De Koetsier Jacob, Nieuwjaersgiften Vastenavond 1879. GROOT li KAVALKABE •M2SI voorkomen,wordt hy aengemoedigd. Daerlegen moe ten wy ook een krachtdadig protest aenleekeu (Bravogeroepen en toejuichingen). Spreken wy nu over de normaelscholcn. De gelykheid der Belgen voor de wet, hunne toe- gangb3erheid tot de openbare ambten en bedienin gen gaen gepaerd met de vryheid van ondervvys en worden door de grondwet aen alle burgers gewaer- borgd. Doch daermeó bekommeren de liberalen zich weinig. Wie in bet officieel onderwvs wil optreden moet de lessen der Slaetsnormaelscholen volgen en een diploma verkrygen. Deze alleen welke een diploma der Slaetsnormael scholen bezitten kunnen tot hel officieel onderwy- zersambt benoemd worden De vryheid der gemeente, voor wat de benoeming betreft, is dus ook geslacht offerd... Dus geene vrye normaelscholen meer En nogthans hebben dczclaetsle, sedert! 842, de helft der onderwyzers opgeleverd en de verlichting en beschaving de grootsie diensten bewezen. Nu, welke strekkingen zullen de Slaetsnormael scholen hebben Wy weien het maer al te weleen der eerste aklen van dt n minister van openbaer on- derwys was de afzetting der priesters, diiecleurs der normaelscholen van Bergen, Nyvel en Lier. Geestelykheid en-onderwys zyn dus onvereenbaer De onderwyzer moet in iedere gemeente als tegen strever des pastoors, als voorvechter der groote na tionale verdediging legen hel ultramontamsmus op treden. Wie liet hoofd voor 't liberalismtis niet wil bukken moet builen de wet gesteld worden. Dit is do liberale vryheid, de vryheid die men onderden hol lander kende, maer 't is de belgische, de vlacmsche vryheid niet. (Luidruchtige goedkeuring.) In 1848, zegde M Thiers in de Nationale Vergade ring van Frankryk Gy klaegl dat het land aen 't socialismus is overgeleverd, maer gy zelf hebt in alte gemeenten onderwyzers gezonden dier zich als de bevechlcrs der geesielykgcid hebben aengesteld en 't leger van 'l socialismus uitmaken. Mochten deze woorden nooit toepasselyk wezen aen ons Va derland Langdurige toejuichingen.) De gcmcentekiezingen, MM. hebben op'l terrein van 't onderwys plaets gehad,en in al de sleden en ge meenten onzes arrondissements hebben wy met meer luister dan ooit gezegepraeld. Wy hebben alsdan ge streden, en stryden wy opnieuw. Wy moeten in sle den en gemeenten tot zelfs in de afgelegene gehuch ten het haelvolle en godsdiensthaiende wetsontwerp leeren kennen. (Bravogeroepen). Wy moeten dus pro testeren en krachldadiglyk protesteren tegen het vry- heidsdoodende wetsontwerp der logicn. Spreker eindigt zyne redevoering met den voorstel dol iedere gemeenteraed eene krachtdadige prolestalie aen de Volkskamer zou toesturen. Geestdriftige toejuichingen.) M. Moray, van Moorsel, trad alsdan in eenige bc- zonderheden over de onderwysgeslichien in ons arrondissement,welke er zoo talryk zyn dal iedereen, met weinige kosten en gemak, het onderwys aen zyne kinderen kan verschalfen. Spreker haell het voorbeeld aen van Geeraerdsbergen alwaer de vrye scholen zoo lalryk zyn dal zy in al de noodwendig heden voi. 't openbaer onderwys voorzien en nog thans wil en zal hel gocvcrnemcnl de stad Gccrards- bergen verplichten een schoollokacl te bouwen en onderwyzers te bezoldigen die er zoo noodig zyn als 'l vyfde wiel aen den wagen. Dit zal dus eene loutere geldverspilling zyn wacrloe men de stad Gccrards- bergen zal dwingen en die de laslenbetalers zullen moeten uitboeten. Ik wil nog gaet spreker voort, een woord zeggen over een ander punt des wetsontwerps, namelyk, over de schoolkomiteileu. Ikvraeg: Zullen de per sonen die die komiteiien zullen samenstellen, voor al op den buiten, het ambt ter herle nemen Ik ge loof hel niet. Ik denk dat die schoolkomilcilcn den invloed niet zullen bezitten om de kinderen naer de school op te jagen dien de priesters lol hiertoe heb ben gehad. Een groot deel der kinderen zullen ofwel ter school met gaen ofwel de lessen niet bchoorlyk volgen. M. Lcbeau riep weieens in