'"I Dat zy dus nimmer aen Bara liet vermogen verleenen om de testamenten te bekonkelen, in plat vlaemsch, te lierknoeien. Wy raden onze vrienden aen het boven - staende bericht overal te laten aenplakken en onder 't volk te verspreiden. De liberalen willen Cod, noch in de wet, noch in de Volkskamer, noch in de troonrede, noch in de scholen, maer zy willen er van op de hypokriete plakkaerten en in de bedrieglyke omzendbrieven van apostaet Bolin. Legt my die legenstrydigheid uitO die schelm- sche volksfoppers MILICIE. De milicianen, aengeduid voor den dienst en begrepen in het kontingent der lichting van 1879, zullen aen de militaire overheid overge leverd worden op de volgende tydstippen A. Milicianenwaervoor er geene storting van 200 frank gedaen werd. Provincie Antwerpen, 16, 17, 18, 19 en 20 juni. Provincie Brabant, van 23 juni tot 1 juli. Provincie West-Vlaenderen, van 16 juni tot 21 juni. Provincie Oost-Vlaenderen, 9, 10, 41, 12, 13, 14, 16 en 17 juni. Provincie Limburg 9, 10 en 11 juni. B. Milicianen, waervoor de storting van 200 frank gedaen werd. Der. 1 juli, in de provinciën Oost- en West- Vlaenderen en Limburg. Den 4 juli, in de provincie Antwerpen. Den 7 juli, in de provincie Brabant. De milicianen. wier aendu dienst definitief geworden is, mogen, indien zy het wensehen, in dienst treden vóór de he- paelde tydstippen. Zy moeten zich ten dien einde wenden tol den goeverneur der provin cie, die ze aen de militaire overheid zai over leveren. Men weet dat die 83 jaren gevang van rechts wege tot tien jaren moeten verminderd wor den. Wy halen hier deze veroordeeling niet aen met het inzicht hierdoor de algemeenheid der wereldlyke onderwyzers te treffen. Het zou immers niet rechtveerdig zyn de schuld van eenigen op gansch 't wereldlyk onderwyzers- korps te doen vallen. Nogthans zouden wy in ons volle recht zyn Verbond met de zelfde munt te betalen waermeê zy ons reeds zoo dikwerf heelt uitbetaeld, munt, die het, weke- lyks, tot in de verstafgelegene streken, uil de vuilnishoopen der onafhankelyke zedeleer gaet op wroetelen. Maer, neen, doen wy dit niet en laet ons be treuren dat het kamp der liberale onafhanke lyke zedeleer een voorstacnder en beoefenaer, 't is te zeggen, een vuilbaerd, te meer telt. Nog een woord. Wy durven wedden dat de dikke uit het Peperstraeije, alias baron Fri- cidonridder van Poolegem en Ooregem, die by- na wekelyks de veroordeelingen afkondigt le gen gevallene priesters en kloosterlingen uitge sproken,tot zelfs in Japan en in deOceaniesche eilanden, nu van de veroordeeling van dezen hammesche liefhebber der liberale onafhanke lyke zedeleer niet zal gewagen,niettegenstaen- de zy,als om zoo te zeggen, aen zyne ooren en onder zyne oogen, komt uitgesproken te wor den KONINKLYKE BESLUITEN. By Koninklyk besluit van 2 mei wordt een tweede enkwest bevolen aengaende de meentekiezingen welke op - o M januari te Dverboulare, provincie Oost-Vlaenderen, heb ben ploet^ geluid i door de permanent Depu tatie werden verbroken. Den dag nadien, zegt de Courtier, was de desertie der leerlingen zóó groot, dat men hypokriclelyk het gebed weer hervat heeft. Te St-Jans-Molenbeeck loopt men insgelyks de wet reeds vooruil het gemeente-hestuer heeft de kruisbeelden, sedeit de Paescbvacan- lie, uit de scholen doen weg nemen. Scherreweg Te Heyndonck, zegt Ie Court ier, heeft M. Roliri een schepene die catholyk is, afgesteld nafuerlyk en er een inde plaets be noemd, (We niet lezen, niet schrijven kan en met een kruiske teekencn moet, maei de man is liberael. In dat geval hoeft men ook niet te kunnen lezen en scliryven dan heelt men al- tyd versland.... Wy lezen in den Court ier de l'Escaut Wy vernemen, dat, op aenvraeg van den eerw. heer onderpastoor an Arquenne, hel koninklyk besluit ingetrokken is, waerdoor de uildry ving van dien priester was bevolen. De Êtoile, die dit nieuws verneemt, toont zich woedend over dat feit. Twee schilderyen zyn gestolen, ten na- deele der eerw. paters Dominicanen, te Gent. De eene verbeeldt de Zegenprael der Kerk, en de