overtuiging datzy hunne taek zullen waer nemen om in alle omstandigheden de belangen der stad voor te staen. Wy nemen deze gelegenheid waer om de heeren Schepenen De Wolf en Gheeracrdls te bedanken over den iever dien zy in het uitoe fenen hunner moeielyke bediening getoond hebben. Wy zouden ook ondankbaer zyn, Myne Hee ren, indien wy tevens onze dankzeggingen niet toestuerden aen de heeren Leden der verschil- lige adniinistralien, voor den iever en de zelf opoffering met de welke zy altyd zyn bezield geweest in de uitoefening van hun eereambt. Al de ambtenaren en bedienden der stad zyn ook onzen lof waerdig zy hebben overvloedig bewezen, dat zy hunne plichten wel begrypen. Laet ons dus de toekomst zonder vrees te gemoet zien. Hopen wy dat de goddelyke Voorzienigheid, Belgenland en tevens onze Stad zal blyven be schermen en dan, door u allen ondersteund, hebben wy niets te vreezen. Deze moedige en krachtdadige redevoering wierd verscheidene malen door de geestdriftige toejuichingen der aenwezigen onderbroken. De heer K. Verbrugghen nam alsdan het woord om de Raed te verzoeken de dringend heid toe te staen voor zynen voorstel van een protest aen de Kamer toe te sturen tegen het noodlottig en onvaderlandsch wetsontwerp op 't lager onderwys. De dringendheid werdl een- stemmigiyk uitgesproken. De achtbare spreker vooraleer tot de lezing van liet ontwerp van protest over te gaen, on derzocht verscheidene artikels en deed er de verregaende hatelykheid de vryheidsmoorden- de willekeurigheid van uitschynen. De Raed keurde het ontwerp van protest goed en besloot dat het aen de Kamer zou toe- gestuerd worden. Het dagorde uitgeput zynde werd de zitting geheven. Benoemingen van Burgemeesters en Schepenen. By koninklyke besluiten van den 25 Januari 18*79, zyn benoemd, in de hierna volgende ge meenten ARRONDISSEMENT AELST. Appellerre-Eychem. Burg. M. Schollaert, B. Schep. M. Haelterman, J.-F. Aspelaere. Burg. M. Berlangée, J.-F. Schep. M. Prieels, C.-L. St.-Goorix-AudenhoveBurg. M. Versme ten, R. Schep. M. Hoerens, C. St.-Maria-Audenhove. Burg. M. Vander- linden, P.-A. Schep. M. Van Gansbeke, E. Aygem. Burg. BI. Van Cauter, P.-J. Schep. M. Van Bever, G. Baerdegem. Burg. M. Van Langenhove, F. Schep. M. De Smedt, P.-F. Itavegem. Burg. M. De Groole, H. Schep. 31. De Cooman, C.-L. Bambrugge. Burg. M. De Feyter, B. Schep. M Van Boxstael, J.-B. Borsbeke. Burg. M. De Vuyst, T. Sche penen, MM. De Vuyst, J. en Moreels, P. Burst. Burg. M. Dooreman, C. Schep. M. De Vuyst, C.-J. Iienderhautem. Burg. M. Maes, G.-C. Schep. M. Merlens, J. Denderleeuw.Burg. MM. Sonek, H. Schep. M. Asscheriekx, F. Denderwindeke. Burg. M. Deurbroeck, V. Schep. M. Bruylaud, P.-A. Elene. Burg. M. Brantegem. C.-L. Schepenen, MM. Matthys, L.-J. en Ost, J.-B. Erondegem. Burg. 31. Vanden Eeckhout, J. Schep. M. Schockaert, C. Erpe. Burg. M. De Vos, G. Schep. M. De Boeck, J. St-Lievens-Essche. Burg. M. Merlens, J.-B. Schep. M. Goeman, P. Godveerdegem. Burg. M. Van Steenberge, P. Schep. M. Stevens, C. Goefferdingen. Burg. 31. Vander Linden, J. Schep. M. Van Wynendaele, F. Grimmingen. Burg. 31. Van Helleputle, II. Schep. 31. Nechelput, C. Grootenberghe. Burg. 31. Schollaert, P.-J. Schep. 31. De Poortere, A. Gysegem. Burg. 31. Van Grasdorff, C. Schep. 31. De Clippele, 31. Ilacltert. Schep. 31. Roelandt, B. St-Lievens-llautem. Burg. 31. Verbrug- ghen, A. Schep. M. Broeckaert, J.