te Kamer uit: De pastoor op zyne parochie heeft meer macht om 'l kwaed te beteugelen dan 10 gendarmen en ik zeg op myr.e beurt een pastoor zal meer imdoed hebben dan 100 schoolkomileiten (Bravogeroepen en handgeklap.) Na eenige bemerkingen door verscheidene heeren gemaekt, wierd cindelyk besloten dal de gemeente besturen afzonderlyk eene prolestalie aen de Volks kamer zullen toesturen en dal later eene prolestalie aen al do huisvaders-kiezers ter onderteekening zal aengeboden worden. De Vergadering is welgemoed uileengegaeu zich onderlinge de verzekering gevende, de vryheid van onderwys en onze gemeenterechten tot uitputting van menschelyke krachten te verdedigen. Te beginnen van 21 dezer, zullen de invoer en doorvoer van gezouten huiden van herkau wende dieren, uit de Rhynprovinoiën voort komende, voorloopig toegelaten worden. Die verzendingen moeten vergezeld zyn van be- wysschriflen, afgeleverd door de bevoegde overheid en bestatigende dat de koopwaren voortkomen uit eene plaets der Rhynpiovin- ciën, en dat aldaer, sedert meer dan dry maen- den, zich geen geval van veepest vertoond heeft. VOLKSKAMER. Wy laten hier, volgens 't beknopt verslag der Kamer, de redevoering volgen welke de heer Van Wambeke, onze vertegenwoordiger en Burgemeester, in zitting van 19 Februari jl. heeft uilgesproken. M. VAN WAMBEKE. Ik heb donderdag het woord gevraegd, wanneer de heer minister liet gemeenlebestuer van Aelst aenviel, wegens zoogezegde afzettingen, dat het zoude hebben uitgesproken Hy vertelde ons hier, wat hy herbergpraet- jes noemt, wanneer anderen er over spreken Of merkwuerdig voorbeeld van mogelijke onschuld nietlegenstacude eenen samenloop van schijnbezwaren. -.)Z(«- 2® VERVOLG. Hoe F een man van een ordelyk gedrag, van een braef, godsdienstig karakter een man, die vele goede zaken deed, wien het in alle opzichten voor den wind ging een vader van vier kinderen, zoude, zonder daerloe aenleiding te hebben, op het onver wachts eenen zelfmoordenaer worden zoude daer- toe juist dit oogenblik—eenen vroolyken avond onder vrienden hebben uitgekozen, en dan, lol volvoe ring van dien zelfmoord, zich, met een tafelmes, zoo ongewis in de zyde kwetsen Hoe onwaerschyniyk Welk een nietige vondWelke onzin, die de beschul digde tot dekking van zyne onschuld wilde doen dienen Op de vraeg hem voorgesteld, wat men dan te denken had van die aen gruis geworpene flesschen, als ook van do verbryzclde kacrs met den kandclaer, welke onder de tafel, en van den terneörgeworpenen stoel, die byna ten halve in hot vuer gevonden werd 1was het antwoord des beschuldigden Hem zelvcn bleef nog veel geheimzinnigs in dit gansche voorval over, hetwelk by niet verklaren konde. Zoo niet F... zich zelvcn had omgebracht, dan verklaarde hy, niet te kunnen bcgrypen, wie met mogelykheid anders dit had kunnen doen, daer er, buiten dien man, op dal tydslip geen sterveling was in huis geweest, noch daerin had kunnen ko men, alzoo hy, naer den stal gaende, de tuindeur wel verzekerd achter zich gesloten had, en de huis deur voor aen de straet, immers volgens de verkla ring van den getuige Van der M..., door dezen zeiven op slot geworpen was, gelyk hy ook, by hul openen er van, bevonden had. Een geruimen tyd verliep er, eer het proces van Jacob S.... was ten einde gebracht, Eindclyk werden en by eindigde met de verklaring dat, werden die feiten niet voor waer bevonden, zy mins tens waerschynlyk moeten genoemd worden. Had de lieer minister zich willen inlichten, in plaets van ons een roman te vertellen, dan kon hy om raed gegaen zyn by den schoon broeder van zyn eigen broeder, die in den ge meenteraed van Aelst zetelt. (Luidruchtig ge lach.) De gemeenteraden, meen ik, moeten zich voor het kiezerskorps, niet voor de Kamer, verantwoorden. M. FRÈRE-ORBAN, minister van buiten- iandsche zaken. De Kamer heeft het recht ze te beoordeelen. M. VAN WAMBEKE. De waerheid is, dal wy te Aelst niemand hebben afgedankt. Toen wy op het stadhuis kwamen, hebben wy al de oude