x.- .rmn f iMEwam instelling (sic.) uiteentedryven Hy rekwi- reerde den lieer kommissaris van polilie de vermomden aentehouden en proces-verbael tegen onze vrienden optestellen. De lieer politiekommissaris gehoorzaemde de catholyken wierden naer de permanentie geleid alwaer zy zich moeslen ontmaskeren. Men weel wat ér 't gevolg van geweestis Vyf onzer vrienden wierden voor de recht bank van Dendermonde gedaegd en wel is waervrygesproken maer later deedt men ze voor den tuchtraed der garde civiek verschynen en wierden veroordeeld tot dry dagen gevang voor beleediging jegens de natio nale instelling der garde civiek. Dit gebeurde in 1874 en 1875. En wat gebeurde er dynsdag 11, dus in 1871'. By de wagens die de zoo slykerige als slordige mascarade van dien dag samenstel den, trof men er een aen die bezeten was door vermomde persoonen,gansch gekleed in garde- civiek. Builen de wapens was liet de volledige tuniek die ze hadden aengetrokken, 't waren, volmaekte gardeciviken. Gy denkt zeker, geëerde lezers, dat de kolo nel, even als in 1874, zich tegen die beleediging heeft verzet, dat hy de polilie heelt gerekwi- reerd om de plichtigen te ontmaskeren en ze by 't gerecht te kunnen aenklagen Daer is geen schyn van.... In plaels van er deesmael eene beleediging tegen de nationale instelling, garde civiek genoemd, in te vinden, heeft de kolonel, zoo men ons ten stelligste verzekertde vermomde gardeciviken in oogenschouw genomen en gevonden dat het heel geestig was aldus die nationale instelling tot de laegsie en gemeenste spolterny te doen dienen. Wy zullen eens zien of de spirilueuze cor respondent van 1874, nu ook eenen veront- weerdigdeq, brief aen het Journal de Gand zal meedeelen, gelyk in 1874 Wy zullen eens zien of hy nu ook zaeg- stoel Joltrand zal verzoeken den minister van 't inwendige over die schandelyke beleediging jegens de garde civiek te interpelleren Wy zullen eens zien of de hoppestaek uit 't Verbond, nu op zyne beurt met geheele beken krokodillen tranen zal storten over die onge hoorde beleediging de nationale instelling aengedaen Wy zullen eens zien, maer neen, wy zullen niets zien.... De kolonel zal van niets gebaren de spiritueuze correspondent zal noch papier noch inkt vinden en de onnoozele hoppestaek uil 7 Verbond zal zwygen als versmoord.... Maer er is iemand die niet zwygen zal, en die iemand is hel verontweerdigd openbaer geweten, 't welk allyd al wie twee maten en twee gewichten gebruikt heeft afgekeurd en zal blyven afkeuren. Men vraegt of wy niet kunnen uitleggen waerby het komt dat'de politie oogen heeft om te ontdekken dat een catholvke zich in het kosluem van veldwachter heeft verkleed en geene oogen heeft om te zien dat niet één maer verscheidene liberalen zich in gardeciviek hebben vermomd 1 Antiu. De veldwachter was groen en de garde civieken waren blauwen Het gehoor onzer stedelyke politie schynt niet beter te zyn dan haer gezicht te oordee- len naer de overvuile, schandige, ontuchtige en zedekwetsende liedekens die hier, gedu rende de vastenavonddagen, tot ontstichting van groot en klein, als om zoo te zeggen, aen hare ooren werden uitgebraekt Wy roepen hierop de aendacht des heeren Burgemeesters in en hopen dat hy de noodige bevelen zal geven tot beteugeling van een waer schandael waerover gansch de deftige burgery de bitterste klachten laet liooren. KUNSTNIEUWS. Sedert eenige dagen praelt aihier in de St- Marlinuskerk een overheerlyk groepje, be sterad voor den autaer van O.-L.