PROTEST tegen hel godslialcnd wetsontwerp op 't lager oniienvys. Raedsels en Grappige Vragen vader zal ze teekenen en dan zend ik ze naar de Kamers. Pieler. Dan zullen ze wel zien dat de ge meenteraad en de dorpelingen liet gansch ééns zijn. Zondag zal een befaamde redenaar over de wet komen spreken in den bonten Os. Jan. Ik zal de nabij gelegen dorpen af- loopen en zoo veel volk mogelijk naar die sa menkomst brengen. Maar indien niettegen staande alle onze petitien, onze manifestation, de wet doorging, wat zouden we doen Pier. Onze goede schoolmeester zou zijn ontslag geven, wij zouden hem eene school bouwen en alle onze kinderen bij hem zenden. Jan. Maar de armen Pier. Die zullen we helpen zooals we kunnen zij zijn ook goede kristenen en zullen liever wat lijden dan hunne kinderen aan het zedenbederf en aan de goddeloosheid over te leveren jan, ik zoirnog liever droog brood eten dan mijne zonen te vertrouwen aan den opeter der gemeenteweiken vrijdenker Van Humbeeck ons zal zenden. Pier, zoo zal ieder deftig mensch rede neeren janMaar hoe zullen we ons gedragen met den opeter van 't goevernement Pier. Gij wilt zeggen met den nieuwen schoolmeester janJa Ik spreek hem nooit aan, ik zeg hem noch goeden avond noch goeden dag ik vlucht hem als de pest. Pier. Gij hebt gelijk is hij nog een eer lijk man, hij geve zijn ontslag en onze bis schoppen zullen hem wel eene andere plaats verschaffen of wel hij opene zeil eene goede school in een ander dorp en allen zullen hem hunne kinderen zenden. Maar van eenen slaaf der vrijmetselarij, willen we niet janAls een ieder zoo met hem te werk gaat, zal hij op 't laatste wel genoodzaakt zijn het dorp te verlaten. Pirr Jan, geef mij de hand want gij '.ijl een goeci hart, een ware vlaming. Jan. Pier, ik heb gesproken en ik zal miin woord houden laat ons nu scheiden, mijn vriend, en werken zooveel wij kunnen om Van Humbeek's helsche plannen te doen mislukken PierVaarwel, Jan blijven wij altijd vereenigd met onze priesters, onze bisschop pen zij zijn onze wettelijke geleiders in de zen strijd tegen het ongeloof Daarenboven gij weet het Eendracht maakt macht. De twee vrienden drukten zich vurig de hand en scheidden. En elk gebruikte zijnen invloed op de gemoederen zijner medeburgers en de ingeborene welsprekendheid die de Heer hun gegeven had om overal den wettelijken wederstand in te richten. Weldra was gansch 't dorp het eens en ieder zwoer Liever bren gen wij onze kinderen in de onwetendheid op dan in de gotlddeloosheid Einde. Wy vernemen dat de heeren kosters-orga nisten van zekere gemeenten welke te zelfder- tyd het onderwyzersambt waernemen, van Pietje Van Humbeeck bevel hebben ontvangen, hem, binnen weinige dagen, te laten weten 'l Har haiHp. ambten zv verkiezen te behou den. Volgens minister Faro mag men ter zelfder- tyd geen koster-organist en onderwyzer zyn. De onderwyzers welke organist zyn, mogen alleenlyk des zondags de orgel spelen, in de week is het hen ten strengste verboden. Wat zal hiervan 't gevolg zyn 4° De goddelyke Diensten in vele gemeenten gestremd by gebrek aen koster, daer het ambt niet genoeg opbrengt om er van te leven. 2° De gemeenten tot groolere onkosten ge dwongen want men zal de onderwyzer eene grootere jaerwedde moeten betalen en hieruit op vele plaetsen nieuwe belastingen. 