andere de Geboorte van Jezus-Christus. Beide schilderyen zyn uit hunne kaders gesneden. Jan de Plakker is te Brugge gekomen de eer van M. Rolin is gewroken, hel va.... der....land.... is gered. De man heet M. Ludo- vicus Holvoet hy is in het stadl bureelen vérschem n, he< i' den sta gevraegd, en toen deiè gekomen was is hv neven oud liy in het p arm, we VOLKSKAMER. De redetwist over 't wetsontwerp van mi nister Faro, alias den begraver van 't catholi- cismus, werd gedurende de week voortgezet. Verscheidene catholyke redenaers spraken tegen de wet. Zy bewezen onlegensprekelyk dat de wet van 1842 nooit tot ernstige klach ten, zoo van de burgerlyke als wereldlyke Overheid heeft aenleiding gegeven en hare af schaffing een nationael wanbedryf is. Zy be wezen ook dat hel volksonderwys goddeloos wezen zal onder 'i. beheer der nieuwe wet, omdat de christelyke zedeleer, de tien gebo den Gods en den priester onbetwislbaer uit de school verbannen worden. De catholyke rede naers toonden zonneklaer dat het eenige en ware doel dat de liberale ministers bereiken willen, is de godsdienstgeest by onze bevol kingen doen verlammen of verflauwen, om al dus, volgens de bevelen der maconnieke lo- gie, de Kerke Christi te vernietigen en op ha re puinen de liberale heerschappy voor altyd te kunnen vestigen Dwaze poogingen nog thans, want andere maer hardnekkigerc, vast beradenere en meer doortrapte kerkvervolgers dan onze hedendaegsche hebben het, vóór hen en in alle eeuwen, beproefd, maer hunne poo- gingen kwamen zich telkenmale verbryzelen tegen de onvergankelyke rots waerop Christus zyne Kerke getimmerd heeft Die hypokrielery die aen den opstel van 't art. 4 voorzat wierd zicht- en tastbaer bloot gelegd, en niet één liberale redenaer heeft er in geslaegd de argumenten, door de catholyke redenaers bygebracht, te weerleggen. De geus Neujan deed een kostbare be kentenis. Het wetsontwerp gaet niet ver ge noeg, zegde hy. De liberale party eischt meer. Doch voor 't oogenblik willen een aenzienlyk deel der liberalen 't art 4 aennemen als over- gangsformuel, 't is te zeggen, om er allengs- keus toe te geraken, zonder vee) opspraek, den priester gansch en geheel uit de school te verbannen. Deze verklaring zal vele oogen doen openen. Het spyt ons waerlyk in geene verdere uit breiding over dezen zoo belangryken redetwist te kunnen treden. Halen wy nogfhans aen dat onze achtbare Vertegenwoordiger, M. Woeste, eene redevoe ring uitsprak, die door hare kernigheid,kracht dadigheid en gegrondheid, eene sensatie ver- oorzaekte welke zich tot zelfs op de banken der liberale linkerzyde deed gevoelen, en die den den afgod Frère en zyne slipdragers zichlbaer uit hun lood sloeg. In een voorig nummer hebben wy gezegd dat hel ons inzicht is de redevoeringen onzer achtbare heeren Vertegenwoordigers en Sena- teurs beurtelings af te kondigen wy zullen dus de merkweerdige rede van ill. Woeste in ons opvolgend nummer meêdeelen. PRIESTERLV KE BEN OEMuN'CEN »e Eerw. lieer De Bruyne, pastoor van Moortseele, is pastoor benoemd van Opdorp. De Eerw. Heer Van Meesche, onderpastoor op S. Pieters te Gent, vervangt hem. STERFGEVAL. Den 6 dezer is te Brussel, na eene langdu rige ziekte, godvruchtig overleden de oud minister van Oorlog, de gepensioneerde Lnite- nant-generael Seraphinus-Franciscus Thie- bauld, in den ouderdom van 68 jaren en 6 maenden. De Potter gewroken. Men zal zich nog wel errinneren dat de heer Frans de Potter, onder-archivist van den Staet te Gent en een der uitmuntendste vlaemsche historiesehryvers onzes lands, op brutale wy- ze, zonder eenige rede, van zyne bediening wierd afgesteld. Toen deze afstelling door de heeren Kervtjn de Lellenhove en Delaet, in de Volkskamer,gelaektwierd en zy minister Ftolin duchtig hekelden, antwoordde deze laetste dat Frans de Potter maer een geringe historieschrij ver was en voegde er eenè geheele mande be- leedigingen en smaed op den hoop by. Frans de. Potter heeft zich hierover willen wreken, maer op zyne manier.Onmiddelyk zette hy zich aen 't werk en schreef, in antwoord op eene vraegdoordeakademievan schoone kunsten en letteren in kampstryd gesteld, de historie dei- gravin Jaquelina van Beijeten. Alhoewel Fr%jis de Potter, nog slechts eenige weken voor zich had om al zyne opzoekingen te doen, is het werk van den onvermoeibaren uitpluizer onzer archiven, door het eerste geleerde korps des lands bekroond geworden. Zietdaer nu Rolin zelf die in zyne dubbele hoedanigheid van minister van inwendige en van lid der Akademie zal moeten bekennen dat hy Frans de Potter laflyk beleedigd heeft en hem uit liberale wraekzucht van zyne bediening heeft afgesteld.... 