Brief van onzen heer Burgemeester. GROOTEBEDEVAART over de opvoeding hunner kinderen, in den naem der vryheid Zy eischen de zielen der arme kinderen, 01 zullen ouders en kleinen uithongeren, in den naem der vryheid Zy ontnemen aen de priesters, de verstan digste en deftigste burgers, het burgerlyk recht by de kiezingen, in den naem der vryheid De Kerk en haren invloed, zonder welke heel de wereld in de barbary nog zou gedom peld zy», willeu zy heel en gansch de wereld uit, in den naem der vryheid Vervolgers van al wat goed is zyn de libera len Zictdaer wat de liberalen, in naem der vry heid, uitsteken Hebben wy dus liet recht niet uit te roepen: O vryheid welke vryheids- doodende schelmstukken worden, 111 uwen naem, door de liberalen gepleegd De rollen der wegenis zullen ten dezen op zichte tot voldoende bewyzen dienen. De belasting vastgesteld by art. 1, zal als kiescyns dienen. ^rt jj. De schikkingen der wetten van 25 Juni 1822 en van 12 Maert 1837 betrekkelyk de landbouwerspeerden voor gemengd gebruik en art. 3, van de wet van 26 Augustus 18/b worden afgeschaft. Wy laten hier den krachtdadigcn brief volgen welken Rh V. Van Wambeke. Burgemeester onzer Stad, aen den heer Goeverneur onzer provincie heelt toegesluerd in antwoord op de beyelen des goevernements betrekkelyk de aenplakking der zoo beruchte hypokriete plak- kaerten van den kazakkeerder Rolin. Zielhier dezen brief Antwoord aen den heer Goeverneur. Mynheer de Goeverneur, In antwoord op uwe brieven gevoegd by de omzendbrieven des heeren ministers van in wendige, heb ik de euru te laten weten dat ik in geener voege versta mv te onderwerpen aen die bevelen, onwettige- bevelen, gelyk de jongste redetwist in de Kamer van Volksverte genwoordigers hel beslissend heelt bewezen. Verdediger der gemeentelyke zelfsregenng en vryheid, aenzie ik my alleenlyk den onder- hoorige van 'l midden bestuer in de palen dooi de wet voorschreven, en ik gelool daerenbo- ven het recht te hebben de maetregelen van algmeen belang te waerderen tot de uitvoering der welke myne medehulp wordt geëischt. Toen de achtbare minister van inwendige op 50 April lest, de volgende vvoorden in de Ka mer uitsprak Eene overheid welke ten rech ts te of ten onrechte een welkdanig bevel om it vangt van eene andere overheid door de wet hooger geplaetsl dan zy, mag niet antwoor- den ik voer uw bevel niet uit, omdat ik het, volgens myne meening, niet uitvoeren a moet was hy door lransche denkbeelden bezield die hier nooit hebben grond gevat. Ik leen er de hand niet toe om ze in ons vrye land in te voeren omdat zy de verloochening zyn der leerstelsels welke onze macht en onze roem uitmaken. Gy moogt dus, M. de Goeverneur, 't zy een specialen kommissaris, 't zy een aenplakker zenden maer 't zal ten koste wezen van wie 't behoort. Ontvang, M. de Goeverneur, de verzekering myner oprechte achting. De Burgemeester van Aelst, V. Van Wamheke. Aelst, 24 Mei 1879. Deze echt vlaemsche en echt belgische briel zal door alle ware Aelstenaers met innig ge noegen gelezen worden. Onze moederstad mag fier zyn een burger aen baer hoofd te hebben welke, nietaerzell, met woord en daed, onze gemeentelyke onafhankelykheid en vryheid krachtdadiglyk te verdedigen tegen de aenma- tigingen van een dwingelandsch Hoogerbe- stuer dat niet anders zoekt dan ze totael te verydelen of te vernietigen. Eere zy dus aen onze lieer Burgemeester Van NVambeke 1 WETSVOORSTEL. Ziellier den tekst van een wetsvoorstel door M. Thibaut, in de zitting Van Vrydag, ontwik keld Art. 1. De landbouwers en pachters moeten om reden van hunne peerden van dry jaer en daer beneden, andere dan prachtpeer- den, belast worden met eenen taks als volgt Indien zy meer dan een peerd en minder