Canailkade te Brussel. Algemeene vergadering- zullen moeten betaald worden om het hart der kinderen te bederven, om ze aan het gezag der Kerk te ontrukken. Wat groote spotternij als men ons zegt, zoo als M. Pecher durlt schrijven in eenen om zendbrief, over weinige dagen, aan bijna al de kiezers gezonden De priester zal in de school toegelaten worden, vóór of na de schooluren. Daar heeft men de huisvaders eenen blinddoek willen aan doen. Is het wel mogelijk den Godsdienst aan te leeren op die ontydelyke uren, bijzonderlijk in de buitenge meenten, waar de kinderen soms bijna eene uur van de school verwijderd zijn Daaren boven hoe zullen de kinders den priester aan- hooren, die door den meester misschien zal beschimpt en bespot worden Wat nut zullen de kinderen trekken uit de lessen die zullen verijdeld worden door tegenovergestelde lec- ringen van den meester of door goddelooze boeken die hun in de handen zullen gegeven worden De luidruchtige toejuichingen waarmede de geëerde spreker dikwijls onderhoeken werd, toonden hoewel hij door zijne toehoorders begrepen werd en hoe volkomen zij zijne denk wijze deelden. Ook hier, zooals in meest al de andere bij eenkomsten tegen het geuzenwetsontwerp in gericht, werd de conferentie geëindigd door een algemeen en daverend geroep en gezang van Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaand'ren Een enk'len vlaming vindt Zondag 6 April, (Palmzondag), voordracht door den heer De Beucker, van Antwerpen. Onderwerp Opvoeding en onderwijs in be trekking met het familieleven. Volgens besluit van het hoofdbestuer zal er dees jaer een groot letter- en toonkundig feest, al de leden van het Davidsfonds worden aenge- boden. Dit feest zal gevierd worden te Leuven, op Sinksen-maendag en Sinksen-dynsdag, 2 en .5 juni. Het programma van dit feest is vast gesteld als volgt Maendag, 's morgends, om 11 uren, groote optocht naer het graf van hoogleeraer David, te Perck, by Leuven's namiddags, algemeene letterkundige vergadering 's avonds, groot muziekfeest, waervan het programma later zal bekend gemaekt worden. Dynsdag, 's morgends, van 9 tot 10 1/2 ure, vergadering in dry sektiën a) onderwys en taelkunde, b) letteren, geschiedenis en oud heidkunde, c) schoone kunsten en muziek van 10 1/2 tol 12 uren, algemeene vergadering; om 1 uer, broederlyk feestmael. De voordrach ten of voorlezingen op de algemeene vergade ring mogen niet meer dan 15 minuten duren. Wy laten, naer den a Courtier de Bruxélles het relaes volgen over de walgelyke kavalkade of canailkade gelyk men het heelen wil, die de straten der hoofdstad, zondag 11. bezoedeld heelt De kavalkade of liever de canailkade, zoo als de Court ier de Bruxelles zoo gepast zegt van den geuzen schoolpenning heeft zondag de straten van Brussel doortrokken, onder de openbare verachting e.i den afkeer, die dit jaer nog duidelyker uitscheen dan verleden jaer. Van de honderd personen waren er geen tien, zegt bovengenoemd blad, die hunnen penning in de geuzenbussen wierpen. Alvorens uil te gaen,waren de inrichters van den stoet by den hoofdkommissaris van policie geroepen, die hun dan ook had gezegd wat er al of niet door de overheid zou worden toege laten. Men heelt aen de kavalkade toegestaen alles wal de gewyde en godsdienstige zaken beleëdigen kan beschimping der catholyke geestelykheid en ophitsing lot haet en verach ting dér personen, welke lot eenig geestelyk orde behooreo. Aen de meest schandelyke bespotting en de eeflooste scherts waren den vryen toom ge laten. Verscheidene brusselsehe geuzenbladen, on der andere de Indépendancede Echo du Parle ment en de Etoile melden geen woord van den stoet, als hadden zy daertoe een ordewoord bekomen. Zouden zy er misschien beschaemd over zyn vraegt de Courtier. De groepen en wagens, welke de byzonder- ste en schandelykste aenrandingen tegen den godsdienst en de geestelykheid bevatten, wa ren de volgende 1° Een wagen, getiteld