De zitting van den zondag was nog belang ijker dan die van den avond te voren. In deze vergadering hebben opvolgentlyk bet woord gevoerd MM. De Bruyn, burge meester van Dendermonde, gracf de Grunne, Malou, Kervyn de Lettcnhove. Nothomb, De Burlet, de Dorlodot en de Malander, burge meester van Ronse. Op het voorstel van M. A. Verhaegen, werd een adres gezonden naer Rome aen Mgr den Bisscliop van Dooruyk, ter gelegenheid van den 25c verjaerdag zyner wyding. Het banket is ten l 1/2 ure begonnen en was prachtig. De eerste toast werd uitgesproken door den voorzitter, aen onzen II. Vader Leo XIII en aen Z. M. Leopold II. De Echo du Parlement neemt zoo wat nieuws over wegens den aenslag op den keizer van Rusland onder andere staet er in dat papier stuk als volgt te lezen Een gevoelen dat bovenzwemt, is de diepe erkentenis jegens den Almachtige, over de bescheiming die lig aen keizer Alex- ander heelt verleend.... Geheel liet groole o ryk door, dankt men God, omdat Hij de dagen van den Czar beeft gespaerd. En die zeilde Echo juichte toe met de twee banden, als de liberalen den naem van God weg cylerden uit de antwoord op de troonrede. Hoe dat nu aeneengeknoopt Wel, alzoo, lezer 't is dat het bestaen van God zoo machtig op den mensch weegt, dat by daervan doordrongen is ook, in lyden en ge- vaer gaet alleman tot God ten anderen, de godloochening van onze liberaelkens is maer in schyn, uit boosheid zeker, maer ook uit dwaesheid. VOLKSKAMER. Dynsdag heelt de beer De Bruyn, burge meester van Dendermonde, bet goevernement geïnterpelleerd over liet onwettelyk weigeren der tombolas voor werken van openbaer nut welke men vraegde te Gent te mogen inrichten. De redenaer hekelde die weigering in eene krachtdadige bewoordiging en bewees dat men de toelating geeft voor allerhande liberale wer ken terwyl deze nu aen de catholyken zonder eenige reden geweigerd wordt. Minister Rolin heeft zich pogen te verrecht- veerdigen door te zeggen dal de doodehand zich achter de catholyke tombolas verschuilt.... Armzalig voorwendsel inderdaed, M. Rolin heeft, toen hy nog deelmaekte van 't gentsche Vincentiusgenootschap, immers wel gezien dat de opbrengst der tombolas uilsluiielyk voor goede werken gebruikt wierdeu en nooit de gelden van hunne bestemming wierden afge keerd. Uil de verklaring van den minister blykt duidelyk dat liet ministerie al de catholyke tombolas voor 't oprichten van scholen voor den arme werkman zal weigeren, en alleenlyk de liberale tombolas zullen worden toegelaten. En dal noemen de liberalen vryheid en gelyk- heid voor de wet!... Daerna sprak de heer de Moreau d'Andoy van Namen eene voortreffelyke redevoering tegen de goddelooze onderwyswet uit welke hy Donderdag eindigde. De heer YVasseige interpelleerde het ministe rie over de willekeurige verbreking eener be- raedslaging van den Gemeenteraed van Brugge, waerby besloten wierd dal de logenachtige plakkaerten van Rolin niet zouden aengeplakt worden. De achtbare redenaer bewees dat de Raed van Brugge in zyn recht was en dat geene wet het goevernement de macht geeft deGemeente- overheid te pramen dergelyke plakkaerten aen te plakken. M. Thonissen zegde dat dit besluit in Belgie niet kon toegepast worden maer wel in Frank- ryk waer de Gemeenteoverheid onder den knout van 't ministerie staet. M. Rolin heelt geen recht de Burgemeesters te dwingen ma nifesten ten voordeele eener party te doen aen plakken. Ik raed al de belgische Burgemees ters aen, riep M. Thonissen uit, te weigeren en hardnekkig te blyven weigeren de bedrieglijke plak - kaerten-Rolm aen te plakken en te verspreiden en er de tribunalen te laten over uitspreken. En wat antwoordde minister Rolin op de verpletterende argumenten der catholyke re- denaers? Hy riep de catholyken toe dat zy com munards, 'anarchisten, nihilisten waren en vertelde verder nen hoop zeever die bewyst dat de gentsche aposlaet verre