dan vier peerden hebben, 5 Ir. Indien zy meer dan dry en minder dan zeven peerden hebben, 10 fr. Indien zy meer dan zes en minder dan tien peerder. hebben, 15 fr. Indien zy meer dan negen peerden hebben, 20 fr. Art. 2. De verklaringen worden nagezien door een kollegie van verdeelers, en in geval va'rf betwisting, aen de bestendige deputatie van den provincialen raed onderworpen. Art. 3. (Overgangsschikking.) De verklaringen voor 1879 zullen aengeno- men Worden tot.... Zy' zullen worden aengeriomen voor 1878 van wege de landbouwers en pachters die van dé kieslyslen werden geschrapt, door toepas sing van art. 3 der wet van 1878, indien zy den bazis van de belasting bezaten. Zondag 11 Mei jl., bad eene algemeene wa penoefening onzer Garde-Civiek plaets. Deze gelegenheid wierd waergenomen om zekere officiers liet exaem te doen ondergaeu door de wet voorschreven. Op een gegeven oogenblik wierd de commando door zekere aldeelings- officieren niet wel begrepen en hieruit volgde dat gansch de compagnie eene verkeerde rich ting had genomen. De commanderende kapi tein was hierom blvkbaer misnoegden in plaets van zyne aenmerkingen, zoo het biflyk zou ge weest zyn, aen de in laut zynde officieren te laten hooren, richtte hy zich tot den garde Poli/door De Paepe, Bevelhebber onzes vrywij lig 'Pompierskorps, en snauwde hem op bitsi gen toon toe De Paepe my dunlU dal men den dienst beter verstoet by de Pompiers dan by de Garde-Civiek. M. De Paepe door deze onreehtveerdige han del wyze van hem, garde, gansch alleen ver- antwoordelyk ie maken over de faut door de afdeelingsoilïcieren begaen, min of meer on geduldig geworden, antwoordde Ja, maer daer kennen de officiers ten minste hunnen dienst. De commanderende kapitein, hierover nog meer misnoegd, viel hem onmiddellyk in de rede lk verbied u de bekwaemlieid uwer offi cieren te waerderen, waerop RI. De Paepe nogmaels antwoordde dat de officiers der Pom piers ten minste hunnen dienst kenden. Daerop kwam de Colonel met zyne gewoon- lyke lieftalligheid er tusschen en riep M. De Paepe woedend toe lk gtbied u te zwygen zoo niet doe ik u uit den rang leiden en uw by Voilje brengen. M'. De Paepe verantwoordde zich, zeggende dat zult gy zeker niet doen. Dan beval de Colonel dal M. De Paepe de rangen zou verlaten en zich verwyderen M. De Paepe gehoorzaemde en by het weggaen riep de Colonel hem achterna ik zal u op 't rapport brengen en uwen koek boteren. Nu, Donderdag 11., is M. De Paepe voor deze feiten, onder beschuldiging van zwaerwichlige weerspannigheid aen zyne oversten, voor den tuchlraed verschenen. De tuchtraed, voorge zeten door den heer major Boin en samenge steld uit de heeren Blondiau-Goethals, kapitein; Emiel Meert, 1" lieutenant Felix Cumont, 2* lieutenant Paul Micliiels, sergeant August Lefebvre, kaporael en Hendrik Dcclercq, garde, heeft den heer P. De Paepe, op 't rekwisito- rium van den heer Adolf I nn der Smissen, lieutenant-verslaggever, voor deze beuzelary tot vyf dagen gevang en 30 franks veroordeeld. Ziedaer de feiten zoo stiptelyk weergegeven als 't ons mogelyk is. Alhoewel deze veroordeeling eenen aer- digen geur heeft, is ons inzicht niet M De Paepe te verschootien neenwy be kennen volgeern dat hy misdaen heelt Hy moest de aenmerkingen van den kapitein onopgemerkt hebben laten voorbygaen en hy mocht zich in T geheel niet verantwoorden. Had hy.over de handelwy^e van den bevelvoe- renden kapitein ten zynen opzichte te klagen dan mocht hy zich, na den dienst, tot den ma jor van zyn bataillon of tot den Colonel wen den. Dit was zyn recht, maer zieh verantwoor den nooit. Doch wy vragen het, is het niet met al te veel strengheid handelen voor zulke beuzelary eene zoo zware straf toe le passen