TOMBOLA. Zondag avond, omtrent 10 uren, is den genaemde Leopold Luc, oud 52 jaren,wonende in de Contribuliesirael.le Gent,op den openba ren weg,oen deZuidkaei,dooc verscheidene per sonen aengevallen, waervan een hem verschei dene mes- of degensteken aen hei hoofd en op het lichaen» heelt toegebracht. Na dien laffen aenval hebben de kwaeddoeiiers de vlucht ge nomen. He kommissaris Lanckman, heelt zich onmiddelyk ter plaets hegeven otn een onder zoek te openen, en maendag morgend heelt men een kerel aengehouden, op wien zware vermoedens wegen. Men heeft in zyn huis kleedingstukken ontdekt, die met bloed bevlekt waren. Hel slachtoffer, dat in zeer slechten toe stand verkeert en tot nu toe geen teeken van leven heelt gegeven, is naer het hospitael ge bracht. Maendag heelt le Wcücren eene kiezing plaets gehad voor de benoeming van een go- meenteraedsheer. De catholyke kaudidael is gekozen met 65 stemmen meerderheid. Zaterdag heelt men der genaemden J.-Bi De Smet, oud 88 jaren, daglooner te S'VMaria- Laethem, dood nevens zyne stoof gevonden zyne kleederen waren verbrand en hel lyk was geheel verkoold. Men veronderstelt dat de grysaerd, die alleen le huis was, zyne pyp zal ontstoken hebben en dat alzoo zyne kleeren vuer zullen geval hebben. De rechtbank van Koophandel te Brugge beeft vrydag de failliet uilgesproken der be- stuerders van den brugschen schouwburg. Zooals men weet, heelt men onlangs le Oostende het baccarat ingevoerd de Patrie zegt le dier gelegenheid, dal men zeker failliet te Brugge toeschryft aen verliezen, by het bac- caratspel in een koffiehuis dezer stad. Twee kerels, die men vermoedt de da ders te zyn van den diefstal van 1400 fr. en van juweelen, eenige weken geleden, gepleegd ten nadeele van K. Dubois, herbergier te Veur- ne, zyn aengehouden. Men denkt dat de twee belichten insgelyks de daders zyn van den diefstal, onlangs gepleegd in de hureelen van den notaris Syoen, te Loo men heeft in hun bezit verscheidene werktuigen gevonden, zoo als zagen, bytels, yzereu hel'boomen, enz. Men sohryft uit Antwerpen M. X..., wonende op de Meir, had opge merkt dat sedert eenigen tyd een groot getal flesschen champagne en andere wyn, uit zynen kelder verdween. De diefstallen werden 'snachts gepleegd en ten einde den dader te betrappen, had hy besloten zich 's nachts iu den kelder te verbergen. Dynsdag avond, omstreeks 11 1/2 ure, op het oogenblik dat M. X.... achter eenen houtstapel verborgen zat, kwam zyne dienst meid op hare zokken in den kelder, nam eeni ge wynflesschen en gaf ze langs het keldergat aen eenen kerel, die zich in de straet bevond. M. X.... greep de ontrouwe diendtmeid by den arm en deed de policie komen. De diefegge deed volle bekentenissen, doch zy weigerde hardnekkig den persoon kenbaer te maken, aen wien zy den gestolen wyn overgafzy be weert dat de wyn bestemd was voor eene arme ziekelyke vrouw. Er is proces-verbael tegen de dienstmeid opgesteld. Charleroi, 18 meert. Na de voordracht, welke door M. Woeste in den Catholyken Kring alhier gegeven werd, bevonden zich aen de deur van liet lokael eenige kerels, die de per sonen beleedigden welke uit den Kring kwa men. Luiërikken, deugnieten, riep een der aenranders, gy zyt slechts goed om dommer- rikken toetejuichen. Een heer van Chatelet trad op den beleediger toe en zegde hem: De luiërikken en de deugnieten bevinden zich niet binnen den Kring, zy slaen op straet. De slraetrakker, boog het hoofd, doch antwoord de niet. Luik, 18 meert. Men scliryft uit Mon- tegnée De minister van binnenhnasche zaken heeft tot schepene onzer gemeente, een zeke ren J. Renson benoemd, die sedert zes maen- den Montegnée heeft verlaten en bygevolg geen deel meer maekt van den gemeenteraed. Die benoeming is dus onwettig. Een koopman