beneden zyn functie is, gelyk onze achtbare vertegenwoor diger M. Woeste het zeer wel zegde. De stemming door de liberalen van een dag orde van goedkeuring der daden van M. Rolin, stelde een einde aen 't incident. Verder heeft de Kamer den redetwist over 't wetsontwerp-Van Humbeeck hernomen. De geus Crombez van Doornyk, sprak ter verdedi ging van het wetsontwerp eene redevoering uit waerin deeerbiedweerdige Bisschop van Door nyk op de schandelykste wyzc gehoond, belee- digd en gelasterd wierdt.Mel een woord.de be- Lael het my eens zien, zeidc mevrouw II die zeer getrolTen scheen Ie zyn. Pieler liaelde van onder zyn gescheurd vest een klein medaillon te voorschyn, hetwelk met een koord om zyn hals hing. Hoewel het bevlekt en verkleurd was, scheen het een portret van eene schoone, jonge dame, omstreeks vier en twintig jacr oud, te zyn. Slechts even had de dame haren blik op het beeld geworpen, of zv uitte een kreet van vreugde en drukte den verbaesden jongen in hare armen. Myn kind, myn kind, myn eigen kleine Vic tor wordt gy dan emdelyk aen my teruggegeven Al de gasien waren verwonderd over dit onver wachte tooncel. Mevrouw D die spoedig weder tol zich zelve kwam, sprak, terwyl een glans van genoegen over haer gelaet verspreid lag Hel is myn portret, zooals gy allen gemakke- lyk kunt zien. Nu acht jaren geleden, reisde ik met myn echtgenoot en onzen kleinen Victor, die toen vier jaer oud was, in hel noordclyk gedeelte van Ita lic, toen op zekeren mot gen ons kind plotseling ver dwenen was. Wy twyfelen er geen oogenblik aen, dat hv gestolen was, en beloofden daerom eene groole" belooning aen degene, die hem zou terug brengen maer al onzo pogingen waren en bleven vruchteloos. Na dien dag heb ik allyd over hem ge treurd, als over iemand, dien ik in deze wereld niet zou wederzien. IIcl is zonder twyfel de Voorzienig heid, die hem op zulk eene wonderlyke wyzc aen my teruggegeven heeft. Zyl gy myne moeder dan vroeg Pieler. Ja, myn kind En weder drukte de moeder den jongen, zoo vuil en verscheurd hy was, aen haer hart. Nu beantwoordde hy hare licfkoozingcn. Zal ik nu ook niet langer honger lyden vroeg hy. Neen, myn arm kind. o Lael hy ons nu zyne geschiedenis vertellen riepen de andere kinderen. doelde redevoering was zoo gemeen, zoo laf dat zelfs de dungezaeide gematige liberalen der Kamer er van walgden. 't Verbond van zondag lest brengt ons een verslag mée over een concert dat donderdag te voren, door de zangvereeniging La Cho rale, ter estaminet van den heer Baptiste, ten voordeele der slachtoffers van de koolmym amp te Fraineries gegeven werd. De schryvelaer spreekt met veel lof van deze feest, treedt zelfs in eenige bezonderheden en haelt aen dat de opbrengst der inkomgelden beloopt tot de som van Ir. 123,00.... Een goed werk, enfin.... Maer de verslaggever blyft stil- zwygend over de verschyning op't feest an den vermaerdeji italiaenschen reiziger signor Steppiani, die onlangs van de Sandwichsche eilanden is teruggekeerd en Europa nu rond wandelt om aen de blanke bevolkingen één Sandwichsche kolos te laten bewonderen, zoo groot en zoo vollyvig, dat de dikke van Pamel er op verre na niet mag aen vergeleken wor den. Een ooggetuige verhaelt ons dal er daer iets verbazend is voorgevallenOp 't oogen blik, zoo verhaelde hy ons, dat de Sandwich sche kolos voor 't publiek verscheen, klom als by tooverslag, al het vet van den kerel naer zyn hoofd, en signor Steppiani. moest, met tra nen in de oogen, voor 't publiek bestatigen dat er van zynen Sandwichschen kolos nimmer over bleef dan Ereraen en Beenen Of men gelachen heeft?... Zondag 11. heeft Kornel Van Assche, de gar- de-civiek op de groote merkt doen vergaderen, om, gelyk al de kinderen, zyn kruiske aen iedereen eens te laten zien en bewonderen Raymond was fier gelyk een pauw, maer ook even als de pauw liet hy zyne pluimen vallen iedcrmael dat hy zyne mignonne voetjes be zag LETTERNIEUWS. De lotgevallen van Bert Bart, of de twaelf ambachten en dertien ongelukken van eenen Rondzwerver. Een Humoristisch verliael voor de jeugd en ook wel voor volwassenen, door C.