Wy aerzelen niet te zeggen dat een treffely- ken burger voor eene, om zoo te zeggen, uil- gelokte lichte weerspannigheid, gelyk het hier 't geval is, tol vyf dagen gevang veroordeelen niets anders dan afkeurende bevreemding kan doen ontstaen. Wy hebben de overtuiging dat alle welden kende lieden zelfs aen den liberaleji kant ons gevoelen zullen deelen en met ons zullen her balen dat liet een ongehoord leit is zulke strenge veroordeeling voor eene onbeduidend garde-civiekmisdryf uit te spreken. Ja, meer dan een liberael heeft ons bekend dat liet wat te grof en veel te grof is en allen vonden geene woorden genoeg om aen hunne bevreemding lucht te geven Wy zullen ons voor heden by deze bemer kingen bepalen. M. De Paepe heelt zich reeds in kassatie voorzien en de rechtsgeleerden welke de zaek hebben onderzocht twyfelen geenszins of 't vonnis van onzen tuchtraed zal verbroken worden. M. De Paepe zal dan voor andere rechters moeten verschynen die de zaek opnieuw zullen moeten onderzoeken. want zy konden dit mael niet loochenen gelyk ze het gemeenlyk doen. De lieer Cornesse noemde het mmistene van openbaer onderwys, liet ministerie \an den oorlog in 't binnenland, liet ministerie van den burger ooi log Na, minister Van ilumbeeck en Bonifacius De Fré die tot verdediging des wetsontwerp eeni- ge geineene beleedigingen tegen het calholyk onderwys uitkraemden. nam de heer Malou hei woord. De lieer Malou sprak eene krachtdadige en meestei lyke redevoering uit door de welke hy de drogreden der liberale redenaeis die hem waren voorgegacn, letierlyk vergruisde. De achtbare redeneer verklaerde dat de rechtcrzyde gcene wy/.iging zal voorstellen aen een \ryheidskrenkend wetsontwerp dat in zyn geheel moet verstooten worden. Het verdrag van 1842 dat gy verbreekt, riep M. Malou uit, zal nimmer hersteld worden. Eens uwe wel gestemd zullen de coibolyken hun werk \au vóór 1830 hernemen. Dank aen de vryheid van onderwys, zullen zy 'l land met godsdienstige scholen overdekken. En denkt niet dat-er ons geld ontbreken zalindien er millioenen noo- dig zyn zullen zy uil den grond komen,uit dien grond, waerin zoo vele calholyke geslachten rusten. Uwe oilicieele kostelooze scholen zul len ledig staen.Eu rekent op de armen met om ze te bevolken. Wy zullen ten voordeele van 't volk de belasting voor de belioeding der zielen weten in le stellen De achtbare ledenaer wierdt bier door t ge- grol der liberale linkerzyde onderbroken, doch hy verhefte de stem én riep Myne woorden zullen door gansch 't calholyke land goedgekeurd en toegejuicht worden Euidelyk sprak de geusche advokael D'El- hougne van Gent eene redevoering ten voor deele der wet uit, welke een samenraepsel was van gemeene en platte drogredens, waer- na de algemeene redetwist werd gesloten. Dynsdag vangt men de bespreking der artike len aen. Volgens een duitsch blad meldt, worden er door het duitsch goevernerneist by de belgische regeei'ing pogingen aengewend, om liet trak- taet dat tusschen heide landen is geleekend en tot 51 december 1880 zou van kracht moeten zyn, vóórdien tyd op te zeggen. By gemeld traklaet zyn zeer vryzinnige bepalingen vast gesteld, zooals by voorbeeld, vrydom van rech ten op meel, graen, maïs, mout, steenkolen, fosloorstckskens en linnen garen, benevens lage rechten op glas en huiden. Daer nu alle andere mogendheden, welke in der tyd met Duitsehland handelstraklalen hebben gesloten, die nog loopend.: zyn en waerin de gekende bepaling van gelyksiclling met de meestbe- gunstigden voorkomt, zooals d'thet geval is met Frankryk, Oostenryk, Italië, Engeland, Zwitserland en Nederland, van het belgische traklaet zouden profiteeren, zou Duitsehland, tot 51 december 1880. zeer weinig voordeel