beambten in hunne plaets be houden wy hebben hun enkel gevraegd, dat zy jegens ons onzydig zouden blyven. Door sommige dier beambten werd die raed gevolgd dezen zyn heden nog in functie de anderen, om dien raed niet nagekomen te heb ben, werden door ons van hun ambt onthe ven, om eene uitdrukking te gebruiken van den heer minister van binnenlandsche zaken. (Men lacht, rechts.) Wat nu het vertelseltje van den poortier des gcmeenlebestuers aeugaet, daer wil ik niet op neer komen, omdat ik hier geene personen wensch aen te randen, die zich niet verdedigen kunnen. M. JOTTRAND. Zegt dit aen uwe vrien den M. VAN WAMBEKE. Er is sprake geweest van het afschaffen eener lagere hoofdschool van jonge jufvrouwen, welk geslicht zeer bloeiend was ik zal enkel verklaren, dat die school nooit heeft bestaen, om al wal, sinds een zestal jaren over die gewaende afschalling gezegd en geschreven werd, te doen in duigen vallen. Doch, dewyl ik het woord heb, wil ik opko men tegen de leerstellingen door den achtba ren minister verkondigd. Ik, voor my, geloof dat de burgemeesters niet de vertegenwoordigers zyn van het mid- denbestuer. Ik kom op tegen die vryheiddoodende theo rie, en wanneer er misbruiken zyn in de be noemingen van burgemeesters en schepenen, dan ware het wenschelyk dat de benoeming van het schepenenkollegie uitging van den raed. Is er inderdaed eene meer onverdragelyke dwingelandy denkbaer, dan die van een mid- denbestuer, dat burgemeesters benoemt uit de minderheid van de gemeenteraden Dat stelsel heeft de minister aeogenomen. M. FRÈRE-ORBAN, minister van buiten- landsche zaken. Och, kom M. WOESTE. Maer gy doet zoo M. VAN WAMBEKE. Waerom laet gy in het arrondissement Aelst zooveel gemeenten zonder burgemeester Waerom stelt gy te Geeraedsbergen, by voorbeeld, den achtbaren geneesheer Decock niet opnieuw aen Gy wilt de gemeentebesturen in de war brengen M. WOESTE Gy stelt de regeeringloos- heid daer M. VAN WAMBEKE. De heer minister is zeer verontwaerdigd tegen de gemeentebestu ren, die hun inzicht te kennen geven legen de wet over hethiger onderwys te protesteren. Maer wat gedacht vormt hy zich dan over de wyze, waerop de catholyke burgemeesters hunne plichten verslaen Wat my aengaet, ik verklaer u, dat ik nooit myne medewerking verlecnen zal tot het uit voeren eener wet, die de godsdienstvryheid en de gemeenlevryheid zoodanig aenrandt. (Uit roepingen, links.) Neen, nimmer zullen wy de hand leenen tot de uitoefening eener wet die de godsdienstige en de gemeentelyke vryheden aenlast. (Ont kenning, links. Goedkeuring, rechts.) M. FRERE-ORBAN, minister van builen- landsche zaken. Dat noemt men opstand M. VAN WAMBEKE. Wy slaen nog onder de macht van de wet van 1842, en wy hebben het recht ons te verzetten legen eene wet, die men ons wil opdringen. (Ja !ja rechts.) Men noemt ons oproerlingen, omdat wy op onze wyze het decreet van prairial in toepas sing brengen, omdat wy het eens zyn met eene commissie die door een liberael ministerie werd benoemd Gy kunt ons door dwang wetten opleggen doch wy zullen ons niet laten verslagen en ons grootste leed zal hierin beslaen, dat wy zien zullen dat de herziening van de wet van 1842 de handleekening zal dra gen van den heer Rolin, een naem die zyn vader in geheel Vlaenderen wist te doen eeren M. BARA, minister van juslicie.Ik kan niet nalaten legen de woorden van den heer Van Wambeke op te komen. Zy gaen de strek king van het tegenwoordig debat te buiten. De heer Van Wambeke verklaert dat hy zyne medewerking niet zal verleenen, als burge- de debatten gesloten. Het openbaer ministerie had zyne conclusiën genomen, en de eiseli in deze recht- zaek tegen den beklaegden uitgebracht, vorderde de veroordecling tol de doodstraf met den zwaerde. Dan, geene angstvallige gehechtheid aen de blinde letter der wet bepaelde, voor ditmael, de uitsprack des rechters. Hier wyzigde menschelykheid de wraek der gerechtigheid. Hoe jammer, dat haer wrekende arm den onschuldige moest treilen Den