5° De lykdiensten en andere plechtigheden in de week onmogelyk gemaekt daer dé orga nisten de orgel niet spelen mogen. En dan durven de liberalen of liever de ma- connieke geuzen stoutweg uitroepen Wy zyn tegen den Godsdienst niet O die hypokrieten Het verslag der middensektie over hel god deloos wetsontwerp betrekkelyk het lager on- derwys is, dezer dagen, verschenen. Dit verslag is eene aeneenschakeling van lafheid en hypokrietery, gelyk de bulle van apostaet Rolin. Waerlyk de geuzen moeten denken dat die hypokrietery, 't'catholyke volk zal verblinden, maer zy rekenen zonder den weerd, want 't belgische volk is immers zoo dom niet dan dat het niet ziet, hoort en begrypt dat door 't wetsontwerp van Pietje Van Humbeeck, de christelyke leering, de tien geboden Gods en de priesters uit de volksscholen worden ver bannen met het eenig doel onze kinderen tot geuzen en geuzinnen te vormen en aldus zoo veel zielen mogelyk aen de Kerk te ontrukken. Onze Koophandelsrechtbank heeft woensdag 11 uitspraek gedacn in hot geding van oppositie door deu cx-uotaris De Viiiendt, ingespannen legen een vonnis door dezelfde Rechtbank vroeger verleend, welk vonnis den verweerder De Vriendl in failliet had verklaerd De Koophandelsrechtbank heeft zyn eerste vonnis bekrachldigd en den ex-notaris Dc Vriendt in failliet behouden. Toen wy in oen voorig nummcri de in faillietver klaring aenkondigden, voegden wy er by dal er een maer aen was. Die uiaer herhalen wy heden nog, want ongelwy- feld zal er tegen het vonnis van woensdag in beroep worden ge ga en Wie nu onze maer niet begrypt, moet het weten, want dc zack scliynt ons zoo klaer en zoo duidelyk dat wy in geene verdere uitbreiding willen treden. Doch nog een woord. Wy doen bemerken dat on- zcu jiaer, in geener voege, als eene inmenging van onzen kant, in deze gcrechlszaek mag noch kan aen- zien worden. Die maer wilde immers niet zeggen de failliet zal niet behouden worden, en, deze die er die betcekenis aen gegeven hebben, sloegen den bal leelyk mis. Wy hebben ons dus volstrekt van alle beoordeeling onthouden, en, indien er iels in deze zaek te beknib belen valt dan zyn het wel de dwaesbeden die door zekeren persoon overal zyn rondgestrooid,te weten dat de akten van verkoop der persoonlyke goederen van Mynheer of Madame De Vriendl, in deze laelslc zes maenden gepasseerd, zullen vernietigd worden, en men deze verkochtte goederen opnieuw ten pro- fyle der schuldcischers zal verkoopen. Dat men die dwaesheid beknibbele daer heeft men volle recht toe Hel Verbond is in volle jubilalie lin waeroin Omdat men legen den heer Grooljaus, destyds uitge ver van den Catholykcn Belg, Ie Dendcrmondc den lyfsdwang heeft ten uitvoer gebracht, die, in geval van niet betaling der schadeloosstelling tol dewelke hy, in zake van de onderwyzeres Verbeeck, door l Hof van beroep, veroordeeld werd, loegostacn is ge weest Indien er iemand is aen wien die vreugde in t ge heel nietstact, dan is het wel aen T Verbond. En inderdaed, onmiddelyk ouder de regelen die die zvnc jubilalie laten zien en hooren, is 't Verbond verplicht een vonnis af te kondigen dal op zyn voor hoofd het schandmerk van vuigcn lasterner cn lallen eerdief prent Ja, een vonnis dat 'l eerloos liberael bladje brandmerkt voor vuigen laster en lafle eerdic- very legen den lieer doktor Claus, dezer stad. Wy herhalen het, Verbond, hel slael vooral aen u niet u in 't ongeluk van een ander te verheugen wy zouden u zeggen't is onchristelyk, maer goddelooze bladen begrypen dal woord niet Houd u stil. Verbond, zwyg en acht u gelukkig dat het Beroepshof u met dezelfde strengheid niet heeft behandeld dan den Catholykcn Belg, want hadde het dit gedaen, ge waert ook onbetwisibacr naer l Pic- renfand en dit met volle vitesse De meesten ouzer medeburgers waren maendag II. buiten mate verwonderd toen zy vernamen dat dc Kornei onzer garde-civiek kwam gedekoreerd te worden voor diensten aen de nationale instelling garde-civiek of liever Burgersplaeg genoemd, bewe- zen. Een ieder vroeg zich af welke uitstekende diensten mag de Kornel aen de garde-civiek toch wel bewezen hebben Is 'i omdat de garde-civiek hier zoo wel geexer- ceerd is Voorzeker, neen, want by de laetste in spectie, schreef generael Renard dat er nergens eene slechter gcexerceerde garde-civiek aen te trefTen was. Zou hel wellicht niet zyn, omdat hy, in 1874, met vastenavond, eenige vermomden