Sleeting in den Kring de Vriendschap. der Kerk en het natuerlyk recht der ouders verkrenkt. Deze wet schendt daerenboven ook niet alleen de vryheid van eeredienst maar leven de vryheid van onderwys twee zaken voor de welke onze roemryke voorouders hun bloed hebben vergoten. Zekere liberale schryvelaers beweren dat de hooge kwottering der staetsfondseu een bewys is dat het liberael ministerie in hooge male, het vertrouwen des lands bezit. Nog nooit,roepen zy uit, heeft de 4 1/2 ten h. Belgische Schuld de 105,50 bereikt. Dit toont, zeggen de liberale schryvelaers, dat het wetsontwerp van Pietje Van llumbeeck geene ernstige opschudding in 't land heeft verwekt en de goddelooze onderwyswet gerust door 't ministerie mag ingevoerd worden. Doch wat is de ware oorzaek van deze hooge kwottering onzer staetsfondsen Eenvoudiglyk de vreemde vraeg en bezon derlyk uit Frankryk. Sedert dat het fransch goe ver nemen t meer en meer dreigt opnieuw in de handen der communards te vallen, hebben de fransche kapitalisten hunne fransche staetsweerden verkocht om Belgische staetsfondsen aen te koopen welke hun duizendmael meer vertrou wen inboezemen en hieruit overvloedige vraeg. Zietdaer de ware en eenige oorzaek der hooge kwottering onzer staetsfondsen. Des noods komen wy hierop terug. DAVIDSFONDS. In den pryskamp uilgeschreven over het le ven en de werken van Kanonnik J.-B. David, zyn de twee ingezonden verhandelingen be- kronenswaerdig gekeurd Aen het handschrift van Dr Moroy, te Moorsel, is eene premie van 300 fr., aen de verhandeling van den eerw. heer J.-L. Van den Weghe, professor van Rhe- torika te Poperinghe, eene premie van 200 fr. toegekend. Beide werken zullen in druk gege ven worden, het eerste in zyn geheel, het an der ten deele. Tol rechters waren aengesteld de heeren advokaet Poullet, leeraer van ge schiedenis aen de hoogeschool pastoor Schuermans, van Wilsele, pastoor De Meers man, van Woumen, pastoor P.-V. Bets, van Neerlinter en de zeer eerw. De Coster, deken van Lier. AFDEELING-NINOVE. De heer I. De Beucker, leeraer in natuerwe- tenschappen te Antwerpen, zal, op Zondag 6 April, Palmzondag, om 5 1/2 ure s avonds, eene voordracht houden in 't lokael de Kei zer te Ninove. Onderwerp Opvoeding en onderwys in betrek met het familieleven. princiep Wacht u van stelen of onrechtveerdig leven wéér te brengen En daer zult gy altyd de veroordeeling vinden van die groote dieven, van die machtige dieven, van die ryke dieven, van die bedekte dieven, die, als zy hun gewe ten nimmer kunnen geruststellen, zich met lyf en ziel in de liberale party werpen, omdat zy weten dal het daer op geen krommen dob belen steekt. Zuigt en lekt nu aen deze pille en ziet dat ge ze binnenkrygt dit is voor uwen paesschen zulde, slimmerik Het eerste hoofdartikel van den slimmeril uit 'l Verbond is getiteld De Deiiderbode zwygt. En daerop geeft hy nen lepel zeever, omdat wy geen breedvoerig verslag over de merk- vveerdige redevoering van M. de Liedckerke- Beauffort gegeven hebben, gelyk wy evenmin zullen doen met de merkweerdige èn kernige redevoering van den heer advokaet Jacobs van Leuven. Wy zuilen aen 't Verbond zeggen dat wy van zynen knoeier noch raed, noch bevelen te ont vangen hebben. De Dender bode zwygt, knoeir, als 't hem past, plezier doet of als hy het goedvindt. De Den- derbode is niet, gelyk gy, knoeier, die moet ontvangen en meédeelen al wat men u in de vuisten duwt, al ware het nog zoo beestig, nog zoo onnoözel, nog zoo dwaes. Onthoudt eeps en vooral dat het kalf, 'l geen weieens aen den os wilde leeren hoe hy zynen kop moest draei- en om met zyne hoornen door de deur van den stal te geraken, van dezen een hoornlrek