van Luik was onlangs in failliet verklaerd. De ongelukkige stond alles af aen zyne schuldeischers en ging met zyne vrouw wonen in eene soort van hut, op eeni gen afstand der stad. Ondanks o( liever ten gevolge van die zelfverloochening, waerover de man roem droeg, vermoedde men dat hy- koopwaren ontvreemd had. Dit gerucht won meer en meer veld, en dezer dagen begaven zich de vrederechter en de curator der failliet, naer de woningvan den koopman. Maer myne goede heeren, zegde deze, wy kunnen nog zelfs geen brood koopen Ziet maer, on derzoekt Alles werd onderzocht schui ven, kassen, bedden, doch men vond niets verdachts dan een oude opgerolde jak. Tot ge ruststelling van hun geweten, wilden de rech ter en zyn gezel het pak openen, toen de vrouw vooruitsprong en riep Dat moogt gy. niet zien Het pak werd onderzocht en men vond er.... 24,000 (rank in, in bankbiljetten! M. Rolin, zegt de Nouvelliste de Veruiers, heeft tol burgemeester van Lierneux benoemd: M. G. Albert.... overleden De Maesbode van Rotterdam deelt het vol gende mede Een peerdenkooper, die dezer dagen een peerd had gekocht, vond den vol genden morgend in de uitwerpselen van het dier 2 gouden tienguldenstukjes. Onwille keurig denkt men hier aen het bekende ezeltje. Van het stadje C. naer B. op de spaen- sche grens rydt dagelyks eene diligenlie door het Pyreifeesche gebergte. Wanneer hel rytuig vertrekt en den berg op rydt, verzoekt de koetsier hel volk, te willen uitstappen en zelfs een handje uit te steken om de koets den berg op te helpen. Boven gekomen denkt men ver heugd aen de helling, welke men at te ryden heeftdocli nu bevestigt de voerman eenige koorden aen het achtergedeelte der diligencie en verzoekt dat men hem zou helpen het rytuig tegen te houden, opdat dit niet het peerd over het lyf zou loopen. Zoo komt men bezweet en hygend te B. aen. Zonderling is het, dat er tot nu toe nog nie mand aen gedacht heeft, eenvoudig te voet te gaen en de diligenlie thuis te laten. (Figaro). haren man verlaten was, een ongebonden leven geleid, tot dal zy 7 jaren geleden in kennis kwam met (luhrechl De Jonge, een polderwer ker, bygenaemd Jan Kastanje, geboortig uil tiaerland, in Zeeland. Gedurende zeven jaren leefden heiden van het loon dat Hubrechl ver diende. Ilubrecht; tlie 57 jaer oud is, lerwvl zyn byzit den leeflyd van 45 jaer bereikt, ging nu in de Adrianastraet wonen, maer weldra schynl ja loezie ol wraek/uchl zich van hem meester te hebben gemaekL Zaterdag avond heeft Ilubrecht Johanni be spied. Hy trof haer omstreeks 10 1/2 ure aen, onder den viadukt van den spoorweg, by de Hoogslraet, Ilubrecht heeft haer gevolgd lol in hare woning. Ilubrecht drong in het enge be- nedenporlael, wierp de deur toe, schoof er den grendel op, trok zyn mes en viel in liet stikdon ker als een roofdier op Johanna. Zy gal een gil nog een gil, liep moord kermde en huil de, maer die in huis waren durfden deo woes teling niet aenvallen en van buiten kon er geen hulp worden verleend, daer de deur gesloten was. De policie, door de buren gewaerschouwd, was schier onmiddellyk aenwezig, maer de ge sloten deur belette ook haer lusschenkomst. De deur werd met veel inspanning door een der huren met eene byl aen stukken gekapt. De moordenaer leverde zich nu zonder verzet over, na eerst zyn stervend slachtoffer nog eenige ge weldige stampen te-hebben toegebracht. Hel Jichaem der vrouw lag mei de beenen iu hel portael en met liet bovenlyf op de eerste treden van den trap. Alles drupte van het bloed, waerin de stukken kleefden der kleeren, die haer in de worsteling van hel lyf waren gescheurd of gesneden. Toen de geneesheer by kwam, was er geen teeken van leven meer by de ongelukkige te be speuren. In een aengrenzenden stal werd door hem een voorloopig