Ni.euwjaersgiften (iemeenleracd. WETGEVENDE KAMERS. SENAET. De hooge Vergadering heeft ma en dag hare werkzaemheden hernomen. Na de kiezing van den heer Janssens-S-mitli te St-Nicolaes te hebben goedgekeurd en de kandidaten voor het Hol van Verbreking te hebben benoemd, heeft 't Senaet opvolgenlyk de bygevoegde kredieten voor de budjelten van oorlog en der gendarmerie, het budjet de openbare schuld en 't wetsontwerp 't welk het getal schepenen der stad Charleroi op 4 brengt aengenomen. De heer 7 Kint de Roodenbeke verwittigde minister Rolin dat er te Antwerpen eenc scheepslading vee is aengekomen, welke bees ten met longziekte waren besmet. AI. Rolin antwoordde dal het feit hem onbe kend was en hy inlichtingen by zynen kollega van buitenlandsche zaken nemen zou. Verder verklaerde hy ook dat alle voorzorgmaetrege- len zullen genomen worden tegen het invallen der zwarte pest die heden in Rusland heerscht Eindelyk heelt de Vergadering het budjet van 't ministerie van financiën aengenomen en zich dan onbepaeld verdaegd. VOLKSKAMER. De algcmeene beraed slaging over 't budjet van binnenlandsche zaken is deze week voortgezet geweest. Even als de vetledene week wierd de afvallige Rolin, de zoogezegde verdediger der grondwet, door de catholyke redenaers, op de pynbank gehou den. De achtbare heer Jacobs deed hem harde waerheden hooren. Hy verweet hem nogmaels niet alleen zyne laekbare willekeurigheid in 't verbreken van kiezingen die 't liberalismus of liever de geuzery ongunstig waren, maer ook zyne schandelyke partydigheid in 't be noemen der burgemeesters en schepenen. De hekelingen, door de heeren Cornesse, Thonissen en Woeste den onbekwamen minis ter toegediend, waren niet min geweldig. Deze redenaers laekten de benoemingen van ver scheidene persoonen tol het burgemeesters ambt/onder andere te Maeseyck en te Ilauret, die veroordeelingen hadden ondergaen. De liberale linkerzyde bleef stom voor deze onbetwistbare beschuldigingen. Alleen de heer Paternoslre, een wael, poogde den gent- schen politieken weêrhaen te verdedigen doch die verdediging was zoo armzalig dat zelfs de liberhaters er de schouders van op- haelden. Eindelyk heeft de zoogezegde verdediger der grondwet, door zyne eigene vrienden verlaten, zyne daden pogen te verrechtveerdigen. Maer, ach Heere wat was zyne verrechtveerdiging? Onlhust, terneergeslagen, om zoo te zeggen, vernietigd dpor de bloedige zweepslagen zyner tegenstrevers, bracht hy eenige onsamenhan gende wooraenkrameryèn uit te dom om her- haeld te worden. Voor de 25e mael wellicht kwam hy met zyn doodarmzalig argument van grondwetsverde diging voor den beitel en zwoer eindelyk dat hy, ter hoogte is van zyn ambt en ook zyne piicht zal weten te kwylen. Deze woorden lokten de toejuichingen der linkerzyde uit maer tevens ook het medelyden van alle ver standige lieden. 7 Verbond van Aelst vraegt ons of het waer is dat de heer doktor Claus de dry duizend franks schadeloosstelling die het Verbond en de Yker hem, wegens schandigen laster en eer- roovery, hebben moeten betalen, aen den arme zal geven. En waerom zou doktor Claus, volgens 7 Ver bond, die dry duizend franks aen den arme ge ven,en 't vuilbladje antwoordt dat het is omdat er tegenwoordig zoo veel armoede is en die dry duizend franks toch geuzengeld zyn. Wy welen niet wat heer doktor Claus met die dry duizend franks van zin is te doen, dit zyn onze affairens niet. Daerom raden wy 'l Verbond aen hem dit zelf te gaen vragen, het zal byd'heer doktor Claus zeer wel ontvangen worden. Maer 't geen wy wel weten, is dat de geu zen vyffrankstukken twee gulden en vyftien stuivers doen en de klerikale vyffrankstukken vyf-en-vyftig stuivers. Is 7 Verbond over deze antwoord niet con tent het mag spreken, want wy gevoelen dat de pille van Dendermonde hem zoo zwaer op de maeg ligt, dat het bladje riskeert er van te bersten. JACHT. By ministerieel besluit van 7 februari, wordt de sneppenjacht met geweer in de bosschen, in alle provinciën toegelaten te rekenen van 20 dezer tol 51 meert aenstaende. aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning Bedrag der vorige lysten fr. 3402,40 Voor de bekeermg derzondaers, onbekende, Ninove. 