-B. Ilerdersem. Burg. 31. Moens, J.-A. Ilillegem. Burg. 31. De Cock, B. V. Schep. 31. Dieraert, C. Ho/stade. Burg. 31. 3Iatthys, P.-F. Schep. 31. Daelman, C. Iddergem. Burg. 31. Van Santen, J.-B. Schep. 31. Uyttersprot, F. ldeqem. Burg. 31. Stevens, R. Schep. M. De Wandel, J. Impe. Burg. 31. Van Styvendael, B. Schepenen, 3131. Schockaert, L. en Deras B. Lede. Burg. 31. Coppens, A. Schep. 31. Blanquaert, A. Leeuwergem. Burg. 31. Vanden Hecke de Lembeke. L. Schepenen, 3131. De Porre, P.-L. en De Smaele, J.-B. Letlerhaulem. Burg. 31. De Landsheer, P.-F. Schep. 31. Eloot, C. Liefferinge. Burg. 31. Kestens, P. Schep. 31. Bogemans, P. Meerbeke. Burg. 31. Goelens, F. Sche penen, M3I. Cat lier, J.-B. en Carlier, T. Meldert. Burg. 31. Van Brempt, J.-L. Schep. M. De Vis, P.-P. Nederboulare. Burg. 31. Posschelle, J.-B. Schep. 31. Buyserie, L. Weder-Hasselt. Burg. 31. Steppe, C. Schep. 31. De Neve, F. Weygem. Burg. 31. De Buyst, V.-C. Schepenen, 3IM. De Boeck, A. en De Vleminck, J. W'ieuwerkerken. Burg. 31. Baeten, C.-J. Schepenen, 3131. Vanden Bruele, F. en Roe- landt, C.-L. Okegem. Burg. 31. Covens, E. Schep. 31. De Boitselier, D. Onkerzele. 31. Spitaels, A. Schep. 31. 3Ierckaerl, F. Oombergen. Burg. 31. Piens, V. Schep. 31. De Moor, R. Oordegem. Burg. 31. De Schaepmeester, D. Schep. 31. Vanden Dorpe, A. Opliasselt.Burg. 31. Despiegeleer, P.-F. Schep. 31. Vanden Broeck, L. Ottergem. Burg. 31. De Sadeleer, F. Schep. M. Gysels, P. Pollaere. Burg. 31. 3Ierieus, P.-J. Schep. 31 Desmet, P. St-Antelinckx.Burg.31. Vanden Bossche, D. Schep. M. Van Herreweghe. B. Santbergen. Burg. 31. Bruylant, C.-P. Schep. 31. De Jonghe, C. Sailordingen. Burg. 31. De Clercq. A. Schepenen, M3I. Lefebvre, F. en Van Wy- meersch, C.-L. Smeer hebbe-Vloersegem. Burg. 31. De Wan del, B. Schep. 31. Van Lierde. C.-L. Sollegem. Burg 31. Van Aelbrouck, 31.-F. Schepenen, 3131. Van Lierde, L. en 3Ieulen- yzer, P.-B. Sleenhuyze-WynhuyzeBurg. 31. llerry, G.-G. Schep. 31. De Poortere, E. Strype. Burg. M. Van Crombrugge, 31. Schep. 31. Helleputte, C. Velsique-Buddershove. Burg. 31. Tuypens, S. Schep. Van den Noorlgate, L. VianeBurg. 31. baron de Blondel, A. Schep. 31. Driscart, A. Vlierzele. Burg. M. Verstraeten, D. Schep. 31. Verleyn, P.-J. Waerbeke. Burg. 31. Somers, F. Schep. M. Van Eesbeek, P. Wanzele. Burg. 31. Blondeel, V. Schep. 31. Merlens, B. Welle. Burg. 31. De Cuyper, D. Schep. 31. T'Kii.l, J.-F. Woubreclilegem. Burg. 31. de Kerchove, R. Schep. 31. 3!ichiels, H. Zonnegem Burg. 31. De Clercq, C- Schep. 31. Rotiiers, B. Ziethierde stad en de gemeenten van ons arrondissement voor de welke de benoemingen tot heden niet zyn gedaen Geerardsbergen Erembodegem Erwelegem lleldergem Herzele Kerkxken Meire Moer- beke MoorselAieuwenliove Oultre Overbou- laere Bessegem Schendelbeke Smetlede t leckem en Voorde. Voor llaeltert is de Burgemeester niet be noemd en voor Ilerdersem één Schepen. De Rechtbank van Dendermonde heelt don derdag jl., uilspraek gedaen in de eerste zake van onze weigeringen van inlasschirig der brieven die ons door sieur Lowie De Schaep- dryver, met sommatie, zyn ter hand gesteld geweest. Dit onnoozel ventje was pretentieus genoeg te durven denken dathy het recht had onsant- woorden te doen opnemen op de artikelen, tydens den laetsten kiesstryd, in ons blad ver schenen, en waerop de liberale knoeiers, die 't bladje van baron Frikandon aeneenflansen, ons tot hiertoe antwoord zyn