onderzoek gedaen, waeruit bleek, dal de nek, ter hoogte van de bovenste halswervels, dwarsche wonden vertoonde dat de seiicdel ter hoogte van het rechter kaeksbecn twee evenwydige, diepe wonden droeg dat de buitenvlakte van den rechterarm eene opper vlakkige wond had ontvangen, en dal in de elle- boogsplooi van den rechterarm eene diepe snede was toegebracht. Hel schynl, dat deze laelste wonde, door liet doorsnyden van de slagader, de dood veroor- zaekt heeft. De moordenaer werd lol zondag namiddag in bewaring gehouden op het bureel aen de Kaes- markt, waer hy in zyne cel werd bewaekt door twee agenten van policie. Ilubrecht De Jonge, die zyne schuld ten volle bekent, is een man van middelbare lengte. Zyne kleeding is die van een schooier. Uit geheel zyn wezen sprak als 't ware de zelfvoldoening van bevredigde jaloezie. Hel nies, waermeè hy de misdaed pleegde, droeg hy in eene lange, zwarte, lang gebruikte schede, tusschen den hand van zyne broek. Het mes zelf is zoo versleten, dat er meer dan ge- wooiif: spierkracht toe scliynt te behooren om er de wouden mee toe te brengen, die de ongeluk kige vrouw bekomen had. FRANKRYK. In de fransche Kamer is dynsdag een wetsont werp gestemd, strekkende lot hel inrichten van staelsnormaelscholen, ten einde daerin onder- wyzei essen te kweeken, volgens den geest der republiek, dat isin stryd «nel allen godsdienst. Het ontwerp werd hevig bestreden door ver scheidene konservatieve redenaers, welke de overbodigheid aenloonden van dien maetregel, acngezien er geeo gebrek aen onderwyzers of onderwyzeressen in Frankryk bestaet. De mi nister van openbacr onderwvs heeft daarop verklaerd, dat, indien dit getal nog heden toe reikend is, dit echter binnen kort niet meer zyn zal, daer het goevernement van zin is de gees- telyke onderwyzeressen af te schaffen, die in Frankryk, ten gctalle van meer dan 15,000,. een onüerwys geven, dat door ie-Jereen geprezen wordt. Men ziet dus, dat onze liberale ministers wanneer zy den godsdienst uit de school verban nen, slechts de naapers zyn van de fransche republikanen. Volgens de Lyonsche dagbladen zouden de afgeveerdigden, welke in de fransche Kamer gestemd hebben voor de inbeschuldigingstelling der ministers van 16 mei, besloten hebben op het bureel der Kamer een voorstel neer te leggen, strekkende tot gezamenllyke vervolging der ka binetten van 16 mei en 28 november, ten einde die gewezen ministers te doen veroordeelen lot het weergeven van de sommen, die voor de kie zingen zyn besteed. Daer dit voorstel in de Ka mer zou kunnen mislukken, zouden de Sena- ieurs der uiterste linkerzy van hunnen kant een ontwerp voorstellen, tot machtiging van al wie zich le beklagen zou hebben gehad over de mi nisters van 16 mei, deze solidairlyk te vervolgen voor de gewone rechtbanken. Het is tamelyk zonderling, zegt de Patrie, de mannen van 4 sep tember, welke nooit rekening hebben willen geven van het gebruik der millioenen, waervan geen spoor le vinden is, zulke voorstellen te zien doen. Te Parys zyn nogmaels geruchten in om loop, als zou koning Alfonso van Spanje van zin zyn te hertrouwen. De vrouw welke men dit- mael denkt de koningin van Spanje te zullen worden, is de dochter van den graef van Parys. Niet alleeu de fransche dagbladen houden zich druk bezig met de nieuwe wet van M. Fer- 1 y, strekkende lot de vernietiging van alle gees- telyk onderwys, maer zelfs de Norddeutsche Zeilung bestatigt dat die wel eene oflicieele oor logverklaring is van het goevernement tegen den godsdienst. Het duitscli goevernementeel blad voegt erby, dat die wet onvermydelyk een groolen invloed moet uitoefenen op de altyd klimmende hevigheid der verschillende politieke fraktiën. Op het oogenblik dat Duitschland al hel noodlottige heelt ondervonden, dat