Failliet van het klooster van St-Agatha. (Dit gesticht, dat lion- derde weeskinderen onderhield en zyn beslaen won door het werk eener hleekery, is door on gelukkige omstandigheden gedwongen geweest te likwideeren, waerna het gesloten isj Op den wagen bevonden zich een dertigtal personen, van het hoofd tot de voeten gekleed in het kostuem van religieuzen, terwyl ande ren het habyt der kapucienen droegen onder voorwendsel van linnengoed te wasschen, leverden die personen zich over aen schande lyke buitensporigheden. Een hunner in non gekleed hield een kind, zoogezegd in de bun del, op den arm, terwyl een ander in kapu- cien liaer en het kind omhelsde. Door de walgelyksle gebaren liet de zoogezegde non geën den minsten twyfel bestaen over de be- teekenis van dit tooneel. Rond den wagen las men Au couvenl du bon viveur. Eene reeks schetsen verbeeldden het inwendige van eenen voorraedkelder, met wyn, bier, enz. enz. Op eene andere teekening zag men het afbeeldsel van O.-L.-Vrouw-van- Hal, waervoor twee personen geknield waren en boven welke geschreven stond Iet on vole le mieux en Vieux saints a vendre. De Gazelle zelve vond die groep kwetsend (choquant.) 2° Een wagen verbeeldde eene bus van den geuzen schoolpenning, vóór welke een priester en een kapucien gespannen waren. Natuerlyk waren die beide geestelyken op de walgelyksle wyze afgebeeld. 3° Een wagen stelde het binnengezicht voor van eene ziekenkamer. Een persoon, als eene vrouw gekleed, lag op een yzeren bed vóói haer stond een persoon als minderbroeder ge kleed. Twee andere vrouwen speelden de rol van dienstmeid en bloedverwante. Tegenover den geestelyke stond eene tafel en daerop een kruis tusschen twee kandelaers. De geestelyke hield een gebedenboek in de hand en gebaerde de zieke schrik aen te jagen, ten einde hare fortuin af te persen. Eindelyk rukte de geeste lyke haer deze laetste uit de hand, onder den vorm van een kaske. Eene schildery bene den stelde een geestelyke voor, die met het kaske de vlucht nam. Dit alles was omringd door het woord scherreweg, dat zoo goed de operation kenmerkt van M. Emetique, de eer ste voorzitter van den geuzen schoolpenning. 4° Een char-a-bancs bevatte een twintigtal paters, priesters en nonnen van alle orders, en de eene op de andere gelast. Eenige hunner huilden psalmen, terwyl anderen gebaerden aen paternosters tc bidden. Op de hoeken van den wagen stonden vier gendarmen in groot uniform en met den blooteu sabel. Onder aen den wagen las men de volgende regelen, wier schryver onlangs met dé Leopoldsorde is gede- koreèrd. Van 'l ongediert der papen, Verlost ons Vaderland. En aldus vertaeld De la vermine noire, Delivrez notre sol. Op het rytuig las men nog Train express. Pour Hoogstraten. Demolition des convents. 5° Een schip vol paters en Broeders der Chrislelyke Leering vergezeld door eene vrouw, met hel woord dossier. De boot gebaerde naer Engeland te vertrekken. Een muziekkorps mineurs speelde rond den wagen hel Onderdierl der papen. Proper, niet waer 6' Een wagen verbeeldde de zegeprael dei- geuzen, met Marnix van St-Aldegonde op eenen troon. Liever turksch dan paepsch 7° Een wagen getiteld Rome overwonnen, en verbeeldende den geuzen schoolpenning, die den St-Pieterspenning, onder den vorm van een Bazile, met degensteken doorboort. 8° De wagen van den schoolpenning, waerop eene vrouw gezeten was onder een dryhoekig portiek, dat op twee kolommen rustte. Aen den voet van het portiek, stond een metselaer in werkkleedy, met schootsvel en truweel. Op den wagen stonden kinderen, die van de kou beefden en waerschynlyk geleend waren door eenige der gemeenteonderwvzers, welke zich als inzamelaeis hadden verkleed. Boven den wagen stond Science-Morale. De rug van den wagen verbeeldde eene gesloten deur, als die eener gevangenis en waerop de volgende eer- looze parodie der woorden van Christus Laet uwe kleine kinderen lot ons komen. Onnoodig