TOMBOLA GELDVERSPILLING. Wy hebben in een voorig nummer klaer en duidelyk bewezen dat onze aloude gemeente- vryheid, door 't wetsontwerp-Van Ilumbeeck grootelyks zal vernietigd worden. Eu inder- daed, men ontneemt aen de Gemeentebesturen het recht de onderwyzers te benoemen die zy moeten bezoldigen. Niemand, buiten de per- soonen door 't wetsontwerp aengewezen, kan tot het gemeenteonderwyzerambt benoemd worden. De gemeenteraedsleden bezitten dus de vryheid niet meer in de benoeming der on derwyzers, hunne keus is beperktzy moeten legen wil en dank, de onderwyzers kiezen in de categorie van persoonen door de wet aen gewezen. Doch het is tegen deze ongehoorde verkren king der gemeentevryheid alleen niet dat de Gemeentebesturen moeten protesteren. Zy moeten terzelfdertyd protest aenteekenen te gen de oneindige geldverspillingen die het wetsontwerp onvermydelyk zal baren. En hoe zullen die geldverspillingen zich kunnen verwezenlyken, zal men ons vragen? Luistert wy zullen het uitleggen lu het wetsontwerp staet geschreven dat de som voorlaen jaerljks in 't budjet der gemeen ten voor den dienst van 't openbaer onderwys te schryven niet minder mag zyn dan deze welke er, voor 't jaer 1878,is ingeschreven ge weest. Nu, veronderstellen wy eene calholyke ge meente op welker budjet er, voor 't jaer 1878, eene som van 6 duizend franks geschreven staet om de onkosten van 't onderwys te be- stryden dat, in de gemeenteschool, aen 100 leerlingen gegeven wordt. De goddelooze wet op 't onderwys is door de Kamers ge stemd, door den Koning bekrachtigd en ten uitvoer gebracht, maer de huisvaders willen van dit onderwys niet. ze zenden hunne kin deren naer de vrye godsdienstige school welke komt ingericht te worden. De gemeenteschool is byna ledig, nauwelyks telt men er nog twee of dry leerlingen.... Wat zal er dan gebeuren Het gemeentebesluer zou denken de school te sluiten daer men toch voor geen twee ol dry- leerlingen zulke groole opofferingen moet doenMaer de wet zal neen zeggen en de gemeente verplichten het onderwyzend per- sonneel te blyven behouden en te betalen al wierd er beslatigd dat, gedurende gansch 't schooljaer, niet één leerling de lessen heeft gevolgd. De gemeente zal dus 6 duizend franks moe ten betalen om lediggangers te onderhouden. Zal dat geene onvergeeflyke geldverspilling daerstellen En zoo zal het voor vele gemeen ten wezen,indien het vryheidsdoodend ontwerp der lykgravers van 't catholicismus ten uilvoer- gebracht wordt. Het is dus de plicht van de gemeenteraden zoo krachtdadig mogelyk te protesteren, niet alleen tegen de vernietiging der gemeentevry heid maer ook tegen de geldverspillingen die deze rampspoedige wet byna overal zal veroor zaken. RECHTERLYKE KRONYK. Het hof van kassatie heeft in zyne zitting van dynsdag, de voorziening verworpen van 't Kint en Forlamps, tegen het vonnis van de groote assisen der provincie Braband. Verzending der goede gazetten. Oproep tol de Katholieken. 't Komiteit der goede drukpers, afdeeling Ninove, vraagt fransche en vlaamsche dage- lijksche gazetten om in tweede lezing te ver zenden. De personen die ons hunnen naam zullen aangeven, zullen, zonder uitstel, ge drukte en gefrankeerde banden, tot die ver zending bestemd, gratis ontvangen. Men gelieve bij zijnen naam 't opschrift van 't blad te voegen. Namens 't Komiteit De Geheimschrijver, De Voorzitter, K. De Troch. K. Van den Borre-Haeceman. De Provincialeraed van Oost-Vlaenderen heeft zich Vrydag 7 Maert jl., in buitengewoone zitting vergaderd ten einde overtegaen 1° Tot de kiezing van een lid der Bestendige Deputatie, in vervanging van den heer Van Brabant, volksvertegenwoordiger gekozen te Audenaerde. 2° Tot het aenwyzen van 2 candidaten voor den ondervoorzitterszetel by de rechtbank van Dendermonde. M. Limpens, advokaet en gemeenteraedslid te Dendermonde is lid der Bestendige Deputa tie gekozen met 68 stemmen legen 16, gegeven aen den heer De Reu. MM. Van Landuyt en Angelet, rechters te Dendermonde, zyn als eersten en tweeden candidaet voor gezegden ondervoorzitterszetel aengewezen. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich deze week onledig ge houden met hel onderzoek des budjets van 't ministerie van onderwys. De achtbare heer De Becker, bestreedt het budjet in eene weldoordachte redevoering. De redenaer noemde de inrichting van het minis terie van onderwys een oorlogswapen om 't vrye calholyke onderwys te bevechten en, in dien mogelyk, te vernietigen. Spreker bewees verder dat het ministerie van onderwys eene kolossale geldverspilling is om de ongrond- wettelyke werking van 't maconnismus in zake van onderwys te ondersteunen. De achtbare heeren De Lanfsheere, Jacobs en Woeste, bespraken beurtelingsde schreeuwende inpalmingen door den Staet der fondatiën voor 't onderwys der christelyke leering gesticht. De laetste wil van den stervende wordt op de schandelykste vvyze door 't ministerie miskend en veracht. De testamenten worden verscheurd en de nalatenschap, tegen den laetsten wil van den testateur in, aen zyno wetielvke be slemming onttrokken. Men mag dus zeggen dat niets voor 't liberael ministerie meer ge heiligd is tot zelfs den laetsten wil eens ster venden, al werd tiy dan ook door een Konink- lyk bekrachtigd. De heer de Moreau d'Andoy randde minister Van Uumbeeck aen over zyne vermaerd gewor den woorden die hem den spotnaem van graf maker hebben doen verwerven. Men weet dat Colonel Van Ilumbeeck te Antwerpen, in eene logiefeest, uilkraemde dat een kadaver voor de voeten der logie lagen dat men dit kadaver in den grafkuil moet stootenen dit kadaver washet R. C. Geloof. De Colonel van 't openbaer onderwys wierd door deze redevoering uit zyn lood geslagen hy liet blyken dat hy liefst zou gehad hebben dat zyne toespraek, ten jare 1864, in de Ant- werpsche logie gehouden, in de duister nissen van 't maconnieke hol ware blyven zweven. M. Van Ilumbeeck loochende zyne woorden niet en verklaerde dat hy by zyn ge dacht van 1864 bleef, doch hy beweerde dat het niet heel schoon was 't geen in 't geheim wierd gezegd af te luisteren en er veertien jaer daerna mee voor den beitel te komen... Wat er dan ook van zy, liet ministerie zal door de nakomelingschap onbetwistbaer het ministerie der 7 gra/makers geheelen worden. Na nog verscheidene opmerkingen door verscheidene redenaers gedaen, wierd het budjet aengenomen met 57 liberale stemmen tegen 44 calholyke. Verder is de Kamer overgegaen tot 'l onder zoek van 't wetsontwerp betrekkelyk de ver meerdering van 't personneel des Beroepshofs te Brussel en der rechtbank van Charleroi, welk wetsontwerp wierd aengenomen met 66 stemmen tegen 21. ten profyte van den Catholyken Schoolpenning. Lyst der winnende nummers waervan de pryzen niet zyn weggehaeld. 2079 4583 6281 Vergadering der catholyke kiezers. Morgen Zondag 9 Maert, om 5 uren des namiddags, zal in den Kring a de Vriendschap eene belangryke vergadering gehouden worden tot de welke men de catho lyke kiezers, onzer stad, in den loop dezer week, heeft uitgenoodigd. Aen 't dagorde staet Welsonlweip op lager onderwys, algemeene protestalie. Wy hopen dal al de catholyke kiezers deze vergadering zullen willen bywoonen ten einde te toonen dat wy als een man het godshatende en vryheidsdoodende wetonhverp-Van Ilum beeck verstooten als zynde onheilvoorspellend voor 't Vaderland. 267 2079 4583 6281 8008 585 2828 4782 6501 8083 1112 2849 5198 6509 8145 1269 3774 5285 6510 8233 1304 4014 5525 6674 8255 1510 4037 5574 7087 8368 1542 4217 5614 7149 841 i 13-43 4265 6135 7154 8423 1362 4298 6214 7264 8991 1805 4409 6231 7751 9375 2016 4513 6240 7918 9422 N. B De pryzen welke uiterlyk den Zondag 16 Maert aenstaende niet zyn wegge haeld, zullen ten profyte van 't werk blyven. 