de kul- lurkampf heeft meegebracht, zegt de Univcrs, en poogt dien stryd tegen den godsdienst af te schudden, kunnen die woorden van het duitsch blad niets anders dan eene zeer ernstige betee- kenis hebben. DUITSCHLAND. In eene prachtige lael legde de achtbare spreker ons de voordeden en weldaden der wet van 1842 uit en gispte en laekte dan het verpestend wetsontwerp in eene krachtdadige bewoordiging welke menigmael de geestdrif- tigste toejuichingen deed losbersten. Zeggen wy ook dat de achtbare heer de Lie- dekerke zyne faem als uitmuntende redenaer eens le meer heeft bevestigd en dat al de aen- wezigen zich gelukkig achten de voordracht te hebben bygewoond. Geiicel de liberale party van Aelst er. om streken zal ongetwyfeld met verontweerdiging den woesten uitval van 't Verbond tegen den Notaris De Vriendt gelezen hebben. Men kan niet bitterder, niet heviger een persoon schand vlekken dan 't Verbond zulks gedaen heeft in den persoon van den notaris De Vriendt. Alhoewel wy ons teenemael aensluiten by de veroordeeling tot negen jaren gevangboelen en kosten, door de rechtbank van Dendermon - de, woensdag 11. tegen den notaris De Vriendt, uilgesproken, konnen wy evenwel de woest heid van '1 Verbond niet goedkeuren. En inderdaed, ondankbare liberale papier- vodde, was 't wel aen u den eersten steen te werpen naer uwen ouden medehelper, naer uwen ouden medeschryver, naer uwen ouden medeopsteller, die u vroeger naer geest en ligchaem gespysd heelt Naer geest, door de liberale artikels die by u zoo menigwerf heeft toegezondenNaer ligchaem door zyn druk werk, door zyne annoncen en door zyne aen- bevelingen Was 't wel aen u, ondankbare pry, hem den eersten te schandvlekken dezen die uwe libe rale principen, van over dry en dertig jaren, heeft ingezogen en die wellicht de schuld zyn dat hy zoo verre op den schandweg gedompeld is en zoovele ongelukkigen gemaekt heeft Zyt gy zeker dat de aenleeriug van uwe li berale principen het groot goddelyk en maet- schappelyk gebod Wacht u van stelen en onrechtveerdig leven, in het hert van den no taris De Vriendt niet heeft uit gedoofd en den ouden liberalen Adam niet heeft doen boven komen Zyt gy wel zeker dat uwe liberale principen niet uitsluitelyk de oorzaek zyn dat er zoo me nige arme geruineerde sukkelaer ligt te zuch ten en te weenen Onderzoekt uw geweien maer onderzoekt het in de rechtzinnigheid van uw hert, indien er daer nog een sprankelke rechtzinnigheid te vinden is, en oordeelt of gy wel zonder af schrikken de hand op het doode ligchaem, ge- lyk eertyds by de Israëliten, durft leggen en protesteren dal gy onplicluig zyt. Ach Verbond, g'en kent dé uitgestrektheid van bet kwaed niet dat gy, door uwe God- en Religiehatende leerstelsels, aenriclu En dan komt gy, ounoozel papierke, spreken van pillen te geven aen den Dendei bode.... Wel gevoelt gy niet dat gy met éénen uwer oude medeopstellers, verspreiders en verdedigers te schandvlekken, gy u eigen zelve aen den schandpael nagelt, u zelve publiekelyk tentoon stelt en u eene pille draeit die gy onmogelyk kunt doorslikken Doch wat willen wy by u eenige rede on derstellen of zoeken wy zouden wel eerder braedworsten in een hondenkot vinden, zoo veel te min daer gy in uw zelfde nummer eene geheele karre modder en vuiligheid aen uwe lezers opdischt en er zulk vermaek in schept dat gy er u schynl in le wentelen gelyk in eene zee van wellusten. Maer wat willen wy zeg gen liet Verbond stelt zich aen als zedemees- ter en het vergeet het spreekwoord dat zegt de vuilste zwynen willen altyd het schoonste strooi hebben. Hiermee wenschen wy u met uwen ouden vriend De Vriendt, proficiat, salut en de kost. Het Verbond, als wilde het zyne beestigheid nog meer doen uitschynen, zeevert dal zekere