hebben van zyn nieuw farief. Men zegt nog, dal bet franse li gouvernement, kennis gekregen hebbende, van de bedoelingen van Duitseh land, zich reeds met Oostenryk en Italië zou verstaen hebben, om gezamentlyk op Relgië drukking uit le oefenen, ten einde dit land te dwingen, niet toe le geven acn bet verlangen van Duitsehland. naér de slaepkamcr van den engelscliman, een eer- biedvveerdige gryzaerd, die hun vraegt, wat er van hun verlangen is Tot verbazing van den ouden lieer, knielt Bcrtnold voor hem, en bekent alles, alles hy legt de loopers, het brcekyzer, den hamer voor zyne voelen als een sprekend b'ewys zyner schuld. God heeft u gewaerschuwd, zegde de oude heer, en ik hoop dal hy u lot in den grond uwer ziel genezen heeft. Dtyf o"p den weg der eerlykc werk zaamheid en leef in vrede met den inwendigen rech ter. Indien gy mei moed den arbeid herval, zal ik u de middelen geven om u een nieuw beslaen le ver schaffen. Toen sprak hy nog in het geheim met de heide vrouwen, gaf haêr een aenzienlyk geschenk in geld en teekende nauwkeurig hare woning aen. John werd weggezonden om de policie te halen en Filage op le sporen. Men ontdekte den sluwen vogel op den zolder van vrouw Meyer. Hy had voor het dakvenster zitten loeren gedurende dezen tyd, had dé meid van moeder Meyer, zonder te weten dat er iemand op den zolder was, de zw are yzere zolder deur gesloten. En toen Filage naer heneden wilde gaen, bespeurde hy, dat hy gevangen zat lly troostte zich met de gedachte, hel plan lot den volgenden nacht uit te stellen, en 's morgends, als de deur geopend werd, ongemerkt le ontsnappen. De zolderdeur werd werkelyk geopend, maer toen Filage er uit wilde gaen, voelde hy iemand een zwa re hand op zyne schouders leggen In naem der wet neem ik u gevangen. Vier of vyf politiebeamb ten omsingelden hem. Aenetonds werd hy onderzocht cn men ontdekte hy hem een strop, eene pistool en oen breed dolkmes. lly werd voor tien jaren naer Cayenne veroordeeld. In de werkptaets van meester Herlhold klonk we derom lustig de hamerslag. Van nu af aen volhardde hy in zyn eerlyken handel cn ondervond eerst nu, dal er werkelykc vreugde en innig geluk in den gczelli- gen kring van zyn huisgezin te vinden was. Einde. - RECHTERLYKE KRONYK. De rechtbank van simpele policie te Meche- len, heeft dezer dagen een der haenljes vooruit der liberale party, den portier der gemeente school voor juffers, veroor deeld tot eene boete van 10 fr. en de kosten, voor beleedigingen jegens een priester, den eerw. lieer Augustyus, achter welken hy Scherreweg, geroepen bad. Woensdag beeft liet hof van beroep van Gent uitspraek gedaen in de zaek Coppicters-'t Wal- lant. De straf van den beschuldigde, voor de moordpoging op M. de Thibault de Boesinghe, is van twee maenden tot een jaer verhoogd. Al de andere straffen, door de rechtbank van Brugge uitgesproken, zyn door het hof beves tigd. STERFGEVALLEN. Den 23 mei, is te Gent in den heer ontsla pen zeer Eerw. Heer Victor-Everardus Hulin, eere-kanunuik der hooldkerk van St Raefs. Dynsdag is, na eene korte ziekte, zeer godvruchtig in den Heer ontslapen, de heer De Becker, calholyke volksvertegenwoordiger te Leuven. Hy is gestorven gelyk hy geleefd had, als vurige christen en onderdanige zoon der H. Kerk. Zyn einde voelende naderen, heelt hy zelf de H. Sacramenten gevraegd en ze met eene slichtende godsvrucht ontvangen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Smet, onderp. te Mater, is benoemd op Üestelbergen hy wordt ver vangen door den Eerw. Heer Bombeke, onderp. te Eist. Parochie Lede. tol O.-L.-V. der Zeven Weeën, om van God te bekomen vrede en geluk in ons land en den lang gewenschlen zegepiael der 11. Kerk. Maandag 2 Juni 1879, zijnde 2dou Sinxendag, om 2 1/2 ure. De stoel der bedevaarders, in welke hel miraculeus Beeld van O.