kreeg die hem gat over bolle in den meslpoel wierp alwaer het zich dood spartelde. Aen 't publiek echter zullen wy zeggen dat het ons onmogelyk is in een enge plaets van een weekblad, merkweerdige redevoeringen die een uer en half h twee uren geduerd heb ben, volgens weerde en verdiensten meêtedee- len. Dit zal een redelyk mensch verstaen terwyl dit voor een liberalen dommerik grieksch of hebreeuwsch is. Aalst, heelt binst dit lieu eene vruchtbare om haling gedaan voor de katholyke scholen. (Medegedeeld.) WETGEVENDE KAMERS. SENAET. De hooge vergadering heeft Donderdag het onderzoek van 't budjet des ministeries van binnenlandsche zaken voort gezet. De heeren t'Kint en de Tornaco spraken ten voordeele van den landbouw welken, op 't oogenblik, door eene hevige krisis beproefd wordt. Minister Rolin antwoordde dat het goever- nement niet noodig oordeelde maetregelen voortestellen ten einde de landbouwkrisis te bestryden om reden zy onmogelyk door den Staet kan verholpen worden. Deze verklaring zal aen velen zonderling voorkomen daer de liberale profeten, vóór den 41 juni, voorzegden, dat zoohaest de liberalen aen 't bestuer des lands kwamen de landbouw- en nyverheidskrisis, als by tooverslag, zouden verdwynen om plaets te maken voor een tyd- stip van overvloed en weelde 't welk Belgie aen eene soort van luilekkerland zou doen ge- lyken, waer de gebradene kiekens, kalkoenen, patryzen er. sneppen op de straten zouden ioopen en de publieke pompen en fonteinen bier en wyn naer beliefte geven. Zietdaer nu de liberale profeten door hunnen hertlap Rolin zelf, als roekelooze volksbedrie gers gebrandmerkt. Verder wierd de kwestie der buertwegen be sproken door den heer de Surmont.De achtba re redenaer eischte dat de verdeeling als voor- gaendelyk der toelagen door de Bestendige Deputaliën en door de Provincialeraden zou gedaen worden. De minister heeft zich deze verdeeling der toelagen alleenlyk toegeëigend, zegde de spre ker, om er eene politieke drukking op zekere gemeentebesturen meê uilteoefenen die door alle onparlydige lieden zal afgekeurd worden. Het budjet van binnenlandsche zaken is gestemd met 28 stemmen. De gansche rech terzyde heeft zich onthouden. VOLKSKAMER. De Kamer heeft de be- raedslaging over het budjet van openbare wer ken voortgezet. Verscheidene redenaers spra ken de eenen over de vaerten, de andere over de yzerenwegen, maer de meesten behandel den de belangen hunner arrondissementen. Een punt nogthans zullen wy melden. De heer Declerq, vertegenwoordiger van Brugge, had aen den minister gevraegd dat het zondag- werk aen de inopbouw zynde statie van Brug ge zou gestaekt worden, en de minister Sainc- telelte heeft hem, vlakaf geantwoord dat hy het zondagwerk niet zal verbieden. Den dag des Heeren zal dus officieellyk geschonden blyven. Deze handelwyze verwondert ons niet; heeft het liberael ministerie dat over ons zoo eatho lyk land heerscht voor doel niet het godsdien stig gevoel uit de harten der volkeren te ruk ken Bedoeld budjet werd met algemeene stem men aengenomen. Plaetsgebrek laet ons niet toe iets over de interpellatie van vrydag meê te deelen. Dynsdag jl., deden alhier in onze St. Marli- nuskerk 511 kinderen van beide geslachten hunne eerste communie. Vele geloovigen woonden de plechtigheid by. Geen wonder immers verwekt het zien eener eerste communie niet de zoetste errin- neringen tot zelfs by bejaerde lieden Gedenkt men dan niet met eene zalige ontroering den gelukkigen en blyden dag op welken men zelf voor de eerste mael zynen Heer en zynen God ontving En de eerste communie, die gelukkige en blyde dag in 't leven eens christene menschs, ja, die willen de goddeloozen,de