't Land zal oordeelen De corectionneele Rechtbank van Dender- monde heeft, in hare zitting van woensdag jl., een wereldlyke- of gemeenleonderwyzer van Hamme, lot 83 jaren en 8 maenden gevang, en onkosten veroordeeld als overtuigd van menigvuldige aenslagen op de zeden en de eer- baerheid zyner minderjarige leerlingen. Indien de rechtbank de verzachtende om standigheden niet had aengenomen, moest die wereldlyke onderwyzer tot 405 jaren gevang en talryke boelen veroordeeld worden. Deze week zyn er in onze stad twee bankbil jetten van 100 franks verloren. De persoon die ze gevonden heeft wordt verzocht ze ten bu- reele van den Denderbode te laten geworden en hy za! eene goede belooning ontvangen. Wt vernemen dat 't liberael associatieke. van 't arrondisse- ment-Aelst, morgen zondag H Mei 1879, eene algemeene vergadering gaet houden. Aen 't dagorde staet herziening \an 't reglement. De liberale jongens gaen dus pogen 't gevallen liberael kraem wederom op te rechten Ach Heerc, 't zal wcérnen slag geven.... ncn dondersteen in een flesch.... Er zal in België eene algemeene volks telling plaets hebben in 1880. Zy zal begrypen de optelling der bevolking, de statistieke op zoekingen betreffende den ouderdom, het ge slacht en het beroep der inwoners, hunnen graed van geleerdheid, enz. Een edelman in den omtrek van Namen, richt in zyn kasteel zelve eene school in, die in voege zal komen zoodra de logiewet zal gestemd zyn. Een goed, een schoon, een edel voorbeeld De meeste geuzengazellen hadden liet nieuws medegedeeld dat er eene gewichtige briefwisseling had plaets gehad lusscheu Z. H. Leo XIII en Z. M. Leopold II, nopens de voor- gedragene schoolwet, eh beweerden dat de Paus het gedrag en den bevelbrief der Belgi sche Bisschoppen, aengaende het vraegstuk van het godsdienstig onderwys, had afgekeurd. Het romëinsche dagblad. Üsservato>e Romano, logenstraft ten stelligste deze tyding, en zegt dat er geen enkel woord waer is"van alles wat de vrymetselae'rs-drukpers daerover heeft uit- gekraemd. Alles is dus niets anders dan louter uitvindsel Hel Journal de Bruxelles vcrhaelt eene zonderlinge geschiedenis, welke onlangs in het Quartier Leopold zou plaets gehad hebben. De echtgenooten X... hadden verleden herfst hun hotel verlaten, om in het buitenland te reizen. Mad. X... kwam alleen terug naer Brussel en begaf zich naer hare woning, om eenige voor- j werpen van toilet meê te nemen, vooraleer naer haer landgoed te vertrekken. Niemand bewoonde het hotel. M. X... ging naer de ruime j kas, welke hare kleeren bevatte; zy trad er bin- nen.doch men weet niet hoe.hetzy uit onvoor zichtigheid, hetzy by toeval, de deur sloeg toe en Mad. X... was in de kas opgesloten. De ongelukkige schreeuwde, klopte en trachtte de deur uit hare hangsels te rukken, doch te ver geefs de grootste stilte heerschte in het ho tel. Eerst verscheidene uren later werden hare noodkreten gehoord door een gebuer, die dacht dat hy de schreeuwen eener kat hoorde de goede man had medelyden met het arme dier, klom over den muer en trad langs den hof in het hotel, waervan gelukkig de achterdeur open was. Hy begaf zich naer het vertrek, waeruit de kreten opstegen en redde Mad. uit hare verschrikkelyke gevangenis. De ongeluk kige vrouw was acht uren in de kas opgesloten geweest!