bokkenmaetschappy een cadeautje van den heiligen notaris De Vriendt ontvangen heeft, dat aen haer lokael te pronken staet. Het Verbond zinspeelt hier op het yzeren hekken dat aen 't lokael der Jonge Garde te pryken slaet Nu, wy mogen aen T publiek stellig verze keren dat de notaris De Vriendt daer nooit eene duit aen gegeven beeft. De rekening van den notaris is reeds zwaer genoeg dan dat ze' t Verbond, door leugens, niet moet komen verzwaren. Maer de cndank- baerheid is toch eene zoo leelyke zwarte beest; gelukkiglyk dat zy hier van liberalen aloi is De koophandelsrechtbank onzer stad heeft in hare zitting van woensdag den notaris De Vriendt in failliet verklaerd, doelt, naer het schynt, gaet er nen groolen maer by zyn VOLKSKAMER. De Kamer heeft, na eene korte beraedslaging liet budjet des ministeries van buitenlandsehe zake aengenomen. De belgische afgezant by den H. Stoel is voorloopiglyk behouden. Hetliberael ministeriedeinst achteruit uitvrees dat de afschaffing van het belgische gezant schap te Roomen tot zelfs by de protestantsche en schismalike mogendheden hevige protes- tatiën zou verwekken. Verder heeft de vergadering het onderzoek van 't budjet des ministeries van openbare werken aengevangen de redetwist leverde geen ernstig belang voor ons arrondissement op. GOED GESPROKEN. De liberale dagbladen hebben het zelf ge meld en kunnen het dus niet in twyfel trekken, dat Passanante, de dader der moordpoging op den koning van Italië, voor de rechtbank ver dedigd werd, door eenen advokaet, behooren- de tot bet geavanceerd liberalismus. Welnu, die advokaet, meester Tarantini, heeft in zyne verdediging een thesis ontwik keld, welke voorzeker onze geuzen niet zal aenstaen. Ziehier welke oorzaken hy aen de misdaed van Passanante toeschryft Die man heeft zich laten misleiden door de denkbeelden eener algemeene republiek. llet is overigens niet te verwonderen. Hy heeft gezien dat men, op dit tydstip, waerop de zedelijke zin is omgekeerd, eenen marlelaer heeft gemaekt van Agcsilas Milano, wien men, per de kreet, met een marmeren gedenkzuil heeft vereerd. Men heeft hetzelfde gedaen voor Togneti en Monti. Men poogt ook Baisanti te verheerlijken. Het is de overdryving van al die zooge zegde deugden, welke dien man in het verderf heeft gestort. Men heeft het volk willen ont rukken aen de bygelooviglieden en aen de Han den der priesters, en mén heeft het geworpen in de verloochening van den godsdienst. Aen de lieden die liet zedelyk gevoel overhoop gewor pen hebben, heeft men standbeelden opgericht en kroonen gevlochten. Het was alsdan dat het werk der ontbin ding voltrokken werd. Het is den vryen teugel geven aen de bandeloosheid, wanneer men toelaet te zeggen dat MilanoTognetli, Monti en Barsanti helden zyn. Men laet de banketten en meetings toe, waerop de moordenaers verheer- lykt worden en men slaet verwonderd dat fana- tieken er logieke gevolgtrekkingen uit afleiden. <1 De Staet heeft 'plichten te vervullen, want kunnen lezen en schrijven, dient gewoonlyk maer om kennis te maken met de buitensporigheden der drukpers met al hare bandeloosheid heeft men Passanante in liet verderf gestort. Zouden onze heeren liberalen niet goed doen, op die woorden van hunnen vriend eens 11a te denken Doch 't is waer, de denkers denken niet meer. RECHTERLYKE KRONYK. De genaemde Karei Lodewyk Laureyssens, wever te Lokeren, die beticht wordt op 6 janu ari laetstleden den veldwachter van Zevenee ken te hebben vermoord, zal in den aenstaen- den zitlyd voor het assisenhof der provincie Oost-Vlaenderen verschynen. Er zullen een groot getal getuigen gehoord worden zooals men weet, ontkent Laureyssens de misdaed. Het hof van kassatie heeft dynsdag de voor ziening verworpen van J. II. Verrycken van Meysse, die op 16 