-ll.-T. Jasiar. Een boekdeel in-4°, met 120 platen. Prys, fraei gekartonneerd 2 fr. 25. Gent, vander Schelden. Dit werk bezit vier goede hoedanigheden, en, om zoo te spreken, vier cardinale letter- deugden 1° het is fraei gedrukt en ryk geïl lustreerd 2° zyn inhoud is zeer vermakelyk 3° zyne strekking, van oprecht stichtenden aerd, en 4°, met het oog op zyne waerde, is het buitengewoon goedkoop. Van den slyl zul len wy niet gewagen de Schryver is immers sedert lang om de sierlykheid van zynen schryf- trant bekend. Het worde ons echter geoorloofd, de opmer king te maken, dat er vry wat veel Hollandsche woorden in voorkomen, 't Is waer, een schry ver mag de rykheid zyner tael, om wille van min geoefende lezers, niet veronachtzamen, en het gebruik van weinig bekende woorden kan overigens tot nut en oefening voor den leer- gragen lezer strekken doch zullen de jeugdige lezers voor welke dit boek vooral is geschre ven, zich wel de moeite willen geven van die woorden op te zoeken en aen te leeren Met allen eerbied stellen wy den begaefden Schryver deze opmerking ter bedenking voor. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Tot de weerdigheid van Aerts-diaken en Deken \an het kapittel van S. Baefs is door Z. 1). II. den Bisschop benoemd geworden, Mgr de Battice, Bisschop van Pella i. p. i. De E. II. Lejeune, onderp. van Bellem, is onderp. benoemd te Beveren (Waes)hy wordt vervangen door den E. H. Vercauteren, onder pastoor te Klinge. De E. II. Daens. onderp. te Kruishoutem, is professor van 'l college van Dendermonde benoemd. De E. 11. De Ridder, professor te Dendermonde, volgt hem op. De E. II. Gevaert. onderp. te Destelbergen, is directeur benoemd van het klooster te Vel- sike. STERFGEVALLEN. Ons bisdom heeft denzelfden dag, 23 April, dry priesters verloren den Zeereerw. Heer Dti Bois, Vicaris-Generael en Aertspriester, den Eerw. Heer De Loose, directeur van Vel- zike, en den Eerw. Heer Sedyn, pastoor van Opdorp, die subiet overleden is op reis zynde naer de statie van Buggenhout. Hy was ruim 77 jaren oud. RECHTERLYKE KRONYK. De Hoeren Vesten. Wy hebben onlangs de aenhouding gemeld van de dievenbende der Vloeren Vesten, die de hoofdstad en de omstre ken exploiteerde en in den Duivelslioek, in de Hopslraet te Brussel, haren zetel had. In hun midden op een stoel gezeten, vertelde de knaep zyne geschjedenis, in antwoord op de vele vragen, die hem van alle zyden gedaen werden Voor zoover hy zich kon herinneren, had hy altyd met de viool rondgereisd, eerst in Italië er. de laelsle twee jaren in H waer hy aen alle ontberingen was blootgesteld geweest, lly was, onder hel toezicht van een Italiaen.Giacomo Bartoni genaemd, die voor gaf zorg voor hem te dragen en wien de viool toe behoorde, naer deze stad gekomen Wy zullen morgen om hem zenden, zeide mevrouw D.... Ik moet de viool van liern koopen, als eene gedachtenis aen de jaren van ellende, welke gy uitgestacn hebt Dien avond strekto de kleine vioolspeler, die ge woon was op een bed van stroo te slapen, zyne ver moeide ledematen op een donzen bed uit, in de prachtige woning van mevronw I).... Den volgenden morgen werden hem prachtige klecderen aengetrok- ken, waerdoor hy een geheel andere jongen scheen te zyn. Nauwelvks had die verandering plaets gehad, toen zyn Italiaensche meester, om wien men gezon den had, binnen kwam, en, byna lol den grond bui gende, by mevrouw D.... werd toegelaten. Herkent gy dezen jonge heer vroeg zy, naer Pieler wyzendc, die er als een prins uitzag. Neen, mevrouw Toch moogt gy hem wel kennen. Het is de kleine vioolspeler, Pietor. Giacomo stond versteld. Maer dal kan ik met begrypen, zeidc hy. Spoedig werd hem alles vcrkloerd. De