- Eene vier-en-zeventigjarige vrouw, mad. Lion, wonende in,de Tasson-Snelstraet, te St- Gillis, is zaterdag het slaclHofler geweest van een dier behendige gauwdieven, die de.hoofd- stad exploiteeren. Mad. Lion had eenige weer den uitgewisseld hy een wisselagent, en dry- loten van Brussel 1862 gekocht, welke zy te samen met 2 bankbiljetten van 100 fr. en 18 fr. in zilvergeld in hare kabas had gelegd. Op den Waterlooschen-Boulevard zette zy zich een oogenblik te rusten op eene bank en plaetste hare kabas naest haer. Toen zy haren weg wilde voortzetten, was de kabas verdwenen. Onmiddcllyk had er eene samenscholing plaets en een voorbyganger verklaerde dat hy dry ke rels naer de Hollandschestraethad zien loopen. Een politie-agent begaf zich aenstonds naer die straet en kon weldra, in eene herberg, een der dieven aenliouden. Deze werd in bezit gevon den van eene zekere hoeveelheid engelsche goudstukken, doch hy had geene bankbiljetten noch weerden by zich. De herbergier verklaer de echter dat de kerel op de binnenplaels der herberg een papier had aen stukken gescheurd; die stukken werden tuggevonden en byeenge- bracht zy maekten deel van een der bankbil jetten door den wisselagent aen Mad. Lion gegeven. De kerel werd, na die ontdekking onmiddellyk naer de gevangenis gebracht en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Te Elsene had men verleden week reeds het gebed in eene gemeente-school afgeschalt, al is de nieuwe wet op het onderwys nog niet gestemd. 1 u .net meer tfei eelt zelfs den tyd niet ge had eens met hem te lachen. Op bevel van den goeverneur zyn er po- licie-agenten aengesteld, om de plakkaerten betreffende hel lager onderwys, te bewaken, welke verleden vrydag door Jantje den Plakker te Brugge aengeplakt zyn. De Patrie meldt dat men nevens de plak- kaert-Rolin, eene plakkaert heeft vastgemaekt met den titel de Waerheid, en waerin al de aenhaiingen van den ministerieelen omzend brief, worden weerlegd. Nu vraegt men wie de kosten zal betalen van Jantje de Plakker Zeker niet de burgemeester en schepenen van Brugge. Wie dan M. Rolin zal den burgemeester van Brugge dus voor de rechtbanken moeten dagen, en deze laetsten zullen over het geval uitspraek moeten doen. Wy zullen zien il y a encore des juges a Ber lin, daer zyn nog rechters te Berlyn, zegde de mulder tot koning Frederik, toen deze hem zynen molen wilde afnemen. Men schryft uit Antwerpen Zondag jl. hield de eerw. heer pastoor van eene gemeente in onzen omtrek, een sermoen, waerin hy zegde dat als de wet op het onder wys gestemd werd, hy een beroep zou doen op zyne parochianen om eene nieuwe school ge reed te hebben, op den dag dat de nieuwe wet zou gestemd en God uit de gemeenteschool zou gebannen worden. Een half uer na den dienst, bood zich hy den achtbaren pastoor een per soon aen, die hem een schoon lokael aenbood, dat voortreflëlyk lot school kan worden inge richt. Vier-en-twintig uren te voren aenge- zegd, verklaerde hy, en het huis zal geruimd zyn. Bravo Een goed voorbeeld om na te volgen Sedert eenigen tyd bemerkte men te Becquevoort valsche stukken van 10 centiemen in nickel. Het plaetselyk bestuer was er in ge lukt, eenige stukken in beslag te nemen en te ontdekken wie de uitgever en waerschynlyk de maker dier valsche stukken was. Maendag namiddag deed het parket van Leuven in de woning van den geuaemden Joannes Van Roye, eene opzoeking, en er een aental valsche stuk ken van 10 centiemen in nickel, als ook ver scheidene voorwerpen die waerschynlyk tot het maken daervan gediend hadden, 'in beslag genomen. Van Roye, die het grootste deel van zyn leven in de gevangenis heeft doorgebracht, is aenstonds aengehouden en naer Leuven vervoerd. Al de valsche stukken, tot heden ontdekt, dragen het jaertal 1862. Men schryft uit Hal Verleden zondaj, heeft een verschrikkelyk drama in de anders zoo rustige gemeente Buysingen plaets gehad. Twee geburen, degenaemden J. Ddeeneren J. Mathys, bygena'emd Patrijs, beiden vaders des huisgezins, de eerste met 7. de tweede met 5 kinderen, hadden een hevigen twist gehad over twee duiven, welke, volgens Mathys be weerde, Deleener in zyn kyker gelokt en te Hal zou verkocht hebben. Na den