9496 9498 9674 9889 9894 10469 11229 11519 11357 Men heeft reeds meegedeeld, hoe de bui- gemeester van Peer, door M. Bara, aen het vredegerecht benoemd, tegen eenen pachter, die zyn peerd alleen had laten staen, de toe passing vroeg van artikel 475 van het straf wetboek, dat is.... de doodstrafzondag deelde het Vaderland van Leuven, met naem en toe- naem, het verslag meê van eene zitting te V..., waer de nieuwe burgemeester, door M. Rolin benoemd, zyne eerste heldendaden beging. Ziethier het verslag uit het Vaderland, opge dragen aen M. Rolin GEMEENTE V.... Zitting van den Gemeenteraed van den 27 Febr. 1879. Tegenwoordig de splinternieuwe burgemees ter V. G., voorzitter en tien leden. Vóór negen uren zyn al de leden tegenwoor dig even als de sekretaris T....op klokslag van 9 uren komt de burgemeester binnen, ge volgd van Ware, zynen zoon, kantonnier, die vader bewondert. De Burgemeester (sprekende aen den sekre taris). Dag Jules. De Sekretaris. Dag Burgemeester. Hierna heerscht er eene doodsche stilte in de zael. Dc sekretaris geeft lezing van verscheidene stukken. Eindelyk zegt hy dal er moet overge gaen worden tot het afleggen van den eed. De Burgemeester. Staet op en steekt de vin gers omhoog. Een lid. Ik doe den eed niet. De Selretaris. Waerom niet Een lid. Ik spreek aen den burgemeester. De Burgemeester. Waerom wiltgy niet zwee- ren Een lid. Omdat ik geen eed doe, die niet geldig is. De Burgemeester. (Tot den sekretaris). Wat ontbreekt er dan De Sekretaris. Ik weet niet wal zy willen. Een lid. M. de burgemeester zou moeten we ten dat de eed moet gedaen worden in de zit ting wel, tot nu toe is de zitting niet geopend. De Sekretaris. Als het niet anders is. Burge meester, zegt dat de zitting op is. De Burgemeester. Allons nu, zweert Verscheidene stemmen. De zitting is niet open. De Sekretaris. Zeg dat de zitting open is De Burgemeester. Hoe moet ik dat zeggen Verscheidene stemmen. Sekretaris, gy hebt hier niets te zeggenGy zyt hiervoor te schry ven en te zwygen De Sekretaris. Ik zal niet zwygen. Burge meester, pour l'amour de Dieu, zeg dat de zit ting open is. De burgemeester. Ik zeg pour amour Dieu, dat ge moet zweren. De Sekretaris. Zeg my na. De Burgemeester. Nog eens zweert gy, ja of neen Vele leden. De zitting is niet open De Burgemeester. Zweert ge Verscheidene stemmen. Neen De Burgemeester. (Vol gramschap en met de vuist op de tafel slagende.) Als het u zoo niet aenstaet gaet er dan maer van door. Allen gelyk. Au revoir, M. de burgemeester. En gy, M. de sekretaris, gy zult in het verslag boek schryven wat er hier gebeurd is. De Sekretaiis. Het verslagboek is niet hier. De leden. Het moet hier zyn. Nu als gy de koddige zitting niet juist geeft, zullen wy het proces-veibael niet goedkeuren. Au revoir, burgemeester. (Al de leden verla ten de zael zich den buik vasthoudende van lachen.) De beweging tegen de wet op het onder wys neemt heel het land door eene aenzien- lyke uitbreiding gemeenteraden protesteeren tegen de nieuwe wet in de Kamer, die hun na- deelig is onder financieel en vryheids opzicht inwoners zenden, in eigen naem, proteslatiën, in al de Catholyke Kringen, vereenigingen en vergaderingen houdt men meetings om het pu bliek in te lichtende Schoolpenning werkt ieverig in vooruitzicht, dat de wet aengeno men wordt. Die inrichting, zoo klein begon nen, neemt eene aenzienlyke uitbreiding, door den iever en aenhoudendheid onder jongelin gen. Wat de beraedslaging in de Kamer betreft, deze zal zonder twyfel langdurig zyn. Onze vrienden willen de wet voet voor voet bestry- den, in wat het hoofdbegin aengaet. De belgische kommissie der tentoonstel ling te Parjs bericht de tentoonstellers, die zilveren en bronzen medaliëu en eervolle mel dingen in de wereldtentoonstelling bekomen hebben, dal deze belooningen hun zullen toe- gesluerd woiden, door lusschenkomsl der ge meentebesturen. Dc datum der overhandij is nog niet vastgesteld. M. de Renesse werd woensdag gekozen lol Senateur van het