-V. der Zeven Weeën, verbeeldende het doode lig- chaem onzes Zaligmakers op den school zyner gebenedydde Moeder. Waerom staet de menigte verrukt voor dit gewrocht Waerom treft het de aendacht van eiken be zoeker Is 't om de eigenaerdige opvatting, de zachte doch krachtige teekening des omvangs, den smaekvollen en leederen samenloop des werks? Ofwel is 't het zicht van het ontzielde lig- chaem van den Zone Gods, 't welk de kunste- naer op eene zoo edele als hartroerende wyze uitgestrekt heelt op den schoot eener bedrukte Moeder, welke,in eene hemelsche begeestering hare grievende smarten aen de Almacht op offert Dit is ons om 't even maer althans is het zeker dat de kunstenaer, de heer Octaef Maes, den weg weet naer'therte van den mensch om het, door zyne kunst, te ontroeren en er de beste gevoelens te doen in ontvlammen. Ook is 't met het innigste genoegen dat wy den verdienstelyken heer Maes gelukwenschen over het harttreffend kunststuk, welk hy met een zoo krachtig als godsdienstig karakter heeft weten te omsluieren. Als wy dees en andere zyner vooilbrengsels zien, dan begrypen wy beter dan ooit de hooge waerde en de machtige beteekenis van het schitterende exaem, 't geen de heer Maes, on langs, voor een jury, samengesteld uit de kunslsommiteiien des lands, zoo deftig heeft afgelegd. Dat onze jonge kunstminnende stadsgenoot met vertrouwen voortga en, door eene aenhou- dende werkzaemheid, zyn genie maer gedurig meer en meer ontwikkele en zeker mag hv zyn dat de toekomst aen hem is. De ware ver dienste gepaerd met een onberispelyk leven kan overal boven, kan overal tegen, en eindigt altoos met een overvloedigen loon van God en van de menschen. DRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E.H. Van Pouck,onderpastoor te Poccke, is onderpastoor benoemd te St-Maria-Lierde. Hy wordt vervangen door den E. H. De Vacht, professor in hel collegie te Dendermonde in wiens plaets genoemd is, M. Coupé, diaken. Wy vernemen dat er op Zondag 9 Maert aenstaende, om 5 uren des namiddags, in den Kring de Vriendschap eene belang- ryke vergadering zal gehouden worden tol de welke men de catholyke kiezers, onzer stad in den loop der toekomende week zal uitnoodiger.. Aen 't dagorde zal staen Wetsontwerp op 't lager onderwijs, algemeene protestatie. Wy hopen dat al de catholyke kiezers deze vergadering zullen willen bywoonen ten einde ld toonen dal wy als een man het godshatende en vryheidsdoodende wetsontwerp-Van IJum- beecli verslooien als zvnde onheilvoorspellend voor 't Vaderland. Men sprak te Brussel in de laelsle dagen veel over de aftreding van M. Rolin, die niet veel roozen in het spel van minister schynt te vinden. In hoeverre die geruchten waerheid zyn, weten wy nog niet. De brusselsche dagbladen melden dat er tusschen MM. Rolin-Jacquemyns en Woeste voldoende en eervolle uitleggingen gewisseld zyn betreffende het incident der zitting van 21 februari. Dit incident is aldus tot de bevredi ging der beide partyen geëindigd. De aenvragen voor dekoraties overslroo- men het ministerie. Men kan zich geen gedacht maken van het getal dezer aenvragen, en van den drang dien men aen den dag legt. Wy herinneren ons, dal M. Coomans onlangs eene groote geruststelling heeft gegeven aen al die ongeduldige ciloyens. Immers, hy gaf de stel lige verzekering dat in 1880, AL wat liberael is, zal gedekoreerd worden.... In dit geval heeft er niemand meer te reklameeren. Volgens men ons verzekert, zal de oefe ningsperiode in hel kamp dit jaer zeer lang en moeilyk zyn. Al de korpsen te peerd, alsook een groot getal regimenten te voet en batte- ryen der artillerie zullen aen de operatiëu deelnemen. M. de luilenant-generael Viette, plaets-kom- mandant te Antwerpen, zal gelast zyn de ope- ratiën in te richten en te besturen. De veranderingen van garnizoen zullen wei nig belangryk zyn in 1879 zy zullen uitgesteld worden tot in 1880, wanneer de kazernen, die op verschillende plaetsen van het land opge richt worden, zullen voltrokken zyn. De Documents parlemenlaires bevatten eenen staet, waerin de sommen worden opge geven welke tot hiertoe betaeld zyn voor het paleis van justicie te Brussel. Het totael der sommen beloopt niet minder dan zes-en-twin tig millioen negen honderd duizend frank. Daerby komt nog het krediet van vier millioen zes hon derd duizend frank, dezer dagen door het