twist, welke plaets had, in de her berg de Nachlegael, begaf Deleener zich naer de herberg van M. Vandcbotermet. Hy ont moette er eenige gezellen, met welke hy een kaertspel begon. Nauwlyks was hy neêrgezeten of Mathys kwam de herberg binnen en vroeg een glas genever. Hy dronk dit uit, ging toen achter Deleener staen, legde zyne linkerhand op den schouder van het slachtoffer en stak hem met de rechterhand een mes in de borst, dat hy had verborgen gehouden. De Leener viel op den grond en stierf wel dra, uitgeput door het groot bloedverlies het mes was lot aen den necht in de borst van het slachtoffer gedrongen. De moordenaer maekte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Hy werd echter on middellyk door de gendarmerie van Hal ver volgd, en een uer later in eene herberg aenge houden en naer de gevangenis gebracht. Hy heeft zyne misdaed bekend. Hel parket van Brussel heeft zich maendag morgend naer Buysingen begeven om een on derzoek in te stellen. Nadere bijzonderheden. De wetsdok- toors van het parket van Brussel, hebben dynsdag de lykschouwing gedaen van hel lyk van Pieler Deleener. Het hart, dat als bewys- stuk zal dienen, is naer Brussel gezonden. De begrafenis van liet slachtoffer heeft dynsdag plaets gehad, te midden der algemeene versla genheid. Ziehier eenige nadere byzonderheden over den moord. Sedert langen tyd bestond er eene groote oneenigheid tusschen J. B. Mathys, daglooner, oud 54 jaren en P. Deleener, weversgast, oud 59 jaren, beiden wonende te Buysingen, in twee aenpalende huizen, gelegen te midden van het dorp. Zooals wy hooger zeggen is het om eene duif, die naer de misdadiger beweert, hem door zyn slachtoffer zou ontstolen zyn, dal de moord gepleegd werd. Men dacht eerst in de herberg, waer de mis daed plaets had, dat Mathys aen zyn slachtoffer slechts een vuistslag had toegebracht, want niemand had hel wapen, een dolkmes, gezien, waermeê hy zyn slachtoffer had getroffen. De herbergier greep den aenvaller vast en wierp hem huilen de deur. Op het zelfde oogenblik riep Deleener uil, terwyl hy de hand op zyne borst bracht II; ben gesteken Ih sterf Het slachtoffer viel op den grond en gal on middellyk den geest. Een geneesheer van Hal, die zich te Buisingen bevond, kon slecht de dood bevestigen. Onderiusschen was de moordenaer gerust naer huis gegaen, en had aen zyne vrouw ge zegd Ik heb hein daer afgesteken liy zegde vaerwel aen vrouw en kinderen en begaf zich naer Hal, al waer hy eenige uren later werd aengehouden, door twee gendarmen der bri gade van Hal. Mathys liet zich zonder tegenstand naer de gevangenis brengen, en verklaerde dat hy te vreden was zich gewroken te hebben. Maendag namiddag werd hy door het parket op de plaets der misdaed ondervraegd en 's avonds naer de gevangenis der Kleine Karmelieten te Brussel gebracht. De twee families, die van het slachtoffer en die van den moordenaer, bevinden zich in een wanhopigen toestand. Het slachtoffer laet eene weduwe met vyf kleine kinderen achter de betie' e is insgelyks gehuwd en vader van acht is zeer steik de gendarmen die hem kabinet van den onderzoeksrechter i: rengen, hebben het noodig geoor de' i.;, buileiigewoone voorzorgen te nemen. De betichte heeft eindelyk leedwezen getoond over zyne misdaed. J. B. Mathys, de moordenaer van Buy singen, is woensdag voor de raedskamer der rechtbank van Brussel verschenen, die het aenhoudingsmandact, tegen hem uitgeleverd, bekrachtigd heeft. Ziehier wat wy lezen over de zoogezegde moeie lael, waerin de hollandsche bladen geschreven zyn Dat de neêilandsche lael hier in België overal zeer gebrekkig wordt aengeleerd, en in alle scholen, zoowel in middelbaer als hooger onderwys schier in T geheel niet wot dl onder wezen, weet iedereen. Maer hoe zorgeloos de tacl hier ook worde geschreven, kunnen wy echter onze noordne- derlandsche broeders verzekeren, dal wy hier nooit in vlaemsche nieuwsbladen volzinnen zullen aentreflen, zooals het volgende perellje, dat wy in 't Vaderland van den Haeg (22 april) plukken Het vroolyk aspect dezer