arrondissement Brussel, in vervanging van M. Reintiens, overleden Woensdag avond heeft een jammerlyk ongeluk plaets gehad in de Zuiderstatie, te Brussel. Een werkman, degenaemdc Dierickx, wonende inde Delcourtstraet, te St Gillis, lusschen de buffels van eene machien en een waggon verpletterd. De dood was oogenblik- kelyk. Dierickx laet eene weduv\e en verschei dene kleine kinderen achter. Be failliet van M. Mosnier is te Brussel en te Parys afgekondigd. Brand van 'l kasteel Tcrvueren Maendag mor- gend verspreidde zich het gerucht te Brussel, dat liet koninklyk kasteel van Tcrvueren in brand stond. In- derdaed, op dit oogenblik blyft er van dit prachtig palcis niets over dan vier muren. liet kasteel was, zooals men weel, bewoond door de prinses Charlotte, D' Hardt, kolonel Vandcrvclde en Mevr. Moreau en Musa, eeredames der prinses. Omtrent 5 uren 's morgends bemerkten de dienst boden brand in den entresol, het alarm werd gegeven en al de dienstboden namen onmiddclyk de vlucht Prinses Charlotte werd onmiddclyk door hare cerednmes van hel gevaer verwittigd zy verliet liet kasteel en begaf zich naerde dreef, waerm zy gewoon w as te wandelen. Langen lyd bleef zy hel brandende kasteel beschouwen, tervvyl zy van lyd lot tyd zegde: Myn paleis, myn arm palcis Men bracht de ongelukkige prinses naer dc wo ning van Dr Hardt, gelegen aen den ingang van het park. Terwyl men naer Brussel telegrafeerde, poogden de soldaten en eertige buitenlieden zooveel mogelyk den brand te beperken. Het vuer werd echter aenge hitst door een hevigen noord-westen wind en deelde zich weldra aen geheel hot gebouw meê. Omtrent 7 uren 's morgends verlieten de pompiers van Brussel hunne kazerne en kwamen rond 8 uren te Tcrvueren aen. Het was echter reeds te laet. Van hel paleis bleven nog slechts de vier muren over, waerlusschen het mobilicr en de balken brandden. Het paviljoen, bewoond door luitenant-kolonel Van de Velde, is alleen kunnen gered worden dc inhoud, de bibliotheek van den kolonel en zyne hand schriften zyn vernield. Slechts eer.igc meubelen die de beneden vertrek ken garnierden, onder ander de schilderycn toelioo- rende aen MM. Hardt en Vandevelde, alsook de por tretten van Leopold I en der koningin Maria-Louisa, zyn gered. Daer de vyver van hel park zich te ver van hel kasteel bevond, heeft men de ketting moeten maken, om de stoomspuit te voeden het water werd iusge- lyks in tonnen naer de reservoirs gebracht. Hel is eerst omtrent den middag dat de brand uil- gedoofd was de pompiers zyn echter lot 7 uren 's avonds ter plaetse moeten blyven, daer er op elk oogenblik nog vlammen opstegen uit de rookende puinhoopen. Omtrent tü uren 's morgends is de koningin in een poney-chuise te Tcrvueren aengekomen zy heeft zich aenstonds naer de woning van den [)r Hardt begeven alwaer zy de ongelukkige prinses Charlotte vond. De koningin heeft zich den kapitein Allo en de luitenanls Cornil en Henry van hel pompierskorps doen voor stellen, en heeft hun geluk geweuscht over den spoed, vvaermec do pompiers ter plaetste gekomen waren, alsook over bunnen iever en hunne zelfopof fering. Vooral, mynhecren, voegde zy erby, stelt het leven van niemand in gevaer Ten 12 i/a ure is de koningin met.prinses Charlotto en Dr De Smedt, in hacr open ryluig naer hel kasteel van Laken vertrokken, alwaer de koning reeds alles had in gereedheid doen brengen voor de ongelukkige prinses. De graef en de gravin van Vlacnderen hebben zich ten 2 uren 's namiddags ter plaetse begeven. Eene talryke menigte uit Brussel en den omtrek heeft ins- gelyks in den morgend en den namiddag, het looneel van den brand bezocht. De schade wordt geschat op 1 millioen. Gelukkig heeft men geen persoonlyke ongelukken te betreuren. De oorzack van den brand is onbekend. In een der zalen der eerste verdieping, waer de brand ontstaen is, beeft men de overblyfsels gevonden van een ucr- werk, dal 3 uren 32 minuten