die min of meer aen gardekomieken geleken, door de politie heeft doen aenhoudeu, en ze, nadat zy te Dendermoude waren vrygesproken, door den tuchtraed heeft doen veroor- dcelen Dit is onmogelyk.... Kan het niet wezen omdat hy, met de laetste vas- tenavonddagen, de nationale instelling, door eene zoo slykerige als schandige verlooning, heeft laten beleedigen, bespotten, beschimpen, verachten en versmaden, zonder een enkel woordje protest te laten hooren, zonder de politie te rekwireren om aen het schandaol een einde te stellen cn de plichtigen te erkennen Ook al niet Indien hel dit alles niet is, dan is T onbelwislbaer omdat hy honderden burgers heeft geplacgd mot hen te dwingen van de nationale Janklaesconfrerie deel te maken Hier zou iots kunnen van wezen, maer dal is de ware oorzaek niet.... Men heelt ons verze kerd dal onze Kornel alleenlyk gedekoreerd is omdat al de gepluimde jannen die ergens aen 'l hoofd van 't groot kinder- of janklaesspel slaen gedekoreerd zyn en dat er zoo één jantje, gelyk, Baron Spuilus, nog in de collectie van hoogmoedigen ontbrak Als het Vaderland nu niet gered is dan ken ik er niets van Nu, mogen wy op ons twee ooren slapen Laet de duilschers maer afkomen ge zult ze zien terugspinnen als zy onzen gedekoreerden vogelen- schrik zullen gewaer worden! Zou 't Verbond ons niet kunnen zeggen of 't waer is dal M. Raymond, de splinternieuwe Ridder, aen al zyne frakken en overjassen, tol aen zijnen slaeplabbuerd toe, een rood lintje in 't linker knopgat heeft doen naeieti Antwoord, jongen KUNSTNIEUWS. Voorlaetstcn Vrydaghatl alhier inde St-Martinuskerk, door den Z. E. heer Deken, dc plechtige wyding plaets van liet Het altaer voor het groepje bestemd, en welk zeker als een der voornaemste onzer hoofdkerk mag aensehouwd worden, was, ter dier gelegenheid, niet zeer veel smaek herschilderd. Dit altaer, alhoewel zuiver van styl uit een tydpcrk der her vorming waer het kalm cn edel bestaen der architectonische Au/is/plaetsgcmaekt had vooreene willekeurige overdryving der normen en versiercelen, leverde voorzeker eene groote moei- lykheid op tot het doen vooruitkomen van het zoo lief en nc- drig groepje omringd van een dergelyk rustloos decoratief. Doch daer eene diep gegronde kunde altyd weet wacrnaertoe zelfs om de grootste moeilykheden te boven te komen, heeft de artist deze taek op eene eenvoudige maer zeer behen dige wyze weten, ie vervullen. Niets schynt in't besproken altaer nog wanluidend of ruststoorend, maer kalmte en grootschhcid zyn het eens om voor den aenschouwcr den God-mensch op den schoot zyner gebenedy de Moeder te doen uitkomen en tevens den waren indruk van diepen eerbied en edele grootschhcid in te boezemen. Onze hartelyke dank aen onzen stadsgenoot, den heer 0. Macs, welke met veel welwillendheid liet bestier dezer moei- lyke taek heeft op zich genomen. Onze niet min hertelykc dank aen den schilder, den heer De Galan-Daens, welke op zyne beurt, niet weinig heeft bygedragen om aen decs werk een stempel van volmaektheid te geven dien men zelden in autaerschilderingen aentrelt. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Wambeke, onderpastoor op St-Nicolaes te Gent, is in dezelfde hoedanig heid benoemd op O.-L.-V. (St-Pieters)hy wordt vervangen door den E. H. Drubbel,oud professor van Rhetorica te Eekloo. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 3 april 1879, wordt M. de burggraef A. Goupy de Beauvolers, arrondissements-kommissaris van Brugge, goe- verneur benoemd der provincie Limburg, in vervanging van M. Bovy, overleden. By koninklyk besluit van 5 April 1879, wordt M. E. Jooris, oud-scliepen der stad Bruggearrondissements-kommissaris van Brugge benoemd, in vervanging van M. Goupy de Beauvolers, tot andere bedieningen geroe pen. Te Haeltert. Morgen Zondag, 1° Paescli- dag, om 3 uren namiddag, ten Gemeenteliuize. Ingeschrevene redenaersMM. Van Wam beke en li. Verbrugglien, Volksvertegenwoor digers en L. De Sadeleer, Provinciaelraedslid. Te Denderhautem. Op Maendag, 2° Paeschdag, om 5 uren namiddag, op de Dorp- plaets. Ingeschreven redenaer M. L. De Sadeleer advokaet en Provinciaelraedslid te Haeltert. Te Gyseghem. Op Zondag 20 April 1879, om 4 uren namiddag, in de groote zael des Geslichts van den II. Aloïsius. Ingeschrevene redenaers MM. Van Wambeke, Burgemeester en Volks vertegenwoordiger, te Aelst. Verbrugghen K., Volksvertegenwoordiger, te Aelst. Limpens Emiel, Gemeente- en Provinciael raedslid, te Aelst. De heeren kiezers, familievaders en moe ders, en de jongelingen dezer gemeenten en van 't omliggende, worden verzocht deze ver gaderingen by te woonen. Wy hebben de overtuiging dat al onze geëer de lezers en lezeressen deze oproepen zullen beantwoorden, omdat wy weten dat zy hunne plicht als calholyken, als Vlamingen en als familievaders en moeders beseffen, en dat deze plicht hen oplegt ook hunne stem te verheffen om het goddelooze wetsontwerp van Pietje Van Humbeeck, alias minister Faro, te laken, af te keuren en te verstooten. De petitie tegen bel wetsontwerp op 't l.iger onderwys onzer stad, is bekleed met 894 hand- teekens van kiezers. Deze week werd zy aen de Kamer loege- stuerd. Uitslag van den prijskamp van uitgeschreven in den Aelsterschen Klapper voor 1879. OPLOSSINGEN Itaeilsols. I. Raedsc1 of Racdselgevcr2. Luk 3. Een posscr 4. Eene wolkc 5. Boom, Oom, Bom 6. Plocii7. Klokhuis 8 7.uk- of Neusdoek 9. Japan; tO. Kachel, Sloof; 11. Portret 12. Weemoed, Zuaer- moed. Heeft tü raedsels opgelostM. P. Van den Ecck- haut, te Meire. Hebben 9 raedsels opgelost MM. Van der Hcyden, Mechelen Joannes Limpens, AelstF. Van Landuyl, Wetiertn Jozef Schampheleer, Impe en Jufvr. Virg. Luwaert, lmpe. Hebben 8 raedsels opgelostMM B. Van Vaercn- bergh J. Van Geil en Jufvr. Ros. Ghysscns, alle dry van Ercmbodegem. De eerste i'RYS wordt dus toegewezen aen BI. P. Van den Eeckhaulc, te Meire. Volgens de voorwaerden moeien de personen welke 9 raedsels hebben opgelost, binnen de veertien dagen, dus vóór Zondag 27 April, de twee volgende raedsels oplossen, len einde de twee overige pryzen te kunnen toewyzen. Ingeval van gclykheid zal het lol beslissen. 1° Acn allo mensehen ben ik bekend Van kinderen zeer bemind Zy houden my voor lekkerny. Die lust in 'l zingen vindt. Is vast met my niet onbekend. Trefi ge in een boek my aen Gy ziet mv zeker dan op zy, Maer meest van ond'rcn slaen. 2° Hy heeft een puntje meer verdiend, Die me eens weel uit te leggen, Wat ik u nu zal gaen zeggen Wie 't heeft kan op geen rykdom roemen. Wie 't niet heeft, is veel beter af. Wie 't weel is waerlyk dom te noemen. Waer 't leög is, wcipnl dit ongclukskind Wie 'l hoort is doof, wie 't ziet is blind. Zoekt, raders, zeker en gewis, Zult gy nu vinden wat hel is. ftrnppigc vragen. IDakpannen, Hersenpan nen 2. In dc vifde week 3 Om 't lyf of hgchaem 4. Niet (én want visschcn zwemmen er in; 5.Als hy 'l hoofd door 't venster steekt 6. Melkweg 7. Voor den liair- snyder of kapper 8 Tot zoolang hy zynen tweeden poot nederzet9. In eene volle flesch 10. Brandnetel, de Hel11. Menschenneuzen 12. Wolfsmelk, eene gift plant. Heeft 10 vragen beantwoord M. F. Van Landuyt, Wetteren. Heeft 9 vragen beantwoord M Joannes Limpens, Aelst. Hebben 8 vragen beantwoord MM. Ben. Van Vae- renbergh en J. Van Geit, Ercmbodegem J. Scham pheleer, Impe en Jufvr. Ros. Gbyssens, te Erembo- degem. De eerste prys wordt toegekend aen M. F. Landuyt en de tweede aen M. Limpens. De pryzen zullen mogen afgebaeld worden le re- ltoncn -van Zoada^ i. Mei acnslaondo. In den nacht van Witten-Donderdag tot den Goeden-Vrydag, is alhier, op de geliuchle Myl- beek, ouden Dendermondsclien steenweg, eene diefte met braek gepleegd, ten huize van Jan Bicqué, winkelier in