dekoratie levert een voor 't oog welgevallig kontrast op met het majeslueuse der versiering van hel kom- mandants-huis. Dit waerlyk fraei, piece de milieu, elegante draperies, enz. Dit neèrlandsch diende te worden vertaeld vooraleer in een hollandsch dagblad te ver- schynen a Met dergeiyke lael zouden onze Walen zeer gemakkelyk onze vlaemsche nieuwsbladen kunnen lezen. Maer wat zou een Franschman belachelyk schynen in de oogen van den Hollander, in dien by, by voorbeeld de volgende tael schreef: Le gai aenblik de cclte versiering offre a l'ail un agréable tegenstelling avec la statige decora tion de la maison du Bevelhebber. Celte mid denstuk vraiment belle et cette fraeie stofleering, etc. FRANKRYK. Heiligschennis. Wy lezen in liet Journal de Rou- annc, van zondag Op Palmzondag heeft een leerling van liet kollegie van Rouannc, die de Hostie in den mond hield, welke hy aen de kommunicbank had omvangen, in een boek uitgespuwd en haer in een stuk papier gevouwen. Duiten de kerk gekomen, zegde hy tol zyne makkers, dat by de goede God in zynen zak had. Hy loonde hen de Hostie en verzocht hen er door héén le zien, om le beproeven of zy God erin konden bemer ken. Na de Hostie te hebben ontheiligd, hebben de. schoolknapen dezelve vernietigd. Toen de aelmoesenier van dit feil onderricht was, door de ouders, wier kinderen hen dit gedurende de paeschvakancie hadden verleid, verzocht deze aen den bestuerder van het geslicht, dat de plichtige zou worden weggezonden doch deze laetste- weigerde, een leerling voorzulke dingen door te zenden, en inderdaed, de leering in kwestie bevindt zich nog altyd in dal kollegie. Indien wy reeds thans zulke feilen aen te slippen hebben, zegt heVJournalde Iiouanne, wat zal liet dan zyn, wanneer de nieuwe wetten op het onderwvs zullen in voege zyn Uil Parys wordt gemeld dat indien de kiezing van Blanqui door de Kamer nitl wordt goedgekeurd, M Bonnel-Duverdier onmiddellyk zyn ontslag zal geven als afgeveerdigde van het departement van den Rhónc, ten einde de kiezers van Lyon in staet te stel len Itockefort als kandidaet voor te stellen, en het goevernement alzoo in verlegenheid te brengen. Het spreekt van zelfs dal bel radikalc Bordeaux alsdan op nieuw Blanqui kiezen zal. Het gerucht is in omlo'óp gebracht dat de kie zers van Lyon hel voorbeeld zouden volgen, onlangs door de radikalen van Bordeaux gegeven by de kie zing, welke plaets moet hebben vooi de vervanging van citoyen Bonnet Duverdicr. zouden zy als kandi daet stellen een genaemden Tinguel, schoenmakers gast, gewezen lid der Commune en op dit oogenblik verblyvende in de galeien te Noumea Werkstakingen - De koolmynwerkcrs van Douchy schynen begrepen le hebben dat zy zclvcn de slachtoffers zyn der werkstaking een ielegram gezonden aen den Pelit-Nord van Rysel, meldt dal de werkstakers besloten hebben den' arbeid tc herne men. Een ander telegram uil Lourches bericht, dat de mynwerkers van Douchy de voorstellen der inact- scliappy aenveerd en het werk hernomen hebben. De werkstaking is bygevolg geëindigd. De werkstaking le Roubaix mag als totael geëin digd aenzicn worden al de werklieden hebben den arbeid hernomen, uitgenomen 120 van de 200, welke in de fabriek van SI. Paullet worden gebruikt. De werkstaking der w«vers le Lyon heeft weinig verandering ondergaen. De wevers, welke voor het huis Jaubert Andreas werkten, hebben allen arbeid gestaekl Do stukken welke zich nog op getouw bevinden en bctaeld v\a- i en volgens het afgekeurde tarief, worden niet vol tooid en weinig werden aen de meesters teruggege ven. De zaek is ernstig. De syndikale kamer der wevers kondigt aen dat nog 25Ü'1 werklieden zich by haer hebben acngeslo- len en dal het getal nog dagelyks aengroeit. De syndikale kamers der vrouwen zamelen voort durend hulpmiddelen in, ten einde de werkstakers le ondersteunen. In de nabyheid van Saint Cyr, te Villepreux, lykhcden onlstaen, dal het centracl bestuer zich ge* noodzaekt heeft gevonden het geslicht tc sluiten en de meisjes, welke er zich bevonden, to plaelsen in huizen, bcstuerd