aenkla- ger werd zyn eisch in o//icio ontzegd en het vonnis, door schepenen van A.... gewezen, behield deu ge vangene het leven hel veroordeelde hem tot een confinement van dertig jaren in een tuchthuis, na alvorens, op een schavot, de straf van het zwaerd over hel hoofd gezwaeid, te hebben ondergaen. De verwezene, die immer standvastig by de belui; ging zyner onschuld bleef volheiden, wilde van dit vonnis zich op hooger vierschaer beroepen maer zyn verdediger, die de netelige toedracht zyner zaek, en de nietigheid van zyne gronden tol verdediging klaerlyk inzag, ried hem ernstig acu, om er in te be rusten, en met lydzame onderwerping zyne zaek aen God op te geven, of wellicht de tyd nog eenmael zyne onschuld mocht, ontwikkelen. Het was deze raedgeving zyns verdedigers, gevoegd hy de edel moedige verzekering van zynen gewezenen meester, den menschlievenden Van L...., om voor zyn onge lukkig huisgezin te blyven zorgen, we'ke den armen man in zyn lot getroost deed blyven en hem zyne openlyke terechtstelling, hoewel met smartvolle aen- doening, echter onderworpen en geduldig deed on dergaen. Thans, Lezer zyn wy daer, waer wy dit slacht offer niet van e6ne onjuiste rechtspleging, maer van het rampzaligste schynbedrog, waer wy den ongclukkigcn Jacob S..., aen zyne gade en kroost van liet hart gescheurd, der maetschappy ontrukt, en in een luchthuis, onder kwaeddoeners zien opgeslo ten Verwyderen wy ons van dit tooneel, verlaten wy hel afzichtelyk vcrblyf der misdaed en des onge- luks, zelden der verbetering Verlaten wy die holen des rampspoeds, by welker aenblik het nog ouver- meester, aen de uitvoering eener wet die door de wetgevende macht werd aengenomen. M. VAN WAMBEKE. Ik zal er zeker myne medewerking niet aen verleenen ik zal nog liever myn ontslag geven. (O o .'links.) Is 't waer dat er Zondag jl., ter stedelyke sehouwburgzael, een blyspel is opgevoerd geweest dat, onder opzicht van den eerbied welken men aen de heilige zaken en aen de priesters en kloosterlingen, welke ook burgers zyn, verschuldigd is, zeer veel te wenschen laet Wy beschuldigen nietwy vragen enkel dat er door onze Gemeenteoverheid een onder zoek worde ingesteld en dat byaldien de ge ruchten, die hieromtrent in de stad zyn ver spreid geworden, moesten waerheid wezen er maetregels zouden genomen worden om der- gelyke vertooningen te voorkomen. WETTELYKE BESLUITEN. Ry Koninklyk besluit van 17 Februari jl., wordt de militieraed van 't arrondissement Aelst, samengesteld als volgt VoorzitterM. De Backer Frans, Provin- ciaelraedslid te Lede. Plaetsvervangers van den Voorzitter: MM. Gheeraerdls Frans en Limpens Emiel, Provin- cialeraedsleden te Aelst. Lid M. Van GrasdorlT Karei, Burgemeester en Provinciaelraedslid te Gysegem. Plaelsveivangers van 7 Lid MM. Coppens Aug. Burgemeester te Lede en De Feyter Ber nard, Burgemeester te Bambrugge. RECI1TERLYKE KRONYK. Het beroepshof van Gent heeft zaterdag de volgende kandidaten aengeduid voor de plaels van ondervoorzitter by de rechtbank van eer sten aenleg te Dendermonde, 1° kandidaet M. Blomme, 2° kandidaet M.Troch, beide rechters te Dendermonde. M. Bieswal, ondervoorzitter Association libérale te Schaerbeek, gewezen lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is woensdag door de korrektionneele rechtbank van Brus sel veroordeeld tot 50 fr. boete en eene scha deloosstelling van 100 ft'., voor laster tegen M. Kennis. aen Z. H. Leo XIII, Paus en Koning Bedrag der vorige lysten fr. 3422,40 M. Roelants-Sonck, Haell,ert. 10,00 Louis Roelants, 2,00 Parochie Denderhaulem. De E. H. Pastoor. 15,00 De E. H. 11. Van der Hulst, onderpas toor. 10,00 De E. II. Drossens, onderpastoor. 10,00 De Congregatie der jonge dochters. 48,70 Jufvr. Cecilia Wynant. 10,00 We Van Ghyseghem. 5,00 Eene dienstmeid. 0,50 August Lobyn. 0,50 Twee onbekenden. 2,00 Jufvr. M.-J. Van Ghyseghem. 5,00 Een catholyk huisgezin. 4.00 De kinderen J.- B. Taeleman. 10,00 Parochie Baerdegem. De E. H. Pastoor. 10,00 Jufvr. W" D'Hondt. 