ellegoederen. De dief heeft één der glazen van de winkel venster met bruine zeep hestreken en dan uit- geslooien.'t geen hem heeft toegelaten de hand te leggen op verschillige ellegoederen hebben de eene waerde van Ir. 150,00 a 160,00. De dader is onbekend. De ieverigste opzoekingen worden door onze Politie gedaen. In den loop dezer week is er, zoo men verliaell, ook eene diefte van geld gepleegd in een huis der Zonnestraet. Naer liet schynt heeft onze Politie genoeg zame inlichtingen om den dader op te sporen. Wy hopen dat zy hare plicht zal kwylen. Ninove, 8 April 1879 Zondag heelt in onze stad eene tweede mee ting van proteslatie tegen liet wetsontwerp Van Humbeeck plaats gehad. De bijval was volledig. De zaal was al spoedig geheel en gansch met volk bezet zoodanig dat zelfs toen de lieer De Beucker, de beroemde Antvverp- sche conferencier optrad, vele aanhoorders verplicht waren buiten te blijven staan. In eene treffende aanspraak deed spreker uitschijnen wat schrikkelijke gevolgen voor het familieleven moet hebben de wet door het geuzenminisierie bewerkt en voorgedragen. Vele moederharten werden diep geraakt en op het aangezicht der vrouwen kon men lezen dat zij zoowel als de mannen alles zullen te werk stellen om zich te verzetten tegen het ontroo- ven harer kinderen. Die lieve kleinen die zij als engelen van huisltoudelyk geluk van God ontvangen hebben, zullen zij zuiver en onbe vlekt aan hunnen Schepper wedergeven. Een sterke dam moet opgeworpen worden tegen de vuile en slinkende heek die haren oorsprong genomen heeft in liet ministerie van openbaar onderwijs en hare wateren, door ko lonel Van Humbeeck en zijnen francmaeons- kliek vergiftigd, over ons katholijk land gaat verspreiden. Daarvoor is reeds gezorgd de katholieke schoolpenning is er tegen ingericht. Daaraan zal iedereen volgens zijn vermogen mild en gulhartig geven, want de katholieken kunnen geven en geven gaam. Zoo zal het christene onderwijs gewaarborgd blijven zoo zullen de zielen aan de H. Kerk behouden en aan satan onttrokken worden zoo zal het fa milieleven dat door de zwakke hand van mi nister-kolonel over eenen diepen afgrond ge houden wordt, bevrijd zijn van verderf en van al de onheilen die het verderf na zich sleept. Meermalen werd de heer De Beucker door de aanwezigen luidruchtig toegejuicht. Met forsche stem zong men het sclioone katholieke lied Zij zullen haar niet hebben, waarvan liet refrein door honderde monden met geestdrift herhaald werd. Bij het verlaten der zaal deed men eene om haling ten voordeele van den katholieken schoolpenning waarvan de opbrengst verre onze verwachting overtrof. X. De linkerzy heeft eene vergadering ge houden, onder voorzitterschap van M. Frère men is overeengekomen welke.de houding der linkerzy zyn zou by de beraedslaging over de wet op het onderwys. De rollen zyn verdeeld, zegt de Courtier. Men heeft besloten, de beraedslaging spoedig af te breken. Lichtimmer licht Die versmachling van het woord is liet schoonste en duidelykste bewys, dat de linker zy liaer haetlyk en ongrondwettig' ontwerp niet verdedigen kan. T Zal dus gaen, zooals gezegd is de wet van 1842 is de gy/.elaer, die aen de geuzery door dc kiezing van 11 juni 1878. in handen gevallen is, zooals de Dotninikanen in de han den der Communards vielen. Recht, reden, onschuld niets telt nog M. Frère zal feu kommandeereu, en de gyzelaer valt onder de stemming der honnêtes geus, zoo- als de Dominikanen onder de kogels vielen. De nieuw benoemde goeverneur van Limburg, M. Gouvy de Beauvolers, hoort toe aen de geavanceerde fraktie van het liberalis- mus, dat is lot de geuzery, zegt de Courrier. De onderteekening der petities ten voor deele van liet behoud der wel van 1842, gaet op de buitengemeenten druk voorter zyn ge meenten waer geene enkele weigering om te teekenen is. Hier en daer onimoet men er