5,00 II. Vader zegen myne ouders en meesters, een leerling van 't Collegie te Ninove. 5,00 M. L. De Coninck, Aelst. 10,00 Eene bedroefde weduwe, 5,u0 M. Frans Coppens-Podevyn, 5,00 Wy hebben de eer onze geachte le zers te berichten dat wy toekomende week on ze lyst van iuschryving van nieuwjaersgiften aen Z. H. Leo XIII zullen sluiten. Wy verzoeken tevens de geërde inschryvers welke ons het bedrag hunner gifte nog niet hebben toegezonden het ons dezer dagen te willen laten geworden. RQNINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 12 februari wordt het kiezerskorps van het arrondissement Den dermonde, tegen donderdag 27 februari opge roepen, om over te gaen tot de kiezing van een Senateur, in^ervanging van AI. de Ribaucourt, ontslagever,Jen van een Volksvertegenwoordi ger, in vervanging van AI. Van Cromphout, overleden. By koninklyk besluit van 10 februari, wordt het kiezerskorps van het arrondissement Brussel tegen dynsdag 4 meert aenstaende op geroepen, ten einde over te gaen tot de kiezing van een Senateur, in vervanging van AL Reyn- tiens, overleden. Stad Aalst. De Gemeenteraed zal zich vergaderen in openbare zitting op Woensdag IG Februari 1879, ten 5 uren namiddag, ten einde overte- gaen tot de bepleiting eener protestatie tegen het nieuw wetsontwerp op het lager onderwys. De Familievaders worden verzocht deze ver gadering te willen bywoonen, ten einde de ongelukkige gevolgen van dit nieuw wetsont werp wel te begrypen. STERFGEVAL. AL M. Alisson, griffier van den Senaet sedert 15 september 1831is maendag namiddag overleden. Wy bevelen op eene byzondere wyze aen de aendacht onzer vrienden een nieuw werkje van den Eerw. Heer J. H. J. getiteld a De nieuwe wet op 7 lager ondenvys en ver zoeken hen dringend hét te willen helpen ver spreiden. In klaer en eenvoudig vlaemsch, voor het volk geschreven, zou ieder huisgezin er een van hebben moeten, opdat elkeen overtuigd worde van het ongodsdienstige doel der nieuwe wet der geuzen. Het kost slechts 10 centiemen (vrachtvry 12), en is verkrygbaer by alle catho lyke boekhandelaers. Wy vernemen dat de heer Karei De Vis van Aloorsel, leerling aen de catholyke Hoog school te Leuven, het eerste exaem van candi daet-notaris met goeden uitslag komt te on dergaen. M. P. de Decker, van wiens kandidatcur, in het arrondissement Dendermonde, gespro ken was, schryft aen hel Journal de Bruxelles, dat by teenemael van het politieke leven heeft afgezien. De linkerzy heeft bevel gekregen om de wet op het onderwys te stemmen, zooals zy is voorgesteld zonder verandering. De beraedslagingen in de sektiën toonen wel dat dit het ordewoord is. Van dat oogenblik begrypen wy dan ook minder dan ooit, dat de rechterzy amende menten zou voorstellen. Overigens in de godsdienstige kwestie kan de rechterzy niet toegeven die is een en on- verdeelbaer. Als de linkerzy dan kost wat kost die on- rechtveerdige, die vryheidsmoordende wet wil doordryven, dat de rechterzy dan heenga uit de Kamer en dat de wet als partywet gestemd worde. Wy zullen die wet alsdan bevechten in hare uitwerking en, waertoe de grondwet ons nog altyd het recht geeft, scholen tegen-over scho len oprichten. Men schryft uit Brussel aen de Palrie van Brugge Onlangs deed een bisschop van hel uiterste Oosten, Mgr. Petitjean, apostolische vikaris van Japan, eene reis in België. Zeke ren dag bevond hy zich in een rytuig van den yzerenweg, in gezelschap van een liberael kopstuk, die weldra, op het zicht van den pries ter, de geestelykheid en de kerk begon te be- leedigen. Voor alle antwoord, zegde Mgr. Pe titjean hem hel volgende Mynheer, ik heb vele landen bezocht en dooi gereisd, daer ik