schuldig geble ven. En wat wilde 't onnoozel ventje ons zoo al doen inlasschen 1° Een gemeen en plat hekelschrift tegen de Geestelykheid in 't algemeen 2° een dito le gen de Jezuïeten 5° een dito tegen den St. Pieterspenning, enz. Wy hebben de inlassching dezer artiken ge weigerd omdat wy er niet toe gehouden zyn toetelaten dat een dweeper in onze kolon- lien den wrok kome koelen dien hy tegen on der alle opzichten deftige en aller eerbiedweer- dige persoonen heeft opgevat. Wy hebben nog geweigerd omdat wy de rechten der drukpers ongeschonden willen be waren en het onze plicht was te beletten dat het recht van antwoord in eene eindelooze polemiek verandere in de welke men van 't besproken punt of zaek afwykt om andere te behandelen waervan geen spraek is, om lo geus, lasteringen en beleedigingen uit te bra ken tegen eerbiedwaerdige persoonen en ons aldus aen ongemakken, ja zelfs, aen rechter- lyke vervolgingen bloottestellen, enz. De rechtbank heeft deze middelen, door onzen achtbaren verdediger 31. Van Wambeke gepleten, aengenomen en verklaerd dat wy ten rechte geweigerd hebben de antwoord van sieur Lowie op te nemen. De Rechtbank ver- klaerde verder dat dit middel voldoende zynde, zy het derde niet verder moest onderzoeken. Hopen wy dat deze les sieur Lowie van de razerny zal genezen tegen persoonen te schry- ven die zekerlyk het recht hebben de lasterin gen en beleedigingen te verachten die hen door verwaende guiten naer 't hoofd worden geslingerd. KONINKLYKE BESLUITEN. By Koninklyk besluit van 2G Januari zyn be noemd lot arrondissements-kommissarissen Te Veurne, 31. Duprey, thans burgemeester aldaer. Te Yperen, 31. Blerghelynck, provinciale raedsheer van West-Vlaenderen. Te Dendermonde, 31. Van de Walle, thans arrondissements-kommissaris te Audenaerde. Te Audenaerde, 31. Van Bulsche, advokael te Nukerke. Het Hof van beroep van Gent heeft dezen morgend uitspraek gedaen in de zake wegens laster en ccrroovei v. door den heer doktor Claus, tegen de liberale bladjes, den Vlier en 't Ver bond ingespannen. Het Hof heeft de beweegredenen van den eersten reebter aengenomen en 'l vonnis bekrachtigd. De Ykcr blyft dus veroordeeld tot 2000 fr. schadeloosstel ling en 7 Verbond tot 1000 frs. Verder nog tot dry achtereenvolgende afkondigingen van 't vonnis in den Ykcr en 't Verbond, alsook tot de afkondiging van gezegd vonnis in dagbladen ten keuze van den eischer, M. Claus, ter concurrentie van fr. 1000 waervan 000 te betalen door den Yker en 400 door 't Verbond. Dacrenboven tot de onkosten der twee gedingen. En dan durft de liberale drukpers uitroepen dat ze nooit lastert of iemands eer rooft Men oordeele nu EXTRAKT. Gelykvormig aen de artikelen 872 en 880 des wetsboeks van burgerlijke rechtspleging. Uit een vonnis by niet verschyning verleend door de rechtbank van eersten aenleg, zitting houdende te Dendermonde.in date 25 Januari 1879, geregistreerd, tusschen dame Janetta Bingoir, zonder beroep, woonende te Aelst, eischeresse, en haren echtgenoot Francis Cal- laert, winkelier, woonende te Aelst, verweer- der-achterblyver, blykl het dat de scheiding by lyve en goederen tusschen gezegde echte lieden is uilgesproken. Voor eensluidend exlrakt, oprecht en waer- achtig verklaerd door den ondergeteekenden zaekvoerder aengesteld door de eischeresse. (Get.) H. LI31 PENS. STERFGEVAL. Woensdag is te Wetteren overleden in den ouderdom van 74 jaren, de