-L -V. zal rondgedragen worden, zal zieh samenstellen vóór do kerk, en van daar den Om megang der zeven Statiën aanvangen, onder het zin gen van Psalmen, den Slabat Mater en hel lezen van den Roozenkrans Zijne doorluchtige*Hoogweerdigheid Monseigneur De BatliceBisschop van Pella cn Coadjutor van Z. H. Mgr. Bracy, Bisschop van Gent, zal de Bedevaart met zijne tegenwoordigheid vereeren, cn dezelve sluiten door eene aanspraak cn do Benedictie met het Aller heiligste Sacrament. N. B. De Eerw. Heeren Pastoors, worden met hun ne Parochianen lersolemnele Bedevaart uilgenoodigd. Vertrekuren naar Lede WETGEVENDE KAMERS. SENAET. Na de stemming van de ar tikels vervat in den titel II van het koop handelswetboek, is de hooge vergadering overgegaeri tot het onderzoek van het bud- jet des ministeries van openbare werken. Verscheidene redenaers verdedigden de be langen van hun wederzydsch arrondissement. De heer Balisaux, liberale senateur van Char leroi, verweet aen 't ministerie dat hel de stof- felyke belangen, 't is le zeggen, de belangen van landbouw, koophandel en nyverheid slachtofferde aen politieke kwestien die 't land verdeelen. Dit verwyt is gegrond want onze liberale ministers hebben tot hiertoe niet een maetregel genomen ten voordeele der stoffely- ke belangen des volks. En nogtlians beloofden de liberale gazetten, vóór den keus van 11 juni 1878, dat dit hunne eerste bezorgdheid zou geweest zyn. O die volksbedriegers VOLKSKAMER. De Kamer heeft den al- gemeenen redetwist over de afschaffing der wet van 1842 voortgezet. Melden wy vooreerst eene redevoering van Z. M. FrèreJ in de wel de hy de verregaendste liypokrietery ten toon- spreide. Moest men de luiksche autokrael, liy, de apostaet die protestant is geworden, geloo- ven dan loopt liet by hem over van helde en genegenheid voor 't catbolyk Gelool. De moe dige heer Corpesse heelt op M. Fiere geant woord en toonde de bejachelyke platzakkery van dezen laetste met den vinger aen. De achtbare Vertegenwoordiger van Maes- eyek bewees alsdan op eene ontegenspre- kelyke wyze den maconnieken oorsprong van 't wetsontwerp- Van Ilumbeeck. Hy liaelde tal- ryke verklaringen aen gedaen door de ma-- connieke leden der Kamer en deze aenha- lingen brachten hen in blykbare verlegenheid Van Gent naar NVetteren en Lede. Van Aalst naar Lede. Van Lokcrcn naar Zele, Dendernionde, Aalst. Van Geeraardsbergen cn Zottegcm (Mclle) naar Lede Van Geeraardsbergen cn Ninove (Dender leeuw) naar Aalst Vertrekuren van Lede. Van Lede naar Wettercn cn Gent. Van Lede naar Aalst Van Aalst naar Dendcrmondc, Zele cn Lokc- 10-59 en 1-55. 13-22 en 3-09. 10-54- 9-54 cn 11-59. 0-22. 5-49. 6-10. G-22. Van Lede naar Zollegem, Geeraardsbergen en Ninove, (Mellc) Van Aalst naar Ninove en Geeraardsbergen, (Denderleeuw). - N. B Volgens de noodwendigheden zullen er dij zoude-re treinen vertrekken 6-00 en Bureel van den Denderbode, Stolenstraet, 6, te Aelst, (wel op liet nummer 6 te letten). IS TE YERKRYCEX Het ware licht nummer 1, of De vrymetselaers in de school, met uitleggingen en bekendmakingen door een ploeg die in God gelooft. Prys 15 centimen. Dit werkje wordt verkocht ten profyte van den catholyken schoolpenning. Maendag II. rond 4 uren des morgends heelt men alhier omtrent de Zcebergbrug, hel lyk uit den Dender getrokken van den genaemden Lodcwyk Wynant, metserdiender le Erembode- gem. Wynant was weduwenaer zonder kinde ren. Geene sporen van geweldadigheden zyn op 't lyk bestaligd geweest. Naer liet scliynt moet dees ongeval aen drondenschap toege schreven worden. Dynsdag zyn te Erembodegem, wyk Brus- selbaen, twee woonhuizen de prooi der vlam