te zeggen dat alles, versiersels, kostumen eu maskers, walgelyk en schandelyk waren. Andere wagens, welke enkel politieke zins pelingen hadden, waren zorgvuldig door de policie overzien eu gekorrigeerd en dat ter plaetse zelve. Die keuring had een uer vertra ging gebracht aen het uiigaen van den stoet. Zoo had de policie orde gebracht op een ry tuig, dat une cour étrangère moest verbeelden en in welker personen men den koning en de koningin meende te herkennen. Hetzelfde bad plaets met eene groep, verbeeldende M. Frère, die, met eene koord aen den hals, den belgi- schen ambassadeur by het Vatikaen, vasthield. Men had M. Frère wat te gelykend gevonden en 1 diens gryze haren doen vervangen door eene perruque blóuóönde.... De stoet bevatte nog een wagen getiteld Vryheid der drukpers in 1879, eene proteslatie tegen het proces, door M. Berden ingespannen tegen een trottoirblad. Op den wagen hield een gendarm den opsteller van dat blad by den kraeg, terwyl een andere persoon de vol gende plakkaert vertoonde Hyacint lie et consorts lolérés Cavalié, Jourde, Rirsch expulsés. Wy zullen niet spreken van de overige ge deelten der afschuwelyke wallebakkery, waer- mêe de libre pensee, verleden zondag, van één uer nanoen tot 6 uren 's avonds, de straten der hoofdstad bezoedeld heefl. De Courtier merkt op, dat de schandelyke geuzen-karnaval reeds zondag vruchten droeg. Na het lof, dat in de Finisterre-kerk plaets had, kwamen twee onderpastoors uit de sakristy dier kerk, om huiswaerts te keeren toen zy onmiddelyk aengevallen werden door eene bende laffe maskeraden en vooral inzame laeis, die hen al huilend vervolgden en al de beleedigingen naer het hoofd werpen, waer van het geuzen-ongediert de specialiteit bezit. Twee catholyke heeren kwamen voorby en die twee mannen waren voldoende om de be schermelingen der policie te doen achteruit gaen, die reeds op het punt waren geweldda digheden te plegen. Ziet daer de verzuchtingen van 't ma<?onniek liberalismus, welks kopstukken en gazetten, telkens vóór de kiezing, uitbazuinen dat zy tegen de religie niet zyn dat zy geene vyan- den van God en zyner Kerk zyn. dat zy den Godsdienst onzer vaderen beminnen enz. enz. Ziet daer een staelke der helsche plannen die de nooit genoeg gevloekte francmacons- sekte beraemt om ze, ten bekwamen tyde, uit te voeren. Ziet daer ook een voorsmaekje der macon- nieke oriafhankelyke zedeleer, die 't liberalis mus, in de scholen zonder God, zonder pries ter, zonder kruisbeeld, aen de opkomende jeugd wil inprenten Ja, vveerlooze religieuzen bespuwen en las teren. De zedelykheid en 't godsdienstig ge voelen des volks* openbaerlyk verkrachten en versmachten. Den Godsdienst, zonder de minste weerhouding, openlyk door modder en slyk sleuren Schaemteloos de walgelykste ergernissen, voor groot en klein, in 't midden der straten, by klaren dage, ten toon spreiden, en vooral, priesters en religieuzen met spiesen en degens 't hert doorbooren, ja, hun roekeloos de spie sen tot aen 't gevest dwarsdoor 't lichaem stoolen en ze dan, als 't ware triomfautelyk, in d'hoogte stekenonder hel wangedrocli- telyk gegil van Rome vaincue, Roomen over wonnen Dit alles hebben wy te Brussel, met eene berekende boosheid en de walge lykste brutaliteit, zien vertoonen. Men yst by de gedachte dat zulke abomi nation in een catholyk land, onder de bescher ming van magistraet en politie, gepleegd worden. En zeggen dat Brussel dan nog de pretentie durft opperen d'hoofdstad van 't beschaefde Belgie te wezenen aen 't geheele land voor alles en in alles den toon te mogen geven. Wat ons betreft, wyaerzelen geen oogenblik haer te brandmerken met den schandnaem van hoofdstad des canaillevolks, van hoofdstad der ongebondenheid, van hooldslad der versluit- gelalene verbeesting, waer eer en deugd, Godsdienst en zeden, recht en waerheid eer loos verkracht worden. Doch eene vracg zullen de onbedachte kiezers, welke de