15,00 M. G. Fies. 2,50 Jufvr. W° Joostens. 10,00 M. G. Van der Straeten. 5,00 Coleta Van den Broeck. 1,00 Onbekenden. 5,50 M. P. Vanderhaegen-Van der Storm, Haeltert. 2,00 Algemeen totael fr. 3,606,10 Wy sluiten heden onze inschryvingslyst van nieuwjaersgiften aen Z. II. Leo XIII, onzen teerbeminden H. Vader. Wy bedanken vuriglyk al onze geëerde iu- schryvers welke, door hunne milde giften, de vervolgde Kerk en Paus zyn ter hulp gekomen in de bedenkelyke omstandigheden waerin beide zich bevinden. De genegenheid welke zy de Kerk en haer doorluchtig Opperhoofd toedragen zal Gods- zeningen niet alleen op hunne lamiliën maer ook op 't gansch Vaderland doen neérdalert. Leve Leo XIII, Paus en Koning GEMEENTERAED De Gemeenteraed onzer stad zal op Don derdag 27 Februari aenstaende om 3 1/2 ure des namiddags, eene openbare zitting houden ten einde overtegaen tot de be spreking en stemming van eene protestatie tegen het wetsontwerp op 't lager onderwys. Wy sporen al de familievaders alsook de catholyke jongelingen aen deze zitting by te vvoonen opdat zy niet alleenlyk de verregaende schynheiligheid waermeê gezegd wetsontwerp is opgesteld maer er ook de noodlottige ge- eeld menschelyk hart niet dan pynlyke gewaarwor dingen gevoelt Er zyn menschen, wal zeg ik menschen er zyn, in onze beschaefde inactschappy, niet alleen onder de zoogenaemde heffe des volks, neen in de onderscheidene kringen van den meer aonzienlyken stand zelfs, wezens, die, met zekere verlustiging, mag ik my zoo eens uitdrukken, in deze woningen der menschelyke ellende vertoevon kunnen Ken ik ze niet, die van de aenschouwing van het lyden hun ner naluergenooten een spel hunner ydele nieuws gierigheid maken die, met een koelbloedig welge vallen, elk tafereel van lyden en rampspoed als ontleden Maer, zwyg ik van die hart- en herze- loozen O, bezoeken wy nimmer die woningen der kaslyding en der smart, dan met het hart van eenen Howard Want wie is de verfynde W6ekeling, die huivert, deze leerscholen eener waerschuwende ge rechtigheid te bezoeken Of wie is de held der deugd die zich boven de herinneringen van deze gestrenge predikers der menschelyke zwakheid verheven acht Trouwens, het zyn niet onze tuchthuizen, niet onze dwangkerkers en strafschavotten alleen, die ons met bloedige verwen teekencn, hoe diep, hoe vreeselyk diep de mensch, God3 evenbeeld! zinken kan neen! gaen wy de staten onzer groote steden doormen vindt er paleizen en prachtzalen, afgodstempelen van het spel en der wellust, waer de weelde hare tooverroede zwaeit, en de ondeugd juichend gehul digd wordt. En wie wyst ons al die tallooze andere cffcrplaetsen aen, waer, in de schaduwen des ge- heims, der ondeugd eer. tempel wordt gebouwd waer dans en snarenspel de. stem des inwendigen rechters ovcrdruischen, en bruisendo bokalen den gloed van gewetensangst verkoelen Zullen niet luchthuizen en dwankerkers eenmael, in het oordeel, legen dezen opstaen Ja, gewis moet ik in het oog des eeuwigen Wereldrcchters, de traen der boete, al is die op den handboei eens misdadigers geroest, toch nog schooner blinken, dan het met brillonten omzette ordekruis, dat op de verkrachting des ge wetens werd gekocht. volgen die er voor 't Vaderland zullen uit voortvloeien, wel zouden begrypen. STAD~ VALST. Catholijke Bond. ingericht ten voprdeele der behoeftigen dezer Stad. Up Zondag 23 Februari, om één uur namid dag, niet de welwillende medehulp der alom- vermaarde maatschappij de Chineezcn van Lokeren. Deze kavalkade zal samengesteld zijn uit een muziekkorps te paard, verschei dene chineesschc cu andere praalwagens, prach tig gecostumecrde ruiters en voetgangers, his torische groept-n. rijtuigen, enz., breedvoeriger beschreven bij omzendbrieven. De stoet zal gevormd worden aan de Nicuw- straalpoort, nabij de herbergde nieuwe Casino, om van daar de volgende straten door te trekken Keizerlijkeplaats (rechte en linke zijde) Korte-Nieuwstraet llopmerkt Merkt Kerkstraat Pontstraat Houtmerkt ZonnestraalKorte-Zoutstraat