men geworden. Nadere inlichtingen ontbreken °nl' Wy lezen in liet Rolterdamsch Nieuwsblad: De kommissaris van het duitsch goevernc- ment M. Tiedemaiin heeft woensdag in den Ryksdag geantwoord aen RI. Sounemann, dat er tot nu gcene enkele poging le Brussel is aengewend, om tol de onmiddellyke opheffing te komen van liet handelstraktaet tusschen België en Duitsehland en dat eerst op 31 de cember 1880 moest ophouden van kracht te zyn. Uit (Ie woorden van RI. Tiedemann blykt echter, dat er later onderhandelingen in dien zin zouden kunnen worden aengeknoopt. De Univers haelt eenige woorden aen door Leopold I, onzen eersten koning lot de paters-Jezuïeten van Namen gericht, toen hy op 51 juli 1845, het Jezuïeten-kollegie aldaer bezocht. Die woorden zyn de klinkendsle lo genstraffing der beschuldigingen, welke thans door de liberalen tegen liet geeslelyk onder wys worden uitgebracht. Ziehier hoe Leopold I zich uitdrukte Iletgeue my het meest by u beliaegt, is de waerlyk nationale opvoeding, die gyaen de jeugd geeftga voort liaer in dien geest op le voeden, opdat zy eens den sterksten steun worde van het vaderland. Dal is toch wel eene getuigenis, die zooveel weerde heeft als die van M. Vail Ilumbeeck. Sedert eenigen tyd heeft men niet meer hooren spreken van Fortamps, den gewezen goeverneur der Banque de Belyique. Men dacht dat hy te Dendermoride de straf van 1 jaer ge vangenis onderging, waertoe hy veroordeeld was. Fortamps had zich inderdaed in de eerste dagen van april in de gevangenis laten opslui ten. Op zyne aenvraeg, heeft men hem echter, om gezondheidsredenen een uitstel verleend. Het is eerst in den loop van verledene week, dat hy zich heeft aengeboden in de gevangenis te Doornyk. Wat edelmoedigheid De korrespondent van het Rotterdamscli Nieuwsblad zegt dat hy diep ontroerd is als hy van madame Anspach spreekt Nauwelyks was zy van het voorne- men van het sted'elyk bestuer onderricht, of zy richtte een schryven aen het dagelyks be lt stuer, om te verzoeken bet baer toe te ken - nen pensioen op fr. 10,000 in plaets van op fr. 15,000 te bepalen. Het eerste cyfer was, naer haer oordeel, toereikend. Niet waer, zulk eene vrouw was een man als Anspach waerdig Niet waer, dat men verlegen staet, wanneer men zou dienen uit te maken, aen wie in dien wedstryd van edele gevoelens, de eerepalm toekomt Inderdaed we staen zelf verlegen over de verlegenheid van den korrespondent.... Wy lezen in een brusselsch dagblad Een vonnis van het hof van kassatie heeft dezer dagen eene hevige opschudding teweeg gebracht onder de burgerwachten, die door dit arrest in een zeer moeilyken toestand ge- plaetst worden. De tuchtraed van St-Gillis had eenige gar des vrygesproken, die vervolgd werden, omdat zy, uit oorzaek van afwezigheid, de exercities niet hadden bygewoond. De gardes waren op reis voor zaken en hadden daervan een bewys- schrift afgeleverd, door den burgemeester on- derteekeud. Het hof van kassatie heeft het vonnis van den tuchtraed verbroken. De burgerwachten zullen dus verplicht zyn an alle reis af te zien, zelfs voor de gewich tigste zaken, op de dagen der exccrcities. Dit is een veel te slrenge maetregel, die men niet goed kan rechtvcerdigen. Dal men, voor de verontschuldigingen van afwezigheid, al de noodige officieele waerbor- gen eischt, dit is begrypelyk doch wanneer de afwezigheid goed bewezen en gerechtveer- digd is, zou zy eene voldoende rede van ont slag v?n dienst moeten dacrsiellen. Het hof van kassatie heeft de wet op de strengste wyze toegepast. De schuld is dus niet aen het hof. Het is de wet die moet ver anderd worden, omdat zv te willekeurig is. Het kiezerskorps van het arrondissement Brussel, is byeengeioepen tegen 17 juni, ten einde