wees. Kapitein Allo verklaert dal die penduel is blyven slilslucn, ten ge volge van de hevige hitte. In de kelders van het kasteel bevond zich eene kas, waterkranen bevattende niemand heeft er aen ge dacht die kranen te gebruiken. Toen de brand ge- bluschl was heeft men bevonden dal de looden bui zen gesmolten waren. De sleutels hingen nog aen den mucr, nevens de kas. Men heeft nog in een der kelders een brandend nachtlichtje gevonden, dal zondag avond ontstoken was. In den namiddog heeft M Bogaerls hel keukenge- rief en den wyo doen wegbrengen die zich in de kel ders bevonden. Als eene treurige byzonderheid meldt men, dat de metalen toestellen, geplaetst aen de vensleis van de vertrekken der prinses Charlotte, nog aen de zwart gebrande muren liangeu. Hel kasteel van Tcrvueren, waervan thans nog en kei de muren overblyven, was gebouwd len gevolge der gebeurtenissen van 1815 en als eene hulde aen den prins van Oranje, voor de hardnekkige verdedi ging der positie van Qualre-B3s. en voor het lollelvk deel, dal de prins nam aen den slag van Waterloo." Bv eene wet van 27 december van ditzelfde jaer, werd den afstand van hel park van Tervueren aen den prins bekrachtigd, en er werd besloten tot het bouwen in liet Park van een jachlpaviljocn, op de kosten van den Staet. Het was diensvolgens dat hot kasteel gebouwd werd, onder het besluer van den architekt Van der Slraeten Het gebouw kostte 794.0U0 fr. het werd begonnen in 1817 en in juli 1822 nam de prins van Oranje hetzelve in bezit Het kasteel van Tervueren was niet merkweerdig onder bouwkundig oogpunt, maer de ligging was overhcerlyk on de verdeeling uitmuntend. Eenige kunslenaers en ook sommige nyveraers hebben by zyne bouwing hunne loopbacn begonnen Budd heeft er blyken gegeven van een talent, dal later by dc versiering van den Are de Triomplie de l'Etoilc te Pa rys, zoo schitterend heeft uitgeblonken. De parket vloeren van M. Saehmen worden ouder de merk vveerdigsten gerekend. In 1830 werden hel park en hel kasteel in beslag genomen, en eene wel van 23 meert 1853 stond het gebruik van 't kasteel af aer. den hertog van Brabant. (Nadere By zonderheden.) Wy hebben hooger ge meld dat hel vuer ten 5 uren 's morgends bemerkt was, door het personeel van het kasteel volgens wy thans vernemen was het vuer toen reeds sedert eenigen tyd bespeurd door de gendarmen, welke zich naer de stallingen begaven, om hunne peerden 1c verzorgen. Deze liepen in allerliaesl naer het kasteel, terwyl zy uit de verte den schildwacht be merkten, die reeds sedert eenigen tyd uil al zyne krachten om hulp geroepen had. De vlammen sloegen op dit oogenblik uil een ven ster van den entresol, recht over den vyver, dus in een gedeelte van het kasteel dat tamelyk verre van de vortrekken van prinses Charlotte verwyderd was. De gendarmen, geholpen door cenen kn'echt. poog den binnen te dringen, doch de deur onder de vens ters wacruil dc vlammen opstegen was gesloten. Men gelukte er echter ten laetste in, deze deur open te breken en dc mannen drongen binnen, on danks den rook en de hitte. Op dc eerste verdieping moesten zy nog eene deur open breken, waerna zy bemerkten dat hunne pogingen om langs dien kant binnen te dringen, vruchteloos waren. Te vergeefs bracht men eene kleine spuit met een twintigtal nieters darm aen cr was gebrek aen water en er kon dus ook niet gcbluschl wórden. Men moest alle redding slaken tol de pompiers der hoofd stad waren aengekomen. Ziehier welke voorwerpen men cr in gelukt is uit den brand te redden Een aental ingelegde meubelen, gegarnierd met rood damast, nul geel-zvden boiduirsel ocuige meubelen in groen damast. Eene mahoniehouten spiegelkas, verscheidene groole, gewone kassen, een papogaci, twee schilde rycn, eenige tafels, dc vvyn en de likeuren henevens hei keukengcrief. Al wat hel kasteel verder bevatte is verbrand De policie van Gent heeft verscheidene kerels aengehouden, die men