Ilaliaen ont ving eene groole som gelds voor zyne viool, die nu nog niet hel eenige is, waerdoor de kleine Victor en de arme bedelaer van vroeger verbonden zyn. Hy studeert thans in de rechten; en is goed op weg om de aenzlenlyke lamilie, waeiloe hy behoort, tot eer te verstrekken. Einde. De korrektionneele rechtbank van Brussel beeft zich woensdag bezig gehouden met de feilen ten laste dier bende, samengesteld uit vyltien personen, mannen en vrouwen. De meeste der belichten waren gekend met byna- men als Abdel-Kader, Jan Pirwit, de Schoone Charles, de Waggel esse, enz. Al de belichten werden \eroordeeld tot ge- vangenissttaffen van 4 lot 40 maenden. Aelstersche Klapper. Uitslag van dm Raedselpryskamp. Oplossingen I1' raedscl !\'oot. 2e Niets. MM. Joannes Limpens, te Aelst en Alfons Van Landuyt, te Weiteren en Jufier Virginie Luwaert, te Impe hebben beide raedsels opgelost. Dus moet, volgens orize voorwaerden, welke wy niet mogen te buiten gnen.'l lot beslissen door wie de twee niet toegekende pryzen behaeld worden. Wy bedanken onze geëerde inschryvers wel ke aen den kampslryd hebben deelgenomen en wenschen Ier zelfdcrtyd aen de overwin- naers hartelyk proficiat De pryzen zyn van heden af ter beschikking van de overwinnaers. Dynsdag rond H 1/2 ure voormiddag is al hier, in de Vrouwestraet n° 9, eene moordpoo- ging gepleegd op den persoon van Maria-Ange- lica Wagemans, dienstmeid, oud 29 jaren, geborlig van L'Ecluse (Sluis) arrondissement Leuven, omstreken van Thienen, door den genaemden Desiderius Backaert, bygenaemd Uilenspiegel, huisschildcrsgast, oud 25 jaren, geboren en woonachtig alhier. Ziethier in wel ke omstandigheden De moordenaer, na den militairen dienst verlaten te hebben, heeft zich gevestigd te Brussel alwaer hy met zyn slachtoffer heeft ken nis gemaekt en zy eenige maenden als man en vrouw leefden. Uit deze onwettige vereeniging was reeds een kind geboren. Eenigen tyd gele den zyn zy zich naer Aelst komen vestigen met hel inzicht in 't huwelyk te treden en hadden hunnen intrek genomen by zyn zwager Cheri De Vylder, schoenmaker, Vrouwestraet n° 9. De liuwelyksafkondigirigen waren reeds aen- gevangen. Dynsdag dus was de moordenaer den gevel aen 't schilderen van dame We Liénart-Van den Brouck, groote merkt, toen hy rond 11 ure zyn werk verliet en vol woede en gramschap naer de woning van zyn zwager vloog. Binnen gekomen wapende hy zich met een schoen makersmes en viel zyne toekomende vrouw op 't lyf, uitroepende lk heb al lang genoeg om uwentwille geleden, en bracht haer 14 mes steken toe waervan één aen de keel, 5 aen den hals. De Vylder kwam er tusschen en wilde hem het mes ontnemen doch bekwam, in de worsteling, eene wreede wonde aen de linker hand. De moordenaer wietd door eenige toe gesnelde geburen aengehouden en later aen de politie overgeleverd. De gewonde is onmidde- lyk naer 't hospitael oveigevoerd, alwaer zy door den heer doktor Camiel De Windt ver zorgd werd. Het verslag van den heer doktor bestatige dat niet eene der wonden een onmid- delyk doodsgevaer oplevert. Verdere inlichtin gen verzekeren ons dal het slachtoffer buiten gevaer is. liet parket van Dendermonde dade- lyk van de misdaed verwittigd, heelt zich in den namiddag alhier begeven en den moorde naer een eerste verhoor doen ondergaen, waerna hy met den trein van 6 uren 40 min. naer 't gevang van Dendermonde is overge voerd. Over eenige dagen is te Gent overleden, d'heer Engel Van den Berglie, schoonvader van doctor Janssens van Erembodegem. De begra fenis, schryven de gentsche dagbladen, was teenemael burgerlyk, 't is te zeggen, dat het lyk zonder de minste kerkelyke ceremonie, van 't huis, recht naer het geuzenhof gevoerd is. De brieven die dat overlyden aenkondigden, waren als van eenen heidene geschreven geen enkel teeken van christelykheid, was er in te vinden. Donderdag is een jongeling te Ilerder- sein uit de chees die hy voerde gestuikt door hel op hol gaen van 't peerd en bekwam hier door zware wonden aen borst en onderbuik. Naer het schynt is 't, sedert vastenavond, bet derde ongeluk- dat door 't zelde peerd ver- oorzaekl wordt. Men schryft ons uit St.