meerderheid aen de verma- ledydde liberhaterssekte gegeven hebben, nu de oogen openen en beseffen van welke schroo- melyke deelneming 111 die openbare schanda len zy zich plichtig gemaekt hebben Wy hopen dal, ja, en dal zy nu eens en voor altvd ook ten bekwamen tyde het onverbreek- lyk voornemen zullen maken het hberael schandgebroed overal af te koken en machte loos te maken overtuigd dat een booze slier van zyne hoornen moet beroofd worden. WETGEVENDE KAMERS. SENAET. '1 Senaet heeft zich maendag vergaderd. De vergadering heefl verscheidene wetsontwerpen zonder merkbaren redetwist aengenomen. Het krediet voorde voltrekking van'l Paleis van Justicie, te Brussel, die ware toren van Babel, werd met veel grond beknibbeld door den heer burggraef Vilain X1III. Bedoeld krediet is, na de verklaringen van minister Rara die in 't geheel niet geruststellend zyn daer hy liet hooren dat het nog de laetste millioenen niet zyn die 't paleis van juslicie zal verzwelgen, met 56 stemmen tegen 9 aengenomen. Onder deze 9 stemmen telde men deze van prins de Ligne, voorzitter des Senaets. Na, 't budjet des ministeries van buitenland- schezaken met behoud van onzen afgezant by Z. H. Leo XIII gestemd te hebben, is de liooge Vergadering overgegaen tot het onderzoek van 't budjet des ministeries van oorlog, 't welk met 50 stemmen legen 5 werd aengenomen. M. Warnant, director aen de buitenlandsche zaken is tot griffier des Senaets benoemd in vervanging van baron Misson overleden. VOLKSKAXER. De Kamer heeft het on derzoek \an T budjet des ministeries van openbare werken voortgezet. Verscheidene redenaers bespraken de ont werpen van verschillige openbare werken in hunne onderlinge arrondissementen uit te oefe nen. De heer Woeste bewees andermael de nood- zakelyklieid van een bruggetje over den Den der le Ninove. Tol hiertoe geschiedt hel verkeer tusschen de beide oevers by middel van eene draeibrug, en veel gebeurt het dat door hel draeien dei- brug op de uren van 't vertrek der treinen, de reizigers de treinen missen. De heer Beernaert heeft bezondere maetre- gelen genomen om er einde aenlestellen, doch de ondervinding heeft bewezen dat de geno men maetregelen het gewenschte doel niet konden bereiken. In deze omstandigheid, zegde de heer Woes te, had de achtbare heer Beernaert het brug getje toegezegd en gaf hy ons de hoop dat de daertoe noodzakelyke gelden op budjet van 1879 zouden gebracht worden. Spreker errinnert deze belofte aen den te- genwoordigen minister van openbare werken. Verder besprak de heer Woeste ook de over name door den Slaet van den steenweg van Idegcm naer Herzele welke door al de belang hebbende gemeenten gewenscht wordt en slechts eene daed van strenge rechtveerdigheid zou wezen. Melden wy eindelyk dat de beraedslaging des budjets is onderbroken geworden door de stemming van bygevoegde en voorloopige kre- dileu voor de verschillige ministeriën. De catholyke rechlerzyde heeft zich by de stemming onthouden, en verkl.ierde door de mond van den heer Janssens, dat zy, van den eenen kant, de krediten goedkeurde voor de ministeriën wier budjetten reeds gestemd wa ren, eri, van den anderen kant de krediten niet kon toestaen vóór de andere ministeriën en bezonderlyk voor dal van 't openbaer onder wys. Deze verklaring heeft veel indruk op de mi nisters gemaekt. Geen wonder ze beginnen nu maer te begrypen welke verontweerdiging 't goddeloos wetsontwerp op 't lager onderwys gansch 't Land door heeft doen ontstaen.... Wy rekenen het ons ten plichte ons den weergalm le maken van de gegronde klachten die onze medeburgers over onze nachtelyke politie laten hooren. Byna geene week gaet voorby of verschei dene feilen van nachtruststooring en straet- schendery worden bestatigd en zelden, om niet te zeggen byna nooit, worden de daders door de nachtwakers betraptWaer zitten de nachtwakers? hoort men vragen, telkens er eene slraetschendery bestatigd wordt. Wy