liberalen, ook afschaffen, die willen zy aen de ouders en kin deren ontnemen.... Ook men zegge niet dat wy de waerheid sparen,want, wy vragen het, hoe veel kinderen zullen er nog hunne eerste com munie doen als zy buiten alle godsdienstig ge voel, dank aen de godshatende wet van Pietje Van -llumbeeck, zullen opgevoed en onderwe zen worden Dat men oordeele.... Het Verbond, in eene zoogezegde antwoord aen den Denderbode, over de zaek van zynen gewezen vriend, medeopsteller en ondersteu ner, den liberalen ex-notaris De Vriendt, zoekt ons dien vent op den hals te leggen. Wy en willen hem niet, Verbond, dit is een uwer oude liberale voortbrengsels, in wiens feiten het liberalismus.zedelyk gesproken,wel licht niet al te zuiver is, want het heeft hem de goddelooze liberale principen ingeboezemd en die man heeft ze nageleefd. Meent gy 't publiek hier te komen foppen, met, gelyk een andere onrechtveerdige liberale Pilatus, uwe handen te wasschen, dit zal u niet lukken, want wy zullen u telkens by de ooren grypen om u naer 't groot catholiek De Meeling van protestalie legen het wets ontwerp- Van llumbeeck welke alhier zondag 11., plaetsgreep, is ten volle gelukt geweest. Een talryk publiek, tot al de standen der sa menleving toebehoorende, had aen den oproep welke by middel van plakbrieven was gedaen geweest, beantwoord. De ruime zael des krings was letterlyk opgepropt en meer dan 200 per- soonen konden, by gebrek aen plaets, de ver gadering niet bywoonen. Aen 't bureel zaten de E. H. De Blieck, Pas toor-Deken onzer stad, MM. Van Wambeke, en Baron Bethune. Na eenige woorden van dankbetuiging door den heer Van Wambeke de vergadering toege- stuerd, wierd het woord gegeven aen den heer Jacobs van Leuven, den aengekondigden rede naer. Het spyt ons de redevoering van den heer Jacobs, niet te kunnen meédeelen. Doch besta- tigen wy dat de achtbare redenaer zyn onder werp met diepe kennis in eene tael uitmuntend van welsprekenheid behandelde enmenigmael, door zyne welgepaste geestvolle en humoris tische kwinkslagen aen 't adres van '1 liberael geuzendom, de uitbundigste toejuichingen deed losbersten. Gedurende twee volle uren, hing de verga dering als, cm zoo te zeggen, aen de lippen van den weisprekenden redenaer. Ja, had zyne redevoering nog twee uren langer geduerd niemand zou zich verveeld hebben, want een ieder wenschte die overtuigende en welspre kende tael nog langer te hooren weêrgalmen. Ook vielen als,dankbetuiging, de geestdriftigste toejuichingen, handgeklap en bravogeroepen den talentvollen redenaer ten deele toen hy het spreekgestoelte aftrad. By het uiteengaen van de Meeling wierd het refrein Zy zullen haer niet hebben De schoone ziel van 'l Kind aengeheven en door al de aenwezingen g ecs- driltig meégezongen. FRQTEST tegen de afschaffing der wet van 1842 op 't lager onderwys. Morgen Zondag, 0 April, om 3 1/2 ure zal te Lede. in.een lokael op de Dorpplaets, eene meeling gehouden worden om te protesteren tegen de afschaffing der wet van 1842 op '1 la ger onderwys. M. Van Wambeke, Volksvertegenwoor diger en Burgemeester onzer stad zal als rede naer optreden. De familievaders alsook de catholy- ke jongelingen van Lede en omliggende ge meenten worden verzocht de meeting by te woonen. Op uwe hoede, Catholyke Vlamingen want Godsdienst, Samenleving', Volksaerd en Zeden, Vryheid en Vaderland zyn in gevaer WEIT E LY KE B ESLUITEN By Koninkjyk besluit van 51 Maert 1879, is de lieer Monfils Frans, geneesheer, tot het ambt van Schepen onzer stad benoemd. Wy sturen hier aen onzen nieuwen heer Schepen onze welgemeende gelukwenschingen toe en hopen hem vele jaren hel schepenamht tot meerderen groei en bloei onzer