minis terie voorgesteld en door de meerderheid ge stemd, ofschoon er volgens de liberalen, geen geld in de kas is. Dat moeten de belastingschuldigen betalen, en wie weet waer het zal eindigen De inge nieurs verklaren het niet te welen, hoe zou iemand anders het kunnen raden. Wy noemen dat eenvoudig eene geldver- kwisting. Sommigen zullen beweeren dat het goed is voorwerk- en ambachtslieden.Dat kan eenigzins waer zyn, doch 't is nog veel beter voor de bouwmeesters. Immers wy vinden in dezelfde dokumeulen dat er reeds als honorarium betaeld is aen den bouwmeester de som van vier honderd zeven en twintig duizend, vier honderd acht en zestig frank, zeventig centiemen. Omtrent een half millioen Ons dunkt dal liet met een weinig minder ook wel zou gegaen hebben. Studie en kunst mogen betaeld worden, maer 'i schynt ons toe dat men hier de maet is te buiten ge gaen. Geen wonder dat de arbeider, die nau- welyks het brood verdient voor hem en voor zyn huisgezien, zich het spreekwoord herin nert wie de haver verdient krygt ze niet. De Annuaire de VAcadémie royale de Bel- gigue bevat de levensbeschryving van B. Du- mortier, door M. Crepin, kruidkundige, en waerin dan ook de overledene vooral wordt voorgesteld als een minnaer der natuer. Onder andere wetensweerdige byzonderhe- den lezen wy in die levensbeschryving, dat M. Dumortier in 1823, in een dorp der Ardennen, te Florenville, voor een dief, die door de gen darmerie werd vervolgd, aenzien werd en tusschen twee gendarmen naer Neufchateau werd gebracht. Hy verbleef dry dagen in de gevangenis dezer stad en werd slechts in vry- heid gesteld, na de ontvangst van een brief van den burgemeester van Doornyk, die de volkomene onschuld van den gevangene be wees. De laetsle gedachten van den ouden politie ker waren voorde botaniek. Hy was opliet punt uit te gaen om kruiden op te zoeken, toen hy getroffen werd door de kwael, waer- aen hy overleden is. Hy was in eene diepe slaperigheid gevallen en om hem een woord te doen zeggen, moest men hem van zyne lie velingswetenschap spreken. De sekretaris der maelschappy van kruid kunde heeft u geschreven, zegde hem een zyner vrienden. De grvsaerd, als door een elektrieken schok getroffen, ontwaekte, opende de oogen en vroeg Wat zegt hy Dit waren zyne laet sle woorden. Men heeft dikwyls aen M. Dumortier verwe ten dat hy Roeselaere vertegenwoordigde, zonder dat hy vlaemsch kon welnu, M. Cre pin meldt in zyne levensbeschryving dat M. Dumortier in 1823 eene studie in het vlaemsch uitgegeven heeft, welke verschenen is in de memoriën der maelschappy van natuerlyke historie te Amsterdam. In 7 Vatikaen. Het Journal de Druxel- les spreekt met veel lof over de ontvangst der dagbladschryvers en publicisten, door Z. H. den Paus van Rome. Het was eene plechtig heid, zoo als er nog zelden eene plaets had. De Paus heeft eene merkweerdige aenspraek gehouden in het latyn. Men wacht er de verta ling van. Een aental prelaten hadden zich by de publicisten gevoegd. Z. H. heeft zich in het byzonder onderhouden, zegt het blad, met MM. de Haulleville, (Journal de üruxelles), graef de Villermonl, CourrierLebrocquy, (Cloche) en Amand Neut PatrieMgr. Tripepi heeft het adres aengeboden. De Paus was omringd door al zyne kardinalen. In zyne toespraek heeft hy de pers gematigheid aenbevolen en haer uitge- noodigd, uil al hare krachten, het tydelyk ge zag van den II. Stoel te verdedigen. Om in zynen dringenden nood van geld te voorzien, heeft de gemeenteraed van Brus sel in zitting van maendag besloten, voor zes millioen gemeentebons uillegeven. in afwach ting van de groote leening, welke in de maend mei zal aengegaen worden. Er hebben niet min dan vier branden te Brussel en in de voorsteden plaets gehad, in den nacht van 23 tot 26 dezer. Gelukkig heeft men overal het vuer spoedig kunnen uitdooven en heeft men niets dan stoffelyke schade te betreuren. Een dier branden, uitgeberslen in een