Lange-Zoul- straet NieuwstraatVrijheidstraatLeopold- straat KapellesiraatEsplanadesliaatSta tiestraat Albert-Liénartstraat Vaarlstraat Molendries Vaart Bisschopstraat Molen straat Merkt Nieuwstraat. ZJ' Te bekomen ten bureele van den DendcrbodeMolen- stiaet n° 6, te Aelst, het gebed voorgeschreven door HH. de Acrtsbisschop en Bisschoppen betrekkclyk het onderwys. Pryzen 100, aen 0,50 centimcn 500, acn fr. 2,00 1000, aen fr. 3,75. Men schrijft ons uit Lede Zondag laast zijn wij alhier begunstigd ge worden met een avondfeest waarvan de aan gename herinneringen niet zoodra ons geheu gen zullen ontvlieden. Er werd alhier ter ruime zaal der Meisjes- Zondagschooldoor de Toonkundige Maat schappij St. Cecilia, derzelver Koorzang-afdee- ling en andere Kunstvrienden een Concert gegeven, dat allerverwachting overtrof. Deze zaal was reeds vóórhel aangekondigde uur, 5 i/a, opgepropt van al deftige inwoners en vreemdelingen, waarvan men welligt het getal op 700 mocht schatten en daar dit feest werd ingericht met het menschlievend doel, in de tegenwoordige netelachtige omstandigheden, den opbrengst van toegang ervan te bestem men, om in de noodwendigheden der behoef tigen te helpen bijdragen, moet men geenzins twijfelen aan eenen scboonen opbrengst ten dezer voordeele. En, zeggen wij vrij dat liet wel voorwaar een schoone avondstond goldtdat hel blij kens de getuigenis van vele aanwezige Kunst vrienden, een puik en allerdeftigst feest was, en dat, om niet aan elkeen in het bijzonder, volgens verdienste onzen lof hierover te be tuigen, er al de uitgeschreven stukken van liet programma, bewonderenswaardig in voor dracht en juistheid werden uitgevoerd. Stippen wij hier echter in het welgelukken dezes Concertos met genoegen aan, de onver moeibare medewerking der heeren Jooris al hier, onderwiens dienstvaardig en kunstvol beleid, men voor het toekomende nooit mag twyfelen aan goeden uitval. Ontvangen dus deze heeren hierover onzen oprechten dank, benevens al anderen welke hierin zoo welwillend hebben medegewerkt. N. S. M. graef de Ribaucourt wordt te Den dermonde voorgedragen voor den Senaet, en M. Leon de Bruyn, burgemeester, voor de Kamer. Beiden hebben eene geloofsbelydenis tegen het wetsontwerp op bet onderwys af gelegd. De plechtigheid der uitreiking van de medaliën, behaeld in de tentoonstelling van Parys, werd te Brussel uitgesteld iets wat de tentoonstellers ten sterkste misnoegd maekt. Maer wat by velen de misnoegdheid nog grooter heeft 'doen worden, is het bericht waerom die plechtigheid werd verdaegd. Luistertmen had bepaeld niet minder dan 75 ridders der Leopoldsorde te dezer gelegen heid te benoemen maer er zyn er niet minder dan 200 postulanten, altemael ondersteund door dezen of genen minister, en al deze mi nisters houden er aen dal hunne kandidaten doorgaen. Volgens een brusselsch blad beeft men schier gehairplukt in den ministerraed, en men is eindelyk tot bet besluit gekomen, dal de lysten zouden gezuiverd en er 125 postu lanten zouden geschrapt worden.... Maer nu eerst beginnen de poppen le dan- san Nu eerst begint de werking van personen, clubsen, associations en féiléralions, om toch dezen of genen niet tusschen de verstootelingen te zien. Al die benoemingen zullen, naer men ons bericht,ten sterkste naer de partyschap rieken, en als er hier of daer een konservalieve door- Naderen wy thans de ontwikkeling van de onschuld des ongelukkigen Jacobs S... Zeven jaren had reeds de onschuldig lydende man in hel luchthuis doorgebracht, toen er, builen af, eene gebeurtenis plaels had, welke alhier dient ver meld te worden. Er werd le dier tyd eene bende die ven opgelicht, aen wier hoofd zich zekere George Rauss, onder zyne makkers bygenaemd de Wilde Zwacb, bevond. Dit complot had zich binnen A— zeer gevreesd gemaekt, zoo van wege de stoutmoedigheid der inbraken, als de behendigheid der aenzienlykc diefstallen, door hen gepleegd. De aenvuerder er van, een vermetele, maer tevens sluwe booswicht, was listig genoeg