een lid der Kamer van Volksvertegen woordigers te kiezen in vervanging van M. J. Anspach, overleden. Wy hebben dezer dagen gemeld dat er eene ontvreemding van turksche titels ge pleegd is, in een groot financieel geslicht van Brussel, de beruchte Banque de Belyique. Zie hier hoe men thans tracht het gebeurde uit te leggen. Een bediende, die een pak litels in den toren was gaen balen, heeft er een gedeelte van laten vallen Een voorbyganger zou ze daer opgeraept hebben De moordenaer der Waeierstraet, te Brussel, de genaemde F. Van Opliem, is aen gehouden. Maendag was by gerust naer liet tooneel zyner misdaed teruggekomen, en bad den dag doorgebracht in een slecht befaemd buis van gemelde straet. De echtgenooten X..., woonende in de Land van Luikslraet, te Brussel, hadden dynsdag mid dag een hevigen twist over een stuk vleesch de man wilde het stuk hebben, dat zyne vrouw reeds op haer teiloor had genomen. Van woor den ging meu weldra tot daden over de man greep een mes en bracht zyne echtgenoote zulk een hevigen steek in de borst toe, dat men de ongelukkige naer het gasthuis heelt moeten brengen. Moord te Brussel. In het huis n. 21 van den St-Jacobsgang, naby den Grooten Za vel te Brussel, woonden sedert twee jaren de echtgenooten Paternótre en hun neef, een jongen van 15 of 16 jaren. De man is in dienst by den hertog van Arem- berg, tenvyl zyne vrouw logislhuis hield voor de werklieden van den St Jacóbsgang. Woensdag, omtrent 4 1/2 namiddag, ging een briefdrager liet huis Paternótre binnen, om een brief le bestellen. Toen hy de deur der achter kamer opende bemeikte hy een verschrikkclyk schouwspel te midden van een plas bloed lag het lyk der vrouw Paternótre, het hoofd by na geheel gescheiden van liet licliaem. De briefdrager ging onmiddellyk met een jongen, die in de voorkamer een boterham at, de policie verwittigen. De policie en het parket waren weldra ter plaetse, en begonnen hun onderzoek. De zus ter van liet slachtoffer, dienstmeid in een huis der Koninklykestraet, werd om 6 1/2 ure in het huis toegelaten. Toen zy het verliet, hoorde meu haer zeggen Indien myne zuster al het geld had dat zy rechts en links geleend heeft, zou zy thans ryk zyn. d Tusschen 6 en 7 uren werden een twintigtal werklieden, die in het huis Paternótre logeer den. naer het kommissariaet van Policie ge bracht, toen zy van hun werk terugkwamen, ten einde hunne verklaringen af te leggen. Twee vrouwen, welke in den Sl-Jacobsgang wonen, verklaren dat zy omtrent 4 uren kreten gehoord hebben, doch zy hebben er geen aen- dacht op gegeven. Een kerel, oud 20 jaren, gekleed met een blauwen kiel, is door de policie naer het huis der misdaed en daerna terug naer het policie bureel gebracht. Verscheidene andere uenhoudingen zyn ge daen. Het slachtoffer is, naer men denkt, vermoord by middel van eene kleine byl, welke men on der de stoof heeft gevonden, in de kamer waer de misdaed gepleegd is. Tot nu toe heeft men geen spoor van diefstal ontdekt. De man van liet slachtoffer was omtrent 2 ure namiddag thuis geweest om koffie te drin ken zyne vrouw was op dat oogenblik alleen. (Nadere bijzonderheden.) Ziehier eenige nadere byzonderheden over de moord in den St-.lacobsgang, te Brussel. De briefdrager n° 28, de genaemde Rongé, kwam omtrent 4 1/2 ure namiddag een briel bestellen in het huis der echtgenote Paternó tre. lly ging naer de achterkamer, alwaer hy een werkman ontmoette, den genaemden.1...., die in dit huis woont. Deze kwam uit de nabu rige kamer, waer hy brood en boter was gaen halen. Het is op dit oogenblik, lerwyl Rongé binnenkwam, dal hy het lyk bemerkte. Ziet eens wat daer ligt riep hy tot Rongé deze kwam dichter by, want van de deur kon men het lyk niet zien, dat