eenen die, om deze of gene reden, achteruitgaet, doch in dit geval merkt men spoedig wal er gaende is het is dan een postulant naer dit of dat gunslje of plaetske, vanwege het ministerie beloofd. M. de Simpel, de ééaigste liberael, die in den gemeenleraed van Warneton (West-Vlaen- deren) zit, is door M. Rolin tol burgemeester genoemd. De meerderheid is de maelstaf der regeering in een grond wettelyk goevernement M. Rolin trapt dien regel, die wet onder de voelen hy miskent de belangen der gemeente en offert ze op voor de belangen van liet dood- gravers- ministerie Welnu, dat de gemeente-raedsheeren op hunne beurt, op verdiende manier, die grove miskenning beantwoorden. De manifestatie ter eere van M. Visart, burgemeester van Brugge, die door M. Frère beleedigd werd in de Kamer, heeft onder toe loop van duizenden en duizenden plaets gehad, en die niettegenstaende de bedreiging der geu zery, die zy hoe is 't mogelyk van op roerige bewegingen durft spreken, omdat de catliolyken eene vreedzame beweging, ter eere van hunnen geachte» burgemeester inrichten. M. Van Ockerliout, gewezen senateur, voerde het woord M. Visart heeft zyne redevoering beantwoordt. De Vlaemsche Leeuw heeft zich in die sclioone proteslatie herhaeldelyk laten hooren. Op een ander plaets leest men in de An nates de volgende treffende waerheid, in eene redevoering van M. Gohlet Het is inderdaed de kracht en de eer van de liberale party, dat het overal en altyd vol- doende is de dwaling nevens de waerheid te plaetsen. M. Goblet, dat is nu eens naïf weg de waerheid gezegd Dat is inderdaed, in andere woorden, den zin van den Vader der leugen, Voltaire, toegepastJa, ja, de liberale par ty zet overal en altyd de dwaling nevens de waerheid. Volgens de liberale dagbladen, bestaet er geen beweging in liet land over de schoolwet alles is rustig, alles is kalm, alleen de bewee- gers bewegen zich.... Wy begrypen dat. Voor het liberalismus bestaet er geen bewe ging in hét land, als er niet door eenige speel poppen gebruld, geschreeuwd, ge-ongedieii, beleedigd, gebroken, en roi de carton gezongen wordt. Verschil van appreciatie De theater-Vlamingen van Biussel, ge weet wel die daer zulke sclioone rol speelden iu de kiezingen van voor eenige jaren, zyn.... geruineerd De Etoile zegt dat de troep 60,000 Ir. gekost en 5000 fr. opgebracht heeft. Alzoo, zuiver verlies 55,000 Ir. Proficiat Men meldt dat er in het kamp van Bever - loo geene oefeningsperiode zal plaets hebben, noch dit jaer, noch toekomend jaer. Wy lezen in de BrvsselaerScherreweg Volgens men ons meldt zou men in een dorp rondom Brussel in de kas van den ont vanger van het bureel van weldadigheid een nog al groot te kort bevonden hebben wy ver wachten nadere inlichtingen over dezen nieu wen scherreweg welke soms ook al eens geer- ne tegen paters en nonnen durfde schreeuwen. Dynsdag avond omtrent 5 uren, kwam de genaemde F. Coemers, oud 27 jaer, liand- schoenmakersgast, in het huis zyner moeder in de Minimenstraet, le Brussel, en by welke zyne tante inwoonde. Coemers losle op zyne tante twee revolverschoten, waervan eene de vrouw aen den linkerschouder trof. De moor- denaer nam onmiddellyk de vlucht. Hel slacht offer bevindt zich in een zeer bedenkelyken toestand. Coemers is 's avonds aengehouden hy verklaert dat hy spyt heeft, dat hy zyn slachtoffer niet gedood heeft. Eene vergiftiging door onvoorzichtigheid heeft maendag plaets gehad op den Steenweg van Charleroi, te Brussel. Eene achttienjarige dienstmeid moest een geneesmiddel innemen ongelukkig vergiste zy zich en nam een pakske zurkelzout voor een pak engelscli zout. Het meisje is in wanhopige» toestand naer liet St- Pietersgaslhuis gebracht. Eene hevige worsteling heeft maendag plaets gehad in den Eldorado, op den Waver- schen steenweg, te Elsene. Twee werklieden der Luxemburgsche statie waren bezig met