-Lievens-Haulem, dat eraldaer èene besmettende ziekte onder de peerden heerscht, die, volgens 't verslag van den veearts, zeer wel aen '1 snot gelykt. Vyf peerder. van M. H. V. zyn reeds afgemaekt en onmiddelyk in den grond gedolven. Geene voorzorgmaetregelen zyn tol hiertoe genomen, doch het is te hopen dat zy ten spoedigste op bevel van den heer Goeverneur zullen geno men worden. Deze week is te St-Antelinckx, eene wooning de prooi der vlammen geworden. Nadere inlichtingen ontbreken ons. Het Journal de Bruxelles demaskeert een komedie, die door de linkerzy gespeeld wordt en die door Br.-. NVillequet van Gent begonnen werd. Deze broeder heeft aen het ministerie zyne.... gematigheid verweten, ofschoon ieder weet dat de wet al geeft wat de logie hebben wil, behalve liet verplichtend onderwys, dat zy later wel nemen zal. Waeraen die houding der Willequet's toe te schryven Het blad zegt enkel compere, compère Volgens het Journal zyn er nog andere rede- naers die denzelfden toon zullen aenslaen, en het ministerie zal op zyne beurt verklaren, dat het de religie wil bewaren, dat hel den pries ter wil eerbiedigen, dat... dal... Compère, compère.... antwoordt het blad. Heel die klucht is vooraf geregeld. Men meent er niets van. De logie heeft gezegd de priester definitief uit de school, en om zeker libe ralen en ook de meerderheid van het land niet te hard te doen schreeuwen, heeft men een middel uitgevonden om te kunnen zeggen 't zyn wy niet die den priester wegjagen hy blyft van zelf weg. Ja, hy zal wegblyven, omdat gy... gy... gy hem de positie onmogelyk maekt M. Frère heeft het immers beloofd, zegt le progrès van Verviers, dat als het liberalismus wéér aen het hoofd kwam, dit voor zending zou hebben, den priester uit de school te bannen. M. Coemans, notaris en president van den Catholyken Kring te St-Truiden, heeft twee huizen gegeven, om te worden veranderd in eene school, die zal bestierd worden door de geestelyke Zusters van Aubel. De Bond, te St- Nikolacs vereenigd, heeft aen M. en Mev. Coe mans een telegram van gelukvvensching gezon den. Ziedacr een prachtig voorbeeld, dat wy hopen veel navolgeis te zullen vinden. M. Bara gaet voort met willekeurige be sluiten te nemen legen de budjetten der kerk fabrieken, zoowel in onze provincie als in Lim burg en Antwerpen. Eene haetlyke kleingees tigheid dry ft den minister aen: zoo had de deputatie van West-Vlaenderen deaenueming goedgekeurd van een legael van 123ge wilt zeggen van 123.000 Ir. neen, van 125 fr., een foudalie die 3 fr. moest opbrengen voor het lezen eener mis. M. Bara breekt dit besluit... 5 Ir. pei jacr aen de kerkdat is te veel weelde Het bulletyn van hel observatorium van Brussel meldt, dal men dry bewegingen van aerdbeving te Leuze heeft waergenomen, op 28 dezer, 's middags. Op denzelfden dag heelt eene hevige storm in Henegauvv gewoed. Maendag namiddag heelt men in den water pul van hel militaire gesticht van Ter Kamet en, te Brussel, hel lyk gevonden van den genaem den Van Kaekenbeek, oud 67 jaren, bakkers- gast in dit gesticht. Hel schynt dat de ongeluk kige sedert eenigen tyd tcekens gaf van krank zinnigheid men weel niet of er een ongeval of een zcllmoord heeft plaets gehad. Sedert eenigen tyd werden in de hoofd stad en in dien omtrek lalryke diefstallen, ge zegd au bonjour gepleegd. Onder het een of ander voorwendsel dringt de dief in een huis en begeeft zich naer de boven verdiepingen indien hy aldaer eene kamer geopend vindt, neemt hy het eerste voorwerp het beste en vertrekt in alleryl. Hel is alzoo dat verleden woensdag een dief, in vollen dag. in een koffie huis van den Boulevard du Hainaul, eene