geliefde Moederstad te zien bekleeden. Wy zouden wel een woordje willen reppen over de tegenkanting die de benoeming van den lieer Monfils heelt ontmoet, doch alles wel ingezien,zullen wy best doen er van te zwygen, want moest Nollen zaliger terug op de wereld komen,hy zou ongetwyleld uitroepen Laet die sullen die dit hebben uitgesteken maer loopen, ca ils sonl trop innocent el trop imbecile pour fair mortEn dit is wat wy ook doen By Koriinklyk besluit van 1 April, wordt M. Blomme, onderzoeksree-liter by de recht bank van eersten aenleg te Dendermonde, be noemd tol ondervoorzitter derzelfde rechtbank, in vervanging van M. Dieden, tot een ander ambt geroepen. Een Koninklyk besluit van denzelfden datum, benoemd M. Van Santen, doktor in de rechten te Geeraerdsbergen, tot bygevoegd rechter by het vredegerecht van dit kanton, in vervanging van M. Rens, overleden. RECHTERLYKE KRONYK. De Union de Charleroi verhaelt de volgende goschiedenis In de maend februari, laelstleden, versche nen twee sterkgebouwde werklieden voor het vredegerecht van een aenzienlyk kanton van Henegauw. Zy waren beschuldigd van bedelar, en vroegen van de welwillendheid van den rechter eene veroordeeling tot dry maenden gevangenis. De vrederechter vroeg de reden van dien wensch en de twee werklieden ver- haelden hem, dat zy al de byzonderste steden bezocht hadden van het land" om werk te zoe ken, doch te vergeefs. Geheel ontmoedigd wa ren zy by den policiekommissaris een stuk brood gaen bedelen, om voor het gerecht ge- daegd en tot eene gevangenisstraf veroordeeld te worden, tot 11a den winter. De vrederechter deed opmerken dat twee maenden genoeg waren om den slechten tyd te laten voorbygaen, en de twee werklieden be dankten hem voor zyne goedheid. De rechtbank van eersten aenleg te Brussel heeft den Echo du Parlement bevolen, op zyne eerste bladzyde een antwoord af te kondigen van M. Lebrocquy, op een artikel van gemeld dagblad, en dit op straf van 50 fr. voor eiken dag vertraging. De eisch tot het bekomen eener schadeloos stelling door M. Lebrocquy gedaen, is er- worpen, en de Echo du Parlement is veroordeeld lot de kosten. Meeting te Nieuwerkerken. De vergadering welke zondag laatstleden al daar plaats gehad heeft in den Kalholijken Kring was eene schitterende prolestatic tegen de ongehoorde oflicieele tusschenkomst welke men in die gemeente aangaande de francma- consche circulaire Pecher-Huliu bestaligd heeft. Meer dan 400 petsonen waren er aan wezig. Aan het bureel zetelden M' De Saede- leer, de E. 11. geestelijken der gemeente, de EE. IHÏ. onderpastors van Wetteren en Erem- bodegem en andere achtbare heeren van Nieu- werkerken en omliggende. De meeling werd geopend door het volks lied scholen zonder God. Daarna ontsluierde de heer advokaat De Sadeleer het wetsontwerp met zijn reeds bekend talent en overtuigde de aanhoorders van de ongodsdienstige strekkin gen welke het in zich besluit ook werd de achtbare redenaar dikwijls door welverdiende toejuichingen onderbroken. Daarna stuurde de E. II. Pastoor eenige woorden van bedanking toe aan M. De Sadelaer over zijne overtuigen de welsprekendheid en aan zijne parochianen die zoo wel aan den vaderlandschen oproep beantwoord hadden. Eindelijk wierd de zitting gesloten door het vaderlandsch aria Zy zul len haar niet hebben met geestdrift door ge heel de vergadering medegezongen. Een lid des katholijken schoolpennings van Dynsdag 1 April li. beeft M. Romanus De Neef, veldwachter te Aelst-Mylbeke, zynen ju- bilé van 25 jaren dienst by onze s'tedelyke politie gevierd. Ter dezer gelegenheid waren al de stralen der wyk van den jubilaris met vlaggen en wimpels versierd en bromde het kanon