vechten, toen zy door twee policie-agenten werden aengehouden. De twee kerels boden een hevigen weerstand en werden door een twintigtal andere werklieden geholpen, die steenen naer de agenten wierpen. Gelukkig werden deze door twee hunner kamaraden ge holpen, en gelukten zy erin de rustsloorders naer het bureel te brengen. Een diepbedroevend ongeluk is te Boen- dael (Brabant) voorgevallen. Eene met mest geladene kar was voor eenige oogenblikken op de openbare weg blyven staen. De kinderen, die uit de school kwamen, gingen sturen met de ketingen die aen het uiteinde der kar hin gen. Eensklaps sloeg het voertuig om en ver pletterde het hoofd van een elfjarigen knaep. Dynsdag morgend heeft men uit de Schel de, in liet voorgeborchl der Heuvelpoort, te Gent, het lyk opgehaeld van August De Wage- neire. oud 44 jaer, schiptrekker, wonende in de Sl-Hubertstraet, die den 22 meert laetstle- den, te Zwynaerde verdronken is. Dynsdag omtrent 5 uren 's morgends, is een baenwachter door een reizigerstrein ver pletterd, op de spoorbaen van Manage naer Nyvel. Het lyk was geheel verminkt. Een ongeval, dat erge gevolgen had kun nen hebben, heeft vrydag avond plaets gehad op de linie van Arlon naer Namen, tusschen Assesses en Naninne. De trein die ten o uren 50 m. uit Arlon vertrekt, is naby den barreel van Gourrière onlriggeld. De machien is van de baen geloopen en de riggels zyn op eene lengte van 4 it 500 meters uit den grond ge rukt. De vloer van den waggon der post werd geheel verbryzeld, liet ryluig zelf begon te branden, doch hel vuer werd gelukkig uitge doofd vooraleer het de brieven bereikt had. Gelukkig heelt men geen persoonlyke ongeluk ken te betreuren. Er zyn te Luik valsche muntstukken van 20 fr. in omloop zy zyn zeer goed ndgemaekt en men kan ze slechts aen den klank onder scheiden. FRANKRYK. Dc president der republiek heeft dynsdag een de kreet onderlcekend, door welk genade wordt ver leend aen 232 persoonen. voor deelneming aen den oproer of commune van 1871. Uil Troyes wordt gemeld, dat aldaer op eene verschrikkclyke manier de typhus heerscht. Het twee de en achtste regiment kurassiers worden hel meest beproefd. Dubbele Moord. Een verschrikkclyke misdaed heeft de stad Bezicrs in verslagenheid gebracht. In de omstreken van hel dorp Bassan heeft men de lyken gevonden van een genaemden Benjamin Arrival, oud 30 jaren cn van de genaemde Julie l.au rent, oud 45 jaren welke leefde met Arrival De twee lyken waren met wonden overdekt. Arrival was bekend als een der gierigste woeke- raers, en had eene fortuin vergaderd van ongeveer 50,nOO fr. De daders van de moord zyn tot heden onbekend doch men meent dal gewezen medeplich tigen, van den ouden wockcracr de misdaed zullen hebben gepleegd. DU1TSCI1LAND. Hel Proces van Marpingen. Zaterdag heeft het gerechtshof te Saerbrückcn uitspraek gedaen in hel proces over de verschyningen te Marpingen. Zooals wy reeds gemeld hebben zyn al de ocugeklaegden zonder eenige uitzondering, vrygesproken In de moliveering dezer uitspraek wordt gezegd, dat de zoogenaemde verschyningen aen de kinderen sehandelyke begoochelingen waren, waeraen de ouders der kinderen en de overige beschuldigden deel namen of welke zy in de hand werkten maer dat do dolus, tot het opleggen van straf vereischt, niet bestond. Eene zonderlinge uitspraek Alle beschuldigden hebben bedrog gepleegd, doch zonder dolus. In den zin der wet hebben zy dus niet het minste kwaed be dreven. Toch heeft de regeering op de schandelykste w vze le Marpingen huis gehouden, daer byna dry jaer laug den despoot gespeeld, het volk verdrukt door militaire bezetting, die tot enoime uitgaven leidde, en de beschuldigden en een acntal andere personen maenden lang gevangen gehouden. Men herinnert zich de brutale rol, welke do ier te Mar pingen heeft gespeeld En dal alles legen lieden, die onschuldig waren