van Japan kom, doch dit is de eerste mael dat men my beleedigd. Sedert langen tyd hebben de leden van het Nationael Kongres niet meer van zich doen spreken zy schynen geduldig het jaer 1880 af te wachten, om hun politiek vyftigjarig jubel feest te vieren. Een der overlevenden van het kongres, die tot nu toe jonkman was gebleven, is liet alleen wachten moede geworden, en heeft besloten te trouwen. De bruidegom is 82 jaren en de bruid'18 jaren oud te samen 100 jaren(Avenir.) Alaendag avond hebben er te Scliaerbeek nieuwe worstelingen plaets gehad tusschen de lartygangers van AL Kennis en die van AL fergé. Ditmael waren zy byzonder baldadig de wanordens duerden van 9 uren 's avonds tot 2 ufen 's morgends. Op dit oogenblik heeft de gendarmerie de herbergen in de nabyheid der Place Liedts doen ontruimen, alwaer ge- woonlyk de twee partyen elkander ontmoeten. Er werden talryke aenhoudingen gedaen. De Gazette van Geut ontvangt uit Zeven- eecken de volgende nadere byzonderheden,be treffende de moord, verleden week in die ge meente gepleegd. Het slachtoffer, de neef van den landbouwer Stevens dezer gemeente, had zich met eene kar naer Gent begeven. Toen men hem 's an- derdaegs niet bemerkte ging zyne zuster hem opzoeken, en vond hem opgehangen in het wagenhuis, het aengezicht gansch bebloed en al zyne kleeren in stukken gescheurd. Men zag dat er hier geene zelfmoord, maer wel eene misdaed begaen was. De wetsdoktors zyn zaterdag ter plaetse geweest, en hebben beslatigd dat het slachtoffer ten gevolge der menigvuldige kwetsuren bezweken was. Het peerd was op stal gebrachteen dienst knecht die in den peerdenstal sliep, beweert dat er iemand nevens zyn bed uit de haverkist, eten heeft genomen en aen hel peerd gegeven. Die persoon moet de misdadiger zyn geweest, daer de geneesheeren beweeren dat het slacht offer dood naer de hoeve werd gebracht, van de plaets waer de moord gepleegd werd, op den steenweg van Gent naer Lokeren, op om trent 500 meters afstand van de hofstede van Stevens en alwaer er den dag na de moord verscheidene bloedvlekken bemerkt werden. Het is eene geheimzinnige zaek, en het ware te hopen dat het gerecht de daders ontdekte. Het parket is reeds tweemael ter plaets ge weest. Het is de tweede mael sedert dry we ken, dat er in de voorheen zoo vreedzame ge meente Zeveneeken een moord wordt gepleegd. Eenige dagen geleden heeft de gendarmerie van Lokeren den vermoedelyken dader aenge- houden van de moord, onlangs op den veld wachter van Zeveneecken gepleegd. Verleden woensdag moesten de milici- anen der gemeenten Bavichove, Cuerne, Len- delede en Ilulste in deze laetsle gemeente loten. Na de loting keerden de milicianen van Lendelede te samen weêr naer huis, toen er onderweg twist tusschen hen ontstond, en een der aenvallers zyn mes trok, en er meé in den buik van een zyner tegenstrevers zulken ongelukkigen steek toebracht, dat de gekwetste des anderdags 's morgends, te midden der vreeselykste pynen overleed. De eerste zwaluwen zyn hier aengeko men. Men beschouwdt algemeen de vroegty- dige verschyniug dezer vogelen, als het voor teeken eener gunstige lente. Alen schryft uit Antwerpen, 12 februari De reede van Auslruweel was dezen mor- gend vroeg het tooneel van een verschrikkelyk drama. Een klein vaertuig, gezegd ballast- of zand schuit, toehoorende aen schipper Bosschaerts, van den Doel, is door eene onbekende stoom boot op de hoogte van Austruweel in den grond geloopen, en tot nu toe heeft men nog niets van het lot der schipbreukelingen verno men. Schipper Bosschaerts, vergezeld van zynen knecht de genaemde Deckers, waren heden morgend, ten 5 uren, van den Doel naer Ant werpen vertrokken om eene lading zand in te nemen. Het was nog duister toen de twee man nen met hun vaertuig op de reede van Auslru weel kwamen, toen eensklaps een stoomboot, die de rivier opxaerde, hellichte vaertuig in den grond boorde. De matrozen van de omlig gende