willen voor heden in de zaek niet ver der treden wy zullen ons bepalen de aendacht van wie 't behoort op de herinrichting onzer nachtelyke politie interoepen, welke door alle deftige burgers, 't is gelyk aen welke denk- wyze zy toebehooren, vurig gewenscht wordt. RECHTERLYKE KRONYK. De rechtbank van Dendermonde heeft, in zitting van donderdag 27 dezer maend, den notaris De Vriendt van zyn ambt afgesteld. De ex-notaris De Vriendt is verder nog tot verscheidene jaren gevang veroordeeld. Doch volgens het strafwetboek mag men een plichtige wel tot een groot getal jaren veroor- deelen maer al de straffen moeten in ééne ver smolten worden die de 10 jaren niet mag over- schreiden. De ex-notaris De Vriendt is dus tot tien ja ren gevang, boete en koste veroordeeld. Liberale Laster. In hare zitting van 25 dezer heeft de burgerlyke rechtbank van Brug ge uitspraek gedaen in het proces door M. rid der Ruzelte. ingespannen tegen de liberale dagbladen de West-Vlaming en l'Avenir des Flandres, die den gewezen goeverneur van West-Vlaenderen, na zyne afzetting, op de bru- taelste wyze hadden aengerand. De rechtbank heeft den uitgever der beide dagbladen veroordeeld 1° tot twee insertiën van het vonnis in l'Avenir en twee in den West-Vlaming 2U tot het betalen eener som van 1800 fr. voor insertiën van het vonnis in acht dagbladen van het land, ter keuze van M. Ruzette 3° tot al de kosten van het proces. PRIESTERLYEE BENOEMINGEN. De E. II. Pede, onderpastoor van O.-L.-V. op St-Pielers te Gent, is pastoor benoemd te Baesrode De E. H. Slocquaert, onderpas toor van Moerbeke (Waes), is pastoor benoemd te Zaffelare. De E. H. Sicotti, coadjutor te Grammene, is onderpastoor benoemd te Vynkt. STERFGEVAL. Deze week is alhier godvruchtighk in den Heer ontslapen dc eer wc orde. en door g'lieel de slad geacht te heer Constant Blondeel, be stierderder Carmeüeterssen dezer stad. Voorzichtig en eenvoudig in woord en handel, yverig en onbesproken in d'uitoe.fening van zyn heilig ambt, liefdadig en meélydend jegens den behoeftige, vriendelyk en vreedzaem je gens allen, was de eerw. heer Blondeel een voorbeeld van prieslcrlyke volmaeklheid en burgerlyke deftigheid. Zoodanig dal men te recht van hem mag zeggen dat hy doorgegaen is al 't goede te doen en van God eu van de menschen bemind was. Ook zal zyn geheugen als dit van den reclitveerdige in eeuwig aen- denken blyvcri. R. I. P. Uit Ereinbodegem. De vergadering der katholieken die hier verleden Zondag plaats gehad heeft 0111 le protesteren tegen het verpestend wetsontwerp op het lager onderwijs is voorzeker de schoonste geweest die «ij ooit 111 onze gemeente bijgewoond hebben. Reeds lang voor de bepaalde uur was de zaal waar de meeting moest plaatsgrijpen, van volk opgepropt, ten minste 6 tot 700 menschen, waaronder alle de bijzonderste der gemeente en van 't omliggende, hadden bet zich tot eene pliclit gerekend aan dc uiuioodiging te beantwoorden, 't Was rond vijf uren, als de twee ingeschrevene redenaars, Mijnheer dc Advokaat Verbrugghen, Volksvertegenwoordiger van 't arrondissement Aalst en Mijnheer dc Advokaat De Saedelecr, Provinciaal- raadslid van 't kanton Herzclc hunne intrede deden vergezeld door de Eerwaarde Heeren geestelijken der parochie, Mijnheer Van Wainbckc, Burgemeester van Aalst, at de leden van 't gemeentebestuur en verschillige notabelen uit Aalst, Ninove, Haaltcrt, Nieuwerkerken, Welle, en/.. Onze achtbare hier bij ons zoo teerbeminde Volksvertegen woordiger Verbrugghen, bij wicn, gelijk de heer graaf de Liedekerke het over eenige dagen zoowel zegde, onder eene groote ootmoedigheid een schat van diepe kennissen en groo te wetenschappen schuilt, nam dc eerste het woord. Na voor eerst eenen welverdienden lof toegezwaaid te hebben aan het ministerie-Malou dat, door een wys en voorzichtig bestuur, de eendracht onder de Belgen zocht te versterken, geluk en voor spoed deed heerschcn,heefl hij voor oogen