al basten penduel heeft gestolen. Een andere diefstal is die gezegd au compioir de kwaed- doener lael in eene herberg een zilver- of goud stuk wisselen, dat hy behendig van den toog wegneemt, terwyl men hem hel geld terug geeft. Indien men den loer bemerkt, protes teert de dief met verontweerdiging en verlaet de herberg om, naer hy zegt, eene klacht in te dienen by den policie-kommissaris. Sedert eenige dagen heeft de policie van Brussel een tiental dieven aengehouden, die schynen toe te hooren lot eene talryke dievenbende, welke op de aengehaclde vvyze Brussel en de voor steden exploiteert. Aenstaende week zal men de hand leg gen aen de werken der gebouwen, welke door den Staet op het oud Exercitieplein, te Brus sel, zullen opgericht worden, voor de nationa le tentoonstelling in 1880. Die werken moeten tegen 20 juni van het aenstaende jaer geëin digd zyn. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 905 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen, fr. 0-77 tol 1-05; stieren, 0-69 tol 0-89, koeien en veerzen, fr. 0-69 tol 0 89. Zooals men weet had de gemeenteraed van Brugge geweigerd den omzendbrief van M. Rolin aen te plakken en le verspreiden. Een koninklyk besluit heeft die beslissing verbro ken. De gemeenteraed heeft thans besloten een verzoekschrift aen den Koning te zenden, ten einde de/en le verzoeken dit besluit in te trekken. Dynsdag nacht is er le Oostende, in de Kapellestraet, een hevige brand uitgeborsten in een petroolmagazyn, hetwelk totael vernield is de bewoners hebben zich gered, met door de vensters te springen. Men leest in 't Handelsblad Liberale Logiek. I11 de provincie Oost- Vlaenderen doen de gendarmen enkwesten by de gemeentebesturen, om te welen of de kin dereu uit de school geene petitiën tegen de nieuwe schoolwel hebben rondgedragen, "t Is waer dat zy op sommige plaetsen ontvangen zyn zooals het behoort men heeft hun geant woord, dat het hunne zaken niet waren. Hier in Antwerpen gebruikt men de kinderen der gemeentescholen, om aen al de ouders eene brochuer van M. Rolin in de handen te stop pen. Altyd twee maten en twee gewichten Frameries, 30 april. Koolmynramp. De opzoekingen en het op halen der lyken, worden langzaem voortgezet. Hoe verder men in de ingestorte gaenderyen dringt, des te moeilyker wordt hel werk. Er liggen nog 23 lyken in de myn, waervan eenige in de gaendery van 520 meters, de andere in die van 610 meters. Sedert eenige dagen is men bezig aen het uitputten van hel water, dal de hoogte van 580 meters bereikt heeft. Het zal nog verscheidene dagen duren, eer al dit water zal uitgeput zyn, en eer men de laetsle lyken zal vinden. De lyken der vier-en-twintig peerden, die in de myn waren, zyn opgehaeld en onmiddelyk begraven. Bergen, 30 april. De werkstakers. De wer klieden der kool- myn Levant du Flênn, die allen dynsdag mor- gend hun werk hernomen hadden, hebben lie den morgend wéér hun werk geslaekl. Naer men zegt, zou men het getal der werkdagen verminderd hebben lot dry per week, en zou den de werklieden verklaren dat zy liever in hel geheel niet werken, dan zoo weinig te werken voor een klein loon. De werkstakers hebben eene dreigende houding aengenomen. Zy loopen le Cuesmes rond, brood vragende. Er is spraek de troepen naer die gemeente te zendan. De werkstaking is difinitief geëindigd be halve eenige honderde mynwerkers, die zich eerst morgen aen het werk zullen begeven, hebben al de werklieden der myn Levant du Flenu heden morgend hun werk hernomen. Charleroi, 29 april. Ziehier eenige nadere byzonderheden over de moordpoging welke zaterdag te Haine-St Pierre heeft plaets gehad. De moordenaer is de genaemde E. Leté zyn slachtoiler A. Louche, een fransche deserteur speelde met hem en vier andere be zoekers der herberg, eene party kacrt. Gedu rende het spel ging Leté een oogenblik buiten hy kwam weldra terug en lostte twee revol verschoten