schepen, alsook bedienden van hetloods- wezen, hebben de kreten van de schipbreuke lingen gehoord, tenvyl de stoomboot zich ver- wyderde. De duisternis liet niet toe de dren kelingen ter hulp te snellen. Den ganschen morgend heeft men vruchte loos naer hel lot der schipbreukelingen verno men, en men denkt algemeen dat Bosschaerts en zyn knecht verdionken zyn. Schipper Bos schaerts is 30 jaer oud hy is gehuwd en woont op den Doelknecht Deckers is slechts 17 jaer oud. Ue vader van dezen jongeling ver keert in de grootste wanhoop. Heden morgend bevond zich de man aen de Werf, en vroeg aen al de schippers van den Doel of ze zyn zoon niet gezien hadden. Later. Wy zyn gelukkig te kunnen melden dat de schipper Bosschaerts en zyn knecht, wiens vaertuig, woensdag morgend, ten 6 uren op de hoogte van Auslruweel met eene stoomboot in aenraking kwam, gered zyn door de bemanning van gemelde stoomboot en te Lillo aen land gezet. De schuil van Bosschaerts, die erg beschadigd was, is tegen den linker oever gestrand. De Onafhankelijke meldt een zonderling geval van vergiftiging Uit onderzoek der po- licie is gebleken dat een groot getal leeuwe rikken, bolvinken, musschen en andere doode vogels, welke men te Hasselt rondleurt, gedood zyn by middel van vergiftigde tarwe. Personen welke van deze vogels geëten hebben, zyn ern stig ontsteld geweest, en katten die de over- blyfsels hebben verslonden, zyn er van ge storven. Verscheidene overtredingen zyn door proces-verbalen bestaligd. De belichten zullen acn het gerecht rekening moeten geven van hunne plichlige handelwyze in het schenden der wet over de vernieling der vogels, en zulks ten nadeele der openbare gezondheid. Eene verschrikkelyke moord werd maen dag te Verviers gepleegd. Omtrent zes ure 's avonds, ontstond er een hevige twist in de woning van den schoenma ker Lejeune, tusschen dezen en een zyner gasten, den genaemden Bilet. De twist veran derde weldra in eene worsteling een policie- agent gelukte er in de twee vechtenden van elkander te scheiden en bracht Bilet buiten het huis zyns meesters. In hel huis van Lejeune woont een andere st, de genaemde Cassalette omtrent den avond ging Lejeune uit, na aen Cassalette te hebben gezegd Indien ik Bilet ontmoet en hy my aenrandt zal ik my welen te verdedi gen. Lejeune ontmoette inderdaed Bilet in eene herberg zy spraken geen woord tot elkander, gingen de een na den anderen uit. Ten 8 ure 's avonds vond men Bilet op den openbaren weg, in de rue de Dison, te midden van een plas bloed, uitgestrekt de ongeluk kige werd naer het policiebureel gebracht, alwaer hy een half uer later overleed, zonder een woord te hebben kunnen zeggen. Hy had aen de borst, in de richting van het hart, eene diepe wonde bekomen, welke by middel van een scherp werktuig was toegebracht. Lejeune werd eenige uren later in zyne wo ning aengehouden, hy loochent alle plichtig- heid aen de misdaed. In een der vensters van zyn huis, heeft men een bebloed schoenmakers mes gevonden. Cassalette verklaert dat toen Lejeune naer huis is teruggekomen, deze de deur heeft gesloten, zeggende Ik ben be vreesd voor de policie, ik heb een slechten slag toegebracht. Ziehier een vertelsel hetwelk bewysl dat indien de politieagenten niet altoos van eerste soort zyn om de moordenaers aen te houden, zy by gelegenheid niet minder behendig en slim zyn. Alen zocht naer eene moeder en hare dochter men kon ze niet vinden. Het waren twee onge lukkige vrouwspersoonen welke in ellende te Parys geleefd hadden en die nu een ryk erfdeel wachtte, onvoorziens uit de Indien gekomen. De opzoekingen waren gedaen op aenvraeg van eenen zeer achtbaren vriend der arme vrouwen. Alen ontbiedt een beambte der veiligheids politie, zynde jong, werkzaem en driftig. Zult die dames terugvinden werd hem gevraegd. Ik beloof het. Wanneer Binnen veertien dagen. Haest u, eene goede belooning zal u toe- geslaen worden. Veertien dagen later