verdenkt deel te maken \an eene dievenbende. Zy heelt insge- lyks eene groote hoeveelheid gestolen koop waren in beslag genomen. De hoofdman dei- bende zou een oudvcroordeelde zyn fcn'tie ben de zou in betrekking zyn geweest met die, welke onlangs te Brussel door de policie is aengebouden. Eene nieuwe moordpoging beeft donder dag morgend plaets gehad in een huis der Kromsteeg, te Gent. Een persoon, die reeds een twintigtal veroordeelingen ondergaen heeft voor diefstallen, opstand tegen dc policie, vechtpartyen, ernstige verwondingen, enz., had een bezoek gebracht aen eene vrouw, met welke hy vroeger betrekkingen had onderhou den, en die in dit huis als dienstmeid werkte. Een hevige twist ontstond lusschen beide en de kwaeddoener bracht haer vier meststeken in het gelaet toe. Hy beproefde insgelyks haer te verwurgen, doch de bazin van hel huis ge lukte er in, l.em te doen loslaten. De policie- kommissaris heeft zich omriiddellyk ter plaets begeven, den moordenaer aengehouden en de ;ewonde vrouw, die 44 jaer oud is, naer de Byloke doen voeren. Bergen, 5 meert. Een zeventienjarig meisje, de gcnaernde Lucia David, is te Elbeuf byna levend verbrand, terwyl zy met hare moe der bet eetmael nam. Zy zal'te dicht by de kachel waerop de moeder, die slryksler is, hare yzers warmde. Hare kleedereri vatten vuer en in eenige oogenblikken was 't ongeluk kig meisje door de vlammen omringd. Men heeft haer naer het gasthuis gedragen in eenen toestand, die geene hoop op genezing meer laet. Een verschrik kelyk ongeluk heeft dyns dag avond plaets gehad.'in de statie te Enghien. De gcnaernde P. Godart, werkman, wilde van een reizigerstrein springen, die in de statie manoeuvreerde de ongelukkige viel onder de wielen en werd letterlyk in twee gereden. Charleroi, 5 meert. Gisteren morgend heeft men op het grondgebied van Forchies- la-Marche liet lyk gevonden van een onbeken de, aen de heup door een geweerschot ge kwetst nevens hel lyk lag een onladeu ge weer. Men weet niet of er een zelfmoord of eene misdaed gepleegd is. Zooals wy hooger melden, heeft men op de baen van Fontaine-l'Evêque naer Sauvrel, op het grondgebied der gemeente Forcliies een lyk gevonden, nevens hetwelk een ontladen geweer lag. Het lyk is erkend als dit van een schrynwerker, den genaemden llecq, oud 40 jaren, wonende te Chapelle-lez-Herlemont. Uit de lykschouwing blykt dat llecq bezweken is aen een geweerschot, dat hem aen de heup getroffen had. Het parket heeft een onderzoek ingesteld en de genaemden Lodewyk, August en Benedikta Pouillon doen aenliouden, by welke Hecq langen tyd had ingewoond. Die aenhouding heeft te Fortaine-l'Evêque eene groote opschudding veroorzaekt. In den nacht van 1 tot 2 meert heeft een hevige brand te Florenville eene fabriek van blokken, toelioorende aen de gebroeders Cré- plet, geheel vernield. De schade beloopt 30,000 fr. Alles was verzekerd. Ilel Varken. Al te dikwyls verbeeldt men zich dat het varken, een onrein dier zyn de, het vuilste verblyf voldoende is om hem tot woning te dienen. Dit arm beest heeft reeds schandige gebreken genoeg, zouder dat men er hem nog toeschrift welke het niet bezit. Is niet omdat het varken de vuiligheid bemint dat het zich in den modder wentelt't is voor al omdat het gedurig de noodzakelykheid ge voelt zich te baden en dal geen zuiver water ter zyner beschikking is. Evenmin is het uit lust dat het in zyne legerplaets te midden van het mest en van den slyk kruipteen bewys dat het niet gaerne te doen heeft met een vuil bed, is dat liet een bly geknor laet hooren als men liet doet liggen in eene drooge plaets, op versch strooi en dat in tegenstelling met het paerd en den os, het zorg heeft op te staen om in eenigen hoek van zynen stal, ver van zyn strooisel, zvn natuerlyke behoefte te doen plaetst men het in eenen morsige» stal, het blyft op zyne pooten zoo lang bet maer kan en gaet dan eerst liggen als de vermoeinis de