achtbare heer Van CromphoutLid der Kamer van Volksvertegen woordigers en Burgemeester dezer gemeente. De eerzame overledene was een overtuigde stryder voor Godsdienst, Vryheid en Vader land. CORRESPONDENTIE. E. H. I>. S. te Lovendegem, uw abonnement is betaeld tot 51 december 1879. E. H.D. S. te Nieuweiihove, ontv. fr. 6,00 over 1878. Wy hebben de eer onze geachte aboimenlen te berichten welke over 1878 nog niet betaeld hebben, dat wy kortelings de vry heid zullen nemen hen eene kwittantie te laten aenbieden door de post. Wy gelooven te moeten doen opmerken dat de kwiflantien welke wy gaen laten ontvangen, zullen dienen lot voldoening van 't verloopene jaer 1878, daer de Denderbode, sedert zyne slichting, nooit eenige voorafbetaling heeft geéischi. Wy hopen dat al wie ons nog iets verschuldigd is op eerste uenbod zal betalen ten einde ons werk en onkosten te sparen. De gouden zakhorlogie waervan wy het verlies aenkondigden iu onze twee voorgaende nummers is gevonden, en aen hare eigenaer besteld door hans Lievens, mulder en herber gier, te Erembodegem, naby de Kapel ter BIu- ren. Deze.eerlyke daed verdient allen lof. Donderdag namiddag is de genaemde Ca- miel Sack, oud 9 jaren, in den Osbroeck alhier, door 't ys geschoten en werd er byna onmid- delyk door den heer Meganck uitgetrokken. Ondanks al de zorgen hem door den heer C. De Windt toegediend, heeft men het slachtoffer tot hel lever, niet kunnen terugroepen. Kiezintr te Herzele. Zoo als 't te voorzien was, heeft de geuzenkliek. die dank aen de onhegrypelyke partydigheid van den afzetter Uolin er in gelukt was, de laetste ge- meentekiezingen onder voorwendsel van druk king en geweld te doen verbreken, dynsdag II. opnieuw de nederlaeg geleden. Onze vrien den van Herzele hebben, ondanks de lasterin gen en leugens door de geuzery verspreid, ondanks al de beloften en drukking door haer gedaen en aengewend, ondanks al de lage kui peryen door zekere geusche persoonaedje in T werk gelegd op nieuw den zegeprael behaeld. Het kiezerskorps van Herzele heeft zyne uit spraek van 29 October bekrachtigd en door deze bekrachtiging eenen welverdienden kaek- slag toegediend aen den minister die, om zyne schreeuwende partydigheid in kieszake en zyne zoo schandelyke en onrechtveerdige al- zetteryen, welhaest onder de algemeene ver achting des volks zal vallen. Eere zy dus aen onze catholyke vrienden van Herzele zy hebben getoond dat Vlamingen Vlamingen zyn en zullen blyven, 't is te zeg gen,mannen, welke onrecht verfoeien en haten en nooit het hoofd zullen bukken al ware de dwingelandy nog zoo hevig, nog zoo gewel dig Maendag jl. 27 januari, heeft te Wiche len de solidaire delving plaets gehad van Cis De Brabander, een genlenaer die aldaer, sedert een veertigtal jaren verbleef. De ongelukkige heeft tot den laetsten oogenblik alle hulp, troost en bysland der Religie verstooten niet- tegenstaende de heer Pastoor en twee andere Pastoors der gebuerte zich opvolgenlyk hebben aengeboden. Het stoffelyke overschot van dien versteenden geus, is door een twalftal ridders van den moortelbak naer 't kerkhof geleid, al- waer men het, zoo zyne familie verlangde, in den ongewyden grond heeft gedolven. Wy hebben de overtuiging dat deze voorval aen vele lieden der omstreken de oogen zal doen openen, daer zy nu gezien hebben dat er tusschen de liberalen en de godverloochenaers geen hair breed verschil bestaet, in andere