Inlusschen zullen wy met een volledig oordcol moeten wachten, tot het vonnis voor ons ligt. Wat wy er van weten, vernemen wy van den telegraef, en deze liegt maer al te dikwyls. De h'oln. Volksz. be weert dan ook reeds, en naer ons dunkt op goeden grond, dat de motieven van het vonnis onmogelyk aldus luiden kunnen. OOSTENRYK. Ovcrslrooming. De lion meldt dal dc herstellings werken der dyken aenbeslecd werden aen een aen- nemer voor eene som van zeven honderd duizend florynen. In 't kontrakt is bcpacld dat de werken binnen do 30 dagen, zoover moeten gevorderd zyn, dat allo nieuwe doorbraek van het water bepaeld isacht dagen later moet hel bovenwerk der dyken voltooid zyn. Vervolgens zat men het water by middel van stoompompen doen verdwyneo, en men hoopt dal de stad tegen het einde der maend mei genoegzaem zal droog zyn, oin tot de heropbouwing te kunnen over- gaen. Ilooger genoemd blad doet opmerken dat de uit to voeren werken, niet eene groote moeilykheid go- paerd zullen gaen, want hel water heeft "zich reeds een diepe bedding gemaekt. RUSLAND. Uil Sl-Petersburg wordt gemeld dat keizer Alexan der onlangs eenen brief ontvangen heeft van het nihi listisch komiteil en waerin gezegd wordt dat noch de keizer, noch een lid zyner familie eenig gevacr te vreczen hebben, doch dat de samenzweerders niet ophouden zullen geweer, sabel en dolk te gebruiken, tot de ganschc camarilla die den czaer omgeeft, zal verdwenen zyn. In denzelfden brief verwyt men de rechters hunne onrechlveeröigheid en de gevangen- bcwaerders hunne strengheid. De Gazette dc St-Petersbourg meldt dat men naby de hoofdkerk van Kazan, aldaer een man beeft gevonden in eenen plas bloed noest hem lag een bebloede dolk en een biljet, waerop met roode let ters geschreven stond Iwan Sabego, student in de geneeskunde, gestraft niet de dood voor verraed Het uitvoerend sociael-revolulionnair komiteit. AMERIKA. Voetgangers. -- Op bet einde van verleden maend had een groote internationale wedstryd tusschen voelgangers plaets, in de hoven van Gilmore, te New- York. Er was kwestie, vyf honderd mylen af te leggen, le voet en in zes dagen. Volgens de overeenkomst, gesloten tusschen do mededingers, moest de overwinnacr de helft ontvan gen van het inkomgeld, betseld aen de deuren van Gilmore Gardens, en de tweede aenkomer de dry vyfden dor overblyvende som. tien Engelschman, een genaemde Powell, heelt den eersten prys behaeld en 100,000 frank ontvan gen daerenboven werd hem door sir Aslley een gor del aengeboden, van eene weerde van 12,000 fr. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder mcdecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysverlenngen, maegonlstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, het slym, de braek- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering acn ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, ademslem, luchtpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en het bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cédé, Wurzcr, Doktors Campbell, Shorland, Ure, guneistein, enz., enz., waervan uittreksel. dyspepsie M. J.-J. Noël van Thuillies (Hene- gauwen), van twintig jaren dyspipsic. llarlres t M. Gr. Voos, van Luik, verlaten van de doctors dia verzekerde dat acn zyne ouderdom (55 jaren) allo genezing onmogelyk was, heeft geheel en ganscb van zyne darlerendoor het gebruik van de Reva- lenta genezen geweest. Lessen, 21 december 1863. Men zegt hier veel goed van uwe Revalenta zy heeft al vier genezingen gedaen. Van de Putte. N° 45,270. Teering. M. Roberts vau eene nieren- verleering, met hoest, brakingen, opstopping en doofheid van 25 jaren. N° 68,413. M Lacan, vader, van i jaren lam heid in de beenen, de armeD en de tong. Viermael voedzamer dan het vleesch, spaerl zy nog 50 mael haren prys in medeoynen. In doozen,

De Denderbode | 1879 | | pagina 2