huis te Laken, was veroorzaekt door de ontploffing van vuerwerkslukken, welke al daer in het geheim verveerdigd werden. Er is proces verbael opgesteld tegen den bewoner van dit huis. De policie van Brussel, heeft een gevaer- lyken oud-veroordeelde, den genaemden A. Cliarlier aengehouden, op hel oogenblik dat hy een wagen wegvoerde, -welke voor ongeveer 8000 fr. koopwaren *beYatte. Het peerd, de wagen en de koojrwaren waren door den.stoul- moedigen dief ontvreemd, ten nadeele van een agent in douanen. Woensdag nacht heeft de policie der hoofslad een kerel aengehouden, van verdacht voorkomen en die een pak onder den arm droeg hy verklaerde dat hy geene vaste wo ning had en den nacht had doorgebracht op den openbaren weg van Hal naer Tweebrugge, onder eene hooimyt, welke hy, volgens hy beweert, door onvoorzichtigheid heeft in brand gesteken. Hy werd naer het policie-bureel ge bracht en herkend als zynde de genaemde Cornand, oud 43 jaren, geboren te Aelst, die ontsnapt was uit het bedelaersgesticht te Merxplas. Cornand is aen de gendarmerie overgeleverd. Zondag heeft het parket zich naer de St- Anna's dreef te Laken begeven, ten einde een onderzoek in te stellen betreffende een kinder moord, welke aldaerdoor eene dienstmeid zou gepleegd zyn. De wetsdoktors, gelast met de lykschouwing van het kind, hebben bestatigd dat het verworgd was. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet. Een der laetsle nummers van den Memo rial administralif kondigt het signalement af van M. Van de NValle, koopman en gemeente- raedsheer te Iseghem, die sedert het begin der maend november laetstleden spoorloos ver dwenen is. Dezer dagen kwam zekere Van Struy- donck by M. Masson, koopman in likeuren op den Boulevard du IJainaut, en ontving eene som van fr. 153-78, welke door M. Masson verschuldigd was aen M. Bauchau, te Moulins. M. Masson dacht dat Van Struydonck door M. Bacliau gezonden was, aen wien hy eenige da gen geleden gemeld had, dat gezegde som ter zyner beschikking lag. Weldra echter ver nam "hy dal hy het slachtoffer geweest was van een stoutmoedigen dief. De policie zoekt den misdadiger op. Wy lezen in de Patrie van Parys het na volgende artikeltje, dal wy hier aen de liberale werkmansplagers en nonnenverjagers, aenbevelen. a Geen Nonnen meer, Men weet dat zekere municipale raden a die van Parys aen 't hoofd verldaerd heb- a ben dat de Zusters van Liefde uit de gast- huizen moesten verjaegd worden aenge- a zien hare aenwezigheid by de zieken een maelschappelyk gevaer is en inbreuk maekt op a de menschelyke weerdiglieid is er in andere a woorden gezegd. a Dal nobel ontwerp heeft een begin van a uitvoering bekomen en de Zusters die het a tydelyk hospitael van de rue de Sèvres be- slierden, zyn door dienstmeisjes vervangen. De vryd'enkers klapten met overspanning in de handen. Gy zult zien, riepen zy uit, a met welke opoffering, met welke lieldadig- a heid die onafhankelyke vrouwen bezield zyn Maer, ziet, eensklaps breken de pok- ken in het gasthuis uit en onmid- dellyk zyn de dienstmeisjes, vreezende door a de ziekte aengedaen te worden, het hospi- tael ontvlucht. De Francais, die deze feiten, zoo beslis - a send ten voórdeele van hetgeen de gemeente- raed besloten heeft, aenhaelt, voegt er by dat hy met ongeduld uitleggingen of terecht- wyzingen afwacht. Wy, zegt de Patrie, wy doen gelyk de Francais. De Bien public meldt dal de laetsle ge- meentekiezing te Selzate, waerin de geuzen de meerderheid bekwamen, door de bestendige depulalatie van Oost-Vlaenderen zal vernietigd worden, voor onregelmatigheid. De Moniteur van Dynsdag kondigt het volgende koninklyk besluit af, gedagteekend van 25 dezer .