woorden, wie liberael is, godverloochenaer is en by gevolg hardnekkige vyand van 't Geloof onzer voorvaderen. De Koning heeft definitief de plans goed gekeurd van het gebouw, dat voor de nationale nyverheidstentoonstelling in 1880, op het exer citieplein te Brussel zal opgericht worden. Volgens den Courrier zal de kommissie, bestaende uit afgeveerdigden van de rechterzy, konservalieve vereenigii gen en kringen, een krachtig protest uitgeven tegen het wetsont werp op het lager onderwys. Het gedacht van petitionnement is verlaten; dat recht is reeds lang, door het liberalismus van nu! en geener weerde verklaerd. Of men pelitionneert of niet tegen kerkhof, militarismus of wat dan ook het liberalis mus luistert toch niet naer de stem des volks! De Monileur van donderdag meldt ons dat weer een aental arrondissernents-kommissa- rissen zyn afgezet of geroliniseerd. 31. Armand de Ilaerne, arrondissements- kommissaris van Dendermonde, is in beschik- baerheid gesteld. 31. Bieswal, arrondissements-kommissaris van Veurne afgezet. 31. de Savoye, arrondissements-kommissa ris \an Soignies afgezet. 31. de Cambry, arrondissements-kommissa ris van Thum afgezet. 31. Nolhomh, arrondissements-kommissaris van Arlon afgezet. 31. de Montpellier, arrondissements-kom missaris van Namen afgezet. 31. Nolhomb kan zyn rechten op pensioen doen gelden. De afstellingen van vandaeg, zoo onrecht- veerdig als anti-belgisch, kunnen niet anders dan het publiek overtuigen, dal wy onder eenen invloed gebukt gaen, die zynen oor sprong niet neemt in het grondwettelyk België van 1850. In Frankryk, waer men hetzelfde doet als hier, is men eindelyk door die afstellingen, tot eene krisis gekomen, die zelfs noodlottig wor den kan. Wat ginder gebeurt, zou hier wel eenigzins moeten doen nadenken. Te Veurne heeft de brutale afzetting van 31. Bieswal, als arrondissements-kommissaris, voor 31. Rolin een slechten indruk gemaekt. De geuzery was zoo driftig die plaets in te ne men, dat de nieuwbenoemde reeds den eed aflegde, toen de afzetting nog niet in den Mo nileur verschenen was. De onafhankelyke dag bladen vallen, even als hel publiek, lievig uit tegen het gedurig rolmiseeren van zooveel achtbare ambtenaers. 31. Bieswal, geen officieel bericht zyner afstelling ontvangen hebbende, ging 's mor gens om de loting der militie by te wonen, toen hy de deuren van het stadhuis van Veurne gesloten vond; het was later 31. Duprey, de persoon die zyne functie bekomen heeft, die hem zyne afstelling aenkondigde. Dus niet alleen onrechtveerdig, maermen handelde nog onbeschoft op den koop toe Slen verzekert, dal 31. Kervyn de l.elten- liove, dynsdag aenslaende, M. Rolin zal on dervragen aengaende zyne willekeurige afzet tingen en benoemingen, alsook over de schandelyke verbreking van een groot getal gemeenlekiezingen. De Palrie vraegl of de partyschap, 31. Rara het gezond verstand doet verliezen De minister van juslicie zou als voorwaerde sleld hebben, om degeestelyke zusters in hel koninklyk godshuis van 3leessen te mogen be houden, dat zy het geestelyk kleed zouden af leggen. 