overhand heeft. Het is ten andere voldoende varkens hebben zien geboren worden om overtuigd te wezen van hunnen alkeer voor de onreinheid op eenen leeflyd waerop zy enkel de lessen der natuer ontvangen hebben, van af de eerste dagen buns bestaen, gaen zy hunne uitwerp sels nederleggen in eenen hoek, zoo ver mo gelyk afgelegen van hunne slaepplaets. Maer andere daedzaken, gesteund op talryke onder vindingen, strekken om te besluiten dat indien het varken zich soms in het slyk wentelt, dit minder is uit lust dan uit noodzakelykheid door de hitte van zyne lichaemsgesteltenis ge dwongen een veelvuldig gebruik te maken der baden van koud water dat in de meeste nering- hoven ontbreekt, is het dier veroordeeld zich te vergenoegen met dat der modderkuilen ol wel de aerde te omwroeten ten einde zich een koel bed te maken. De menscb kome hem dan ter hulp. In het belang der landbouwers is het aen te raden dat zy de stallen der varkens uitermate zuiver houden en hun strooisel dik wyls vernieuwen de varkens behoeven zoo goed verzorgd te wezen als de koeien en de paerden. Deze zorgen brengen oneidig veel by om de varkens op korten lyd vet en schoon te krygen en met ze in eenen beteren staet van gezondheid te houden, oin hun vleesch fyner, vaster en smakelyker te maken. HOLLAND. Kort na de uitvinding van den telephoon werd de opmerking gemaekt, dat men nu niet meer naer 'l opera of koncert behoefde te gaen, maer eenvoudig zyn huis in gemeenschap moest brengen met koncert of operazael, om heel op zyn gemak in eigen huis liet muzikael genot te kunnen vinden. Een dergelykc toepassing van den telephoon, schynt in de Hueg te zyn gevon den. De uilvinder plaetst een toestel op den tele phoon, waerdoor liet geluid wordt voortgeplant zonder dat de spreker den telephoon aen den mond hoeft te brengen. Volgens liet Dagbl, is een proefneming in het Hotel Panlcz genomen uitstekend geluktmen kon daer tot in de klein ste détails de uilvoering va n de Huguenots in de opera volgen. FRANKRYK. Hel Journal Officiel kondigt hel welsontwerp ai, waerdoor de amnestie wordt toegestaen aen li T grootste getal der veroordeelde communards. Ee.i paryzer blad deelt eenige bvzonder- heden mee aeogaende den kok van messire i.amüeila. den grand citoyen. Die kok welke uil de keuken van den hei log van Noailles werd gehaeld geniet erne jaerwedde van tien duizend Irank Uier dient opgemerkt te worden dat de strenge republiekaen de jaerwedde van den se kretaris van den voorzitter der kamer, slechts op zes duizend frank heeft gesteld. Vcrschrikkelykc Dood. Eenigen lyd geleden overleed te Parys, een genaemde M. Leroy, aen de gevolven van eene wrschrikkelvke ziekte Zyne vrouw werd zoodanig door dat ver lies gelrolTeii, dat men ernstig bevreesd werd voor haer verstand. Die treurige vooruitzichten werden ongelukkig te vroeg verwezenlykt. Dynsdag nacht werden de bewoners van liet huis. waer zich de kamers van de ongelukkige weduwe bevonden, plotseling uit hun slaep ge trokken, door de kreten Brand brand Vlam men sloegen uil het venster der slaepkamer van de weduwe Leroy. De deur werd ingeslagen en de toegesnelden personen bevonden zich tegenover een vzin"- wekkend schouwspel. D De ongelukkige lag uitgestrekt te midden der kamer, omgeven door de vlammen. Een komfoor brandde nog naesl liet halfver koolde lyk. en gaf de uitlegging van het gebeur de. De arme vrouw, zinneloos geworden van veidnel, bad besloten niet langer haren man te zu len overleven zy had hel komfoor met houts kolen opgevuld en liet ontsteken, ten einde door verstikking te sterven. Reeds duizelig geworden zal zy hebben willen opslaen en alsdan op het brandend komfoor gevallen zyn het vuer zal zich aen hare kleêren en van daer aen de meu belen hebben meëgedeeld. De Nationale Lotery. De paryzer bladen brengen ons byna dagelyks een of 'ander ver- bael, betrek hebbende op de nationale lotery, werden erlyke p,yzen' welke