-Gezien ons besluit van i7 februari waerdoor het ontslag aenveerd wordt van M. Van Elslande als notaris te Brugge overwegende dat M. Van Elslande verkiaert, dat men misbruik heeft gemaekt van zyne handteekening en dat hy zyn ontslag niet heeft gegeven M. Van Elslande wordt benoemd tot notaiis te Brugge. liet standbeeld van Van de Weyer. Het Vaderland van Leuven deelt betreffende dit zonderling geval de volgende nadere byzon- derheden meé De bewoners der Statieplaets, ter stede, waren verleden donderdag morgend niet weinig verwonderd. Gedurende den nacht hadden eenige snaken geheel het standbeeld van Van de Weyer en een gedeelte van het voetstuk in olieverw geschilderd. Hel eene been van het standbeeld was rood, hel andere zwart, het kleedsel was geel en een gedeelte van het voetstuk blauw. Verder had men op de blauwe steenen van het peterstael opschrif ten van meer dan twyfelachtigen smaek ge schilderd. Van de Weyer hield nog een der verfpotten in zynen arm en eenen verfborstel in de hand. In een woord Van de Weyer zag er in zyn nieuw pak zoo kluchtig, zoo arlequinachtig uit dal de serieuste menschen zich niet konden inhouden van lachen. Ook krielde de Statieplaets weldra van nieuwsgierigen het was eene ware processie naer den nieuwen heilige, zooals onze buiten lieden Van de Weyer wel eens noemen. Omtrent 10 uren kwamen de pompiers met eene brandspuit aengesneld om de olieverf van Van de Weyer te spuiten, zy hadden schoon hun best te doen, maer geen enkel plekje verf verdween. Ziende dat alle pogingen te vergeefs waren, vertrokken de pompiers. Van de Weyer, onder de bewaking latende van een half dozyn hun ner dapperste mannen. In den namiddag nadat duizenden onzer medeburgers het koddig looneel waren komen zien werd er last gegeven aen vier verwers- gasten, Van de Weyer zyn arlequinskleed uit te trekken de poets had nu lang genoeg ge- duerd en daerby was Van de Weyer den Vas tenavond nog ier dagen vooruit. Er zyn er die beweeren dat de carnaval in Engeland vroeger begint dae by ons, en dal Van de Weyer, in zyne hoedanigheid van Engelsch- man, zich op zyn engelsch heeft willen mas- keeren. P. S. Men verzekert dat er van stadswege eene premie van luOO fr. uitgeloofd is aen de gene, welke de daders van deze monument schennis aen de overheid zullen bekend ma ken. In den zelfden nacht waerin het standbeeld van Van de Weyer geschilderd werd, had de policie van Leuven eene meid aengehouden, beschuldigd van diefstal. Zy werd naer den post van het stadhuis gebracht alwaer een heerlyk vuer brandde. De twee pompiers ge last de diefegge te bewaken, zyn in slaep ge vallen en toen zy wakker werden, was de vogel gaen vliegen. Maendag morgend heeft men te Waver, op de spoorbaen het lyk gevonden van een jongeling uit de omsireken, oud 25 jaren, treinwachter by liet besluer der yzeren wegen. Men heeftop het lyk slechts eenè kleine wonde bemerkt aen de rechter slaep. Omtrent 4 uren 's morgends was hy nog bezig in een huis te La Loriette, met de kaert te spelen. Een on derzoek is ingesteld. Een hevige brand is verleden zaterdag avond uitgeberslen in de hoeve van den land bouwer Veys te Wevelghem een wagenhuis en eene schuer werden met gansch den in houd, vier karren, eene groote hoeveelheid landbouwgereedschap, vlas en lynkoeken, ge heel vernield. De schade beloopt 28,000 fr. Alles was verzekerd. Een bloedig tooneel heeft verleden woensdag te St. Truyden plaets gehad. De genaemde Sterkens, verver, hygenaemd Seve- rinus Kazak, begaf zich ten huize van zynen meester M. An toon Wynrockx en geraekte met dezen in twist, aengaende eene geldkwes tie. Na eene hevige woordwisseling, viel hy eensklaps M. Wynrockx aen en bracht hem eene schrikkelyke wonde aen het hoofd toe, by middel van een kapmes. Woedend sprong hy daerna op de vrouw toe, welke haren man ter hulp vloog, en wondde haer aen de armen en het hoofd deze wonden zyn gelukkig niet doodelyk. Wat M. Wynrockx betreft, de man verkeert nog in levensgevaer. Het parket van Hasselt heeft zich ter plaetse begeven en heeft onmiddellyk den dader der moordpoging doen aenhouden en naer Hasselt overbrengen. M. Hoch, de nieuwe arrondissemenls- kommissaris