31. Bara zou nogthans van dien eiscli hebben afgezien toen de president 31. A. Van denpeereboom, verklaerde, dat hy alsdan zyn ontslag zou indienen Men leest in den Courrier de Bruxelles Het gerucht loopt dat een groole geuzen menheer van Blechelen. zou verdwenen zyn, meenemende de kas die hem was toevertrouwd, zonder twylel om haer des te beter te bewa ren. Die daed van onalhankelyke zedeleer, zou niet in den smaek vallen van de juslicie, die een onderzoek zou hebben begonnen. Zondag avond kwam eene veertigjarige dame in eene herberg der Oude Boomhal te Brussel, en besprak er eene logeerkamer voor den nacht. Na eenigen tyd in de zael te zyn gebleven, begaf zy zich naer hare kamer. Blaen- dag morgend zagen de bewoners der herberg haer niet naer beneden komen verschrikt drongen zy in hare kamer en vonden de onge lukkige vrouw geheel gekleed op haer bed uil- gestrekt zy was aen hersenontsteking bezwe ken. Hel lyk is naer hel doodenhuis gebracht. Een jammerlyk ongeluk had verleden zaterdag in de Schaerbeekschestraet, te Brus sel plaets. De kinderen der echtgenooten Van den Bogaert speelden te samen in eene kamer, toen eensklaps een hunner een ketel kokend water omverwierp. Een klein meisje, twee jaren oud, werd door het water getroffen en bekwam zulke verschrikkelyke wonden, dat het reeds deuzelfden avond overleed. Verleden zondag omtrent 1 uur namiddag keerde de genaemde D. Van Haelen, oud 58 jaren, houtkapper, die met zyn twintigjarigen broeder in de Impasse Franckx, te Laken woont, in dronken toestand naer huiseen twist ontstond tusschen de twee broeders en ging weldra over tot eene bloedige woi'stelling De houtkapper trok een mes, dat hy by zynen arbeid gebruikt, en bracht zynen broeder een doodelyken steek toe. De gekweste is naer het St-Jansgasthuis gebrachtmen wanhoopt hem te redden de linker long is doorgesneden. De misdadiger is aengehouden eri naer de gevan genis der Kleine-Karmelieten gebracht hel is naer men zegt, een gevaerlyk oud-veroor deelde. Jufvrouw de T'Serclaes van Gent, de oudste dochter van den gouverneur onzer pro vincie, was maendag namiddag het slachtoffer van een ongeval dat erge gevolgen zou kunnen gehad hebben. Zy was bezig by middel van naphte, een paer handschoenen te wasschen, toen zy te dicht by het vuer kwam de hand schoenen vatten vuer hel meisje bekwam verschiikkelyke brandwonden aen de handen. Een geneesheer, in allerhaesl geroepen, heeft haer de eerste zorgen toegediend. Eene treffelyke familie van Gent nam eenige dagen geleden eene vrouw by zich in, die beweerde by eenen notaris eene erfenis te moeten ontvangen van ongeveer 6000 fr. Zy leefde vier dagen op de kosten dier familie en verdween dan eensklaps, een paer oorringen en verschillende toiletvoorwerpen meênemen- de. Een onderzoek is ingesteld. 3Ien meldt ons uit Mechelen In den namiddag van 28 dezer, had alhier een jammer lyk ongeluk plaets. Twee peerden die in eene koets gespannen waren, welke toehoorde aen 31. Van Wezenbeeck, rytuigverhuerder, waren op hol gegaen. De genaemde Eugeen Copinet, oud 58 jaer, koetsier, poogde de woedende peerden tegen te houden, doch hy bekwam een zoo he\igen slag van den dessel tegen de borst, dat hy eenige oogenblikken later over leed. De ongelukkige laet eene weduwe met 5 kinderen achter. Misdaden in Ilenegauw. De echtge noote Waelschaerls, dienstmeid by 31. P. Le- jeune te 3Ionceau-sur-Sambre. leefde reeds sedert langen tyd in oneenigheid met haren man, kommissionnaris in de statie te Charle roi. 3Iaendag avond omtrent 5 ure stormde Wael schaerls de woning van 31. Lejeune binnen. Ha gy zyt het, luiaerd riep hy, en loste een revolver schot op 31. Lejeune, die aen de borst getroffen werd. 31. Lejeune en een andere getuige van dit