door kloosterzusters. De catholyke fransehc bladen vragen te recht wat die mannen daerover denken, welke overal de kloos ter zusters door wereldlyke jufvrouwen en meissens willen vervangen DUITSCHLAND. In den duitschen Ryksdag duert de beraedslaging voort over de nieuw ontworpen wet op het douanen- tarief en het belastingstelsel. Wy denken het niet be- langryk voor onze lezers, breedvoerig uit te weiden over dc ingewikkelde debatten, welke over gezegde voorstellen in het duilsch Parlement plaets hebben, le meer, daer wy naer den afloop derzelve, die nieu we wet zooals zy zal gestemd zyn, aen onze lezers zullen doen kennen. Dezer dagen greep er echter in den Ryksdag een incident plaets, dat wy niet stilzwy- ger.d willen voorbygaen. Een Afgeveerdigde, zekere I Richter, heeft in die hooge vergaderiug bekente nissen afgelegd, ovc-r de gevaren en ongemakken der oorlogszuchtige politiek, die sedert vyf-en-twintig jaren door Pruisen is gevolgd Twee tnillioen en half menscheli sneuvelden op de slagvelden, zegde M. Richter, zeventig milliards werden door de kryg3kos- ten verzwolgen de koophandel en de nyverheid werden in den grond geboord, door de gevolgen de zer aenhoudendc oorlogen, terwyl hel grootste ge deelte \an "s lands inkomsten verteerd worden door hel cnlzaggelyk leger, dal bestendig to been wordl gehouden. Zoodanig is de bilan van den toestand, dien M. Richter met geaerzeld heef, in volle Parle ment neêr le leggen. Welnu, als de Duitschers op zulke wyze over den toestand van hun land oordcè- len, kunnen zy voorzeker de denkwyze niet kwalyk nemen, die in andere landen over hunne politiek wordt gesproken. ITALIË. Men weet met welk een onverwachten en woeden den icver Garibaldi zyn veldtocht voortzet legen de italiaensche monarchie, ten voordeele der republiek. By den ouden oproermaker is de drift naer de revo lutie eene wezenlykc razerny geworden, welke tot verwondering strekt aen diegenen welke hem vroe ger hebben aen het werk gezien, ten voordeele van victor Emmanuel. Een zvner vroegere makkers, ge- nerael Turr, beeft Garibaldi dezer dagen aen die tegenstrydighcid herinnerd in oenen brief, waervau ons door de agencie Havas een gansch onverstaenbaer gedeelte werd overgeseind. Generael Turr raedt Garibaldi aen, niet af le breken hetgeen hy vroeger hielp ophouwen, en niet te werken lot verdeeling van Italië, aen wiens éénheid hy vroeger heeft ge werkt. Wal Garabaldi doe of niet, het zal weinig balen aen hel bouwvallige ryk van koning Humbert, dat eiken sicvigen grondslag mist en enkel steunt op eene liberale zandbank, waerop, volgens eene uitdrukking van koning Leopold I het onmogelvk is le bouwen. Volgens lydingen uil Italië zou koning Humbert eindelyk beginnen de oogyi te openen, op den toe stand van Italië. Het goevernement heeft alzoo op verlangen des konings bevolen, het manifest van Garibaldi af te scheuren, in verscheidene steden, waer het was aengeplakt. De maeischappyen die te openlyk republikaensch zyn, worden ontbonden huiszoekingen en aenhoudingen worden gedaen, zelfs duldt men dc anti monarchale zinnebeelden of opschriften niet meer. Men durft echter niet raken aen de Italia trredenle en deze blyft dan ook voortdu rend het zwart spook van hel goevernement. Men had schoon te schreeuwen dal Italic één moest zyn, zoolang men te doen had met kleide Staten, zocals Napels, Sicilië, enz., doch thans, nu hel er op aen komt. tol voltrekking van dit plan, Ooslenryk, Frank- ryk en Engeland aen tc vallen, denkt het goeverno- ment dat het onvoorzichtig is,den oorlog te verklaren acn mogendheden, wglke ieder alleen, een te mach tige vyand voor Italië zyn. Generael Medici, adjudant var, koning Hum- bert, en die, zoo men verzekert, dezen laetsten had aengeraden een bezoek le brengen aen Garibaldi en dezen op zyne beurt te ontvangen, ten einde te belet ten dat de meest jaeobynsche fiakliën van het repu- blikanismns zich meester maekten van den ouden revolulionnair, is in ongenade vervallen. In het Quiri- nnel hegrypt men thans, hoe ongcpasl en gevaerlyk