geweest, zyne bende tot niet meer dan zeven personen uit te breiden, meercndeels handwerksgezellen, die des ie gevaerlyker waren, naer mate zy meer ongemerkt de gelegenheid lot hel plegen hunner schelmstukken konden opsporen, en het vermoeden minder op hen vallen konóc. Dan, de booswichten konden echter niet aliyd aen de Argus- oogen der wrackzame A—sche justitie blyven ont snappen zy vverdeu allen op het onverwachts ge grepen, en na langdurige debaiicn, werd eindelyk hun proces opgemaektde Wilde Zwaeb werd, met vier zyner medeplichtigen, tot den strop veroordeeld; de dry overigen werden zwaer acn den lyvo gestraft en tot eene opsluiting van zeker getal jaren in een tuchthuis verwezen. Mogelyk zyn er onder myne Lezers, die by het van deze ingelaschle gebeurtenis, op de gedachte komen, dal nu de onschuld van Jacob S in het rechtsgeding van den Wilden Zwacb en zyne mede plichtigen, werd aen bel licht gebracht. Niet minder dan dit gebeurde er echter. Waerloe dan, vraegt ligt iemand dit voorval hier ingevoegd Om meer bepacldelyk aen te wyzen, dal, wanneer de wraek des Hemels eenen schuldige zal treffen, zy wel iangzaem, maer toch zeker gaet, wel scbyn- baer verlraegt, maer echter met achterwege blyft. De wilde Zwaeb, zagen wy, werd, met vier zyner medeplichtigen, ter dood gebracht. Geen dier vyf boosdoeners had echter, voor zoo verre het Week, schiet, zal het enkel zyn om de partyschap eenigzins te maskeeren. De Gazelle bevestigt deze berichten en voegt erby, dal de bureelmannen van de ministeries gekende jagers naer alle mogelyke lintjes bun paert eischten in deze uitdeeling. Het scliynt dat de bureelery op het laetsle oogenblik haer deel beeft geëischt, en dat men min ol meer de lysi van voordracht zal veran deren, opgemaekt door de kommissie en die zich stiptelyk aen de exposanten had gehouden, maer die vergeten had het kruis te vragen voor de groote officieele onnuttigheden en voor de scribenten in de bureelen. De geschiedschryver Th. Juste, haell in zyn boek over Koning Leopold I, volgens on uitgegeven dokumenten, het volgende aen Den 20 april 1831 waren de belgische afgeveerdigden (gelast met de aenbieding der kroon aen Leopold I,) te Londen aengekomen; den 22 werden zy in Marlborough House ont vangen. De prins hoorde hen aendachtig aen en antwoordde dat de zending waermeé zy gelast waren hoogst vleiend was voor hem, zooveel te meer daer zy behoorden tot eene natie, gekend voor hare gevoelens van recht zinnigheid en openhartigheid, tot eene natie die de meeste volkeren in beschaving over trof. Daerna zich wendende tot den eerw. heer de Foere, voegde hy er by Ik zie vooral met genoegen dat België zeer godsdienstig is eene natie die aen den godsdienst is gehecht is gewoonlyk zedelyk en het is veel ge makkelijker haer te besturen. Het is zeker om des te beter aen die denk- wyze te voldoen, dat men nu God uit de school bant, en dat men de godsdienst uit bet hart des volks wil rukken De Broeders der Kristelyke Leering te Binche, die de geadopteerde school bestierden, hebben van wege het gouvernement bericht omvangen, dal van den dag der aenzegging, hunne school niet meer als aengenomen wordt beschouwd. Het Volksbelang van Gent, raedt het goe- vernement aen het traktement der onderwy zers te verhoogen, want dat er anders veel de gemeenteschool zullen verlaten.... uit eigenbaet. By den catholyken onderwyzer is er overtui ging en de eigenbaet zal hem niet doen blyven, als de overtuiging in hem spreekt. M. Rolin heeft te Tervuren een liberalen burgemeester benoemd, die geen woord vlaemscfi kent, en dit in eenen raed waer 7 catholyken op de 9 raedsleden zyn De policie van Brussel heeft de band ge legd op eene dievenbende, genaemd de bende der fluweelen vesten. Er zyn reeds 26 perso nen, waeronder verscheidene vrouwen, aen- gehouden. Wy zullen over die bende eenige inlichtingen meêdeelen. Sedert eenigen tyd reeds, waren talryke klachten by de brusselsche policie ingediend over diefstallen, nachtelyke aenrandingen