gansch den dag. Wy wenschen dat God den ievervollen politie bediende De Neeffiou behouden opdat hy zynen jubilé van 50jaren bediening moge vieren. Men deelt ons het volgende meè Den 4dcn April van het jaer van gratie 1879, werd een acht bare priester in de statie onzer stad Aclst, door eenige logie- hravratten roekeloos beleedigd, juist toen hy op het punt was te vertrekken 0111 eene droevige tyding te gaen brengen aan zyne ouders en bloedverwanten, te weten de scbielyke ziekte zyncr zuster en het doodsgevaer waerin zy verkeerde Nog een pluimke op den hoed van het liberalisnius waei de logic hem dank en het Ireffelyk publick walg zal voorstem men, want zulks kan slechts door een onmcnschclyk en be dorven hert ingegeven worden. Wy zullen de zaek verder onderzoeken. In den morgend van Zondag laelstleden is op het grondgebied van flerdersem, over de vaert en op dry meters afstand van de grenzen der gemeente Holstade, in eenen pul van an- derhalven meter diepte, het lykje gevonden van een kind van het vrouwelyk geslacht, dat schynt vier a vyf maenden te hebben geleefd. Men zegt dat het lykje niet lang in het water kan verbleven hebben en geene sporen droeg van gewelddadigheid. Het parket, spoedig onderricht, heeft twee- mael ter plaetse geweest, heeft het portret doen trekken van het kindje en tot de lyk- schouwing laten overgaen. Een streng onder zoek is ingesteld om tot de ontdekking te komen van een monster van barbaerschheid. By het ter pers leggen vernemen wy dat de vermoedelyke plichtige, een meisje van Ber- laere, door de gendarmerie komt aengehouden te worden. Dit jaer zullen er twee groote bedevaer- ten plaets hebben in het bisdom van Gent, le weten den 2dcn Sinksendag, totO. L. Vrouw der VII Weeën le Lede, by Aelst, en den 8n September, feestdag van Maria's Geboorte, tot O. L. Vrouw van Kerzelaer, by Oudenaerde. De afgeveerdigden van den Bond der Catholyke Kringen hielden eene vergadering le Brussel en beslisten dat de aenstaende alge meene vergadering der Catholyke Kringen zal plaets hebben te St-Nikolaes, op 26 en 27 april aenstaende. Over weinige jaren dankte Zyne Majes teit het catholyk Ministerie d'Anethan-Jacobs af, omdat eenige brusselsche. farodrinkers onder de vensters van zyn paleis kwamen schreeuwen Weg met den kartonnen Koning... geef uwe millioenen weer... wegmei het Ministe rie zou onze Vorst nu niet met meerdere en gegrondere redens het tegenwoordig Ministe rie Frëre-Van Humbeeck moeten doorzenden In 187i waren er maer eenige opgestookte la- wydmakers die liet ontslag der catholyke Stuetsmanricn eischien in 1879 is het de over- groole meerderheid, ja, de algemeenheid der Belgen, welke legen de willekeurige dwinge- landy der geuscbe iruweelgasten opkomen. Toen huilden misleide en volgedronkene ke rels zonder schyn van recht of reden, thans verdedigen brave en vreedzame burgers vol gens geweien hun gelooi eu godsdienst, en willen de zielen hunner kinderen niet overle veren in de klauwen der vrydenkers. Neen, Zy zullen haer niet hebben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men hier in België Een enk'len christen vindt De lieer Fortamps, gewezen goeverneur der Banque de Belgique, heeft dezer dagen het bericht ontvangen, dat hy zich moet gevangen geven, ten einde zyne gevangenisstraf van 1 jaer te ondergaen. ily zal in de gevangenis te Dendermonde opgesloten worden. Een nieuwe diefstal is in de Nationale Bank gepleegd, doen dilmacl is men er in ge lukt, den diel aen te houden. Heden morgend, omtrent li 12 ure, bevond zich M. II. Huy- gens. bediende van den graef van Vlaenderen, aen hel guichet, ten einde eene som van 20,000 fr. uil te wisselen. Terwyl hy zyne