de slap geweest is, die dooi den koning is gedaen de koningin vooral keert den generael den rug toe, en hi eft hare ontevredenheid op de onverborgendslo wyze getoond. Medici heeft dan ook zyn ontslag ge geven. B RUSLAND. Nihilistische Ontdekkingen. Do russiscbe policie heeft een aental nieuwe ontdekkingen gedaen, dank acn do bekentenissen, waerloe Solowieff, de keizer- moordcr dezer dagen besloten heeft. SoIowiefT heeft al zyne makkers van den nihilislischen kring van Kiew, 15 in getal, genoemd en allen zyn aengehou den. Nog heeft by verklaerd dat zy hun ordewoord uit Geneve ontvingen, van een komileit dat aldaer ge vestigd is. Hy heeft niemand van Si Petersburg aen- geklaegd, uilgenomen zekeren Budkicwiez, die op generael Drenleln gescholen heelt en die de neef is van den policie-oversle der stad, M. Suroff. Solowieff heeft lerzelfdertyd uitgelegd, wat de nihilisten be doelden door den keizer tc vermoorden. De moorde naer droeg op het oogenblik van den aenslag de klak en het uniform van een Siaelsbeambteindien de aenslag gelukt ware, zouden do nihilisten onder het volk hebben rondgestrooid, dal de czaer vermoord was door een beambte van het goevernement en zou den alzoo eene algemeene moordery onder de Slaels- beambten te St-Petersburg hebben uitgelokt. Dit plan was verschrikkelyk, door de gevolgen welke het zou hebben na zich gesleept. Solowielï zegt dal hy, door het lot aengeduid zynde, gedwongen is geweest te handelen, doch niet van zin was den keizer te doo- den, daer hy, die op dertig stappen afstand eeno vlieg kan doodschieten, zeker op vyf stappen den keizer niet zoo hebben gemist. Men deelde dezer dagen mcé dat de nihilist Dubrowin, gewezen luitenant der keizerlyke lyfwacht en die een gendarm met een revolverschot had ge dood, te St Petersburg opgehangen was. Wy verno men heden over Dubrowin cn zyo proces nog eenige byzonderheden, welke een gedacht leveren der ongo- loofbare stoutmoedigheid, welke sommige partygan- gers dier sekte toonen, tot zelfs vóór hunne rech ters. Dubrowin, zoo schryft men aen de Kölnische Zeitung had geweigerd zich voor het gerecht le laten verdedigen doch toen hy zyn vonnis hoorde uit spreken, sprong hy over de omheining, die hem van het gerechtshof scheidde, greep het dossier, scheur de dit van een en sloeg do rechters met de stukken papier in hel aengezicht. Met de grootste moeil6 ge lukte men erin, zich van den woedende meester te maken. Na dit incident vroeg Dubrowin daler een nieuw onderzoek zou worden ingesteld, waerdoor hy nog eenige dagen tyd won. tol eindelyk generael Gourko hel vonnis bekrachtigde en op slaenden voet deed ten uitvoer brengen. - De revolutie wapent echter hare strydkraebten even eens. Eenige dagen geleden ontdekte de policie by een landman een aenrandmgsplan der nihilisten, •ioüü man moesten hel gevecht beginnen 500 moes ten het fort Petropawlofsky bezetten 500 moesten bezit nemen van het winterpaleis en 500 van de bu reelen der derde sertio (politie). Oumiddellyk na die ontdekking is groothertog Nikolaes aen het hoofd zyner opperolïiciercn, hel paleis van den staf van 't garnizoen gaen bezeilen, dat zich rechtover 't win terpaleis bevindtde huzaren der lyfwacht waren in de ryschool gekanloneerd de kazernen Pawloff en Preobaschenski, werden met troepen opgevuld en gansch de artillerie der lyfwacht kreeg bevel, zich gereed to houden. Al die schikkingen zyn gedurende bestaet een gesticht, bestemd voor meisjes, welke j verscheidene dagen en nachten behouden doch do tot hunne meerderjarigheid moeten opgesloten wor- j nihilisten, welke verwittigd waren, verschenen i'iiet den. Dat geslicht is toevertrouwd aen eene wereld lyke besluerster, en is het eenige dat zich niet onder het toezicht bevindt van kloosterzusters. Dezer dagen zyn in het gesticht zulkdanigo moei- :r By den bestuerder der keizerlj ke bank, wiens aeq- houding hooger gemeld is, heeft de policie oen milli- oen roebels, de helft van de schatkist der nihilisten, in beslag genomen.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2