december laetstleden, door het assisenhof van Braband voor vadermoord lot de dood veroordeeld werd. Wy vernemen dat M. Leo Coppieters 't Wallant, gewezen kandidaet der liberalen die, voor eenige weken in de Société Littéraire op de Grootemarkt, te Brugge, een pistoolschot loste op M. de Thibault de Boesinghe, eerst- daegs voor de korrektionneele rechtbank zal verschynen. Na een getuigenverhoor, dat 14 dagen ge- duerd heeft, zyn zaterdag laetstleden de plei dooien gevoerd in bel Marpingerproces. Het openbaer ministerie beeft vrydag de beschul diging volgehouden, maer zich zeer zwak ge toond zeil beeft het tot de vryspraek van vyf beschuldigden gekonkludeerd als van de twee priesters Eick en Schawb, de onderwyzeres André, die door de regeering uit bare betrek king gejaegd is, den boschwachter Altmeyer en Margaret ha Kunz, de moeder van een der wonderkinderen. Voorts werden geëischt voor de weduwe Kunz, 5 jaer, de echtelieden Huber- tus en weduwe Leist, pastoor Neureuter, Nico- laes Reclenwald, Anto-Hahn, 2 jaer, pastoor Schneider, 1 1/2 jaer, kapelaen Dicke, dr. Thoemes, Jakob Leist, Nikolaes Leist, Klotz en Ames 1 jaer gevangenisstraf. De burgerlyke rechtbank van Brussel heeft Woensdag de Chronique, voor laster tegen den eerw. heer Luytgarens, veroordeeld lot 5000 frank schadeloosstelling en tot de insertie van het vonnis, in de Chronique en in twee andere dagbladen. STERFGEVAL. De gepensionneerde lieulenant-generael Graef Capiaumont, is zaterdag jl.te Elsene by Brussel in den gezegeuden ouderdom van 80 jaren overleden na le zyn voorzien geweest van de HH. Sacramenten der stervenden. De achtbare overledene was een vrome christen en een moedige soldaet. Zyn begravenis heeft donderdag 11., met groole plechtigheid ten midden van eenen grooten volkstoeloop plaets gehad. Catholyke Schoolpenning, te Aelst. Op Zondag 25 dezer maend, om 8 uren 's avonds, zal er iu den Kring De Vriendschap Korte Zoutstraet, overgegaen worden lot de verkooping, ten profyte van 't Werk, der niet weggehaelde pryzen. Men gelieve het ruclubaer te maken. Woensdag morgend, omtrent 7 uren, is een begin van brand ontstaen, in een gebouw afhangende van de stoomschorsmaeldery des heeren Amand Van Mossevelde, gestaen te ge- huchte Schaerbeke, wyk Siesegem. Het vuer is in zynen oorsprong kunnen uit gedoofd worden. De oorzaek is onbekend en de schade om zoo te zeggen onbeduidend. De achtbare heer Baron de Man d'Alten rode, Senateur van Leuven, heelt, uit hoofde van den ziekeiyken toestand waerin hy, sedert lang, verkeert'en 't geen hem belette de werk- zaemlieden van T Senaet te volgen, zyn ontslag aen Prins de Ligne, Voorzitter van 't Senaet, toegestuerd. Men is reeds aen 't wegruimen der mas sa steengruis voortskomende van den inge- storten toren der Kerk te Ledeberg-Pamel. De 5 klokken zyn ongeschonden gebleven. De koor heeft ook niets geleden. Men heeft de hand geslagen aen de afsluiting van het nog reclitstaende deel der Kerk ten einde er den goddelyken dienst te konnen uitoefenen. Men berekent dat de herbouwing van den toren eene som van 40,000 tr., zal vereischen. De ware oorzaek dezer ramp is onbekend. De Senaet is byeengeroepen tegen maen dag 24 dezer. De Paix zegtMen heelt ons een heel li berael ontwerp getoond, waerdoor straffen toegepast worden op degenen, welke zouden af raden de kinderen naer de oljicieele scholen te zenden. Alzoo de straffen voor de geestelyken, dag- bladschryvers, redenaers, burgers in het alge meen, die zouden durven zeggen Gy moet uwe kinderen niet naer de scholen zonder God zenden. Leve de vryheid gelyk.... in Pruisen Welnu, wy voorzeggen aen het liberael goe vernement, dat het werk zal hebben met de calholyken te veroordeelen, indien het derge- lyke wet zal invoeren. Vooruit maer: wy