gelegd wat al onhci- lende 1 ldt Juni 11a zich heeft gesleeptafschrabbing uit de kie zerslijsten van priesters en welstellende landbouwers,vermeer dering van 't leger, afzetting der deftigste ambtenaren, be noemingen van Burgemeesters en Schepenen tegen de be geerte en den wil van't volk, inpalmingen van fondatièn en 1111 eindelijk het rampzalig wetsontwerp op 'l lager onder wijs. Wat verschil, roept de redenaar uil, met de wet van 1812 Onder deze wet worden dc meesters in goede normaalscholen opgebracht waar /ij niet liet letterkundig onderwys tevens ook een grondig godsdienstig onderwijs ontvanger, en alzoo leve ren de scholen in 't algemeen knslelijke mccstersop.Nu mag er lain van geenen godsdienst meer gesproken worden.Zulke land bouwer, zulke vruchten, zulke meester, zulke kinderen. Welke kinderen dan zal hij opbrengen, die meester, die 111 dergelijke normaalscholen, zoo niet goddeloos, ten minste onverschillig gew orden is Onder de heilzame wet van 't jaar 1842, is de lucht dei- scholen, daar ten minste, waar zij volgens letter en geest" wordt onderhouden, tecnemaal kristehjkde kinderen zijn onder de schaduw e van 't Kruisbeeld gezeten, de algocde God wordt er gebeden, de heiligen aanroepen, de kristelijke leering in eer gehouden. Nu moet dit alles als iets dat verpestende is, verdwijnen geen Kruisbeeld meergeene gebeden meer de catechismus onder alle wetenschappen der wereld dc allerza ligste wordt onweerdig geacht binst de schooluren nog aan geleerd te worden alleenlijk mag bij nog (als ware liet eene straf) vóór of 11a de school geleerd worden door den onder wijzer die, binnen eenige jaren, geus zijn zal, of door eenen anderen persoon die op de leerlingen niet liet minste gezag zal hebben of door den priester die in de volle weerdigheid van zijn ambt in de school noch zal mogen of noch zal kunnen komen. En dut men niet zeggemaar die wet bestaat in andere landen ook, zooals in Holland, in Ierland, in de Vereenigde Staten van Amerika. Dat men eens ga zien welke vruchten zij daar voortbrengt. Om maar een voorbeeld le geven een vermaarde protestant van Boston, Agucis, rechtzinnig man, verbaasd over het spoedig aangroeien der slechte huizen in zijne stad, wilde er de oorzaak van weten en meer dan dc helft dier ongebondenc bewoonsters hebben verklaard dat de eerste oorzaak van hare ongebondendheid was, de slechte goddelooze scholen die zij in hunne kinderjaren hadden bij gewoond. Na deze schoone en grondige redevoering met de meeste overtuiging uitgesproken, word liet woord gegeven aan den jeugdigen en moedigen Advokaat De Saedelecr, die, in eene schoone en vloeiende taal, klaar heeft doen uitschijnen, hoe hatelijk het nieuw wetsontwerp is, dat aan de gemeenten een barer grootste voorrechten gaat afnemen, te weten, de vrijheid van zelve over hare inkomsten, over hare linantien te beschikken. De gemeenten zullen verplicht zijn jaarlijks groote sommen voor dat goddeloos onderwijs tc betalen, en zullen er geene het minste toezicht meer over hebben dal toezicht zal gege ven worden aan zekere sclioolkomiteiten onder liet bestuur der vrijmetselaars en het oppergezag van minister Van Hum- beeck, begraver van 't katolicisiuus. Na deze twee redevoeringen door 't toejuichen der ontel bare aanhoorders bijna gedurig onderbroken, wierd liet schoon liedjeZij zullen haar niet hebben de schoone ziel van't kind s> met eenen onbeschrijfelijke!! geestdrift gezongen, en de menigte keerde huiswaarts, heel gesticht en te vreden om 't gene zij kwamen te hooren, met de zoete hoop die twee achtbare heeren die 011s, in de Kamer en in den Provintialcn- raad. zoo weerdig vertegenwoordigen en onze belangen zoo zeer ter hertc nemen nog dikwils in ons midden te zien ver schijnen. STAD AELST. in den Kring de Vriendschap, Korte- Zoutstraet, Zondag 30 Maf.rt 1879, om 0 1/2 ure namiddag, tot de welke de familievaders, kiezers en geen kiezers uitgenoodigd worden. DAGORDE