keerde de agent weder en kondigde aen dat hy niets ontdekt had. Hy vroeg veertien dagen by en ten laetsle eene maend. Zelfde uitslag. Eindelyk zeide het hoofd der veiligheidspo litie tot hem Gy zyt niet op de hoogte uwer bediening gy zyt niet zooveel waerd als ik meende. Ook hernam de jongeling, koel, trek ik my terug maer ik heb mynen tyd niet verloren ik heb de dames ontdekt en de dochter ge trouwd. Gy hebt niets meer te doen dan hun het fortuin te doen toekomen en.... terzelfder tyd myn ontslag te aenvaerden. Het amerikaensch gerecht laet zich in zyne uitspraken geleiden door gansch byzon dere overwegingen. Getuige het volgende voorbeeld De klaegster, weduwe van eenen machinist, welke slachtoffer is geweest van een ongeluk op den yzerenweg, bekomt een vonnis waer- door de Alaetschappy van gezegden yzerenweg, veroordeelt wordt haer als schadeloosstelling de som van 5,000 dollars te betalen (de dollar doet fr. 5,42), terwyl de rechter eene vergoe ding van 15,000 dollars had toegekend aen eenen man, die tydens hetzelfde ongeluk, een been had verloren. Ontevreden over dit vonnis, waerin zy onrechtvaerdigheid meende te be speuren, riep de weduwe uit Waerom 15,000 dollars voor het been Is een been drymael zooveel waerd dan de ge- heele man En de rechter antwoordde De uitspraek is gansch billyk. De man, welke in dit oogenblik maer één been meer heeff, zal zich geen ander kunnen verschaffen, zelfs niet met 100,000 dollars, terwyl eene weduwe, die 5,000 dollars bezit, zeer gemakkelyk eenen anderen man vindt niet alleen zoo goed als nieuw, maer dikwyls veel beter zynde dan de eerste. HOLLAND. Ilel liberale kabinet in Holland klopt geld langs alle kanten thans poogt het dit te doen by middel van hel ontwerp van wet, lot het heffen eener belas ting op de effekten. Ac» de nieuwe belasting wil de regeering onderwerpen al de effekten, die ook acn successierecht onderworpen zyn, ook de aendeelen in maetschoppyen, omdat die wel patentrecht beta len, maer minder dan gewone personen, daer zy en kel naer bchaclde winst potent betalen. Gewone cn hypothekairc schuldvorderingen blyven onbelast Eenc andere heffing wot dl gedaen op goederen in doode hand. De regeering schal hel aenwezige kapi- lael in portefolic op 3 milliards en rekent dus op eenc opbrengst van 3 milliocn, 's jaers, by eenc heffing van i't'n per duizend. Uit de heffing op goederen in de doode hand roemt de rcgcering eenc jacrlyksche op brengst van 600.00' gulden. Wat eerlijk manDe dochter eener arme weduwe moest wegens ziekte haren dienst verlaten, en had eenige moeite om het haer toekomende loon lekrygsn. De moeder sprak er een advokaet over, die binnen weinige dagen de verschuldigde som wist los le maken. Hiervan werd aen de arme vrouw 7 gulden ter hand gesteld, terwyl de advokaet hel overige zynde 18 gulden u> cents, voor zyne bemoei ingen hield. Bovendien moest de party hem, boven het verschuldigde loon der dienstmeid, nog 2 gulden 80 cents betalen De bemoeiingen van den advokaet hadden beslaen in het nenhooren van de bezwaren der weduwe, hot schryvcn van eenen brief en eene briofkaert aen de tcgenparlv, hel ontvangen van het geld en hel uitbetalen van de 7 golden. Dit feil wordt mcëgcdeeld In de Provinciale Groninger Courant. FRANKRYK. De korrespondenl van de Palrie uil Berlyn, meldt dal de prins von Ilohenlohe zou gelast zyn, namens hel duilsch goevernement aen M. Grevy le verklaren, dal dit goevernement met voldoening de verwerping zien zou van de volle en algeheele amnestie, welk voorstel in de fransche Kamer zal besproken wordenDie lyding is belangryk zy zal by de rooden op verre na niet welkom zyn. Frankryk maekt zich gereed kwytschelding le verleenen aen de communards, welke Parys in 1871 op zulke verschrikkelyke wyze aen het werk heeft gezien. Tc recht roept de Patrit uil Men zou de verontweerdigiug van gansch Parys, van geheel Frankryk hebben opgewekt, indien men in de inaend