van Namen, begaf zich verleden donderdag naer Tamines, ten einde aldaer de loling voor te zitten. De liberalen dier ge meente, die er waerschynlyk niet aen hielden met dit personnagic belast te zyn, hadden naer de statie den veldwachter gezonden, om hem al te halen en den weg naer het gemeentehuis te toonen. Kommissaris en veldwachter bega ven zich met bevende stappen naer het ge meentehuis, al de personen welke zy ontmoe ten, lot op den grond groetende, doch te vergeefs niemand wilde iets met den nieuwen kommissaris te doen hebben. Toen de loting geëindigd was, verlieten al de aenwezigen, tot zelfs de veldwachter, het gemeentehuis,"den ongelukkigen voorzitter alleen latende. Deze wist niet langs welken kant zich te richten en scheen ten prooi aen eene diepe droefheid. Gelukkig ontmoette hy den hoofdonderwyzer, die by het zien van zyne jammerlyke figuer, medelyden mei hem had, en hem een oogen blik in zyn huis deed binnenkomen, om zich van zyn'ontroering te herstellen. Zaterdag morgend heeft men op den openbaren wég te Andenne een lyk gevonden, te midden van een plas bloed. De policie begaf zich onmiddelyk ter plaetse en stelde een on derzoek in, wacruit bleek dat er eene misdaed gepleegd was. Het lyk is erkend als zynde dat van den genaemden J. Malherbe oud 45 jaren, mynwerker te Andenne. Het slachtoffer laet eene weduwe en acht minderjarige kinderen, in de diepste ellende achter. Zondag heeft men op de spoorbaen te Franière, op ongeveer 500 meiers afstand van de statie, het lyk gevonden van den genaem den F. Ducarmè, oud 33 jaren, meester-met- ser, te Ecaussine. Ducarme werkte aen den opbouw van eene brug over de spoorbaen men denkt dal hy door een trein verrast is, op het oogenblik dat hy naer zyne woning terugkeerde. Een miliciaen had verleden donderdag te Luik een slecht nummer getrokken zyn vader werd zoo hevig ontroerd, by het verne men dier tyding, dat hy ziek werd en reeds 's anderdags 's morgends overleed. Een verschrikkclyk ongeluk heeft Woens dag nacht te Luik plaets gehad. Een hevige brand was onlstaen in 't huis van M. Dor, in de rue St-Leonard. Het vuer had reeds eene groote uitbreiding genomen, toen men zich herinnerde dat de twee kinderen van M. Ancel, beenhouwer, die de beneden verdieping be woonde, in een der kamers van het eerste verdiep vergeten waren. MM. H. Truffaut, beenhonwer, en J. Polain, ingenieur, drongen by gevaer van hun leven, in het brandende huis om de ongelukkige kleinen te redden. Zy waren met de kinderen, die reeds half verslikt waren, tot naby den trap gekomen, toen een gedeelte van het plafond instortte M. Polain werd in de kamer teruggedreven, terwyl M. Truffaut, zwaer gekwetst aen het rechteroog, op den trap neerviel. Het kind ontviel aen zyne handen en slechts met groote moeite werd hy zelf uit de vlammen gered. Onderlus- schen had M. Polain insgelyks de brandende woning, zonder zyn dierbaren last, moeten verlaten. De twee kinderen, het een 4 en het andere 2 jaren oud, zyn in de vlammen omge komen. FRANKRYK. Prins Louis-Napoleon heeft aen M. Rouher den volgenden hrief geschreven Myu weerde M Rouher, Ik ga Europa verlaten en myne afwezigheid kan liclilelyk qenige maenden duren. Ik heb te veel trouwe vrienden in Frankryk, dan dal ik de be- weegreden verzwygen zou, welke my lol dit ver- trek doen besluiten. Sedert acht jaren geniet ik a Engeland's gaslvryheid ik heb mync militaire opvoeding voleind in zyne militaire scholen en hcrhaeldc malen heb ik de banden toegchaeld. die my aen het engelsch leger hechten, door deel te nemen aen de groote wapenoefeningen. De oorlog die sedert een jaer, door Engeland aen de Kacp-de c Goede Hoop wordt gevoerd, heeft een ernstig ka- rakier nengenomen ik weDsch zyne operaliën te volgen, en met dit doel ga ik binnen twee dagen aen boord. In Frankryk, waer, Goddank, den partygeest den militairen geest niet gedood heeft, zal men begry- <- pen dat ik niet vreemd