Protest tegen de afschaffing der wel van 1842 op 't lager onderwys. RedenaerM. Jacobs, Provinciaelraeds- lid te Leuven. Aelstersche familievaders, allen op uwen post! Muziekavondfeestgegeven door de leerlingen der troepskinderenschool, onder het beleid van Mynheer Vanderlinden, den 6 April ■1879, ten 7 uren 's avonds, op de groote zael van hel Stadhuis, ten profyte van de ongeluk kige slachtoffers der overstrooming van Sze- gedin, Hongarië. Ingangprijs één frank. Men kan kaer- ten bekomen in de school. Avondfeest. De heeren leerlingen des Gestichts van den H. Aloïsius te Gysegem, zullen, op morgen. Zondag 30 Maert, om 5 uren 's avonds stipt, eene luister- ryke avondfeest geven ten voordeele van de armen. Te óordeelen naer 't programma 't welk wy voor oogen hebben, mogen wy onze geëerde lezeren verzekeren dat zy er eenen vermake- lyken avond zullen doorbrengen. En wat meer is, wy moeten onze noodlydende broeders im mers helpen. Ook wie aen den arme geeft, leent aen God. De pry zen der plaetsen Eerste plaets fr. 1-00 Tweede plaets fr. 0-50. Donderdag 27 dezer maend, heeft men alhier, omtrent de herberg het Schuitje, het dood ligchaem uit den Dender getrokken van den genaemden J. B. Van Steendam, oud 53 jaren, kloefkapper te Herdersem. Dees onge luk moet aen de dronkenschap toegeschreven worden. Zaterdag 11. heeft men Van Steendam, die alhier by den lieer notaris Breckpot, eene som geld was komen ontvangen, in slaet van dronkenschap onze slad zien verlaten. M. Rolin-Jaequemyns neemt de walle- bakkeryen van den karnaval onder zyne be scherming. De raed van Rousbrugge-Haringbe (West-Vlaenderen) had eene beslissing geno men, dat de burgemeester die wallebakkeryen kon verbieden en beboeten. M. Rolin, op ad vies van M. Heyvaert, goeverneur, verbreekt, die beslissing van den raed. Maendag avond heeft men aen een kon- dukteur der Noorderstatie een pak openbare fondsen, ter weerde van 20,000 fr. ontstolen. Hel pak was in een witten doek gewikkeld en droeg het volgende adres Beronni, te Parys. De nummers der titels zyn niet ge kend. -- Ziellier eenige nadere byzonderheden be treffende den diefstal van 20,000 lrank, maen dag avond in de Zuidersialie te Brussel ge pleegd. Eenige oogenblikken voor liet vertrek van den trein naer Parys, ten 7 ure 43, werd de kondukleur, aen wien men het pak met openbare londsen ter weerde van 20,000 fr. overhandigd had, door een reiziger geroepen, om de portel van een sleeping car te openen. De bediende haesle zich aen deze vraeg te vol doen, en plaetste de weerden in den waggon, bestemd voor de reisgoederen. Toen de kon- dukteur de poitel geopend had, zocht hy te vergeefs naer het pak. Het was uil den waggon verdwenen. Uit het onderzoek, ingesteld ten gevolge der ontploffing in de Violelstraet, te Brussel, blykt dat de kardoezen, die de ontploffing heb ben veroorzaekt, voortkwamen van het maga- zyn der grenadiers, en door twee soldaten ont vreemd waren. De toestand van M. Nelissen, het slachtoffer van het ongeluk, is tamelyk vol doende. Eene ontsnapping uit de gevangenis der Kleine-Karmelieten is eene zeldzame gebeur tenis. Ook beeft het bericht dat een gevangene ontsnapt was, eene lievige opschudding ie Brussel teweeggebracht. De held dier gebeur tenis. een pick-pocket, Joseph Vissen, geboren te Aken, heeft op behendige wyze gebruik we ten te maken van een buitengewone omstan digheid. Vissen wandelde maendag op de bin- nenplaets der gevangenis, in gezelschap van eenige andere gevangenen. Op dit oogenblik had aldaer eene openbare verkooping plaets van voorwerpen, die builen gebruik geraekt waren. Visser vroeg aen zyn toezichter de toe- laling om zich eenige oogenblikken te verwy- deren, hetgeen hem werd toegestaen. De pick pocket maekte van een oogenblik, waerop de toezichter hem uit het oog had verloren, ge bruik, om zich in het publiek te mengen, dat de vurkooping bywoonde, en alzoo eenige oogenblikken later te ontsnappen, 's Avonds toen het appel gedaen werd, bcstatigde men dat de stoutmoedige dief verdwenen was. Zyn signalement is in alle richtingen overgeseind. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1016 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-85 tot 1-05; stieren, 0-68 tot 0-88, koeien en veeizen, fr. 0-68 tot 0-88. Te St-Joosl-ten-Noode heeft men een onderwyzer officieel geblameerd, omdat hy toegelaten had, dat de kinderen de school verlieten om, voor de eerste Communie, te biechte te gaen omdat hy de school ten dienste gesteld had van eenigen godsdienst, en dit ten nadeele van de wetenschap. Zie- daer, ouders, een voorsmaek van hetgeen de wet zyn zal Men heeft gezegd dat al de liberalen pin- gres waren. Men is volkomen mis. Zondag ging te Luik eene kavalkade uit, ten voordeele der armen. Reeds van zaterdag zam men den libe ralen Senaleur M. Leon d'Andrimont zich naer de Nationale Bank begeven. Hy baelde uit zyn giletzak één stuk van één frank en verzocht den kassier hem honderd centiemen le willen geven. Die honderd centiemen heeft M. d'Andrimont in de beurzen der inzamelaers gestoken (Courtier.) Men zal zich nog herinneren, dat in het begin der verleden maend zekere A. Bracke, dienstknecht by zyn oom P. Stevens, landbou wer te Zeeveneeken, op den steenweg van Gent naer Lokeren, vermoord werd. De mis dadigers hadden bun slachtoffer om zoo te zeggen doodgestamptdaerna hadden zy het lyk naer de hoeve van zyn oom gebracht, al- waer men hem had opgehangen, om het ge recht op een dwaelspoor te brengen. Het on derzoek dier duistere zaek is thans geëindigd en zaterdag is meu overgegaen tot de aenhou- diug van de dry vermoedelyke daders twee herbergiers van Zeveneeken en een vlasbewer ker van Lokeren. Wy hebben hierhooger gemeld dat men za terdag was overgegaen tot de aenhouding van de dry vermoedelyke daders van den moord te Zeveneecken gepleegd op zekeren A. Bracke, dienstknecht by zynen oom P. Stevens, land bouwer aldaer. Donderdag vernemen wy de namen der dry personen, die ter beschikking der juslicie gesteld zyn. Deze zyn de genaemde Romplu en Paelinck, herbergiers te Zeven; eecken, en Van den Bossche, zwingelaer tè Lokeren. Deze personen zullen voor liet assi senhof te verantwoorden hebben voor de hun ten laste gelegde zaek. Tivee Kinderen verbrand. Dynsdag morgend om is er te Iseghem een hevige brand uitgebersten in een zwingelkot, toehoorende aen den genaemden Samoy en palende aen het huis van den genaemden Constant Van den Dorpe, gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Het zwingelkot en de woning wer den tolael door de vlammen vernield slechts twee stukken lynwaed, welke gereed waren om naer de fabriek te worden gebracht, wer den gered. Zoo hevig was de brand, dat de kinderen van Van den Dorpe, welke zich nog te bed be vonden, half gekleed moesten vluchten. In minder dan een half uer tyds was liet geheele gebouw met gansch den inhoud vernield. Ongelukkig heeft men niet slechts stoffelyke verliezen, maer insgelyks twee menschenle- vens te betreuren. De lyken der twee kinderen van den genaemden Samoy, twee knapen, de eene zes en de andere vier jaren oud, werden onder de puinen van het zwingelkot gevonden; de ongelukkige kleinen waren gansch ver koold naest de lyken vond men de overblyf- sels van eene doos fosfoorkens, welke dan ook de oorzaek van den brand deden gissen. De droefheid der ouders beschryven ware onmogelyk. ue eehtgenooten Samoy verloren reeds, acht ol negen jaren geleden, een meisje dat in bedroevende omstandigheden werd ver moord. Eene omhaling, ten voordeele der slachtof fers gedaen, heeft eene goede soin opgebracht, en de openbare weldadigheid zal niet ten ach teren blyven om de noodige hulp te verleenen. De afgebrande woning was de eigendom van M. Van de Kerckhove-Nuttens, landbouwer en gemeenteraedsheer te Isegheffi.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2