op Louche, die op den grond viel, doch onmiddellvk wéér opstond en naer de naburige kamer vluchtte. Ondertusschen had de misdadiger van de algemeene verwarring gebruik gemaekt om te ontsnappen. Zooals wy gezegd hebben is de toestand van den gekwet ste niet zeer gevaerlyk. De moordenaer is zon dag op den weg van Joliinont door de gendar merie van Morlanwelz aengehouden, en naer de gevangenis gebracht. Reeds sedert langen tyd had Leté doodsbedreigingen tegen Louche uitgesproken. FRAAKRYK. Barbaersche Weddingschap. Een zonderlinge en barbacrscho weddingschap heeft plaets gehad tus schen eenign bczoekers van hel Café nouvelle Athéues, te Parys, cn twee negers, welke zich toevallig aldaer bevonden. Deze laclste, oorspronkclyk uil Haïti, wed den dat zy, zonder ophouden, gedurende zes uren zouden eten. Inderdaed, zy namen plaets aen tafel len 12 uren en verlieten deze eerst ten half zeven. Ziehier wat zy gcëtcn hebben Acht tongen, twaelf schapenkotelct- len, acht pond gebraden kalfsvlccsch, dry kilos asperges, iwaelf eieren iu koek gebakken, een hol- landschcn kaes, genaemd moorenhoofd, en twaelf pond brood dacrby hadden zy vyltien Hesschen vvyn gedronken De weddingschap werd acn/cerd voor duizend fiank, welke de twee slokops gedeeld hebben, toen zy den restaurant verlieten. De verkiezing van Blanqui houdt de fransche drukpers nog allyd bezig. Terwyl eene algemeene nood/akclykheid van rast zich gevoelen doet, zegt de National, willen de woelgeesten bet goevernement omrukken aen dc srislokralie van het verstand, het juk afschudden der tripandiers van Versailles, de 303 lerugzenden naer hunne jezuietenhollen cn hen ver vangen door gedeporteerden. Die geruststellende, wyzc en beleefde mannen melden dal zy iu al dc groote sleden van Frankryk den schooncn veldtocht vernieuwen zullen, die zy le Bordeaux hebben ge daen. Na dc kwc-stie-lsianqui zullen wy dus de kwes- tic-Rochefort hebben, de kwestie-Vallés, de kwestie- Felix Pyat. Ik sla cr over cn var. dc slechtste Nieuw Cnledonië te Versailles 1 dat is net orde- of liever hel wanordewoord der patriotten, die van den oproep lol hel uiterste, den eersten plicht der burgers nn- ken. DUlTSCIILAiYD. Aen SI. von Bismark. Verleden zondag hielden dc socialisten, lo Buda-Pesth, eene vergadering, ten einde de verjaring le vieren der geboorte van Lasalle, den sliohter der socialistische party in Duitscblan.1. Een der redenaers beeft de gezondheid voorgedragen van M von Bismark, die, door zyu politiek en slrengo beteugeling, zooveel beeft bygedragen,zegde spreker, aen de zcgeprael der gedachten van Lasalle. De re denaer werd luidruchtig toegejuicht cn aenslonds werd dc volgende telegram gezonden .-li'/» mynheer den kanselier van het keizer ryk, Prins von Bismark. De werklieden van Buda-Pesth, vereenigd om de nagedachtenis van Lasalle le vieren, willen deze ge- legengeid niet laten voorhygaen, zonder Uwe Hoog heid hunne rechtzinnige dankbetuigingen toe te stu ren, voor dc groote diensten, welke hyzoo edelmoe dig bewezen heeft aen de zaek van het inleinalionael- socialism. Tot lieden is bet antwoord van M von Bismark nog onbekend. De Veepest. Volgens de laelsle lydingen is dc veepest met groole lievigheid ui'.geberslen in Bo- hemen, alwaer zy werd acngehiacht door een twin tigtal hoornbeesten van russischcn oorsprong Men heeft dc strengste maetregcls voorgeschreven, ten einde dc uitbreiding der verschrikkelykc kwacl tegen te gacn. Duitschland heeft den invoer verboden van alle herkauwende dieren, voortkomende uil Bohemen, al waer op 20 april, de gecsel nog woedde in zes plaet sen, locbehoorendc aen dry verschillende distriklen. Hel villuyet Smyrna wordt door de veepest zooda nig geteisterd, dat in eenige distriklen het hoornvee hvna lolae! uilgcstorvcn is. Dc toepassing van de maetrcgelen welke die toe stand vcreischt is moeilyk, uit oorzaek van de bygo loovigheid der bevolking, die