weerden opnam, bemerkte hy dat een kerel, die zich nevens hem bevond, de hand legde op eenige zyner biljetten. Geholpen door twee agenten en door een toezichler der Bank, ge lukte hy erin, den dief acn te houden, die poogde te vluchten en zynen buit had laten vallen. Hy werd herkend als de genaemde A. Weggert, geborenen wonende te New-York, 144" straet, thans gelogeerd in het Ilótel de Suède. Hy beweert dat hy onschuldig is en dat hy zelf het slachtoffer is van een diefstal. Een onderzoek is begonnen, en Wiggerl is ter be schikking gesteld van den prokureur des konings. De Amerikaen A. Weggert, die beschul digd wordt van den diefstal van 20,000 fr. in de Nationale Bank, heeft Maendag een lang verhoor ondergaen voor den onderzoeksrech ter. Deze heelt een aenhoudingsmandaet tegen hem uitgeleverd. Weggen is in de gevangenis der Kleine-Karmelieten opgesloten. Scherreweg. Vrydag verscheen voor de rechtbank van enkele policie van het kan ton St-Joost-ten-Noode, zekere dame Grand- valet, beschuldigd dezer dagen 's morgends, toen zy, in ge/.elschap van twee heeren een vaslenavondbal verliet, een eerbiedweerdigen priester te hebben beleedigd met den uitroep Scherreweg. De vrederechter heeft die dame tot eene boete van 20 frank veroordeeld Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 755 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-84 tot 1-04stieren, 0-68 lot 0-88, koeien en veerzen, fr. 0-68 tot 0-88. Woensdag namiddag is een huis met al wat het bevatte, toehoorende aen Frans lloe- beke, daglooner te Erwetegem, door een brand vernield. Het verlies beloopt tot 2000 fr. Alles was verzekerd. Men schryft de oorzaek van den brand toe aen den slechten toestand dei- schouw. Nieltegenstaende een fyne regen, die tot omtrent 10 ure gevallen is, was de levendig heid groot in liet Bouveriekwartier, dat met groentakken, vaendels enz., versierd was, ter gelegenheid van den honderdsten verjaerdag der geboorte van Conslancia Priem. Maendag avond, kondigden het kanon, de beiaerd en de klokken van Sint Salvators te Brugge, het feest aen. Dynsdag morgend, ten 10 ure, heeft een stoet, samengesteld uit een muziekkorps en de maetschappyen van West-Brugge, de hon derdjarige naer de Sint Salvalorskerk geleid. Zy zat in een ryluig, nevens M. Van der Ilof- stadt, armmeestet' op gansch den doortocht heelt de arme oude blyken van genegenheid ontvangen, die haer diep ontroerd hebben. Ongeluk op den Yzerenweg. Donderdag avond had er te Mechelen een jammerlyk on geluk op den yzerenweg plaets. De trein van Antwerpen naer Brussel, die ten 9 ure 's avonds alhier de statie verlaet, is te Mechelen, men zegt door de onachtzaemheid van den ex- entriekwachter, op de bae'11 van Gent geloopen oen elfjarig meisje, in deze gemeente woonach tig, door een plotselinge» schrik, de spraek. Dezer dagen overleed een broeder van haer, en dit sterfgeval, vvaerby zy tegenwoordig was, mackte op delhans 40 jarige vrouw zulk een liev igen indi uk, dat zy plotseling de sprack terug bekwam. frankryk. Geheimzinnig Drama. Een geheimzinnig drama heeft maendag het Quartier des Archives, le Parys in opschudding gebracht. Twee jonge echtgenooten, de genaemden Uircb, werden doodgevonden in huu bed, om trent 7 uren 's avonds. De man, oud acht-en-twintig jaren, hield nog een revolver in de gesloten vuist zyne vrouw acht jaren jonger dan haer echtgenoot, hield dezen nog vast in hare armen geklemd. lie echtgenooten llirch, genooten een goede faem in de luiert, hel huishouden scheen geluk kig en niets verraedde hot bloedig drama dat zou plaets hebben. Naer het schynt heeft men niets het minste gerucht vernomen en de Jvken werden slechts by toeval ontdekt. Men