juni -18"ïI gezegd had, dat de benden misdadigers wier woeste daden men had ondergaen, bini.en acht jaren zouden gefeest, gehuldigd en met weldaden overladen worden door de republikaensche party. Men zou door de gansche drukpers een lasleraer zyn genoemd, indien men had durven zeggen, dat de mu nicipale racd van Parys alvorens opnieuw het heropgebouwde stadhuis te betrekken eene aen- zienlyke som. een soort van hulpgeld of municipale belooning stemmen zou, ten voordeele der moorde naers, brandstichters en plunderaers, die gedurende twee maendon Parys met hunne gruweldaden hebbeu vervuld. Dit ongclooflyk, ongehoord, verbazend feil is nog- ihans vvaerheid. De municipale racd van Parys heeft dynsdag, met eenparige stemmen, eene som van hon derd duizend (rank gestemd, om verdeeld te worden onder de communards, by hunne terugkomst uil Nouméa. De Siècle van welk blad een redakleur door do communards werd vermoord dryft heden de wel willendheid zoo ver, dat het zc-I's die edelmoedige stemming van den municip3len raed toejuicht, en er byvoegt, dal dit hel uitgangspunt zyn zal van eene nationale inschryving Een komiteit, waervan de onvermydelyke Victor Hugo deel maekl, is gelast met het inzamelen van geld e» de giften te ontvangen die gestort zullen worden door al de vrienden van den socialislischen opstand, en van dc brandstich tingen en moorderyen der Commune. De afstelling en de vervanging der opperbevel hebbers van het fransche leger is een voltrokken feil; ook een aental prokureurs-geueracl zyn geslachtof ferd op bet altaer van bet radikalismus. Dit is het eerste begin van dc desorganisatie der magislratuc-r, in afwachting dat men een wel maekt lot bepaling van den hoogsten ouderdom, waerop een magistraet zyn ambt vervullen mag, om misschien vei volgens eveneens dc onafstelbaerheid af te schaffen. Dan zal men eene echt republiekaensche inagistratuer hebben. Openbare zedelijkheid. Wy lezen in de Palrie van Parys Sedert cenigen tyd is de hoofdstad, als het ware overstroomd van boeken en prenten, welke onder voorwendsel van karikaturen, een bestendige belce- diging tegen de zeden cn den godsdienst zyn. De administratie heeft eindelyk de oogen geopend op dien toestand, die dag aen dog verergert Op hel initiatief van den minister van binnenland sche zaken, zal de prefckl van policie bevelen geven opdat de vryheid, welke op dat punt aen sommige publikaliën gelaten werd, niet in losbandigheid ver andert. Dergelyke bevelen zouden, ons dunkens, reeds se dert lang moeten gegeven geweest zyn doch zooals het spreekwoord zegt, het is beter laet don nooit. Het blad Lyon-Republicain meldt dat nieuwe ontdekkingen door hel gerecht gedaen werden, acn- gaende den moord van Lentilly. Volgens gemeld blad, bezit Poujard, benevens zyn woning te Dommarlin, nog een ander onbewoond huisinde nabyheid van denvyverlc Crussalcs on waer in hy soms eenige uren verbleef. Poujard heeft zich wel gewacht een woord te reppen acngaendo dat ge heimzinnig verblyf, doch de aendacht van de rech' terlyke overheid gaende gcmaekl on dynsdag moest aldaer een huiszoeking plaets hebben De schuld van Poujard is op verre na nog niet be wezen, zegt do Lyon-Republicain en het gerecht is er tot nu toe zoo weinig van verzekerd dat liet nog langs ander kanlen zyne opsporingen heeft gericht. Naer bel schynt zou nog een ander spoor ontdekt zyn en op het welk men de vrouw heeft gevonden, welke byna in alle misdaden eene noodlottige rol speelt. Poujard houdt zich kalm als \v3re hy onschuldig aen de moord. Onvoorzichtigheid. Te Porrenlruy bevond zich dezer dagen een kind van 3 jaren oud, omlrent 5 uren 's avonds, op eenc plaets langs waer de trein moest voorbyryden. De barreel was gesloten en liet kind, terwyl hel wachtte, wilde oordeclen welk uit werksel de* koude zou hebben op zyne tong cn plaet- ste dezelve op het yzer van de barreel. Doch toen de kleine zyne long wilde losmaken, was dit hem