daerenboven nog door dc sprinkhanen bedreigd wordt. ITALIË. De romeinsche korrespondenl van den Univers zegt, dal Garibaldi van zin is naer Ariccia te vertrekken, dal op eenige kilomeiers afstand van Rome gelegen is. liet stadsbcsluer van Rome heeft tc Ariccia, op kosten der belastingschuldigen, eene villa gebuerd, waer de held zyn broeders en vrienden zal kun nen ontvangen en de beweging besturen, die in do vergadering van demokraten, op 21 april besloten is. Sommige politiekers bowecren dal Garibaldi, in hel geheim tot akkoord met den koning en het goever nement en verzekerd van een eerlyk loon, thans eene komedie speelt in den aerd dergene, welke de over rompeling van Sicilië en Napels hebben voorafgegaen. Een dagblad van Padua verhaelt dat een jong ho venier, in dienst eener aenzienlykc familie dier stad, dezer dagen in eene herberg werd aengesproken door twee persoonen, die hem voorstelden, deel le maken van eene Maetscliappy Passanaute. De jongeling weigerde kortaftoen hy de herberg verliet, werd hy door twee mannen aengerand en erg mishandeld. Twee dagen later, toen by door de slad ging, nader de hem eene vrouw, die zegde Pas op. men zal u vermoorden Dio jongo hovenier beeft de vlucht genomen uil Padua. PAUSELYKE STATEN. Rome, 29 april. In de kringen van het Valikaen wordt verzekerd dat er inderdaed brieven gewisseld zyn tusschen den Paus en den Koning der Rclgen doch met or,langs. Die brieven zouden gezonden zyn rond het einde van december, en hadden betrekking op liet behoud der goede verstandhouding, toen er kwestie was van de afschaffing van den post van ambassadeur van België, by het Vatikaen. De laclste korrespondencie, tusschen België en bel Vatikaen, bad ter. doel alle konflikten te vermy- den. Dc nuncius te Brussel zou van zin zyn een op roep.te doen lot do Bisschoppen, ten einde deze de gematigdheid aen le raden. (Wy denken met recht en rede hier by te mogen voegen, dat wy. vooral van het laetsle gedeelte dezer depeclte, geen woord gelooven.) RUSLAND. Eene lyding uit Sl-Petersburg verzekert dat Solo- wieff negen medeplichtigen zou hebben genoemd. Sedert zes maenden behoort hy lot de nihilisten, die in kringen van tien man zyn verdeeld. De moordenaer heefl dus enkel de negen leden die hem bekend zyn kunnen noemen Wy welen echter niet of deze tyding wacrheid spreekt daer er van het gansche onderzoek in die zaek, nog niets officieel is bekend gemaekt. Indien de paryscbe Estafette door haren korrespon denl te St-Pclersburg goed ingelicht is, dan luiden eenige der vragen en antwoorden, aen Solowicft' gedaen, als volgtHebt gy op den scaer gescholen mei hel doel hem te dooden Ja Waerom wil- del gy hem dooden Omdat hy weigerl, aen het russischc volk te geven wat hel behoeft, om een dra- gelyk bestaen le hebben.—Haet gy bem persoonlyk Neen, maer hel lol had my tol die taek aeBgewe- zcn. - En kondet gy cr u met aen onttrekken Indien ik hel bevel van het komiteit niet had uitge voerd, zou ik als verrader met den dolk vermoord zyn. lladt gy medeplichtigen Ja. Wie zyn zy Al dc Russen, die even als ik bet despotism verfoeien. Hoe heetcn zy Dat kan men niet weten, want hun getal is oneindig. Orenburg in Brand. Bit St-Petersbug meldt eene byzondere depeclic, dat de nihilisten zich aen eene oiitzaggelyke gruweldaed zouden hebben plich- lig gemaektdc stad Orenburg staet sedert dynsdag in brand en dal vuer zou door de nihilisten zyn ont steken. Toen de dcpeche, onder dato van woensdag verzonden werd, lagen dry vierde gedeelten der stad reeds in asch en meer dan 20,000 menschen bevonden zich zonder dak of voedsel. Dc ellende is onbeschryf- lyk. Er heerscht een woedend orkaen boven de stad, dat acn de ramp ccn nog verschiïkkelyker uitzicht geeft. Over den brand te Orenburg, vernemen wy nog hel volgende St-Pelersburg, 30 april. Dc goeverneur van Orenburg heeft acn den minis-

De Denderbode | 1879 | | pagina 2