verzekert dat Hirch en zyne vrouw zon dag avond len 6 uren thuis gekomen zyn, en sedert dat oogenblik hunne woning niet meer hebben verlaten vooraleer zich naer boven te begeven, had de man een brief in de post geste ken. De echtgenooten llirch waren eerst sedert vvf- tien maenden gelrouwd. BUSTSCHLAND. De socialisten le Berlyn weten van den nood een deugd le maken. Nu zy geen openbare ver gaderingen meer kunnen honden en zelfs by kleine verlrouwelyke byeenkomslen in de ach- lerkamerkens van bierhuizen niet meer veilig zyn. hebben zy eenige zondagen des namiddags van het gunstige wéér gebruik gemaekt om ver gadering te houden op de ryluigen van den tramweg. Verleden zondag zalen de bovendek ken van dry dezer ryluigen op dien weg naer Treptow, vol socialisten, die bet zoo hadden we ten aen te leggen, dat er voor andere reizigers geen kans bestond 0111 er op le komen, en dat zy dus ongestoord over de aengelegenheden hunner party konden beraedslagen. Uit Berlyn wordt aen liet Roltcrdamsch Nieuwsblad bericht, dat de hertog van Cumber land, door de tusschenkomst van het hoofd van het centrum M. von Winthorst, aendringt op de leruggaef van liet Welfenfonds, in ruiling voor den afstand zyner aenspraek op de kroon van Hanover. M. von Winthorst heelt verleden vrydag over dit onderwerp eene audiencie by den kanselier gehad, welk verhoor eveneens aen- zien wordt, als eene nieuwe toenadering tus- sclien Duitschland en het Vatikaen. Er wordt te Berlyn in de goevernemenlskringon veel gespro ken over die samenkomst, daer M. von Wint horst sedert 1868 geen byeenkomst met M. von Bismark heeft gehad. Zyn laelste onderhoud met den kanselier had destyds eveneens de eigen dommen ten doel van den koning van Hanover, welke eigendommen M. von Winthorst, als hano- versch minister, voor de inbeslagneming trachtte le bewaren. ITALIË. De Gazzette U/pzialc kondigt een decreet af, waerdoor de straf van Passanante veranderd wordt in eeuwigdurenden dwangarbeid. Men ziet dat in Italië de revolutionnaire party Verder gekomen en machtiger is, dan wel in Spanje en Duitschland en dat men haer niet meer durft trotseeren. Voor den onpartydigen opmerker is dit geval zeer belangryk en veelzeggend. Die/stal van twee millioen. Men zal zich nog den diefstal herinneren,welke, eenige maen den geleden, le Roomen werd gepleegd, ten na- deele van de Nationale Bank: een reiszak inhou dende 2,400,000 fr. in bankbiljetten, verdween op hel oogenblik toen men hem vervoerde van de sukkursael van Ancona, naer de bank van Genua. Aciihoudingen hadden plaets, eene premie van 500,000 fr. werd uitgeloofd doch niets kon helpen het onderzoek der zaek vorderde niet. Heden wordt aengekondigd dal het gerecht de wezenlyke daders op hel spoor is geraekl een gewezen zakdrager, de zadelmaker, die den reis- EIOLLAND. Uit Nieuw Pekela wordt ons van 28 meert ge meld Omstreeks 30 jaren geleden verloor vge legd, heeft verveerdigd, en een gewezen be diende van de bank die le Malta zou leven van den opbrengst zyner misdaed, zouden aenge houden zyn. De buitensporige geldverkwisling van dezen laelste zou aenleiding hebben gegeven tot vermoedens, welke gegrond scliynen. Uit Rome wordt gemeld dat de policie van Turyn een naemloozen brief heeft ontvangen, volgens welken er eene samenzweering zou bc- slae» tegen koningin Victoria. Men zou nanien- lyk van zin zyn, bv middel van dynamiet, den spoorweg ie vernielen, langs waer de koningin zal 'reizen. Alhoewel alle andere inlichtingen ontbreken, is er echter bevel gegeven, den spoorweg op zyn strengste te bewaken, langs waer de koningin zal reizen. en de bagagiewagen, die de lokomolief volgt, zak, welke in plaets van den