tooneel grepen den moordenaer vast, wierpen hem op den grond en ontnamen hem zyn wa pen. Waelschaerls werd vervolgens naer de gendarmerie te 3Iarchienne gebracht om ter beschikking gesteld te worden van den proku- reur des konings. De wonde van M. Lejeune, alhoewel ernstig, is gelukkig niet doodelyk. De revolver dien men aen Waelschaerls heelt ontnomen, was nog met vyf kogels geladen. Een tweede moordpoging heelt zondag avond te Ilaine-Si-Paul plaets gehad. Sedert verscheidene jaren bestond er onee nigheid tusschen L. Fauconnier, mynwerker, en zyn schoonbroeder J. Delval. Zondag avond bevonden zy zich beiden in eene herberg; wel dra omstond er twist tusschen hen. Delval greep een snydend werktuig, dat by by zich droeg, en bracht zynen schoonbroeder een he- vigen slzg in de linkerzy toe. Delval nam aenstonds na den slag de vlucht doch hy werd eenige uren later door de gen darmerie aengehouden en naer de gevangenis te Bergen gebracht. De toestand van Fauconnier, die eene ver schrikkelyke wonde van verscheidene centi meters diepte heeft bekomen, is tamelyk vol doende zyn leven is niet in gevaer, doch hy zal in langen tyd niet kunnen arbeiden. Blen heeft onlangs gemeld dat men te Nimy, naby eene kapel van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangenis, hel hoofd gevonden heelt van een pasgeboren kind. Ziehier eenige nadere byzonderheden betref fende dien verschrikkelyken vond. Verleden vrydag bemerkte eene vrouw van Blasuuy, op den weg van Enghien, naby het kasteel van 31. Siraut, een zak, die steenkolen had ingehouden zy raekte hem met den voet aen, en daer zy er iets zwaers in voelde, deed zy hem open. Blen kan zich den afschrik der arme vrouw inbeelden, toen zy er een klein kinderhoofd in vond, met zwart hair en geheel bevrozen. Zy haestle zich de plaetselyke overheid van Nimy te verwittigen, die het gebeurde aen hel parket van Bergen meldde. Uit hel onderzoek van het hoofd blykl dat de misdaed niet lang geleden is; het bloed vloeide nog in tamelyke groole hoeveelheid uit het hoofd, toen het naer het parket werd gebracht. De neus is plat gedruktmen veronderstelt dal het kind eerst op den grond is geworpen en dat de misdadiger daerna, by middel eener byl of schup, het hoofd heeft afgekapt. Tot nu toe heeft men niets ontdekt van hel lichaem zelf Zou de moordenaer misschien naer het voorbeeld van Billoir en Blesldagh, het lykje in stukken gesneden hebben Sedert dry dagen doorkruisen een aental personen, vergezeld van jachthonden, de bos- schen rond Bergen en Ghlin, ten einde een spoor van hel kinderlykje te ontdekken. FRANKRYK. Ontslag van M. Mac-Mahon. Zooals donderdag per telegraef uil Parys (s gemeld, heeft maerschalk Mac Malion zyn ontslag neêrgelegd. De brief van den maerschalk, wacrby deze van het presidentschap afziet, is door M. Grevy, de voorzitter der Nationale Vergadering, in die Kamer voorgelezen. Die moêdeeling werd te midden der diepste stille aenhoord dc maerschalk kondigde zyn ontslag aen in de volgende woorden jMynheer de Voorzitter der hamer van Afge veerdigden, Van af de opening van dezen zillyd, heeft het ministerie u een program wetten aengeboden, welke schenen te kunnen gestemd worden zonder gevaer voor de veiligheid en het goede bestuer van het land, terwyl zy tevens voldoening gaven aen de openbare denkwyzfi. Onder voorbehouding myner persoonlyke denk- wyze, had ik dacraen gansch myne goedkeuring ge