er gewonnen Een onzer vrienden, zegt een blad, heeft eene sch'ldery gewonnen, die op 4,000 fr. geschat werd. De schddery was veel te groot ora plaets le kunnen vinden in de salons van den gelukki gen gunsteling van het lot, en deze wilde er zich dan ook van ontmaken. Weet gy hoeveel men liem beeft aengeboden Dry honderd vyftig Irank En de koopman, ongelwyfcld benauwd voor het bedrag der vervoerkosten van een zoo kapilael stuk, eisclite dal de schildery vrachtvry naer zyn magazyn zou gebracht worden. Zon de nationale lotery weldra niet aenzien worden als eene nationalefoppery Uit Duinkerke wordt gemeld, dat aldaer do begravenis plechtigheid heeft plaets gehad van de slachtoffers der versclirikkelyke ramp van 26 februari, waervan wy reeds de Wonder heden hebben meegedeeld. De slad heeft al de kosten der treurige plech- ligheid willen dragen. Na ieder lykwagen, volgden de bloedverwan- en en naeslbcslaenden der slachtoffers men telde "24 weduwen en 78 weezen. de de"bkv'™rde ZVVygende meniSle omring- De verslagenheid, door die ramp te weeg ge- bracht ui de stad, is nog niet gesteld. DUITSCHLAND. De debatten over de parlementaire vryheid, welke in den Ryksdag te Berlyn worden ge voerd, mogen van nu af als eene neèrlaeg voor M. von Bismark worden aenzien. Te vergeefs heeft de kanselier gepoogd de noodzakelykheid dier wet te doen iiilschynen, uit hoofde der wet op het socialismus, welke zonder de wet op de parlementaire vryheid alle kracht verliezen zou. De Algeveerdigde M. Lasker, heeft weinig moei te gehad om die beweering van den kanselier omver te werpen de redenaer bewees, met de verslagen van de zittingen der laetste acht jaren in de hand, dat, indien er ooit misbruik gemaekt is van de vryheid van spreken in het Parlement en er gewelddadige woorder. werden gehoord, deze het meest van al voortkwamen van leden van hel goevernement en den Bondsraed, zelfs van M. von Bismark, van wien hy zeer ruwe woorden aenhaeJde. Men voorziet dat de Zooge zegde muilkorfwel eenvoudig zal worden verworpen en zy zelfs de eer niet hebben zal eener terugzending naer de kommissie.- Zonderling Testament. Een zonderling testament werd dezer dagen gevonden in de woning van een dertigjarigen man, in de Pots- dammer Slrasse, te Berlyn. Ziehier den inhoud van dat merkweerdig stuk Zes jaren geleden was ik nog een arme duivel, versmaed door al myne ryke bloedver wanten, alhoewel ik hen nooit had lastig geval len om hulp te vragen, uilgenomen eenen keer, toen ik my in den dringendslen nood bevond. Dan ontving men my mei mispryzen en men gaf niets. Vreemdelingen hebben my geholpen ver scheidene onder hen hadden er niet het minste belang by, en konden zeker niet hopen ooit het geld, dat zy my gaven, weer te zien. Door on voorziene omstandigheden won ik een fortuin van 88,000 kroonen. Ik maek hel aen de per soonen, die my hebben bygeslaen, toen ik arm en ongelukkig was. Wat myne bloedverwanten betreft, hun laet ik de talryke brieven, die zy my hebben geschreven, toen zy vernamen dat ik ryk was. Daerdoor kunnen zy Jeeren, dat een mindere toch soms ook heel nuttig kan worden. ENGELAND. Weston, de Voetganger. Onze lezers zul len zich nog wel herinneren, dat wy eenige we ken geleden, meldden dat de vermaerde ameri- kaensche voetganger Weston, te Londen, een tol heden ongehoord weddingschap had aenge- gaen; Weston had zich verbonden tweeduizend mylen af te leggen in duizend uren. Verleden vrydag, ten 4 ure 10 minuten, was de tyd voor het volvoeren der weddingschap bepaeld, ver streken op dat oogenblik kwam Weston le Slough aen hy had zeven-en-twinlig mylen te weinig afgelegd om de weddingschap te winnen. De dagbladen van Londen, die dagelyks tele- rafische berichten ontvingen aengaende de reis en waervan verscheidene hunne reporters gelast hadden in ryluig den moedigen voetganger te volgen, drukken de overtuiging uit, dat Westoq

De Denderbode | 1879 | | pagina 2