gestol'ene werd ne" is onlriggeld en omgevallen, met het ongeluk- kig gevolg dat de treinwachter, M. Stein onder dezen wagen vermorzeld werd. Het lyk van den ongelukkige is naer Mechelen gebracht. De reizigers zyn er met den schrik af gekomen. De dienst heeft door dit ongeval eene groote vertraging ondergaen. Er is een onderzoek ingesteld. N. B. De voorzitter der assisen van Antwer pen, M. Vlemirickx, bevond zich op den trein. - Namen, 28 meert. Dynsdag laetst wer den de veulens ten getalle van 13, toebehoo rende aen den heer Delmelle, landbouwer te 'orville (Eghezée) eensklaps ziek. Vyf dezer stierven byna onmiddellyk zonder dat men den tyd had ze eenige hulp te bieden. Van de acht andere zyn er twee ziek geble 'en die waerschynlyk zullen sterven, en zes zyn ver van genezen te zyn. Sedert een achttal dagen aten deze veulens n plaets van haver gekookte rogge. Dynsdag was hunnen gekookten voorraed ten einde. Een onbehendige dienstknecht, diende hun niet alleen het overige der rogge toe die in den yzeren ketel was gebleven, waerin het groen was gekookt, maer nog het sap dat op den bodem van het vat was gezonken. Zoohaest de arme dieren deze spyzen had den genomen, waren zy den buik 'gezwollen en verscheidene teekens van vergiftiging wer den blykbaer. Het sap dat deze vergiftiging heeft teweeg gebracht, bevatte heulsap. Ieder dezer veulens aldus vergiftigd, had eene waerde van omtrent 1000 lr. De vyf die gestorven zyn waren de vyf schoonste. Een bankiershuis te Arlon is Woensdag in failliet verklaerd. Het tekort wordt op 800,000 fr. geschat. De zegels zyn gelegd. Het aktief is weinig aenzienlyk. Het hoofd van dit huis, heelt de stad verlaten. Die ramp verslindt het spaergeld van eene menigte geringe lieden. Rubens kon met eene veeg van zyn pen seel, een lacliend kind in een schreiend veran deren, zegde eens een professor van wysbe- geerte zyn zoontje hoorde hel en zegde Papa, dat is zulke fameuze zaek niet voor Rubens, met eene veeg om myn ooren kan mama dat ook. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gozondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jarGn onveranderlyke uitslagen. Zy bcsirydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysverteringen, maegontstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, hot slym, de braek- lust, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, adcmslem, luchlpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en liet bloed. Zy heeft reeds 80,090 genezingen, bewerkstelligd, wacronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cédé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, gunelslein, enz.," enz., wnervan uittreksel. «%orf?eving, innegzieLtcn, enz. Jumel by Charleroi, 19 mei 1863. Dank aen dc Revalenla heeft de vrouw van M L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving, maegziekle, hert- en len den pyn, afwezigheid van slaep, enz. M. Johnen Guisse, van Couillet (llenegauwen) schryft ons Had ik de Rcvalenta, die my de doc tors voorgeschreven haddc niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn.» N° 78,364. M. en Mme Léger, van leverziekte, afgang, zwelling on brakingen. N® 68,671. M. den Abt Pieter Castclli, van volle dige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren de Bevalenta heeft my weder jong gemaekt. Ik predik hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen rede- lyke lange leizen le voel, myn geest is helder en het geheugen frisch 3 Viermael voedzamer dan het vleesch, spaert zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozen, 1/4 kil. fr. 2,25; 1/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.12jkil. 70

De Denderbode | 1879 | | pagina 2