onmogelyk cn toen de wachter de barreel opende, werd hel vel van dc long afgerukt en het kind liep naer huis in een erbarmelyken toestand. Het blad, dat het tcit verhaell, wakkert de huis vaders aen, hunne kinderen le vvaerschouwcn, want velen hebben dc gewooole hunne long te leggen op koude voorwei pen en zich alzoo aen een groot ge- vacr bloot te stellen. O statistiek! By 'l opmaken eener sta tistiek van hel aental eieren, dat de kiekens in Frankryk legden, vond men op een der staten 1/2 ei. Alen vtoeg inlichtingen aen den prefekl, die den staet had ingezonden, en deze antwoord de Een kieken heeft gelegd op de grens van myn departement en dal van de Seine. Myn ambtgenoot heeft zeker 't gewicht der zaek niet genoeg in 't oog gehouden, anders moet men op zyn staet de andere helft van myn half ei gevon den hebben Spoorwegramp Dynsdag ten 8 uren 's avonds, keerden vyf werklieden van Ourscamp en Rébicourt, in het departement Oise, naer huis terug langs de spoorwegbaen, op welke zy het verkeer, een oogenblik door eene onbedui dende ontriggeling' onderbroken, hadden her steld. De werklieden volgden zonder eenig vermoe den. de spoorweglinie, welke, naer zy meenden totael vry was, toen zy verrast werden door een trein vier linnner werden op den slag gedood en de vyfde bevindt zich in levensgevaer. DU1TSCIILAND. Dezer dagen heeft de barbaersche gewoonte der tweegevechten nogmaels een slachtoffer ge- maeki. Op het Grunewald, in de nabyheid van Berlyn, had een tweegevecht plaets tusschen Iwee studenten. De pistool was het verkozen wapen een der studenten, nog heel jong, werd door een kogel in de rechter slaep getroffen. De dood was oogenblikkelyk. De moordenaer heeft aenstonds de vlucht genomen en is nog niet ont dekt. Volgens de thans beslaende wetten, kan hy tot twee jaren opsluiting in eene sterkte veroor deeld worden. ZWITSERLAND. Dorpen Verbrand. Verleden maendag heelt een hevige brand een groot gedeelte van het groot en schoon dorp Meyringen, in dc nabyheid van Berne, vernield. Hel vuer was uilgeberslcn in een aenpalend dorp Haeson genoemd Omtrent den middag was hel dorp vernield op dat oogenblik beeft het vuer, aenge- vvakkerd door den föhn, een hevigen zuiderwind, do dorpen Stern en Eisenbogcn aengerand, welke ins- gelvk de. prooi der vlammen werden. Omtrent één uer vielen glensters vuer op Meyrin gen weldra brandden de posl, de lelcgraef en het groot hotel van den. Beer do aenpalendc gebouwen verkeerden in groot gevaer. Ten dry ure breidde de brand zich uil over gansch den eenen kant van hel dorp, waer dc houten huizen met schrikverwekkcnden spoed in asschen werden gelegd. De brand werd byzonder gevoed door den acnzien- lyken voorraed van bewerkt of nog te bewerken hout, want le Meyringen bcslaet de nyverheid totael in liet verveerdigen van houten kunstvoorwerpen. Alhoewel het dorp op den oever der rivier de Aer gelegen is, zette liet vuer zich met onverpoosde snel heid voort ten 7 ure 's avonds waren meer dan 50 huizen aengetast en gedurende den nacht werden er nog ccn honderdtal andere vernield. Dynsdag morgend ten I ure hield dc verwoesting op. De schade is onberekenbaer. Men weet nog niet er slachtoffers zyn cn hoeveel. Men ontwaert niets dan rookende puinen en ronddwalende familiën. ENGELAND. Betreffende dc neérlaeg van het engelsch leger in Zuid Afrika, zegt de Times, dat onder de gesneuvel den 28 officieren voorkomen, namelyk één kolonel, twee majoors, zeven kapiteins en de overigen luite nants Bovendien sneuvelden cr nog 21 engelsche of ficieren, die de inlandsche troepen kommandeerden. In 's vyands handen vielen, behalve het vaendel van het 24° regiment, 102 wagens met 1000 trekossen, 2 kanonnen, 400 bommen en houwitsers, 1000 go- weren, 250,000 kardoezen en 60,000 pond proviciën. Lord Chelmsford is ten gevolge van deze neêrlacg genoodzaekl geweest achter uit te trekken verdere aenvallen dcor de Zulu's zyn afgeslagen doch men