achter de tafel lag. Beiden verlieten toen het huis, namen in eene herberg eene versterking en gingen de policie verwittigen. De policie en het parket waren weldra ter plaelse. Toen men de eerste beslatigingen op liet lyk deed was hetzelve nog waim. Het lyk lag op den vloer, het aengezicht naer den grond gekeerd aen den hals bemerkt men eene ver- schrikkelyke wonde, vvaerdoor hel hoofd byna geheel van het lichaem gescheiden was. Twee andere wonden bevinden zich aen den linker kant van het hoofd. Men denkt dat de moordenaer jn de kamer is gedrongen tervvyl de vrouw Paternótre be zig was met aerdappelen te schellen na haer een slag op het hoofd te hebben toegebracht, zou hy haer afgemaekt hebben by middel vau een klein kapmes, dat zich in dè keuken be vond. Men heeft bestatigd dat de diefstal de dryf- veer der misdaed geweest is de zak waerin zich de portemonnaie van het slachtoffer en een bos sleutels bevond, is met geweld open gerukt en de inhoud verdwenen. Het spaergeld der familie, beloopende op ongeveer 1000 frank, is niet aengeraekt. Verscheidene personen, onder ander de werkman J..., waervan wy hooger gesproken hebben, zyn aengehouden geweest, doch weêr in vryheid gesteld. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1256 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-75 tot 1-03; stieren, 0-67 tot 0-87, koeien en veerzen, fr. 0-67 tot 0-87. Verleden zaterdag avond, omtrent 9 ure, werd de genaemde P. Verriest, muldersknecht, door'dry kerels aengerand, tusschen de voor malig Sint-Katharinapoort en de Gentsche- poort. Om zich te verdedigen bracht hy een der aenranders een messteek toe en begaf zich daerna onmiddellyk naer de policie om den kommissaris over het gebeurde in te lich ten. Rlen doet neerstige opzoekingen om de kwaeddoeners te ontdekken. Een jammerlyk ongeluk heeft verleden zondag ten 7 ure 's morgends plaets gehad, in de statie te Oostende. Op het oogenblik dat een trein aetikwam, haperde de exentriek- wacliter H. Gliielt met den hiel tusschen de rails vooraleer hy zich kon verwyderen,werd hy door den trein verrasten afgryselyk ver minkt. Twee uren later is hy in het gasthuis overleden. Men schryft uit Wielsbeke (West-Vlaen- deren) dat de nieuwe vrye schóól den I juni geopend wordt de ondermeester der gemeenteschool heeft zyn ontslag gegeven, en neemt het bestuer der vrye school op zich. Van nu af is het zeker dat de gemeenteschool geen enkelen leering meer tellen zal. In de provinciale kiezing welke maendag le Enghien plaets had, heeft de catholyke kan- didaet, RL Englebienne, den zegeprael behaeld met eene meerderheid van 67 stemmen. Men schryft uit Frameries Het pompen van het water uit de koolmyn der Agrappe, wordt leverig voortgezel men heeft reeds eene diepte van 610 meters bereikt. Er blyft nog een meter water op die verdieping. Men heeft'er twee lyken bemerkt, welke opliet water vlotten. Men heeft tot nu toe geen lyken in den ophalingsput gezien men denkt dat zy zieh bevinden onder den ophalingsbak, de koord van 610 meters lengte en de andere voorwerpen, welke op het oogenblik der ont ploffing in den put gevallen zyn. Men kan thans de stoffelyke schade berekenen op 100,000 fr., en niet op 1 millioen, zooals men vroeger ge zegd heelt. De vernielde gebouwen, boven den grond, waren verzekerd. Eenige kleine jongens te Luik, hadden maendag toen zy van de school terugkeerden, een pakske bonbons a surprise gekocht, waer- onder zich een vuerpyl bevond. Een der kin deren stak dezen aen, doch liet hem ongeluk kig niet onmiddellyk los. Twee vingeren der linkerhand van het kind werden door de ont ploffing weggeruktmen vreest dat de geheel^ hand zal moeten afgezet worden. De policie

De Denderbode | 1879 | | pagina 2