heb willen blyven aen de vermoeienissen en gevaren der troepen, waeronder ik zooveel makkers tel De tyd, welken ik besteden zal aen dien stryd der beschaving legen de bar- baerschheid. zal voor my niet verloren zyn. Van m verre evenals van naby, zal myn gedacht onophou- dclyk naer Frankryk zyn gerichtik zal inet be- langstelling en zonder ongerustheid dc opvolgende veranderingen volgen, welke dit land zal onder- gaen, want ik ben er zeker van dat God het he it schermtIk reken er op, dat gedurende mync af- wezigheid de partygangers der keizerlyke zaek verecningd.cn vertrouwend blyven zullen en voort- durend aen hot land eene party zullen toonen, ge- trouw aen hare leerstelsels en allyd bezield met de gevoelens der vurigste vaderlandsliefde. Ontvang, myn weerde Mynheer Rouher, de vcr- zekering myner oprechte vriendschap. NAPOLEON. Cambdcn-Placc (Chislehurst), 25 feb. 1879. Uit Parys wordt verzekerd dat men gansch afgezien heeft van hel inzicht, de ministers, van 16 mei in beschuldiging te stellen, M. Grevy zou zells verklaerd hebben dat hy zyn ontslag geven zou, indiende inbeschuldigingstelling werd door gedreven. Maeischalk|Mac-Mahon zou, van zynen kant hebben verklaerd, dat zyne veranlwoorde- lykheid niet van die zyner vroegere ministers scheiden wil, maer vragen zou met deze te wor den in beschuldiging gesteld. Volgens lydingen, in liet ministerie van zee- vacrt ontvangen, zal het transportschip Loire, in de eerste dagen van meert, van Nieuw-Cale- donië te Ibcsl aenkomen, met eene lading ge deporteerden welke genade bekomen hebben. De Loire zal onmiddelyk weerkeeren naer Nou mea, ten einde de overige politieke veroordeel den al te halen, welke de amnistie genieten. Storm en Ovcrslrooming. Verleden zaterdag heeft een vcrschrikkelyke storm gcheerscht in het centrum van Frankiyk. Tc Angoulèmc hebben verscheidene openbare ge bouwen groote schade geleden het dak van het Tlu'ütre des Variétés is ingestort op hel oogenblik toen de repetitie bezig was en vier artislen werden onder de pumen begraven zy bekwamen min of meer zware wonden. Duizcnde boomen werden ont worteld. Te ChMons sur-Saóne is de barometer tot 715 milli meters gedacld. Te Clermont-Ferrand wordt de schade op *200,000 fr. berekend Do daken van verscheidene huizen wer den afgerukt en op den openharen weg geworpen. Te Moulins hebben de kazerne, het lyceum, dc ge vangenis, hel gnzfabriek, benevens nog verscheidene ander etablissementen, aenzienlyke schade geleden. In dc nabyheid van Grannal werd een goederen trein, welke naer Monllucon stoomde door een wind hoos overvallen, terwyl hy den viaduc van Rouzout doortrok dc kelens van vyf waggons werden ge broken, en een gedeelte van den trein werd in de vallei geworpen. Dc geleider van den trein werd ge dood, en een andere bediende zoo erg gekwetst dat men voor zyn leven vreest. De schade, welke door den storm te Roanne werd aengericht, wordt op een millioen berekend. In het departement der Gironde hebben overstroo mingen plaels gehad lalryke dorpen werden door hel water verwoest. Te Barie, op den oever welke zich tegenover 1 a Rcole bevindt, werden veertig woningen vernield. Te Bordeaux werd, len gevolge van het doorbre ken, van de dyken der Garonne, een der wykeu van de stad totael overstroomd Te Saint Romain heeft eene instorting plaets ge had, omtreDt het punt van de heuvelhelling, waerop de gemeente Laspeyres gebouwd is. Hel water der Loire wast voortdurend uit Nantes wordt gemeld dal hel aldaer eene hoogte van 5,45 meters bereikt heeft. De Erdre, eene rivier welke zich met de Loire vermengt, wast insgelyks. De fa brieken, de werven en do magazynen worden op nieuw doorbel water ingenomen. Men vreest, dat de overstroomingen even veel schade zullen aenrichlen als verleden jaer. Uit verscheidene plaetsen van Frpnkryk, Zwitser land en zelfs van Spanje, ontvangen wy lydingen, aengaende verschrikkelyke stormen welke gewoed