hebben het voorzegd! Als men eens den voet op den weg van het onrecht gezet heeft,moet men tot de tirannie overslaen. De geuzery wil doen gelooven dat zy niets gemeens heeft met het socialismus zy maken dit aen de ganzen wys Te Gent zyn de socialisten, in eene meeling, den 001 log legen de wet van 1842 bygetreden. Volgens de genomen besluiten, moet liet on- derwys wereldse li en verplichtend zyn. Even als het liberalismus of de geuzery, wil het socialismus dus scholen zonder God. Het denkbeeld van God, zegt een socialistisch blad ten dezen opzichte, leidt tot de verbeesliny van het volk. 1 Bericht aen de huisvaders en moeders Een brusselseh dagblad zegt, dal de lui tenant Waulhier bezweken is aen eene wonde, veroorzaekt door een vergiftigden pyl. Woensdag morgend, omtrent 5 1/2 ure, is een waggon, gebruikt voor het vervoer der korrespondenties, en die losgeraekt was van den trein uil Duischland, iu de .Noordstatie te Brussel door een brand geheel vernield. De korrespoudencies zyn gered. Op liet oogenblik dat de koningin der Belgen, donderdag, na de voltrekking van bel huwelyk van den hertog van CormauglU, de kapel van Windsor verliet, liet zy een pracliti- gen armband met brillanlen bezet, vallen. De koningin bad dit verlies niet bemerkt, doch een oud soldaet bad het juweel zien vallen, en nadat de yeoman der wacht voorby waren, raepte by den armband op en gal hem aen den kapitein Sulton deze zond hem aen lord Chamberlein, die hem aen de koningin der Belgen overhandigde. Deze bad pas bemerkt dat zy haren armband verloren had, toen zy het juweel reeds terugkreeg. Eugëne 'tKintis woensdag van de ge vangenis der Kleine-Karmelieten naer de cel gevangenis le Leuven gebracht, om er de straf van 15 jaren opsluiting te ondergaen, waerloe hy door het assisenhof veroordeeld is. Op 9 dezer, was bet dry jaren geleden dat 't Kint in Engeland werd aengehouden die dry jaren zullen van zyne straf afgetrokken worden, inge volge de wet op de voorloopige gevangenis. Sedert eenigen tyd waren er by de poli cie talryke klachten ingediend over diefstallen, gezegd au bonjour en die door twee vrou wen ten nadeele van kleine meisjes gepleegd werden. De twee kwaeddoenslers spraken op de straet de kinderen aen, die pakken droegen, gaven bun eenige lekkernyen of geld en ver zochten hun eene kommissie le doen, terwyl zy liet pak zouden bewaren. De meisjes die dit voorstel aennamen, vonden zooals men denken kan, de twee vrouwen niet meer terug deze waren met de pakken verdwenen. De twee diefeggen zyn dynsdag aengehouden op het oogenblik dal zy een nieuw slachtofter gemaekt hadden het zyn twee diefeggen van beroep, Maria Devos, oud 24 jaer en Joanna Laps, oud 22 jaer beiden maekten deel van de bende der Vloeren vesten, die zooals wy gemeld heb ben, onlangs door de policie is aengehouden. Joanna Laps heelt bekentenissen gedaen hare medeplichtige, die den bynaem van Ab-del- kader draegt. heeft zich op haer geworpen en haer verscheidene beten toegebracht en ge dreigd haer te verwurgen, indiien zy nog iels bekende. De Etoile zegt dat er een diefstal gepleegd is in hel Museum te Brussel. Eene schildery La Tentation de Saint-Antoine, door J. Bos, is uit de zael der golhieken verdwenen, men weet niet hoe. Er is een gerechtelyk onderzoek ingesteld. Zooals wy reeds meer dan eens gemeld hebben, gaet Brussel alweer eene nieuwe lee ning sluiten van 100 millioen, met loten aen premie, opbrengende 5 per cent. De uitgaef is bepaeld op 15 mei. M.Hirsch, de duiische socialist, die,eeni ge maendeu geleden, uit Frankryk verdreven werd en zich te Brussel had gevestigd, alwaer hy een socialistisch brocbuer, Die Lanterne, uitgaf, is by koninklyk besluit uit België ver dreven, naer men zegt, op aenvraeg van het duitscli goevernement. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 959 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-85 tot 1-05; slieren, 0-69 lot 0-89, koeien en veerzen, fr. 0-69 tot 0-89. De wapening der vreedzame burgerwacht levert tamelyk vèel gevaren op, voor de rusti ge burgers, die met gardecivieken moeten ora- gaen. Zondag namiddag ontstond en in een buis der Delcourtstract, te St-Gilles, een klei nen twist tusschen den huisbaes en zekeren B...,die byhem inwoonde. B.... die deel maekt van de gardeciviek, nam den salne de son père en bracht zyn tegenstrever een hevigen slag op bet hoofd toe, waerdoor hy hem eene erge wonde van 6 centimeters lengte veroorzuekte. De vrouw van den gekwetste, die haren man wilde ter hulp snellen, bekwam insgelyks eene wonde, die gelukkig niet zeer erg is. Het ge recht heeft een onderzoek ingesteld. Sedert eenigen tyd worden de landbou wers uit den omtrek der hoofdstad, geëxploi teerd door een stoutmoedigen kerel, die be weert kommissionnair te zyn in voeder, strooi, hooi, haver, enz. Ziethier hoe de aftruggelaer te werk gaethy begeeft zich by den landbou wer, dien hy tot zyn slachtoffer heeft uitgeko zen, en koopt, by voorbeeld, een wagen hooi. De koopwaer wordt op eene bepaelde plaets gebracht en de zoogezegde kommissionnair ontvangt het geld. Ily geeft er een zeker ge deelte van aen den landbouwer, zeggende dat hy liet overige aen liet een of ander bureel in de stad moet ontvangen. Onderweg noodigt hy zyn slachtoffer uit, een glas bier te drinken in eene herberg, waeraen hy weet dat er twee uilgangen zyn hy verwydert zich weldra en keert niet meer terug. Verscheidene landbou wers zyn reeds de slachtoffers geweest van dien stoutmoedigen dief. De policie zoekt hem ieverig op, doch tot nu toe is hy aen alle op zoekingen ontsnapt. Gent, 17 meert. Wy lezen in het Fond senblad, onder den titel Scherreweg Men heeft het spoor verloren van zekeren rédenaer in de geuzenclubs, schryver van het vuilste blad dat ooit het licht gezien heeft, en bibliothekaris van eene der afdeelingen van het Willemfonds. Zaterdag, zegt men, gingen eenige liberale vrienden den man opzoeken, doch de vogel was gaen vliegen. Scherreweg 't Schynt dat man en vrouw eene verschillinde richting heb ben genomen. Zouden de geuzenbladen geene inlichtingen kunnen geven over dien geuzen letterkundige. Vallende Sterren onder dien titel leest men in liet Fondsenblad onder de aenkondi- gingen van de Flandre Libérale vinden wy het failliet van zekeren Hendrik Keurvels, drukker uitgever van het schandblad Paters en Nonnen, de geliefkoosde voordrachtgever van bet Wil- lemsfonds en andere geuzenkringen onzer stad, alsook erkende verdediger van het geuzenbe- stuer van Ledeberg. HOLLAND. Moord te Botterdam. Een afgryselyke moord, is verleden zaterdag in den avond, in den Ouden Vogelenzang ie Rotterdam gepleegd. Ziehier wal de Bolt. Courant daerover mee deelt Johanna Termyn trad veel jaren geleden in liet huwelyk met zekeren Groeneweg, doch werd om redenen die men niet kent, door hein verla ten. Groeneweg overleed eenige jaren geleden. Johanna had, van liet oogenblik dat zy van De keizer van Duitschland is opnieuw onpas- selyk. Volgens een duitsch blad, was de keizer dezer dagen uitgeschoven op den vloer eener kamer by deed een val die niet erg was, want by zou er zelfs met M. von Molkte om gelachen hebben. Andere personen welke beweeren beter te zyn ingelicht, zeggen dal de keizer niet was uitgeschoven, maer wel in beiwyming gevallen en dat die val de ernstigste gevolgpn zou kunnen hebben. De Daily Chronicle houdt deze laelste tyding voor de meest juiste. Eene depecbe, uit Berlyn aen dit blad gezonden, voegt er zeis by, dat men vreest, dat één of meer inwendige or-

De Denderbode | 1879 | | pagina 2