schonken, want ik offerde geen enkel der grondbe ginselen op, welke myn geweten my gebood getrouw te blyven. Vandaeg stelt hel ministerie, denkende te beant woorden oen de denkwyze der beide Kamers, my algemeene maelregelcn voor, betreffende de hoogere kommandementen en welke ik beschouw als in stryd zynde mei de belangen van het leger en bygevolg van het land lk kan dacrin niet toestemmen. Uit hoofde dier weigering treedt het ministerie af Elk ander ministerie, dal uit de meerderheid der Vergaderingen genomen zou worden, zou my dezelf de voorwoorden opleggen. lk denk dus, den duer van het mandaet te moe ten verkorten, dal my door de Nationale Vergadering was toevertrouwd ik geef myn ontslag als presi dent der republiek. Dy hel ncórleggcn van het bewind, heb ik den troost te denken, dat gedurende de dry-eu-vyftig ja ren, welke ik aen den dierst van myn land heb ge- wyd, als soldaet of als burger, ik nooit eenig ander gevoe! heb gevolgd dan dat van eer en plicht en my nooit liet leiden dan door eene algeheele verkleefd heid aen hel vaderland Ik verzoek u, M. de voorzitter, myn besluit aen de Kamer van Afgeveerdigden meê te dcelen Gelief de uitdrukking myner hoogachting te aen- veerden. Maerschalk DE MAC-MAHON, hertog van Magenta. Versailles, 30 Januari 1879 Het Kongres. M Jules Grevy kondigde in de Na tionale vergadering aen. dal het Kongres ten 4 i/a ure vergaderen zou. In de bycenkomsl van de buree- len der linkerzy, stelde M. Gnmbetta de kandidatucr voor van M. Grevy, die met eenparige stemmen werd aengenomen. Hel Kongres werd voorgezeten door M. Martel, voorzitter van den Senaet. 713 leden na men deel aen de vergadering M. Grevy bekwam 563 stemmen en generael Chanzy 99. Er waren 43 witte en ongeldige briefkens M. Grevy is, voor eenen ler- myn van zeven jaren lot president der republiek uit geroepen. Een donder van toejuichingen, zegt de telegraef, begroette dien uilslag. Het Presidentschap. Zooals onze lezers waer- schynlyk weten, geschiedt de keuze van den presi dent der fransche republiek, door ccn Kongres, dat samengesteld is uil den Senaet en de Kamer van Afgeveerdigden De benoeming heeft plaets voor zeven jaren, waerna de president herkiesbaer is. De president mag wetten voorstellen met de leden der beide Kamers, hy dekreiecrt de nieuwe wetten en boudt het toezicht over hare ten uitvoerlegging. De president heeft dacrenboven hel recht, genade te vcrleenen amnesties kunnen echter enkel door eene wel worden loegcslaen. Hy besehikl over het leger en benoemt de burgerslykc en militaire ambtenaers. De president kan, met de toeslemming van den Senaet, de Kamer van Afgeveerdigden ontbinden, vóór het wettig verloop van haer mandaet. De minis ters zyn solidairlyk verantwoordelyk voor de politiek van liet goevernemcnlde president is enkel aen- sprckelyk in geval van hoog-verraed. Maerschalk 3lac-Mahon was op 20 november 1873 door de Nati onale Vergadering tol president gekozen. Fransclic Gezant veroordeeld. M. Cballemel La- cour, voor wien M. Gambetla onlangs 10,U0U fr. schadeloosstelling bekwam by de korreklioneele rechtbank te Parjs, en die sedert benoemd werd tot cezant der fransche republiek in Zwitserland, werd dezer dagen door liet beroepshof van Dyon veroordeeld om samen met Vassel, gewezen mairo van Caluirc en de leden van den mumcipalen raed in 1870, aen de Broeders der Christelyke Leering de

De Denderbode | 1879 | | pagina 2