hebben. Uit Vevey wordt gemeld dat zeven perso nen aldaer de dood in de golven gevonden hebben. Morgen zullen wy verdere byzonderheden meédcelen. DUITSCHLAND. De Duitsche dagbladen melden het overlyder. van een van Duitschland's grootste veldheeren, namelyk van maerschalk von Roon. Die oppergenerael heeft in de militaire geschiedenis dezer laelsle jaren eene zeer gewichtige rol gespeeld, want hy was een der voornaemsle inrichters van liet pruisische leger, zooals dit thans beslacl Ziehier eene korte leven schets van den overleden maerschalk Op 30 april 1803 werd hy te Pleushagen, by Kol berg, geboren. In tSlokwam hy op de kadetlen- school, eerst te Kulm, daerna te Berlyn en in 1821 trad hy in dienst als officier by 'l t4c reg. infanterie. Van 1824 lol 1827 echter kwam hy op de algemeene krygsschool te Berlyn en in 1827 werd liy aengesteld als leeraer hy de kadettenschool. Een zyner leer meesters was de bekende gcograef Karl Ritter. In de jaren 1833 lot 1835 ging hy by de topographische afdeeling van den generalen staf, en in 1835 werd hy leeraer acn dc krygsschool. Als zoodanig schreef by onderscheidene werken. In 1843 werd hy be noemd tot militair goeverneur van prins Friedrich Karei, wien hy naer de universiteit van Bonn verge zelde en daerna op eene reis door Italië en Frankryk. Als opperbevelhebber van hel 8" korps, nam hy 'Q 1849 deel aen den veldtocht naer Baden. In 1859 werd von Roon benoemd by de kommissie voor hel leger-organisatie. Kort daerna, op 5 decem ber 1859, W6rd hy benoemd tot minister van oorlog, en twee jaren later levens tot minister van marine. Op 9 januari 1871 vierde von Roon den vyftigsten verjaerdag zyner indiensttreding te Versailles, en op 1 b juni van datzelfde jaer werd hy door den duitschen keizer tol den erfelyken gravenstand verheven. Sedert 1874 leefde dc maerschalk op zyne land goederen. ENGELAND. Uil Melbourne wordt gemeld, dal de goeverneur den eersten steen heelt gelegd der gehouwen, waerin -gedurende 1880, de internationale tentoonstelling zal gehouden worden. Een Gierigacrd. In Dublin is een gie- rigaerd overleden, die dry millioen fr. nalael en zich het noodige onthield. Het is M. Law, vroe ger goudsmid en juwelier in de Sackvilleslreet te Dublin. Hel was moeilyk zyn huis binnen te komen, wier kamers en gang voeten hoog gevuld waren met de wonderlyksle mengeling van din gen die men zich kan voorstellen boeken, pa pieren, ledige en volle flesschen, kisten, alles lag dooreen, bedekt met een laeg slof, welke jaren lang was toegenomen. Een van de eigen- aerdigheden van den gierigaerd was, dat by nooit iels weg deed en dat hy by voorbeeld al zyn oude Iheeblaren bewaerde, die, in kannen, emers en kisten werden opgestapeld. Hy schynt geen testament te hebben achtergelaten en van alle zyden slroomen familiebetrekkingen aen, die erven willen. Ongehoord bedrog. Te Allringhem (En geland), kwam eene armoedige gekleede vrouw by eene ryke dame met de klacht, dal zy in de grootste ellei.de verkeerde en dat, lol overmaet van smart, haer man gestorven was en nog bo ven aerde stond. De dame zegde, dat zy nooit aelmoezen gaf, voor zy zich persoonlyk van de waerheid had overtuigd, waerop de vrouw de dame verzocht hy haer aen huis te komen. Aen het verzoek werd gevolg gegeven en daerby bleek zonneklaer dal hier gemis was aen alles geen spoor van meubelen, geen vuer, niets dan kale muren, en in een hoek... het in vodden gehulde lyk van eenen man. Bewogen, schonk de dame nu eene aenzienlyke gift en ging heen. Reeds op weg naer huis, ziende dat ze haer paraplue had vergeten, keert ze naer de woning terug, treedt die binnen en ziel daer lol haren schrik de vrouw die ze de gift had geschonken, dansende met het lyk van haer man.... die intusschentyd weèr springlevend was geworden, even als zyne echt- genooie, zichlbacr verheugd, dal ze de ryke da me zoo ieelyk by den neus hadden gehad

De Denderbode | 1879 | | pagina 2