ge wapenderhand gepleegd, enz. De gerechlelyke policie deed opzoekingen en ontdekte eindelyk, ongeveer tien dagen ge leden de schuilplaels eener talryke dieven bende. De plaets werd goed bewaekt en de verschillende leden der vereeniging met zorg achtervolgd, zoodat, na eenige dagen, de poli cie al de noodige inlichtingen bezat, om de geheele bende te kunnen aenhouden. Ziehier de inlichtingen, welke wy betreffende die dievenbende hebben ingewonnen. In den draei der Hopstraet, aen het huis N° 18, ziet men eene groote poort, die toegang geeft op eene binnenplaets. waerachter zich de herberg bevindt. Aen de rechlerzyde dier binnenplaets is een lange gang onder den blooten hemelaen het uileinde van dien gang vindt men twee deuren, eene rechts, de andere links. Het is langs de deur links, dat men in de schuilplaels der bandieten kwam die deur' verleent toegang tot eene binnenplaets en een hofke, waerachter zich een oud afzichtelyk huis bevindt, waerin men langs een trap af- daelde. Dit huis werd bewoond door eene familie, bestaende uit vader, moeder, twee dochters en twee zonen. Het is in die krocht dat de bende der fluweelen vesten zich vereenigde. Zy werd aldus genaemd, omdat al de leden, boven hunne gewone kleeding fluweelen ves ten droegen, waervan zy zich ontdeden, wan neer zy een misdryf begaen hadden, ten einde niet erkend te worden. De gestolen voorwerpen verdwenen onmid- dellyk en gingen in onbekende handen over. De policie heeft slechts weinig dier voorwer pen gevonden, die in het Hotel du Brabant teu toon gesteld werden. Vele slachtoffers van diefstallen hebben die tentoonstelling bezocht, doch de voorwerpen niet gevonden, welke hun ontstolen werden. Dezer dagen werd de geheele blok huizen der Hop- en Papenveststraten door de policie bezet. Ondanks al de voorzorgen doordedie- - BBBHBBBBai ooit eenen moord of doodslag op zyn geweten gela den maer de toenmalige wellen bepaeldcn de dood straf op eiken diefstal of oogmerk daerloe, met lubraek vergezeld. Rauss werd dus, met vier zyner makkers, als overtuigd van het plegen van menigvul dige huisbraken, tot de galg verwezen de dry overigen der bende werden, als schuldig aen lichtere feilen, slechts aen den lyve, en voorts met opsluiting gestraften onder deze dry bevond zich de werke- lyke moordanacr van den zadelmaker F..., om wiens Ireurig ongeval de onschuldige Jacob S...., eeno schandelyke slraf, en nu zevenjarige gevangenschap had ondergaen Onder deze dry was thans werkelyk een der galg als ontsnapt Maer vroeg of laet, konde hy aen de wraek der eeuwige gerechtigheid niet ont snappen zy volgde den moordenaer op den voet. Het drytal overgeblevenen der bende van den Wil den Zwaeb zat met Jacob S.. in hetzelfde tuchthuis. Weinig vermoede deze, dat de eigenlyke moordenaer, in wiens plaets hy leed, zich zoo naby hem bevond. Twee jaren waren er reeds na de terechtstelling van Rauss en zyne makkers vcrloopen, het ging thans in hel tiede jaer van Jacob's tuchthuisstraf, toen op een mael eene yselyke samenzwering onder eenige dor luchtelingen uitborsl Het complot had niels minder ten doel, dan, om op onderscheidene plaetsen, in het gebouw brand te stichten alsdan by de te ontstane algcmecuc verwarring, den tuchllipismeesler en zyne lieden le overrompelen en af te maken, en na zich van al de toegangen te hebben meester gemaekt, de vlucht le nemen, en hel gebouw, met al de daer nog in zynde ongelukkigen, aen de vlammen ter prooi te geven. Dit helsche plan was reeds acnvankelyk tot rypheid gekomen, blykens de brandstoffen, welke men hier eu daer verspreid vond, toen het eerst uit lekte. Dadelyk wist men zich al de bewerkers van dit gruwzacm complot le verzekeren aen het hoofd daervan bevonden zich de dry overgeblevenen der bende van den Wilden Zwaeb Zy waren het, die dit duivelachtig opzet gesmeed, zy waren het, die, als hoofdaenleggers, de overige deelgenooten er in be trokken hadden I (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1879 | | pagina 2