is crnslig ongerust voor den locstand der kolonisten in Nalal. Sir Bni'tle Frere heeft onmiddelyk eene stoomboot naer de Mauritiuseilanden gezonden,om versterking; tevens heeft hy gevraegd dat er uit Engeland onmid delyk zes regimenten hem ter hulpe zouden worden gezonden. De Times erkent dat het nutteloos zou zyn, den toestand le verbloemen, liet is duidelyk, zegt het blad, dat de Zulu's een machtiger vyandzyn, dan men meende. Wy welen thans, welk eene grooto macht zy op een onkel punt kunnen samenlrekkon. Hunne overwinning zal hun nog stouter maken, en de planters zullen bloolstaen aen hel groolete ge vaer. Er blyft dus niels over, dan ten spoedigste ruime versterkingen naer de Kaep le zenden Een te legram uit Londen meldt dat dit laetsle reeds beslo ten is. RUSLAND. De Pest. Een officieel telegram uil Sl-Petcrs- burg meldl, dal het gouvernement geen lydingen heeft ontvangen aengaende de pestdoch maetrege- len zyn genomen door generael Loris-Melikoff, ten einde een grooten voorraed kalk op le doen, om do lucht le zuiveren on de lyken te verbranden. Uit St Petersburg wordt, onder daglcckening 12 februori, hel volgende telegrafisch bericht ontvangen: De Golos deelt een telegram meé, den 10 febru ari door de dekens der Beurs van Aslrakon verzon den, en waerin gezegd wordt dat de officieele en de parlikulicre lydingen bevestigcn.dat de besmellingto- lael geëindigd is.Gedurende de laetsle week had niet een enkel geval plaets. De laetsle zieke le Selitrenny is genezen. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyko gezondheidsbioed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den moeilykon eetlust, slechte spysvertenngen, maegontslekingen, de gal, do winden, de zuerheid, het slym, de braek- lusl, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, do belemmering acn ademhaling, de uitte ring, al de wanorders vcroorzaekt, door borstontste king, keel, ademslem, luebtpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en bet bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cëdé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, guneistein, enz., enz., waervan uittreksel. Ov 'crgcving, mnog/Jeklon, enz. Jumet by Charleroi, 1!' mei 1863. Dank aen de Revalenta, heeft de vrouw van M. L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving. maegziekte, hert- en lenden pyn, afwezenheid van slaep, enz. M. Johnen Guisse, van Couillet, (llcnegauweD,) schryft ons Uad ik de Revalenta, die my de doctors voorgeschreven hadden niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn. N° 78,364. AI. en AIm0 Léger, van leverziekte, afgang, zwelling en brakingen. N° 68,671. M. den abt Picler Castelli, van vol ledige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren dc Revalenta heeft my weder jong gemaekt. lk predik, boor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen redelyke lange reizen le voet, myn geest is hel der en hel geheugen frisch 2. Viermael voedzamer dan het vleesch, spaert zy nog 50 mael baren prys in medecynen. In doozen, 1/4 kil. fr. 2,25; 4/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.12 kil. 70 fr. De Beschuiten van Revalenta, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Revalenta Chocolael, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 cn 70 fr. Opzending legen posl-mandaet, de doozen van 36 en 70 franco. Bcwaerplaelsen overal, by de apothekers en de kruideniers. Du Barry en C°, (limited) berg van 'I Hof, 16, Brussel. Depots to Aelst, by Vanden ll6rrevveghe en Beydler apothekers. Geeraerdsbergen, by D. Wittinck, apotheker. Ninove, by E. Druvvé-Jclic. Holloway's Pillen. Deze Pillen zyn krachtiger om eene verzwakte gezondheid te versterken dan elk ander middel Ier wereld. Menschen van zeuuw- acbtigen aerd en allen die aen zwakke verteringsor ganen lyden, of welk er gezondheid van streek ge- bragt is door galaendoeningen, onregeldo maeg, of

De Denderbode | 1879 | | pagina 2